» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
72 / 118
»»

Mrakw ::

Mislim ne me narobe razmueti. Super vse. Ampak se mi zdi za je 40 eur vec dober vlozek...

A-242 ::

Mrakw je izjavil:

Matična Gigabyte j4005 2x sata + pcie,...(veliko več) = 75 eur


Se en detajl premisli, ali bos imel na zadevi Kodi. Preveri, da je intel grafika podprta, b varianta je, da nabavis poceni radeon graficno kartico, ampak pri ohisju pazi, da bo sla v tem primeru kartica notri.

Mrakw ::

Ja je podprta ja.

PrimozR ::

hojnikb ::

nalozis raspbian-lite na sd in pozenes? Al kaj te je zmotl?
Imam prakticno identicen setup (z izjemo ohisja, ki je ne drug, ki mi je lezal doma). Edin DIY je zlotat napajanje na Pi preko gpio in usb pretvornike, ce bos mel 3.5" diske... Zakaj bi se hecal z krhkimi usbji, ce lahko to resis bolj permenentno.
Za nekaj vec denarja lahko sicer nabavis adapterje za vsako stvar posebaj, ampak ce ze delas nek fully DIY projekt, pa nwm kje je problem zalotat tistih nekaj zic.

Mrakw je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Za potrebe domačega nasa razlike v 2gb vs 8gb nebo nobene (razn olajšane denarnice). Evo pri meni kaže trenutno z 1 vpn sejo, nekaj odprtimi torrenti in apache serverjom (za nextcloud) porabo rama ~200MB.

Ja dobro. Potem pa samo 2gb rama.
150-20 eur = 130 vs 90 eur...
To ni take razlike. Tistih 40 eur.
Tam imas polno preglavic. Pa se na sd vse skupaj laufa

Ce nisi diy-er, bos tut z atomom mel predglavice vseskup postavit. Pa se protip; tudi raspberrypi lahko bootas z ssdja ali kar z hddja, ki je sicer za storage, ce pac noces izkasljat tistih nekaj evrov za sd.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

nalozis raspbian-lite na sd in pozenes? Al kaj te je zmotl?
Imam prakticno identicen setup (z izjemo ohisja, ki je ne drug, ki mi je lezal doma). Edin DIY je zlotat napajanje na Pi preko gpio in usb pretvornike, ce bos mel 3.5" diske... Zakaj bi se hecal z krhkimi usbji, ce lahko to resis bolj permenentno.
Za nekaj vec denarja lahko sicer nabavis adapterje za vsako stvar posebaj, ampak ce ze delas nek fully DIY projekt, pa nwm kje je problem zalotat tistih nekaj zic.


Oh god :D

Pomojem tebi res ni jasno, kaj ljudje imajo in česa nimajo doma ter kaj so pripravljeni delati in kaj ne. Ni problem zalotati tistih nekaj žic, če to hočeš.
Ampak pustmo to stat, sem rekel, da se ne grem več, pa sem se že prekršil.

hojnikb ::

Pa sj je cel cas govora o _DIY_ nasu, no.
Razn ce si ze zgubil koncept DIY projektov skozi cas. Nekaj kar je plug&play (kar ti zagovarjas in preferiras ter s cimer ni popolnoma nic narobe, sploh ce prihajas v lete in se ti ne da vec) pac ne pade vec v sklop DIY.

V resnici cas ni problem (ce nikakor ne najdes tistih par prostih uric med vikendom za sebe, da to skup zlozis, itk pocnes v zivljenju nekaj hudo narobe) ampak da se folku ne ljubi. Again, nic ni narobe s tem, ampak ne s temi ocali gledat skozi celoten svet. Tut men se vcasih taksnih projektov ne ljubi delat (pa tudi "nimam casa") ampak vseen nardim. Ze zaradi tega, ker je vecja satisfakcija kot kupit en off the shelf synology in recit "cira cara delaj".
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zimonem ::


V resnici cas ni problem (ce nikakor ne najdes tistih par prostih uric med vikendom za sebe, da to skup zlozis, itk pocnes v zivljenju nekaj hudo narobe) ampak da se folku ne ljubi.

Resnica je bolj v tem, da se ljudem ne ljubi vzdrževati sw stacka. Sploh če laufajo še kakšno nestandardno applikacijo(servis).

A-242 ::

hojnikb je izjavil:

Pa sj je cel cas govora o _DIY_ nasu, no.
Razn ce si ze zgubil koncept DIY projektov skozi cas. Nekaj kar je plug&play (kar ti zagovarjas in preferiras ter s cimer ni popolnoma nic narobe, sploh ce prihajas v lete in se ti ne da vec) pac ne pade vec v sklop DIY.


