» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
89 / 118
»»

Zimonem ::

Zate vsi vemo na izpust , da imaš najboljši domači nas na rpi. V nulo imaš preštudirano tudi kdo kaj rabi. Če slučajno rabi kaj kar ti nimaš je pa v zmoti ali pa poleg Alzheimerja najbrž še bipolaren.

hojnikb ::

smesni ste, ker vam je edina zanimiva rec se spotikat ob moj nas in pozabit na rdeco nit diskusije. Slotech inteligenzza pac
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: AgiZ ()

Zimonem ::

Ja brihta ima v osnovi nevarno nastavljen network share pa ropota kot kombajn. Bog ne daj da bi utihnil. Zraven pa ponuja nek nevzdrževan web serverček za igrače.

Odnesi to krmarijo na oltar šlamprije in ga malikuj, do onemoglosti. Mazač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

hojnikb ::

Kako imam js network share nastavljen, ti v resnici ne ves. Ves pa, da si sedaj pljunil po rpi (ker je to ful popularno), vmes se udaril po prsih in potem _meni_ ocitas, da smetim temo :)

troll away.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: AgiZ ()

Zimonem ::

S svojimi nasveti nisi zgolj blesav, ampak drugim nevaren.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

hojnikb ::

Pa si clovek misli, da bo kultura otrok kaj bolsa, sedaj ko so spet v solah. Boy was i wrong.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: AgiZ ()

Zimonem ::

Ta tvoj pizdakarski filemanager ne zna niti filelocka naredit niti verzionirat.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

hojnikb ::

Seveda, ker ni cloud, ampak simpl file manager. Ce nucas ficerje, poseses po drugi resitvi.
Ce pa potrebujes zgolj web file browser ali kaksno link seranje, pa resitev kot so owncloud/nextcloud res ne potrebujes.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: AgiZ ()

Zimonem ::

Noben ne govori da nucaš nextcloud ali Synology ampak ti da je to bloat. Ja zate. Jaz pa ne bom gledal kaj se mi bodo slike sinhronizirale na domačo mrežo. In z samba sharerj se celo uporabniki, kateri večkrat to nucajo ukvarjajo na par let. Ko stvar vzpostaviš je tam. Za eksplicitne uplodad je danes WebDAV za Sync pa ponavadi rsync, nobene znanosti. Razen zate ki imaš težave. Pa nextclouda sploh ne uporabljam, ampak hvala bogu da so alternative Synology in gre stvar naprej. Definitivno ne gre naprej pa zaradi ljudi, ki ti povedo da je Sync brezveze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Dinksi ::

Živjo,
Razmišljam o nakupu NAS sistem za domači arhiv, ker sedaj je vse tako-tako in bi mi bilo žal, da se zgubijo kakšne fotografije, ki so sedaj shranjene na 2 prenosnikih in raznih DVD-jih.
Ogledujem si kašno cenovno ugodno varjanto do max. 250EUR + posebej 2 diska po 3-4TB.
Da se ne zaletim preveč pri nakupu in ker o teh stvareh nimam pojma, me zanima kaj vse zmore NAS sistem poleg shranjevanja podatkov in dostopanja do njih iz različnih naprav.
Ali lahko deluje kot osebni računalnik za najbolj osnovno uporabo kot je brskanje po spletu, ogled youtube, družabne strani na domači TV, downloadanje U-torentov?
Ali lahko predvaja prednaložen video s podnapisi na domači TV?
Katere blagovne znamke priporočate za ta budget?
Prijaznemu poznavalcu se v naprej zahvaljujem za odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dinksi ()

GupeM ::

Dinksi je izjavil:

Ali lahko deluje kot osebni računalnik za najbolj osnovno uporabo kot je brskanje po spletu, ogled youtube, družabne strani na domači TV,

Načeloma ne.

Dinksi je izjavil:

downloadanje U-torentov?

Mislim, da to znajo vsi. Ali pa vsaj velika večina

Dinksi je izjavil:

Ali lahko predvaja prednaložen video s podnapisi na domači TV?
Katere blagovne znamke priporočate za ta budget?
Prijaznemu poznavalcu se v naprej zahvaljujem za odgovor.

