» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
94 / 118
»»

PrimozR ::

Če je razlike v porabi 50 W, potem bo. V petih letih.

Red_Mamba ::

[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

GupeM ::

Joooj, ta tip ... Enkrat sem pogledal en njegov video, zdaj ga mam pa skoz na prvi strani YT. Zdaj se že na S-T pojavlja. Se širi hitreje kot covid. Pa res ga ne morem poslušat.

BigWhale ::

PrimozR je izjavil:

Malenkost? Je lahko ura kar precej dražja od 0, pa se lahko na dolgi rok splača, če imaš želje po nečem več, kot dveh diskih.


Mal sem sicer late to the party ampak ravno na dolgi rok se ti stvar ne izplaca, ce sam packas vse skupaj, ker mors skoz nekaj sraufat in posodabljat in popravljat. :>

flameir ::

Mene pa zanima, a je kakšen lastnik Synology NASa že naredil update na DSM 7? Razmišljam o upgradeu, ker mi je všeč (po ogledu yt predstavitve) nova verzija aplikacije za slike.

Me pa skrbi, ker imam trenutno v photo station narejeno galerijo zadnjih 30 let za hobij organizacijo, v kateri delujem. V galerijo sem vložil res ogromno časa in vsebuje preko 50 000 slik, zato me skrbi, da bi se mi porušil sistem, ki ga imam narejen za to galerijo.

Pa še eno vprašanje. Ima kdo iPhonea in narejeno backupiranje na Synoogy? Nisem si mislil, da mi bo kdaj 250gb premalo, ampak mogoče je tot tud dobr, da si počas uredim tole varnostno kopiranje.

sloxl8 ::

Kolikor sem nazadnje gledal, niso vsi Synology podprti. Preveri.

amadej85 ::

Kupujem Nas za domačo in poslovno rabo, gledam da bo za 4hd. Zanima pa me zakaj imajo sedaj vodila za M2 diske nekateri celo dva. Zakaj bi naj bil ta disk mišljen?
Hvala

Invictus ::

flameir je izjavil:

Mene pa zanima, a je kakšen lastnik Synology NASa že naredil update na DSM 7?

Ne ga delat, meni je šel v kurac. Precej aplikacij ni delovalo, sicer dostop imam še vedno, ampak preprosto ne dela v redu.

Na Windowsih imam še dostop, da naredim backup, potem gre pa v reset in novo nalaganje OSa.

Imam pa DS218.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

carovnik1900 ::

amadej85 je izjavil:

Kupujem Nas za domačo in poslovno rabo, gledam da bo za 4hd. Zanima pa me zakaj imajo sedaj vodila za M2 diske nekateri celo dva. Zakaj bi naj bil ta disk mišljen?
Hvala


cache ... pohitri delovanje dostopa do npr. najbolj iskanih datotek. tako nekako dobiš "hibridni ssd" z navadnim diskom in manjšim SSD-jem... skratka smisel je, da naj bi nadomestil velike (kapaciteta) drage SSDje.

bajsibajsi ::

Pri meni na DS220+ dela DSM 7 OK. Galerije ne uporabljam na Synology.

@amadej85
M.2 za SSD (NVMe) za cache. Boljsi performance in sam dostop. Pri meni, ko HDD pociva, traja nekaj sekund za "prvi" dostop.

ssitcm ::

Moj DS214 na DSM 7.0.1 - 42218 deluje v redu. Uprabljam v glavnem sambo in NFS ter Surveillance Station. Na hitro se mi, da so samo 'lepotni popravki'.

Tidule ::

DS218 update na 7.0 je potekal brez večjih težav. Normalno dela backup na amazon, survaillance station, tudi z dostopi uporabnikov ni bilo težav, normalno je ostalo mapiranje diskov v win.

Edina težava je bil en prenosnik kjer se je cloud syncu zmešalo in je rešila samo ponovna inštalacija in sinhranizacija.

