» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
97 / 118
»»

al1976 ::

Imam ds218 play in tale ups:
https://www.mimovrste.com/ups-brezpreki...

In zadeva deluje. Ob izpadu elektrike drzi neke 20min in potem gre v shutdown. Tudi v administraciji se ups doda kot device.

MTm2H37rqt7B ::

al1976 je izjavil:

Imam ds218 play in tale ups:
https://www.mimovrste.com/ups-brezpreki...

In zadeva deluje. Ob izpadu elektrike drzi neke 20min in potem gre v shutdown. Tudi v administraciji se ups doda kot device.


Hvala za priporočilo. Se bom držal APCjev.

PrimozR ::

To je itak default princip, kupiš APC-ja. So daleč najbolje podprti v vseh OS-ih, četudi neuradno.

Meni povsem brez težav funkcionirata dva BR-900GR-ja, eden kupljen pri Mindfactory, eden pa v Sloveniji, pri PROFIservisu. Na enem imam svoj PC in monitor, na drugem pa NAS, modem, router, dva OrangePI-ja za PiHole, switch, to je pa mislim da to. No problems (razen premalo avtonomije :D ).

Karen ::

Jaz imam DS218+, priključenega na APC Smart-UPS 750, ga najde in normalno deluje. Avtonomija je dobri dve uri.

MTm2H37rqt7B ::

Sem se odločil za APC Back-UPS Pro BR BR650MI, dokaj ugoden pa ugasnem lahko piskanje :)

RockyS ::

Za cloud obstaja kakšna dobra alternativa googlovem one? Ali je to največ kar se da dobiti za ta denar?
Večinoma se gre za družinske fotografije. Bi pa ga uporabljala dve osebi.

naruto2 ::

PrimozR je izjavil:


@naruto zakaj isti model ampak čimbolj različne serijske? Zamenjaš še modele pa je!

Sicer pa, FreeNAS... ECC! :P


Zato, ker modeli nimajo enakih performanc, zraid bo deloval, ampak ne optimalno.

ZFS in nujnost ECCja (ki je vedno dobra ideja, ne glede na filesystem, samo draga) je neumnost ljudi, ki ne razumejo filesistemov, kaj sele ZFS. Tudi brez ECCja je ZFS varnejsi kot drugi filesystemi brez ECCja. In, ker vem, da bos ven potegnil "scrub-of-death", tudi to je neumnost, kjer "spekulator" ni razumel kako ZFS deluje.

Eden avtorjev ZFSja je to neumnost ze davno demantiral in razlozil, pa jo potem razni peki, se vedno sirijo naokrog in ne potihne. Situacija malo spominja na antivaxerski bullshit. Nekje nekaj slisis, potem pa to veselo ponavljas, ko se delas pametnega in zadeva krozi iz roda v rod kot "ljudsko znanje".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

naruto2 ::

Mimogrede, ce bi se kak pek rad kregal, kako je na FBju bral (od "strokovnjakov", se razume) kaj o ZFS in non-ECC naj se tule prosim obrne na Matthewa Ahrensa in naj raje pametuje njemu:
https://arstechnica.com/civis/viewtopic...

Pa se malo vec, ker se Ahrensu ocitno ni vec dalo ukvarjati z verniki (kar tudi spominja na antivax situacijo, kjer se zdravnikom preprosto ne da vec ukvarjati z njimi):
https://jrs-s.net/2015/02/03/will-zfs-a...

(sicer pa hvala, da si me spomnil, da moram scrub pognati, ravnokar tece in poglej poglej... 0 errors in glej ga zlomka, nimam ECCja, na 34 TB diskovja, se kar smotano, se nikoli nisem naletel na error, mogoce pa ni zfs ampak dejstvo, da kupujete za en drek diske - in jih potem za namecek priklapljate na USB)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

MrStein ::

No, še mit o 12TB URE omeni, pa si... :)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

naruto2 ::

MrStein je izjavil:

No, še mit o 12TB URE omeni, pa si... :)

Ce bo kdo izzival... :))

Sicer mi je noro koliko casa se to sranje, ZFS + non-ECC, vali po internetu, demanti je bil spisal leta 2001, po 20 letih se se vedno najde "peke", ki ga veselo ponavljajo.

Me zanima ali vsi te tudi kadijo posusene bananine nitke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

PrimozR ::

RockyS je izjavil:

Za cloud obstaja kakšna dobra alternativa googlovem one? Ali je to največ kar se da dobiti za ta denar?
Večinoma se gre za družinske fotografije. Bi pa ga uporabljala dve osebi.

To je mišljeno kot direkten storage in pregledovanje? Ker to nima veze z NAS-om. Kot cloud backup NAS-a pa Googlov drive niti približno ni optimalna izbira zaradi cene.

naruto2 je izjavil:

PrimozR je izjavil:


@naruto zakaj isti model ampak čimbolj različne serijske? Zamenjaš še modele pa je!