No ampak moras priznati, da naceloma board brez sata portov ni ravno najbolj primerna izbira za NAS, kaj pravis? ;) Pa z armom si tudi naredis precej problemov z razpolozljivostjo softwara.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

Mrakw ::

zanima me samo ce je npr pri RPi dovolj hitra SDcard za OMV, torrent, pi hope, couch potato, in se kaj?

igorpec ::

Mrakw je izjavil:

zanima me samo ce je npr pri RPi dovolj hitra SDcard za OMV, torrent, pi hope, couch potato, in se kaj?


SD kartica je spet najmanj primeren kos opreme za poganjanje sistema in aplikacij - rabiš vsaj eMMC, vendar to ima konkurenca, Rpi tudi tukaj ni na nivoju. Spet (sekvenčna) hitrost ni največji problem, ampak random r/w in pa (ne)zanesljivost. Ampak to nezanesljivost lahko tudi na RPi nadomestiš z drugo - sistem preneseš na USB. Ki ima nekaj prednosti, ampak vsekakor tudi slabosti. Skratka, če že misliš iti v DIY sceno, poglej vsaj proti malo manj cenenim zadevam, ki imajo vsaj priključke za disk na nivoju in morda kakšen eMMC.

hojnikb ::

Bodmo pošteni, eMMC ni nič druga kot nalotana sd kartica in marsikatera poceni zadeva z eMMC ni nič kaj bolj zanesljiva kot tista z kvalitetno sd kartico, ker uporabijo najbolj poceni emmc modul, ki je na trgu. SD kartico, če crkne, lahko vsaj zamenjaš. Pa tudi pri sesutem sistemu (če po kakem čudežu pride do tega) je lažje rešesit tako, da pač naflešaš novo kartico.

Itk se pri sistemu, kot je NAS, kaj grozno velik po kartici ne piše, ko je enkrat zadeva postavljena (izjema bi znal bit kakšen cloud, kjer se more baza posodabljat) tako da njena hitrost ni tako bistvena. Če pa že kupuješ, pa kupiš kakšno samsung evo/evo+, ker imajo dost spodobne random write hitrosti.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

igorpec ::

Vprašanje - ki sicer spada v Rpi temo - je:

zanima me samo ce je npr pri RPi dovolj hitra SDcard za OMV, torrent, pi hope, couch potato

Domnevam, da želi poganjati zadeve iz SD kartice, ter imeti storage na nekem USB disku. Z torenti se da uničit tudi kakovostno SD kartico precej hitro - če slučajno pozabiš torent dl dir na SD (default), še database niso tako uničujoče ... Ja, da se stvari sanirati, če nekaj veš, ampak v ozadju imaš še vedno unreliable storage. RPi ni za NAS in tudi ni za resne servise, najslabša pa je seveda kombinacija. Odpri https://community.openhab.org/ in poglej nesrečne Rpi uporabnike z Openhabianom, ki je maximalno prilagojen za default uporabnike in vsebuje vse mogoče trike, pa forum bolj zgleda kot Rpi support forum.

hojnikb je izjavil:

Bodmo pošteni, eMMC ni nič druga kot nalotana sd kartica
Če smo pošteni, seveda nič od tega ni res, lahko pa je.

Sc0ut ::

hojnikb je izjavil:

Za potrebe domačega nasa razlike v 2gb vs 8gb nebo nobene (razn olajšane denarnice). Evo pri meni kaže trenutno z 1 vpn sejo, nekaj odprtimi torrenti in apache serverjom (za nextcloud) porabo rama ~200MB.


Tud jaz imam 2gb na Q1900-itx ze par let pa dela brez problema. 218j je proti temu tako neodziven, da ne morem verjet da Synology to še sploh prodaja. Pa je Q1900 starejša plošča.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

hojnikb ::

igorpec je izjavil:

Vprašanje - ki sicer spada v Rpi temo - je:

zanima me samo ce je npr pri RPi dovolj hitra SDcard za OMV, torrent, pi hope, couch potato

Domnevam, da želi poganjati zadeve iz SD kartice, ter imeti storage na nekem USB disku. Z torenti se da uničit tudi kakovostno SD kartico precej hitro - če slučajno pozabiš torent dl dir na SD (default), še database niso tako uničujoče ... Ja, da se stvari sanirati, če nekaj veš, ampak v ozadju imaš še vedno unreliable storage. RPi ni za NAS in tudi ni za resne servise, najslabša pa je seveda kombinacija. Odpri https://community.openhab.org/ in poglej nesrečne Rpi uporabnike z Openhabianom, ki je maximalno prilagojen za default uporabnike in vsebuje vse mogoče trike, pa forum bolj zgleda kot Rpi support forum.

hojnikb je izjavil:

Bodmo pošteni, eMMC ni nič druga kot nalotana sd kartica
Če smo pošteni, seveda nič od tega ni res, lahko pa je.

mores met ze precej velik torrent prometa, da unicis sd kartico. Vsaka brandname kartica bo bp zdrzala vec TB prepisov, predn bo zanic.
Sem davno davno nazaj (ko se arm krtacke sploh niso ble thing) fural svoj prvi nas na skatlica osnovana na marvell kirkwood platformi in na 32GB kjucku je kaksne 2 leti stvar zdrzala vso zlorabo, kar sn jo vrgu vanj (je pa res da je bil to pocasen spas).

