» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
17 / 118
»»

mile ::

jaz imam tega

http://www.cooltek.de/en/powered-by-jon...

res da ni hot swappable, ampak tega doma itaq ne rabim

Dr_M ::

Ce hoce kdo korak dlje. Super ohisje.
http://www.fractal-design.com/home/prod...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Blazz ::

Lonsarg je izjavil:

@Blazz najcenejša DIY varianta je J1900 v enem mini ohišju z 64GB SSDjem pa potem zraven magari dva, če eden ni dovolj zunanja 4TB diska, zadeve bodo, če jih zložiš eno na drugega še mal manjše prišle kot tisti Asustor.

Dobiš za ceno tistega Asustorja že dva diska zraven.

Ponudba takih lepih fensi ohišji za DIY NASe pa je nažalost zelo boga, jaz sem kar svoje leseno naredil:) Če pa je kdo zbrskal kako fajno primerno ohišje pa na plan z linkom, ker tudi mene zanima:)


ok, katero plato na ta celeron J1900?

WiseBear ::

NAS-a z J1900 jaz ne bi kupoval, ker ne podpira ECC.

hojnikb ::

kupis am1 plato z unofficial ecc podporo..
#brezpodpisa

Lonsarg ::

WiseBear je izjavil:

NAS-a z J1900 jaz ne bi kupoval, ker ne podpira ECC.

Zanimivo, meni se zdi ECC VELIKO bolj potreben na OSEBNEM računalniku, kjer aktivno delaš na pomembnih dokumentih, kot pa na NAS... Ok pustimo na strani kak software, ki izrecno v navodilih piše, da slepo zaupa RAMu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Blazz ::

Blazz je izjavil:

torej stručkoti, ajde nasvet za build-your-own NAS:

svetujte mi, kater HW in SW, zahteve pa so:

- čim manjše saj bo v zelo natrpani majhni network omarici v kleti bajte.
- še posebej pomembno zelo nizka poraba, nujno pod 20W
- notri bosta 2x 4 TB WD REDa v RAID 1
- da bo zadeva resnično zmogljiva in ready za 4K MKVje, torej HEVC
- da bo gor laufal lahko PLEX ali kaj podobnega, da se bo lahko vrtelo filme na 2 TVjih sočasno brez vmesnih playerjev ala xtreamer
- da bo READ / WRITE za big file-e prek 90 MB per sec
- linux verjetno odpade, saj nimam pojma o linuxu
- 1 gigabit mrežna logično.

torej katero plato, cpu, ram, ohišje, kater OS etc? pa kr s cenami zravn, da se da primerjat še cenovno med vsemi opcijami :)

Ker trenutno imam Buffalo 421de pa notr 2 4TB WD reda v raid 1, problem pa je ker ne gre gor PLEX, zato si ogledujem Asustor dvodiskovne rešitve za cca 200 eur.

thnx vsem že vnaprej


torej, se bo kdo opogumil in mi predlagal kak DIY rešitev?

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

kupis am1 plato z unofficial ecc podporo..

Em... Ne. Tudi če neuradno vklopiš, folk vseeno pravi, da zadeva kaže da ne dela. Torej če hočeš ECC ne šparaj, ampak se skeširaj za proper zadeve. Če je predrago, hja, tough, obstajajo tudi cenejše verzije, ki podpirajo ECC (kot sem povedal že mnogokrat).

Lonsarg je izjavil:

WiseBear je izjavil:

NAS-a z J1900 jaz ne bi kupoval, ker ne podpira ECC.

Zanimivo, meni se zdi ECC VELIKO bolj potreben na OSEBNEM računalniku, kjer aktivno delaš na pomembnih dokumentih, kot pa na NAS... Ok pustimo na strani kak software, ki izrecno v navodilih piše, da slepo zaupa RAMu.

Mja, ker ko delaš, ne opaziš napake, ko pa arhiviraš fajl, pa seveda takoj opaziš napako! Pa ker arhiviraš zato, da se ti arhiv počasi pokvari, kajne? :)

ECC je v bistvu pomemben povsod. Ali pa nikjer. Fora je, da ga ZFS zahteva, če govorimo o bolj DIY variantah NASa. Drugje ni tako obvezna zahteva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Han ::

Prosim za jedrnat odgovor (nisem bral vsega za nazaj): je možno Synology DS414 nastavit tako, da so diski (skoraj) v celoti izkoriščeni, brez kakršnega koli raida ipd.? Da lahko na štiri 3 TB diske shraniš vsaj 11 TB podatkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Dr_M ::

Lahko, JBOD.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

turist1 ::

vprašanje, če v NAS vgradiš 1 disk... nanj downloadas torente in preneseš podatke itd.... čez mesec dni vgradiš še en disk... je potrebno kaj dodatno konfigurirati oz. bodo podatki s prvega diska še "Normalno berljivi"? hvala...