Sicer pa, FreeNAS... ECC! :P


Zato, ker modeli nimajo enakih performanc, zraid bo deloval, ampak ne optimalno.

ZFS in nujnost ECCja (ki je vedno dobra ideja, ne glede na filesystem, samo draga) je neumnost ljudi, ki ne razumejo filesistemov, kaj sele ZFS. Tudi brez ECCja je ZFS varnejsi kot drugi filesystemi brez ECCja. In, ker vem, da bos ven potegnil "scrub-of-death", tudi to je neumnost, kjer "spekulator" ni razumel kako ZFS deluje.

Eden avtorjev ZFSja je to neumnost ze davno demantiral in razlozil, pa jo potem razni peki, se vedno sirijo naokrog in ne potihne. Situacija malo spominja na antivaxerski bullshit. Nekje nekaj slisis, potem pa to veselo ponavljas, ko se delas pametnega in zadeva krozi iz roda v rod kot "ljudsko znanje".

Sem namenoma v šali napisal tisto zgoraj. Glede debunkanja mitov je pa precej preprosto:


https://www.truenas.com/docs/scale/intr...

Jasno povedo, da ECC ni nujen. Obenem pa jasno povedo, da ga močno (s poudarkom na močno) priporočajo. Potem je pa na vsakem uporabniku posebej. Razlogi za to priporočilo pa v končni fazi niti nimajo veze.
Kar se tiče mojega setupa, pri trenutnem sem se stegnil za Xeon platformo (takrat za matično in RAM, kar me je koštalo... slabih 100 EUR več za časa nakupa?), pri bodočih platformah pa, kakor kaže, ECC-ju ne bom ušel zaradi izbire platforme, torej bo ECC hočeš-nočeš prisoten.

Sicer pa, 'moram scrub pognat', resno nimaš tega zavtomatiziranega? In kaj imajo pri vsem tem veze drek (USB) diski? Ne vem sicer na koga točno je to letelo, name očitno ne, ker te težave z 'drek diski' nimam. Kar se pa scrubov tiče pa prav tako lahko potrdim 0 errorjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

naruto2 ::

No daj drugic /s na konec, ker mi te zfs on non-ecc zgodbe dvigajo tlak.

Ne nimam avtomatizirano, ker se mi je ze veckrat zgodilo, da mi je scrub laufal ravno takrat, ko sem ga najmanj rabil, murphy pa to :)

Diski na usb so leteli na raspberry pi (seveda na mini-itx ali mikro-atx nihce niti ne pomisli, ker to, da bi dobil zraven 4-8 sata prikljuckov, za ne kaj dosti vec denarja (sploh ker rpi 4 8gb prodajajo ze za nad 100 eurov), "so 80's", rpi je *moderen*) "NAS-e", kjer kupijo desktop diske, jih priklopijo na rpi preko usb, ravno prav poddimenzionirajo napajalec, potem pa zadevo zapakirajo v neko kompaktno skatlo kjer se ne morejo hladiti (ker mora biti majhno in luskano) in gonijo 24/7.

Btw, samomorilci zgornjih nazorov, Freebsd 13 je bil sportan na raspberry pi, tako, da lahko enako konfiguracijo ponovite tudi z ZFS /s (ne spreglejte /s na koncu)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

RockyS ::

Gledam da bi si končno nabavil synology 920+ in za začetek dva diska, verjetno 2x4TB da bi kasneje lahko dodal še 2x4TB.
Katera diska priporočate?

Uporabe bo bolj malo, saj se bo primarno uporabljajo za arhiviranje starih slik in video posnetkov, ki niso več aktualni za gledanje na mobilnih napravah.

Ali synology podpira kopiranje (in brisanje hkrati) vsebin iz google photos?
Če da, ali ohrani albume?
Če da, ali podpira več google photos računov?

Nikonja ::

RockyS je izjavil:

Gledam da bi si končno nabavil synology 920+ in za začetek dva diska, verjetno 2x4TB da bi kasneje lahko dodal še 2x4TB.
Katera diska priporočate?

Uporabe bo bolj malo, saj se bo primarno uporabljajo za arhiviranje starih slik in video posnetkov, ki niso več aktualni za gledanje na mobilnih napravah.

Ali synology podpira kopiranje (in brisanje hkrati) vsebin iz google photos?
Če da, ali ohrani albume?
Če da, ali podpira več google photos računov?


Zakaj potem daješ 600 eur za NAS kateri bo bolj malo v uporabi pa še samo za arhiviranje slik? Za to kaj ti rabiš bo npr. ta spodaj čez glavo dovolj pa še za polovico cene Synologija dobiš 12TB !
https://www.amazon.de/-/en/Western-Digi...

Tidule ::

RockyS je izjavil:

Gledam da bi si končno nabavil synology 920+ in za začetek dva diska, verjetno 2x4TB da bi kasneje lahko dodal še 2x4TB.
Katera diska priporočate?

