» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
58 / 118
»»

MrStein ::

Dva eksterna diska.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

RockyS je izjavil:

Invictus je izjavil:

NAS z dvema diskoma v RAID 1 je vedno najboljša rešitev. Saj ga lahko izklopiš...

Ampak, ko se boš navadil, ne boš hotel drugega...

Synology 218 je kar drag, sploh pa je brez diskov za to ceno :/
Bi mi mogoče znal katerega svetovati? Z diski. Hvala

https://geizhals.eu/?cat=hdxnas&v=e&hlo...

Malo prebrskaj, pa bo...

Vsaj za prvi feeling in nova vprašanja. Fajn je vedeti budžet...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

seminal ::

Če kupujete dolgoročno, nabavite najmanj 4 bay NAS ali še bolje več.

turist1 ::

Iz starega NASA sem vzel star disk ven. Vstavil novega praznega. A ne vem kako naj sedaj prenesem podatke iz starega diska na nov disk?? :( ...imam dockig station za SATA diske s povezavo preko USB 2. a očitno ima omejitev diske do "TB..Ta je pa 4TB... da ga bi nekako priključil nazaj v NAS in imel oba diska notri in iz enega premaknil podatke na drugega verjetno ne bo šlo? ali kaksen boljsi predlog? Hvala..

MrStein ::

Kupi boljši dock/ohišje ?

Če imaš kje kaki PC, pa lahko disk vanj daš in tam prebereš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

O katerem NAS-u je govora? Da vemo o katerem filesystemu govorimo.

turist1 ::

ext4 je file system kakor vidim. gre pa za Thecus nas. Žal nimam nobenega PCja....mogoče si bi lahko sposodil enega starega od soseda...a mislim da ima se IDE diske gor, brez SATA prikljuckov.....pa še tam ko bi priklopil dodatni disk..če se ne motim bo zelel formatirati disk avtomaticno?

ne bi rad sedaj kupival/narocal novo ohisje in kopiral preko USBja....... v najhujsem primeru tudi to ce ne gre drugace kak konkreten predlog?

tisma13 ::

Jaz imam en star core 2 duo v chiftec ohišje, lokacija je na podstrešju in 8 hdd vsak po 3 tb WD red edition za NAS in je povezan v gigabitni switch v domače omrežje, do podatkov (igre, filmi, muzika) lahko dostopam brez problema, zamene je najcenejša varianta in najbolj učinkovita. tako da NAS je zamene brezveze investicija.

klinker ::

Zate ja, vecina pa ni tehnicno tako podkovana in je namenski NAS super stvar. Priklopis, nastavis, uporabljas.

PrimozR ::

turist1 je izjavil:

ext4 je file system kakor vidim. gre pa za Thecus nas. Žal nimam nobenega PCja....mogoče si bi lahko sposodil enega starega od soseda...a mislim da ima se IDE diske gor, brez SATA prikljuckov.....pa še tam ko bi priklopil dodatni disk..če se ne motim bo zelel formatirati disk avtomaticno?

ne bi rad sedaj kupival/narocal novo ohisje in kopiral preko USBja....... v najhujsem primeru tudi to ce ne gre drugace kak konkreten predlog?

Če je ext4 filesystem bi za format in podobne stvari itak potreboval Linux.

A to je singlebay NAS al kako? Dej malo bolje opiši kaj bi sploh naredil, razen 'starega sem vzel ven, novega notri, skopiral bi podatke'. Kakšni podatki, koliko njih, koliko diskov imaš lahko in koliko jih imaš v NAS-u, itd.

tisma13 je izjavil:

Jaz imam en star core 2 duo v chiftec ohišje, lokacija je na podstrešju in 8 hdd vsak po 3 tb WD red edition za NAS in je povezan v gigabitni switch v domače omrežje, do podatkov (igre, filmi, muzika) lahko dostopam brez problema, zamene je najcenejša varianta in najbolj učinkovita. tako da NAS je zamene brezveze investicija.

Meni se pa ne zdi smiselno uporabiti star hardware, ker je vprašanje zanesljivosti same strojne opreme, zanesljivosti retencije podatkov, itd. Ampak to verjetno ne bo spremenilo tvojega mnenja, kajne?

