» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
50 / 118
»»

leiito ::

Zakaj pa rabiš te virtualke? Kaj delaš z njimi, česar ne moreš brez?

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

Ker mrežni disk ne dela preko interneta, če ne uporabljaš VPN-ja. VPN pa ni vedno opcija.

Vse to imaš pa razloženo v zgornjih postih. Ampak MrStein je pač MrStein.

Hecno, sem malo prej do mrežnega diska dostopal brez VPN.

Očitno en spet piše iz paralelnega vesolja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

darkolord je izjavil:

MrStein je izjavil:

Zakaj pa ne dostopaš do podatkov kot na mrežni disk?
Te "sync" zadeve mi nikoli niso bila jasne. (v smislu: zakaj tako in ne kot mrežni disk)
No za laike mogoče...

- mrežni disk ne dela brez interneta

saj sync tudi ne

- "cloud" je učinkovit glede sinhronizacije (prenaša samo spremembe)

direktni dostop prenaša samo tisto, kar dejansko rabiš

- "cloud" omogoča beleženje zgodovin

to omogoča tudi marsikatera druga rešitev (File History?)

- "cloud" omogoča enostavno deljenje datotek
Odvisno.

Za omenjene zahteve ne vidim neke hude prednosti sync-a naprav on-demand dostopa.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

leiito je izjavil:

Ali je RAM sploh pomemben za tipičnega uporabnika, ki ima NAS predvsem kot medijski center in skladišče fajlov? Synology 918+ ima 4GB in eno prosto režo, torej lahko sorazmerno poceni RAM dvignem na 8GB, ampak a ni za transkodiranje ključen procesor? Ali dodatni RAM tozadevno sploh kaj spremeni?

Kaj pa NVMe SSD? Ali bi vgradnja NVMe diska pomenila, da NAS prenese aktualne fajle na SSD in potem bere od tam? Ali so appi potem na SSDju? Ali delujejo zaradi tega hitreje?

Glede RAMa ne vem, verjetno pride v poštev, če poganjaš precej aplikacij (owncloud, plex, mail server, torrent, bla bla, pač možnosti, ne poznam Synologyja), ki jih uporablja precej uporabnikov hkrati.

NVMe bi načeloma moral pomagati, odvisno od načina uporabe podatkov ter same strojne opreme in infrastrukture, ampak pomojem nima veze, dokler si npr. na gigabitni mreži, dokler imaš malo uporabnikov, dokler nimaš zelo specifičnih zahtev, itd.
Pri FreeNAS-u oz. ZFS-u imaš opcijo ZIL-a in L2ARC-a na SSD-jih za caching branja in pisanja, ampak splošno vodilo je, da če nisi 100 % prepričan, da to dvoje potrebuješ in lahko izkoristiš, potem tega ne potrebuješ.

miko22 ::

Če dostopaš do svojih fajlov preko linka "https://home.mycloud.com/cloud" pol to ni tvoj cloud ampak že deliš fajle preko nekega strežnika očitno.
Enako kot bi imel dropbox. Se vsaj meni tako zdi?

AgiZ ::

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Ker mrežni disk ne dela preko interneta, če ne uporabljaš VPN-ja. VPN pa ni vedno opcija.

Vse to imaš pa razloženo v zgornjih postih. Ampak MrStein je pač MrStein.

Hecno, sem malo prej do mrežnega diska dostopal brez VPN.

Očitno en spet piše iz paralelnega vesolja.

Omrežni disk, verjetno govoriš o SMB protokolu, ne deluje direktno preko interneta. Me pa zanima kaj ti uporabljaš kar imenuješ "mrežni" disk.

Sam sem zadovoljen z:
- SyncTrayzorjem (wraper za SyncThing) na Windowsih. Sync folderjev med večimi računalniki.
- Nextcloud. Private cloud, podoben kot Owncloud.
- OpenVPN server in potem delo na omrežju kot da bi bil tam (smb omrežni diski tu delujejo)

PrimozR ::

miko22 je izjavil:

Če dostopaš do svojih fajlov preko linka "https://home.mycloud.com/cloud" pol to ni tvoj cloud ampak že deliš fajle preko nekega strežnika očitno.
Enako kot bi imel dropbox. Se vsaj meni tako zdi?

Ves point ownclouda bi moral biti, da za storage skrbiš sam. Če bi kopiral na njihove strežnike, bi moral plačati za plac pa povedali bi ti, da fajle daješ tudi njim.