Če smo pošteni, seveda nič od tega ni res, lahko pa je.

Ja res je, ce se vrzes v potankosti emmc protokola, ugotovis, da ni ravno identicen tistemu, ki poganja sd kartice, ceprav sta lahko kompatabilna. Je pa nekaj druga enako obema. nand flash krmilniki so obicajnu combo zadeve, tako da je lahko en tako za sd kartico, kot emmc modul.
In ravno flash kontroler je tisti, ki narekuje zanesljivost medija, ne protokol, po katerem tece.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

Sc0ut je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Za potrebe domačega nasa razlike v 2gb vs 8gb nebo nobene (razn olajšane denarnice). Evo pri meni kaže trenutno z 1 vpn sejo, nekaj odprtimi torrenti in apache serverjom (za nextcloud) porabo rama ~200MB.


Tud jaz imam 2gb na Q1900-itx ze par let pa dela brez problema. 218j je proti temu tako neodziven, da ne morem verjet da Synology to še sploh prodaja. Pa je Q1900 starejša plošča.

jap, sn vozu e2-2100 amd (predn sem presaltal na rpi4) z giga palcko, in je stvar letela. Za domaci nas res ni potrebe po 8GB rama, vec koristi nardis, ce nardis kaksen caching z ssdjem (recimo spindown diskov, ce je kaksna torrent aktivnost itd..)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zimonem ::

hojnikb je izjavil:

Sc0ut je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Za potrebe domačega nasa razlike v 2gb vs 8gb nebo nobene (razn olajšane denarnice). Evo pri meni kaže trenutno z 1 vpn sejo, nekaj odprtimi torrenti in apache serverjom (za nextcloud) porabo rama ~200MB.


Tud jaz imam 2gb na Q1900-itx ze par let pa dela brez problema. 218j je proti temu tako neodziven, da ne morem verjet da Synology to še sploh prodaja. Pa je Q1900 starejša plošča.

jap, sn vozu e2-2100 amd (predn sem presaltal na rpi4) z giga palcko, in je stvar letela. Za domaci nas res ni potrebe po 8GB rama, vec koristi nardis, ce nardis kaksen caching z ssdjem (recimo spindown diskov, ce je kaksna torrent aktivnost itd..)

Če maš kakršeno koli aplikacijski servis , kot so galerije, domač dms, ... Hitro poje več. To so tudi zadeve na glede stabilnosti sw stacka(za te namene je fajn docker in x64). Ne najdem več tistih postov, ker so temo spet preklistirali.

PrimozR ::

No, ta crknjena oz. sesuta SD kartica je tako čudežen pojav, da se je meni zgodil v roku pol leta na zadevi, ki je samo DNS server... Kaj več na to temo pa lahko pove tudi darkolord, ker vem, da je pred časom taral, kako narediti poceni UPS za RPi, da mu ne bo skoraj vsak powercycle na silo ubil SD kartice.

hojnikb ::

botdmo posteni, prisilni power cycle lahko ubije (ali vsaj currupta) tudi kaj druga kot sd.

Zimonem je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Sc0ut je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Za potrebe domačega nasa razlike v 2gb vs 8gb nebo nobene (razn olajšane denarnice). Evo pri meni kaže trenutno z 1 vpn sejo, nekaj odprtimi torrenti in apache serverjom (za nextcloud) porabo rama ~200MB.


Tud jaz imam 2gb na Q1900-itx ze par let pa dela brez problema. 218j je proti temu tako neodziven, da ne morem verjet da Synology to še sploh prodaja. Pa je Q1900 starejša plošča.

jap, sn vozu e2-2100 amd (predn sem presaltal na rpi4) z giga palcko, in je stvar letela. Za domaci nas res ni potrebe po 8GB rama, vec koristi nardis, ce nardis kaksen caching z ssdjem (recimo spindown diskov, ce je kaksna torrent aktivnost itd..)

Če maš kakršeno koli aplikacijski servis , kot so galerije, domač dms, ... Hitro poje več. To so tudi zadeve na glede stabilnosti sw stacka(za te namene je fajn docker in x64). Ne najdem več tistih postov, ker so temo spet preklistirali.


jasno, fino je dimenzionirat stvar, glede na uporabo. Ampak torrenti in samba 8GB pac ne potrebujejo. Za to je arguably dovolj ze kaksnih 256-512MB.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

d0rK ::

Želim si Synology DiskStation DS920+.

Trenutno imam par let star NUC + na usb vezan hdd ohišje za 4 diske. Diski so sharani in omreženi dokler dela NUC(recimo da se temu tako reče).

Ali je kakšen dober benefit pri namenskemu NASu, ki bi upravičilo 550eur? Mal sem glup včasih in dajem velike denarje za stvari, zdaj bi vsaj rad vedel če bom kaj profitiral s tem.

