» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
61 / 118
»»

PrimozR ::

As good as it gets za SMR. Sem vedel, da mora biti en catch. There is no free lunch.

MrStein ::

EZAZ ni SMR
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bwaze6 ::

Sam se lahko kadarkoli spremeni, brez vsake spremembe modela ali opozorila proizvajalca. Na Redditu pod Datahoarder sicer redno ljudje testirajo olupljene zunanje diske.

PrimozR ::

https://www.ixsystems.com/community/thr...
https://www.techpowerup.com/forums/thre...

V času, ko je 'NAS specific' disk SMR pod krinko, zunanjim trdim diskom ni za zaupat, še toliko manj.

Kot rečeno, there is no free lunch. Ne more biti na lepe oči disk v dodatni plastiki boljši in cenejši od samega diska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

RockyS ::

Očitno to ne drži, ker se je odprlo že na tistoče diskov, ki niso bili SMR, ali?

Wazzock ::

PrimozR je izjavil:


Kot rečeno, there is no free lunch. Ne more biti na lepe oči disk v dodatni plastiki boljši in cenejši od samega diska.


Skoraj 10 let je bilo tako, sedaj se je meja povzpela do 8TB da se zaenkrat izogneš SMR diskom.

PrimozR ::

RockyS je izjavil:

Očitno to ne drži, ker se je odprlo že na tistoče diskov, ki niso bili SMR, ali?

Vse kaže, da ne moreš vedeti. Vse kaže, da so primeri, ki glede na performance dobijo SMR disk. Pa WD odkrito govori, da prodaja Red CMR diske, ki imajo interno skrit SMR. Ne vem kako je lahko tako nepredstavljivo, da še cenejši diski za uporabo v zunanjih ohišjih ne bodo imeli istega, da to ne bo disclosano in da bo to rolling change.

Če je nekaj bilo, tako kot je bilo, še ne pomeni, da se ne bo spremenilo. Na tisoče odprtih CMR diskov še ne pomeni, da bodo vedno CMR.
Za WORM aplikacije SMR seveda ni problematičen. Hell, za precej NAS aplikacij vprašanje če ima nek znaten vpliv. V RAID arrayih se pa pojavljajo težave, sploh očitno da ko SMR disk vtakneš v polje CMR diskov, ko delaš rebuild. Pa očitno ima ZFS še dodatne težave z SMR diski.

Povsem na mestu je torej vprašanje, kaj sploh kupiti?
-WD RED EFRX je ena opcija, če jih še dobiš. Žal so omejeni na 6 TB, 8+ TB so že EFAX. SMR naj bi bili 'kao' samo 2 do 6 TB EFAX-i, ampak kako dolgo? Kdaj bo prvi nasedel na mino in fasal SMR-ja v večji kapaciteti? Pa če kupiš standalone disk, ga lahko vsaj vrneš. Kdo ti bo vzel nazaj iz zunanjega ohišja odstranjen disk, sploh če si poškodoval ohišje, nalepke, itd.?
-Seagate ima svoje težave z zanesljivostjo (čeprav, kdo jih pa nima? Načeloma se je WD najbolj hvalilo, ampak ja...), ampak vseeno Ironwolf Pro ne izgleda več tako slabo (included data recovery pa to, za vska slučaj). Pa pogledaš Backblaze statistiko, kater model je OK, mogoče bi šlo...
-Opcija je še Toshiba N300, ampak čez Toshibo na splošno pa tudi na internetu najdeš nekaj svaril 'stay away'.
-Plačati *2 za enterprise diske in upati, da te tam ne nategnejo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

RockyS ::

To je sedaj tricky, kaj kupiti. Sam sem ravno v dilemi, ali 2x4TB (in potem čez čas še enkrat 2x4TB) ali sedaj 2x8TB, ki pa so trenutno ZELO dragi

MrStein ::

PrimozR je izjavil:


Povsem na mestu je torej vprašanje, kaj sploh kupiti?
-WD RED EFRX je ena opcija, če jih še dobiš. Žal so omejeni na 6 TB, 8+ TB so že EFAX. SMR naj bi bili 'kao' samo 2 do 6 TB EFAX-i, ampak kako dolgo? Kdaj bo prvi nasedel na mino in fasal SMR-ja v večji kapaciteti? Pa če kupiš standalone disk, ga lahko vsaj vrneš. Kdo ti bo vzel nazaj iz zunanjega ohišja odstranjen disk, sploh če si poškodoval ohišje, nalepke, itd.?