Photo ne uporabljam.

amadej85 je izjavil:

Kupujem Nas za domačo in poslovno rabo, gledam da bo za 4hd. Zanima pa me zakaj imajo sedaj vodila za M2 diske nekateri celo dva. Zakaj bi naj bil ta disk mišljen?
Hvala


Hitrejši dostop, sploh kadar veliko uporabnikov pogosto dostopa do datotek. Za domačo rabo je smiselno dobro premislit ali to dejansko rabiš. Osebno uporabljam Synology na dveh lokacijah in ima eden nameščen m.2 pa po pravici povedano ne opazim razlike v delovanju. Je pa seveda vse odvisno od tega za kaj uporabljaš synology. Če je primarno namenjen hranjenju podatkov potem težko upravičiš nakup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

GupeM ::

Tudi moj DS216j dela na 7.0 brez težav, razen tega da je počasen, ker je j verzija. Ampak to je bil tudi že prej. Mogoče je zdaj celo nekoliko bolj odziven UI kot prej. Uporabljam ga praktično samo za sambo, download station in avtomatski backup slik s telefona. Če zadeva obdrži urejeno galerijo pa ne vem. Neke spremembe so, ker zdaj app ni več Memories ampak je Photos.

BigWhale ::

Zgleda, da je samo Invictus uspel pokvarit svoj Synology. Tud men dela vse ok. ;>

PrimozR ::

BigWhale je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Malenkost? Je lahko ura kar precej dražja od 0, pa se lahko na dolgi rok splača, če imaš želje po nečem več, kot dveh diskih.


Mal sem sicer late to the party ampak ravno na dolgi rok se ti stvar ne izplaca, ce sam packas vse skupaj, ker mors skoz nekaj sraufat in posodabljat in popravljat. :>

Therefore the če. Če hočeš več kot dva diska. Najbolj se ti itak splača imeti oblačne storitve, če tako gledaš, ker imaš s tem najmanj šravfanja.

Sem prvi zagovornik, da imaš NAS, sploh pa nekaj bolj fancy, primarno ker se ti da s tem ukvarjati.

flameir ::

GupeM je izjavil:

Tudi moj DS216j dela na 7.0 brez težav, razen tega da je počasen, ker je j verzija. Ampak to je bil tudi že prej. Mogoče je zdaj celo nekoliko bolj odziven UI kot prej. Uporabljam ga praktično samo za sambo, download station in avtomatski backup slik s telefona. Če zadeva obdrži urejeno galerijo pa ne vem. Neke spremembe so, ker zdaj app ni več Memories ampak je Photos.


Prek katere aplikacije pa delaš backup s telefona? Je telefon android ali iphone?

Hvala.

floyd1 ::

GupeM je izjavil:

Tudi moj DS216j dela na 7.0 brez težav, razen tega da je počasen, ker je j verzija. Ampak to je bil tudi že prej. Mogoče je zdaj celo nekoliko bolj odziven UI kot prej.

"j" je namerno preveč oskubljen. Moja zgodba z 210j je bila podobna - Ob nakupu z aktualnim DSM še (skoraj) normalno deluje, po prvi večji nadgradnji se je stanje občutno poslabšalo, a je za silo še šlo, po naslednjem updatu pa je postal zame skoraj neuporaben, povsem neodziven tudi pri najenostavnejših opravilih. Izklop download station-a je sicer zelo pomagal, ampak ravno za to sem ga takrat nabavil. Pravi Syno se po mojem začne pri modelih, višjih od j.

Karen ::

Pri meni je bil update DSM7 na 218+ tudi bp. Edino Synology drive na računalniku je zaštrajkal (kot je en predhodnik napisal), samo to zato ker sem imel neko 2.x verzijo gor, zdaj je pa aktualna 3.x verzija na PC-ju. Ko sem update-al in je posyncal dela bp.
Foto stationa pa tudi jaz nimam, tako da ne vem - ostalo je delalo iz prve. Preberi mogoče Readme pred update-om, tam točno piše kaj ne dela več...

GupeM ::

flameir je izjavil:

Prek katere aplikacije pa delaš backup s telefona? Je telefon android ali iphone?

Hvala.