Uporabe bo bolj malo, saj se bo primarno uporabljajo za arhiviranje starih slik in video posnetkov, ki niso več aktualni za gledanje na mobilnih napravah.

Ali synology podpira kopiranje (in brisanje hkrati) vsebin iz google photos?
Če da, ali ohrani albume?
Če da, ali podpira več google photos računov?


Synology ima za slike svojo resitev. Bojim se da integrqcija z google photos kot jo ti pricakujes ne bo najbolje funkcionirala.

naruto2 ::

Nikonja je izjavil:


Zakaj potem daješ 600 eur za NAS


Dajmo se malo hecat, ni shopping lista, ker se nisem spuscal v detajle ampak:

102 eura mobo + cpu: https://www.amazon.de/dp/B079GHRQD9 (4xSATA, dodas lahko se PCIe 2.0/M.2 SATA kontroler dodatni 4xSATA, 20-25 eurov, morda celo oba, pa se mi zdajle ne da ukvarjati z detajli: v glavnem, 8-12 SATA portov. Zraven seveda lahko veselo uporabis se kodi za media player, 7.1 izhod pa tudi ima)

32 eurov RAM: KVR26S19S8 8gb (ce vam kasneje zapase zabrisete notri se en modul pa imate 16)

139 eurov ohisje (izbire je sicer ogromno, nekaj referencnega): https://www.aliexpress.com/item/1005003... (4x3.5 HDD in preprican sem, da zbasete notri se vsaj dva, mogoce z malo vrtanja)

TrueNAS zastonj.

Pa smo priplezali na nekje 273 evrov, recimo dajmo, temeljito zaokrozit navzgor, na 400 evrov zaradi napajalca in postnin.

Imate tocno skatlo in vsebino, kot si jo sami izmislite. In da se jo extendad, po potrebi.

Zakaj za vraga kupujete Synology? Prav ne razumem? Overpriced shit. Je tezko nekaj sravfov priviti, nekaj kablov priklopit in instalirati Truenas?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

sloxl8 ::

naruto2 je izjavil:

Nikonja je izjavil:


Zakaj potem daješ 600 eur za NAS

Je tezko nekaj sravfov priviti, nekaj kablov priklopit in instalirati freenas?

Ja, je. Že vse tole tvoje pisanje stane več.

naruto2 ::

Mimogrede, motherboard je mini-itx, kar je 17x17 cm

sloxl8 je izjavil:

naruto2 je izjavil:

Nikonja je izjavil:


Zakaj potem daješ 600 eur za NAS

Je tezko nekaj sravfov priviti, nekaj kablov priklopit in instalirati freenas?

Ja, je. Že vse tole tvoje pisanje stane več.

Tole prihaja pa od preprodajalca, ne ozirajte se nanj, malo mu biznis hebem (ker ne bo mogel tistih 200 eurov razlike zbasati v zep), pa cvili.

(zdaj bos zacel potapljati napisano, ko bos nehal, bom pa zgornji zapis prilepil na konec, tako, da se ne trudi)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

sloxl8 ::

Preden pišeš traparije, bi lahko pomislil, da ima večina uporabnikov raje rešitev v paketu, ki ne rabi izvijača in brskanja po miljavžent forumih, kako nekaj na freenasu nastavit, da bo delalo kot mora.

In, ne boš verjel, je za to pripravljena rešitev tudi preplačati.

In, nenazadnje, je to tema "NAS za domačo rabo".

FYI, ne, nisem preprodajalec, ampak le zadovoljen uporabnik Synologyja.

naruto2 ::

sloxl8 je izjavil:

Preden pišeš traparije, bi lahko pomislil, da ima večina uporabnikov raje rešitev v paketu, ki ne rabi izvijača in brskanja po miljavžent forumih, kako nekaj na freenasu nastavit, da bo delalo kot mora.

In, ne boš verjel, je za to pripravljena rešitev tudi preplačati.

In, nenazadnje, je to tema "NAS za domačo rabo".

FYI, ne, nisem preprodajalec, ampak le zadovoljen uporabnik Synologyja.


Na med.over.net zagotovo, na slo-techu, pa znajo bolje. To, da se tebi zdi pretezko, samo pomeni, da se oglasas na napacnem forumu.

Zadeva je trivialna za sestavit in konfigurirat, seveda, pa obstajajo ljudje, ki morajo kupovati overpriced shit, zato, ker so prevec nesposobni tudi za trivialne opravke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

sloxl8 ::

No, prepričan sem, da boš zgornjemu uporabniku nudil vso podporo ob morebitnih vprašanjih, če se bo odločil za tvojo rešitev, kajne?

Seveda ne boš, napotil ga boš na Google, tvoj napihnjeni ego pa bo še večji.

