» »

Obvezno cepljenje otrok - Mnenja za in proti?

Obvezno cepljenje otrok - Mnenja za in proti?

Temo vidijo: vsi
««
17 / 124
»»

Half-Saint ::

Aja, ker cilji opravičujejo sredstva al kako?

Ja, smo s temi možgani mal zašli s teme čeprav vidim da so vam zelo več, če se tolk spotikate ob njih :P
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

Arto ::

Half-Saint je izjavil:

Aja, ker cilji opravičujejo sredstva al kako?

Se pravi moramo ukinit cepivo za polio, ker je bil njegov razvoj neetičen?

Half-Saint ::

Obračanje besed ti gre dobro od rok. Čestitam.

Naj pa odgovorim na tvojo očitno provokacijo: NE!
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

Arto ::

Half-Saint je izjavil:

Obračanje besed ti gre dobro od rok. Čestitam.

Naj pa odgovorim na tvojo očitno provokacijo: NE!


Ja s kakšnim namenom pa potem kritiziraš razvoj cepiva za polio? Kaj je tvoj point?

imagodei ::

Half-Saint je izjavil:

Aja, ker cilji opravičujejo sredstva al kako?

Ja, smo s temi možgani mal zašli s teme čeprav vidim da so vam zelo več, če se tolk spotikate ob njih :P

Očitno tvoj cilj opravičuje sredstva. Tle zganjaš demagogijo in pretepaš slamnate može.

Ti lepo povej, kaj te moti na 70 let starih cepivih, da si danes nasprotnik cepljenja? Ali današnja cepiva vsebujejo opičje možgane? In če ne, zakaj to vlečeš na plano?
- Hoc est qui sumus -

IceIceBaby ::

Half-Saint, obešaš se na 60+ let stara testiranja in cepiva, ki imajo z današnjimi zelo malo skupnega.

Half-Saint ::

Yes yes, udri o siromaku. Mob mentaliteta na višku.
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

imagodei ::

Zmanjkalo argumentov, potem ko smo pokazali, da je bluzenje o 70 let starem cepivu in izmikanje cepljenju zaradi morebitnih možganov v takratnem odmerku za današnje čase popolnoma nepomembno?
- Hoc est qui sumus -

Matjaz4 ::

Imagodei: Zdej, ko si pa omenil 9/11 sem pa dokončno prepričan, da si pravi ponder za pravega človeka sistema. Torej kamor gre večina greš še ti in še prepričan si v svoj oz. večinski prav. To je to.

Ziga Dolhar ::

Argumentirana debata pa te fore.
https://dolhar.si/

Arto ::

Matjaz4 je izjavil:

Torej kamor gre večina greš še ti in še prepričan si v svoj oz. večinski prav. To je to.

Ti pa takoj zagrabiš karkoli "alter" in si sam pri sebi misliš, da to pomeni "misliti s svojo glavo". In "alter" je trenutno zelo moderno - alternativna medicina, biti proti cepivom, 9/11 conspiracy (no, to je že mal staro). Je že vprašanje, kdo je tukaj v večini - splošno sprejetih je ogromno neumnosti. Se ti zdi, da je zagovarjanje farmacevtov in uradne medicine hvaležno opravilo? Poglej malo po internetu, pa boš takoj videl, česa je več.

P.S.: Na tejle strani sem se nekaj jezil, pa so kar zaklenili komentarje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Arto ()

Timurlenk ::

še vedno mi ni nihče odgovoril, kako je cepljenje v otroštvu negativno vplivalo na vas?
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

Sims ::

Pri meni osebno nikjer, vsaj ne, da bi vedel za to. Bratranec in še nekateri drugi pa imajo na rami en tak čuden izpuščaj ali udrtino :D Podobno tistim, ko so ga imeli starši na rami. Jaz tega nimam. Pa še sedaj ne vem katero cepivo oziroma zakaj se je tam šlo :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

Timurlenk ::

in zaradi tega je treba cepljenje prepovedati?
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

btree ::

nasprotniki cepljenja pravijo, da so negativen vpliv cepljenj alergije, ki jih imajo otroci cepljenih (alergije na gluten, laktozo....).

