» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
104 / 118
»»

OrkAA ::

V tapravo temo si se spravil razlagat, da so podatki nepomembni. :))

Dajmo se drzat tehnicnih debat in ne filozofiranja o emocijah, ker je to drugace pri vsakem posamezniku.

Nikonja ::

Jaz imam dnevni backup na NAS, cca enkrat na dva/tri meseca backup na zunanji disk (na isti lokaciji) in to delam predvsem zaradi tega če dobim kakšen k... kripto virus, in še tretji backup gre na cloud.
Iskreno ne pada mi na pamet da bi kupil še en NAS in težil frendu ali družini da ga imam pri njih za še eno kopijo podatkov, ker šansa da zgubim vse tri kopije podatkov je smešno majhna tko da se res ne sekiram.

GupeM ::

Nikonja je izjavil:

Jaz imam dnevni backup na NAS, cca enkrat na dva/tri meseca backup na zunanji disk (na isti lokaciji) in to delam predvsem zaradi tega če dobim kakšen k... kripto virus, in še tretji backup gre na cloud.
Iskreno ne pada mi na pamet da bi kupil še en NAS in težil frendu ali družini da ga imam pri njih za še eno kopijo podatkov, ker šansa da zgubim vse tri kopije podatkov je smešno majhna tko da se res ne sekiram.

Seveda. NAS + cloud je v večini primerov več kot dovolj. Prenosni disk na katerega občasno kopiraš podatke je za varnost podatkov v tem primeru bolj ali manj nerelevanten. Je pa lahko zelo handy, če ti crkne NAS in imaš dostop do backupa instant in zastonj. Medtem ko dostop do backupa v cloudu ni niti instant, za večje količine pa niti brezplačen.

BigWhale ::

Dejte mir s filozofiranjem o tem kaj je komu pomembno.

jellychelsea ::

Pozdravljeni!
Situacija je sledeča: trenutno imam Plex server na PCju, ki pa je v isti sobi kot TV. Zaradi tega je ob večerih kar precej moteče na TVju gledati stvari preko Plexa, ker začne PC navijati svoje ventilatorje. Ali bi se ta težava lahko rešila z NAS? Torej, da bi imel Plex na NAS in vse datoteke za predvajanje gor? Kako je z glasnostjo NASov?

Tidule ::

Če boš imel NAS v istem prostoru kot TV, to pač ne bo idealno. Načeloma so vseeno tišji od klasičnega PC ampak vseeno so praviloma aktivno hlajeni (ventilator) prav tako HDD niso tihi.

jellychelsea ::

NAS bi imel v drugem prostoru, po vsej verjetnosti nekje blizu modema. Glede teh stvari res nimam pojma zato me zanima še tole: če imam na NASu vse datoteke in pa Plex server, bi zadeva morala delovati na TVju brez da je PC prižgan?

Daniel ::

Seveda

Tidule ::

jellychelsea je izjavil:

NAS bi imel v drugem prostoru, po vsej verjetnosti nekje blizu modema. Glede teh stvari res nimam pojma zato me zanima še tole: če imam na NASu vse datoteke in pa Plex server, bi zadeva morala delovati na TVju brez da je PC prižgan?

ja, seveda. Potem tudi odpade težava z zvokom. Jaz sem imel nas dolgo na podobni lokaciji (v omari na hodniku poleg modema) in ga nisi slišal, če je bila omara zaprta.

bastadu ::

Če uporabljaš transcoding boš z NASom lahko imel težave, saj je načeloma bistveno manj zmogljiv od pc-ja in ne bo zmogel transkodirati videev v takšnem obsegu, kot pc...

jellychelsea ::

bastadu je izjavil:

Če uporabljaš transcoding boš z NASom lahko imel težave, saj je načeloma bistveno manj zmogljiv od pc-ja in ne bo zmogel transkodirati videev v takšnem obsegu, kot pc...


