» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
93 / 118
»»

PrimozR ::

borut_p je izjavil:

PrimozR je izjavil:

What?

Narediš CIFS/SMB share na NAS-u, na računalniku pa vtipkaš v explorer address bar //IP-od-NAS-a/dokumenti oz. //hostname-od-nasa/dokumenti, pa si noter. Če si hočeš olajšat, si mapo *dokumenti* zmapiraš kot mrežni disk, torej to postane npr. Z:/. Odpreš Z in odpiraš fajle povsem enako, kot da bi jih imel na lokalnem disku, razen pač razlik v latenci in hitrosti dostopa. Kar pri odpiranju Office fajlov ni problem, ker je itak bottleneck sam Office proces.

Pa tole ne govorim na pamet, imam točno tako narejeno doma (mapiranih mrežnih diskov imam vsega skupaj 8), glasbo, video, dokumente in slike konzumiram izključno prek mreže, v službi imamo pa podobno, kjer prav tako ne kopiram datotek na lokalni disk, če ni za to nekega specifičnega razloga.


OK ... daj mi potem toliko pomagaj ... Synology DS220J .... jaz bi rabil "media server" - torej nekje kjer so naloženi filmi in muzika ... da lahko TV do njega dostopa. In na drugi strani dokumente kot sem zgoraj napisal. Ali ta osnovni Synology to omogoča?

Žal za Synology ne znam komentirati specifično kako to nastaviti, ampak sem 99,99999% ziher da ja. Ker WD-jev manj zmogljiv NAS to zna. Mislim to so itak osnove NAS-a.

Za na TV je pa malo drugače, TV-ji se ne znajo ravno povezati na CIFS/SMB (Windows) share kakor vem, ampak potrebujejo nekaj drugega. Ena rešitev je npr. DLNA in možno je, da je to to, kar govori Assass1n. Sem pa tukaj težko pameten, ker jaz to problematiko pri sebi rešujem s Plex serverjem in chromecastanjem vsebin na TV (torej na telefonu se povežem na Plex server oz. app, ki teče na NAS-u, ki indeksira vsebino NAS-a, izberem vsebino in s chromecastom to predvajam na TV).

carota ::

Kaj predlagate glede diskov za RAID1, naj bosta istega proizvajalca ali ne? 2x 8TB gledam.

UganiKdo ::

Osebno se tega izogibam, še posebej diskov iz iste serije, ker je večja verjetnost, da pride do odvedi več diskov ob istem času.

carota ::

UganiKdo je izjavil:

Osebno se tega izogibam, še posebej diskov iz iste serije, ker je večja verjetnost, da pride do odvedi več diskov ob istem času.

To je tudi razlog zakaj sprašujem. Če vzamem pri enem dobavitelju isti model, bom najbrž dobil iz iste serije, isti model od dveh dobaviteljev je loterija. Če vzamem od dveh proizvajalcev bi moral gledat najbrž, da je HW primerljiv, da ne bo kakšen velik performance impact. Kaj bi moral pazit pri dveh 8TB diskih za RAID1?

zavajon ::

Omislil bi si ODROID-HC4, 2 diska v RAID1 za arhiv, dal gor Ubuntu, Owncloud in vsftpd, oboje za bolj osebno rabo.
Bi to šlo za ta namen? Kakšni pomisleki? So kakšne alternative v tem cenovnem rangu brez da bi sam cinil in sestavljal ohišja?

Vanadium ::

carota je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Osebno se tega izogibam, še posebej diskov iz iste serije, ker je večja verjetnost, da pride do odvedi več diskov ob istem času.

To je tudi razlog zakaj sprašujem. Če vzamem pri enem dobavitelju isti model, bom najbrž dobil iz iste serije, isti model od dveh dobaviteljev je loterija. Če vzamem od dveh proizvajalcev bi moral gledat najbrž, da je HW primerljiv, da ne bo kakšen velik performance impact. Kaj bi moral pazit pri dveh 8TB diskih za RAID1?


No jaz imam 4x iste diske (toshiba) in obvezno delam tedenski backup na dva zunanja diska, ker še ni toliko podatkov, študiram pa o nekem backupu v oblak ala backblaze, aws, crashplan (temu se še najbolj nagibam). Raje povej kaj je tvoj namen tega raid polja, ker moraš se zavedat raid ni enako kot backup...

PrimozR ::

To z različnimi diski je definitivno smiselen pristop. Razlik v performansah se ni za bati, saj ne pariš HDD-ja in SSD-ja, temveč vseeno dve podobni tehnologiji. Glej samo, da ni eden izmed njih kaka green serija - spari torej npr. Toshiba N serijo, WD-jev RED (Plus) in Seagate Ironwolf.

