» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
80 / 118
»»

StarMafijec ::

@PrimozR: En USB disk bi bil premalo. Rabil bi vsaj dva USB diska zaradi varnosti. Pa še računalnik, da bi mi pognal Dropbox in Google Drive sinhronizacijo na teh dveh diskih. V bistvu je potem poceni opcija dva USB diska in Raspberry PI.

PrimozR ::

https://geizhals.eu/western-digital-wd-...
Ta-da. Pa večinoma NAS-i ne podpirajo sinhronizacije na Dropbox oz. Google Drive, ker to ni ravno v TOS-u obeh storitev. Če se da, bo pa treba kar nekaj telovadbe, verjetno prav tako na računalniku.

Sicer pa, zakaj potrebuješ (dodatni) računalnik? Menda boš ročni backup delal z... Računalnika?

Mislim, da boš moral še malo raziskati oz. si razčistiti, kaj točno želiš od sistema, preden se odločiš za eno rešitev. V prejšnjem postu si namreč omenjal vklop enkrat tedensko, da se nardi sinhronizacijo (to je namigovalo na ročno sinhronizacijo, v vsakem primeru pa ročni vklop sistema), zdaj pa omenjaš potrebo po računalniku, ki bi delal to sinhronizacijo. Ta del je npr. malo dvoumen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

UganiKdo ::

Synology out of the box podpira backup tako na Dropbox kot Google drive, če je to to kar iščeš.

Invictus ::

UganiKdo je izjavil:

Synology out of the box podpira backup tako na Dropbox kot Google drive, če je to to kar iščeš.

To je sicer res, ampak če uporabljaš več accountov, ti totalno razfuka vse skupaj.

Meni je Synology čisto razfukal Google Drive, kjer sem imel 3 accounte navedene. Je sinhroniziral povsem naključno.

Sem pač hotel preko Synology clouda dostopat do vsega, pa mi je šlo skoraj vse v malogo. Tudi izgubil nekaj podatkov... Slučajno opazil, ko sem rabil neke tečaje, pa so mi zginili.

Hvala meni za backup na USB disku ;((.

Upam, da je zdaj kaj bolje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

UganiKdo ::

dobro vedet, nisem nikoli rabil več kot enega accounta vezat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Zimonem ::

Sync že dela. Ne dela pa iz različnih accountov v isti folder. Za take reči so document management, DFS, respozitoriji. Če je človek lesen in stvar narobe nastavi... Pa možnosti pa še shranjuje na dve lokaciji simultano. Potem je pa štala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Invictus ::

Nisem nič zajebal, je kar Synology klient...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zimonem ::

Invictus je izjavil:

Nisem nič zajebal, je kar Synology klient...

Potem ti je tudi javil da sinhronizacija ni uspela.

Invictus ::

Ne, ni javil, ampak je pomešal kam mora file shranjevat in brisat... Brez napak...

Žal ni uspelo, čeprav je bila ideja kul.

Si jo bom kar sam implementiral 1x na Linuxu in postavil svoj cloud.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Zimonem ::

Invictus je izjavil:

Ne, ni javil, ampak je pomešal kam mora file shranjevat in brisat... Brez napak...

Žal ni uspelo, čeprav je bila ideja kul.

Si jo bom kar sam implementiral 1x na Linuxu in postavil svoj cloud.

Nihče ti ne brani saj je stvar identična. Error loge Bo pa še vedno treba čekirat.

StarMafijec ::

PrimozR je izjavil:

https://geizhals.eu/western-digital-wd-...
Ta-da.

Opa, hvala! To bi znalo biti res pravi zunanji disk, ki ne more kar tako se pokvariti.

PrimozR je izjavil:


Sicer pa, zakaj potrebuješ (dodatni) računalnik? Menda boš ročni backup delal z... Računalnika?

Mislim, da boš moral še malo raziskati oz. si razčistiti, kaj točno želiš od sistema, preden se odločiš za eno rešitev. V prejšnjem postu si namreč omenjal vklop enkrat tedensko, da se nardi sinhronizacijo (to je namigovalo na ročno sinhronizacijo, v vsakem primeru pa ročni vklop sistema), zdaj pa omenjaš potrebo po računalniku, ki bi delal to sinhronizacijo. Ta del je npr. malo dvoumen.