čuhalev ::

Sistemu moraš povedati, da bi rad ločeno uporabljal nov disk. Kako to naredi, je odvisno od sistema.

turist1 ::

lahko to povem sistemu čez mesec dni, ali moram to kofigurirati ze pri prvi namestitvi diska?? moram biti na kaj pozoren pri prvi namestitvi diska?? da bom lahko čez mesec dni kasneje dodal se en disk brez tezav?

čuhalev ::

Odvisno kakšen sistem imaš. Če imaš dovolj sposobnega potem lahko delaš sto in eno čudo.

dottor ::

Eno vprašanje bi imel Atom C2758 al 2x j1900? Investicija je manjša če grem v 2x j1900 sistem kot 1x C2758. Enga bi uporabljal za virtualizacijo NASa (2x3TB RAID1) in Plex strežnika (večina po en lokalni uporabnik, redkeje 2) drugega kot virtualizacija routerja (žično in brezžično preko USB 2.4/5GHz kartice in W7 za očeta (pol pa z RPi2 povezal) + vsak na PCI-E slot faše dodatno 1gbps mrežno.

Ohišje bi lahko sam nardil - vse mATX ohišji iz odpada (po možnosti enaki ali iste velikosti) odrežem iz enega "nosilec" za ploščo jo obrnem na hrbtno stran in nardim na sistem vratc ter odrežem in pritrdim še en A/I ploščico. Pol pa rabim samo še PSU 24pin in 4pin Y-spliterje. Pol vse povežem na 1gbps 8 portni switch (2 porta rabi ta zadeva + 2 PCja + RPi2 in še kakšen za rezervo).

C2758 miniserver me pride ene 1200€, 2x j1900 pa malo več kot pol manj. Poraba bo pa tam tam.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Red_Mamba ::

jaz sem fural ESXi server na Gigabyte GA-F2A88XM-D3H Motherboard.
Ena od VM masin je bil plex server in laufa brez problema. Bi ti priporocal plato.
ESXi se da instalirati brez tezav. Prepozna onboard LAN. Dobra lastnost je da v ESXi omogoca IOMMU. kar pomeni, da lahko hardwear-e dodelis virtualni masini in se obnasa tako kot da bi bil fizicno priklopljen na masino. Ne gre prek virtualizacije. Super zadeva za ravno tvoj problem ;)

V tvojem primeru ne rabis locene masine za router ampak v virtualno masino instaliras pfSense. V MB pa vtaknes eno pcie gigabitno lan kartico in jo dodelis pfSense.
Glej samo da bo LAN karta podprta v ESXi (recimo Intel PRO/1000 GT; imas tudi take z 2ma ali 4mi porti). Potem jo pa dodelis pfSense masini. Isto lahko delas z SATA kontrolerji (ampak ne s tistim ki je onboard, ker ta je zaseden z ESXi diski). To ti recimo pride hudo prav ce zelis diske na sata kontrolerju dodelit direkt VM masini kjer furas nas4free ali podobno zadevo.

Ce bi jaz delal NAS na novo bi ga naredil s to plato saj ima 8 sata portov. Vse skupaj bi pa dal v Fractal Design Define Mini Series Micro ATX Case.
Tako sem pa trenutno vse prestavil na intel plato ker jo je skoda prodat. GA-F2A88XM masina gre pa bratranovemu mulcu za budget gaming rig. Za minecraft in spile, ki jih igra bo cist ok skupaj z GTX 650 grafo, ker on board je bolj boga. Trenutno testiram win10 na masini pa laufajo brez problema. Res vredu MB.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

dottor ::

Sej kar se tiče komponent imam doma na omari E7200 in G31M-ES2L ki mi nabirata prah. Prav tako imam 2x1GB 667MHz, 2x1GB 800MHz in 2GB 667MHz ter imam en 420W LCPower ki mi nabira prah. Ohišje ni problem dobit samo diski mi falijo... Ampak je tu poraba malo visoka. Razmišljam pa v tej smeri da bi iz tega vsaj neki naredil (virtualiziral NAS in virtualiziral Plex server).

