» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
41 / 118
»»

igorpec ::

MrStein je izjavil:

SMR, ni za karkoli. (vir)


Je kak problem za: "NAS za domačo uporabo"?

Sicer pa ni treba ravno tega diska, važno da je 2.5 inch ... če je bistvena težava hrup.

MrStein ::

igorpec je izjavil:


Je kak problem za: "NAS za domačo uporabo"?

Načeloma ne. Bo pisanje včasih počasnejše, pa lahko malo zašteka (začasno) tu pa tam. Za live podatkovne baze ni, za drugo pa bo verjetno OK.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

harmony ::

Kupil sem 4xWD Gold pa je. Dal jih bom v RAIDZ, tako da bom na koncu imel 6Tb raw.

klinker ::

Ima kdo kaj za napisat glede Toshiba X300 5TB?

d4vid ::

Živjo, trenutno je moj "NAS" ena mini itx platka s atom d2550 in 2 GB rama, ima samo 2 sata porta.
Noter imam 3 TB disk in en SSD za sistem (OMV).
Kakorkoli, počasi razmišljam o širitvi, doma imam eno plato s 4x SATA in D525 procesorjem, ki jo lahko porabim, lahko pa na obstoječo dodam PCI -> SATA ali miniPCIe->SATA adapter...
Kakorkoli, z dodajanjem diskov bi se počasi rad naučil uporabe RAID. Načeloma so mi RAID 0, 1, 5, 6, 10 jasna. Trenutno imam 3 TB disk, dokupil bi še enega (ali 2) 3 TB diska in zvezal v RAID.
Sedaj pa problem... kater RAID izbrati:
- da bom imel čim več uporabnega prostora
- da bo zanesljivost čimvečja oz. da lahko odpove 1 disk naenkrat, SMART mi itak dela...
- da lahko ob priliki menjam kak disk za večjega
- da lahko poljubno dodajam diske, kolikor bo pač šlo
- da v primeru odpovedi matične plošče lahko priklopim diske na drugo in dela normalno naprej...

Sistem je OMV, ostalih nekako ne maram :) RAID bo SW, saj HWja nimam....
Je ECC ram obvezen ali se da preživet brez njega (atom ga tudi ne podpira ne pomoje... :) )
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Map ::

Glede na Synologyjev SHR kalkulator, njihov Hybrid RAID vedno vzame največji disk(če sta vsaj dva) kot disk za zaščito, ostale pa uporabi kot razpoložljiv prostor. Škoda mi je tega prostora za RAID, če ga ne rabim in bi želel poleg treh 8TB diskov dodat enega recimo 2TB, tako da bi imel 2TB za zaščito, ostalih 22TB pa za shrambo ostalih nepomembnih datotek. Je to kako izvedljivo?

https://www.synology.com/en-us/support/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Map ()

PrimozR ::

Da ti dela SMART ni noben faktor. Če hočeš imeti samo en disk paritete, poskrbi za podatke in imej tako, da v primeru odpovedi ne bo problemov, če ostaneš brez podatkov. Bistveno bolj varno je imeti 2 diska paritete (RAID6), ampak je to procesorsko precej bolj zahtevno. Alternativa je RAID10 (po 2 diska v RAID 0, arraya med seboj zrcaljena ali obratno, po 2 diska v RAID1, med arrayema pa stripe), kjer ti lahko odpovesta 2 diska, ampak ne katerakoli dva. V primeru odpovedi enega diska imaš 33 % možnosti, da ti bo pri odpovedi še enkrat odletel ves dataset (ker bo odletel disk z enakim setom podatkov, kot tisti, ki je že odletel - ostaneš z dvema setoma identičnih, a le polovičnih podatkov).

V primerjavi z RAID5 in 6 je RAID 10 prednost, ker je obnova podatkov BISTVENO hitrejša - zgolj skopiraš disk, ki je identičen odpovedanemu. Minus je, da najbolj obremeniš ravno ta kritični disk, ampak je ta postopek vseeno bistveno hitrejši od rebuilda RAID5/6.