Vsakomur po svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

turist1 ::

v nasu je bil prej en single disk, ki sem ga dal ven, kupil novega večjega in sedaj bi rad na ta razen disk prenesel podatke iz starega...večinoma so to filmi ipd....torrenti itd..

prostora v nasu je za 2 diska. a imam notri le enega JBOD in sem imel vedno le enega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: turist1 ()

MrStein ::

Nekateri NAS-i imajo v navodilih opisan postopek migracije na nov (ponavadi večji) disk. Torej menjava diska. Tvoj nima?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Wazzock ::

RockyS je izjavil:

Invictus je izjavil:

NAS z dvema diskoma v RAID 1 je vedno najboljša rešitev. Saj ga lahko izklopiš...

Ampak, ko se boš navadil, ne boš hotel drugega...

Synology 218 je kar drag, sploh pa je brez diskov za to ceno :/
Bi mi mogoče znal katerega svetovati? Z diski. Hvala


Kupiš 2x WD 8tb Elements, odmonitraš ohišje (notri sta WD RED helium diska), vržeš v neko staro kišto, naložiš openmediavault, po možnosti še snapraid plugin.

Najcenejša opcija in enako dobra kot kakšne synology škatlice.

Invictus ::

Moraš imeti staro kišto ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Wazzock ::

Kupiš na bolhi za sub 50€.

MrStein ::

Rabljen "šrot" kot varuh podatkov? No ja, vsakemu svoje, I guess.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Wazzock ::

Ne se mi zapenjat v malenkosti, katere imajo enako šanse da crknejo kot te synology škatlice, medtem ko je za vas dovolj goli RAID za "varnost" podatkov.

flameir ::

Lah vprašam kater Android box uporabljate za Synology NAS? Rabim nekaj, važno mi je samo, da delajo podnapisi in filmi v Full HD. Rabim bol kot ne za čas karantene, tko da kupim kumot tud rabljeno. Hvala.

igorpec ::

flameir je izjavil:

Lah vprašam kater Android box uporabljate za Synology NAS? Rabim nekaj, važno mi je samo, da delajo podnapisi in filmi v Full HD. Rabim bol kot ne za čas karantene, tko da kupim kumot tud rabljeno. Hvala.


KODI / Librelec na tem:
https://www.geekbuying.com/item/Beelink...
Predvaja vse kar obstaja na 4K, torej 1080p z lahkoto. Če najdeš rabljenega za par deset eur, bo top nakup.

MrStein ::

Wazzock je izjavil:

Ne se mi zapenjat v malenkosti, katere imajo enako šanse da crknejo kot te synology škatlice, medtem ko je za vas dovolj goli RAID za "varnost" podatkov.

Če se že "zapenjamo v malenkosti", jaz sem predlagal dva ločena diska, v ločenih ohišjih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Wazzock ::

No sj to je tudi "RAID", pač mirror v najbolj surovi obliki.

PrimozR ::

turist1 je izjavil:

v nasu je bil prej en single disk, ki sem ga dal ven, kupil novega večjega in sedaj bi rad na ta razen disk prenesel podatke iz starega...večinoma so to filmi ipd....torrenti itd..

prostora v nasu je za 2 diska. a imam notri le enega JBOD in sem imel vedno le enega.

Zakaj ne vtakneš novega diska v drug bay, postaviš vse skupaj in magari v file browserju na drugem računalniku prestaviš fajle z enega na drugega?

Samo da preverim, pri enem praznem prostoru za disk v NAS-u delaš znanost, kako skopirati podatke s starega na nov disk?

turist1 ::

@PrimozR, ja ne upam vstaviti starega diska, da ne bi česa avtomatično zbisalo ali spremenilo tipa file sistem,a particije ipd...skratka naredilo neberljive podatke ali kaj podbnega....

torej lahko mirno vstavim še star disk zraven v NAS in potem preko file browserja skopiram iz enega na drugega???8-O res je tako enostavno, me odvec skrbi??

DustWolf ::

AudioVideo je izjavil:


Ali je dovolj 2gb Ram ali mora biti 4 gb Ram


RAM v NAS disku je pomemben samo za aplikacije ki jih naložiš. Če uporabljaš samo dostop do diskov (SMB) ne rabiš nič RAMa.

Invictus je izjavil:

NAS z dvema diskoma v RAID 1 je vedno najboljša rešitev. Saj ga lahko izklopiš...


