» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
60 / 118
»»

PrimozR ::

Še vedno ne vem, kaj hočeš povedat.

MrStein ::

Prestaviš zadeve iz SD na HDD.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Tiste zadeve, ki ti ob bootu mountajo HDD-je pa to? Mal Catch-22 ane?

hojnikb ::

ce imas pi3, zna ta bootat nativno iz hddja brez sd kartice, na pi4 pa zadeva zaenkrat se ni implementirana, ampak rabis pac bootloader, ki zna potem kickstartat boot iz hddja. Za tiste, ki imajo probleme z sd karticami verjetno precej manjsa sansa, da se stvar corrupta (ker itk sd kartica po bootu ni vec aktivna) kot pa ce je kompletn sistem na kartici.

Je pa za Rpi4 bil obljubljen tudi nativni usb boot, ampak zaenkrat se ni na voljo. Bo pa kot firmware update, ker rpi4 ima sedaj SPI flash, kjer so te stvari shranjene.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

RockyS ::

Kaj pravite na to ponudbo?
https://www.amazon.de/dp/B01GJZKSTW/ref...

Invictus ::

Rabljen je...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RockyS ::

Zato sem že kontaktiral več prodajalcev, ki prodajajo za isto ceno, ker imajo zraven komentar da je nov :D

Wazzock ::

To je nateg, jaz sem gledal 75inch tv za 600€ (novi 1,6k€) in imajo vsi pod detajle te fore napisane:

** PLEASE NOTE **

** Please do not place orders without asking for permission, without our permission the order will be canceled **

** Free shipping, we offer free shipping only if you contact us here INFO@TOPDEGMBH.DE

** If you want to buy contact me INFO@TOPDEGMBH.DE

** Attention * Before placing an order, please contact us if the product is available INFO@TOPDEGMBH.DE

** Please use the product title for reference **

** Thank you so much **

Reaper ::

To je sigurno nateg, sem že pred meseci gledal prenosnike s sumljivo nizkimi cena pa vsi prodajalci so imeli enako ceno.

RockyS ::

Škoda,
Kaj druga priporočate za 200-250€?
Nas bo malo v uporabi, ker bo služil kot družinski arhiv slik, posnetkov itd.
Se bolj splača 4 bay ali 2bay? Razmisljam, da morda nabavim 4 bay in lahko kasneje dodam kak disk, ne vem pa kako se bodo gibale cene diskov in morda ta dva cez par let zamenjam za večja. Kakšne so vaše izkušnje?

Gledam pa 4TB ali več.

romex ::

4 bay all the way. meni je žal od takrat ko je prvič zmanjkalo prostora da sem vzel 2bay, diski pa še čisto zdravi. dodaj še 20e in vzemi npr qnap TS-431P.

Invictus ::

Za arhiv je 2-bay čisto zadosti...

Diski v RAID 1 in basta.

4-bay in RAID-5 ne bo imel nič večje zanesljivosti...

Kaj vzameš, je pravzaprav vseeno, saj so vse firme podobne.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

2 bay NAS za "sprotno" domačo uporabo in še en zunanji disk za občasen backup.

Wazzock ::

4-bay RAID6 + backup, manj sploh ne glej, če ti je drago za družinski arhiv.

romex ::

Wazzock je izjavil:

4-bay RAID6 + backup, manj sploh ne glej, če ti je drago za družinski arhiv.



amen to that.

PrimozR ::

Dual bay, RAID8, če je plac problem, vzameš 2x 8 TB diska. Nima se smisla zafrkavati s 4-bay NAS-i. Če bo plac problem pač diska zamenjaš. Če sta še dobra, magari vzameš še eno dual bay ohišje in stara diska uporabiš kot backup, magari na drugi lokaciji, za tiste bolj nujne zadeve.

Če bo backup samo za družinske slike in videoposnetke, pomojem ni potrebe po ogromno prostora. Če se bo pa z NAS-om delalo še kaj drugega, je pa potem druga zgodba.

PrimoZ_ ::

4-bay in raid10 ali pa 2x ločen raid 1 s po dvema diskoma.

Wazzock ::

raid6 > raid10, kar se tiče zanesljivosti, višje hitrosti in IOPSev tak ne rabiš za 1000Mbit Ethernet linijo.

2x ločen raid 1 na različnih lokacijah je še boljše ja, sam sem podal minimum kateri je meni sprejemljiv.

PrimoZ_ ::

Jaz imam 2x raid1 v 4-bay ohišju. Prvi pool sta stara 3TB diska, drugi pa novejša 6TB. Občasno pa naredim še backup na zunanji 8TB, ki je drugače odklopljen.

Wazzock ::

Za različne velikosti diskov, makes sense.

