» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
18 / 118
»»

PrimozR ::

StarCitien lahko je odvisno, kaj na neki strani pričakujejo od NAS-a. Na nezahtevnem forumu ga bodo pohvalili, ker je plug and play (Synologyja to), na kakem FreeNAS forumu pa spljuvali, ker nima ECC pomnilnika, nima ZFS-ja, nima RaidZ-ja, itd. Pač odvisno je, kaj pričakuješ.

Lepo da ti en disk zadošča, a vseeno premisli, če ne bi raje dual-bay modela, v njem dva diska, ki bosta v RAID-1. Torej da boš imel na dveh diskih kopijo in ne boš ostal brez podatkov, če en odleti.

Netrunner ::

Sem razmišljal o RAID-1 vendar je nepotreben saj NAS bo deloval kot backup in ne kot glavni in edini nosilec podatkov. Original se bodo nahajali na posameznem PC-ju, kopija pa na NAS-u.

Če crkne NAS imam še vedno backup na svojem računalniku in obratno. Vse pomembnejše stvari pa imam še v cloud-u, tako dual-bay model + 2x hdd mi prinese samo nepotrebne stroške.

Pa RAID v osnovi ni mišljen kot backup, ampak pride prav tam kjer s potrebuje dostopnost podatkov 24/7 četudi crkne en disk. Cenejši modeli od synology ne nimajo hotswap-a, tako da za tako so neuporabni.

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

hm.. sem malo primerjal synology DS115 z QNAP TS-131 in za podobno ima QNAP kar nekaj prednosti nad synology-jem .. je kakšen SLO trgovec ki prodaja te single drive QNAPE? ..sam nisem imel sreče z iskanjem.

Preferiram lokalne trgovce kot pa naročilo prek neta saj cena z poštnino je podobna kot pri nas ... seveda če se prodaja :)

Rokomawh ::

V tem forumu se velikokrat omenja ZFS. Ali kdo pozna oz. ima izkušnje z Btrfs, ki naj bi bil njegova "ekvivalenta" če ne še boljši?

Uporablja ga Rockstor .
----------- pa lep dan! Rokomawh

Miha 333 ::

Rokomawh je izjavil:

V tem forumu se velikokrat omenja ZFS. Ali kdo pozna oz. ima izkušnje z Btrfs, ki naj bi bil njegova "ekvivalenta" če ne še boljši?

Uporablja ga Rockstor .

Odvisno od tvojih potreb, zame je tole žal deal-breaker:

The one missing piece, from a reliability point of view, is that it is still vulnerable to the parity RAID "write hole", where a partial write as a result of a power failure may result in inconsistent parity data.

Lonsarg ::

Oziroma povedano drugace, za ultrasuper ekstremen reliability ZFS pac se vedno zmaga. Drugace pa je btrfs vec kot super v primerjavi z klasicnimi file sistemi, jaz ga uporabljam v svojem virtualnem linux seafile strezniku, ker je med drugim tudi edini linux file sistem ki zna pravilno sporocat virtualnemu disku kaj je izbrisal.

Treba pa tudi vedeti da btrfs v primerjavi z ZFS porabi tko za faktor 100 do 1000 manj resorsov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

PrimozR ::

Načeloma je btrfs še precej eksperimentalen, je treba hudo dobro vedeti, kaj (in zakaj) počneš, da ga lahko uporabljaš brez hujših težav.

mirch ::

Pozdravljeni. Iščem NAS za uporabo doma. Spogledujem se z Synology DS215j in DS215+. Seveda + model enkrat dražji vendar tudi enkrat boljši hardware. NAS imam namen uporabljat za torrent, security cam, ftp za lastne datoteke, streaming na tv, ... pa mogoče še za kakšno malenkost (spletni strežnik za kakšno hobi programiranje itd.). Vendar se bojim če bom nabavil le "navadni" model "j", da le ta za poganjanje omenjenih operacij ne bo zadoščal (ali?). Prosim za vaše izkušnje in mnenja.

aerie ::

Za domačo rabo bo j model tudi OK. Mogoče se bo občasno kaj zatikalo ampak, če gre za domačo uporabo bo za potrpet. Drugače pa lahko za ceno j modela zgradiš sistem na osnovi Celerona J1800, za ceno + modela pa že pravo malo zverinico na osnovi i3-4130T in daš gor Xpenology.

Lonsarg ::

PrimozR je izjavil:

Načeloma je btrfs še precej eksperimentalen, je treba hudo dobro vedeti, kaj (in zakaj) počneš, da ga lahko uporabljaš brez hujših težav.