Različni diski (ne ohišja, diski) so namenjeni za različne tipe uporabe. Če imaš NAS disk in ga pogosto izklapljaš imaš veliko večje možnosti da ti crkne kot če imaš desktop disk in ga pogosto izklapljaš. Po drugi strani disk ki je namenjen za NAS okolje lahko dela neprestano 24/7 bistveno bolj zanesljivo kot običajni desktop diski.

turist1 je izjavil:

v nasu je bil prej en single disk, ki sem ga dal ven, kupil novega večjega in sedaj bi rad na ta razen disk prenesel podatke iz starega...večinoma so to filmi ipd....torrenti itd..

prostora v nasu je za 2 diska. a imam notri le enega JBOD in sem imel vedno le enega.


Prosim nikoli uporabljati tako rešitev kot "backup". Zadeva je lahko samo backup če so isti podatki na več kot enem mestu.

Ampak ja, priključi oba, enega v PC enega v NAS in prenesi podatke...
http://www.juresah.si/

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

turist1 je izjavil:

@PrimozR, ja ne upam vstaviti starega diska, da ne bi česa avtomatično zbisalo ali spremenilo tipa file sistem,a particije ipd...skratka naredilo neberljive podatke ali kaj podbnega....

torej lahko mirno vstavim še star disk zraven v NAS in potem preko file browserja skopiram iz enega na drugega???8-O res je tako enostavno, me odvec skrbi??

Precej slab off-the-shelf NAS je to, če kar sam od sebe briše podatke, ko vstaviš nov disk. Ne poznam specifik tvojega modela, tako da ne bom ničesar trdil, ampak logično bi bilo ja, da vstaviš nov disk, ga inicializiraš, narediš vidnega svojim računalnikom (na enak način, kot si to naredil s starim), potem pa čez skopiraš podatke. Čeprav zdaj ko gledam neka navodila za uporabo ponudi le možnost JBOD (z enim diskom) oz. RAID1 (z dvema diskoma), tako da je lahko zadeva precej bolj omejena. V končni fazi tudi če naredi RAID1, ni težav, ker je RAID1 pravzaprav kopiranje istih podatkov med obema diskoma. Edino velikost particije na novem, večjem disku zna biti težava...

Ne vem, priporočal bi prebrati navodila za uporabo. Mislim, da bi tam moralo to biti pokrito. Googlanje za 'thecus replace disk with larger' vrne večinoma zadetke za 4-bay NAS-e, kjer je postopek malo drugačen. Bolj ko gledam vse skupaj, bolj se mi zdi, da gre za nek osnoven NAS, kjer 'vse kar dela', posledica je pa, da imaš malo kontrole nad tem, kako dela...

DustWolf je izjavil:

Ampak ja, priključi oba, enega v PC enega v NAS in prenesi podatke...

Kaj bo počel s tem? Star je ext4, če ima Linux računalnik, bo šlo. Z Windows bo to precej bolj težko. Če bo na računalnik priklopil nov disk, bo pa imel inicializiranega v napačnem filesystemu.

Star disk hoče zamenjati z novim, ki je večji, nikjer ni bilo govora o backupu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

turist1 ::

hvala v navodilih nič ne piše o prenosu podatkov...ne upam vstaviti starega diska skupaj k neovemu, da ne bi izgubil podatkov.
DOpisujem se z njihovim tech supportom...niso v nobeno pomoč.......čakam na njihove odgovore, ki so popolnoma neuporabni.

seminal ::

Na hitro sem preletel, pa si napisal sploh kateri NAS imaš? DA se lažje dalje pogovarjamo.

turist1 ::

thecus n2520

sfaljk ::

Pozdravljeni.
Vem, da mogoče na paše direkt v to temo in bi šlo mogoče bolj v temo "Pomoč in nasveti". Vendar se mi zdi ta tema bolj aktivna in tudi na prebrano se mi zdi dovolj strokovnjakov tule.
Imam QNAP TS-251 in zadnje čase kar naprej dobivam sledeči sporočili:

App Name: Network & Virtual Switch
Category: Infrastructure
Message: [Network & Virtual Switch] Default Gateway "Adapter 1" disconnected.

in pa

App Name: Network & Virtual Switch
Category: Infrastructure
Message: [Network & Virtual Switch] Failed to connect to the internet. System default gateway "Adapter 1" and all adapters failed to connect to the internet after checking NCSI.