Zimonem ::

Boš moral pa najprej povedati kaj potrebuješ. Za sam share... Ne nucaš ohišja za 600e.

Mrakw ::

Pozdrav,

ufff tale ODROID-H2+ je zelo luštkana plata za NAS :)
Ampak zakaj je ni na uradni intel strani? Sej verjetno ma iste lastnosti kot vsi ostali v J seriji? ali je top kakšen poseben relese?

PrimozR ::

Saj to ni Intelov izdelek. Al misliš procesor?

Mrakw ::

PrimozR je izjavil:

Saj to ni Intelov izdelek. Al misliš procesor?

ja procesor ja...

klinker ::

Res ga ni. Zgleda kot ta J4015....

https://ark.intel.com/content/www/us/en...

...le da J4115 ocitno podpira 32GB rama, J4015 le 8GB, pa 50Mhz je nizja frekvenca na grafi.
Po moje dobra stvar za NAS in se marsikaj. Skoda da nimajo se kak 8 jederni model s 4 SATA porti in ECC podporo, me pa ze ta kr mika.

Mrakw ::

klinker je izjavil:

Res ga ni. Zgleda kot ta J4015....

https://ark.intel.com/content/www/us/en...

...le da J4115 ocitno podpira 32GB rama, J4015 le 8GB, pa 50Mhz je nizja frekvenca na grafi.
Po moje dobra stvar za NAS in se marsikaj. Skoda da nimajo se kak 8 jederni model s 4 SATA porti in ECC podporo, me pa ze ta kr mika.


ne J4015....
Mislim da gre za J4105 samo da je se malo prirejen. mogoce za kaksen kitajski trg?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mrakw ()

hojnikb ::

klinker je izjavil:

Res ga ni. Zgleda kot ta J4015....

https://ark.intel.com/content/www/us/en...

...le da J4115 ocitno podpira 32GB rama, J4015 le 8GB, pa 50Mhz je nizja frekvenca na grafi.
Po moje dobra stvar za NAS in se marsikaj. Skoda da nimajo se kak 8 jederni model s 4 SATA porti in ECC podporo, me pa ze ta kr mika.

ne pozabit da je to intel, ecc ti bojo prodal za hud premium :)
#brezpodpisa

Zimonem ::

ECC že zdavnaj ni neka cena. Ok napram pri je sicer pa ne

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

hojnikb ::

cena celotne platforme zna bit visoka, ce gledas intel.
#brezpodpisa

Zimonem ::

Pa saj to naj bi laufal nekaj let. Pa še zanesljivo je bolj po domače. Ampak ko zdeliž tistih 500 za okvir in 500 za diske, pa recimo 6-8 let na mesec ne pride neka cifra. Recimo 15e na mesec. Vsaka naročnina je tam nekje.bje pa vprašanje ali nucaš.

gansta ::

Je danes od Synology-a kdo kej opazil kakšne velike popuste ali pa za diske ?

PrimozR ::

Zimonem je izjavil:

Pa saj to naj bi laufal nekaj let. Pa še zanesljivo je bolj po domače. Ampak ko zdeliž tistih 500 za okvir in 500 za diske, pa recimo 6-8 let na mesec ne pride neka cifra. Recimo 15e na mesec. Vsaka naročnina je tam nekje.bje pa vprašanje ali nucaš.

No, če imaš zadevo doma, jo moraš še vzdrževati, torej ni tko črno-belo. Imaš pa podatke doma, pri sebi. Je treba orenk pogledati, kaj dobiš in kaj zgubiš, če imaš NAS doma oz. če greš na polno v oblak. Mene bi npr. težko spravil v oblak, ne glede na ceno.

bizgech ::

Še nekdo, ki razmišlja o nakupu NAS-a (RAID 1 polje - dupliciranje). Zanimata me 2 stvari...

Nekje sem zasledil, da se ob prvi uporabi NAS-a na enega od diskov namesti operacijski sistem za strežnik NAS. Je tako? Kako točno to poteka... Se inštalacija začne samodejno? Kje dobiš operacijski sistem? Kako je z operacijskim sistemom v primeru menjave diskov (recimo, da zamenjam vse diske z večjimi)? Lahko operacijski sistem kadarkoli ponovno namestim?

In še glede datotečnega sistema... Verjetno se lahko izbira, kako so formatirane particije diskov v NAS-u? Kateri datotečni sistem se splača? Če disk vzamem iz NAS-a in ga priklopim v računalnik, bom lahko dostopal do datotek ali to ne gre tako?

Zimonem ::

PrimozR je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Pa saj to naj bi laufal nekaj let. Pa še zanesljivo je bolj po domače. Ampak ko zdeliž tistih 500 za okvir in 500 za diske, pa recimo 6-8 let na mesec ne pride neka cifra. Recimo 15e na mesec. Vsaka naročnina je tam nekje.bje pa vprašanje ali nucaš.