Glede na ostale zahteve, mdadm v Linuxu je mislim da prava izbira, izogibaj se pa ZFS-a z RAID Z. Tam je pool takšen, kot je - kolikor imaš diskov, toliko jih imaš. Dodajaš lahko le tako, da pool podreš in narediš novega (podatke jasno pobrišeš). Večanje poola je možno le tako, da enega po enega od diskov v poolu menjaš za večjega, ko zamenjaš zadnjega, se plac poola poveča (če si 2 TB diske menjal za 4 TB, se efektivni plac potem podvoji). Vse ostalo ostane enako.

mdadm je bistveno bolj fleksiblen, kar se tiče growanja (se mi zdi da lahko tudi iz RAID0 narediš RAID 5, zgolj dodaš en disk, da ne omenjam dodajanja diskov v posameznem RAID načinu, večanja iz RAID5 v 6), deluje pa povsod. Definitivno, če hočeš biti neodvisen od SATA kontrolerja, vzemi SW rešitev, torej roke stran od namenskih kontrolerjev. Tudi tistih na matičnih ploščah.

ECC se MOČNO priporoča (beri: kdor ima 5 dag možganov v glavi, ga bo uporabil) za ZFS, drugje bi rekel da je zaradi narave hrambe podatkov manj nujen, ampak ravno to je potem prednost ZFS-a, da je bolj verjetno, da podatki niso okvarjeni. OMV je torej zate prava rešitev, kot si že ugotovil. Načeloma tudi podpira ZFS, ampak če nimaš ECC-ja in nimaš amtične, ki pdopira, bi se jaz držal stran. Drži se tudi stran od BTRFS-a, ker SW RAID funkcionalnost v njem (ko govorimo o 5, 6 in podobnih stopnjah) še ni končna. RAID0 in 1 se mi zdi da sta že stable, ampak to izdatno preveri pri drugih virih.

Vseeno pa pomembne podatke backupiraj še na druge lokacije, medije, itd.

njyngs ::

Si kdo lasti DS918+?

neooo ::

njyngs je izjavil:

Si kdo lasti DS918+?

jaz imam 916+ kar je prejšnja verzija. ima sicer quad core pentium ne celeron kot ta novejši in imam 8gb rama.

Zelo dobra zadeva drugače :) sem zelo zadovoljen!

klinker je izjavil:

Ima kdo kaj za napisat glede Toshiba X300 5TB?


jaz sem raje vzel p300 3tb od toshibe. so zelo tihi in dobri! so sicer desktop varijanta p300 ampak super delujejo ;)!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neooo ()

neooo ::

Tu sem kupil HP microserver gen10. https://www.ebay.com/itm/Serverturm-HP-...

In včeraj namestil xpenology 6.1 :) Deluje odlično.

Not imam v raid 5 4x3tb diske in 1x ssd cache 64gb.
8gb ram.
In cpu amd opteron x3216

 Hp Gen10

Hp Gen10


 Hp micro gen 10

Hp micro gen 10

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neooo ()

rdecaluc ::

Dober večer!

Jst bi pa en nasvet.

Imam matično M5A78L-M/USB3, na katero bi dal FX 4300, ter 12GB ECC rama. Napajalnik imam nek 550w bronze ali pač kupim nekaj 350w z boljšim ratingom.

Katere diske priporočate za neko normalno domačo uporabo? Aja ali je dobro dokupit tudi še intel NIC?

Namen je da bo skos prižgan. Bi mogoče kaj spremenili? To bi rad porabil, ker imam na voljo.
Est modus in rebus. ,typos

opeter ::

Procesor bo preveč žrl.

Glede diskov je skoraj vseeno, edino glej modele, ki se priporočajo za 24-urno delovanje (načeloma označene kot "NAS varianta"). Imaš serijo Seagate Skyhawk, Ironwolf, WD Purple, WD Red ipd. Število obratov 5400 do maks 5900.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

PrimozR ::

Skyhawk in purple niso nujno primerni za NAS. Način uporabe je vseeno drugačen.

opeter ::

PrimozR je izjavil:

Skyhawk in purple niso nujno primerni za NAS. Način uporabe je vseeno drugačen.


V kakšnem smislu? Oba imata deklarirano "podporo" za 24-urno delovanje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

klinker ::

Proc pa ja ni problem downclockat in znizat porabo.

PrimozR ::

opeter je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Skyhawk in purple niso nujno primerni za NAS. Način uporabe je vseeno drugačen.