Rekel bi, da je tako kot s Plexom - oni prek appa poskrbijo, da je routing in tunneling skozi omrežja vedno delujoč, ne glede na to, kje si, kje je server, kakšen IP ima, itd. Pri Plexu odpreš app.plex.tv in imaš dostop do svojih fajlov, nič pa ni pri njih na serverjih.

miko22 ::

Ja, se strinjam, toda jaz ne morem ne diska formatirat, ne delit, ne preimenovat, vse dostopam preko zadev ko se prijavim v njihove app. V disclameru tudi piše, da so gesla tudi njihova.
To pol ni tvoj cloud, če je dostop do zadev preko njihovih app. Res da zadeva dela in da je enostavna, toda zasebnosti pa ni nobene. Niti diska ne morem kriptirat.

Red_Mamba ::

eno neumestno: a kdo uporablja opensource S3 storage?
Vidim da obstaja nekaj opensource S3 resitev. Prednost je, da ne rabis Amazonu placevati za storage. Je pa software kompatibilen z njihovim protokolom :)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

MrStein ::

AgiZ je izjavil:

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Ker mrežni disk ne dela preko interneta, če ne uporabljaš VPN-ja. VPN pa ni vedno opcija.

Vse to imaš pa razloženo v zgornjih postih. Ampak MrStein je pač MrStein.

Hecno, sem malo prej do mrežnega diska dostopal brez VPN.

Očitno en spet piše iz paralelnega vesolja.

Omrežni disk, verjetno govoriš o SMB protokolu, ne deluje direktno preko interneta. Me pa zanima kaj ti uporabljaš kar imenuješ "mrežni" disk.

Mrežni disk je disk, dostopen preko mreže (konkretno interneta).

Da pomnimo, o čem se tu pogovarjamo:

miko22 je izjavil:

Naredil vse, vendar to kar mi je najbolj pomembno ne, da imam dostop do datotek preko navadnega brskalnika.


Če z "brskalnik" misli spletni brskalnik, je že navaden http strežnik dovolj.
Če pa File Explorer, pa ima na voljo protokole:
- FTP (več kot dovolj, lahko tudi "mounta" kot drive-letter)
- HTTP/WebDAV, --""--
Če to ni dovolj, pa lahko poguglam par minut za več.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Invictus ::

MrStein je izjavil:


Mrežni disk je disk, dostopen preko mreže (konkretno interneta).

Napaka.

Kaj misliš, da imajo vse firme potem svoje mrežne diske na internetu?

Najprej malo razčisti osnovne pojme...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MrStein ::

Daj preberi kaj piše, no.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Če pustimo natančne tehnične pojme pri miru, v vsakdanjem pogovoru 99.9% ljudi (tudi jaz kot ITjevec) ob frazi "mrežni disk" mislim dejansko preko SMB protokola hostan disk. Če bom uporabil kak drug protokol bom to ekstra eksplicitno omenil.

AgiZ ::

@Lonsarg: Se strinjam.
@MrStein: kater produkt pa ti uporabljaš, kar pojmuješ pod omrežni disk? Ker vidim da je v zadnjih dveh (mogoče večih) straneh dosti zmede prišlo ravno iz nepravilnega pojmovanja SMB omrežnega diska.

XS!D3 ::

AgiZ je izjavil:


Omrežni disk, verjetno govoriš o SMB protokolu, ne deluje direktno preko interneta.

Seveda, da deluje. Zakaj ne bi? Ne pravim, da je dobra ideja uporabljat SMB direktno čez public internet, ampak dela pa. To je dejstvo.

In dela tudi kup drugih protokolov, preko katerih lahko bolj ali manj varno dostopaš do mrežnih diskov oziroma podatkov na njih.

PrimozR ::

miko22 je izjavil:

Ja, se strinjam, toda jaz ne morem ne diska formatirat, ne delit, ne preimenovat, vse dostopam preko zadev ko se prijavim v njihove app. V disclameru tudi piše, da so gesla tudi njihova.
To pol ni tvoj cloud, če je dostop do zadev preko njihovih app. Res da zadeva dela in da je enostavna, toda zasebnosti pa ni nobene. Niti diska ne morem kriptirat.

Zato ker ni namen, da boš ti prek OwnClouda urejal to. To je backend, OwnCloud pa frontend za vse to. To, kar ti nudijo oni, appi & co, je pa pač fancy wrapper, ki 'deluje povsod'. Skrbi za pravilno povezovanje pod vsemi pogoji, brez da bi se moral ukvarjati z dovoljevanjem IP-jev, s katerih lahko dostopaš, za zadostno varnost (kriptiranje prenosa podatkov, itd.), za preverjanje istovetnosti. Vse to bi lahko naredil tudi na lastno pest, ampak ni ravno clickety click, to je catch. Oni ti to storitev nudijo.

