» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
90 / 118
»»

Zimonem ::

Tako nekako ali pa stabilna veja distribucije. Saj se je lepo igrat z bombončki... Ampak ne na primarni mašino s podatki.

Karen ::

Jaz sem pred Synology-jem nekaj časa fural Owncloud, potem pa še Nextcloud. Z vidika funkcionalnosti (ko dela) ni dileme, dela super - kar mi je šlo močno na jetra je bilo to da update-i niso delali preko APT, ampak je bila neka posebna procedura, na koncu nikoli nisi vedel ko si update naredil ali se bo postavil ali ne, kar je bilo precej annoying (da ne govorim kakšen jajc je bil če si kak update hotel slučajno "preskočit" - večinoma katastrofa). Sem parkrat postavljal nazaj, potem sem se pa naveličal (preveč časa vzelo), pa serverja sem se znebil, pa je bil NAS glede na potrebe logična odločitev tako z vidika štroma, potreb kot tudi glasnosti v kleti. Sem upal, da so update do zdaj že porihtali, pa sodeč po prej zapisanem so še vedno heci. Škoda, ker je projekt super.

AgiZ ::

carota je izjavil:

Vanadium je izjavil:

ČE mogoče kdo ve ali se na mrežnem disku (Free/TrueNAS oz. OMV), da omogočit povrnitev izbrisanih datotek kot npr. na windows server okolju. Tisti, ki poznate zadevo daš desni klik na mapo in lasnosti in se potem sprehodiš pod zadnjimi spremembami in tam izbereš recover datoteke ki si jo npr pomotoma izbrisal. Skratka zanima me ali je to mogoče uporibiti na non MS rešitvi?

Ni TrueNAS ali OMV, a ravno raziskujem NextCloud in ta ima Version Control za fajle, ki točno to omogoča.

Yup, Nextcloud ima.

Sicer pa katerakoli samba to ima, če imaš zadaj sistem, ki dela snapshote/verzije (ZFS recimo), a se moraš malo poigrati, da so verzije vidne tudi v Windowsih.

Karen je izjavil:

Jaz sem pred Synology-jem nekaj časa fural Owncloud, potem pa še Nextcloud. Z vidika funkcionalnosti (ko dela) ni dileme, dela super - kar mi je šlo močno na jetra je bilo to da update-i niso delali preko APT, ampak je bila neka posebna procedura, na koncu nikoli nisi vedel ko si update naredil ali se bo postavil ali ne, kar je bilo precej annoying (da ne govorim kakšen jajc je bil če si kak update hotel slučajno "preskočit" - večinoma katastrofa). Sem parkrat postavljal nazaj, potem sem se pa naveličal (preveč časa vzelo), pa serverja sem se znebil, pa je bil NAS glede na potrebe logična odločitev tako z vidika štroma, potreb kot tudi glasnosti v kleti. Sem upal, da so update do zdaj že porihtali, pa sodeč po prej zapisanem so še vedno heci. Škoda, ker je projekt super.

Docker implementacija mi deluje bp že 2+ leti. Posodobitve niso problematične.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgiZ ()

bajsibajsi ::

To, da posodobitve niso (tudi) problematicne enostavno ne drzi.

Kot pravi Karen, Nextcloud je ok. Tudi meni je Nextcloud na RPI4 popolnoma dovolj z vidika funcionalnosti. Super je, ko dela. Ko nekaj ne dela, pa ni vec super. Zlasti, ce nisi linux guru. Potem ostane pa le ugodna cena in pa koliko casa in volje ima nekdo (se uciti).

AgiZ ::

Ne govorim na splošno. Govorim samo za moj primer in kar sem slišal od drugih. Vsi uporabljamo Nextcloud skozi docker/docker-compose.
Vsekakor pa če se karkoli "pokvari" pa je poz poznavanje dockerja+linuxa zelo dobrodošlo.

Red_Mamba ::

Red_Mamba je izjavil:

 NAS Case :)

NAS Case :)



Bi bil kdo pri volji tole ohisje sprobat?
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Joze_K ::

prosim za mnenje..
imam Synology 918+ - trenutno v Synology RAIDu delajo 3x HDD (domača uporaba), sedaj želim dodelati uporabnost še s kamerami in Surveillance centrom.