Forum je med drugim namenjen izmenjavi mnenj, predvsem pa učenju "nesposobnih" uporbanikov, naduti odgovori pa ne pomagajo nikomur, zato bi se moral o sodelovanju na tem forumu vprašati sam. Torej, če nimaš povedati nič pametnega, je včasih bolje biti tiho.

naruto2 ::

sloxl8 je izjavil:

No, prepričan sem, da boš zgornjemu uporabniku nudil vso podporo ob morebitnih vprašanjih, če se bo odločil za tvojo rešitev, kajne?

Ne rabim. NAS ni cudezna skatla, kjer se dogaja magija ampak je samo navaden PC, kjer bos nasel vse od youtube videov do miljonov odgovorov na prakticno vse na to temo. Gor lahko natlacis TrueNAS ali pa Windows. Linux. Karkoli ti je ljubse. Jaz uporabljam FreeBSD direktno.

Nisi vendor lockinan s strani ene firme, kjer pa res rabis drzati podporo, ker je custom made in zaprta resitev. Ker tam bos pa res rabil podporo.

sloxl8 je izjavil:

Torej, če nimaš povedati nič pametnega, je včasih bolje biti tiho.

Drzi se tega. Ker ne vidim, kako prispevas, k cimerkoli, razen, da navijas za svoj brand: https://insight.kellogg.northwestern.ed...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

carovnik1900 ::

realno gledano so tile NAS-i (kot je Synology, Asustor, QNAP...) bolj primerni za 90% ljudi... tudi če so dražji... pač tile custom rešitve so za mlajše ljudi in ljudi, ki imajo čast tweakat in se igrat...

naruto2 ::

carovnik1900 je izjavil:

realno gledano so tile NAS-i (kot je Synology, Asustor, QNAP...) bolj primerni za 90% ljudi... tudi če so dražji... pač tile custom rešitve so za mlajše ljudi in ljudi, ki imajo čast tweakat in se igrat...


Ce se hocejo. Ni se jim treba, gre samo za software, ki je narejen na tak ali drugacen nacin, zato sem predlagal TrueNAS in ne FreeBSD. Da je primerno za istih 90% ljudi. Synology je bil interesanten, dokler ni zacel dvigati cene, zdaj se precej boljsi hardware dobi za manj, tistih 200 eurov razlike pa lahko placas tudi enemu nadebudnemu mulcu tukaj (in s tem podpiras domace znanje), ce ti je res "tako tezko".

Tole divje potrosnistvo vodi samo v to, da nihce ne zna vec nicesar narediti sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

GupeM ::

Daj nehaj že. Sva nekoč že imela pogovor. Zakaj si ti sam ne prideluješ hrane, ne izdeluješ si oblačil in obutve, hiše si ne sezidaš sam ... Saj ni nič takšnega. Za hrano malo pokoplješ po njivi in/ali kakšno srno včasih kje najdeš in jo pokončaš z doma izdelanim lokom, nožem ali kar s pestmi, ker si tako spreten. Za oblačila in obutev moraš znati samo malo tkati in šivati, nobena umetnost. Hišo sezidat znajo tudi najmanj izobraženi ljudje, pa še bolje jo naredijo kot ti ... Sicer pa ni noben problem.

Nič ni narobe, če daš predlog, samo ti pa tako posiljuješ s tem DIY NAS-om, da se boš en dan razpočil od tega tvojega hvaljenja, da si "vse" naredil sam. V resnici pa imaš v tem svojem NASU kup komponent in softwarea, za katerega ne veš kaj vse je zadaj. Source kode zagotovo nisi šel preverjat. Nazadnje te bo pa en log4j exploit zjebal, ker na enem kosu softwarea ne boš updateal knjižnjice.

naruto2 ::

Nikonja je izjavil:


Zakaj potem daješ 600 eur za NAS


Dajmo se malo hecat, ni shopping lista, ker se nisem spuscal v detajle ampak:

102 eura mobo + cpu: https://www.amazon.de/dp/B079GHRQD9 (4xSATA, dodas lahko se PCIe 2.0/M.2 SATA kontroler dodatni 4xSATA, 20-25 eurov, morda celo oba, pa se mi zdajle ne da ukvarjati z detajli: v glavnem, 8-12 SATA portov. Zraven seveda lahko veselo uporabis se kodi za media player, 7.1 izhod pa tudi ima)

32 eurov RAM: KVR26S19S8 8gb (ce vam kasneje zapase zabrisete notri se en modul pa imate 16)

139 eurov ohisje (izbire je sicer ogromno, nekaj referencnega): https://www.aliexpress.com/item/1005003... (4x3.5 HDD in preprican sem, da zbasete notri se vsaj dva, mogoce z malo vrtanja)

TrueNAS zastonj.

Pa smo priplezali na nekje 273 evrov, recimo dajmo, temeljito zaokrozit navzgor, na 400 evrov zaradi napajalca in postnin.

Imate tocno skatlo in vsebino, kot si jo sami izmislite. In da se jo extendad, po potrebi.