Nekateri to znajo, drugi ne.

Ampak nič od zgoraj naštetega ne priporočam delati na NAS-u, ki je namenjen kot backup. Z vsemi dodatnimi stvarmi samo povečaš možnost za napako oz da karkoli crkne. Backup je samo in le backup.

Če imaš pa pravi backup še kje drugje, potem pa kar pogumno vse zgoraj omenjene stvari lahko počneš na NASu, razen uporaba kot osebni računalnik.

Kumbaja ::

Ampak nič od zgoraj naštetega ne priporočam delati na NAS-u, ki je namenjen kot backup. Z vsemi dodatnimi stvarmi samo povečaš možnost za napako oz da karkoli crkne. Backup je samo in le backup.


NAS NI back up, nobena naprava sama po sebi ni backup. Dajmo to enkrat za vselej nehat mešat bakcup je koncept in ne naprava. Poleg NAS rabiš vsaj še offsite kopijo, če hočeš govorit o tem, da imaš back up.

Katere blagovne znamke priporočate za ta budget?

najširše priznana out of the box rešitev je Synology. Za ta denar dobiš vstopne modele za 2 diska, ki bodo v 99% pokrili kar rabiš.

Potem imaš pa še na primer QNAP, WD cloud, Asustor, TerraMaster

Ali lahko deluje kot osebni računalnik za najbolj osnovno uporabo kot je brskanje po spletu, ogled youtube, družabne strani na domači TV, downloadanje U-torentov?
Teoretično bi verjetno našel rešitve, ampak out of the box ne. Pa tudi od vseh funkcij, ki jih naštevaš je to daleč najmanj uporabno. Teoretično bi to lahko rešil z tem, da naložiš virtualko in preko clienta dostopaš do nje. Samo nasi v tem cenovnem razredu tega praviloma ne ponujajo.

Glede torrentov, streamanaja slike na TV itd. pa večina to omogoča.

Ali lahko predvaja prednaložen video s podnapisi na domači TV?

Lahko služi kot strežnik na katere se nahajo vsebine, ki jih potem ali direktno TV ali vmesen TV box predvaja. Da bi nas direktno priklopil na TV HDMI in bi služil kot predvajalnik v tem cenovnem razredu še nisem zasledil.

NAS si je najboljše predstavljat kot strežnik, ki čemi nekje v luknji in dela svoje. Potem je tudi lažje razumet kaj zmore in kaj ne.

GupeM ::

Kumbaja je izjavil:

Ampak nič od zgoraj naštetega ne priporočam delati na NAS-u, ki je namenjen kot backup. Z vsemi dodatnimi stvarmi samo povečaš možnost za napako oz da karkoli crkne. Backup je samo in le backup.


NAS NI back up, nobena naprava sama po sebi ni backup. Dajmo to enkrat za vselej nehat mešat bakcup je koncept in ne naprava. Poleg NAS rabiš vsaj še offsite kopijo, če hočeš govorit o tem, da imaš back up.

No, zakaj NAS ne bi bil backup? NAS je komot lahko backup. Nanj redno backupiraš stvari, ki jih nočeš izgubiti. Ta pa potem lahko poskrbi še za dodaten backup recimo na backblaze ali pa na drug NAS pri starših recimo.

Sem že restoral zadeve iz NASa, ko mi je crknil disk. In zame je bil to odličen backup. Hiter in takoj dosegljiv. Če bi mi pa hiša pogorela, bi pa verjetno imel večje težave kot nekaj fotografij, recimo. Seveda pa takrat prav pride offside backup.

Tako da ja, tudi NAS je (lahko) backup. Ne sme pa to bit edini backup.

Kumbaja ::

O tem je bilo že ogromno govora. Back up je koncept, ne pa posamezna naprava. In ravno iz nerazumevanja tega, potem pride do fiktivne predstave o varnosti podatkov samo zato, ker se sinhronizirajo na NAS. Potem pa nekdo faše kripto virus in se čudi zakaj so podatki na takozvanem backupu neuporabni. Ali pa strela useka v hišno napeljavo in spet nimaš od kje podatkov obnovit.