NAS je posodobljen na zadnjo verzijo firmwera. Večkrat tudi restartan, kot je tudi restartan router (ELTEK R3621-W2 od A1).

Sem googlal, vendar našel nič pametnega. Verjetno tudi zato, ker se na te stvari ne razumem najbolje.

Če kdo ve, kaj približno bi bilo lahko narobe in rešitev, prosim za odgovor.

Hvala in LP.

Karen ::

MrStein je izjavil:


Če se že "zapenjamo v malenkosti", jaz sem predlagal dva ločena diska, v ločenih ohišjih.

Za tistega ki je spraševal kako z več diski: jaz bi v tem primeru raje razmislil o kombinaciji cloud in lokalni disk kot pa o dveh diskih; torej vzameš en zunanji usb ali network disk, vse gor, kopija pa na en cloud nekam. Če imaš na dveh diskih pa oba doma v omari ni problem da bi oba naenkrat crknila (ok, HP :-) je izjema), ampak recimo požar ali če ti pride lopov spraznit omaro... ostaneš brez obeh. Če imaš en backup lokalno na disku in še enega v cloudu je možnost rebuild-a bistveno večja; če ti crkne disk kupiš novega in potegneš s clouda (ala Dropbox, v bistvu karkoli renomiranega bo ok), če gre cloud v stečaj lahko najdeš drugega in daš z obstoječega diska.
Jaz bi potem edino še pazil da je offline arhiv, torej da se ne posodablja avtomatično, zaradi kriptovirusov.
Sam imam podobno, le da imam cloud privat na dveh lokacijah, pa tretjo offline lokacijo izven države.
Cena 2x zunanji disk proti 1x zunanji disk in 1x cloud prostor je po mojem tam-tam na eni dve leti, nisem računal; ampak če rabiš podatke itak par eur ne igra vloge. Če pa se boš odločil za dva diska vsaj enega hrani pri kolegu na drugi lokaciji, itak imajo vsi možnost priklopa na daljavo.

Likalnik ::

Jaz imam tudi tako...v NAS-u dva RAID diska + še backup na cloudu...kar se tiče dokumentov pa slik itd....glede muske pa filmov...mam pa samo na zunanjem disku...glede tega se ne obremenjujem...tudi, če izgubim mi muska pa filmi niso tako pomembni....lahko jih vseeno dobim nazaj...slike pa bolj težko:)

PrimozR ::

turist1 je izjavil:

hvala v navodilih nič ne piše o prenosu podatkov...ne upam vstaviti starega diska skupaj k neovemu, da ne bi izgubil podatkov.
DOpisujem se z njihovim tech supportom...niso v nobeno pomoč.......čakam na njihove odgovore, ki so popolnoma neuporabni.

Navodila so precej neuporabna ja...

Dejansko se mi vedno bolj zdi, da bi bilo najlažje priklopiti na en Linux računalnik in pognati dd. To ali pa Clonezilla (v bistvu precej isto). Zanimivo... Sicer bi po vsej logiki moralo funkcionirati kreiranje RAID1 arraya, ampak res potem ne veš, če ne bo NAS naredil inicializacije in pobrisal vse skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

flameir ::

A morda obstaja za Synology kak program, ki pobriše podvojene datoteke? Imam namreč problem, da sem tekom let stvari spravljal na zunanje diske, teh stvari pa se je nabralo že ogromno. Vse skupaj sem sedaj dal na NAS in se lotil urejanja slik, videov, imam pa vse na več mestih in totalno zmešnjavo. Se bi dalo to s kakšnim programom enostavno izbrisat, da mi prihrai nekaj časa? Hvala.

black ice ::

Najlažje bo, da mountaš celoten share na tvoj računalnik in tam naprej urejaš. Za Linux imaš na voljo FSlint, fdupes pa še kaj, za Windows verjetno kakšen Total Commander ali kaj podobnega.