Mimogrede, v tistih 200 eurov razlike lahko stlacite marsikaj, recimo hifi like case (pase k kodiju):



Mogoce malo swedskega dizajna? https://www.louqe.com/raw-s1/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

carovnik1900 ::

lej ne pravim, da freenas/truenas ni OK rešitev. pravim samo,da večina ne bo znala namestit ali vdrževat... iz prakse z "average joe-i", ki sem jo sam imel s synology ni bilo težav, truenas pa je bila katastrofa... plus syno out of the box nudi par stvari, ki jih truenas (brez dockerja ali virtualizacije appov) pač ne...
sistemci ali napredni uporabniki pač tudi zaradi svojega naprednejšega znanja, nimajo oz. izgubijo stik z realnostjo koliko povprečen uporabnik zna, pa tudi koliko se mu da učit (večini se ne da ukvarjat z dockerji, virtualizacijo oz. se sploh učiti itd.)... da ne omenjamo, da znanje sistemske administracije tudi zaradi cloud ponudnikov - pada tudi pri IT stroki...

Tidule ::

naruto2 je izjavil:

Nikonja je izjavil:


Zakaj potem daješ 600 eur za NAS


Dajmo se malo hecat, ni shopping lista, ker se nisem spuscal v detajle ampak:

102 eura mobo + cpu: https://www.amazon.de/dp/B079GHRQD9 (4xSATA, dodas lahko se PCIe 2.0/M.2 SATA kontroler dodatni 4xSATA, 20-25 eurov, morda celo oba, pa se mi zdajle ne da ukvarjati z detajli: v glavnem, 8-12 SATA portov. Zraven seveda lahko veselo uporabis se kodi za media player, 7.1 izhod pa tudi ima)

32 eurov RAM: KVR26S19S8 8gb (ce vam kasneje zapase zabrisete notri se en modul pa imate 16)

139 eurov ohisje (izbire je sicer ogromno, nekaj referencnega): https://www.aliexpress.com/item/1005003... (4x3.5 HDD in preprican sem, da zbasete notri se vsaj dva, mogoce z malo vrtanja)

TrueNAS zastonj.

Pa smo priplezali na nekje 273 evrov, recimo dajmo, temeljito zaokrozit navzgor, na 400 evrov zaradi napajalca in postnin.

Imate tocno skatlo in vsebino, kot si jo sami izmislite. In da se jo extendad, po potrebi.

Zakaj za vraga kupujete Synology? Prav ne razumem? Overpriced shit. Je tezko nekaj sravfov priviti, nekaj kablov priklopit in instalirati Truenas?

za 400 EUR brez težav kupiš synology/qnap/whatever, ki bo out of the box služil potrebam uporabnika na katerega repliciraš. Seveda brez trimesečnega zbiranja komponent po tujini, sestavljanja in konfiguriranja. Da o troubleshootingu ne govorimo. Za malce bolj narpednega uporabnika, ki v tem vidi hobij je tvoja rešitev definitivno boljša z vidika price performance. Ampak mi pa na kraj pameti ne pade, da bi se šel to, ko sem kupoval in postavljal NAS za tastare. In tudi je nikoli ne bi priporočil nekomu, ki želi imet NAS za hrambo slik. Že out of the box variante pogosto zahtevajo večji engagement, kot ga je laičen uporabnik pripravljen vložit, kaj šele custom rešitve.

Zakaj kupujemo "overpriced shit" kot ga ti imenuješ? Ker je naš čas in energija vredna več kot pa 200 EUR. Tvoja pač ni in potem frustracije stresaš po forumih. Tudi posteljo naredim ceneje kot mizar, če se delam da moj čas in energija nista nič vredna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Tidule ::

Zakaj Synology? Saj imaš Qnap in podobne out of the box rešitve, ki so primerljive.

A ni škoda da nisi sposoben kritične debate in raje užaljeno trobiš v tri dni?

Tako tvoje kot out of the box rešitve imajo svoje mesto in so namenjene različnemu profilu uporabnikov. Kar je tudi edino prav. In ravno zato ker smo na slo-tech in ne na med.over.net so številni bralci to sposobni razumet in se zato pogovarjamo o različnih rešitvah za različne primre. Uboščki, ki si pridete na to pumpat svoj ego, pa izpadete predvsem pomilovanja vredni.

Kot že rečeno. Custom rešitve so boljši price/performance pod pogojem, da imaš dovolj časa/znanja, da zadevo pravilno nastaviš in ustrezno vzdržuješ. Out of the box rešitve so tukaj praviloma prijaznejše in tistim, ki jim je NAS nujno zlo pač nudijo alternativo, ki zahteva manj (še vedno pa daleč od nič) časa in znanja.