Ekeperimentalnih je samo se par res advanced funkcij katere moras itak bit pravi mojster da se jih sploh znas dotikat(recimo snapshots pa take fore), vse ostale everyday zadeve so zdaj ze oznacili kot dokoncno stable leto in vec nazaj.

mirch ::

aerie, hvala! Bom malo pregledal tvoj predlog. Na hitro opazil da niti ne "pije" tolko stroma kolko sem si mislil (cca. 35W). Ne poznam pa toliko Xpenology, moram se raziskat :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirch ()

Joze_K ::

mirch je izjavil:

Pozdravljeni. Iščem NAS za uporabo doma. Spogledujem se z Synology DS215j in DS215+. Seveda + model enkrat dražji vendar tudi enkrat boljši hardware. NAS imam namen uporabljat za torrent, security cam, ftp za lastne datoteke, streaming na tv, ... pa mogoče še za kakšno malenkost (spletni strežnik za kakšno hobi programiranje itd.). Vendar se bojim če bom nabavil le "navadni" model "j", da le ta za poganjanje omenjenih operacij ne bo zadoščal (ali?). Prosim za vaše izkušnje in mnenja.


ali pa poglej tole:
Asustor-AS302T

sem ga dobil precej ceneje od Synologie, pa ima bistveno moočnejši procesor, tudi HDMI izhod,... skratka... ni še pokleknil pred ničemer... ZELO zadovoljen

Han ::

Ima kdo NAS priklopljen na UPS? Je možno UPS in NAS povezati prek USB ali UTP in nastaviti zadevo kot na običajnem strežniku?

Kateri UPS je primeren za Synology DS-215j?

Dr_M ::

Ups obicajno dela uredu na xpenology, pri nekaterih verzijah se zgodi, da dobivas disconnect/connect sporocila.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Lonsarg je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Načeloma je btrfs še precej eksperimentalen, je treba hudo dobro vedeti, kaj (in zakaj) počneš, da ga lahko uporabljaš brez hujših težav.

Ekeperimentalnih je samo se par res advanced funkcij katere moras itak bit pravi mojster da se jih sploh znas dotikat(recimo snapshots pa take fore), vse ostale everyday zadeve so zdaj ze oznacili kot dokoncno stable leto in vec nazaj.

RAID5 že deluje? Kar sem gledla ima še vedno precej resne probleme, sploh ko govorimo o uporabi za storage. Pa snapshoti načeloma niso tako zelo hudo napredna funkcija, so pa hudo uporabna funkcija, ki jo ZFS podpira (AFAIK).

Lonsarg ::

Snapshot je seveda uporaben, ampak za to imaš že softwarske rešitve in to potem ni več FS v bistvu ampak komplet backup softwer rešitev in FS v enem. In ne tudi raid načeloma še ne spada pod zadosti stable za critical sisteme na btrfs, oziroma je na meji.

Moje priporočilo za katerikoli sistem(home, buisness, cluster) bi trenutno bil btrfs + LVM na low level nivoju. Vsi resni backupi pa se še vedno delajo na višjih nivojih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

mirch ::

Kakšna pa je kompatibilnost Xpenology-a z Harwarom? Na spletni strani načeloma obstaja tabela kompatibilnosti, vendar vprašam na sploh (za vsak slucaj rajši pred nakupom kot pa po:)) - na kaj moram pazit?

Ter katere diske WD RED ali Seagate NAS? Namen imam vzet 2x 2TB.

Dami ::

Če že morš katerega od teh dveh, potem WD. Drugače pa HGST oz Toshibe.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

bsslo ::

@mirch, jaz imam DS215j in uporabljam približno tako kot si ti opisal - z izjemo FTP-ja. Načeloma ne opažam kakšnih lagov ali počasnih odzivov.

Problem bi imel kvečjemu, če bi storitve, ki si jih navedel, bile aktivne (intenzivne) ob istem času.

Mogoče bi jaz bil drugače previden: Kaj če pride novejši DSM OS, ki bo porabil več resursov? Kaj pa novejše DSM aplikacije? Koliko dolgo bosta cpu/ram v DS215j zadostna?

mirch ::

bsslo .. hvala za odziv. Delal sem z DS213 (firma) ki je bil v uporabi le kot ShareFolder, super je delal kaj je moral. Bojim se tocno tega kaj si ti navedel bsslo. Namrec da deluje torrent odjemalec pa da sam dostopam do sharefolder ali ftp-ja, hkrati pa se kaksna malenkost. Ceprav v koncni fazi nisem podjetje in nimam nekih potrebnih kriticnih dostopnih casov, vendar kaj pa ce priklopim kaksno kamero, ki ob vsakem premiku (recimo zunaj hise) zapisuje na Synology?