Invictus ::

Mrežni disk in Windowsih in CCleaner

Za prvo silo bo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

turist1 ::

1. zadeva:
njihov tech support je predlagal da v prizgan NAS z novim diskom, kjer se je inicializacija ze izvedla vstavim star disk (med delovanjem NASA)... in njim omogočim dostop do NASA da oni pogledajo ....... (to je napisano v polomljeni anglescini in kot da bi ne IT-jevec pisal).

take absurdne predloge dobim od njih. Imam občutljive podatke in ne smejo biti na voljo vsem.
vseeno pa nisem prepričan če lahko med delovanjem vstavim drug disk notri?? so mi ze v preteklosti dali precej napačnih in neuporabnih nasvetov.... tako da sem v dilemu kaj narediti...Preko laptopa ne morem kaj veliko narediti?...


2. zadeva
PS: na NASU imam tudi Plex, a ko ga zelim pognati mi vrže:

Na Routerju sem odprl port 32400.

port forwarding/virtual servers:

Service Port Internal Port IP Address Protocol Status
32400 32400 192.168.0.103 All Enabled


(port trigering tu nima veze?)
a ko poskusam zagnati Plex na NASU mi vrže:

This site can't be reached 192.168.0.103 refused to connect.
Try:

Checking the connection
Checking the proxy and the firewall
ERR_CONNECTION_REFUSED

na spodnjem naslovu:

http://192.168.0.103:32400/web

kak nasvet glede 2.zadeve s Plexom?

Invictus ::

Če boš dal noter v NAS nov večji disk, in vzpostavil RAID 1 z obstoječim, se ti bo vse skopiralo.

Potem samo vzameš ven star disk, in disablaš RAID 1 ter extendaš file sistem na novem disku.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

Razen, če mu bo RAID najprej inicializiralo. Torej pobrisalo oba diska.

Z Laptopom bi šlo tako, da kupiš dual bay USB dock. Nekaj v tem smislu: https://www.amazon.com/Sabrent-External...

Za Plex, to poskušaš zagnati znotraj omrežja ali kako? Jaz bi poskusil brez port forwardinga. Jaz na svoji mreži nimam forwardinga za Plex, pa mi povezave od zunaj delajo.

turist1 ::

@Invicus, to se mi sliši tvegano oz. si 100% da bo to delovalo??- Trenutno imam notri nOV prazen disk sem ga že inicializiral in nanj testno skopiral en film. Star disk imam zunaj. ..ne vem kaj naj? vstavim se star disk notri med prizganim NASOM, medtem ko imam nov disk ze notri? in grem poskusiti konfigurirati raid 1?? al prej ugasnem itd.... skrbi me da bo zbrisalo disk ali naredilo neberljive podatke...

res nima nihče podaobnih tezav oz. 100% zanesljivega nsveta??

@PrimožR, to že imam, a ko povezem preko USB-ja v my computer ne vidim nič. pod upravljanje diskov pa vidim, da je zaznalo disk... (sklepam da v My computer ne pokaze, ker ima moj podoben temu USB docking stationu omejitev do 2TB, moj disk je pa 4TB)... al je pa razlog da je ext4 file system??

Plex je znotraj mreze. Tebi zazene verjetno ker imas Plexov streznik instaliran na PCju in ne na NASU, kot jaz.

igorpec ::

> al je pa razlog da je ext4 file system??

Najbrž bo tole:
https://www.diskpart.com/articles/break...

https://www.cyberciti.biz/tips/fdisk-un...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

Invictus ::

turist1 je izjavil:

@Invicus, to se mi sliši tvegano oz. si 100% da bo to delovalo??- Trenutno imam notri nOV prazen disk sem ga že inicializiral in nanj testno skopiral en film. Star disk imam zunaj. ..ne vem kaj naj? vstavim se star disk notri med prizganim NASOM, medtem ko imam nov disk ze notri? in grem poskusiti konfigurirati raid 1?? al prej ugasnem itd.... skrbi me da bo zbrisalo disk ali naredilo neberljive podatke...

Nisem probal... Tako da ti zanesljivega odgovora ne morem dati. Ampak praktično vsak NAS podpira take zadeve...

Ampak, če tvoj NAS podpira 2 ločena diska, tudi logično, potem jih daš noter in skopiraš vsebino iz enega na drugega.