V kakšnem smislu? Oba imata deklarirano "podporo" za 24-urno delovanje.

Mislim da je srž problema pri Skyhawk/Purple za NAS podpora za RAID. Pa timeout pa to.

Kaj je sploh ralzog, da se gleda Purple oz. Skyhawk? A so sploh kaj cenejši od Red/Ironwolf?

mare92 ::

njyngs je izjavil:

Si kdo lasti DS918+?

Jaz, noro zadovoljen :)

Karen ::

Fantje, tole "primerno za 24-urno delovanje" je komercialni nateg... Disk ko je prižgan se vrti. Včasih je veljala trditev, da je bolje da računalnik dela 24/7 kot pa da se ga na dan 10x prižge in ugasne (zaradi sunkov elektrike). Naj mi kdo pokaže kje prodajajo diske za katere piše da niso narejeni za 24/7 (recimo da imajo 36mesečno garancijo, pa da proizvajalec ne bo priznal garancije če bo disk prižgan 24/7/265/3leta)... skratka lahko da so optimizirani različni diski za različne načine uporabe, ampak v osnovi za domačo uporabo je ama res čisto vseeno katerega vzameš - ob istem priključku in isti hitrosti vrtenja je formula za izračun samo cena/GB, vse ostalo so "subjektivne osebne izkušnje"... to zdaj govorimo za domači NAS. Vzemi najcenejši disk ki ga dobiš v želeni kapaciteti... tole WD RED, Blue, Black... je isti hec.

njyngs ::

mare92 je izjavil:

njyngs je izjavil:

Si kdo lasti DS918+?

Jaz, noro zadovoljen :)

Imaš 4GB ali 8GB? Laufaš gor Plex? Je sploh možno oz. lahko preveriš?
Imaš DSM naložen na SSD ali na HDD?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

opeter ::

PrimozR je izjavil:

opeter je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Skyhawk in purple niso nujno primerni za NAS. Način uporabe je vseeno drugačen.


V kakšnem smislu? Oba imata deklarirano "podporo" za 24-urno delovanje.

Mislim da je srž problema pri Skyhawk/Purple za NAS podpora za RAID. Pa timeout pa to.

Kaj je sploh ralzog, da se gleda Purple oz. Skyhawk? A so sploh kaj cenejši od Red/Ironwolf?


Glede cene: sta cenejőa. Ni pa tako velike razlike.
Za ostale informacije pa hvala.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mihec87 ::

Gledam za hp g7 N54L na ebay pa so cene bližje 200eur kot pa 100eur zgleda so šle cene mal gor zaradi povpraševanja.. Razmišljam da bi vzel N40L pa dodal 8gb rama te se še dobi za cca 100eur, procesor je malo slabši... Načeloma rabim ala nas za plex,torrent itd.. nič kaj takega v glavnem(plex ne bo rabil delat transcoding) ker 4bay nas(qnap,synology) imajo kar ceno(vem pač plačaš sw in podporo)..

Btw je gdo probal v ohišje hp g7 microserverja vgradit m-itx plato(velikostno baje gre, razen višina hladilnika/ramov pa nisem siguren)?

PrimozR ::

Karen je izjavil:

Fantje, tole "primerno za 24-urno delovanje" je komercialni nateg... Disk ko je prižgan se vrti. Včasih je veljala trditev, da je bolje da računalnik dela 24/7 kot pa da se ga na dan 10x prižge in ugasne (zaradi sunkov elektrike). Naj mi kdo pokaže kje prodajajo diske za katere piše da niso narejeni za 24/7 (recimo da imajo 36mesečno garancijo, pa da proizvajalec ne bo priznal garancije če bo disk prižgan 24/7/265/3leta)... skratka lahko da so optimizirani različni diski za različne načine uporabe, ampak v osnovi za domačo uporabo je ama res čisto vseeno katerega vzameš - ob istem priključku in isti hitrosti vrtenja je formula za izračun samo cena/GB, vse ostalo so "subjektivne osebne izkušnje"... to zdaj govorimo za domači NAS. Vzemi najcenejši disk ki ga dobiš v želeni kapaciteti... tole WD RED, Blue, Black... je isti hec.