Formatiraš pa ti disk iz drugih, za to namenskih okolij.

XS!D3 je izjavil:

AgiZ je izjavil:


Omrežni disk, verjetno govoriš o SMB protokolu, ne deluje direktno preko interneta.

Seveda, da deluje. Zakaj ne bi? Ne pravim, da je dobra ideja uporabljat SMB direktno čez public internet, ampak dela pa. To je dejstvo.

In dela tudi kup drugih protokolov, preko katerih lahko bolj ali manj varno dostopaš do mrežnih diskov oziroma podatkov na njih.

Htro Googlanje je potrdilo, da SMB gre tudi prek interneta. In tudi potrdilo, da je to brilijantno butasta ideja (pretok informacij brez šifriranja in podobno). Res sem upal, da MrStein tega ne počne. Na srečo se je izkazalo, da je to res, se je pa izkazalo tudi nekaj drugega. Ampak on že ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

AgiZ ::

XS!D3 je izjavil:

AgiZ je izjavil:


Omrežni disk, verjetno govoriš o SMB protokolu, ne deluje direktno preko interneta.

Seveda, da deluje. Zakaj ne bi? Ne pravim, da je dobra ideja uporabljat SMB direktno čez public internet, ampak dela pa. To je dejstvo.

In dela tudi kup drugih protokolov, preko katerih lahko bolj ali manj varno dostopaš do mrežnih diskov oziroma podatkov na njih.

Pravzaprav imaš mogoče celo prav. Že zelo dolgo nisem poskusil, se pa spomnim da sem pred veliko leti imel težave ker ni znal windows SMB pravilno komunicirati preko NATa z zunanjim svetom. Takrat sem opustil ta test, in od takrat nisem več preizkušal zadeve. Verjamem da bi znalo biti sedaj to urejeno, ali pač?
Pravzaprav me res zanima, saj naj bi bil SMB3 tudi varnostno dosti bolj napreden. V mislih imam predvsem windows implementacijo.
Se da komu preveriti/je kdo že poskusil? Če ne, bom mogoče sam ponovno poskusil ko bo čas/volja/dolgčas. :)

MrStein ::

Evo, tu je opisan korak po korak, kako s WebDAV nastavi: https://app.koofr.net/help/webdav
(namesto strežnika koofr seveda daš svojega)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

PrimozR je izjavil:


Htro Googlanje je potrdilo, da SMB gre tudi prek interneta. In tudi potrdilo, da je to brilijantno butasta ideja (pretok informacij brez šifriranja in podobno).

Seveda je šifriranje.
No ja, še ena epizoda "Kako PrimozR nima pojma niti o najbolj osnovnih zadevah, a pameten je 110%"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tomi ::

Imam dilemo, kateri NAS in koliko diskov kupiti in kako jih konfigurirati.

Trenutno imam 4*2 TB diske v delovni postaji, in so skupno 90 % zasedeni, torej ne minimalna kapaciteta, jo gledam, 8 TB. Odločam se med 3*4 ali 6 TB v RAID 5, ali 2*10 TB v RAID 1. Sicer je od tega lahko odvisno, kateri NAS vzamem (2 ali 4 slote), vendar je najbrž smiselno kar 4 v začetku in in potrebi dodajam diske?
metrodusa.blogspot.com

PrimozR ::

Če je to edina kopija podatkov, potem bi šel verjetno raje na RAID1. Ne vem pa kako je zadeva cenovno, kolikšna je razlika.

Sam sem v DIY server vrgel 3x6 TB v RAID5 (ZFS-ov Z1 v bistvu), pa potem kopiram vse, kar ni video vsebina, še na 3 TB iz starega workstationa, od tam pa še vse, kar ni sistemska slika (backup dveh računalnikov na mreži), na mirror 1,5 TB diskov (prav tako iz starega workstationa) in na Backblaze B2 (trenutno je to nekih 500 GB). Če ne bi imel zadaj te verige, bi se izognil samo enemu paritetnemu disku, ampak bi to verjetno reševal s še enim 6 TB diskom v arrayu, potem pa ali RAID10/01 (načeloma precej hitrejši rebuild, ampak nekaj večji rizik izgube podatkov) ali pa RAID6 (ZFS-ov Z2).

Vse skupaj sem postavljal eno leto nazaj pa 10 TB diskov niti nisem gledal, predvidevam, da so bili kar dražji, itak sem pa šel v vse skupaj z mislijo, da ne bom nikoli imel v ohišju samo dva diska. Nekako obstaja opcija, da v računalnik zabašem še en HBA in nekako v ohišje zmontiram še kar nekaj diskov, če bo potreba (do 5 v 5,25 baye pa še nekaj bi jih lahko stlačil kam drugam v ohišje).