No, če imaš zadevo doma, jo moraš še vzdrževati, torej ni tko črno-belo. Imaš pa podatke doma, pri sebi. Je treba orenk pogledati, kaj dobiš in kaj zgubiš, če imaš NAS doma oz. če greš na polno v oblak. Mene bi npr. težko spravil v oblak, ne glede na ceno.

Saj se da sinhronizirat med naši ravno tako. Ablak je fajn z omejeno uporabnostjo. Med našimi nasi pa sinhro ni več problem. Celo terramaster ima že to. Pa ni raketna znanost samo kup skript.

klinker ::

Mrakw je izjavil:


ne J4015....
Mislim da gre za J4105 samo da je se malo prirejen. mogoce za kaksen kitajski trg?


Jup, 4105, sem se zatipkal. Link je pravi.

hojnikb je izjavil:


ne pozabit da je to intel, ecc ti bojo prodal za hud premium :)


Hmm, gledam zdaj, pa noben vec ne podpira ECC od novejsih Intelov. i3, Pentiumi in tudi Celeroni so kot vem imeli ECC. Vsaj nekateri modeli, tocno ne vem.

igorpec ::

klinker je izjavil:

Hmm, gledam zdaj, pa noben vec ne podpira ECC od novejsih Intelov. i3, Pentiumi in tudi Celeroni so kot vem imeli ECC.
Od kdaj že? Še Xeoni ne podpirajo ECC vsi. Ga pa ta novi Ryzni ... neuradno.

hojnikb ::

sandy/ivy bridge so mel ecc nekateri modeli.
#brezpodpisa

Vesoljc ::

igorpec je izjavil:

klinker je izjavil:

Hmm, gledam zdaj, pa noben vec ne podpira ECC od novejsih Intelov. i3, Pentiumi in tudi Celeroni so kot vem imeli ECC.
Od kdaj že? Še Xeoni ne podpirajo ECC vsi. Ga pa ta novi Ryzni ... neuradno.


ja, za 4xxx pro nekje pise ja, nekje ne. plata X570M Pro4 pa naj bi tudi podpirala ecc. je kdo najdu kak solid test?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

igorpec ::

Vesoljc je izjavil:

igorpec je izjavil:

klinker je izjavil:

Hmm, gledam zdaj, pa noben vec ne podpira ECC od novejsih Intelov. i3, Pentiumi in tudi Celeroni so kot vem imeli ECC.
Od kdaj že? Še Xeoni ne podpirajo ECC vsi. Ga pa ta novi Ryzni ... neuradno.


ja, za 4xxx pro nekje pise ja, nekje ne. plata X570M Pro4 pa naj bi tudi podpirala ecc. je kdo najdu kak solid test?


Jaz mam Taichi X470 ultimate pa tud zgleda podpira.
https://forum.level1techs.com/t/asrock-...

Ampak se mi res ne da šravfat dveh mašin narazen, da bi to preveril :)

PrimozR ::

Zimonem je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Pa saj to naj bi laufal nekaj let. Pa še zanesljivo je bolj po domače. Ampak ko zdeliž tistih 500 za okvir in 500 za diske, pa recimo 6-8 let na mesec ne pride neka cifra. Recimo 15e na mesec. Vsaka naročnina je tam nekje.bje pa vprašanje ali nucaš.

No, če imaš zadevo doma, jo moraš še vzdrževati, torej ni tko črno-belo. Imaš pa podatke doma, pri sebi. Je treba orenk pogledati, kaj dobiš in kaj zgubiš, če imaš NAS doma oz. če greš na polno v oblak. Mene bi npr. težko spravil v oblak, ne glede na ceno.

Saj se da sinhronizirat med naši ravno tako. Ablak je fajn z omejeno uporabnostjo. Med našimi nasi pa sinhro ni več problem. Celo terramaster ima že to. Pa ni raketna znanost samo kup skript.

Tukaj pa moraš imeti 2 HW-ja in predvsem dve lokaciji. Za marsikog aje to lahko izziv.

hojnikb je izjavil:

sandy/ivy bridge so mel ecc nekateri modeli.

Še 8000 serija je imela na celeronih, pentiumih in vseh i3-kah podporo za ECC. Vmes so nekaj mutili, ampak se je kasneje izkazalo, da i3 podporo imajo, mislim da ravno na 8000 seriji (ker so i3-ji postali quadi). Tole je zelo nova sprememba.

Očitno je serija 10 prva (med i3), ki ne podpira.
https://ark.intel.com/content/www/us/en...
https://ark.intel.com/content/www/us/en...

Glede na Geizhals je pri AMD-ju takole: https://geizhals.eu/?cat=cpuamdam4&xf=5...

bizgech je izjavil:

Še nekdo, ki razmišlja o nakupu NAS-a (RAID 1 polje - dupliciranje). Zanimata me 2 stvari...