Verjamem, da v svojem mehurčku svoj čas izjemno slabo vrednostiš, zato tudi pride do kalkulacije kot je zgornja. Nekateri ga pač ne in se zato zavedamo, da tri mesece zbiranja komponent, sestavljanje in potem nastavitve in vzdrževanje ne odtehtajo 200 EUR prihranka. Razumem pa, da je za nekoga, ki večino dneva preleži na kavču to nepojmljivo in vsekakor pozdralvjam angažiranost, da se namesto tega igračkaš z TrueNas.

Ravno tako mi na primer na kraj pameti ne pade nekemu laiku (recimo ko sem urejal staršem) postavit trunas, če ja osnovni 2 bay out of the box NAS pokrije vse njihove potrebe.

RockyS ::

Ko sem nazadnje delal seznam za custom NAS je na koncu stalo enako ali celo malo dražje kot če kupim out of the box rešitev.

Iskal sem konfiguracijo, na kateri bi lahko laufal software od Synology. Zakaj? Ker je easy as hell.

Zakaj sem iskal custom rešitev? Ker sem imel idejo gor laufat docker, HomeAssistant in piHole plus mogoče kaki manjši web server za lokalno igračkanje.

Edino kaj se spomnim, je to da sem gledal ohišje fractal design node 304
https://www.amazon.de/dp/B00CYW2XDY/ref...
In pa mislim da ryzen 3xxxxG cpu, da je imel integrirano grafiko.

In ko sem dodal še matično ploščo in napajalnik sem bil preko budgeta. Pa nimam RAM, kablov, vijakov, hlajenja, tišine itd..

Lahko bi uporabil najcenejši komplet matične in CPU ampak bi imel zelo zelo neodziven sistem, vsaj po forumih sodeč. Kar pa potem ne pridobim kaj dosti, če je podobna zadeva kot out of the box, ki že ima namenski software in aplikacije.

In ja, če bi gor lahko laufal nek android tv bi bilo super. Kodi ni zame.
Cinemahd in ostale aplikacije delajo kot treba, pri kodiju pa zmeraj znova treba nameščati neke nove verzije, hacke itd ker njihovim pluginom redno ugašajo serverje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

naruto2 ::

RockyS je izjavil:

In ko sem dodal še matično ploščo in napajalnik sem bil preko budgeta. Pa nimam RAM, kablov, vijakov, hlajenja, tišine itd..


Overdizajniral si. Jaz imam tudi precej drazji sistem, kot, ce bi kupil nekaj "v skatli", samo gor tece se nekaj virtualk, precej diskovja itd. Pac kupis, tisto kar rabis.

RockyS je izjavil:


In ja, če bi gor lahko laufal nek android tv bi bilo super. Kodi ni zame.


V LXC lahko stlacis androidov system.img :) Sicer pa: https://github.com/anbox/anbox

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

RockyS ::

Ja seveda sem, ker custom to omogoča.

920+ ima tudi 4x3.5hdd, trenutno rabim oz pokrijeta moje potrebe že dva diska.

naruto2 ::

RockyS je izjavil:


Cinemahd in ostale aplikacije delajo kot treba, pri kodiju pa zmeraj znova treba nameščati neke nove verzije, hacke itd ker njihovim pluginom redno ugašajo serverje.


Sicer sem dolgo gonil kodi na NASu, potem je postalo pa sitno ker imam vec televizorjev... tole se je se najbolje obneslo, na 3xRaspberry, pa iz NAS-a mountane samba share: https://libreelec.tv/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

Karen ::

To kar so ti že vsi svetovali: ne boš sfalil niti s Qnap-om niti s Synology-jem. Glej mogoče pri Synology-ju + verzijo ki je nadgradljiva z ramom, to je pa to. Out-of-the-box je oboje. Meni Synology bolj na Apple-a vleče po sw, imam pa oboje in ni težav. Aja, če boš šifriral ti qnap zna zašifrirat cel disk, Synology pa moraš po posameznih mapah, zdaj pa kar od tega rabiš zase.

luclucluc ::

Thanks Karen

Boobiz ::

Se da morda kje vidit listo uradnih appov in community appov/dockerjev za synology? Predvsem sprašujem zato, ker ga nimam in ne morm potrdit verodostojnosti informacij, medtem ko nekdo, ki synology ima to lahko potrdi... 8-)
I'm drunk, what's your excuse?

carovnik1900 ::

docker je docker in dela se kar pač dela na docker - včasih je treba malo potweakat glej mariushosting pika com (maš tam vodiče specifično za synology, plus glej facebook njegovo stran). synocommunity package unoffical so na synocommunity pika com. uradni app listo pa si poglej tako, da napiši v google npr. DS216+II (pač model, ki ga imaš). potem greš pod download in pogledaš packages...