Zanima me ali bi bilo smiselno namestiti še četrti HDD in ga ločeno rabiti samo za Surveillance..

Logika
- sicer ni varnostne kopije
- vendar tako ne bodo nonstop leteli vsi 4 diski, ampak samo ta za surveillance / gor bo 6 kamer - pravzaprav nonstop funkcioniranje

razmišljam, da bi s tem razbremenil ostale 3 diske z bolj pomembnimi zadevami (jim podaljšal življensko dobo), tudi če ta 4-ti disk dušo spusti (sicer mala verjetnost) ne bo večje škode ..

GupeM ::

Ja, če res ne rabiš surveilance backupa, potem to naredi. Sklepam, da če si do sedaj preživel brez surveilanca, boš lahko preživel tudi, če ti bo kakšen dan manjkal.

Imaš tiste 3 diske v RAID 1 ali v RAID 5? Če so v RAID 1, lahko enega daš ven iz polja, pa ga daš v RAID 1 skupaj z novim diskom, da boš imel redundanco v primeru da ened dušo spusti.

Mrakw ::

pozdrav

a ima kdo Odriod HC4? Me zanima kaksne so izkusnje.
a takšna napravca lahko predvaja 4k?

Red_Mamba ::

Mrakw je izjavil:

pozdrav

a ima kdo Odriod HC4? Me zanima kaksne so izkusnje.
a takšna napravca lahko predvaja 4k?


poglej na yt
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

misek ::

Mrakw je izjavil:

a ima kdo Odroid HC4? A takšna napravca lahko predvaja 4k?
Imam in predvaja 4K HDR+.

barakus ::

Kaksna ideja kje vzet x86 masino (lahko tud rabljeno), da je poceni, majhna pa da ne kuri velik elektrike? Rabim za preprost NAS pa video nadzor postavit...

Karen ::

Kak intel nuc na bolhi?

Karen ::

Ali pa Synology serija 2xx+ - jaz imam na 218-ki NAS, par dockerjev (dodal še eno 8gb ploščico rama), pa za 2 kameri sta licenci vključeni v ceno, tretjo licenco sem pa dokupil.

Mrakw ::

misek je izjavil:

Mrakw je izjavil:

a ima kdo Odroid HC4? A takšna napravca lahko predvaja 4k?
Imam in predvaja 4K HDR+.


kateri software imaš? uporablaš tudi kaksne dockerje? ali je to sploh možno ali je mašinca prešvoh?

misek ::

Zdaj HC4 uporabljam samo kot storage, kot predvajalnik pa sem uporabljal CoreELEC.
Kako močna pa je mašinca pa ne vem. Verjetno odvisno kaj teče v dockerju.

Mrakw ::

jaz bi rad nekaj razčistil če pravilno razmislam.

Sepravi imaš nek NAS in TV, ki sta povezana z UTP kablom....
ce prav razmisljam za predvajanje video vsebine sta 2 možnosti.
1. Televizija predvaja datoteko, ki je na NAS serveju. - posledicno je obremenjen TV CPU
2. NAS predvaja na dockerju Plex video, ki se potem stream-a na TV-ju. - posledicno bolj obremenjen NAS server.

Za domačo uporabo verjetno bolj pride v upoštev 1. opcija?

Kumbaja ::

Odvisno od TVja in NAS. TV so ponavadi bolj izbirčni glede formata kaj predvajajo.

Možna je še opcija 3, kjer imaš zraven TVja tako ali drugačno igračko, ki skrbi za prenos slike na TV.

Mrakw ::

ok ja. Ker gledam.... HC4 ali pa pac das malo vec in kupiš plato za 60-80 eur z intel j4005 ali 4125 CPU. pa je ornk.
Kateri OS pa @mislek uporabljas za HC4?

llc ::

@mrakw Eni NAS-i (QNAP) imajo tudi HDMI priključek...

igorpec ::

Mrakw je izjavil:

ok ja. Ker gledam.... HC4 ali pa pac das malo vec in kupiš plato za 60-80 eur z intel j4005 ali 4125 CPU. pa je ornk.

Pa dodaš še RAM, škatljo, PSU in si na? S porabo se ne moreš približati. Če in kje je tale Intel hitrejši / počasnejši, pa preveri tu https://github.com/ThomasKaiser/sbc-ben...