WD Green in podobni imajo drugačno logiko glede idlanja in ugašanja, ki pogosto dela probleme RAID setupom, ker zelo rado vrže disk iz arraya. To se sicer da tudi popraviti, ampak zakaj ne bi že v štartu vzel diska, ki to podpira?

Imam pa v spominu, da so različni diski 'dizajnirani' za x let uporabe pri y dnevnih oz. tedenskih urah uporabe, v smislu da je Blue narejen za do 8 ur uporabe na dan. Nekaj v tem smislu. Sanja se mi pa ne, kje sem to videl.

V praksi je edina razlika v FW-ju (zgoraj omenjena), mogoče v ležaje dajo drugo mast, da povečajo MTBF. Če je slednje res, si lahko prepričan, da bo precej diskov iz NAS-ov prišlo nazaj v garancijski dobi, če niso optimirani za 24/7. 8 ur na dan 5 let je nekaj povsem drugega, kot 24 ur na dan 5 let.

EDIT: če primerjaš WD-jev Red, Black in Blue:
5400 vs. 7200 vs. 5400 rpm
600.000 vs. 300.000 vs. 300.000 load/unload cycles
3 vs. 5 vs. 2 leti garancije
0 do 65 vs. 5 do 55 vs. 0 do 60 operating temp. range
20/29 vs. 29/36 vs. 25/28 dBa idle/seek

Takole na hitro čez palec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

PrimozR ::

Nisem dopisal, ker sem imel že na mizi južno, Red ima še podatek o MTBF-ju in workload ratingu v TB zapisa na leto, medtem ko druga dva nista.

Ima pa Seagate nekoliko več podatkov. Barracuda vs. Ironwolf vs. Skyhawk se primerjajo takole:

10^14 vs. 10^15 vs. 10^15 za URE (WD ima vse tri zgoraj primerjane modele pri 10^14)
2400 vs. 8760 vs 8760 power on hours per year (za 24/7 obratovanje - 100 dni za Barracudo, celo leto za druga dva)
55 vs. 180 vs. 180 TB write na leto
2 vs. 3 vs. 3 leta garancije
0/60 vs. 5/70 vs. 5/70°C obratovanja (ambient/drive case)

MTBF za Barracudo ni podan, za druga dva je, obakrat, ponovno, 1 milijon ur.

Čeprav med seboj delujejo zelo podobni, imajo lahko tudi isto ohišje, to seveda ne pomeni, da so diski med seboj enaki. Lahko imajo drugačen grade žice z drugim lakom, ki poveča življenjsko dobo. Za ležaje sem že omenil, zamenjaš mast, kar ti podaljša življenjsko dobo, odpre razpon obratovalnih temperatur, itd., na PCB dodaš elemente, npr. pospeškomer, kar ti omogoča dodatno kontrolo nad špindlom, itd. itd.

Tomay ::

Na žalost je pri diskih dosti bolj odločilna dobra/slaba serija diska, kot pa model diska.
Nov nas s 4 diski od katerih so 3 crknili v roku nekaj mesecev. In to tako hitro en za drugim, da ni uspelo rebuilda naredit. Slaba serija pač, lahko pa da je komu dol padel.
Pa še je takih primerov zato pa za resne zadeve raid6+reden backup
Voodoo 4Ever

neooo ::

Karen je izjavil:

Fantje, tole "primerno za 24-urno delovanje" je komercialni nateg... Disk ko je prižgan se vrti. Včasih je veljala trditev, da je bolje da računalnik dela 24/7 kot pa da se ga na dan 10x prižge in ugasne (zaradi sunkov elektrike). Naj mi kdo pokaže kje prodajajo diske za katere piše da niso narejeni za 24/7 (recimo da imajo 36mesečno garancijo, pa da proizvajalec ne bo priznal garancije če bo disk prižgan 24/7/265/3leta)... skratka lahko da so optimizirani različni diski za različne načine uporabe, ampak v osnovi za domačo uporabo je ama res čisto vseeno katerega vzameš - ob istem priključku in isti hitrosti vrtenja je formula za izračun samo cena/GB, vse ostalo so "subjektivne osebne izkušnje"... to zdaj govorimo za domači NAS. Vzemi najcenejši disk ki ga dobiš v želeni kapaciteti... tole WD RED, Blue, Black... je isti hec.