Dodatno: Sistem bi v IDLE imel porabo okoli 30-30W ob polni obremenitvi procesorja pa prileze do 60W
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

Dr_M ::

ESXi ne dela na J1900, zaradi graficne.

http://xpenology.com/forum/viewtopic.ph...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

raceboy ::

Zivjo.

HP Proliant Microserver Gen8
2GB RAM
2 x 2TB 7200 SATA

Vse stock. Ebay (UK). Refurbished. A razred. Cena 316€ z postnino. Za uporabo ESXi (XPEnology + Windows Server 2012).

Se vam zdi ok?

PrimozR ::

Hm, nov brez diskov (s Celeronom) se dobi za 230 do 240 + poštnino iz Nemčije Če so ti 2 TB diski okej pa če niso pretirano rabljeni, potem načeloma ni tako zelo slaba cena. Sam bi raje vzel nekaj brez diskov ter le-te nakupil sam. Magari če 2 TB, samo da so novi (kar sicer res ni nujno dobro :).

raceboy ::

ja glede diskov je loterija tko al tko. povej. kje z nemcije imas te cene? hvala

PrimozR ::

Se mi zdi, da je bilo še včeraj morda par EUR ceneje, ampak vseeno, okrog 240 EUR (Computer Universe in MindFactory - oba pošiljata v Slovenijo): http://geizhals.at/de/hp-proliant-micro...

EDIT: glede na wishlist bi nekih 800 EUR prišel komplet s štirimi 3 TB diski (z RAID 6 dobiš 6 TB uporabnega prostora, podatki so pa precej na varnem).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

WiseBear ::

Jaz sem ga skupaj z 2x8 gb ecc rama naročil na Cyberportu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WiseBear ()

PrimozR ::

A dostavljajo v Slovenijo? Na avstrijskem Geizhalsu piše, da lifrajo samo v Avstrijo. Sem bil pod vtisom, da je za nemškega podobno (nisem pa preverjal).

WiseBear ::

Dostavljajo ja. Plačaš lahko tudi s Paypalom. Imam dobre izkušnje z njimi.

raceboy ::

zanimivo. bom razmislu. res, da je nova zadeva. sicer pa kar imam izkusenj z hp-jevimi strezniki, kar sem jih postavil ni crknil se nobeden. tako, da nekako "zaupam" v njih. s tem, da ce tukej dam se vsaj 2 x intenso 2TB sem prec na 400EUR.

wisebear: meni bi bilo dovolj se 2gb dodatnega rama? je tudi ta kmbinacija tam?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: raceboy ()

PrimozR ::

Ma imej se rad, pa vtakni v NAS WD RED oz. Seagate NAS. Sploh če boš gonil kak RAID.

Dr_M ::

Ce bos nabavil WD Red, se kar pripravi, da jih bos menjal vsako leto.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Miha 333 ::

Če pa Seagate, pa na leto in pol :)

buneech ::

Dr_M je izjavil:

Ce bos nabavil WD Red, se kar pripravi, da jih bos menjal vsako leto.

Zakaj? Js mam dva 3TB že skor 2 leti.

Dr_M ::

Jest sem pa 2 menjal po 8 mesecih, enga pa po letu in pol.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

levaky ::

Tudi jaz imam slabe izkušnje z WD RED. Od šestih dobil 3 DOA.

Glede na Backblaze report, se splača HGSTje, ki jih imam tudi trenutno v svojem NASu dobre pol leta in delajo.

Matej

buneech ::

Velikosti? Da ni slučajno slab batch pri določeni velikosti.

levaky ::

Pri meni vsi 4TB

mitja73 ::

Rabljeni diski: NO GO
Kupit par diskov nekje kjer jih med transportom do tebe 10 različnih kurirjev premetava kot premog: NO GO

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitja73 ()

Gogo ::

Nekje sem zasledil review da so problematični WD velikosti 3TB. Sicer ne najdem linka. Moja dva 4 TB kar veselo gonita že kakšno leto BP. tok tok
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

Sic! ::

Pozdravljeni

Slučajno sem naletel na to temo in rad bi podal moj pogled in rešitve, ki sem jih uporabil. Morda bo komu lažje rešiti probleme pred
katere ga postavlja iz dneva v dan večja količina digitalnih podatkov, ki jih je potrebno nekako urediti in shraniti.