Testiraš ga preden ga izpuliš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Maximus ::

obstajajo še HGST diski. Na žalost jih je kako leto-dve nazaj kupil WD in močno dvignil cene :(

PrimozR ::

Hello to 2014. WD je HGST prevzel leta 2012 :D

rdecaluc ::

Tole zdle z diski je prav hecno.

Rabim par 3tb diskov in gledam uporabniške ocene neglede na proizvajalca. Čisto povsod je od "dela že par let brez problema", do "doa, crknu po 24h, tednu, mesecu..".

Sploh ne vem kako se odločit, brez da sploh še gledam zraven PMR/SMR...

Btw. Glede HGST. A ni takrat Toshiba pobrala inženirje ko jih je WD kupil?
Est modus in rebus. ,typos

Han ::

Tomay ::

So vsaj RED PRO diski pmr ali bomo tudi čez čas ugotovili, da so "postali" smr?

V nasu imam starejše 2x6TB wd red EFRX, ki naj bi bili PMR. :)

Glede na to, da so bili wd red nekaj dražji od green ali purple je to nateg.
Voodoo 4Ever

Joze_K ::

Maximus je izjavil:

obstajajo še HGST diski. Na žalost jih je kako leto-dve nazaj kupil WD in močno dvignil cene :(


jaz sem vzel HGST 3 x 10Tb (HGST 3.5’’ SATA III Hard Drive HDN721010ALE604 10 TB NAS Deskstar) za v Synology 918+ - pa moram reči, da so diski razočaranje - kar se tiče glasnosti.. šrotajo ko.. imam pa v dnevni sobi, sedaj iščem prostor kamor bom selil server..

pred tem sem imel (no ja, še imam) Asustor AS302 - in notri 2 x WD RED (3 + 8) pa je bil sistem popolnoma tih.. imel v dnevni sobi..

Wazzock ::

Če si pa kupil data center diske, tam jih malo briga za glasnost. :))

Wazzock ::

rdecaluc je izjavil:


Rabim par 3tb diskov in gledam uporabniške ocene neglede na proizvajalca. Čisto povsod je od "dela že par let brez problema", do "doa, crknu po 24h, tednu, mesecu..".


Zato je fanj obremenit diske, cekirat slabe sektorje prvih 14-30dni.

Za 3TB WD Red glej da imajo 64mb cache (WD30EFRX). Najlažji način za prepričati da ni SMR, prekopiraj datoteke v velikosti +100Gb, SMR disk bo podobno kot SSD počepnil, ko bo zafilal hitrejši CMR del. V primeru da si dobil SMR diske, jih enostavno pošlji nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Wazzock ()

Joze_K ::

Wazzock je izjavil:

Če si pa kupil data center diske, tam jih malo briga za glasnost. :))


mah, to je tko, ko neznalci delamo... sem poslušal tule na forumu HGST oh in sploh.. in .. no ja, dalje se ve... :|

PARTyZAN ::

HGSTji dejansko so oh in sploh. Definitivno pa niso tihi, to verjetno piše tudi na več virih drugje po internetu :).

_Sajmon_ ::

Ima kdo izkušnje z Ironwolf Nas serijo od Seagate? Zanima me predvsem, kako so tihi. Dosedaj sem kupoval WD RED za moj nas, no pred tem pa sem si drznil nabavit Seagate, mislim, da N300, pa je bil enostavno preglasen za NAS, tako da je sedaj kot cold backup na remote lokaciji ;-). Skratka, sodeč po zadnjih postih, kaj torej nabavit, da ni SMR in da je dovolj tiho?

Han ::

SSD. ;)

PrimozR ::

rdecaluc je izjavil:

Tole zdle z diski je prav hecno.

Rabim par 3tb diskov in gledam uporabniške ocene neglede na proizvajalca. Čisto povsod je od "dela že par let brez problema", do "doa, crknu po 24h, tednu, mesecu..".

Sploh ne vem kako se odločit, brez da sploh še gledam zraven PMR/SMR...

Btw. Glede HGST. A ni takrat Toshiba pobrala inženirje ko jih je WD kupil?

Kako je bilo z inženirji ne vem, ampak je pa Toshiba dobila neke proizvodne sposobnosti za 3,5" diske, zato da ni bilo preveč monopolije zaradi prevzema HGST-ja.