Tukaj ne vidim problemov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

turist1 je izjavil:

@Invicus, to se mi sliši tvegano oz. si 100% da bo to delovalo??- Trenutno imam notri nOV prazen disk sem ga že inicializiral in nanj testno skopiral en film. Star disk imam zunaj. ..ne vem kaj naj? vstavim se star disk notri med prizganim NASOM, medtem ko imam nov disk ze notri? in grem poskusiti konfigurirati raid 1?? al prej ugasnem itd.... skrbi me da bo zbrisalo disk ali naredilo neberljive podatke...

res nima nihče podaobnih tezav oz. 100% zanesljivega nsveta??

@PrimožR, to že imam, a ko povezem preko USB-ja v my computer ne vidim nič. pod upravljanje diskov pa vidim, da je zaznalo disk... (sklepam da v My computer ne pokaze, ker ima moj podoben temu USB docking stationu omejitev do 2TB, moj disk je pa 4TB)... al je pa razlog da je ext4 file system??

Plex je znotraj mreze. Tebi zazene verjetno ker imas Plexov streznik instaliran na PCju in ne na NASU, kot jaz.

Assumption is the mother of all fsckups. Seveda Plex poganjam na serverju. Uporabljam ga primarno za poslušanje muske na telefonu in v službi ter sem in tja za chromecastanje video vsebin na TV. Na računalniku odvzemam vse to 'nativno' (musko z Winampom).

Diskov v razuiskovalcu ne vidiš zaradi filesystema. V Disk Managementu vidiš oba?

Invictus je izjavil:

turist1 je izjavil:

@Invicus, to se mi sliši tvegano oz. si 100% da bo to delovalo??- Trenutno imam notri nOV prazen disk sem ga že inicializiral in nanj testno skopiral en film. Star disk imam zunaj. ..ne vem kaj naj? vstavim se star disk notri med prizganim NASOM, medtem ko imam nov disk ze notri? in grem poskusiti konfigurirati raid 1?? al prej ugasnem itd.... skrbi me da bo zbrisalo disk ali naredilo neberljive podatke...

Nisem probal... Tako da ti zanesljivega odgovora ne morem dati. Ampak praktično vsak NAS podpira take zadeve...

Ampak, če tvoj NAS podpira 2 ločena diska, tudi logično, potem jih daš noter in skopiraš vsebino iz enega na drugega.

Tukaj ne vidim problemov...

To je ta catch, sem govoril isto, pogledal navodila in videl, da zadeva sama naredi SMB share, podpira pa nekako le RAID 0, 1 in JBOD. Nikjer ni omenjeno, da bi imel dva ločena diska. Sam bi stavil na RAID1, ampak me res skrbi, da ne bo zadeva anredial inicializacije.

Kot sem rekel, trotlziher 'it just works' zadeva, kar pa pomeni, da res nimaš kontrole v robnih primerih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

igorpec je izjavil:

> al je pa razlog da je ext4 file system??

Najbrž bo tole:
https://www.diskpart.com/articles/break...

https://www.cyberciti.biz/tips/fdisk-un...

DA NE BI SLUČAJNO!
to je recept za "rad bi izgubil svoje podatke"

za branje ext4 na Windows ima te možnosti:
https://superuser.com/questions/37512/h...
https://www.howtogeek.com/112888/3-ways...
(oba linka opisujejo več ali manj iste rešitve)

Ali pa požene začasno neki Linux. Kar mu je lažje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

igorpec ::

> to je recept za "rad bi izgubil svoje podatke"

GPT particija?

PrimozR ::

Clonezilla. LiveCD. Kopira lahko tudi surovo strukturo diska, ne glede na filesystem. Pozabite branje EXT-a na Windows, ni vredno za tole.

turist1 ::

@igorpec, ni to, hvala vseeno.

@PrimozR, v disk managementu vidim disk. (priklapljam le ta star disk na laptop, da bi pobral podatke dol.
ne vem kako bi v tem primeru uporaabil Clonezilo?..

MRstein, sem poskusil z Ext2Fsd-0.69 dodelil črko pogona, disk vidim v My ccomputer, a ga ne morem odpreti, želi formatirati ko skušam odpreti disk v my computer.

Ext2explore, pa zeli da pokazem kje je img file,... a ga nimam kje izbrati, če ga nikjer ne vidim. Sem mountal ext4 disk preko Ext2Fsd-0.69 in nato poskusil preko Ext2explore ha izbrati, se zgodi isto kot v my computerju, ga zeli fomratirati...