OK. Na računalnikih že imam sinhronizacijo z oblačnim prostorom oziroma zgolj subsetom tega. Ne vem, ali je možno imeti na računalniku Dropbox ali Google Drive, ki bi poleg rednega sinhronizirnaja na notranjem disku skrbela še za občasno sinhronizacijo podatkov na od časa do časa priključenem zunanjem disku. V kolikor je to možno, bi to vsekakor imel.

Trenutno se nagibam za Raspberry Pi in disk (ali njemu podoben), na katerega povezavo si navedel. Hvala! NAS je pa res predrag, ker večine stvari sploh ne bi uporabljal.

PrimozR ::

https://www.howtogeek.com/howto/25046/s...

Če USB disk prikljapljaš samo občasno, pač na roke poženeš SyncToy.

Na RPi boš še vedno moral postaviti Sambo in podobne servise, da boš lahko dostopal do vsebine diska prek mreže, kar efektivno pomeni NAS.

ssitcm ::

Pozdravljeni, v vaših debatah o NAS-u sem opazil, da večinoma omenjate (in uporabljate) Sambo(SMB).Skoraj nihče ne omenja NFS-a. Je kakšen poseben razlog za to ?

igorpec ::

ssitcm je izjavil:

Pozdravljeni, v vaših debatah o NAS-u sem opazil, da večinoma omenjate (in uporabljate) Sambo(SMB).Skoraj nihče ne omenja NFS-a. Je kakšen poseben razlog za to ?

Ker večina ljudi še vedno uporablja Windows? Oz. so v mreži primarni OS.

hojnikb ::

sj windows podpira nfs, ali pač?
#brezpodpisa

carovnik1900 ::

nfs ima boljši performance pri majhnih (govorimo npr. 10kib) in malo boljši pr srednje velikih datotekah, pri velikih je isti šmorn oz. SMB bi znal biti malo hitrejši. na koncu je za domače okolje čisto vseeno.

xandros ::

>nfs ima boljši performance pri majhnih (govorimo npr. 10kib)
boljsi(3x)

Files NFS avg. SMB avg.
10 KiB (6998 files) 37s 101s
1 MiB (240 files) 23s 27s
500 MiB (1 file) 45s 45s
3,5 GiB (1 file) 323s 324s

Invictus ::

NFS obstaja samo še zaradi nekih legacy zadev.

Še na Linuxih se večinoma laufa Sambo :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

Jaz sploh nisem razmišljal o čem drugem, kot o SMB. Ker pač 'Windows shares' in, kot omenjeno, ker je primarni računalnik (oz. par njih) Windows based.

Voluharr ::

NFS je večkrat uporabljen pri serverjih, ko je pomembna hitrost.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

destroyer2k ::

Verjetno je že napisano, ampak bom še vprašal. Ali je SYNOLOGY DS220j vredu NAS ali se splača kaj drugega kupiti? Namen je za backup windows, android ter dostopanje do videoposnetkov kjer bi predvajal iz NAS direkt.

Invictus ::

Voluharr je izjavil:

NFS je večkrat uporabljen pri serverjih, ko je pomembna hitrost.

NFS ne more biti nič hitrejši, ker je vse tako ali tako odvisno od mreže in hitrosti diskov.

Bolj je fora v mešanem Windows/Unix/proprietary okolju, kjer Unix admin noče vklopiti Sambe na Unix mašinah, in diskovnih poljih >:D.

Ti Unix admini znajo biti res težaki...

destroyer2k je izjavil:

Verjetno je že napisano, ampak bom še vprašal. Ali je SYNOLOGY DS220j vredu NAS ali se splača kaj drugega kupiti? Namen je za backup windows, android ter dostopanje do videoposnetkov kjer bi predvajal iz NAS direkt.

Jaz imam 216j, in je O.K. Za deljenje datotek. Za kaj več ne... Zato ga tudi sam uporabljam...

Če imaš plan kaj več, kupi 220+, ki je malo dražji, je pa hitrejši in RAM je razširljiv...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Voluharr ::

Invictus je izjavil:


NFS ne more biti nič hitrejši, ker je vse tako ali tako odvisno od mreže in hitrosti diskov.