Tomi ::

Ne morem se odločiti med DS418, DS418j in DS918+. Koliko je 918 dejansko boljši od 418j, da upraviči 200+ € razlike v ceni?
metrodusa.blogspot.com

zee ::

Tomi je izjavil:

Ne morem se odločiti med DS418, DS418j in DS918+. Koliko je 918 dejansko boljši od 418j, da upraviči 200+ € razlike v ceni?


IIRC:
- nadgradljiv RAM
- moznost vgradnje NVME za cache

Pred dobrim letom sem bil v podobni dilemi in sem si za primerljivo ceno nabavil DIY NAS.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Han ::

DS918+, ker ima konkretno boljši procesor, ki brez težav streama 4K video. Pri nas bi ga načeloma moral dobit za manj kot 600 eur (uvoznik je Xenon Forte), v Nemčiji pa trenutno stane 525 eur.

Tomi ::

Han je izjavil:

DS918+, ker ima konkretno boljši procesor, ki brez težav streama 4K video. Pri nas bi ga načeloma moral dobit za manj kot 600 eur (uvoznik je Xenon Forte), v Nemčiji pa trenutno stane 525 eur.

Vem, sem gledal v DE, ker je precej cenejši. Bom verjetno res vzel 918+ in 2x10 TB diska.
metrodusa.blogspot.com

flameir ::

https://www.saturn.at/de/product/_synol...

je kdo naročal že tule in ve morda kao je z garancijo / dostavo v slo? hvala

Han ::

Mislim, da je dostava le znotraj Avstrije.

McClane ::

Sam sem vzel 918+ iz Nemčije, ker so slovenske cene naravnost nore. Dobil za cca. 500e, dela brez težav.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

travica ::

Kakšne izkušnje imate Synology uporabniki z:

- UPS naprave nižji cenovni razred ( za 218 serijo npr.)

in kateri uporabni / zanimivi app- i v synology ecosistemu so najprej za preklikati??

v mojem primeru po izdelavi arhiva USB copy za zunanjo kopijo, Rsync backup na drugi Buffalo NAS, Cloud Station Backup..

Karen ::

Jaz imam 218+ na APC 750VA UPS priključen (usb komunikacija) zdajle en teden, tako da se live še ni izkazal, ampak lahko potrdim da ga normalno najde in ga lahko skonfiguriraš v Synology-ju - torej kdaj gre spat, na standby, shutdown ipd., skratka standardne zadeve. Kaže sicer da naj bi pri porabi Synology-ja zdržal ene 2,5 ure brez štroma, ampak praksa bo pokazala. Po mojem za tiste krajše izpade bo čisto ok.
Appi? Jaz sem Drive nastavil za sinhronizacijo, pa Download station seveda.
Rsync s Qnap me pa še čaka, kolikor sem na hitro ene 2 tutoriala pogledal na YT pa par zapisov ne bi smelo biti večjih težav.
Tako na brzino če bi me kdo vprašal: Qnap mi je všeč ker lahko cel volume šifriraš, pa za moje pojme so nastavitve bolj logične. Synology lahko samo shared folderje šifriraš (ne celega diska), bolj me moti da je preveč Applovski (torej vse že vnaprej predvideva kaj bi ti rad... recimo daj dva diska v novo 218-ko pa nastavi da sta 2 volume-a... ni šans, ali oba diska v mirrorju ali pa nič... torej najprej enega notri, pa volume naredit, pa potem še drugega, pa drug volume naredit... skratka smartass). Seveda pa posledično za določene zadeve bolj friendly, če je uganil kaj bi si ti želel. Saj ko ga naštudiraš ni problem, oboje je user precej friendly.

Tomi ::

Prosim še za en nasvet.

Trenutno imam cca 8 TB podatkov, od tega je recimo 1 TB pomembnih in še backup za en disk (samo MacOS) recimo 1 TB maksimalno.

Najprej sem imel v mislih 2x10 TB v RAID 1, sedaj pa mi je cenovno (10 TB je 300+, 12 TB je 400 €) bolj postaja všeč ideja, da bi imel RAID 1 2* 3 TB za podatke in backup, ter en sam 10 TB samo za "obnovljive podatke". Lahko imam takšno konfiguracijo na 918+ in ali je miselna?
metrodusa.blogspot.com

darkolord ::

Seveda. Lahko jo imaš in je popolnoma smiselna.