Glede tega imama na TVju že sedaj v Plex nastavitvah naštimano, da ne predvaja video v original kvaliteti, ampak ga zmanjša. Če gledam na original kvaliteti potem neprestano šteka - zanič TV :)

Kateri NAS pa priporočate za to? Potemtakem bi imel 2x 1TB disk - 1 disk za Plex in datoteke, 2 diska pa za backup.

Zgodovina sprememb…

Frgazor ::

Iščem nas za večinoma družinsko rabo za backup in pa osebni oblak. Transkodiranje in razni plexi me ne zanimajo.

Ogledane imam:

Asustor Drivestor 2 AS1102T (136€)
TerraMaster F2-210 (143)
Synology DS218 (218)
QNAP TS-231P3-2G (237)
QNAP TS-251D-4G (247)

Zdaj najbrž so vsi dovolj dobri, skrbi me še najbolj softverski del, kjer prva dva verjetno nista na nivoju synologyja in qnapa. Izkušenj pa nimam.

matobeli ::

Synology, edini približek tega kar recmo ponuja google. Lahko vzameš tud cenejšega 1-bay če ti je vseeno za tistih par dni downtime v primeru okvare diska. Backup itak morš met.

matobeli ::

jellychelsea je izjavil:

bastadu je izjavil:

Če uporabljaš transcoding boš z NASom lahko imel težave, saj je načeloma bistveno manj zmogljiv od pc-ja in ne bo zmogel transkodirati videev v takšnem obsegu, kot pc...


Glede tega imama na TVju že sedaj v Plex nastavitvah naštimano, da ne predvaja video v original kvaliteti, ampak ga zmanjša. Če gledam na original kvaliteti potem neprestano šteka - zanič TV :)

Kateri NAS pa priporočate za to? Potemtakem bi imel 2x 1TB disk - 1 disk za Plex in datoteke, 2 diska pa za backup.


NASi imajo v specifikacijah podano kaj lahko transkodirajo na hw nivoju.

Najbolj budget varjanta kjer bo vse delovalo je verjetno Synology DS118 z cloud backupom. Mogoče celo DS120J, ampak je nekaj bolj švoh, tko da bo plex verjetno že jamral.

PrimozR ::

jellychelsea je izjavil:

bastadu je izjavil:

Če uporabljaš transcoding boš z NASom lahko imel težave, saj je načeloma bistveno manj zmogljiv od pc-ja in ne bo zmogel transkodirati videev v takšnem obsegu, kot pc...


Glede tega imama na TVju že sedaj v Plex nastavitvah naštimano, da ne predvaja video v original kvaliteti, ampak ga zmanjša. Če gledam na original kvaliteti potem neprestano šteka - zanič TV :)

Kateri NAS pa priporočate za to? Potemtakem bi imel 2x 1TB disk - 1 disk za Plex in datoteke, 2 diska pa za backup.

TV ali mreža?

Pa 1 disk za backup al 2 diska za backup, kar nanese tri diske?

Če hočeš tako, vzemi 2x2TB, kjer sta diska zrcaljena, torej v primeru odpovedi enega vsaj obdržiš kopijo na drugem.

Pa 2x1 TB je dovolj? Slava vam, da vam je tako malo prostora dovolj :)

matobeli je izjavil:

Synology, edini približek tega kar recmo ponuja google. Lahko vzameš tud cenejšega 1-bay če ti je vseeno za tistih par dni downtime v primeru okvare diska. Backup itak morš met.

Kje pa imaš potem ta backup, ki ga 'moraš imeti'? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Tidule ::

cloud, ločen offsite NAS, v skrajni sili prenosni disk... 1000x predebatirano.

jellychelsea ::

PrimozR je izjavil:

jellychelsea je izjavil:

bastadu je izjavil:

Če uporabljaš transcoding boš z NASom lahko imel težave, saj je načeloma bistveno manj zmogljiv od pc-ja in ne bo zmogel transkodirati videev v takšnem obsegu, kot pc...