Tomay je izjavil:

So vsaj RED PRO diski pmr ali bomo tudi čez čas ugotovili, da so "postali" smr?

V nasu imam starejše 2x6TB wd red EFRX, ki naj bi bili PMR. :)

Glede na to, da so bili wd red nekaj dražji od green ali purple je to nateg.

EFRX naj bi bili OK, ja, EFAX so problematični.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

PrimozR ::

Han je izjavil:

SSD. ;)

Mnja... Trenutno so še ene 5x dražji, me pa zanima, kaj bi bilo, če bi naredili en 10 TB SSD v 3,5" ohišju z ogromno poceni, QVO čipi, na koliko bi padla cena (če sploh).

Najcenejši an TB je trenutno Smasung 860 QVO 2 TB, slabih 100 €/TB.

MrStein ::

rdecaluc je izjavil:

Tole zdle z diski je prav hecno.

Rabim par 3tb diskov in gledam uporabniške ocene neglede na proizvajalca. Čisto povsod je od "dela že par let brez problema", do "doa, crknu po 24h, tednu, mesecu..".

To je pri vsakem izdelku tako, če nisi opazil. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Karen ::

Jaz imam dva Ironwolf-a, po 6TB, enega v Qnap-u, enega v Synology-ju. Zaenkrat oba delata, ampak disk je pač vrteča se zadeva, zato dva NAS-a :-).

MrStein ::

Wazzock je izjavil:


Najlažji način za prepričati da ni SMR, prekopiraj datoteke v velikosti +100Gb, SMR disk bo podobno kot SSD počepnil, ko bo zafilal hitrejši CMR del. V primeru da si dobil SMR diske, jih enostavno pošlji nazaj.

To ne bo držalo.
SEQ pisanje gre brez težav na SMR.
Primer:
(Seagata sta oba SMR)


To je odvisno od firmware. Seagate zgleda ima tak, da seq pisanje ni noben problem. Pri drugih pa zna biti drugače.

Tudi pisanje zelo velikih fajlov.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Evo še večje pisanje (500GB):



Nikjer nič ne počepne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Buggy ::

tvoji testi niso glih kredibilni, ker imas vedno neke tezave z OS-om, ki jih ne znas administrirati. Jaz mislim da je isti test potrebno preveriti vsaj se na non Intel patformi. User confused opcija se mi poraja.

Han ::

Odvisno tudi, koliko je disk zaseden in fragmentiran.

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

Wazzock je izjavil:


Najlažji način za prepričati da ni SMR, prekopiraj datoteke v velikosti +100Gb, SMR disk bo podobno kot SSD počepnil, ko bo zafilal hitrejši CMR del. V primeru da si dobil SMR diske, jih enostavno pošlji nazaj.

To ne bo držalo.
SEQ pisanje gre brez težav na SMR.
Primer:
(Seagata sta oba SMR)


To je odvisno od firmware. Seagate zgleda ima tak, da seq pisanje ni noben problem. Pri drugih pa zna biti drugače.

Tudi pisanje zelo velikih fajlov.

https://www.techpowerup.com/265889/seag...

Earlier this week, Western Digital was in the line of fire when it emerged that several of its WD Red family of "NAS-optimized" hard drives allegedly employ some form of shingled magnetic recording (SMR), a physical-layer data writing technique that maximizes density at a heavy cost of random write performance that effectively makes the HDDs unfit for use in RAID volumes, and in turn most NAS applications that commonly employ RAID and encourage end-users to build RAID volumes for data redundancy.


Če tebi SMR-i ugajajo, ker dumpneš na nov disk nekaj TB podatkov v kosu, good for you. Jaz imam diske v RAID-u (Z1 trenutno, 3x6 TB, trenutno bi bil upgrade verjetno 5x8TB v Z2, če bi potreboval), kamor počasi praskam backupe sistemov po hiši, direktno na NAS vlečem torrente, itd.

Sicer pa škoda, da ST nima upvota postov. Buggy bi fasal en +1 :D

Aja, ko je bilo govora o RPi pa uporabi za NAS pa tako. Na mojem laufa samo PiHole, pa sem se danes zbudil v nedelujoč internet, ker je bil Pi neodziven. Potreben je bil reboot, ker SSH ni bil povezljiv.