aerie, nasel sem naslednika, namrec maticno z oznako 1900. Seveda pa se tukaj spet bojim, da jo nabavim pa da ne bo kaj kompatibilno (da ne bi bil kompatibilen XPEnology (priznam da se nisem prebral vsega na njihovi strani)) :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirch ()

SimplTech ::

@mirch: mogoče samo v razmislek, ko vidim da iščeš nekaj kar bo preverjeno delovalo z XPEnology. Jaz imam že kar nekaj časa v aktivni uporabi HP MicroServer ProLiant G7 N54L. Uporabljam verzijo z 2GB RAMa in za vse domače potrebe je moči več kot dovolj. Dobiš ga pa za normalni denar iz UK: link

To kar sem linkal sicer piše, da je Seller refurbished, a je testiran in deluje kot mora. Pa še 4GB RAMa ima in dodatno mrežno. Za ta denar dobiš lično in trpežno ohišje, prostora za 4 x 3,5" diske (plus dodatna dva 3,5" diska, če odstraniš optično enoto). Na internetu je okoli teh Microserverjev velik community in imaš cel narejene moddane BIOSe, ki omogočijo dodatne funkcije, veliko vodičev kako menjati ventilatorje, kako namestiti XPEnology...

Skratka priporočam. Dobi se pa tudi nova Generacija 8 Microserverja, kako pa ta deluje v kombinaciji z XPEnology pa nimam informacij.

mirch ::

SimplTech .. hvala za nasvet. Ne dvomim vec ce bo delovalo ali ne, sem nasel cist "kratek" forum samo na to matično ploščo: klik

LuiIII ::

Pri enem našem ZFS storagu (24x8TB) sem opazil, da izredno počasi briše veliko število majhnih datotek. Zadeva je tako počasna, da smo morali storage podreti in dati na hardware RAID.

Miha 333 ::

LuiIII je izjavil:

Pri enem našem ZFS storagu (24x8TB) sem opazil, da izredno počasi briše veliko število majhnih datotek. Zadeva je tako počasna, da smo morali storage podreti in dati na hardware RAID.

Priporočeno največje število diskov na vdev je 8. Raje naredi več manjših vdevov. Koliko ste imeli RAM-a? ZFS deluje optimalno, če ima za vsak TB prostora na voljo 1 GB RAM-a.

kogledom ::

Miha 333 je izjavil:

ZFS deluje optimalno, če ima za vsak TB prostora na voljo 1 GB RAM-a.

To velja samo če imaš dedup vklopljen. Drugače pa odlično dela tudi brez tega.

Me pa zanima kaj je razlog za počasno delovanje pri LuiIII.

dottor ::

Se je kdo igral z 2gbps mrežamo? Razmišljam za NAS pripravit 2gbps povezavo - 2x 1gbps, kar pomeni da rabim ploščo z 2x1gbps in switch na katerem lahko nastavim 2 1gbps porta da zazna kot en 2gbps. Kakšno priporočilo glede switcha (5-potni)?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Invictus ::

Mora biti managed switch. Butasti switchi tega ne znajo. Glej podporo za LACP.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dr_M ::

Samo ne pricakuj, da bos imel 200MB/s+ prenosa naenkrat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

dottor ::

Bolj se mi gre če več uporabnikov na 1x želi pisat ali brat iz NASa da nimata tolko brenzanja. Se pravi če jaz nalagam slike na switch in brat istočasno gleda iz switcha film da njemu ne začne video alpa audio laggat.

Sem pa v ta namen gledal uzet ASROCK C2550D4I, 2x2GB ECC in 3x4TB WD RED, za ohišje se nagibam na Coolermaster Elite 110, napajalnik pa Seasonic 360W 80+gold.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

trnvpeti ::

ne rabis managed switcha
dve mrezni na nasu v bond/teaming

Dr_M ::

dottor je izjavil:

Bolj se mi gre če več uporabnikov na 1x želi pisat ali brat iz NASa da nimata tolko brenzanja. Se pravi če jaz nalagam slike na switch in brat istočasno gleda iz switcha film da njemu ne začne video alpa audio laggat.

Sem pa v ta namen gledal uzet ASROCK C2550D4I, 2x2GB ECC in 3x4TB WD RED, za ohišje se nagibam na Coolermaster Elite 110, napajalnik pa Seasonic 360W 80+gold.