Arto ::

btree je izjavil:

nasprotniki cepljenja pravijo, da so negativen vpliv cepljenj alergije, ki jih imajo otroci cepljenih (alergije na gluten, laktozo....).

Pa je to podprto s kakšnimi konkretnimi študijami, ali gre spet za rekla-kazala?

RejZoR ::

In pred obdobjem cepljenja alergij sploh ni bilo? Mal za lase privlečeno ane?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

btree ::

Arto je izjavil:

btree je izjavil:

nasprotniki cepljenja pravijo, da so negativen vpliv cepljenj alergije, ki jih imajo otroci cepljenih (alergije na gluten, laktozo....).

Pa je to podprto s kakšnimi konkretnimi študijami, ali gre spet za rekla-kazala?

pojma nimam, samo prenesel sem informacijo, ki sem jo dobil.

btree ::

dobil sem tudi www.svood.org/okvare.rtf, točka 6. Podatki o povezavi med cepljenjem in naraščanjem atopičnih obolenj, če se da komu brat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: btree ()

Timurlenk ::

404

i read lots of bull, lol
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

Zgodovina sprememb…

zee ::

btree je izjavil:

dobil sem tudi www.svood.org/okvare.rtf, točka 6. Podatki o povezavi med cepljenjem in naraščanjem atopičnih obolenj, če se da komu brat.


Meh. Povezavo je mogoce najti tudi med stevilko cevljev in inteligenco ali pa med dolzina palca na desni roki in dolzino spolnega organa.

Coincidence does not imply causality.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Half-Saint ::

Meh? Jst ne vem kakšne dokaze bi ti še rad? Včasih so tud mislili, da je zemlja ravna...
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

imagodei ::

Sims je izjavil:

Pri meni osebno nikjer, vsaj ne, da bi vedel za to. Bratranec in še nekateri drugi pa imajo na rami en tak čuden izpuščaj ali udrtino :D Podobno tistim, ko so ga imeli starši na rami. Jaz tega nimam. Pa še sedaj ne vem katero cepivo oziroma zakaj se je tam šlo :D

Sims - koze.
- Hoc est qui sumus -

Arto ::

Tukaj trdijo celo obratno: link

mirage ::

imagodei je izjavil:

Sims je izjavil:

Pri meni osebno nikjer, vsaj ne, da bi vedel za to. Bratranec in še nekateri drugi pa imajo na rami en tak čuden izpuščaj ali udrtino :D Podobno tistim, ko so ga imeli starši na rami. Jaz tega nimam. Pa še sedaj ne vem katero cepivo oziroma zakaj se je tam šlo :D

Sims - koze.


Lahko tudi, da je od cepljenja za tuberkulozo. Za črne koze se že od leta 78 ne cepi več. Razen če je bratranec rojen že pred tem letom...

Sims ::

@Imago

Hvala. Koze, nisem vedel. Potemtakem jaz nisem bil? Ali nimam te reakcije? letik 1980.

@Timurlenk

Nisem nikjer napisal, da bi bilo potrebno cepljenje ukinit. Glede kože sem pa napisal, pač ker je to edino, ki sem opazil na področju cepljenja. In odgovoril na tvoje vprašanje ...

Edit:
@mirage: je isti letnik kot jaz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

imagodei ::

@mirage,

lahko da se motim glede cepljenja za črne koze, ampak mislim, da je bilo kasneje še nekaj naključnih cepljenj. Jaz (l. 1979) nimam, moja punca (l. 1987) pa ima.
- Hoc est qui sumus -

amigo_no1 ::

Glede alergij, soseda dela v vrtcu in pravi da imajo zadnjih ~5 let vsako leto povečano število otrok, ki so alergični na mleko, jajca, belo moko itd.
Lahko da je razlog hrana (mater).

Ima kdo podatke če se sestavine cepiv za pri nas "popularne" otroške bolezni (ošpice, rdečke, mumps... )
spreminjajo (sestavina-1 v pred 30 leti, sestavina-2 sedaj) ?