Synology Photos. Sicer na androidu, ampak tale link te pelje na iOS app store.

floyd1 je izjavil:

"j" je namerno preveč oskubljen. Moja zgodba z 210j je bila podobna - Ob nakupu z aktualnim DSM še (skoraj) normalno deluje, po prvi večji nadgradnji se je stanje občutno poslabšalo, a je za silo še šlo, po naslednjem updatu pa je postal zame skoraj neuporaben, povsem neodziven tudi pri najenostavnejših opravilih. Izklop download station-a je sicer zelo pomagal, ampak ravno za to sem ga takrat nabavil. Pravi Syno se po mojem začne pri modelih, višjih od j.

Eh, moj j je že od novega počasen (mogoče je z verzijo DSM 7 celo nekoliko odzivnejši). Glede na to, da ga rabim samo za storage in download station, večje moči ne rabim. Za to imam drug server in/ali RPi 4.

Sicer pa tudi face recognition dela na synchanih fotkah tudi na tako slabem hardveru. Je pa res, da kar dolgo traja, da vse za nazaj sprocesira :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

mat11 ::

st.citat p7376842]

GupeM je izjavil:



Ne kupuj NAS, da boš prišparal štrom :D. Nov NAS ti ne bo prišparal za 250 EUR štroma...


Sčasoma ja. Sem meril moj comp, ki ga imam sem imel priklopljenega 24h na dan. V mesecu se je nabralo za ca 90kw porabe. Recimo da prišparaš tretjino je to 30 kw. Na leto je to ca 360 kw, kar je ca 60 evrov.
mat

PrimozR ::

90 _kw_ _porabe_? :D

kW je enota moči, ne energije. kWh mogoče? :P

Prišparaš 360 kWh, koliko jih pa požge NAS?

RockyS ::

Za blackfriday verjetno ne bo kake nore ponudbe NAS ohišja za dva diska ? S tem da bi gor laufal še homeassistent, pihole in podobne male stvari.

mat11 ::

Ja kwh sem mislil. Nas naj bi porabil med 5w spanje in 12w delo.
mat

MadMax ::

90kWh/30dni/24h=125W povprečne porabe.
Syno 2 diska pa recimo ene 20W max.
Za oba odvisno kaj delata, ali diski laufajo, obremenitev...
Za primerjavo https://www.techpowerup.com/review/syno...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

MrStein ::

125 W je kar dosti tudi za PC. Je kaka starosta?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MadMax ::

Drži.
Je pa tudi star PC ponavadi nabasan s starimi (beri: več manjših, po možnosti 7200rpm) diski, stara grafična kuri 50W v idle (pa jo vsaka današnja integrirana pelje scat), še kak optical drive žre kak W...
Včasih pa kdo tudi pozabi odštet porabo monitorja 8-)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

floyd1 ::

Poznam precej folka, ki ima doma NAS, a poraba navadno ni bil odločujoč dejavnik nakupa. Bolj to, da gre za majhno, lično, tiho ohišje in seveda tudi plug & play.

Za blackfriday verjetno ne bo kake nore ponudbe NAS ohišja za dva diska ? S tem da bi gor laufal še homeassistent, pihole in podobne male stvari.

Glede Synology - za home assistant in podobne zadeve je fajn imeti nas z intel procesorjem, to so plusi in večji modeli. Na drugih sploh ne vem, če je podprt Docker (vsaj out of the box ne) Za black friday boš res ugodno dobil le kake odhajajoče modele, plusi pa so v preteklosti kar dobro držali ceno.

mat11 ::

MrStein je izjavil:

125 W je kar dosti tudi za PC. Je kaka starosta?


Niti ne. 370 plata I7 8700k, 32gb rama,gt1060, diski 1x nmve 1tb, 1 x4tb 1 x5tb in 1x 8tb diski, ki pa grejo vsi razen NMVE ven, saj gre notri en !0tb, 8tb je šel v NAS, tamanjša pa v prodajo. 5x140fan vodno, se kar nabira, pa še 32inch monitor.
mat

PrimozR ::

No, 8700K na all core boostu, 32 GB RAMa, 1 M.2 SATA SSD in 1050 Ti požre ~80 W... Cirka 120 W z monitorjem več, vsaj glede na UPS.

Mora biti kar požrešno vodno, da se nabere 40 W razlike.