Mrakw je izjavil:

Kateri OS pa @mislek uporabljas za HC4?
Če ti je všeč na hitro spacan OS, vzameš Hardkernelov "Ubuntu" oz. nekaj okoli tega stock jedra, sicer Armbian z modernim 5.10.y jedrom in stabilnim userlandom (Buster / Focal). Če imaš rad eksperimente, pa imaš tudi Arch/Manjaro.

Povsod je (še) nekaj težav, ki pa niso preveč kritične.

misek ::

Zanimiva stvar je tudi ODROID-H2+. Ima pa nekaj problemov z driverjem za mrežo (ali pa jih je imel).

Mrakw ::

misek je izjavil:

Zanimiva stvar je tudi ODROID-H2+. Ima pa nekaj problemov z driverjem za mrežo (ali pa jih je imel).

ja vem. sem prepozen... out of stock. Ta je dobra plata.

zanima me še ali je za domaco uporabo res vazno katere diske uporabljaš za NAS? prav namenske za nas ali vzamem cisto navadne?

igorpec ::

Mrakw je izjavil:

zanima me še ali je za domaco uporabo res vazno katere diske uporabljaš za NAS? prav namenske za nas ali vzamem cisto navadne?

Vsi crkujejo, Parity drive @ Wikipedia je obvezen. Izogibaj se tudi SMR:
https://arstechnica.com/gadgets/2020/04...
Verjetno je best price performance še vedno čisto navaden 8TB WD red, ki ni SMR, manjši od 8TB pa so SMR ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

BigWhale ::

Kumbaja je izjavil:

Odvisno od TVja in NAS. TV so ponavadi bolj izbirčni glede formata kaj predvajajo.
Možna je še opcija 3, kjer imaš zraven TVja tako ali drugačno igračko, ki skrbi za prenos slike na TV.


Do zdaj je bla men se vedno najbolj optimalna zadeva NAS, ki podpira SMB/CIFS, na Android TVju pa Archos Player. Ne vem, ce sem ze trikrat v desetih letih naletel na file, ki ga ni blo mogoce predvajat. Hkrati je pa od Archosa default scraper tolk dober, da najde 95% stvari in ne tezi s tem, da moras imeti serije in filme locene, tko kot zahteva Kodi.

Tko imas Download direktorij na NASu shared in to kar se znajde not se pokaze v Archosu.

Kumbaja ::

Se strinjam ob eni pomembni predpostavki - da imaš Android TV.

TehDucky ::

Za v pisarno rabim en NAS, trenutno shranjujem podatke na zunanji disk ter na oblak. Ker nimam vsega podvojenega, pa bi želel od doma dostopat do podatkov, ki so sicer na zunanjem disku.
Trenutno je nekje 1,5-2TB prostora zasedenega, nekako sem razmišljal o 2x4TB, da se na oba hkrati shranjuje, mislim da Raid1 način.

V pisarni imam 200/50 internet. Imam posebej že 8 kamer ter alarm in je vezano na svoji škatli. Tako da tukaj bi izključno samo shranjevanje datotek.
Pogrešam pa pri dropboxu in onedrive, da si izberem mapo na disku in jo sinhroniziram na cloud. Lahko jo samo nekako potegnem noter v cloud, in potem bližnjico na namizje recimo. Želim pa da je "original" na disku, pa se potem naredi sinhronizacija, torej samo spremembe podatkov.
Je kakšen NAS, ki to omogoča?

Mrakw ::

Kumbaja je izjavil:

Se strinjam ob eni pomembni predpostavki - da imaš Android TV.

imam. tnx!

blaz5 ::

TehDucky je izjavil:

Za v pisarno rabim en NAS, trenutno shranjujem podatke na zunanji disk ter na oblak. Ker nimam vsega podvojenega, pa bi želel od doma dostopat do podatkov, ki so sicer na zunanjem disku.
Trenutno je nekje 1,5-2TB prostora zasedenega, nekako sem razmišljal o 2x4TB, da se na oba hkrati shranjuje, mislim da Raid1 način.

V pisarni imam 200/50 internet. Imam posebej že 8 kamer ter alarm in je vezano na svoji škatli. Tako da tukaj bi izključno samo shranjevanje datotek.
Pogrešam pa pri dropboxu in onedrive, da si izberem mapo na disku in jo sinhroniziram na cloud. Lahko jo samo nekako potegnem noter v cloud, in potem bližnjico na namizje recimo. Želim pa da je "original" na disku, pa se potem naredi sinhronizacija, torej samo spremembe podatkov.
Je kakšen NAS, ki to omogoča?


