» »

Kal-El oziroma Tegra 3 uradno predstavljena

Kal-El oziroma Tegra 3 uradno predstavljena

AnandTech - Nvidia je včeraj uradno predstavila novo različico arhitekture Tegra 3, kakor se po novem imenuje mobilni sistem na čipu (SoC), ki je bil prvotno znan kot Kal-El. Uradna predstavitev tretje generacije Tegre je bila že februarja, sedaj pa je Nvidia povedala, da je projekt dokončan in da bomo prve izdelke s Tegro 3 videli še pred koncem leta. Novih informacij niso natrosili mnogo, zato si poglejmo, kaj je o prvem štiri- ali večjedrnem procesorju ARM že znano.

Kal-El bo petjedrni čip, ki bo imel štiri običajna jedra ARM Cortex A9 s frekvenco 1,3 GHz (oziroma 1,4 GHz, kadar deluje le eno), ki bodo namenjena uporabi v zahtevnejših aplikacijah. Dodatno pa je peto jedro, ki je namenjeno podaljševanju avtonomije v manj stresnih trenutkih - to deluje z največ 500 MHz in se vključi, ko procesorske moči ne uporabljamo intenzivno (to se primeri tudi ob predvajanju glasbe ali videa, ki ju dekodira namensko vezje in ne centralni procesor). Tedaj se štiri glavna jedra izključijo, peto jedro pa ne le da že tako ali tako teče počasneje, ampak se njegova frekvenca v skladu s potrebami še zniža (odvijanje). Na ta način deluje procesor ravno toliko, kolikor je potrebno za tekoče izvajanje aplikacij, kar blagodejno vpliva na baterijo. Pri povečanju intenzivnosti se počasno jedro izključi in korakoma se začno vključevati primarna jedra. Hkrati torej deluje od eno do štirih jeder (ne pa vseh pet hkrati!).

Nvidia se je na predstavitvi javno pohvalila, da je Tegra 3 približno petkrat hitrejša od Tegre 2, hkrati pa varčnejša (od 30 odstotkov pri brskanju po spletu do 60 odstotkov pri intenzivni rabi). Zelo pomembno področje delovanje so igre, kjer naj bi se Tegra 3 odlično odrezala. Ob predstavitvi so prikazali še vrsto simulacij, kako se Tegra 3 odreže pri igranju iger. Skupaj z dodano podporo za 3D Vision ter krmilnike za PS3, Xbox 360 in Wii želi Tegra 3 postati osrednje vozlišče za igranje iger. Zamisel je, da jo (v tabličnem računalniku) priključimo na televizor in nato igramo igre brez konzole. Med demonstracijo so prikazali poganjanje igre z ločljivostjo 1440p, kar je boljše od full HD.

Prvi izdelek, ki bo imel novo Tegro 3, bo Asus eee Pad Transformer Prime, kmalu pa bodo sledili še drugo.


26 komentarjev

Gregor P ::

Kal-El? Očitno niso mogli prenesti konec sezone Smallvilla:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

FireSnake ::

Ne morem mimo tega, da se mi zdi companion core zelo posrečeno poimenovanje ... zato, ker me spominja na dolge ure, ko sem se zabaval z Diablotom II :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

boogie_xlr ::

Companion cube from portal 8-)

Zheegec ::

weighted companion cube



Drugače pa tegra 3 na papirju izgleda res super, tudi če bo to edina posodobitev Asus Transformerja (čeprav naj bi bilo tudi boljše ohišje), bo to super.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

globoko grlo ::

sej to se vse lepo sliši, kolk bo pa zadeva koštala?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

zavajon ::

Ameri pravijo, da 32GB verzija 500$ brez tipkovnice: http://www.theverge.com/2011/11/9/25482...

Lion29 ::

tale kal-el zgleda res supermansko...sploh ce to laufa res tekoce (instantno predvidevanje visoke obremenitve, seemlesly porazporeditev load-a po jedrih)...

pol morajo urediti le se to, da zaslon porabi 10x manj pa so zmagali...

ampak lih tako se nebi branu tehnologij kot so super fast charging (do polovice baterije v nekaj sekundah)...in seveda veliko dljsa avtonomija.. recimo 5.000-10.000 mAh
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Bistri007 ::

Gregor P je izjavil:

Kal-El? Očitno niso mogli prenesti konec sezone Smallvilla:P

Konec serije, ne samo sezone...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

noraguta ::

tole bo povozilo vse ipade za naslednje par let.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

gregor ::

se strinjam
lp

Isotropic ::

zanimivo, sem pa bral na semiaccurate al kje ze, da ga nv dost serje; tut s tem kal-el v primerjavi s qualcomm krint in ostalimi...

Spock83 ::

Lion29 je izjavil:

tale kal-el zgleda res supermansko...sploh ce to laufa res tekoce (instantno predvidevanje visoke obremenitve, seemlesly porazporeditev load-a po jedrih)...

pol morajo urediti le se to, da zaslon porabi 10x manj pa so zmagali...

ampak lih tako se nebi branu tehnologij kot so super fast charging (do polovice baterije v nekaj sekundah)...in seveda veliko dljsa avtonomija.. recimo 5.000-10.000 mAh


Že sedanji s tipkovnico zdrži 13h intezivnega igračkanja.