Najprej za in proti gotovim rešitvam

Zagotovo ima vsak svoje želje in potrebe kar se tiče hranjenja podatkov, na trgu pa obstajajo gotovi aparati, ki jim te potrebe pokrijejo
(kar se tiče hranjenja podatkov), zraven pa ponujajo še množico bolj, man ali popolnoma neuporabnih funkcionalnosti. Zakaj neki nebi
uporabili teh naprav ki dajejo možnost priti do cilja v najkrajšem času z najmanj potrebnega dela in nepotrebnega učenja in zapravljanja časa.

Ko sem iskal svojo rešitev, sem razmišljal takole:

Pro

- gotova rešitev, ni nepotrebne zgube časa
- uporabljene so preverjene tehnologije
- kompakten design
- majhna poraba energije

Con

- Nefleksibilnost (končno število ležišč diskov)
- Specificirana strojna oprema (v primeru okvare popolna odvisnost od proizvajalca)
- Časovna omejitev podpore proizvoda s strani proizvajalca (naprava je namenjena dolgoročnemu shranjevanju podatkov in če zamudim
časovno okno, v katerem proizvajalec predvideva popolno odpoved naprave, mi lahko priskuti življene)
- Propad firme, prevzem s strani druge firme,sprememba politike firme in s tem predčasno prenehanje podpore izdelka
- Mnogokrat slaba strokovna podpora in manjek progranske opreme za restavracijo podatkov ob katastrofičnih dogodkih
- Cena (glede na to, da moram tako napravo menjati najkasneje vsake štiri leta ali še prej, da moji podatki ne bodo ogroženi,
je cena ogromna, da ne govorim o problemih vsakokratne migracije podatkov


Napisano me je prepričalo, da za moje potrebe in želje te naprave niso primerne, torej je edina možnost samogradnja.

Ker se ukvarjam s fotografijo in videom, so moje potrebe po prostoru velike in iz leta v leto še naraščajo. Želim si imeti
čim enostavnejšo rešitev, ki bo obvladljiva skozi leta in bo nudila dovolj varnosti, da bom ohranil večino podatkov (popolne varnosti pač ni).
Čim manj administracije in enostavno vzdrževanje.
Zato sem si pred gradnjo NAS-a postavil naslednje cilje:

- Fleksibilnost v velikosti podatkovnega polja (možnost kontinuirane nadgradnje - dodajanje diskov)
- Čim bolj standardna strojna oprema (če primerne komponente nimajo na zalogi v moji lokalni "trafiki" stvar ni primerna zame)
- Čim enostavnejša in čim bolj kompaktna programska oprema, čim bolj neodvisna od strojne opreme. (kompleksna progranska oprema nosi
sama v sebi večjo možnost napake)
- Čim enostavnejši sistem varovanja podatkov
- Zanesljivo delovanje
- Primerna tehnična podpora (proizvajalca in uporabnikov)
- Dobra povezljivost
- Nekaj dodatnih funkcionalnosti (FTP, WEB, VPN, v zadnjem času še PLEX in oblak)
- Enostavno administriranje
- Konstantno obveščanje o stanju podatkovnega polja, diskov, omrežja, tekočih procesov, ...)

Verjetno se bo kdo vprašal kje med zahtevami je hitrost. Torej hitrost zapisovanja pa tudi branja pri arhiviranju pač ni nekaj,
kar bi bilo resnično pomembno. Vse kar je blizu polovice hitrosti omrežja je več kot dovolj. Iz delovnih postaj največkrat kopiram podatke
v ozadju medtem, ko so obremenjene z drugimi opravili in je nekaj minut razlike zanemarljivo. Če napišem še v prispodobi. Moja
želja ni bila narediti športni BMW s turbo polnilci, milion elektronike in življensko dobo pet let, temveč traktor, s katerega lahko
odpade tričetrt delov, pa se bo še vedno premikal, takega, ki ga bom lahko sam razstavil in popravil.

Zaradi vsega napisanega sem se pred leti, ko je bilo vprašanje aktualno, in po preveri večine možnosti odločil za UnRAID. Kdor
programske rešitve ne pozna lahko gre na njihovo spletno stran. Rešitev še zdaleč ni popolna, vendar pokriva večino
mojih zahtev in želja. V teh letih je evoluiral, vseskozi pa je bil zanesljiv, kar mi največ pomeni.
Toliko o tem, dodal pa bi še nekaj svojih izkušenj za samograditelje glede na poste ki sem jih prečital.

Zasledil sem, da si vas večna želi zgraditi NAS s štirimi, petimi diski in to v čim manjšem ohišju.
Priporočal bi vam, da razmislite in se odločite za večje ohišje, z več prostora za dogradnje. Danes se vam zdi npr. 12TB ogromno
prostora, čez leto ali dve boste verjetno zamenjali ohišje ali kupovali nove, večje diske, stari pa se vam bodo valjali po stanovanju.