Druga stran cepiv v teoriji in praksi (je dosti besedila, a se splača prebrati):
http://www.svood.org/omrcepljenje.htm

Glede cepljenj (na dolgi rok +30) let:
Zaključek
Če povzamemo ugotovitve različnih študij, je imelo množično cepljenje proti ošpicam, mumpsu in rdečkam za posledico zelo veliko zmanjšanje števila obolelih s tipičnimi kliničnimi znaki. Istočasno lahko zaključimo tudi naslednje:

- vseh treh bolezni niso uspeli nikjer izkoreniniti,

- te bolezni se pojavljajo predvsem pri cepljenih mlajših odraslih,

- epidemije se še vedno pojavljajo in sicer ciklično, vendar so se ciklusi pojavljanja podaljšali (Gomes 1999).
Očitno je, da smo uspeli te bolezni le potlačiti in/ali jih prestaviti v odraslo dobo. Posledice tega prihajajo na dan šele v zadnjem desetletju.


Ostala bolj zanimiva poglavja so "Dolgoročne posledice", "Učinkovitost cepiva" in "Razmerje tveganje-koristi cepljenja s cepivom proti ošpicam, mumpsu in rdečkam."


btw,
pdf knjige "Vaccine Illusion" http://www.amazon.com/Vaccine-Illusion-...
se najde na googlu, zanimivo branje nekoga z doktoratom (da ne boste spet hardcore beliverji cepiv trdili da šarlatani spet nekaj blodijo o stvareh, ki jih ne poznajo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mirage ::

@imagodei: Zanimivo. Jaz imam tudi brazgotino (l.87). Za ta naključna cepljenja proti črnim kozam pa ne bi vedel.Pa tudi podatka v zdravstveni izkaznici nisem našel. Možno pa seveda je.

edit: Sem pa zdaj tudi malo prebral o BCG cepljenju in menda brazgotina ne nastane pri okoli 20% cepljenih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirage ()

jype ::

amigo_no1> Glede alergij, soseda dela v vrtcu in pravi da imajo zadnjih ~5 let vsako leto povečano število otrok, ki so alergični na mleko, jajca, belo moko itd.

Otrok je na te reči alergičen še preden je prvič cepljen in ne sme biti cepljen, ker so jajčne beljakovine sestavni del MMR cepiva. Anafilaktični šok pri cepljenju se pojavi dovolj hitro, da lahko zdravnik, ki cepi, takoj ukrepa, če do takrat alergija še ni znana (kar je zelo redko).

btree ::

MMR cepivo ni več problematično za otroke občutljive na jajčne beljakovine, zdaj uporabljajo cepivo, ki je narejeno na piščančjih embrionalnih tkivnih kulturah.

Arto ::

amigo_no1 je izjavil:

zanimivo branje nekoga z doktoratom (da ne boste spet hardcore beliverji cepiv trdili da šarlatani spet nekaj blodijo o stvareh, ki jih ne poznajo).

Saj majo vsi pisci teh knjig neko izobrazbo, pa to ne pomeni, da imajo prav.

jype ::

tomazzz> MMR cepivo ni več problematično za otroke občutljive na jajčne beljakovine, zdaj uporabljajo cepivo, ki je narejeno na piščančjih embrionalnih tkivnih kulturah.

No, včasih je bilo.

JanK ::

amigo_no1 je izjavil:

zanimivo branje nekoga z doktoratom (da ne boste spet hardcore beliverji cepiv trdili da šarlatani spet nekaj blodijo o stvareh, ki jih ne poznajo).


Nic ne bom sodil o tej knjigi, ker je nisem prebral.

Sam opozoril bi rad, da sklicevanje na avtoriteto ni nujno vedno uporabno. Kot verjetno najboljsi primer vedno navajam Linusa Paulinga, edinega cloveka, ki je sam dobil dve Nobelovi nagradi (za kemijo in mir). Navkljub temu je na stara leta zacel propagirati neumnost, ces da visoke doze vitamina C pomagajo pri raku in prehladu, ceprav so ze takrat delali poskuse in vec ali manj dokazali, da za raka to ne drzi. Ne dolgo nazaj (po njegovi smrti) pa so metastudije pokazale, da tudi za prehlad ni skoraj nobene razlike.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

IceIceBaby ::

- vseh treh bolezni niso uspeli nikjer izkoreniniti,

- te bolezni se pojavljajo predvsem pri cepljenih mlajših odraslih,

- epidemije se še vedno pojavljajo in sicer ciklično, vendar so se ciklusi pojavljanja podaljšali (Gomes 1999).
Očitno je, da smo uspeli te bolezni le potlačiti in/ali jih prestaviti v odraslo dobo. Posledice tega prihajajo na dan šele v zadnjem desetletju.