NAS je primarno točno to kar pove njegovo ime Network attached storage.

Pravilen stavek bi bil NAS je lahko DEL back upa. Nikakor pa NAS kot takšen ni back up.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

XS!D3 ::

Lahko je destinacija kamor delaš backup, samo po sebi pač ni backup.

GupeM ::

Saj se strinjamo. Ampak če imam jaz NAS, kamor kopiram pomembne datoteke, te pa se naprej sinhronizirajo na oddaljene strežnike, nočem na temu NASu še kupa druge navlake. Če smo čisto pošteni, tile Synologyji in podobno niso NASi v pravem pomenu besede, ampak so strežniki. Ponavadi podhranjeni, če ne posežeš po dražjih modelih. Pravi NAS pa ti od zgoraj naštetega ne omogoča praktično ničesar. Samo storage.

Zimonem ::

Ja in ne danes je en kup protokolov. Ni zgolj samba. In ni zgolj file storage v igri.

Dinksi ::

Hvala vsem za odgovore.
Verjetno sem se narobe izrazil glede back up. Misli sem samo sliko celotnega prenosnika, če gre kaj narobe. Recimo, če crkne SSD v prenosniku, bi v NAS-u imel njegovo sliko. Kupim nov SSD naložim sliko starega vstavim v prenosnik in delam dalje.

Glede videa in podnapisov:
Če prav razumem je NAS v tem primeru samo kot zunanji disk, ki je priklopljen na pametni TV.
Manjšo težavo imam, ker nov Samsung ne predvaja vseh video formatov. Trenutno delam tako, da na TV priklopim prenosnik in TV postane samo drugi ekran. Zato sem mislil, da mogoče NAS to zmore. Pa v nekaterih tujih forumih sem zasledil, da neketeri NASI-i ne prepoznajo podnapisov.

Torej bo najboljše, če kupim en NAS, recimo DS220J, not vstavim 2 WD red 3TB, kar bo dovolj za shranjevanje in posebej en nettop, ki bi ga uporabljal za ogled filmov, brskanje po spletu na Samsung TV. Kolekcija filmov, fotografij, video posnetkov pa je shranjena na NAS-u do katerege bi lahko dostopal z nettop-om.

GupeM ::

Zimonem je izjavil:

Ja in ne danes je en kup protokolov. Ni zgolj samba. In ni zgolj file storage v igri.

Seveda. Ampak razni dockerji, download stationi, image viewerji, document editorji itd načeloma ne spadajao na pure NAS, saj je pure NAS preveč dumb za vse to. Zato Synology svoje nase imenuje DiskStation, ne NAS.

Kumbaja ::

Torej bo najboljše, če kupim en NAS, recimo DS220J, not vstavim 2 WD red 3TB, kar bo dovolj za shranjevanje in posebej en nettop, ki bi ga uporabljal za ogled filmov, brskanje po spletu na Samsung TV. Kolekcija filmov, fotografij, video posnetkov pa je shranjena na NAS-u do katerege bi lahko dostopal z nettop-om.


IMO je to najbolj klasičen setup.

Če prav razumem je NAS v tem primeru samo kot zunanji disk, ki je priklopljen na pametni TV.

dovolj močan NAS (dejansko je bolj strežnik kot NAS, kot je omenil že GupeM) zmore tudi transcoding, ki ti format spravi v obliko, ki jo bo prebavil TV. Samo je zgornja rešitev univerzalnejša in cenejša. Zahteva pa dodatno napravo.

GupeM ::

Dinksi je izjavil:

Hvala vsem za odgovore.
Verjetno sem se narobe izrazil glede back up. Misli sem samo sliko celotnega prenosnika, če gre kaj narobe. Recimo, če crkne SSD v prenosniku, bi v NAS-u imel njegovo sliko. Kupim nov SSD naložim sliko starega vstavim v prenosnik in delam dalje.