MadMax ::

Ok, ampak tak PC pač ne laufaš 24/7 zgolj kot NAS... Ali pač? 8-)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

PrimozR ::

Če jaz, ne, ga ne. NAS je drug, ki prav tako požge ~80 W (mogoče 5 W manj) s 5 mehanskimi diski in enim SSD-jem.

mat11 ::

Je kar laufalo 24h na dan, 7 dni v tednu in tako naprej.Kar nekaj let.
mat

Boobiz ::

Meni NAS z G6400/8gb/ITX/3xHDD/NVME/ASPM/10 dockerjev porabi 16W v idle, v povprecju med serviranjem fajlov pa do 30W, polna obremenitev pa nekje 55W.
I'm drunk, what's your excuse?

zavajon ::

mat11 je izjavil:

Ja kwh sem mislil. Nas naj bi porabil med 5w spanje in 12w delo.

Saj eni porabijo toliko. Samo ne Sinology in ne s 4 diski.

Red_Mamba ::

flameir je izjavil:

GupeM je izjavil:

Tudi moj DS216j dela na 7.0 brez težav, razen tega da je počasen, ker je j verzija. Ampak to je bil tudi že prej. Mogoče je zdaj celo nekoliko bolj odziven UI kot prej. Uporabljam ga praktično samo za sambo, download station in avtomatski backup slik s telefona. Če zadeva obdrži urejeno galerijo pa ne vem. Neke spremembe so, ker zdaj app ni več Memories ampak je Photos.


Prek katere aplikacije pa delaš backup s telefona? Je telefon android ali iphone?

Hvala.


Jaz resilio uporabljam za sync podatkov iz telefonov in PC-jev na NAS
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Assass1n ::

Synology 3 diski 2 gresta v spanje 35-40W porabe. Je pa model star 10let.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

skrba ::

Če kdo išče. Imam doma in ne uporabljam. Še v foliji. Ne najdem adapterja.
Western Digital My Cloud 2TB

ZS

Karen ::

Sem šel pogledat porabo pri meni, Synology ds218+, notri 2x 8tb diska, skoz vrtita bolj ali manj, na ups-u kaze 25W porabe.

lonewolf_ ::

Je kdo že zasledil kje kak Synology 2-bay model na znižanju za BF ali bi morda še počakal na Cyber Monday?
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

bzp ::

Kakšnih hudih popustov jaz nisem zasledil, bo pa tole naslednji teden: https://event.synology.com/en-global/an.... V upanju da kaj pametnega/ugodnega tudi v "home" segmentu napovejo, lahko še malo počakam z nakupovanjem :)

GupeM ::

Kaj pa kakšni Ironwolf 8TB diski? So kje kaj znižani?

lonewolf_ ::

GupeM je izjavil:

Kaj pa kakšni Ironwolf 8TB diski? So kje kaj znižani?


Nisem še nikjer opazil, trenutno so okoli ~220€.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

tusi ::

Tudi sam kupujem nek NAS. V ožji izbor sta prišla:
QNAP TS-453D-4G NAS System 4-Bay
Synology Diskstation DS920+, 4GB RAM, 2x Gb LAN
Gor bom imel sambo, email server, 2x internetno stran, kak home assistant/domoticz (docker), streamanje kakih filmov/audio, photoserver, ampak vse bolj za hobi.
Ali Synology upraviči cca 100€ višjo ceno, kajti kake bistvene razlike kakor sem bral ni?
Mnenja?

PrimozR ::

lonewolf_ je izjavil:

GupeM je izjavil:

Kaj pa kakšni Ironwolf 8TB diski? So kje kaj znižani?


Nisem še nikjer opazil, trenutno so okoli ~220EUR.

o.O

https://geizhals.eu/toshiba-enterprise-...

Za 220 EUR po komadu dobiš 12 TB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Tidule ::

tusi je izjavil:

Tudi sam kupujem nek NAS. V ožji izbor sta prišla:
QNAP TS-453D-4G NAS System 4-Bay
Synology Diskstation DS920+, 4GB RAM, 2x Gb LAN
Gor bom imel sambo, email server, 2x internetno stran, kak home assistant/domoticz (docker), streamanje kakih filmov/audio, photoserver, ampak vse bolj za hobi.
Ali Synology upraviči cca 100€ višjo ceno, kajti kake bistvene razlike kakor sem bral ni?
Mnenja?