Zasledil sem tudi, da ste pri konfiguracijah komaj omenjali napajalnike.
Dejstvo je, da je napajalnik en izmed zelo pomembnih komponent NASa. Mnogokrat so prav slabi ali prešibki napajalniki vzrok za
težave s sistemom ali celo popoln razpad sistema. Priporočil bi vam, da izberete kvalitetne napajalnike z dobrimi zaščitami pred
prenapetostjo ali padci napetosti, pa seveda proti kratkemu stiku. Za varno delovanje sistema je dobro izbrati napajalnik ki je po
nominalni moči za polovico do dve tretini močnejši od izračunane porabe sistema. (konice ob zagonu sistema ali ob delni okvari diska znajo
biti dokaj visoke in padec napetosti lahko povzroči probleme ostalih komponent ob zagonu).

Vsega enkrat je omenjena uporaba UPSa
Uporaba UPSa bo obvarovla več vaših podatkov kot RAIDi 1, 5 in 6 skupaj! Naši elektrodistributerji niso nič kaj prijazni do
uporabnikov. Niso največji problem dolgi izpadi energije, večino težav povzročajo kratke prenapetosti in prekinitve v omrežju,
krajše od ene sekunde.

Reduciranje ventilatorjev in majhna ohišja
Prezračevanje in hlajenje naprave je bistveno za dolgotrajno delovanje. Verjamem, da vsakogar moti šum in ropot ventilatorjev, vendar
pa naprava ni namenjena dnevni sobi ali spalnici. Namestite jo v primeren prostor s primerno vlago in temperaturo, ki se ne
spusti pod 20 stopinj, kjer nikogar ne bo motila in je nihče ne bo zbrcal v navalu jeze. Optimalno je, da temperatura diskov ne
preseže 40 stopinj.

Za zaključek
Namen mojega pisanja ni bil kakorkoli ocenjevati načinov in sistemov kogarkoli, prav vsi imajo dobre in slabe strani in če se katerikoli
zdi nekomu primeren glede na njegove potrebe, je verjetno "pravi". Pa tudi zadnji del mojega besedila ni mišljen kot "poučevane" kogarkoli.
So le izkušnje zadnjih osemih let.
Trenutno imam dva sistema s po več kot 30TB. Prvi, starejši, ima 16 diskov v polju (nekateri od samega začetka) in možnosti razširitve na 20.
V osmih letih sem sistem štirikrat selil v druga ohišja in zamenjal že vse komponente (razen diskov) ne da bi mi bilo kdajkoli potrebno
migrirati podatke.
Dislociran sistem je skoraj identičen in mnogo mlajši. V informacijo - izgradnja sistema (brez diskov) z dvajsetimi ležišči + cache
bi me danes stala cca 700€

PrimozR ::

Če UnRAID dejansko podpira samo en paritetni disk, je IMO treba laufati stran od njega, razen v primeru sistema, kot ga imaš, kjer imaš še backup backupa. Efektivno gre za RAID 5, ki pa pri velikih diskih ni več uporaben:

http://www.zdnet.com/article/why-raid-5...
http://www.zdnet.com/article/has-raid5-...

Sicer je pa, kar sem gledal, res problem najti en NAS OS, ki bi podpiral nekaj naprednih funkcij ter omogočal enostavno širjenje polj. ZFS (prek FreeNAS ter se mi zdi da NAS4Free) izgleda super, a poola ne moreš 'zrasti', lahko le ustvariš novega in čez skopiraš podatke. Linuxov MDADM je v tem pogledu boljši, a ima par drugih minusov v primerjavi z ZFS-jem (snapshoti, deduplikacija). BtrFS naj bi bil najboljše obojega, a v praksi zadeva še ne deluje niti približno, še RAID 1 je komaj podprt. Morda bo kdaj super, a trenutno BtrFS ni uporaben za resne namene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Sic! ::