Synology DS220+ podpira vse zgoraj našteto. Velik plus pri meni je tudi Synology office, ki deluje na podoben način kot Google Docs.

PrimozR ::

Kar se mene tiče, Plex pa SmartTV oz. Chromecast, kupljen Plex app na telefonu, na TV pa castaš prek Chromecasta.

Dokler pošiljaš čez nativno vsebino, server ne dela praktično nič, ker decode dela chromecast naprava (dongle, škatla ali TV). Pri Plexu se zakomplicira v primeru transcoda - če nižaš bitrate (zaradi pošiljanja navzven, če je upload prepočasen) ali pa če v sliko pečeš eksterne podnapise.

V serverju imam trenutno Xeon E3-1225 v5, Plex poganjam v FreeBSD jailu (TrueNAS, tečejo mi štirje jaili in Ubuntu virtualka za Transmission v Dockerju), pa je predvajanje dveh 1080p streamov z eksternimi podnapisi zabilo CPU na 100 % na vseh 4 jedrih, ampak sta bila oba streama gladka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

pierch ::

Kljub Intel Quick Sync-u? Sem pričakoval več od Xeona. A HW acceleration(torej QuickSync) dela v tem FreeBSD jailu?
Pierch

Zimonem ::

Quicksync hw prekosita zadevo ne naredi pa kompozituma.

PrimozR ::

pierch je izjavil:

Kljub Intel Quick Sync-u? Sem pričakoval več od Xeona. A HW acceleration(torej QuickSync) dela v tem FreeBSD jailu?

A sploh dela v Plexu? Linus vem da je uporabljal nek K proc za Plex, ker je bil transcode takrat single threaded, torej je potreboval izredno hitro jedro, da je transcodal (ravno zaradi podnapisov) 4k video. Kakor sem gledal je opcija tudi nVidia, ampak je hit or miss, ko so v igri virtualke, dockerji in podobno. V jailu pa nvidia ne dela - bi si drznil reči, da tudi Quicksync ne.

Nja... Bi blo za pogledat:
https://www.reddit.com/r/freenas/commen...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

bajsibajsi ::

TehDucky je izjavil:

Pogrešam pa pri dropboxu in onedrive, da si izberem mapo na disku in jo sinhroniziram na cloud. Lahko jo samo nekako potegnem noter v cloud, in potem bližnjico na namizje recimo. Želim pa da je "original" na disku, pa se potem naredi sinhronizacija, torej samo spremembe podatkov.


Dropbox sync: https://www.groovypost.com/howto/howto/...
Onedrive sync: https://www.tenforums.com/tutorials/928...

Ali pa kaksen (free) 3rd party app.

pierch ::

PrimozR je izjavil:

pierch je izjavil:

Kljub Intel Quick Sync-u? Sem pričakoval več od Xeona. A HW acceleration(torej QuickSync) dela v tem FreeBSD jailu?

A sploh dela v Plexu? Linus vem da je uporabljal nek K proc za Plex, ker je bil transcode takrat single threaded, torej je potreboval izredno hitro jedro, da je transcodal (ravno zaradi podnapisov) 4k video. Kakor sem gledal je opcija tudi nVidia, ampak je hit or miss, ko so v igri virtualke, dockerji in podobno. V jailu pa nvidia ne dela - bi si drznil reči, da tudi Quicksync ne.

Nja... Bi blo za pogledat:
https://www.reddit.com/r/freenas/commen...

Na mojem celeronu N3160 quicksync dela v PLEXu (native synology paket v xpenology-ju). Ali je ST ali ne pa ne vem. Je pa res da podnapisov nisem nikoli noter dodajal, sem samo downscale trasncode. Pa še to zadnje čase sploh ne rabim več. Takrat sem poskusil z 2 full HD in je BP transkodiral, več pa nisem niti rabil.
Pierch

PrimozR ::

QuickSync itak teče na grafičnem čipu, tako da število threadov sploh nima veze.

blaz5 ::

Pri Plexu je potrebno za hardware transcoding kupiti Plex pass, zato sem raje poiskal alternativo.