Osebno mi je glavna dodana vrednost synologyja spoliran vmesnik. IMO pa je 920+ za to kar si nastel overkill in bi ti 420+ enako sluzil. Oziroma pocakaj en teden, ce bodo najavili novo generacijo.

rkobarov ::

Pozdravljeni,

Razmišljam o nakupu Synology DS1621+. Notri bi vgradil najverjetneje 6x 4tb + m2 256gb, koristil bi ga za domači plex tv 4k, ipad in iphone photo cloud.

Zanima me če je to za navadnega uporabnika overkill, ker bi rad imel sistem na kateraga bi lahko pozabil, in v slucajnu da kak disk crkne, vgradim notri novega.

Vsi komentarji so dobrodosli :)
Ryzen 5800x AIO280 32gb 16c3200 3080ti Msi b550 tomahawk Samsung 970 1Tb M27q

PARTyZAN ::

Za tvoje potrebe je najverjetneje dost že 5 let star 4 bay Synology. Jurja za NAS, pol boš pa not tlačil 6 4TB diskov? A si prepričan da rabiš cache?

You do you. :)

PrimozR ::

FYI, nedavno sem si naredil na hitro primerjavi različno velikih diskov in različnih količin le-teh (gledal sem izključno Toshiba enterprise diske) v RAID6 konfiguraciji in prišel do zaključka, da je za ~30TB placa bolje imeti 4x16TB (efektivnih 32 TB placa), kot 5x10 (30 TB) oz. 5x12 TB diske (36 TB). Čeprav je nabavna cena 16 TB diskov višja (1116 € vs. 1025 oz. 1105 €), na račun porabe (računal sem 20 % loada in 80 % idlanja, 1 € letno na 1 W porabe) v 5 letih za elektriko zapraviš več v primeru 5 diskov. TCO po petih letih je bil 1210, 1221 in 1221 €.

Zanemarljive razlike, ko so enkrat v igri številke, ker govorimo o ~1 % razlike, ampak vseeno, food for thought.

6x4 TB bi verjetno zlahka nadomestil z recimo 3x10 TB. Če primerjam Toshibe, 4 TB verzija stane 120 €, 10 TB verzija cirka 200, 12 TB pa 220, torej prihraniš že na samih diskih, na porabi (4 TB in 12 TB imata podobno porabo po kosu, 10 TB je precej bolj požrešen) in na NAS-u, ker lahko vzameš cenejšega, 4-bay. Prostorsko si pa tam-tam, če upoštevamo 1 disk redundance, torej RAID5.

floyd1 ::

Razmišljam o nakupu Synology DS1621+


Nič nisi povedal o tem, zakaj točno ti je najbolj padel v oči prav ta Synology. Stvari, ki si jih napisal, ti lahko nudijo tudi precej cenejši NAS-i. Sploh potrebuješ doma Raid5(6)?

Najprej se malo pozanimaj, koliko ti bo tisti cache sploh koristil pri (specifično) tvojem delu na omrežju. Kakšno mrežo sploh imaš? Zakaj tako majhni diski, jih že imaš doma in jih ne boš rabil kupovat? V tem primeru jih (po mojem) vseeno raje prodaš in kupiš 2 večja, pa v navaden mirror - potem lahko nabaviš bistveno cenejši NAS.

PrimozR ::

floyd1 je izjavil:

Sploh potrebuješ doma Raid5(6)?

Ja. Vsi ga. To ali pa RAID1, vprašanje je potem samo v količini diskov, ki so v sistemu.

ALternativa je pač JBOD, kjer nimaš nobene rešilne bilke. Drugo vprašanje je, koliko ljudi doma potrebuje 3+ diske, ampak vseeno, RAID5/6 podpora (itak na 4+bay NAS-ih) ni vprašanje.

Kar se pa tiče tvojega predloga dveh diskov v mirror, idejo ima 6x4 TB, kar je 24 TB raw. Če so doma, so doma, če pa ne, je pa vprašanje, če bo to šlo skozi. Razen če je bila ideja imeti RAID6, kjer imaš efektivnega prostora 16 TB, takrat je smiselno vzeti 2x16 TB. Več pa itak ne gre - max je trenutno 18 TB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()
««
94 / 118
»»