Ne, ne gre za RAID-5, to je, po mojem mnenju, kar posrečena mešanica med JBOD in RAID-4. Dejnsko polje sestavljajo diski z lastnimi, neodvisnimi, datotečnimi sistemi varovanimi s pariteto zapisano na posebnem disku. Vse pa je prekrito s transparentnim imenikom, ki omogoča uporabniške share, ki se raztezajo preko teh neodvisnih diskov. Dobra stran take zasnove je v tem, da tudi v katastrofičnem scenariju (sočasna odpoved dveh ali več diskov) ne pomeni izgubo vseh podatkov, temveč le podatkov na uničenih diskih. Zdrave diske lahko brez problema (s primernim driverjem) priklopiš in do podatkov dostopaš s katerekoli delovne postaje (windows, linux)
Zaradi takega, enostavnega sistema je tudi zelo enostavno sukcesivno dodajati diske (ne glede na velikost, hitrost, format ali proizvajalca) brez potrebe po rekonstrukciji "polja". Aktivni so le diski, ki jih trenutno uporabljaš, ostali so na stand-by. Oba navedena faktorja zelo zmanjšata možnost sočasne odpovedi več diskov, za razliko od RAID-5, kjer se vsi diski v polju vrtijo sinhrono, torej imajo enako število delovnih ur, ponavadi pa so še (vsaj v začetku) nabavljeni istočasno, od istega proizvajalca in so morda še iz iste šarže - to pa že kar kliče po katastrofi!
Seveda se vse plača. Tudi zgornje lepe lastnosti niso zastonj in gredo na rovaš hitrosti - predvsem zapisovanja. Tak sistem zagotovo ni primeren za heavi-duty sisteme, kjer bi se npr. ZFS neprimerno bolje obnesel. Na domačih NAS sistemih in po moje tudi pri dislociranih backup sistemih pa se stvar odlično obnese.

PrimozR ::

Vem da ni RAID-5, pravim da je efektivno enak. Oz. RAID-4, ki ima 'paritetni disk' (pri 5-ki paritetni blok cikla med diski). Stvar je, da imaš samo en paritetni disk, kar je dandanes bistveno premalo. Verjetnost, da boš med rebuildom tako velikega poola izgubil še en disk, ni majhna, predvsem pa se vrednosti 1 bliža verjetnost, da boš fasal unrecoverable read error. Kar ti bo efektivno ubilo polje, ki je že na kolenih. Torej bye bye data.

OKej, s temle ne izgubiš vseh podatkov, kar je res plus, a vseeno, ne vem če bi se šel 24-drive pool z le eno pariteto...

Če bi bila zadeva vsaj zastonj, vsaj za domačo uporabo. Je pa Microsoft s svojim pred končnim izidom ukinjenim Drive Extenderjem za Windows Home Server imel podoben koncept.
Windows Home Server @ Wikipedia

Dr_M ::

Seveda je treba upostevat eno sicer nenapisano pravilo, da kupis diske razlicnih serij in proizvajalcev. Ce kupis vse enake naenkrat, si se ze v startu ustrelil v nogo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Sic! ::

Prav imaš PIPI, v nekem obdobju bo zagotovo prišlo tudi do sočasne odpovedi dveh diskov, ali treh, ali štirih, ... Vprašanje je, o kao dolgih obdobjih govoriva. Devu, mesecu, letu, desetletju?
V astronomskem rastru časa bo to v naslednjem trenutku!
Želim povedati le to, da ni nič absolutnega, tudi varnost ne in zato je potrebno pri odločitvah sprejeti nek rizik. Da ga na najbolj bolečih točkah zmanjšamo (ne eliminiramo) imamo varnostne kopije. Tudi če imaš dva, tri ali več paritetnih diskov, rizik še zmeraj obstaja. Odločil sem se pač za drugačen pristop. Dovolj mi je en paritetni disk in pogoji delovanja, ki diskom omogočajo "naravno, varno življenje" in "naravno umiranje". (primerno okolico, primerno napajanje, odsotnost šokov - električnih in mehanskih) To so glavni vzroki sočasne odpovedi več diskov. Kontrolirano umiranje pa je strategija!

PrimozR ::

Ne govorim o sočasni odpovedi. Govorim o odpovedi enega in rebuildu, kjer bo do napake prišlo med rebuildom. Do napake, ki bo v primeru RAID5 ubila polje. Ker je non-recoverable read error nekje na ravni velikosti enega diska oz. bo tam vsak čas (mislim da je v rangu 10^12 al 10^13 prebranih bitov, 1 do 10 TB torej). Pač praktično garantirano bo, da bo med rebuildom prišlo do napačno prebranega bita in polje bo disk vrglo ven. Ter se sesulo. Seveda bi lahko na silo vseeno rešil podatke, a nekje boš verjetno imel napake v podatkih. Potem pa gruntaj, kje/kaj to je ;)

Čeprav kakor gledam zaradi hitrosti tako branja in pisanja kot obnavljanja podatkov za 4 diske z dvema paritetnima raje izbereš RAID 10, nekoliko večjemu riziku navkljub (če odpovesta dva prava diska, si vseeno ob vse podatke).