Karen ::

Za listo ne vem, ampak jaz laufam oz. sem sprobal:
1. pihole - dela bp
2. turn/stun server - dela bp
3. nek firefox v dockerju sem sprobal - dela bp
Ostalo po logiki: če je linux based bi moralo delat, če je Winsi pa procesor ne podpira in ne dela.

flameir ::

Sem zasledil, da je bilo govora o USB priklopu na NAS. Imam Synology pa sem ravno razmišljal, da bi 2 TB zunanji disk (ki ga od nakupa NASa praktično ne uporabljam več) priklopil na USB, da bi gor hranil filme za Plex, saj mi na samem NASu zmankuje prostora. Verjetno za ta namen tak priklop ni ravno problem ali pač?

carovnik1900 ::

flameir je izjavil:

Sem zasledil, da je bilo govora o USB priklopu na NAS. Imam Synology pa sem ravno razmišljal, da bi 2 TB zunanji disk (ki ga od nakupa NASa praktično ne uporabljam več) priklopil na USB, da bi gor hranil filme za Plex, saj mi na samem NASu zmankuje prostora. Verjetno za ta namen tak priklop ni ravno problem ali pač?


ne. edino disk pač, če disk ni narejen za 24h se naj bi prej izrabil - ni pa nujno, lahko da bo deloval leta (ne moreš vedet) ...

GupeM ::

flameir je izjavil:

Sem zasledil, da je bilo govora o USB priklopu na NAS. Imam Synology pa sem ravno razmišljal, da bi 2 TB zunanji disk (ki ga od nakupa NASa praktično ne uporabljam več) priklopil na USB, da bi gor hranil filme za Plex, saj mi na samem NASu zmankuje prostora. Verjetno za ta namen tak priklop ni ravno problem ali pač?

To sem jaz naredil. 3 TB diske v 2-bay NASu sem zamenjal z 8 TB, nato sem na enega 3 TB dal SATA to USB controller z lastnim napajanjem in ga preko USB priključil nazaj na NAS. Nanj zdaj shranjujem stvari, za katere mi je praktično vseeno, če takoj zdaj ostanem brez. Torej večinoma filmi, oz risanke za tamalega, ki jih potem streamam preko plex serverja. Zaenkrat dela brez težav.

Plus je še to, da ga lahko odklopim in nesem kamorkoli, če bi recimo tam rabil kaj s tega diska. Recimo na vikend brez interneta.

PrimozR ::

sloxl8 je izjavil:

In, nenazadnje, je to tema "NAS za domačo rabo".

In kaj ima to veze z vajinim prepucavanjem?

Kar se pa tiče Synology vs. TrueNAS, znanje ali ne, večina ljudi nima želje se ukvarjati še s TrueNASom. Sem pa jaz dokaz, da ni treba biti sistemc, da se lahko ukvarjaš s TrueNAS-om in da z njim nimaš težav. Na koncu dneva je vprašanje le, kaj se ti da oz. kakšne so želje, ne kaj se splača. Trenutno kaže, da bo moj naslednji sistem TrueNAS Scale na E5-2600 v3/v4 Xeon platformi (ko bo do tega prišlo), ker so za to neke specifične želje. Ne nujno potrebe, želje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

bobby ::

Fantje (tisti, ki veste /vemo, kako preprost in zmogljiv je Truenas) nima se smisla prepucavat z lenimi osebki, ki jo jim OOBE skatle zadovoljive in se jim NE DA marsikaj v zivljenju, razen prepucavanja na ST, nima smisla.

Tema bi se mogla preimenovat v "OOBE nas za domaco rabo" ker vec kot ocitno osebki niso dojemljivi za širši spekter.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

misek ::

bobby je izjavil:

ker vec kot ocitno osebki niso dojemljivi za širši spekter
A ne velja to za obe strani? Vsak naj pač uporabi to, kar mu ustreza. Vedenje o alternativnih možnostih sploh ni slabo ampak forsiranje v eno ali drugo smer pa tudi ne.

bobby ::

Res je, ampak ko imaš OOBE in pa DIY in pa glede na to, da smo na tehničnem forumu, kjer (vsaj jaz) pričakujem bolj v detajle tehnično debato ne stock zadeve in pa to, da se osebe tu gori NAJ BI želele kaj naučit, kaj več kot OOBE, potem še širina ustavi pri nakupu iz trgovine.
(ja ja sej vem, zakaj bi se ukvarjal in delal raziskovalno zadevo-malček treniral možgančke, če je lažje že vse pripravljeno kupit)
PS: ne leti direkt na te ampak nasplošno,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

GupeM ::

Glej, tebi je to preprosto. Postavit truenas na kišti s procesorjem, ki si ga skupaj sam skupaj zlotal (si ga? in zakaj ne?). Nekomu drugemu pač ustreza, da kupi zadevo v trgovini in doma samo priključi.

Si ti sam zašiješ hlače? Majico? Pulover? Ne? To je še bolj enostavno kot TrueNas. Moja partnerka si marsikaj sama zašije. Pa ne zato, ker bi nama manjkalo, ampak zato, ker to pač rada počne. Pa naredi si točno tako kot njej paše. Pa sicer ni šivilja po poklicu. Niti blizu.