Glede tega imama na TVju že sedaj v Plex nastavitvah naštimano, da ne predvaja video v original kvaliteti, ampak ga zmanjša. Če gledam na original kvaliteti potem neprestano šteka - zanič TV :)

Kateri NAS pa priporočate za to? Potemtakem bi imel 2x 1TB disk - 1 disk za Plex in datoteke, 2 diska pa za backup.

TV ali mreža?

Pa 1 disk za backup al 2 diska za backup, kar nanese tri diske?

Če hočeš tako, vzemi 2x2TB, kjer sta diska zrcaljena, torej v primeru odpovedi enega vsaj obdržiš kopijo na drugem.

Pa 2x1 TB je dovolj? Slava vam, da vam je tako malo prostora dovolj :)

matobeli je izjavil:

Synology, edini približek tega kar recmo ponuja google. Lahko vzameš tud cenejšega 1-bay če ti je vseeno za tistih par dni downtime v primeru okvare diska. Backup itak morš met.

Kje pa imaš potem ta backup, ki ga 'moraš imeti'? :)


TV je slab, mreža ni problem :)

Sem se zatipkal :) 1 disk za backup. Trenutno mi 1TB še vedno zadostuje, sploh če bom gor imel samo kakšne serije in filme in nič drugega :)

PrimozR ::

Tidule je izjavil:

cloud, ločen offsite NAS, v skrajni sili prenosni disk... 1000x predebatirano.

Meni je jasno. Bolj je bil namen izpostaviti, da verjetno to ni tako samoumevno uporabnikom, ki iščejo svoj prvi NAS...

matobeli ::

matobeli je izjavil:


Najbolj budget varjanta kjer bo vse delovalo je verjetno Synology DS118 z cloud backupom. Mogoče celo DS120J, ampak je nekaj bolj švoh, tko da bo plex verjetno že jamral.

cyberwarfare ::

baje je synology začel (poleg diskov) še softwersko težit s tem katere rame notri vgradiš (DSM 7.1) - lahko delajo rami, lahko ne (random), po upgrajdu... čakal serijo 22, sam očitno bo treba it na custom (pa ne da se mi res...)

krop ::

Plex zamenjajte za kodi pa se nobenmu nebo treba mantrat z transcodiranjem. Imam prastar synology ds213 in predvajam na adroid tv vse živo brez muke. Tudi 4k

bastadu ::

Tudi v Plexu lahko izključiš transkodiranje, ampak potem ti ne bo več vsakega filma predvajalo na vsakem tvju... Imam 1 leto star Sony tv višjega cenovnega ranga, ki ni niti približno sposoben tekoče predvajati 50gb+ mkvja preko Plexa ali Kodija...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

zee ::

cyberwarfare je izjavil:

baje je synology začel (poleg diskov) še softwersko težit s tem katere rame notri vgradiš (DSM 7.1) - lahko delajo rami, lahko ne (random), po upgrajdu... čakal serijo 22, sam očitno bo treba it na custom (pa ne da se mi res...)


Ja, glede RAM-a res težijo. Z diski h sreči nisem imel težav, ko sem jih presadil iz serverja v Synology-ja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Dami ::

bastadu je izjavil:

Tudi v Plexu lahko izključiš transkodiranje, ampak potem ti ne bo več vsakega filma predvajalo na vsakem tvju... Imam 1 leto star Sony tv višjega cenovnega ranga, ki ni niti približno sposoben tekoče predvajati 50gb+ mkvja preko Plexa ali Kodija...

Če imaš +50gb mkvje (predvidevam da kak 4k bluray HDR/DV remux?), potem hočeš to kvaliteto tudi gledat. Če to pol transcodaš, zgubiš vso prednost remuxa. Imam 6 let in 1 leto star sony tv pa mi kodi prebavi vse 4k hdr mkvje (res pa da so encodi in ne remuxi, ampak so vseeno tudi prek 40gb). Kodi ima zaenkrat edino slabost, da še ne podpira DV. Sonyi pa imajo samo to slabost da so omejeni na 100mbit mrežo, ampak mora bit res izjemen primer da ti kak bitrate to preseže.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

pandin99 ::

Dami je izjavil:

Sonyi pa imajo samo to slabost da so omejeni na 100mbit mrežo, ampak mora bit res izjemen primer da ti kak bitrate to preseže.