- Izkoreniniti bolezen je precej težko, če več kot polovica sveta še vedno nima programa cepljenja.

- Druga točka velja za "razviti" svet. Če je 90% ljudi cepljenih se bodo bolezni pač pojavile v večjem številu pri cepljenih, če gledaš absolutno. Procentualno pa seveda zboli več necepljenih ljudi, pa tudi bolezen je običajno težja.

- Epidemije se pojavljajo predvsem na območjih, kjer precepljenost prebivalstva pade pod določen procent. Je bilo že precej linkov v tej temi.

- Bolezen smo uspeli potlačiti ja. Izkoreniniti jo je zelo težko. Rezultat je veliko manj obolelih in precej lažje prestajanje bolezni pri obolelih, ki so cepljeni. Ta zadnji stavek o dolgoročnih posledicah je pa tipičen za svood, kjer vsi govorijo o teh posledicah nihče pa mi ne zna pokazati kakšnih konkretnih podatkov.

dux ::

Upanje je v nasih odlocitvah

Daedalus ::

Prvi komentar pove vse:

but I don't want my kids to get Autism. So I will risk a deadly disease instead. /trolling
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Matjaz4 ::

Ne vem kdo že točno ( Joco ali IceIce) skozi opeva pomembnost precepljenja in kak osmo neodgovorni tisti, ki ne damo cepit otrok. Pa naj vrnem žogico. Glede na to, da nobeno cepivo ni doživljensko in da večina ni prebolela vseh bolezni proti katerim cepijo to pomeni, da niste imuni. Ali se potem sedaj ko ste stari 20, 30 ali 40 dajete cepit ponovno, da vzdržujete precepljenost? Ali pač počnete isto kot mi, ki ne damo cepit otrok samo, da ste višje starosti?

tony1 ::

Za cepljenja, za katera se je smiselno cepiti kot odrasel (otroškim boleznim se z razlogom reče otroške bolezni) je odgovor: seveda se proti njim cepim tudi zdaj, ko nisem več otrok. Tak primer so tetanus (cepljenje na vsakih 10 let) in klopni meningitis.

Menda so Američani pred leti naredili tudi cepivo za njihovo lokalno verzijo borelioze, pa se ga ni dovolj prodalo, in se ga ne da kupiti več. ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

RejZoR ::

Imunologija (vsaj čiste osnove) teb ni ravno blizu? Vsa fora je, da z inokulacijo avtomatično dobiš imunost. Teoretično gledano si potem doživljensko imun, na isti način kot v primeru, da neko specifično bolezen preboliš in s tem pridobiš imunost. Samo da je dejansko sploh ne rabiš prebolet.

Izjeme so npr primeri kot je cepivo proti tetanusu kjer se cepiš in drži 10 let nakar moraš prejemat na isto obdobje boosterje, ki podaljšajo delovanje. Dokumentirani so izjemno redki primeri, kjer so osebe imele naravno imunost na bakterijo ampak to so res zelo zelo redki primeri.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

pravicaJE ::

RejZoR je izjavil:

Uradno so priznane samo preverjene in dokazano delujoče stvari. Žegnana voda pač ne spada med slednje.


Ta pa je dobra.
Praviš, da so uradno priznane samo preverjene in delujoče stvari.
Preverjenje in delujoče!

Aha?
In cepiva naj bi bila preverjena in delujoča? Ja.
"Znanosti", ki propagira cepiva, vendar noben resen človek ne bo šel pisat brez narekovajev!
Sloviti Robert Koch inštitut ni bil po večletnem dopisovanju v stanju predložit ene same neodvisne znanstveno relevantne raziskave o delovanju cepiv.

Saj to je ravno najbolj smešno. Pa kaj vi mislite, da se s preprostim ponavljanjem ene in iste teorije dokazuje njena resničnost?
Teorija o tem, da se da s cepljenjem "izkoreninit" ali vsaj omejit bolezni je, kar se preverljivosti njenih hipotez tiče, na istem nivoju kot srednjeveška sholastika.