Nekje sem zasledil, da se ob prvi uporabi NAS-a na enega od diskov namesti operacijski sistem za strežnik NAS. Je tako? Kako točno to poteka... Se inštalacija začne samodejno? Kje dobiš operacijski sistem? Kako je z operacijskim sistemom v primeru menjave diskov (recimo, da zamenjam vse diske z večjimi)? Lahko operacijski sistem kadarkoli ponovno namestim?

In še glede datotečnega sistema... Verjetno se lahko izbira, kako so formatirane particije diskov v NAS-u? Kateri datotečni sistem se splača? Če disk vzamem iz NAS-a in ga priklopim v računalnik, bom lahko dostopal do datotek ali to ne gre tako?

Ti si pa tole nametal skupaj en kup besed brez repa in glave, na splošno, brez da bi omenil o čem govoriš.

Če gremo od začetka, imel bi NAS z dvema diskoma, ki imata zrcaljene pdoatke? Imaš ogledan določen kos HW-ja, ali te zgolj zanima kaj vzeti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

BigWhale ::

PrimozR je izjavil:

Je treba orenk pogledati, kaj dobiš in kaj zgubiš, če imaš NAS doma oz. če greš na polno v oblak. Mene bi npr. težko spravil v oblak, ne glede na ceno.


Ce imas rad svoje podatke imas oboje. Je pa vse odvisno od tega kaj shranjujes, torrent download direktorij imas lahko na na necim kar si v garazi doma naredil.

bizgech ::

Ti si pa tole nametal skupaj en kup besed brez repa in glave, na splošno, brez da bi omenil o čem govoriš.

Če gremo od začetka, imel bi NAS z dvema diskoma, ki imata zrcaljene pdoatke? Imaš ogledan določen kos HW-ja, ali te zgolj zanima kaj vzeti?


Tako je. V prvi vrsti NAS potrebujem za centralizacijo podatkov - do datotek bi rad dostopal z vseh naprav. Želim pa tudi imeti možnost zrcaljenja datotek - če en disk odleti, obstaja še njegova identična kopija. Ogledan imam Synology DS220J, sprejemam pa tudi druge predloge.

Me pa zanima tudi vzdrževanje NAS-ov nasplošno. Vsak NAS ima nameščen SW - programsko opremo (DiskStation Manager), ki preko spletnega brskalnika omogoča dostop do datotek, upravljanje diskov in nastavitev itd. Ta SW je nekje nameščen... sklepam, da se namesti na enega od diskov? Tako kot imajo PC-ji operacijski sistem na disku. Če je temu tako, kaj to pomeni za menjavo diskov? Če menjaš disk v računalniku, te čaka inštalacija operacijskega sistema. Je tudi pri NAS-u tako? Ta del mi ni najbolj jasen in bi ga rad razumel.

HulkHogan ::

Jaz nas ne bi uporabljal za varnostno kopijo. Bi ročno enkrat na teden/mesec naredil backup na usb disk. To sem se izučil ta vikend ko mi je strela pohrustala plato na nasu in mi bo morda z ogromno muke uspelo pobrati podatke z diska.

UganiKdo ::

bizgech je izjavil:

Ti si pa tole nametal skupaj en kup besed brez repa in glave, na splošno, brez da bi omenil o čem govoriš.

Če gremo od začetka, imel bi NAS z dvema diskoma, ki imata zrcaljene pdoatke? Imaš ogledan določen kos HW-ja, ali te zgolj zanima kaj vzeti?


Tako je. V prvi vrsti NAS potrebujem za centralizacijo podatkov - do datotek bi rad dostopal z vseh naprav. Želim pa tudi imeti možnost zrcaljenja datotek - če en disk odleti, obstaja še njegova identična kopija. Ogledan imam Synology DS220J, sprejemam pa tudi druge predloge.

Me pa zanima tudi vzdrževanje NAS-ov nasplošno. Vsak NAS ima nameščen SW - programsko opremo (DiskStation Manager), ki preko spletnega brskalnika omogoča dostop do datotek, upravljanje diskov in nastavitev itd. Ta SW je nekje nameščen... sklepam, da se namesti na enega od diskov? Tako kot imajo PC-ji operacijski sistem na disku. Če je temu tako, kaj to pomeni za menjavo diskov? Če menjaš disk v računalniku, te čaka inštalacija operacijskega sistema. Je tudi pri NAS-u tako? Ta del mi ni najbolj jasen in bi ga rad razumel.


Odvisno kaj vzameš. DIY rešitve, ki jih tukaj večina zagovarja zahtevajo kar nekaj znanja in/ali časa.

Če se pogovarjamo o Synology, pa je zadeva bolj kot ne plug and play. Pri synology je osnovni operacijski sitem ločen od storage diskov in je del naprave. Če ti na NAS odleti disk potem samo fizično menjaš disk, prižgeš nazaj in je praviloma to to. Če hočeš imet čim bolj hustle free, uporabljaš klasičen mirror (raid 1) in tudi v primeru okvare naprave podatke brez večjih težav dobiš z diska. Raid 5, 10 ali namenske hibridne rešitve so super, če razumeš kaj pomenijo in ti je priorita razpoložljivost prostora in hitrost dostopa. Če je primarni namen backup, pa so brca v temo za domačo rabo.