Glede videa in podnapisov:
Če prav razumem je NAS v tem primeru samo kot zunanji disk, ki je priklopljen na pametni TV.
Manjšo težavo imam, ker nov Samsung ne predvaja vseh video formatov. Trenutno delam tako, da na TV priklopim prenosnik in TV postane samo drugi ekran. Zato sem mislil, da mogoče NAS to zmore. Pa v nekaterih tujih forumih sem zasledil, da neketeri NASI-i ne prepoznajo podnapisov.

Torej bo najboljše, če kupim en NAS, recimo DS220J, not vstavim 2 WD red 3TB, kar bo dovolj za shranjevanje in posebej en nettop, ki bi ga uporabljal za ogled filmov, brskanje po spletu na Samsung TV. Kolekcija filmov, fotografij, video posnetkov pa je shranjena na NAS-u do katerege bi lahko dostopal z nettop-om.

Razmisli o Android boxu, ki bi ga priklopil na TV namesto Nettopa. Cenejši, pa pogosto je user experience precej boljši na Androidu pri takšnih napravah.

Kumbaja ::

GupeM je izjavil:

Saj se strinjamo. Ampak če imam jaz NAS, kamor kopiram pomembne datoteke, te pa se naprej sinhronizirajo na oddaljene strežnike, nočem na temu NASu še kupa druge navlake. Če smo čisto pošteni, tile Synologyji in podobno niso NASi v pravem pomenu besede, ampak so strežniki. Ponavadi podhranjeni, če ne posežeš po dražjih modelih. Pravi NAS pa ti od zgoraj naštetega ne omogoča praktično ničesar. Samo storage.


Ja, vsekakor. IMO je rešitev kjer je storage, ki služi kot del backupa fizično ločen od ostale navlake varnejša. Pomeni pa to podvajanje hardwera (kar je načeloma dobro) ampak seveda tudi stroške. Zato je za veliko večino ljudi situacija kjer nas služi v bistvu kot server čisto sprejemljiva in je bistveno bolj pomembno, da je zagotovljeno ustrezno offsite shranjevanje ključnih podatkov.

Osebno sem kolebal med to dilemo ali imet torej dva ločena sistema, enega za storage in enega za dejansko uporabo. Na koncu sem se odločil da strošek (tudi v obliki časa potrebnega za konfiguracijo in vzdrževanja sistema) ne odtehta dodane varnosti in sem se raje odločil za malo boljši NAS.

Zimonem ::

Mah razlike v stroških še ni toliko. Odvisno pa kje si v garsonjero tlačiti kup naprav je brezveze. V bajti je spet druga.

GupeM ::

Jaz imam DS 216j. Za storage več kot dovolj. Za na TV imam Shielda, ki se uporablja tudi kot game console, server je ločen na eni starejši desktop kišti s 24 GB rama in i5 2500K procesorjem. NAS je pa samo NAS.

PrimozR ::

GupeM je izjavil:

Kumbaja je izjavil:

Ampak nič od zgoraj naštetega ne priporočam delati na NAS-u, ki je namenjen kot backup. Z vsemi dodatnimi stvarmi samo povečaš možnost za napako oz da karkoli crkne. Backup je samo in le backup.


NAS NI back up, nobena naprava sama po sebi ni backup. Dajmo to enkrat za vselej nehat mešat bakcup je koncept in ne naprava. Poleg NAS rabiš vsaj še offsite kopijo, če hočeš govorit o tem, da imaš back up.

No, zakaj NAS ne bi bil backup? NAS je komot lahko backup. Nanj redno backupiraš stvari, ki jih nočeš izgubiti. Ta pa potem lahko poskrbi še za dodaten backup recimo na backblaze ali pa na drug NAS pri starših recimo.

Sem že restoral zadeve iz NASa, ko mi je crknil disk. In zame je bil to odličen backup. Hiter in takoj dosegljiv. Če bi mi pa hiša pogorela, bi pa verjetno imel večje težave kot nekaj fotografij, recimo. Seveda pa takrat prav pride offside backup.