Sicer je pa tako, do as I say, not as I do - jaz sem gladko naročil 3 WD RED 6 TB diske in jih veselo poganjam tri leta in pol brez težav. *tok tok*
Ker kdo bo čakal mesece, da bo naročal iste diske ob različnih časih, gruntal, katerega proizvajalca vzeti, itd. itd. :)
Pa tudi zdaj bi verjetno butnil iste Toshibine Enterprise diske, 4 komade od 10+ TB oz. 5 komadov od 8 TB, če bi potreboval (in če bi bile cene/zaloge normalne). Pač zrihtaš backup na drug način pa je.

e-marko ::

Imam Synology DS215j in uporabljal sem 2x2TB WD Red diska. Pred nekaj meseci sem enega menjal za 4TB Seagate IronWolf. Sedaj pa sem menjal še drugega in do sem vse lepo in prav. Želim pa povečati volume iz 1.8 TB na 3.6TB in tukaj se pojavi težava. DS javlja, da je volume1 pokvarjen in da naj restartam, da napravi checkdisk.

Seveda restartam in in napake ni več. Kakor hitro pa želim povečati volume1 zopet zagnjavi z napako.
Diska sta ok, pretestirana.
Kolikor sem brskal je to kar pogosta napaka in navodilo na Synology domači strani omenja backup podatkov, izbris volume1 in ponovno postavitev. WTF? Ja, ok, že kopiram...
Obstaja pa tudi bližnjica in sicer povezava s telnet programom in direktno poženem e2fsck.
Tole sem našel:

turn on telnet and don't forget to turn it off again. It is a security issue, passwords go unencrypted over the line. In control panel under Terminal & SNMP you can turn telnet on. You need a telnet program on your computer to connect to the Synology NAS. Don't use SSH because when running the below commands you will loose connection.

df -h and search for volume needed. For example volume1: /dev/vg1000/lv

syno_poweroff_task -d or umount /volume1, if this doesn't work try umount /volume1 -f -k (-k is for killing processes accessing the file)

(syno_poweroff_task) -d debug mode. This command is for killing all processes.

vgchange -ay

-a (--available) for activate or deactivate -y|--yes ]

commands to check the file system:

e2fsck -nvf -C 0 /dev/vg1000/lv (-n option see above)

fsck.ext4 -pvf -C 0 /dev/vg1000/lv or e2fsck -pvf -C 0 /dev/vg1000/lv (-p option see above)

-C 0

-C fdThis option causes e2fsck to write completion information to the specified file descriptor so that the progress of the filesystem check can be monitored. This option is typically used by programs which are running e2fsck. If the file descriptor number is negative, then absolute value of the file descriptor will be used, and the progress information will be suppressed initially. It can later be enabled by sending the e2fsck process a SIGUSR1 signal. If the file descriptor specified is 0, e2fsck will print a completion bar as it goes about its business. This requires that e2fsck is running on a video console or terminal.

After completion run: reboot


Je tale postopek ok?
Kako se pravilno povežem s Synology NAS s pomočjo telnet programa? Povsod omenjajo samo SSH.
SSH deluje, sem poskusil:
df -h and search for volume needed. For example volume1: /dev/vg1000/lv
Ampak zgoraj izrecno omenja, da ne uporabiti SSH. Hvala.

Lp
...somebody, somewhere...

e-marko ::

Ok, mi je nekako uspelo zadevo usposobiti. Uspešno popravilo volume1 in sem že razširil.:D

Lp
...somebody, somewhere...

-žiga- ::

PrimozR je izjavil:

To z različnimi diski je definitivno smiselen pristop. Razlik v performansah se ni za bati, saj ne pariš HDD-ja in SSD-ja, temveč vseeno dve podobni tehnologiji. Glej samo, da ni eden izmed njih kaka green serija - spari torej npr. Toshiba N serijo, WD-jev RED (Plus) in Seagate Ironwolf.


Kaj je pri green problem?
Imam namreč en starejši 2TB WD green disk.
Trenutno je v računalniku, bi pa si omislil NAS. Glede na to, da imam arhiva za dober tera, je ta disk dovolj velik, tako da bi bilo idealno, če bi dokupil še enega 2TB in ju dal v RAID1.

Kateri NAS pa je trenutno aktualen kot neka zlata sredina? Pa da je čim bolj plug&play.

Vanadium ::

Ma green imajo probleme s parkiranjem glav, ki je zelo agresivno nastavljeno. Neki se je to dalo včasih izklopit kako je pa sedaj pa nevem.