In kot sem že rekel. Doma si self hostam kar precej stvari. Tudi NAS si bom mogoče nekoč sam sestavil, ampak trenutno mi je pa bolj pomembno, da je zadeva čima manjša (2-bay), čim tišja in ne grda kot smrt. Pa da jo lahko updateam z enim klikom in zadeva dela, ne da bi se mi bilo treba preveč ukvarjati z njo. Si pa ne predstavljam, da bi TrueNas predlagal svojim staršem, bratu in/ali sestri. Pač nočem biti support, ki bo skrbel za vse posodobitve in težave, ki jih bodo imeli. In vem da pri self-hosted zadevah se pojavijo prej ali slej. In pri posodobitvi namesto 10 sekund rabiš pol ure, eno uro, tri ure, takoj ko nekaj ne dela.

bobby ::

ja ja vse to si že par postov prej spackal skupaj,..
in zopet, moje besede niso letele izrecno na določeno osebo ampak na skupnost ST.

dodatek: kdaj si nazadnje poizkusil Truenas (ne Freenas izpred verzije 10)? Zanima me čemu odklon od Truenasa, pač firbčen sem.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

PrimozR ::

bobby je izjavil:

Fantje (tisti, ki veste /vemo, kako preprost in zmogljiv je Truenas) nima se smisla prepucavat z lenimi osebki, ki jo jim OOBE skatle zadovoljive in se jim NE DA marsikaj v zivljenju, razen prepucavanja na ST, nima smisla.

Tema bi se mogla preimenovat v "OOBE nas za domaco rabo" ker vec kot ocitno osebki niso dojemljivi za širši spekter.

Q.E.D.

bobby je izjavil:

Res je, ampak ko imaš OOBE in pa DIY in pa glede na to, da smo na tehničnem forumu, kjer (vsaj jaz) pričakujem bolj v detajle tehnično debato ne stock zadeve in pa to, da se osebe tu gori NAJ BI želele kaj naučit, kaj več kot OOBE, potem še širina ustavi pri nakupu iz trgovine.
(ja ja sej vem, zakaj bi se ukvarjal in delal raziskovalno zadevo-malček treniral možgančke, če je lažje že vse pripravljeno kupit)
PS: ne leti direkt na te ampak nasplošno,..

Tole je Slo-Tech, ne DIY-NAS-BUILD-Tech. Read the room.

GupeM je izjavil:

Glej, tebi je to preprosto. Postavit truenas na kišti s procesorjem, ki si ga skupaj sam skupaj zlotal (si ga? in zakaj ne?). Nekomu drugemu pač ustreza, da kupi zadevo v trgovini in doma samo priključi.

Si ti sam zašiješ hlače? Majico? Pulover? Ne? To je še bolj enostavno kot TrueNas. Moja partnerka si marsikaj sama zašije. Pa ne zato, ker bi nama manjkalo, ampak zato, ker to pač rada počne. Pa naredi si točno tako kot njej paše. Pa sicer ni šivilja po poklicu. Niti blizu.

In kot sem že rekel. Doma si self hostam kar precej stvari. Tudi NAS si bom mogoče nekoč sam sestavil, ampak trenutno mi je pa bolj pomembno, da je zadeva čima manjša (2-bay), čim tišja in ne grda kot smrt. Pa da jo lahko updateam z enim klikom in zadeva dela, ne da bi se mi bilo treba preveč ukvarjati z njo. Si pa ne predstavljam, da bi TrueNas predlagal svojim staršem, bratu in/ali sestri. Pač nočem biti support, ki bo skrbel za vse posodobitve in težave, ki jih bodo imeli. In vem da pri self-hosted zadevah se pojavijo prej ali slej. In pri posodobitvi namesto 10 sekund rabiš pol ure, eno uro, tri ure, takoj ko nekaj ne dela.

TBH, update TrueNAS-a je, od logina, ene 5 klikov in en reboot. Ni neka težka znanost...

bobby je izjavil:

ja ja vse to si že par postov prej spackal skupaj,..
in zopet, moje besede niso letele izrecno na določeno osebo ampak na skupnost ST.

dodatek: kdaj si nazadnje poizkusil Truenas (ne Freenas izpred verzije 10)? Zanima me čemu odklon od Truenasa, pač firbčen sem.

Zakaj bi bil post v10 Free/TrueNAS kaj drugačen od pre v10? Zamenjal se je vmesnik, ki je v bistvu v mnogih pogledih precej bolj klumpast, kot stari...

Sicer pa: https://9to5toys.com/2021/06/04/unraid-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

Tole je Slo-Tech, ne DIY-NAS-BUILD-Tech. Read the room.

Tale stran ze dolg ni vec Slo-Tech :)
#brezpodpisa

carovnik1900 ::

yep. na unraid se čist pozablja, je za marsikoga boljša DIY varianta kot alternativa NAS-om kot freenas.
««
97 / 118
»»