Nekaj komentarjev nazaj je bila napisana performančna prednost NFSja, napram SMB.
Ni vse samo v hitrosti mrežnega priključka.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

bandidosss ::

Torej, če povzamem nekaj strani, za cca. 300€ priporočate v glavnem DS220+?

bajsibajsi ::

Izvzemsi, vlozeni cas in potrebno znanje, je v cem DS220+ boljsa resitev kot Pi4 NAS za ~3x nizjo ceno?

Karen ::

Ravno v tem. Synology je simpl, vse laufa praktično out-of-the-box, vsaj arguably boljše performanse (definitvno ne slabše kot na rPI). Da boš približno enako dosegel na rPI-ju boš verjetno porabil par dni. Zdaj pa je stvar računice: če mešaš zrak al pa se hočeš kaj naučit potem ti je par dni vložek v znanje in ne izguba časa. Če v službi dobiš v tem času par dni več kot 200 EUR razlike v ceni, potem se ti bolj splača bit v službi. Če jaz pomislim kolikokrat sem flashal Androide pa kolk brezzveznega cajta je šlo (pa če mi jabolčnik ne bi šel na jetra kot sistem), potem bi že zdavnaj imel iphone-a>:D.

bandidosss ::

Točno to. V bistvu nimam znanja za pi-ja. Ne da pa se mi zapravljat časa in poskušat, imel bi plug&play za 10 let. Toliko je star trenutni NAS, ki lokalno še ok skrbi za backupe, ostalega pač ne. Je pa res, ni poceni. Google ali Dropbox 2Tb pa tudi stane 10€ /mesec ...

Likalnik ::

Tudi sam imam Nas Synology...zdej ze pet let....in dela brez tezav....prav tako imam rp3 vendar samo za filme in povezanega skupaj na disk na NASu....pa do sem moje znanje o Linux zadevah seze....ttenutno se mi pa ne ljubi in predvse nimam casa, da bi iz rpi-ja delal znanost.
Za trenutne moje potrebe..NAS za backup+rpi za filme je super in se par let bo tako

hojnikb ::

bajsibajsi je izjavil:

Izvzemsi, vlozeni cas in potrebno znanje, je v cem DS220+ boljsa resitev kot Pi4 NAS za ~3x nizjo ceno?

Rpi4 je bad bad, tako da ne smeš vzet >:D
#brezpodpisa

PrimozR ::

Če hočeš poceni pa da zadeva dela, vzemi WD MyCloud. Če hočeš DIY, vzemi enega Microserverja, če hočeš DIY in poceni, se pa igraš s še manj zaključenimi celotami, torej da sam iščeš ohišja, napajalnike, platke, itd. Če nimaš znanja za DIY in hočeš da dela, potem vzameš nekaj v rangy Synologyja.

bandidosss ::

Hvala za nasvet. Trenutno imam že 10 let BLACKARMOR in je podobna zadeva kot ta WD. Lokalni backup PC-jev + filmi na mreži za Mi box. Je pa problem, ker so že precej let nazaj na tem modelu skinli enostavni dostop od zunaj (app). Torej sedaj ostane samo FTP, to dela, ni pa ravno varna zadeva za osebne backupe. FTP Over SSL/TLS pa mi nekako ne uspe usposobiti, ostalih možnosti nima.
Je pa to pač počasna stvar, ko eno stvar kopiraš, totalno freezne za vse ostalo. Predvidevam, da je WD podoben in nima nekega pestrega nabora aplikacij. Gledam na dolgi rok ... in sem vesel nasvetov. :)

PrimozR ::

Tako nekako ja, nekaj appov ima, ampak je procesor tako bogi, da kaj veliko z njim ne boš naredil. DS220j je mislim da nekaj hitrejši, + je pa že precej bolj kompetenten model.

bandidosss ::

Kaj pa Synology vs. Asustor, mnenja?

carovnik1900 ::

bandidosss je izjavil:

Kaj pa Synology vs. Asustor, mnenja?


svoj čas je bil Asustor hitrejši od Synologija pri cenejših modelih. Sicr mu nič ne manjka, enega še vedno imam, je pa software slabši od Synologija, to je dejstvo. Če je cena primerljiva vzami Synology.

FireSnake ::

Je tole malo znižano:
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08...
ali se samo meni zdi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Invictus ::

Dajo ti Gift card...