50 GB za 90 minut filma je ravno na meji, pa če bitrate je variabilen gre takoj čez ob prvi "bogatejši" sekvenci

matobeli ::

Če ti TV podpira x265 pol niti ne rabiš plexa. Praktično vsak TV zna uporablja dlna.

Če redno uporabljaš, alternativne vire, potem ma pa itak tud PC priklopljen direkt na TV. Ker občasno pač nekaj ne dela.

GupeM ::

krop je izjavil:

Plex zamenjajte za kodi pa se nobenmu nebo treba mantrat z transcodiranjem. Imam prastar synology ds213 in predvajam na adroid tv vse živo brez muke. Tudi 4k

Mi je mod zbrisal prejšnji post, ker je bil pod nivojem, zato še enkrat na višjem nivoju.

Transcoding je včasih potreben, ker niso vsi TV-ji/telefoni/tablice sposobni predvajanja originalnih fajlov. Če pa ti tv ali tv box omogočata predvajanje originala, potem je pa transcoding seveda neumen.

bastadu ::

Vsi sodobni TVji imajo tudi Wifi, ki je po večini hitrejši od 100mbit ... ampak problem je ker ni teh 100mbit ozko grlo, ampak procesor TVja ...

GupeM ::

Dami je izjavil:

Če imaš +50gb mkvje (predvidevam da kak 4k bluray HDR/DV remux?), potem hočeš to kvaliteto tudi gledat. Če to pol transcodaš, zgubiš vso prednost remuxa.

Seveda. Ampak včasih bi pa nekaj pogledal, čeprav v slabši kvaliteti. Recimo na tablici, ker imaš ravno čas. Če pa gledaš na glavnem TV-ju, in ti ta TV to omogoča, pa uporabiš original. Tako recimo ne potrebuješ dvojnih filmov. Enega v slabši in enega v boljši kvaliteti.

Možno je tudi, da je ženi vseeno če v spalnici gleda film v slabši kvaliteti (transcodan), tebi je pa všeč, da v dnevni sobi lahko pogledaš film v najboljši možni kvaliteti.

Ravno to je fora NAS-a. Da lahko od kjerkoli v svojem omrežju dostopaš do podatkov.

BigWhale ::

matobeli je izjavil:

Če ti TV podpira x265 pol niti ne rabiš plexa. Praktično vsak TV zna uporablja dlna.


DLNA je tko zanic, da ti to, da TV podpira DLNA, ne pomeni prakticno nic. Hkrati imajo pa TVji v vecini precej neumne uporabniske vmesnike za izbiro vsebin, da je Plex kar dobrodosel.

matobeli ::

kaj pa je tko slabega? Včasih se je kar dalo.

Dami ::

GupeM je izjavil:

Dami je izjavil:

Če imaš +50gb mkvje (predvidevam da kak 4k bluray HDR/DV remux?), potem hočeš to kvaliteto tudi gledat. Če to pol transcodaš, zgubiš vso prednost remuxa.

Seveda. Ampak včasih bi pa nekaj pogledal, čeprav v slabši kvaliteti. Recimo na tablici, ker imaš ravno čas. Če pa gledaš na glavnem TV-ju, in ti ta TV to omogoča, pa uporabiš original. Tako recimo ne potrebuješ dvojnih filmov. Enega v slabši in enega v boljši kvaliteti.

Možno je tudi, da je ženi vseeno če v spalnici gleda film v slabši kvaliteti (transcodan), tebi je pa všeč, da v dnevni sobi lahko pogledaš film v najboljši možni kvaliteti.