Tako da ja, tudi NAS je (lahko) backup. Ne sme pa to bit edini backup.

NAS je backup samo, če je na njem druga kopija pdoatkov. Oz. je del backup rešitve, če imaš v njem vgrajeno redundanco (RAID1 oz. več kopij v eni mašini). Ni pa ena mašina na mreži oz. en RAID1 nekje na mreži backup, je samo del backupa. Backup je druga, povsem ločena kopija pdoatka, na katero prva ne more vplivati, ne glede na način vpliva - programje/skripte, elektrika, naravne nesreče, kraja podatkov, itd.

Sicer se je to že povedalo, ampak pomojem ni nič narobe, če je povedano dvakrat. Več enakih mnenj naredi resničnost mnenja bolj resnično.

Kumbaja je izjavil:

dovolj močan NAS (dejansko je bolj strežnik kot NAS, kot je omenil že GupeM) zmore tudi transcoding, ki ti format spravi v obliko, ki jo bo prebavil TV. Samo je zgornja rešitev univerzalnejša in cenejša. Zahteva pa dodatno napravo.

Par korakov si preskočil. Za transcoding moraš imeti na serverju neko storitev in na TV-ju odjemalec. Transcoding je samo del možnosti, ki jih tak sistem omogoča. Sistem je v tem primeru lahko Plex - server na NAS-u in app na (Smart)TV-ju oz. telefonu, kjer s slednjega Chromecastaš na TV. Npr.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

GupeM ::

Torej backup ne obstaja. Ker ni načina, da ena stvar na drugo ne vpliva. RAID1 mi je jasno, da ni backup. Tudi NAS sam po sebi ni backup. Pa tudi backblaze sam po sebi ni backup. Pa tudi ločen prenosni disk na dislocirani lokaciji sam po sebi ni backup. Šele ko nanj redno prenašaš datoteke, takrat to postane backup.

PrimozR ::

Kako ne? Pač skripta ne sme biti nastavljena tako, da ti brezkompromisno na drugi lokaciji pobriše podatke. Oz. če je, je fino, da imaš na oddaljeni lokaciji snapshote (da lahko revertaš) oz. nekje en 'cold storage'. Če imaš par lokacij med seboj povezanih s skoraj real time syncom brez snapshotov, te bo v kot spravil en navaden kriptovirus. Ga fašeš na lokalno shrambo, ta pa sinhronizira na oddaljeno and it's all gone.

Zimonem ::

Zakaj bi imel remmote snapshote če delaš diff na lokalcu? Ja ne boš vsakič vsega prenašal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

PrimozR ::

Kaj ima eno veze z drugim? Pošiljaš diff in na ciljni lokaciji to, kar se uploada, snapshotaš. ZFS omogoča, da rsyncaš snapshote, kar pomeni, da imaš na lokalni in oddaljeni mašini enako strukturo snapshotov, pa vseeno pošiljaš samo razliko.Backblaze pa na B2 tudi omogoča ustvarjanje snapshotov, ki pa z ZFS-om nimajo veze.

Point je, da ti snapshot da enostaven povratek nazaj v času, tudi če ti nekaj pokvari oddaljene podatke (če npr. ne ujameš kriptovirusa, da ti avtomatizirane skripte zaklenjene fajle prepišejo povsod).

Zimonem ::

Daj že ne bluzi, diff se dela na ravni filov ne boš zato restavriral celega FS. Pa spet ta Jurčev zfs. Na remote našimi te prav briga fs. Pa kakor di imaš to vedno pod kontrolo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

GupeM ::

Napisal si:
Backup je druga, povsem ločena kopija pdoatka, na katero prva ne more vplivati, ne glede na način vpliva - programje/skripte, elektrika, naravne nesreče, kraja podatkov, itd.

Če se nek virus naseli na tvoj NAS in na nek način oddaljeno ukine tvoj backblaze račun, je to-to. Ne glede na način ti je uničilo neuničljivo.