Imeti kopije kopij je najlažje, ker se tako najmanj sekiraš. A pogosto imajo tudi anjbolj resni skrbniki nekoliko stare kopije, sploh ravno takrat, ko pride do težav, za mnoge je pa že en NAS oz. backup drag, kaj šele drugi, kaj šele na tretji lokaciji.

Sic! ::

Interesantna debata, naj povzamem. Problem gledava iz različnih zornih kotov in rešitve so pač posledica možne percepcije problema.
Nedvomno se strinjava, da je erozija informacij dejstvo, da ni vprašanje če temveč kdaj. In nedvomno popolne rešitve ni, ker je prav ta fenomen bistvo narave (ne napaka). Tvoj pristop se osredotoča izključno na odpravo škode posledic, jaz pač zagovarjam stališče da je potrebno najprej eliminirati čimveč vzrokov, torej omejiti posledice in nato še vzostaviti sistem za eliminacijo škode posledic.

Na kaj mislim?
Moj pristop je tak, da želim izključiti čim več vzrokov, ki pripeljejo do napak čitanja/pisanja. To je dober pristop za vsakogar, saj večina ukrepov ne zahteva nobenih dodatnih stroškov, dosti pa pripomore k varnosti podatkov.

1. lokacija naprave.
Napravo postavimo tako, da eliminiramo mehanske vplive (premikanje, tresenje, sunke, ...), da eliminiramo Magnetne vplive(razni viri permanentnih in elektromagnetnih polj), da eliminiramo zunanje toplotne vplive (izpostavljenost soncu, grelnim telesom), da aparata ne postavljamo v pretirano vlažna okolja (kuhinje, kopalnice, neprezračeni prostori - predvsem kletni)
2. Hlajenje komponent
Pregrevanje in velika oscilacija temperature komponent med delovanjem naprave elektronskih ali mehanskih pripelje do njihove hitrejše degradacije in posledično do napak
3. Napajanje naprave
Pri priklopu naprave na el. omrežje je potrebno paziti, da na isto vejo napeljave niso priklopljeni tudi veliki porabniki (bojler, pečica, mikrovalovka, močni elektromotorji, pralni stroji ...) zaradi katerih bi lahko ob njihovem vklopu ali med delovanjem prišlo do velikih padcev napetosti.
Dober in dovolj močan napajalnik bo rešil veliko problemov pri prenapetosti in padcu napetosti
UPS je "nepogrešljiv" pri varovanju naprave in podatkov pred posledicami napak v el. omrežju.

Dejanske in fantomske napake podatkov
Večina dejanskih napak podatkov nastane med zapisovanjem, nekatere zaradi kasnejših mehanskih in termičnih vplivov in dotrajanosti elementov naprave. Vplivi se lahko seštevajo, tako da bi jih bilo težko našteti vse
Drugi tip napak pa so fantomske napake, torej napake ki to sploh niso in se pojavljajo zaradi vzrokov, ki sem jih zgoraj naštel in se jim da
dokaj enostavno izogniti. Samo en primer: hipen padec napetosti lahko zaradi odsotnosti UPS in slabega napajalnika povzroči napako nekje na poti od diska, kontrolerja do RAMa, preveliki raztezki elementov diska zaradi visoke temperature lahko povzročijo slabo poravnavo glave s sledjo cilindra in posledično napako čitanja (ohlajen disk lahko podatke prečita pravilno)...


Najbolje bi bilo v čim večji meri upoštevati oba vidika varnosti: najpre preventiva kot sem jo tu opisal in seveda kurativa, kot jo zagovarjaš ti, pa naj bsta to dva tri ali več "varnostnih" diskov. Seveda pa je vse odvisno od materialnih in drugih možnosti in seveda od pomembnosti podatkov.

PrimozR ::

Ko govorim o non-recoverable read error, to je specifikacija diska, na koliko prebranih mpodatkov bo prišlo do napake, ne glede na to, kako močno se paziš diska. Je pač nekaj, kar je neizbežno. Pri polno delujočem RAID polju ne bo težav, pri branju s samo enega diska ne vem, kaj bo to predstavljalo (bo ponovno branje datoteko prebralo pravilno?), problem je izključno za degraded RAID polje, ker kontroler takšen disk pač mora izločiti. In tako se začnejo resnejše težave.