Ravno to je fora NAS-a. Da lahko od kjerkoli v svojem omrežju dostopaš do podatkov.

Absolutno podpiram transcodanje, ko ga potrebuješ (tablice, mobiteli oz. non-local streamanje itd..), to sploh ni vprašanje. V postu sem se osredotočil samo na težavo, da glavni tv ne prebavi remuxov in se mora zato obrniti na plex transcode. V tem primeru bi jaz ali dokupil nv shield, mogoče poskusil z usb mrežno (če tv podpira). Če nič ne pomaga pač prešalta z remuxov na encode. Brezveze imet source, ki ga ne moreš izkoristiti.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

PARTyZAN ::

Prednost Plexa/Jellyfina/čeasarkoli podobnega je tudi v tem, da lahko v spalnici gledaš film do 53. minute, se zvališ do dnevne sobe in nadaljuješ točno od tam naprej. (Al pa na dopustu na Braču for that matter, iz tablice ali pa telefona). Pri izboru epizod imaš označeno kaj si že pogledal in česa ne, na vseh napravah.

Also skip intro. Razvajen sem postal :).

matobeli ::

Kolk pa plex ponuca UL?

Jaz sem se ga izogibal ker sem ga mel nekaj časa nazaj na synologyju a je po odstranitvi pustil gor smeti ki se jih ni dalo odstranit :/

twom ::

GupeM je izjavil:

Možno je tudi, da je ženi vseeno če v spalnici gleda film v slabši kvaliteti (transcodan), tebi je pa všeč, da v dnevni sobi lahko pogledaš film v najboljši možni kvaliteti.
Kadar je moja žena v spalnici ima preveč dela z menoj, oziroma jaz z njo, da bi imela v spalnici tv, k sva pa oba v dnevni sobi, je pa kvaliteta slike na tvju tudi postranskega pomena ;)

PrimozR ::

matobeli je izjavil:

Kolk pa plex ponuca UL?

Jaz sem se ga izogibal ker sem ga mel nekaj časa nazaj na synologyju a je po odstranitvi pustil gor smeti ki se jih ni dalo odstranit :/

Odvisno od bitratea vsebine oz. kakovosti, v katero transcodaš.

GupeM ::

twom je izjavil:

GupeM je izjavil:

Možno je tudi, da je ženi vseeno če v spalnici gleda film v slabši kvaliteti (transcodan), tebi je pa všeč, da v dnevni sobi lahko pogledaš film v najboljši možni kvaliteti.
Kadar je moja žena v spalnici ima preveč dela z menoj, oziroma jaz z njo, da bi imela v spalnici tv, k sva pa oba v dnevni sobi, je pa kvaliteta slike na tvju tudi postranskega pomena ;)

Sicer dva offtopic, ampak nekateri imajo tudi prenosne računalnike, tablice, telefone, ki jih lahko nesejo v spalnico. In včasih je kdo od para tudi sam v spalnici. Takšen primer so recimo pari kjer vsaj eden od para dela tudi nočne šihte. Ali pa recimo zboli in namesto da se valja po kavču, raje leži v postelji. Če sta pa vidva 24/7 skupaj, se mi pa oba zelo smilita.

Karen ::

Vprašanje: kako rešujete Plex na telefonu - tista omejitev 1 minutnega predvajanja? A se da kaj s pašnikov potegnit ali obstaja kak drug klient? Res mi ni da bi plačeval to, četudi je kava na mesec, pol rajš na Synologyju videostation štartam (gorenjec press).

PARTyZAN ::

Če ti ni do licenciranja Plexa obstaja še Jellyfin. Če tvoj Synology NAS podpira docker, ga lahko namestiš takole.

Sicer pa preko SynoCommunity repozitorija, sam poišči navodila kako ga omogočiš in uporabljaš.

zee ::

Karen je izjavil:

Vprašanje: kako rešujete Plex na telefonu - tista omejitev 1 minutnega predvajanja? A se da kaj s pašnikov potegnit ali obstaja kak drug klient? Res mi ni da bi plačeval to, četudi je kava na mesec, pol rajš na Synologyju videostation štartam (gorenjec press).