PrimozR ::

Zimonem je izjavil:

Daj že ne bluzi, diff se dela na ravni filov ne boš zato restavriral celega FS. Pa spet ta Jurčev zfs. Na remote našimi te prav briga fs. Pa kakor di imaš to vedno pod kontrolo.


Kaj točno bluzim? Povedal sem samo, kaj se da oz. kaj obstaja. Nikjer nisem omenil, da v nobenem primeru ne sinhroniziraš na nivoju fajlov. Nikjer nisem rekel, da je to edini sveti način. Vprašal (napisal...) si, zakaj bi imel snapshote na remote lokaciji, podal pa sem par primerov, kjer pride do snapshotov na remote lokaciji. Pa lahko te na remote mašini FS briga, lahko te pa ne, odvisno kako imaš zadeve postavljene. Pa kaj je tako 'Jurčevega' pri ZFS-u?

Ni ti treba svoje živčnosti stresati v tejle temi. Oz. ni ti treba biti živčen, če na svetu obstajajo tudi opcije oz. situacije, ki se ne skladajo 1000 % s tvojimi pogledi na svet. Prej, ko boš to dojel, lažje boš živel.

GupeM je izjavil:

Napisal si:
Backup je druga, povsem ločena kopija pdoatka, na katero prva ne more vplivati, ne glede na način vpliva - programje/skripte, elektrika, naravne nesreče, kraja podatkov, itd.

Če se nek virus naseli na tvoj NAS in na nek način oddaljeno ukine tvoj backblaze račun, je to-to. Ne glede na način ti je uničilo neuničljivo.

Ni, ker imaš snapshot, iz katerega povrneš stanje pred kriptovirusom. Ampak ja, govorim o hipotetični situaciji, kjer te to lahko reši. V praksi pa večinoma take stvari itak rešuješ drugače.

carota ::

PrimozR je izjavil:


Ni, ker imaš snapshot, iz katerega povrneš stanje pred kriptovirusom. Ampak ja, govorim o hipotetični situaciji, kjer te to lahko reši. V praksi pa večinoma take stvari itak rešuješ drugače.

Iskreno vprašanje, kakšen je best practice glede backupa po tvojem?

XS!D3 ::

Jaz bi rekel, da je bolj pametno delat backup po pull principu. Torej da sistem, ki ga backupiraš, nima dostopa do backup sistema temveč obratno. Če backup sistem pulla snapshote iz sistema, ki ga backupira, potem kriptovirus ne more ali pa vsaj bistveno težje karkoli spreminja na backup delu. Lahko seveda na backup sistemu delaš dodatne kopije še naprej v cloud ali druge lokacije. Pri lokalnih snapshotih pa precej pomaga že to, da uporabniki, ki načeloma dostopajo do NASa in lahko sicer pobrišejo/zakriptirajo vso vsebino do katere imajo dostop (oziroma kriptovirus na njihovi mašini), nimajo možnosti brisanja snapshotov. Ravno tako verjetno ne rabijo pravic za izvajanje česarkoli na samem NASu.

mzakelj ::

URBACKUP je najboljše. Dela super tudi na rpi-ju, vsaj 4 no... Komplet sistem v image pa je. Nobene sambe in podobnih hecov.

Tomay ::

XS!D3 je izjavil:

Jaz bi rekel, da je bolj pametno delat backup po pull principu. Torej da sistem, ki ga backupiraš, nima dostopa do backup sistema temveč obratno. Če backup sistem pulla snapshote iz sistema, ki ga backupira, potem kriptovirus ne more ali pa vsaj bistveno težje karkoli spreminja na backup delu. Lahko seveda na backup sistemu delaš dodatne kopije še naprej v cloud ali druge lokacije. Pri lokalnih snapshotih pa precej pomaga že to, da uporabniki, ki načeloma dostopajo do NASa in lahko sicer pobrišejo/zakriptirajo vso vsebino do katere imajo dostop (oziroma kriptovirus na njihovi mašini), nimajo možnosti brisanja snapshotov. Ravno tako verjetno ne rabijo pravic za izvajanje česarkoli na samem NASu.