Small print reading required :)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Voluharr ()

tntn3000 ::

Pozdravljeni, za podjetje sem nabavil ds920+ in me zanima, če ima kdo izkušnje z vgradnjo rama-a (in diskov nvme za cache), ki niso Synologyjevi? Originalni se mi zdijo (pre)dragi, ne bi pa na vrat na nos vgrajeval komponent, zaradi katerih sistem ne bo več zanesljiv. Kako je z garancijo pri tovrstni nadgradnji?

Invictus ::

Ni sicer zase, ampak je sigurno tudi za tvojega kdo to naredil...

https://nascompares.com/2020/07/19/syno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

Pa še zate...

5 sekund Googla...

https://nascompares.com/synology-ds920-...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

tntn3000 ::

Hvala, če prav razumem, v mojem primeru potem najbrž pade garancija. Kaj pa, če ne presežeš max. priporočjivega ram-a in vgradiš ram nekega drugega proizvajalca?

Invictus ::

Vprašaj na support...

Daš pač RAM ven preden ga pošlješ na servis...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

Pogledaš si garancijske pogoje. Načeloma pa tu ne bi smelo biti problemov.

Daš pač RAM ven preden ga pošlješ na servis...

Ta NAS si beleži veliko stvari, misliš, da se nikjer ne vidi, da je bil še en RAM notri?

Sicer pa so ti synology serverčki zelo dobro narejeni, solidno hlajeni in skoraj "večni", če ga ne zlorabljaš. Vem za nekaj lepo delujočih in zaenkrat nobene "crkotine". Moj je recimo star 8 let.

bandidosss ::

carovnik1900 je izjavil:

bandidosss je izjavil:

Kaj pa Synology vs. Asustor, mnenja?


svoj čas je bil Asustor hitrejši od Synologija pri cenejših modelih. Sicr mu nič ne manjka, enega še vedno imam, je pa software slabši od Synologija, to je dejstvo. Če je cena primerljiva vzami Synology.



Hvala, torej Synology. Zdaj pa še eno mnenje, uporabljal se bo za domače varnostne kopije diskov iz 2 računalnikov + filme, ki jih bo predvajal Mi box preko KODI-ja (to sedaj zmore že 11 let stari NAS). Tudi za dostop do faljov od zunaj. Potem pa bi seveda še kakšen torent direkt zalaufal na njem, da ne rabim prižganega računalnika pa če je še kaj uporabnega? RAID-a ne rabim. Je za to DS118 OK ali ne? Namreč je na polovici cene DS220+. (160€ vs. 320€). Kje se najbolj pozna prešvoh CPU in premalo RAM-a, gledam vseeno za naslednjih 10 let.

ngc2392 ::

smisel backupa je tudi varnost (podatkov). z enim diskom tega ne boš dosegel. zato je bolj imeti dva diska v raidu. če že en odleti (če ti strela useka direkt v bajto, potem pozabi vse skupaj...), ga samo zamenjaš in vgradiš novega in zadeva laufa naprej.
United We Stand, Divided We Fall

carovnik1900 ::

bandidosss je izjavil:

carovnik1900 je izjavil:

bandidosss je izjavil:

Kaj pa Synology vs. Asustor, mnenja?


svoj čas je bil Asustor hitrejši od Synologija pri cenejših modelih. Sicr mu nič ne manjka, enega še vedno imam, je pa software slabši od Synologija, to je dejstvo. Če je cena primerljiva vzami Synology.



Hvala, torej Synology. Zdaj pa še eno mnenje, uporabljal se bo za domače varnostne kopije diskov iz 2 računalnikov + filme, ki jih bo predvajal Mi box preko KODI-ja (to sedaj zmore že 11 let stari NAS). Tudi za dostop do faljov od zunaj. Potem pa bi seveda še kakšen torent direkt zalaufal na njem, da ne rabim prižganega računalnika pa če je še kaj uporabnega? RAID-a ne rabim. Je za to DS118 OK ali ne? Namreč je na polovici cene DS220+. (160€ vs. 320€). Kje se najbolj pozna prešvoh CPU in premalo RAM-a, gledam vseeno za naslednjih 10 let.


vzami močnejši model, pa ne škrtari... za celih 10 let ne vem če bo, ker je softwerska podpora za Synology Nase tam nekje 7-8 let (cenejše lahko da še manj)...