V vseh teh razpravah in pumpanju ega o home made rešitvah, se pozablja da več kot fancy kratice in technobable, ki se ga nebi sramovali v najnovejši epizodi Star trek, naredi dobro zastavljen in čim bolj enostaven sistem, ki sledi načelu 3-2-1. Torej vsaj tri kopije podatkov, na vsaj dveh medijih in z offsite shrambo.

Za povprečnega uporabnika, ki želi čim manj dela je dejansko Synology najhitrejša in najenostavnejša rešitev, ki je hkrati tudi cenovno dostopna. DS220j, ki ga omenjaš je dobrih 150 EUR, kar ga cenovno ob bok postavlja vsaki RPi4 rešitvi (če vsaj malo vrednostiš svoj čas). Zadeva dela out of the box, vzdržuje pa jo lahko vsak, ki zna installirat windowse. Če zadevo povežeš še z recimo Amazon deep storage, ki te pride par centov na mesec imaš set and foreget rešitev. Ravno 14 dni nazaj mi je umrl disk v računalniku. 5 minut za menjavo, trije kliki in to je to. S tem si naredil več kot z 1000 EUR mašino, ki zraven kuha še kavo.

BigWhale ::

Backup Synologya se IMO najbolj splaca na Backblaze B2. Za prvi upload 650GB podatkov je bil strosek 2.5EUR, sedaj je pa okrog 90 centov na mesec. :)

UganiKdo ::

Lahko poveš kaj več, ker uraden pricing je drugačen:
https://www.backblaze.com/b2/cloud-stor...
Po tem pride 650 gb 3,25 EUR na mesec.

Drugače amazon deep storage je vseeno bistveno cenejši in sicer pride pride 650GB 50 centov. Je pa res, da restore ni poceni, samo pri meni je to doomsday storage za ključne podatke. Res pa zahteva malo igranja z aws, ker Synology neposredno shranjuje v standardno shrambo. Tako, da če ima B2 možnost shrambe 0,0015 na GB bi bila to zanimiva alternativa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

bizgech ::

To sem se izučil ta vikend ko mi je strela pohrustala plato na nasu in mi bo morda z ogromno muke uspelo pobrati podatke z diska.

Pravkar gledam omenjeni Synology DS220J. Internal file system format je ext4. Če bi disk vzel iz NAS-a in ga priklopil preko sata-to-usb vmesnika bi z Linuxov najbrš lahko dostopal do datotek (ob predpostavki, da NAS nima kakšne varnostne prepreke)? Če se odločim za nakup, je to nujna stvar, ki jo pričakujem od NAS-a.

UganiKdo ::

bizgech je izjavil:

To sem se izučil ta vikend ko mi je strela pohrustala plato na nasu in mi bo morda z ogromno muke uspelo pobrati podatke z diska.

Pravkar gledam omenjeni Synology DS220J. Internal file system format je ext4. Če bi disk vzel iz NAS-a in ga priklopil preko sata-to-usb vmesnika bi z Linuxov najbrš lahko dostopal do datotek (ob predpostavki, da NAS nima kakšne varnostne prepreke)? Če se odločim za nakup, je to nujna stvar, ki jo pričakujem od NAS-a.


Ja, pri 2 bay nasu bi moralo to tako funkcionirat. Pri več diskih pa je pomembno kako raid polje je, ker niso nujno vsi podatki na vseh diskih.

PrimozR ::

BigWhale je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Je treba orenk pogledati, kaj dobiš in kaj zgubiš, če imaš NAS doma oz. če greš na polno v oblak. Mene bi npr. težko spravil v oblak, ne glede na ceno.


Ce imas rad svoje podatke imas oboje. Je pa vse odvisno od tega kaj shranjujes, torrent download direktorij imas lahko na na necim kar si v garazi doma naredil.

Nedvomno. Ciljal sem bolj v smislu kje imeti primarni in kompletni data storage (ker vsega ne daš v oblak, če imaš doma postavljen v sistem, vsaj jaz ne dajem), na domači (gigabitni) mreži ali na oblaku? Nekaj komentarjev, da bi imel vse samo v oblaku (tudi zaradi ideje, da nekateri ponudniki ponujajo neomejen prostor), sem namreč že slišal.

HulkHogan je izjavil:

Jaz nas ne bi uporabljal za varnostno kopijo. Bi ročno enkrat na teden/mesec naredil backup na usb disk. To sem se izučil ta vikend ko mi je strela pohrustala plato na nasu in mi bo morda z ogromno muke uspelo pobrati podatke z diska.