+1
To poskušam razložit strankam. Pred kratkim postavljali na novo firmo po kripto okužbi. Vse do česa je imela okužena mašina dostop je bilo zašifrirano. Če je okužen strežnik v domeni ima načeloma dostop do vseh računalnikov v domeni. In, če imaš varnostno kopijo na nasu, ki je v domeni ... na koncu nimaš ničesar :)
Voodoo 4Ever

OrkAA ::

Problem imas tudi z obratnim pristopom - ko ima backup masina dostop do vseh clientov. Ponavadi celo root/admin dostop, ce hoces delat dobre backupe.

Ti nekdo poheka backup masino in v trenutku pridobi dostop do celotne mreze racunalnikov. :)

Osebno mislim, da je najboljsi pristop, ce imajo client masine write-only dostop do backupa. To pomeni, da lahko dodajajo nove podatke, ne morejo pa brisati starih. Ce to delas v kombinaciji z inkrementalnimi backupi, lahko vedno restoras podatke preden jih je napadel kripto virus.

Alternativa temu, ce tvoja backup aplikacija ne podpira write-only pristopa, je lahko da imajo client masine pravico pisat samo v dolocen folder na backup masini, backup masina pa poskrbi, da je celoten disk dnevno snapshotan. Torej, tudi ce ti nekdo poheka client masino in dobi dostop do backup folderja na backup masini, se vedno ne bo mogel izklopiti sistemskih snapshotov.

belo mleko ::

Če imaš snapshote stare par mescev, si - kolikor je meni znano - pred kriptovirusom dokaj varen. Druga stvar ki veliko prispeva je pa ločen admin in user račun.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Zimonem ::

Potem so tudi podatki stari par mesecev.če fašeš kripto virus, je nekaj hudo narobeže v osnovi. Zato se za domačo rabo offline(lahko tudi prek mreže), sploh ne lotevam. Bolj mi je pomembno da na ravni aplikacije, lahko restavriram stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

PrimozR ::

carota je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Ni, ker imaš snapshot, iz katerega povrneš stanje pred kriptovirusom. Ampak ja, govorim o hipotetični situaciji, kjer te to lahko reši. V praksi pa večinoma take stvari itak rešuješ drugače.

Iskreno vprašanje, kakšen je best practice glede backupa po tvojem?

Težko ti odgovorim na to, ker je treba zraven upoštevati še strošek, ki si ga pripravljen požreti, marsikaj se da narediti če imaš lahko dostopno oddaljeno lokacijo (starši ali kaj podobnega z dovolj hitrim internetom), itd.

Večkrat sem že povedal, kako imam postavljen svoj sistem, tako da se bom rahlo ponavljal (ne povsem, ker so bile zaradi odpovedi diskov manjše spremembe), ampak recimo da bodo ostali preživeli.

Praktično vse podatke imam na 3x6TB RAIDZ1 arrayu. Vključno s kopijo SSD-ja, na katerem so postavljeni jaili ('docker' za FreeNAS/TrueNAS) in virtualka za Docker. Vse, razen enostavno dostopnih video vsebin, se backupira na mirror dveh 3 TB diskov (če bi imel še en SATA port bi bil to mirror treh diskov), torej glasbena zbirka, slike, dokumenti, 'delovni' fajli (programske skripte, CAD fajli in podobno) ter sistemske slike računalnikov. Pred časom sem vse, razen sistemskih slik, kopiral še na mirror dveh 1,5 TB diskov (pa takrat je bil 3 TB samo en), ampak sta od starosti oba oddelala svoje, nadomestil pa ju je par 3 TB diskov (in šele takrat sem ugotovil, da nima več SATA portov). Takrat in zdaj pa vseeno vsebino 3 TB mirrorja, razen sistemskih slik računalnikov, backupiram na BackBlaze.