RockyS ::

Ok, odločitev je padla da bo 4bay. Od začetka z dvema 8TB diskoma, hvala za pomoč!
Sedaj pa na lov za ohišje in diske.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Wazzock ::

RockyS je izjavil:

Ok, odločitev je padla da bo 4bay. Od začetka z dvema 8TB diskoma, hvala za pomoč!
Sedaj pa na lov za ohišje in diske.


WD Mybook 8tb za ceno 140€. Notri so WD HGST Ultrastar He10 z 5400 obrati (boljše za temperature, glasnost in porabo energije). Primerljiv "normalen" disk je 250€.

Malo je edino kisla, ker nimaš garancije, ko jih enkrat iz ohišja vzameš.

Preden jih vržeš iz ohišja jih obremeni z vsemi možnimi testi za kakšen mesec (spremljaj temperature), če se pojavijo problemi jih vrni pod garancijo, v nasprotnem primeru jih veselo odpreš in inštaliraš v NAS.

MrStein ::

Wazzock je izjavil:

WD Mybook 8tb za ceno 140EUR. Notri so WD HGST Ultrastar He10 z 5400 obrati (boljše za temperature, glasnost in porabo energije).

MrStein je izjavil:

MrStein je izjavil:


WD My Book 8 TB USB (WDBBGB0080HBK-EESN) preverjeno ni SMR. Noter je disk WD80EZAZ, ki je baje US7SAL080 = Ultrastar He10-8

In ima 7200 RPM (disk v podatkih sicer sporoči 5400 (hdparm -I) ampak je 7200, izmerjeno).


MrStein je izjavil:

hdubench
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Wazzock ::

Zanimivo, He8 so tudi po podatkih 7200 RPM (mybook modeli pred ~2016)
Zakaj neki potem za He10 piše drugače kot dejansko laufa?

MrStein ::

Kje piše drugače?
Misliš hdparm oziroma druge informacije iz diska?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Wazzock ::

smartctl -i

profii ::

Fantje, zakaj 4 bay če ti pa strela potem skuri vse 4 na enkrat? A ni veliko večja vrjetnost strele kakor pa odpovedi dveh diskov na enkrat (2bay)?

RockyS ::

Odvisno iz katere strani gledaš. Ali hočeš več prostora ali več varnostnih kopij. 2x2bay zna bit dražji od 4bay. Pa še zmeraj rabiš prednapetnostno zaščito, ne glede na to koliko diskov imaš.

edit:
@floyd1 jaz ga bom uporabljal za backup (ogromno gopro materiala in ostalih slik + nekaj dokumentov)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

floyd1 ::

NAS je za datoteke v uporabi, ni to backup. Tisto je še posebej. Meni je 2-bay povsem dovolj.

RockyS: Res je, odvisno za kaj ga imaš. Jaz backupa nimam non-stop na štromu in mreži. Sploh v teh cajtih, ko ti en trotl iz dolgčasa zašifrira vse podatke, pol pa se jeb*.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

RockyS ::

Tudi jaz ga ne bom imel v mreži in na štromu, ravno iz teh razlogov. Če imam čas urejat ves ta material (recimo vsak drug mesec, pa še to ne), bom pa imel tudi čas ga prenest na NAS katerega bom potem izklopil in je to to. Pa mi lahko gre in laptop in telefon... vsaj nekaj še imam na NASu.

floyd1 ::

To je OK, pri meni pa NAS leti 24-7.

Mimogrede še to - lani je npr. od Synology prišel mail, da so zaznali veliko število vdorov v naprave in da priporočajo vsaj malo boljša gesla od tistih abc in 123. Potem je sledilo navodilo za izbiro gesel itd. Eni ljudje so glede tega žal preveč flegma.

RockyS ::

Torej glede na to da nisem zahteven uporabnik, še zmeraj priporočate qnap TS-431P ali bo overkill ? Gledam p/p seveda.

floyd1 ::

Synology, Qnap, Thecus naj bi bili vsi OK in so že stari igralci na področju NAS serverčkov. Meni osebno je Synology sicer bolj všeč od Qnap (sistem), Thecusa pa niti ne poznam iz prve roke. Syno ima tudi OK podporo, če kaj ne deluje - preizkušeno iz prve roke, ko me je nekaj zezalo po nadgradnji.
Po mojem vzameš en 2-bay strojček, za tvojo uporabo povsem OK.

PrimozR ::

floyd1 je izjavil:

NAS je za datoteke v uporabi, ni to backup. Tisto je še posebej. Meni je 2-bay povsem dovolj.

RockyS: Res je, odvisno za kaj ga imaš. Jaz backupa nimam non-stop na štromu in mreži. Sploh v teh cajtih, ko ti en trotl iz dolgčasa zašifrira vse podatke, pol pa se jeb*.

Snapshoti.