Argica ::

Sprva se je želel DS-920+/DS-1520+ model....2 kosa, v vsakem po 4x10tb diski za RAID6.

Kateri QNAP je primerljiv?

bandidosss ::

ngc2392 je izjavil:

smisel backupa je tudi varnost (podatkov). z enim diskom tega ne boš dosegel. zato je bolj imeti dva diska v raidu. če že en odleti (če ti strela useka direkt v bajto, potem pozabi vse skupaj...), ga samo zamenjaš in vgradiš novega in zadeva laufa naprej.


Se zavedam, vendar če crkne disk v NAS-u, bo v tem času še vedno obstajala ena kopija - na računalniku ali obratno. Da pa to dvoje crkne istočasno ... pa ne vem no.

"vzami močnejši model, pa ne škrtari... za celih 10 let ne vem če bo, ker je softwerska podpora za Synology Nase tam nekje 7-8 let (cenejše lahko da še manj)..." Ok, to pa je zanimiva info., če je ds118 sedaj star že 3 leta.

Voluharr ::

bandidosss je izjavil:

ngc2392 je izjavil:

smisel backupa je tudi varnost (podatkov). z enim diskom tega ne boš dosegel. zato je bolj imeti dva diska v raidu. če že en odleti (če ti strela useka direkt v bajto, potem pozabi vse skupaj...), ga samo zamenjaš in vgradiš novega in zadeva laufa naprej.


Se zavedam, vendar če crkne disk v NAS-u, bo v tem času še vedno obstajala ena kopija - na računalniku ali obratno. Da pa to dvoje crkne istočasno ... pa ne vem no.

"vzami močnejši model, pa ne škrtari... za celih 10 let ne vem če bo, ker je softwerska podpora za Synology Nase tam nekje 7-8 let (cenejše lahko da še manj)..." Ok, to pa je zanimiva info., če je ds118 sedaj star že 3 leta.


Če je govora o NASu v prvotnem pomenu besede, potem network share nima kopije na računalniku.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Zimonem ::

Voluharr je izjavil:

bandidosss je izjavil:

ngc2392 je izjavil:

smisel backupa je tudi varnost (podatkov). z enim diskom tega ne boš dosegel. zato je bolj imeti dva diska v raidu. če že en odleti (če ti strela useka direkt v bajto, potem pozabi vse skupaj...), ga samo zamenjaš in vgradiš novega in zadeva laufa naprej.


Se zavedam, vendar če crkne disk v NAS-u, bo v tem času še vedno obstajala ena kopija - na računalniku ali obratno. Da pa to dvoje crkne istočasno ... pa ne vem no.

"vzami močnejši model, pa ne škrtari... za celih 10 let ne vem če bo, ker je softwerska podpora za Synology Nase tam nekje 7-8 let (cenejše lahko da še manj)..." Ok, to pa je zanimiva info., če je ds118 sedaj star že 3 leta.


Če je govora o NASu v prvotnem pomenu besede, potem network share nima kopije na računalniku.

Ne trosi uiber traparij. Stvar nastavitve.

PrimozR ::

Ni uber traparija. Navsezadnje, zakaj bi imel kopijo v računalniku, če imaš lahko dve kopiji v NAS-u? Ali pa dve kopiji na dveh NAS-ih. Predvsem pa, v drugih dveh primerih, zakaj ne bi imel tako, da ti kopije dela avtomatsko, ne da moraš kopirati vsebino na roke. Ker to je recept, da nečesa ne backupiraš takrat, ko bi moral.

Jaz trenutno nekaj poganjam z lokalnega SSD-ja (neki izračuni, kjer je fino, da je možno hitro branje in zapis večjih količin podatkov), pa sem noro živčen, ker enostavno ne kopiram mape na NAS, kjer bi bilo vse skupaj backupirano na par nivojih. Sicer naredim sistemski backup enkrat na teden, ampak bi raje videl neko real time avtomatizacijo. SyncToy vsaki dve uri je korak v to smer, ni pa idealno. Plus da imam na NAS-u snapshote, kar mi omogoča restore starejše, delujoče verzije (zdaj pa serjem po mapah z 'BAK' verzijami projektov).

Ful bi raje videl, da bi zadeva letela direktno na server, ampak je mreža prepočasna :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()
««
80 / 118
»»