Kaj zaboga ima crknjena plata veze s podatki na disku? Prestaviš disk v drug sistem, poženeš nazaj in to je to? Razen, če ti je skurilo disk, tukaj skurjena plata nima toliko veze.

bizgech je izjavil:

Ti si pa tole nametal skupaj en kup besed brez repa in glave, na splošno, brez da bi omenil o čem govoriš.

Če gremo od začetka, imel bi NAS z dvema diskoma, ki imata zrcaljene pdoatke? Imaš ogledan določen kos HW-ja, ali te zgolj zanima kaj vzeti?


Tako je. V prvi vrsti NAS potrebujem za centralizacijo podatkov - do datotek bi rad dostopal z vseh naprav. Želim pa tudi imeti možnost zrcaljenja datotek - če en disk odleti, obstaja še njegova identična kopija. Ogledan imam Synology DS220J, sprejemam pa tudi druge predloge.

Me pa zanima tudi vzdrževanje NAS-ov nasplošno. Vsak NAS ima nameščen SW - programsko opremo (DiskStation Manager), ki preko spletnega brskalnika omogoča dostop do datotek, upravljanje diskov in nastavitev itd. Ta SW je nekje nameščen... sklepam, da se namesti na enega od diskov? Tako kot imajo PC-ji operacijski sistem na disku. Če je temu tako, kaj to pomeni za menjavo diskov? Če menjaš disk v računalniku, te čaka inštalacija operacijskega sistema. Je tudi pri NAS-u tako? Ta del mi ni najbolj jasen in bi ga rad razumel.

Synology je black box, vanj vtakneš diske in nastaviš, kaj z diski delati (mirror, JBOD, RAID 0, nekaj v tem smislu) in pofočkaš še par nastavitev, to je to. OS je nameščen drugje. Kje točno v primeru Synologyja ne vem, ampak pri lastni gradnji (FreeNAS npr.) je to na USB ključku oz. na namenskem disku, podatkovni diski so drugi. Če menjaš diske ni nič, zamenjaš in greš naprej, al z nule (če menjaš oba) ali pa pač narediš nekaj s podatki, odvisno kako menjaš.

BigWhale je izjavil:

Backup Synologya se IMO najbolj splaca na Backblaze B2. Za prvi upload 650GB podatkov je bil strosek 2.5EUR, sedaj je pa okrog 90 centov na mesec. :)

Kako?? Meni so včeraj trgali 3,06 EUR za 505,2 GB velik bucket. Pa tako nekako vsak mesec. Obdržim pa zadnjih 10 kopij, če ima to kaj veze.

UganiKdo je izjavil:

V vseh teh razpravah in pumpanju ega o home made rešitvah, se pozablja da več kot fancy kratice in technobable, ki se ga nebi sramovali v najnovejši epizodi Star trek, naredi dobro zastavljen in čim bolj enostaven sistem, ki sledi načelu 3-2-1. Torej vsaj tri kopije podatkov, na vsaj dveh medijih in z offsite shrambo.

Za povprečnega uporabnika, ki želi čim manj dela je dejansko Synology najhitrejša in najenostavnejša rešitev, ki je hkrati tudi cenovno dostopna. DS220j, ki ga omenjaš je dobrih 150 EUR, kar ga cenovno ob bok postavlja vsaki RPi4 rešitvi (če vsaj malo vrednostiš svoj čas). Zadeva dela out of the box, vzdržuje pa jo lahko vsak, ki zna installirat windowse. Če zadevo povežeš še z recimo Amazon deep storage, ki te pride par centov na mesec imaš set and foreget rešitev. Ravno 14 dni nazaj mi je umrl disk v računalniku. 5 minut za menjavo, trije kliki in to je to. S tem si naredil več kot z 1000 EUR mašino, ki zraven kuha še kavo.

This.

UganiKdo je izjavil:

Lahko poveš kaj več, ker uraden pricing je drugačen:
https://www.backblaze.com/b2/cloud-stor...
Po tem pride 650 gb 3,25 EUR na mesec.

Drugače amazon deep storage je vseeno bistveno cenejši in sicer pride pride 650GB 50 centov. Je pa res, da restore ni poceni, samo pri meni je to doomsday storage za ključne podatke. Res pa zahteva malo igranja z aws, ker Synology neposredno shranjuje v standardno shrambo. Tako, da če ima B2 možnost shrambe 0,0015 na GB bi bila to zanimiva alternativa.

Ta cold storage je Amazon Glacier?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

PrimozR ::

Sem zamudil edit period...

Glacier, kot vidim, stane 0,4 centa na GB, kar je pri 500 GB 2 € na mesec. Je 33 % ceneje od Backblaze-a, ampak 1 € na mesec niti približno ni dovolj, da bi šel razdirati sistem, sploh če je za Glacier treba telovaditi. Pa v FreeNAS-u je B2 cloud backup nastavljen simpl kot pasulj pa 'preverjeno' mi dela (nisem še vlekel dol fajlov, so pa datumi sprememb današnji, tako da zadeva funkcionira).

Kam zna backupirati Synology?
««
72 / 118
»»