Dami ::

Isotropic je izjavil:

zanimivo, sem pa bral na semiaccurate al kje ze, da ga nv dost serje; tut s tem kal-el v primerjavi s qualcomm krint in ostalimi...

Ne verjet vse kar napiše Charlie, ki zelo špuka po zelenih (nv) ter božje časti rdeče(amd).
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

thramos ::

Že prvi Transformer povozi Ipada.

noraguta ::

Isotropic je izjavil:

zanimivo, sem pa bral na semiaccurate al kje ze, da ga nv dost serje; tut s tem kal-el v primerjavi s qualcomm krint in ostalimi...

ja sam so dal čip že vn , qualcom pa še ne.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Isotropic ::

gledal na anandtech, skoda edino, k nima dual-channel rama

Pithlit ::

Lion29 je izjavil:

in seveda veliko dljsa avtonomija.. recimo 5.000-10.000 mAh

Transformer zdrži tam nekje 16 ur. Če se ne igraš preveč. Tanov bo baje zdržal več (če to kar nvidia obljublja drži). A to ti ni zadosti? Sej pa ja (po 'standardih) spiš 8 ur... ostalih 16 se pa lahko brezkablično igračkaš.

Te razumem... sma mal realnosti pa heca tud mora bit.
Life is as complicated as we make it...

Zvezdica27 ::

lp,

ima kdo trasnformerja? sam sem imel Ipad in to je prihodnost (tablice in en sam računalnik doma). Zanima me samo ali bo novi že imel usb 3.0 (in pa če dela tako smooth kot ipad)

zz

bosmla ::

USB samo na tipkovnici 8-O? Drugac pa super zadeva - skoda edino, da je ne prodajajo po max 200% proizvodnji ceni...

BALAST ::

Tegra3 bo standard za naslednja 3leta, šele takrat pričakuj prodajno ceno (2xproizvodna).

Je pa res da že same konzole blokirajo razvoj močnejše strojne opreme oz. hočejo zabavni sektor ožet do zadnje kapljice.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Pithlit ::

Zvezdica: je blo že par debat o tem. Lahko ga greš pa sprobat... če ne drugam pa v najbljižji Big Bang.

Drugač ga pa siol ponuja v programu zvestobe za 624€ (24*26€). S tipkovnico.
Life is as complicated as we make it...

klinker ::

thramos je izjavil:

Že prvi Transformer povozi Ipada.


Itak ;)

FireSnake ::

Dami je izjavil:

Isotropic je izjavil:

zanimivo, sem pa bral na semiaccurate al kje ze, da ga nv dost serje; tut s tem kal-el v primerjavi s qualcomm krint in ostalimi...

Ne verjet vse kar napiše Charlie, ki zelo špuka po zelenih (nv) ter božje časti rdeče(amd).



Bi se strinjal!

Kaj pa, če je vse res:
http://semiaccurate.com/2011/11/09/tegr...

:D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Dr_M ::

Uf, kaj je nekdo lepo napisal na Fudzilli.

This isn't semiaccurate you know, where what you made up is presented as fact..
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CaqKa ::

Pithlit je izjavil:

Zvezdica: je blo že par debat o tem. Lahko ga greš pa sprobat... če ne drugam pa v najbljižji Big Bang.

Drugač ga pa siol ponuja v programu zvestobe za 624€ (24*26€). S tipkovnico.

lol... v big bangu ali pa harvey normanu ga imaš za 569€ brez vezave...

/edit: v obeh ga razstavljajo s tipkovnico in imajo to ceno zraven. vidim pa online da tipkovnico marsikje separat kasirajo... kaj zavajajo v bb in harveyu s to ceno 569EUR?

Sicer pa kolkor sem imel v rokah tega transformerja napram ostalim android tablicam ki jih držijo v naših trgovinah, je tale super hitro delal. se pozna tale tegra.

samo neko dobro aplikacijo za nadomestek excela bi še blo fino gor na takem met, pa lahko mojga nettopa pozabim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

71GA ::

Ampak še vseeno za resno delo rabiš ornk pc pa ornk zaslon :). Brez tega ne gre. Meni bi oči vn padle pa še kaj, če bi programiral na temle hehehe :) HEC, ali pač ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 71GA ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kal-El oziroma Tegra 3 uradno predstavljena

Oddelek: Novice / Procesorji
268396 (6145) 71GA
»

CES 2012: Nvidia in Asus predstavila tablico s Tegro 3 in Androidom 4

Oddelek: Novice / Procesorji
287088 (4260) Jst
»

Kal-El bo imel pet jeder in variabilni SMP

Oddelek: Novice / Procesorji
114968 (3784) MrStein
»

Nvidia prikazala prototip četverojedrne Tegre

Oddelek: Novice / Procesorji
93640 (2651) MrStein
»

nVidia je uradno predstavila tretjo generacijo Tegre

Oddelek: Novice / Procesorji
216378 (5248) Lion29

Več podobnih tem