-žiga- ::

Vanadium je izjavil:

Ma green imajo probleme s parkiranjem glav, ki je zelo agresivno nastavljeno. Neki se je to dalo včasih izklopit kako je pa sedaj pa nevem.


To pomeni večjo možnost za okvaro diska?
Pa je to toliko večja verjetnost, da je smiselno trenutnega, par let starega, upokojiti in nabaviti dva nova, skupaj z NAS-om?
Poleg RAID1 v NASU bom imel en zunanji disk za dodtni backup.

rdecaluc ::

Definitivno boljše vzet 2x 4tb seagate ironwolf oz. podobne diske namenjene NAS sistemom. WD Red EFAX diskov se izogibaj oz. seči moraš po vsaj WD Red PRO seriji.

Razlog za izogib? SMR diski so, za NAS pa je načeloma boljše CMR.

Lp
Est modus in rebus. ,typos

UganiKdo ::

Dejansko ni pametno naenkrat kupit dveh enakih diskov.

Uporabi kar imas in dodaj se en disk. Ce ti bo green v neki fazi odletel ga pac takrat zamenjaj.

Za cimbolj plug and play in 2 diska poglej osnovne synolog modele (ce rabis samo nas).

PrimozR ::

Ja, Green se zelo aktivno ugaša, kar pomeni več power up ciklov (diskom daleč najbolj paše konstnatno obratovanje na konstantni, ravno pravi temperaturi), nekateri RAID arrayi imajo pa lahko s tem tudi težave, ker se disk ne odzove, zaradi česar ga vržejo iz arraya. Potem imaš pa degraded array.

RAID1 z dvema diskoma sicer verjetno ne bo tak problem, ampak ne dam pa roke v ogenj, da bo vse OK :)

-žiga- ::

Hvala za odgovore.
Bom zaenkrat vzel še enega 2 TB serij, ki jih predlagate.
Če bo šlo z obstoječim bo, če ne pa še enega iz druge serije nabavim.
Tudi sam sem razmišljal, da vzamem nova 2x4 TB, ampak ne rabim toliko prostora.

bajsibajsi ::

@-žiga-
Cenovno relativno ugodna moznost je 2x 3TB Toshiba P300 (sta CMR).

Tule je trenutno ugodna cena, 69 eur, https://www.nakupovanje.net/vsi-oddelki...

Da sta dva enaka, je, za domaco uporabo, precej nerelavantno.

MrStein ::

bajsibajsi je izjavil:


Da sta dva enaka, je, za domaco uporabo, precej nerelavantno.

Ali pa tudi ne (ja). Ravno domači uporabniki nimajo ravno dobrih backupov ("Saj imam RAID!") in če mu oba crkneta, bo kažin...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Assass1n ::

Imam dva wd green 2tb en ima 88k ur en pa 83k ur. Staro cca 10 let.
Slabo, nebi rekel. Red serija cca 40k ur 4tb 2 crknjena.
Lahko odletita danes, ampak nimam gor bitcoinov :D
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

floyd1 ::

Tudi v mojem synologyju je letel en samsung eco green 2TB več kot 6 let brez vsakega problema (hdd dela še danes). Je pa res, da je ta disk delal non-stop in najverjetneje ni mogel kaj dosti preklapljat v "spanje", kar naj bi bilo kritično pri teh diskih.

flameir ::

Bolje je, če dela skos?
To pa nisem vedel.

PrimozR ::

To velja za večino stvari. Stalna, nizka obremenitev, ker to pomeni obratovanje (preprečuje korozijo, vzdržuje mazanje, če je izdelek takšen, da je mazanje del obratovanja - ležaji v diskih to so) ter pomeni malo šokov za sistem - temperaturnih, obremenitvenih, itd.

bajsibajsi ::

Potem je potrebno HDD hibernacijo, ki je nastavljena po defoltu (vsaj pri meni) na 20 minut, izklopiti?

https://ibb.co/3N28DC0

Je kar nekaj razlike v glasnosti, ko dela in ko hibernira.

PrimozR ::

20 minut niti ni tako slabo, niti ni agresivno. Bolj bi bil problem, če bi bilo nastavljeno na minuto, dve. Pa če poganjaš kake servise (torrenti npr.), diski itak ne bodo šli spat.

barakus ::

Ali kdo ve, če se synology synca v Backblaze B2, kaj ima B2 kakšen version history na voljo? Da bi lahko datoteke previl nazaj za 1 teden?

blaz5 ::

barakus je izjavil:

Ali kdo ve, če se synology synca v Backblaze B2, kaj ima B2 kakšen version history na voljo? Da bi lahko datoteke previl nazaj za 1 teden?