Lifetime licenca je relativno poceni.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

matobeli ::

A je kdo primerjal VideoStation od Synology in Plex? A je plex bistveno boljši, predvsem glede uporabniške izkušnje?

Karen ::

Mah sem dal Videostation gor, dela (ok, tistih bonbončkov ni toliko mogoče kot v Plexu, ampak video - tisto, čemur je namenjen, je pa enak). Glede relativno poceni licence: to da sem šele po ene pol leta pogruntal da na telefonu Plex ne dela (zastonj - na računalniku in TV-ju je) pove svoje (da se potreba po streamanju na telefonu pojavi tako redko, da je škoda vsakega dodatnega centa - sploh če sem v Synology-ju že kupil licenco za podoben izdelek). Če bi obstajal samo free klient potem ok namestim tega, pa pustim plex na nas-u ker je pač že gor, funkcionalnosti ne rabim nekih super-duper, tako da če bom kdaj pri volji bom dal Jellyfin v dockerja kot je predlagal partyzan, sicer bom pa prek videostation-a zalaufal, tam je res najmanj dela, zaženeš enkrat servis na nas-u, določiš path do filmov pa klienta na telefonu pa je.

Vanadium ::

PrimozR ::

Karen je izjavil:

Vprašanje: kako rešujete Plex na telefonu - tista omejitev 1 minutnega predvajanja? A se da kaj s pašnikov potegnit ali obstaja kak drug klient? Res mi ni da bi plačeval to, četudi je kava na mesec, pol rajš na Synologyju videostation štartam (gorenjec press).

App za telefon je 5 EUR. One time.

Če je namen s telefona castati na TV, potem lahko isto narediš tudi z računalnika, kjer ni treba kupiti appa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

gansta ::

Uporablja kdo SYNOLOGY PHOTOS ?

Kako nastaviti, da vsak uporabnik vidi samo svoje slike, saj SynologyPhotos uporablja strukturo katero ne moreš spremeniti, in sicer "homes-uporabnik1" ali pa "homes-uporabnik2".

Pod "User&Group" lahko "permission" nastavljam samo za direktorij "homes" ne pa podmape.
Če izberem "custom permission" imam opcije "child folders/files...", nikjer pa ne morem izbrati prav mape znotraj "homes"-Photos uporabnik2".

Ve kdo za rešitev, razen "child folder & files"?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gansta ()

OrkAA ::

Pa saj to je to? Vsak uporabnik bo imel dostop le do svojega home direktorija in seveda vseh podmap.

Lahko malo bolj razlozis v cem je problem? Ce se logiras kot drug uporabnik, se vedno vidis svoje slike? Kje?

matobeli ::

Pomojem bi rad imel vse slike pod photos in v tej mapi še podmape katerim bi dodeljeval kater uporabnik lahko kaj gleda.

Recmo, da ti otroc ne brskajo po tvojih fotkah iz študentskih žurk, še zmer pa lahko vidjo družinske fotke.

GupeM ::

@gansta: Vsaka mapa homes/uporabnik_n ima pravice že nastavljene tako, da do njih lahko dostopa le uporabnik_n. Lahko sicer vidiš njegovo mapo tudi kot drug uporabnik. Ampak ko jo poskusiš odpret, ne boš videl nič.

@matobeli: Za shareanje ima Photos svoj sistem. Ali pa uporabiš custom shared folder.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

gansta ::

Je uspelo, v bistvu sem si ze sam
odgovoril ?, vendar je uporabnik2, napačno posredoval informacije....

mzakelj ::

Debian + ZFS in gasa... Če je že treba nas. Sam raje uporabljam drug strežnik za backup je bolj varen ( odporen na crypto sranje ), vsaj zaenkrat še. Pa še hitro dobim komplet vse nazaj.
««
104 / 118
»»