Jaz se z tem strinjam. Nevem pa kaj eni delate z diski da vam toliko crkujejo. Meni dosedaj samo en in to po 7 letih.

Zanimivo da eni hvalisate seagate, so pa vsepovsod ocenjeni slabo.

harmony ::

Tomay je izjavil:

Na žalost je pri diskih dosti bolj odločilna dobra/slaba serija diska, kot pa model diska.
Nov nas s 4 diski od katerih so 3 crknili v roku nekaj mesecev. In to tako hitro en za drugim, da ni uspelo rebuilda naredit. Slaba serija pač, lahko pa da je komu dol padel.
Pa še je takih primerov zato pa za resne zadeve raid6+reden backup

Ne rabis raid6 za domaco uporabo. Potrata diska. Rajsi vlozi v en oring backup in to je to.

moat ::

Nekaj časa se že "jebem" s tarejšim, poceni kupljenim Lenovo ix2 NAS, brez diskov. Problem je, ker mi ga ne uspe oživeti in pri zagonu diskov po beli lučki, zagori rdeča - napaka in je ne morem odpravit. Po več poiskusih raznih "mojstrov" na forumih zdaj poizkušam tudi v OS Linux in sicer po teh navodilih http://iomega.nas-central.org/wiki/Inst.... Kako pripravim torej trdi disk?

"Prepare disk
Ensure both disks are initialized with GPT partition table. Use the utility gdisk or fdisk to do this.
Now extract the files zImage and initrd from emctools/xxx_images/xxx.tgz. Connect the disk to your (Linux) PC, and write the files to the raw disk:"

Torej GPT disk ustvarim z orodjem EaseUS Partition Master 12.5 https://www.easeus.com/partition-manage..., vendar pa mi diska ne zazna, ko ga vstavim v nas in flesham tudi z USB stickom. Malo me moti pojem RAW, ko navodila nalagajo, da naj zapisujem fajle na RAW disk. GPT ni RAW disk! Če ga pripravim z orodjem EaseUS Partition Master je Unallocated - nedodeljem, brez particij, ni pa RAW (ali pa je to RAW?). Mi lahko kdo svetuje, kako naj po teh navodilih pripravim HDD, da ga bo zaznal NAS.
Hvala, moat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moat ()

mare92 ::

njyngs je izjavil:

mare92 je izjavil:

njyngs je izjavil:

Si kdo lasti DS918+?

Jaz, noro zadovoljen :)

Imaš 4GB ali 8GB? Laufaš gor Plex? Je sploh možno oz. lahko preveriš?
Imaš DSM naložen na SSD ali na HDD?

Uf, pozno videl.
4GB, Plex deluje vrhunsko, HDD.
Po mojem mnenju je to top NAS v tem cenovnem rangu, sem kar nekaj časa izbiral...

Joze_K ::

OK, takole,
imam NAS, pa nimam pojma kako naj izvedem BACKUP na NAS/PC in PC/NAS - torej z opcijami, ki so v NASU (ali kako drugače - kako naj izvedem avtomatski BACKUP (ali pa vsaj s kakim klikom na kak program - kjer so vse nastavitve že prednastavljene - da ne nastavljam vedno sproti)

Nas (Asustor AS-302T) ima tele možnosti
 Backup

Backup



kako torej uporabiti ali rsync (baje rabiš na PCju svoj program), ali FTP backup,.. ali...
če lahko kdo konkretno kako navodilo da.. bi bil hvaležen

PS: sedaj imam narejeno, da si diska v NASu (nista v RAID) določene direktorije skozi ta BAckup sinhronizirata....
bi pa rad tudi nekaj s PCja backupiral

hvala, J

PrimozR ::

Najprej povej, kaj želiš backupirati in kam.

Če želiš backupirati svoj PC, kjer je mesto za shranjevanje NAS, potem gledaš računalnik. Če je to Windows, uporabiš Windows 7 backup tool (tudi na Windows 10 se nahaja v control panel).

Če želiš backupirati NAS nekam drugam, potem pa na sliki gledaš pravo mesto.

Joze_K ::

Obe smeri.

Bom naštudiral Win backup.

Kako pa iz NASa na PC?

J

leiito ::

mare92 je izjavil:

njyngs je izjavil:

mare92 je izjavil:

njyngs je izjavil:

Si kdo lasti DS918+?