Edina zadeva, ki je delovala, sicer zeloooo nepregledno, je linux reader :)
mi vrze cel kup nekih diskov, folderjev, fajlov...(sem ze pozabil koliko particij sem na tistem disku naredil in iscem random po folderjih kje so datoteke..tudi velikost folderjev in particij je popolnoma napačna piše npr. 5KB..notri je pa nekaj 10GB podatkov.....ampak vsaj podatkem mislim da bom lahko preneel na laptop :)

bom poskusil še prenesti pa bomo videli kako bo šlo :) bo pa zamudno..... bi najraje porinil disk v NAS in poskusil skopirati na drug disk v NASU bi bilo hitreje, a ne upam tvegati...

Hvala vsem sodelujočim! :) zlasti Mr. Steinu za rešitev! :)

če mi še uspe plex usposobiti pol bo pa super :) port sem odprl..(na rouerju port forwrding/virtual servers) ne vem zakaj ne morem dostopati do http://192.168.0.103:32400/web

PrimozR ::

Computer management ti pokaže strojno opremo. Raziskovalec ti pokaže diske v formatu (z datotečnim sistemom - filesystem), ki je prijazen Windows Explorer. To je pa FAT16, FAT32, exFAT (večinoma so dandanes v uporabi za USB ključke, če še sploh) in NTFS. Mogoče lahko nahekaš še kak driver za kaj drugega (linki zgoraj), ampak če nimaš res dobrega razloga za početje tega (tale tvoja dilema ni dober razlog), potem tega pač ne delaš. Uporabiš namensko orodje.

Tvoj disk ima datotečni sistem EXT4, ki je v uporabi večinoma v Linuxu - tam so pogosti EXT2, EXT3, EXT4, mogoče dandanes še btrFS (počasi, nova zadeva) in tudi kaj še bolj obskurnega, ampak načeloma je to to.

Computer management ti pove, da tvoj računalnik vidi disk kot kos kovine s kontrolerjem. Obenem ti pa Computer management in Razisikovalec povesta tudi, da ne znata dostopati do podatkov na njem. Enostavno so v nerazumljivem 'jeziku'.

Clonezilla te težave nima, ker:
-1. razume precej več datotečnih sistemov,
-1.1. razume EXT4 (ker je Linux based)
-2. bistveno, je datotečni sistemi ne zanimajo, ker zna kopirati ničle in enice. Nerazumljivega tujega govorca torej posname in posnetek nese nekomu, ki ga razume, če uporabim analogijo.

Najdi način, da boš lahko priklopil oba diska na računalnik, poženi LiveCD (ISO, nameščen na USB ključek) Clonezillo in skopiraj disk, surovo. Prostora boš verjetno imel samo 2 TB, kolikor je velik star disk (ker se bodo tako kreirale particije), ampak če Clonezilla ne omogoča raztegniti particije, lahko uporabiš GParted. Če imaš pa nov disk v NAS-u že inicializiran, pa lahko skopiraš samo vsebino podatkovnih particij, torej kopiraš podatke (Clonezilla to omogoča, ker zna prebrati EXT4 particijo, Windows pa ne).

https://clonezilla.org/show-live-doc-co...

Za Plex pa še enkrat, jaz porta nimam odprtega oz. forwardiranega, pa lahko od zunaj dostopam do serverja. Sicer smo te debate že imeli, kjer so ljudje govorili, da jim to ne funkcionira, ampak meni dela. Tako da je za poskusit. Lahko pa tudi poskusiš z app.plex.tv/dekstop.

turist1 ::

ok bom poskusil :)

tu imam nastavitve, ki sme jih dodal na routerju in NASu za Plex...nikakor ne mi ne uspe :

https://imgur.com/4DdQBAY

https://imgur.com/E1MNhor

https://imgur.com/E2FyHa0

https://imgur.com/ly2EhUD

https://imgur.com/vXuzK69

PrimozR ::

A tebi sploh dela internet? Ti ves port 80 (http) promet pošiljaš na Plex. Pa DNS server, če prav razumem, je router sam. Dej za DNS nastavi 8.8.8.8 (oz. 8.8.4.4 - Google DNS) in pomeči ven vse port triggerje, poskusi in potem povej, kakšno je stanje.
««
58 / 118
»»