Ziga Dolhar ::

PravicaJe: argumentirana debata. Pravila
https://dolhar.si/

RejZoR ::

@pravicaJE
Če cepiva ne bi bila učinkovita, se ti ne zdi, da potem ne bi praktično v celoti zajezili vseh kritičnih otroških bolezni? Če bi bila cepiva prej omenjen "žegnana voda" ne bi bilo nobeneg efekta oz bi otroci še dandanes na veliko umirali za relativno banalnimi boleznimi. Pa temu ni tako. Dej mal misli z glavo geez.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

tony1 ::

RejZoR je izjavil:

Teorija o tem, da se da s cepljenjem "izkoreninit" ali vsaj omejit bolezni je, kar se preverljivosti njenih hipotez tiče, na istem nivoju kot srednjeveška sholastika.


Pišeš neumnosti, to pa zato, ker si po zaslugi cepljenja proti črnim kozam živel v času, kjer že cele generacije ne poznajo več te bolezni, ki je bila tako grozovita, da je v povprečju 30% obolelih umrlo.

In črne koze smo, ne boš verjel, s cepljenjem izkoreninili leta 1978.

Prečudno, točno o črnih kozah se je v tem temi pisali že nekje 50x. Še link za vse tiste, ki znajo funkcionalno brati:
Smallpox @ Wikipedia

Wait, there's more: leta 2011 smo iz naravnega okolja iztrebili še eno bolezen (ki pa ni humana), je pa imela vseeno 100% smrtnost obolelih:
Rinderpest @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

RejZoR ::

@tony1
Prosim popravi quote, ker tega nisem jezst napisal.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

pravicaJE ::

RejZoR je izjavil:

@pravicaJE
Če cepiva ne bi bila učinkovita, se ti ne zdi, da potem ne bi praktično v celoti zajezili vseh kritičnih otroških bolezni? Če bi bila cepiva prej omenjen "žegnana voda" ne bi bilo nobeneg efekta oz bi otroci še dandanes na veliko umirali za relativno banalnimi boleznimi. Pa temu ni tako. Dej mal misli z glavo geez.

Kot kaže moj post ni bil dovolj jasen.
Nič drugega. Samo želel sem vas opozoriti na to, da vseskozi postavljate stvari na glavo.
Tudi tukaj:
Praviš, da ste ali so "praktično v celoti zajezili"
Ja kaj ste ali so "zajezili"?
Tisti, ki trdite, da ste ali so zajezili naj postrežejo z znanstveno relevantnimi podatki, da je temu res tako. Da je vzrok te "zajezitve" res v cepivih.
Evo jaz tega ne verjamem.
Ne verjemem tako dolgo, dokler to ni dokazano z neodvisno raziskavo, ki bo opravljana po kriterijih, ki sicer veljajo za preverjanje učinkovitosti nekega zdravila.

In če to rečem, potem sem ravno jaz tisti, ki poziva k argumentirani razpravi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pravicaJE ()

IceIceBaby ::

Sem bil prepričan da trollaš, pa očitno ne.

Googlaj "vaccine efficiency study" in izberi poljuben link med akademskimi članki.

Če si malo bolj praktične sorte pa lahko pogledaš že 10x prilepljeno sliko, ki prikazuje stanje pred in po uvedbi masovnega cepljenja ali pa zgooglaš podoben graf za poljubno bolezen.

tony1 ::

RejZoR je izjavil:

@tony1
Prosim popravi quote, ker tega nisem jezst napisal.


Se opravičujem, ne morem, ker je že prepozno...

RejZoR ::

pravicaJE je izjavil:

RejZoR je izjavil:

@pravicaJE
Če cepiva ne bi bila učinkovita, se ti ne zdi, da potem ne bi praktično v celoti zajezili vseh kritičnih otroških bolezni? Če bi bila cepiva prej omenjen "žegnana voda" ne bi bilo nobeneg efekta oz bi otroci še dandanes na veliko umirali za relativno banalnimi boleznimi. Pa temu ni tako. Dej mal misli z glavo geez.