Osebno uporabljam backblaze b2 za backup synologyja in lahko potrdim, da deluje kot mora. Versioning lahko nastavljaš že na Synologyju ali pa tudi na B2.

barakus ::

Aha, super, bom nabavil

Red_Mamba ::

Pocasi napreduje...

 NAS #1

NAS #1


 NAS #2

NAS #2


 NAS #3

NAS #3



Ce se bo moosefs obnesel skopiram podatke iz starega NAS-a, potem pa iz starega NAS-a dodam se 2x 3TB diska, tako da bo skupaj 4x 3TB
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Zgodovina sprememb…

Red_Mamba ::

Red_Mamba je izjavil:

Pocasi napreduje...

Ce se bo moosefs obnesel skopiram podatke iz starega NAS-a, potem pa iz starega NAS-a dodam se 2x 3TB diska, tako da bo skupaj 4x 3TB


 NAS #1

NAS #1


 NAS #2

NAS #2


 NAS #3

NAS #3

[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

barakus ::

A se da na Synology uredit, da se vsi podatki kriptirajo, da v primeru fizične kraje NAS-a, podatki niso dostopni?

UganiKdo ::

misek ::

Red_Mamba, lahko morda napišeš malo več o MooseFS oz. kako ga boš ti uporabil?

barakus ::

UganiKdo je izjavil:

Ja, se da https://kb.synology.com/en-global/DSM/t...



Hvala, bom preučil.

Karen ::

barakus je izjavil:

A se da na Synology uredit, da se vsi podatki kriptirajo, da v primeru fizične kraje NAS-a, podatki niso dostopni?

Ne da se. Uganikdo je dal link do enkripcije shared folderjev. Celega diska se ne da na Synologyju... da se na Qnap-u... vem, ker imam oba in sem prebral pol neta da sem ugotovil da res ne gre na Synologyju. Torej žal ne kriptira na nivoju fs-ja Synology celega diska.

BigWhale ::

Celga sistema ne mores kriptirat ampak za home/small office uporabo je to, da lahko cel shared volume kriptiras, ze dovolj. Ce imas pa kak drug scenarij kjer je to risk faktor, je pa verjetno boljs, da razmisljas o kaksnem drugem NASu, ki bo stal vec denarja. :)

Red_Mamba ::

misek je izjavil:

Red_Mamba, lahko morda napišeš malo več o MooseFS oz. kako ga boš ti uporabil?


Ubistvu se testiram trenutno kako se bo obnesel. Ampak ideja je, da ker hranjujes bloke na razlicnih diskih, je branje/pisanje hitrejse kot na kaksene klasicne RAID-e.
Najbolje se obnese za velike fajle. Uporaba bo pa primarno kot nadomestek NAS-a za razne virtualne masine, docker kontainerje ...
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

jizzer ::

Razmisljam o vzpostavitvi NAS serverja za družino. Prvič se spuščam v to, neko mero predznanja sicer imam, samo moram malo osvežit vse skupaj.

Stvar je taka da imam doma en računalnik fraj, in bi ga spremenil v NAS. Zanima me kaj lahko narredim da bodo diski kar se da hitri in kaj lahko naredim če nimam več prostih SATA priključkov? Verjetno se dobi kakšen PCI vmesnik? Kaj je sploh zdaj najhitrejši interface za SATA diske? Že dolgo je tega ko sem bil s tem na tekočem, je še vedno SATA3? Ali obstaja kaj hitrejšega?
Kaj druga še priporočate? Moram bit iskren da celotne teme nisem šel prebirat :)

MrStein ::

> Verjetno se dobi kakšen PCI vmesnik?
Itak. PCI-Express, če smo natančni.

SATA 3.0 je zadnji. (no, obstaja nekaj update-ov standarda, zadnja je SATA v3.5, ampak nič bistvenega)

Za diske je SATA 3.0 več kot dovolj. Za SSD pa imaš NVM Express @ Wikipedia
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Karen ::

jizzer: še vedno je enako. Če povzamemo zadnjih 93 strani odgovorov z enim stavkom: če se ti da igrat, bi se rad kaj naučil in je cena tvojega časa tweakanja sistema in update-anja in vsega ostalega enaka 0 potem lahko kakšno malenkost prihraniš (seveda če ti bo kišta laufala 24/7 boš na elektriki izgubljal) in sfriziraš svojo mašino, sicer kupiš en NAS pa daš notri dva diska in v uri skonfiguriraš vse skupaj (pri tem sta blagovni znamki Synology in Qnap praktično ekvivalenta, ostalo praviloma caplja za njima). Če te zanimajo razlike v detajlih med Synology in Qnap si pa pojdi brat za nazaj. Za povprečnega uporabnika praktično ni razlik, oboje opravi svojo nalogo glede na ceno (ki je segmentirana - najcenejših se praviloma ne jemlje razen če hočeš res samo repozitorij datotek, če rabiš kaj več poglej v naslednji cenovni segment, npr. pri Synology tisti plus za številko).