Bo res treba upgrejdat server, da lahko poženem Linux virtualko na njem :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

AgiZ ::

Kako potem preverim če imam kak disk SMR (magar prikrit SMR)?
Imam nekaj 8TB in 14TB WD MyBook diskov, večina uporabljena kot notranji diski.

Han ::

Če zapisuje predvsem krajše datoteke nenormalo počasi in se pri tem celo ustavlja, je SMR.

AgiZ ::

Obstaja kak bolj objektiven test? Kak app z predefiniranimi scenariji mogoče?
Naslednji verjetno niso ravno uporabni za to: CrystalDiskMark, HD Tune, AS SSD Benchmark,...

Han ::

Pri WD SMR diskih omenjajo TRIM, ki ga 2,5" 2TB Seagate SMR nima...

https://forums.redflagdeals.com/how-do-...

MrStein ::

PrimozR je izjavil:


Če tebi SMR-i ugajajo

Kakšno ugajanje se ti prikazuje?
Samo sem navedel dejstva. Na podlagi katerih se lahko ugotovi ali je disk SMR ali ni.

AgiZ je izjavil:

Kako potem preverim če imam kak disk SMR (magar prikrit SMR)?
Imam nekaj 8TB in 14TB WD MyBook diskov, večina uporabljena kot notranji diski.

Glej zgoraj.

Glede linuxa: ene (predvsem starejše) verzije imajo z njimi resne težave. Tako da uporabljat aktualne verzije.
(to je sicer že vse bilo napisano, ampak bolje osvežiti, da se ne razpasejo kake vraže in prividi)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

AgiZ ::

Torej preverim če podpira TRIM v CrystalDiskInfo?

Han ::

Če ga ima, je skoraj zagotovo SMR, vendar, kot rečeno, to ni merilo.

MrStein ::



Sicer je o tem že odprta tema: Ugotoviti ali ima disk SMR?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Sanches000 ::

Zdravo!

Naj mi nekdo pove kaj je pri meni narobe(ali so net kabli,disk,NAS)...priklopil sem 8TB disk(Seagate IronWolf NAS) v računalnik in naložil NAS(Synology 918+ to je xpenology). Sedaj ko kopiram podatke na nas imam začetno hitrost 85Mb/s potem pa mi pade na 15Mb/s

hojnikb ::

MB al Mb/s?
#brezpodpisa

Sanches000 ::

MB/s

PrimozR ::

Čak, ti si disk dal v računalnik in prek mreže z NAS-a kopiraš podatke?

MrStein ::

Mimogrede, Synology ima spisek SMR diskov.

Tule pa je še en drugi spisek: https://rml527.blogspot.com/
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Sanches000 ::

Ja računalnik sem naredil kot NAS synology 918+ in upravljam z DSM 6.2.2(update 6)...tale moj disk(ST8000VN004) je podprt...zdaj ne vem ali še naj kupim dva taka diska
ali je bolje kupiti kaj drugega?

PrimozR ::

'računalnik sem naredil kot NAS' pomeni, da si na navaden računalnik naložil xpenology (pozabi 918+, to je Synology hardware z njihovim softwerom, nima veze s tvojim računalnikom)? Al pomeni, kot sem vprašal prej, da si na svoj računalnik s priklopljenim 8 TB diskom prek mreže s Synology 918+ (z drugimi diski) kopiral podatke?

Sanches000 ::

Tako ja...z drugimi diski sem preko mreže kopiral na 8TB disk(xpenology)...ali bi z pravim NAS-om 918+ delalo to hitreje(moj računalnik je močnejši kot sam NAS)

Zgodovina sprememb…

Wazzock ::

Že začetna hitrost je nekam švoh, probi prvo zamenjati SATA kabel.

Tomay ::

Vprašanje tudi kateri gonilnik uporablja xpenology za tvoj sata. Podobne težave, kot če naložiš esxi na "navadni" sata raid krmilnik. Ne vem, če je to vzrok ampak vredno je pogooglat.
Voodoo 4Ever

pierch ::

Meni xpenology brez problema zapolni gigabitno mrežo, tam okol 110-120MB/s z nekim starim diskom WD green(in ja i don't care 8-)).
Pierch

Sanches000 ::

Sem pisal na synology.si in dobil odgovor da je to normalna hitrost pošiljanja iz windowsow preko neta na NAS
««
61 / 118
»»