Na glavnem arrayu delam snapshote dnevno, ki ostanejo dostopni 2 tedna, ter tedensko, ki ostanejo 6 tednov, dokumente in podobno (vse, razen tistih video vsebin) pa še na vsako uro, kjer snapshoti ostanejo na voljo 2 dneva. Enak je postopek na SSD-ju, ti snapshoti se potem sinhronizirajo na glavni array, enako pa se snapshoti sinhronizirajo z glavnega arraya na 3 TB mirror. Sync v oblak se dogaja direktno z glavnega arraya in se zgodi enkrat dnevno (ob polnoči).

Je pa tole seveda daleč od svetega, drugi nasveti so na mestu, opcij je veliko, itd. Jaz sem se zadeve pač pred tremi leti lotil takole, zaenkrat pa, knock on wood, funkcionira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

carota ::

Hvala za vse prdloge in koristne informacije.

PrimozR je izjavil:

Je pa tole seveda daleč od svetega, drugi nasveti so na mestu, opcij je veliko, itd. Jaz sem se zadeve pač pred tremi leti lotil takole, zaenkrat pa, knock on wood, funkcionira.

Kako poganjaš backup cron + bash skripte?

PrimozR ::

Clcikety click v Free/TrueNASu :)

Vanadium ::

ČE mogoče kdo ve ali se na mrežnem disku (Free/TrueNAS oz. OMV), da omogočit povrnitev izbrisanih datotek kot npr. na windows server okolju. Tisti, ki poznate zadevo daš desni klik na mapo in lasnosti in se potem sprehodiš pod zadnjimi spremembami in tam izbereš recover datoteke ki si jo npr pomotoma izbrisal. Skratka zanima me ali je to mogoče uporibiti na non MS rešitvi?

carota ::

Vanadium je izjavil:

ČE mogoče kdo ve ali se na mrežnem disku (Free/TrueNAS oz. OMV), da omogočit povrnitev izbrisanih datotek kot npr. na windows server okolju. Tisti, ki poznate zadevo daš desni klik na mapo in lasnosti in se potem sprehodiš pod zadnjimi spremembami in tam izbereš recover datoteke ki si jo npr pomotoma izbrisal. Skratka zanima me ali je to mogoče uporibiti na non MS rešitvi?

Ni TrueNAS ali OMV, a ravno raziskujem NextCloud in ta ima Version Control za fajle, ki točno to omogoča.

Voluharr ::

Na FreeNASu in TrueNASu to zelo lepo deluje.
Vključiš snapshote in je praktično zadeva rešena.
Edini pogoj je da imaš sharan direktno volume na katerem imaš snapshote in ne mapo znotraj voluma oziroma dataseta.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Voluharr ()

PrimozR ::

Vanadium je izjavil:

ČE mogoče kdo ve ali se na mrežnem disku (Free/TrueNAS oz. OMV), da omogočit povrnitev izbrisanih datotek kot npr. na windows server okolju. Tisti, ki poznate zadevo daš desni klik na mapo in lasnosti in se potem sprehodiš pod zadnjimi spremembami in tam izbereš recover datoteke ki si jo npr pomotoma izbrisal. Skratka zanima me ali je to mogoče uporibiti na non MS rešitvi?

Da. Mislim da je samo en klik, da se snapshoti pojavijo v previous versions interfacu.

Vanadium ::

Pa to deluje znotraj explorer-ja na win10?

Voluharr ::

Vanadium je izjavil:

Pa to deluje znotraj explorer-ja na win10?

Seveda. Saj to je point tega.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Zimonem ::

Volume Shadow copy prek sambe dela.

bajsibajsi ::

V OMV 5 sem naredil update management (vse kar je bilo notri). Seveda, Nextcloud potem ne dela vec... pfff. Ni panike, zapisem zadnji image backup. Vse se lepo postavi (vsi appi v dockerju), razen Nginx app (nginx db dela), ki ga uporabljam za reverse proxy ni nikjer... spet jovo na novo "instaliram", tezava z certom/subdomain...

V taksnih primerih se nekajkrat drazji Synology niti ne zdi vec tako (pre)drag. :/
««
89 / 118
»»