Ce ti uspe usposobit load balancing, da dela tako kot treba, je to super.
Na xpenology ne dela (vsaj na trenutni verziji xpenoboota).
Sicer kaze 2gbit link, pravtako je switch pravilno nastavljen, ampak sem probal iz dveh compov na1x in je skupna hitrost samo 1gbit.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

dottor ::

8-portni gigabitni managed switch je 130€ :P

Kar se tiče diskov RAID (in kateri) al ZFS?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Dr_M ::

The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

dottor ::

Pol ne znam uporabljat brskalnikov 8-O

Ta prvi je na mimovrste 10€ dražji oz. 15 s poštnino.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

čuhalev ::

Če imate samo eno povezavo (podatkovni pretok), vam LACP ne koristi.

dottor ::

Kot povezavo je mišljeno iz NAS-a vn? Dejansko bo na NAS dostopalo s strani treh računalnikov občasno pa še preko prenosnika, tablice in 1-2 pametnih telefonov. Gor bom jaz imel še 3. backup fotografij (zdej imam na 2 ločenih diskih zadeva), backup dokumentov in študijskih zadev ter nek datacenter za travniške vsebine (filmi, serije, glasba, animeji), brat bo uporabljal za dokumente in travniške vsebine, oče za dokumente, iz prenosnik naprav pa se bo po večini dostopalo do travniških vsebin in dokumentov.

Morem še malo preštudirat, ker nisem še nikoli tega delal, da NAS ne bo imel dostop do interneta, se pravi bo viden samo v mreži.

Sedaj rešujem to tako, da imava z bratom travniške vsebine vsak pri sebi in deljeno na mreži in ni pol en od drugega pobirava ali odpirava preko mreže, zato bi rad vse skupaj centraliziral + imel še en dodaten backup za zadeve ki so mi pomembne in jih imam trenutno na računalniku. Pri tem pa nebi rad je je mreža bottleneck, zato bi NAS vezal na 2gbps, tako da bi v večini primerov ko do njega dostopamo iz dveh naprav imela vsaka 1gbps povezavo (pri brezžičnih napravah MAX. 300mbps sodeč po routerju).

Zdej če imam kakšno napačno mišljenje na vse skupaj me prosim opozorte ker Better safe than sorry.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

wini ::

Še vedno lahko imaš 2 mrežne pa 2 ip naslova
za travniške zadeve uporabiš 1 ip za pomembne zadeve pa linkaš npr cloudsync na drugi ip

trnvpeti ::

kateri sw bos imel na nasu?
bond/team upari 2mrezni kartici na 1ip, in sw sam ureja, po kateri mrezni se clienti prijavljajo na nas

čuhalev ::

Ena povezava pomeni: src ip, dst ip, src port, dst port = konst.
Če dostopata dva računalnika, potem se to šteje kot dve povezavi.

Kako narediti, da bo NAS dostopen samo v lokalni mreži? Daj mu IP, vendar mu ne daj IP prevzetega prehoda. Če že hoče, mu daj IP, kjer ni nič.

tiran2000 ::

predlog za ohišje NAS ki:
- čimmanjše in ceneje (mini-itx)
- 2x2.5 hd
- 2x.3.5 hd
- 1x razširitev za kartico LAN vzadaj
- ni potrebe po prostoru za napajalnik, ni potrebe po prostoru za grafično kartico

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Kar se SWja tiče razmišljam FreeNAS gor ruknit na USB ključek.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

trnvpeti ::

http://olddoc.freenas.org/index.php/Lin...
dve, ali celo tri mrezne....

LACP bonds Ethernet connections in order to improve bandwidth. For example, four physical interfaces can be used to create one mega interface. However, it cannot increase the bandwidth for a single conversation. It is designed to increase bandwidth when multiple clients are simultaneously accessing the same system. It also assumes that quality Ethernet hardware is used and it will not make much difference when using inferior Ethernet chipsets such as a Realtek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

dottor ::

Se pravi FreeNAS zna že sam parit mrežne priključke v enega?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

trnvpeti ::

dottor je izjavil:

Se pravi FreeNAS zna že sam parit mrežne priključke v enega?

seveda
na misel mi ne pade nihce, ki tega ne zna

dottor ::

Pol lahko uzamem tudi "neumen" switch in to namesto na switchu porihtam na NASu?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

trnvpeti ::

dottor je izjavil:

Pol lahko uzamem tudi "neumen" switch in to namesto na switchu porihtam na NASu?

da, sej ta nasvet si ze dobil pred casom

dottor ::

Možno :P

No za zdej hvala vsem ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Invictus ::

trnvpeti je izjavil:

dottor je izjavil:

Pol lahko uzamem tudi "neumen" switch in to namesto na switchu porihtam na NASu?

da, sej ta nasvet si ze dobil pred casom

Ne moreš.

Ker moraš tudi na drugem koncu imeti nekoga ki podpora LACP.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dr_M ::

Ma obstaja en nacin teaminga, ki ne potrebuje managed switcha.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

čuhalev ::

Da, temu načinu se reče, daj vsaki kartici svoj IP. ;)
««
18 / 118
»»