Jaz, noro zadovoljen :)

Imaš 4GB ali 8GB? Laufaš gor Plex? Je sploh možno oz. lahko preveriš?
Imaš DSM naložen na SSD ali na HDD?

Uf, pozno videl.
4GB, Plex deluje vrhunsko, HDD.
Po mojem mnenju je to top NAS v tem cenovnem rangu, sem kar nekaj časa izbiral...


Smem vprašati zakaj si izbral 918+, ne pa npr. 218+? Kolikor vidim, je za uporabl NAS—a kot media serverja edina bistvena razlika, da ima 918+ 2 LAN porta. Kar najbrž ni slabo, ampak a ni isto, če je NAS z UTP kablom priključen na router, ta pa potem spet z UTP na tivi?

Zadovoljen sem pa s Synologyjem zelo tudi sam, zdaj imam drugi NAS, nikoli nobenih težav, dela tiho in zanesljivo + odličen customer support imajo.

PrimozR ::

Joze_K je izjavil:

Obe smeri.

Bom naštudiral Win backup.

Kako pa iz NASa na PC?

J

To misliš backupirati celoten NAS ali samo detajle? V prvem primeru si naredil loop, kjer te bo, verjetno, zahakljal plac na enem nodu. Predvidevam da na PC-ju. Vsekakor relativno zanimiv aranžma prostora (jaz sem recimo iz PC-ja VSE vrgel na NAS, razen inštalacij).

Sicer pa glede na izbrano rešitev ne znam pomagati, verjetno pa boš moral v share dati diskovje svojega PC-ja in ga izbrati kot destinacjo v NAS-u.

Joze_K ::

Hja, določene DIR iz NASa bi rad na zunanji disk (v računalnik) še backupiral. Nekje sem bral da mogoče rsync (s tem da je treba rsync program na PC instalirati..pa ga ni freestyle - ali ne najdem), tuhtanja če mogoče Ftp ali kaj od drugih ki so na voljo...če mogoče kdo pozna konkretno rešitev...

Hansb ::

Joze_K

Tole si poglej ti bo malo več jasno kako lahko uporabiš rsync

Hans je banano

okica11 ::

Odveč kišta doma se bo prelevila v domač NAS server.
Zanima me kateri OS priporočate. FreeNAS? Pri freeNASu me zanima če se da zunanje (usb) diske uporabljati kot storage (disk s *khm* prenosi--ni problematično če pride do napak). Koliko razumem FreeNAS vzame diske ampak v read only in potem hoče prenos datotek na ostale (ZFS) diske. Drugo vprašanje pa je če je kdo uspel inštalirat ispy znotraj VM v freeNASu (da ne rabi še en računalnik z windowsi in ispy programom laufat in shranjevat na NAS). Hvala :)

PrimozR ::

Pre FreeNAS ni nujno, da uporabljaš ZFS.

Ampak glede na setup (zunanji diski, stara kišta) verjetno raje glej kaj drugega.

okica11 ::

Vprašanje starosti je na mestu:
Bo intel i5 650 (2c/4t @3.2-3.5GHz) z 4gb dd3 @1333MHz (bi dokupil še 4gb) zadosten HW za nek spodoben domač NAS ?

GupeM ::

Bo. Boš pa imel kar veliko porabo.

moat ::

Imam možnost dobiti NAS Zyxel NSA325 v2 https://www.zyxel.com/support/SupportLa..., po ugodni ceni, okoli 50EUR. Imam pa pomisleke ker ni uradno podprt (je le NSA326) v Windows 10 https://www.zyxel.com/support/announcem... in se bojim, da bi imel probleme https://social.technet.microsoft.com/Fo.... No teh zaznanih problemov je na netu še nekaj, predvsem v smislu, da so nadgradili sistem v W10 in njihov NAS ni več viden.
Prosil bi za mnenje, takole iz prve roke, če ima kdo NAS Zyxel NSA325 v2 ali pa poznavalce glede kompatibilnosti in delovanja omenjenega NAS-a v Windows 10. Iz spletne strani Cneta s specifikacijami https://www.cnet.com/products/zyxel-nsa... je razvidno, da Zyxel NSA 325 v2 podpira tudi Windows 8. Bi bil lahko zaradi tega po defaultu podprt tudi v desetici? Hvala, moat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moat ()

moat ::