PrimozR ::

Malenkost? Je lahko ura kar precej dražja od 0, pa se lahko na dolgi rok splača, če imaš želje po nečem več, kot dveh diskih.

Tidule ::

Glede na postavljeno vprasanje (prvi NAS za druzino) je odgovor Karen spot on.

rejven ::

Se kar strinjam, pa še backup na oddaljeno lokcijo (vikend, starši,...).
Sam mam sicer omv. Če ga nebi med šihtom po/nastavljal ga sploh nebi :P.

bajsibajsi ::

Namestitev in (osnovna) konfiguracija OMV (na PC) za namen NAS-a ne zahteva pretiranega ucenja in znatno vec porabljenega casa kot namestitev in konfiguracija DSM na Synology.

Za enak denar (neupostevajoc porabo energije) strojno dobis vec s PC-jem kot pa s Synology-jem. Plus sirso moznost nadgradnje v prihodnosti, v kolikor se kasneje pokaze potreba po tem.

Nekdo, ki bere to temo in se odloca za nakup NAS-a, bi si lahko napacno razlagal, da Synology pa samo prikljucic in dela.

Red_Mamba ::

A je kdo spreminjal serijsko st. na diskih?

Kolikor sem gledal bi se naj to dalo. Trenutno cakam na externi citalec za 3.5 diske.
Imam NAS z Seagate skyhawk diski. Kupil rabljene in zgleda so nekateri bili OEM opcije ali morda celo zamenjana elektronika, saj imasta 2 isto serijsko stevilko in ne morem dodat v unRAID enega diska, ker je eden ze v polju z prazno serijsko
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

d4vid ::

Synology DS215 za 110€ - da ali ne?
Trenutno imam server na c2d, pa pije dost elektrike.
Rad bi pa plex poganjal gor, bo to poganjalo fullHD?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Invictus ::

To so stara jajca.

Stremalo najbrž bo, saj je to odvisno odmreže in diska.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

carovnik1900 ::

če lahko, počakaj serijo ds DS2(4)22+ . verjetno pa je še nekaj mesecev ne bo.

GupeM ::

Predvsem bo pa verjetno krepko preko 110 €?

NejcSSD ::

d4vid je izjavil:

Synology DS215 za 110€ - da ali ne?
Trenutno imam server na c2d, pa pije dost elektrike.
Rad bi pa plex poganjal gor, bo to poganjalo fullHD?


Direct play ni problema, vprašanje je kaj bo če je treba vsebino transcodat- pretvorit, da jo končna naprava (npr. Plex na TVju, tablici, telefonu) zna predvajat
Velja tako za ločljivosti, kodeke za zvok in video pa tudi barvni razpon.

720p,1080p,2160p
ac3(dolby digital),eac3(dolby digital plus), dts, dts hd ma, dolby true hd (zadnje 3 Plex oziroma LG ne prebavi in se jim izogibam oziroma jih konvertam)
xvid,x264(AVC),x265(HEVC)

Potem so pa še različne podpore za HDR. Brez je SDR, potem pa HDR, HDR10+, DolbyVision

Moja zbirka je večinoma v 720p/1080p x264 mkv ali xvid avi z ac3 zvokom in deluje na vseh napravah direktno brez konvertanja. Če imaš Plex pass za zmeraj, ki stane okrog 120€,
ti omogoči hardware transcoding, tako da potem ne opaziš, da je procesor preobremenjen zaradi transcodanja kot v brezplačnem software transcodingu. Moj serverček ima procesor
J1900, ki podpira x264 HW transcoding, novejši recimo J5040 pa tudi x265 HEVC HW transcoding
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Invictus ::

GupeM je izjavil:

Predvsem bo pa verjetno krepko preko 110 €?

Seveda, tam 250 EUR brez davka.

Ima pa ta NAS pol noter Intla, tako da ga lahko ponucaš kot kak test serverček za manjše zadeve.

Ne kupuj NAS, da boš prišparal štrom :D. Nov NAS ti ne bo prišparal za 250 EUR štroma...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
««
93 / 118
»»