Preberi tista članka, če ju še nisi. Za URE ne pomaga nobena klima, gretje, ohišje, ventilatorji, UPS-i, 100 redundančnih diskov, itd., je nekaj, kar se BO zgodilo, samo od sebe.

Strežniški diski imajo rating za URE nekaj redov velikosti višji, mislim da sta cifri 10^13 za consumer oz. 10^15 prebranih bitov za strežniške verzije, ki so jasno nekajkrat dražje od consumer različic.

EDIT: WD Red ima očitno rating 10^14 btov, torej dobrih 10 TB prebranih podatkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

driver_x ::

PrimozR je izjavil:

[...] problem je izključno za degraded RAID polje, ker kontroler takšen disk pač mora izločiti. In tako se začnejo resnejše težave.


To je velik problem, ki sem ga občutil tudi sam v polju RAID 5 na Linuxu (mdraid). Po menjavi diska, ki je totalno odpovedal, se je začela obnova polja, sistem pa je naletel napako pri branju in izločil še drugi disk ter s tem onemogočil celotno polje.

Sic! ::

Tokrat kar se da kratko, najprej o številkah.
Vse te številke ne povedo dosti, raje skoraj nič. nanašajo se na nek imaginarni statistični disk, poleg tega pa ne poznava metodologije, ki so jo uporabili, tipe/proizvajalce diskov, vzorčenja, okolja testiranja in še drugih nekaj sto parametrov, ki so jih pri raziskavi upoštevali. Članki so stari šest let, torej ne veva koliko so še relevantni (na številke mislim)

Kar se tiče RAIDA 5, pa tudi 6 se strinjam. RAID nikdar ni bil koncipiran za varovanje podatkov. Dejansko je nastal v dobi majhnih in počasnih diskov. Stripanje in posledično vzporedno čitanje iz več diskov je služilo izključno krajšim dostopnim časom in hitrešemu delu heavy-duty serverjem, temu služijo ti in slični sistemi še danes. Varovanje s pariteto pa je služilo predvsem skrajšanju down time-a strežnikov.

Sistem, ki ga uporabljam jaz, uporablja pariteto za varovanje diskov z lastnimi datotečnimi sistemi, kar seveda ne izključuje napake pri rebuildu (naj gre za bit, bajt, sektor ali celo cluster) vendar rebuild zdravih podatkov ni problem - sistem zaradi tega nebi razpadel. Problem bi bil le popoln izpad diska.

Sic! ::

No še tole bi dodal
Okoljski elementi, ki sem jih opisal v predprejšnjem postu pa še kako vplivajo ali bo nek disk brez napake prebral le dest na šesto, deset na dvanajsto ali celo deset na sedenajsto bitov brez napake.

Netrunner ::

Zadnje čase se odločam o nabavi enega NAS sistema za domačo rabo kateri bi skrbel predvsem za backup slik in dokumentov ter da si shranjuje prejšnje verzije datotek.

Nisem prav dosti raziskoval ko so mi pozornost pritegnili NAS-i od synology. Prvo sem gledal DS-214se nato me je bolj zamikal DS-215j ... vendar na koncu sem ugotovil, da ne potrebujem nobenega RAIDA in mi enojni disk zadostuje, tako da sem se osreditočil na DS-115j ali mogoče DS-115

Prebral sem malo morje review-ov in pogledal par videov na youtube in zadevo ful hvalijo tako ali drugače, kar me je že skoraj prepričalo v nakup ko sem prebiral še malo forume kjer sem pa zasledil par postov v katerih totalno skritizirajo synology po dolgem in počez...

Meni zdaj nekaj ni jasno .. kako lahko ena zadeva ki je na eni strani prehvaljena po drugi pa skritizirana tako da te glava boli ???? tukaj nekaj ne štima .. ali so oni po forumih preveč omejeni da bi znali zadevo uporabljat ali pa je synology podkupil en kup testerjev da jim dajo dobro oceno !!??

Kakšno mnenje je dobrodošlo okoli omenjenega NAS-a oz dobre alternative :)

aja... razne homemade zadeve me ne zanimajo ker nimam časa se ukvarjat s tem...

Joze_K ::

jaz sem kupil tole Asustor AS-302T
fulll zadovoljen....
simpl za nastavljanje,backup raid, zunanji, one-touch... zelo dobro deluje deluje tudi kot medijski strežnik....
pa še malo morje uporabnih programov ima,... večino niti rabim ne...
««
17 / 118
»»