PARTyZAN ::

Popularna open source alternativa je Jellyfin.

pierch ::

Tudi jaz se nagibam, da bi zamenjal za Jellyfin, ker premalo uporabljam Plex da bi plačal subscription. Bom enkrat postavil side by side in primerjal.
Pierch

Mrakw ::

Sem malo gledal te plate od Asrock-a J4125, J5040... Sej je dobr samo je pa predrago.
Odlocil sem se za Odriod HC4. Ima kdo še kaksno bolšo alternativo?

Kateri OS mi priporocate za NAS? Razmisljal sem o OMV.

hojnikb ::

debian brez desktopa in si naklikaš kar rabiš.
#brezpodpisa

igorpec ::

Mrakw je izjavil:

Sem malo gledal te plate od Asrock-a J4125, J5040... Sej je dobr samo je pa predrago.
Odlocil sem se za Odriod HC4. Ima kdo še kaksno bolšo alternativo?

Kateri OS mi priporocate za NAS? Razmisljal sem o OMV.


Sej si že dobil priporočilo par postov nazaj, samo preberi. OMV ni OS ampak paket programov / suite, ki se instalira na vrh Armbian / Debian Buster-ja in je OK, če te ne moti kup nesnage, ki pride v paketu ...

Alternative:
https://www.armbian.com/download/?devic...
Pri kakšni (Nanopi, Rockpi) rabiš še kakšen dodatek ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

Selotejp ::

Če si malo izposodim temo...
...pri upgrade WdMycloud na OS 5 imam problem, ker se na dashboardu dejanko ne vidi nič. Ok, nekaj ikon se sicer vidi, teksta pa nobenega. Ne morem naresti upgrada.
Poizkusil sem na Chromu, Edgeju.. Povsod isto. Že ko se prijavim, ikona desno za upgrade ni izrisana v celoti.

Ima še kdo težave s tem?

MrStein ::

Glede debate o backup-u, je SI-CERT te dni tale članek objavil: Svetovni dan backupa 2021

Večina vsebine je bila že prej tu omenjena, razen mogoče:



Ste že slišali za "Schroedingerjev backup"?

pic.twitter.com/suCT9ME58V
-- nixCraft (@nixcraft) June 24, 2015

Dokler backup ni preverjen, naj velja za neobstoječega.


ST je spet izbirčen glede slik, evo link : http://t.co/suCT9ME58V
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

AgiZ ::

hehe, zelo res. Lepa!

floyd1 ::

OMV ni OS ampak paket programov / suite, ki se instalira na vrh Armbian / Debian Buster-ja in je OK, če te ne moti kup nesnage, ki pride v paketu ...

Kaj točno spada k tej "nesnagi"? Zanima me, ker ga že nekaj tednov testiram.

Meni OMV deluje na prastarem hardwaru super, problem je le moje (ne)znanje. Ko se mi je recimo po nekih mojih akrobacijah unmountal? hdd in ga nisem znal spravit nazaj. Vsaj ne tako, da bi podatki ostali.
Ena nevšečnost je bila tudi ta, da nisem znal preimenovat tistega (avtomatskega) "kilometerskega" imena HDD in sem posledično imel nekaj težav in slabe volje pri dodajanju containerjev v dockerju itd.
Na koncu sicer večino porihtaš, ampak je precej več dela, kot na kakem synology, kjer imaš vse skoraj na pladnju. Pri dockerju sploh.

twom ::

barakus je izjavil:

Kaksna ideja kje vzet x86 masino (lahko tud rabljeno), da je poceni, majhna pa da ne kuri velik elektrike? Rabim za preprost NAS pa video nadzor postavit...

Poraba 1W 24/7 pomeni 1 EUR/leto, tako da se ti en varčen Synology 2XX hitro not prinese...

Zimonem ::

BigWhale ::

Zimonem je izjavil:

Merkite!
https://community.synology.com/enu/foru...


Ja, ce ste diske nesl h kolegu, ki ima drazji Synology in nardil tam BTRFS drive, ki ste ga pol odnesl v vas budget Synology, ki nima podpore za BTRFS in vam je rec do zdaj delala, potem vam zdaj ne bo vec delala.

Market segmentation is a bitch. :>

hojnikb ::

No such issue, če si stvar sam sestaviš >:D
#brezpodpisa
««
90 / 118
»»