Kot kaže moj post ni bil dovolj jasen.
Nič drugega. Samo želel sem vas opozoriti na to, da vseskozi postavljate stvari na glavo.
Tudi tukaj:
Praviš, da ste ali so "praktično v celoti zajezili"
Ja kaj ste ali so "zajezili"?
Tisti, ki trdite, da ste ali so zajezili naj postrežejo z znanstveno relevantnimi podatki, da je temu res tako. Da je vzrok te "zajezitve" res v cepivih.
Evo jaz tega ne verjamem.
Ne verjemem tako dolgo, dokler to ni dokazano z neodvisno raziskavo, ki bo opravljana po kriterijih, ki sicer veljajo za preverjanje učinkovitosti nekega zdravila.

In če to rečem, potem sem ravno jaz tisti, ki poziva k argumentirani razpravi.


In ti lahko za vsako stvar scientifično trdiš, da je bilo 100% (to pomeni v absolutni celoti) eliminirano? Seveda ne moreš ker je nemogoče. Zato se uporablja zveze "praktično v celoti" namesto "v celoti" kar bi pomenilo 100%, kar pa je s scientifično gotovostjo možno trditi, da je nemogoče. See what i did there...

Tud uporaba zveze "praktično v celoti" se nanaša na celotni svet. Pri nas je že povsem eliminirano, kar pa ne pomeni, da je v Bangladešu (oz kakšni drugi manj razviti deželi) tudi.
Lahko bi že vedeli, da nič na svetu ni 100% razen smrti in se ne bi obešali na take bedarije.

Ker bolezen se vsekakor ni sama od sebe odločila, da pa ima zdej dost in bo šla na dopust. Vsak organizem je ustvarjen na način, da se kar se da učinkovito množi in s tem zagotavlja svoj obstoj. Bakterije in virusi niso nobena izjema. Torej ne vem na podlagi katere stvari sklepaš, da bi nek virus ali bakterija kar sama od sebe izginila brez nekega posrednega dejavnika. Pa naj bo to naravni ali man made. In verjetnost za prvega je izredno majhna in sploh zelo malo verjetna, da bi se zgodil v obdobju zgolj 50 let.
Ker pa smo imeli ljudje prste vmes pa se je. Ne rabim limat nobenih linkov, če vsaj malo štekaš biologijo ti mora to bit jasno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

pravicaJE ::

Evo jaz sem bral dopisovanje nekega očeta z Robert Koch inštitutom. Je človek objavil svoja vprašanja in njihove odgovore.
Evo kaj najdem kot tipičen odgovor:
Und die Auskunft der höchsten deutschen Gesundheitsbehörde war folgendermaßen: ,,Impfungen gehören zu den wichtigsten und wirksamsten präventiven Maßnahmen, die in der Medizin zur Verfügung stehen. Den Beweis dafür sehen Sie beispielsweise in der fast vollständige Ausrottung von Seuchen wie Pocken oder Kinderlähmung. Moderne Impfstoffe sind gut verträglich, und unerwünschte Arzneimittelnebenwirkungen werden nur in seltenen Fällen beobachtet."

In to isto ponavljajo tudi slovenski "strokovnjaki". Skoraj dobesedno.
"Cepljenja spadajo k najpomembnajšim in najbolj učinkovitim preventivnim ukrepom, ki so v medicini na razpolago".
In to je glih tisto na kar sem želel opozoriti.
To se ponavlja vedno znova.
Ampak evo, a to ponavljanje nepreverjenih dogem naredi te dogme resnične?

Obstajajo izdelani kriterijio kdaj lahko z gotovostjo trdimo, da je neko sredstvo ali nek ukrep povzročilo neko posledico.
In ljudje so si leta dopisovali z Robert Koch inštitutom, da naj jim pove za eno samo raziskavo, ki omenjeno povezanost vzroka in posledice dokazuje. Pa je niso dobili. Ker je ni.
In jasno:
Tudi če bi se dogodek A pripetil pred dogodkom B...
Resna znanost samo zaradi tega, ne bo trdila, da je A vzrok za B.

Drugi problem je, če se zgodi pojav B prej kot ukrep A.
V tem primeru je na dlani, da ukrep A ne more biti vzrok za posledico B
««
17 / 124
»»