RockyS je izjavil:

Tudi jaz ga ne bom imel v mreži in na štromu, ravno iz teh razlogov. Če imam čas urejat ves ta material (recimo vsak drug mesec, pa še to ne), bom pa imel tudi čas ga prenest na NAS katerega bom potem izklopil in je to to. Pa mi lahko gre in laptop in telefon... vsaj nekaj še imam na NASu.

Zakaj ne bi potem imel prenosni disk? NAS ti omogoča ogromno, tudi poganjanje raznih serverjev in podobno. Samo smiselno je, da je prižgan in na mreži 24/7. Če samo sem in tja priklopiš zadevo, potrebuješ samo en network sink, torej ti prenosni disk (magari mrežni) za to povsem zadostuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

RockyS ::

RAID :D

PrimozR ::

RAID ni backup. Če kopiraš enkrat na dva meseca, lahko skopiraš na dva diska. Evo backup. Plus WD-jevi mrežni zunanji diski pridejo v izvedbah z dvema diskoma v enem ohišju, kjer je možno izbrati RAID1.

RockyS ::

Vem, da ni backup.
WD so pa res pocasni in bloated. Plus tega duo verzija ne podpira backupiranja iz diskov na usb recimo.

Super bi blo imet 4 bay nas, dva v radiu in tretjega oz četrtega za backup. Ampak tega se nisem videl.

misek ::

RockyS je izjavil:

Super bi blo imet 4 bay nas, dva v radiu in tretjega oz četrtega za backup. Ampak tega se nisem videl.
Morda ne razumem prav ampak saj pri Synology-iju lahko sam izbereš kako so porabljeni diski. Dva daš v raid, ostala dva pustiš samostojno.Ali ne?

RockyS ::

Uf, če je to res potem pa super, bom pogledal, hvala!

RockyS ::

Katere diske za 2x8TB ali 2x4TB se trenutno najbolj splača? So še kake variante WD zunanji diskov, kjer so not red izvedbe oz podobno?

PrimozR ::

hojnikb ::

Wow, another one bites the dust ;((
#brezpodpisa

RockyS ::

Alternative red seriji?

Bwaze6 ::

To je Red serija:

Some Western Digital WD Red HDDs Allegedly Use SMR, A Big Nono for NAS and RAID

Zvita taktika, da do doličene kapacitete uporablja navaden CMR, potem pa začne vmes tlačiti SMR - večina testov se dela pri relativno praznem disku, v SMR način pa disk ne bo priklopil samo zadadi zapisovanja na različnih delih diska.

PrimozR ::

Ne vem, jaz kar gledam upgrade path (povsem preventivno) bi zdajle verjetno vzel Toshibine N300 diske. Razen če ima kdo kake negativne informacije o njih?

Opcija je pa IronWolf Pro, čeprav Seagate, dobiš data recovery storitev :)

Wazzock ::

RockyS je izjavil:

Katere diske za 2x8TB ali 2x4TB se trenutno najbolj splača? So še kake variante WD zunanji diskov, kjer so not red izvedbe oz podobno?


Od WD zunanjih diskov se splača samo od 8TB navzgor oz. najbolj 8TB različica.

Karen ::

misek je izjavil:

RockyS je izjavil:

Super bi blo imet 4 bay nas, dva v radiu in tretjega oz četrtega za backup. Ampak tega se nisem videl.
Morda ne razumem prav ampak saj pri Synology-iju lahko sam izbereš kako so porabljeni diski. Dva daš v raid, ostala dva pustiš samostojno.Ali ne?

Tako je, samo ne vseh štirih naenkrat notri dat, ker Synology misli da je bolj pameten od tebe in ti samo raid ponudi za vse. Jaz bi dal najrepj dva notri, sistem ponudi default mirroring (mislim da to hočeš na dveh diskih), potem pa dodaj še enega in nato še enega, pa imaš volume 1 in 2 v mirroring, vol 3 in 4 pa sta samostojna diska.
Če si dal že notri vse 4 ni druge kot da daš ven vse štiri in reincializiraš Synology na novo in na to na način kot sem ti napisal (vem, ker sem na 218-ki šel skozi - če daš oba diska notri ni šans da ti ponudi sploh kaj drugega kot mirroring - ne *ebe žive sile - mogoče so z novimi update-i kaj popravili da si lahko izbiraš, ampak ko sem jaz montiral ni šlo - rešitev je bila vse ven, full reset Synology-ja in potem en disk notri in nato še drugega, da sem dobil dva volume-a - to kar sem hotel).

MrStein ::

Glede nakupa, WD externi diski imajo/so imeli EZAZ (Enterprise Helium zadeve) diske noter. As good as it gets (sploh za to ceno).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

RockyS ::

Kateri modeli pa? Gledam 4TB in 8TB.

MrStein ::

8TB je bil nedavno.
Najbolje pogledati sveža sporočila uporabnikov, ker 100% nikoli ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
60 / 118
»»