Mi lahko da kdo tudi kakšen splošen namig in koristen nasvet glede NAS-ov, njihove vidnosti v OS, oz. brskalnikih in njihove funkcionalnosti. Morajo dejansko biti podprti v vsakem posebej OS, so npr. Windowsi, oz. njihove platforme, dejansko tako različne med sabo (npr, 7,8 in 10), da imajo probleme s starejšimi NAS-i. Razumem, da druge starejše naprave potrebujejo ustrezne gonilnike, toda ali niso mrežni NAS-i tukaj izvzeti? Hvala, moat.

borisk ::

mogoče ni podprt kakšen management software, drugače pa bi moral NAS delati brez problemov (preslikava omrežne mape oz diska)

lp, Boris

moat ::

Hvala, borisk, torej lahko predvidevam, da bo tudi Zyxel NSA325 v2 (glej moj post zgoraj), normalno delal v windows 10, čeprav ni uradno podprt (z razliko Zyxel NSA326) v desetki (je pa po cnetovih specifikalijah podprt v windows8). Hvala, lp.

opeter ::

moat je izjavil:

Hvala, borisk, torej lahko predvidevam, da bo tudi Zyxel NSA325 v2 (glej moj post zgoraj), normalno delal v windows 10, čeprav ni uradno podprt (z razliko Zyxel NSA326) v desetki (je pa po cnetovih specifikalijah podprt v windows8). Hvala, lp.


Moral bi. Vmesnik gre tudi v tem primeru preko spleta, če se ne motim, do diskov pa bi moral normalno dostopat kot bi to poel v primeru normalnih strežnikov. Torej v Windows Raziskovalcu kot mrežni disk.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

moat ::

Hvala, opeter. LP.

harmony ::

Vprasanje za tiste, ki uporabjate FreeNAS ter enkripcijo. A je potreben vnos passworda oziroma pasfraze vsakic ob samem zagonu OS-a ali sele takrat, ko se zeli dostopati do podatkov.

Jaz bi namrec zelel imeti enkripcijo vklopljeno, ampak ne bi pa imel rad NAS priklopljen na monitor in ob zagonu kucal geslo. Zal moj NAS ne bo deloval 24/7. Ponoci bo ugasnjen.

leiito ::

Vsaj na Synologyju moraš pri vstopanju v OS prek browserja po vsakem zagonu NAS-a vpisati username/pw, oz. ne ravno vpisati, klikniti, ker ostane od prej. Na iOS napravah enako.

harmony ::

leiito je izjavil:

Vsaj na Synologyju moraš pri vstopanju v OS prek browserja po vsakem zagonu NAS-a vpisati username/pw, oz. ne ravno vpisati, klikniti, ker ostane od prej. Na iOS napravah enako.

To je ze jasno. Ampak to je dostop do administracije streznika. Mene bolj zanima kako je z diski, kdaj moram tu vpisovati pwd.

No ce ne veste, bom itak moral sprobati pa bom sporocil.

PrimozR ::

harmony je izjavil:

Vprasanje za tiste, ki uporabjate FreeNAS ter enkripcijo. A je potreben vnos passworda oziroma pasfraze vsakic ob samem zagonu OS-a ali sele takrat, ko se zeli dostopati do podatkov.

Jaz bi namrec zelel imeti enkripcijo vklopljeno, ampak ne bi pa imel rad NAS priklopljen na monitor in ob zagonu kucal geslo. Zal moj NAS ne bo deloval 24/7. Ponoci bo ugasnjen.

Če ne moreš imeti prižganega 24/7 razmisli o kaki drugi rešitvi. Ne vem če ima smisel. Magari o WD-jevem mrežnem disku, ki bo toliko tišji, da bo lahko deloval 24/7.

Sicer pa po zagonu serverja z neke druge naprave dostopiš prek Web UI-ja, greš pod storage, tam pa odkleneš poole z geslom in/ali geli datoteko. Po tem lahko dostopaš do datotek (prek mrežnih shareov). Do odklepa dostop do podatkov sploh ni mogoč, niti WebUI ne pokaže datasetov, ki so na poolu, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

neo5468 ::

Uporablja kdo unraid? Mnenja?
««
41 / 118
»»