Tomi ::

Mimogrede, če imate prostor in potrebujete dober disk, Computeruniverse ima 6 TB Ironwolf PRO za odlično ceno. Novi model, seveda.
https://www.computeruniverse.net/en/sea...
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

darkolord ::

Seagate pa dober disk ... :))

Han ::

Določene serije imajo kar dobre... 10 TB Exos X10 (ST10000NM0086), polnjen s helijem, je kar mamljiv za ca. 300 eur. ;)

Tomi ::

darkolord je izjavil:

Seagate pa dober disk ... :))

Ironwolf serija je skoraj v vseh testih zmagovalna.
metrodusa.blogspot.com

darkolord ::

Glede zanesljivosti? Kakšen vir?

SmeskoSnezak ::

Kaj je bolje... posebej VPN in pozarno pregrado postaviti v omrezju, ali uporabiti NAS VPN? Verjetno je bolje kupiti posebej pozarni zid/router/vpn in za njim NAS. Mnenja?
@ Pusti soncu v srce... @

igorpec ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Kaj je bolje... posebej VPN in pozarno pregrado postaviti v omrezju, ali uporabiti NAS VPN? Verjetno je bolje kupiti posebej pozarni zid/router/vpn in za njim NAS. Mnenja?

Če je omrežje javno, vsekakor NAS za požarni zid in VPN na routerju.

SmeskoSnezak ::

Omrezje ni javno.
@ Pusti soncu v srce... @

igorpec ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Omrezje ni javno.

Najbolj ne razumem kaj bi rad dosegel ampak ... lahko daš VPN server kamorkoli. Ni nujno da je na routerju, vendar pa moraš na routerju preusmerit zunanji port na VPN napravo znotraj tega omrežja. Lahko se naprej igraš z več nivoji varnosti, ločiš NAS od drugih naprav tako da se lahko dostopa do NAS-a, vendar dostop iz NAS-a ni mogoč do drugih naprav. Na tej NAS napravi lahko imaš VPN server in ko boš poklical od zunaj, boš imel dostop samo to tega NAS-a, ne pa tudi do ostalih naprav v omrežju. Lahko pa seveda omrežje nastaviš tako da boš imel dostop do vseh naprav v omrežju ...

SmeskoSnezak ::

Gre se samo za dobro postavitev NASa, in da varnost omrezja (ostale periferije) ni zmanjsana. Kako varno je postaviti VPN z NAS napravo?
@ Pusti soncu v srce... @

greatdrakon ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Gre se samo za dobro postavitev NASa, in da varnost omrezja (ostale periferije) ni zmanjsana. Kako varno je postaviti VPN z NAS napravo?


VPN strežnika se praviloma ne postavlja na strežniški podatkovni del, kjer so potencialno kritični podatki (torej NAS?).

Postavi strežnik na router ali kak namenski VPN strežnik (lahko virtualka, lahko raspberry PI (odvisno kolk močno zadevo rabiš)...

SmeskoSnezak ::

Potem se postavi vprasanje, zakaj QNAP in Sinology ima moznost VPN ... ali pa se napak razume to funkcionalnost.
@ Pusti soncu v srce... @

pierch ::

Zato ker so to consumer naprave, in je to najbolj priročno. Po drugi strani pa verjetno tudi novejši consumer routerji imajo to možnost.
Pierch

SmeskoSnezak ::

In kateri router/streznik bi se priporocal za postavitev? Kot omenjeno je to "mal vecje" domace omrezje in se gleda na varnost. Kupil bi se Sinology.
https://www.synology.com/en-global/prod...
@ Pusti soncu v srce... @

Invictus ::

Domače omrežje je vedno majhno :).

Drugače pa vrzi ven malo cifre...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pierch ::

SmeskoSnezak je izjavil:

In kateri router/streznik bi se priporocal za postavitev? Kot omenjeno je to "mal vecje" domace omrezje in se gleda na varnost. Kupil bi se Sinology.
https://www.synology.com/en-global/prod...

To pa žal nevem, kaj se sedaj priporoča, ne spremljam router scene. Zgornji synology se mi tudi zdi malo omejen, ampak to je seveda odvisno od potreb, želja in seveda penezov.
Pierch

Poldi112 ::

Premisli kakšno hitrost potrebuješ čez vpn in kupi en router, ki potegne toliko, kot rabiš. Če hočeš konkretno firmo - Mikrotik.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Poldi112 ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Gre se samo za dobro postavitev NASa, in da varnost omrezja (ostale periferije) ni zmanjsana. Kako varno je postaviti VPN z NAS napravo?


Za domačo rabi mirno lahko openvpn na nas-u uporabiš. Bo verjetno bolj varno, ko boš čez gui naklikal, kot če boš na roke konfiguriral nekaj, kar ne poznaš detajlno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
««
50 / 118
»»