» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
102 / 118
»»

kunguruj ::

TV je Panasonic Oled 65GZ1500, do sedaj gledam filme preko USB HD, podpira vse video formate, vse deluje gladko, edino DTS zvoka ne podpira. Podpira tudi DLNA server, katerega pa še nisem uporabljal. Nima možnosti namestitve nekih posebnih aplikacij, osnovne aplikacije so, Plexa ni. TV uporabljam v kombinaciji z EON TV boxom, ki pa ne podpira 4K HDR vsebin. Morda si kdaj v prihodnosti omislim Nvidia Shield, zaenkrat še ne.

Trenutno uporabljam en switch, to je DAHUA SWITCH POE PFS3010-8ET-96. Potreboval bom še enega in tu me zanima kaj nabaviti. Prav tako moram potegniti nekaj ethernet kablov.

Predvidevam da si moraš za Synology Media Station tudi na Smart TV namestiti kakšno aplikacijo? Se motim? To bo pri Panasonicu problem.

Bellzmet ::

Kaj pa je načeloma bolje:
1. zmogljiv Synology za dekodiranje videa in stream na TV (je potreben app na TV-ju?)
2. najcenejši Synology (samo za storage) + nek media player (Chromecast, Fire Stick, Xiaomi,...) pri TV-ju

toro69 ::

Bellzmet je izjavil:

Kaj pa je načeloma bolje:
1. zmogljiv Synology za dekodiranje videa in stream na TV (je potreben app na TV-ju?)
2. najcenejši Synology (samo za storage) + nek media player (Chromecast, Fire Stick, Xiaomi,...) pri TV-ju


Pri obeh lahko televizija novejša od 2010 sama dekodira preko DLNA. Kakršnikoli Casti so nepotrebni.

PrimozR ::

Prednost castanja je, da je telefon 'daljinec'. Poiščeš na telefonu in flikneš na TV.

matobeli ::

kunguruj je izjavil:


Trenutno uporabljam en switch, to je DAHUA SWITCH POE PFS3010-8ET-96. Potreboval bom še enega in tu me zanima kaj nabaviti. Prav tako moram potegniti nekaj ethernet kablov.

Predvidevam da si moraš za Synology Media Station tudi na Smart TV namestiti kakšno aplikacijo? Se motim? To bo pri Panasonicu problem.


Switch: obstoječi je PoE (lahko napaja naprave ampak je omejen na 100Mbps), torej v osnovi bolj mišljen za ip telefonijo ipd. Če rabiš še enega vzameš nekaj z 8x1gbps, pri domači uporabi ni nekej blazne razlike med znamkami, lahko tudi štukaš en switch v drugega, prav veliko se ti ne bo poznalo.

TV: ja, tako za plex kot za synology video station rabiš app na TVju. Če je vmesnik od TVja kolikor toliko prijazen komot uporabiš dlna.

PrimozR je izjavil:

Prednost castanja je, da je telefon 'daljinec'. Poiščeš na telefonu in flikneš na TV.


Men se je izkazalo da je ta, sicer ponavadi prednost, ena velika slabost, ko pride do multi-userjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

PrimozR ::

Ravno takrat je prednost, če ima vsak uporabnik na svojem telefonu svoj account, ker tako vsak zase sledi, kaj je že pogledal in kaj še ne :P

matobeli ::

Zame se nikakor ni izšlo, nekaj zaradi slabih meta podatkov v knjižnici, nekaj zaradi prekrivanja uporabnikov največ pa ker nekateri uporabniki nimajo (še) dostopa do smartphona ;)

Na koncu se je izkazalo da je navaden HTPC najjači, pa še vse formate ki si jih travničarji zamislijo predvaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

BigWhale ::

toro69 je izjavil:

Pri obeh lahko televizija novejša od 2010 sama dekodira preko DLNA. Kakršnikoli Casti so nepotrebni.


To je seveda teorija, praksa pa pravi drugace. :) Praksa pravi, da v bistvu zlo zlo hitr najdes nek codec/container, ki ga ena izmed naprav ne podpira in potem s tistim DLNA nimas kaj poceti. :)

matobeli ::

Praksa pravi da je za pašne živali samo pc dost dobra rešitev. K če že imaš sliko pa hitr ni podnapisov.

Za manj zahtevne parkljarje, sploh če vedo kakšno pašo popasti, je pa dovolj tist kar zmore dlna.

libreus ::

Si bom sposodil temo, ker vidim, da imate tukaj ogromno izkušenj. Imam dva navadna zunanja diska (5+6TB). Ker prostor torej ni problem, je pa problem povezljivost, se sprašujem, če lahko kako ta dva zunanja diska "priklopim" na mreži, brez da bi kupoval NAS? Imam T2-jev modem (če si lahko kako pomagam). Ne potrebujem hitrosti za kakšen stream, ampak samo dostop do podatkov/slik. Hvala!

Tidule ::

Poglej, če ima modem možnost priklopa USB diska/ov, ne vem kaj ima T2. Drugače pa brez neke vmesne naprave (nas, raspberry pi, računalnik, router, whatever) ne bo šlo.

damirj79 ::

T2 modem ima USB, samo si nimaš z njim kaj počet, niti nič priklopit gor, ker tako ali tako nimaš dostopa do vmesnika T2 modema.

Daniel ::

libreus je izjavil:

Si bom sposodil temo, ker vidim, da imate tukaj ogromno izkušenj. Imam dva navadna zunanja diska (5+6TB). Ker prostor torej ni problem, je pa problem povezljivost, se sprašujem, če lahko kako ta dva zunanja diska "priklopim" na mreži, brez da bi kupoval NAS? Imam T2-jev modem (če si lahko kako pomagam). Ne potrebujem hitrosti za kakšen stream, ampak samo dostop do podatkov/slik. Hvala!


Usb na Sata adapter z napajanjem in RPI. Na RPI pa Samba in ostali programi po želji. Je pa vprašanje, če boš to vedel sam skonfigurirati, da si ne boš slučajno po pomoti pobrisal vseh podatkov, ki so gor. Zanimiv je recimo projekt DietPi.

bajsibajsi ::

@kunguruj
Preden vleces kabla, lahko preveris kako ti 4k dela preko Wlana.

libreus ::

Tidule je izjavil:

Poglej, če ima modem možnost priklopa USB diska/ov, ne vem kaj ima T2. Drugače pa brez neke vmesne naprave (nas, raspberry pi, računalnik, router, whatever) ne bo šlo.

Kot je napisal @damirj79, ne morem dostopati do vmesnika modema. Imam pa enega starega MacBook-a, si lahko z njim pomagam? Ampak v tem primeru, bi moral biti skozi prižgan in aktiven (niti ne v spanju)?

matobeli ::

Najbolš bi bilo če bi nabavil nek spodoben router do katerega boš lahko dostopal in priklopil gor disk. Pomojem je že nek Archer C7 za 50ejr čisto ok za tvoje potrebe. Pa še wifi boš imel boljši.

Ali pa prodaj starega macbooka in nabavi en osnoven 1-bay synology v katerega vtakneš 6TB disk, drugega 5TB pa porabiš kot backup za NAS.

Sicer pa ja, lahko bi uporabil starega macbooka kot server, potem mora bit seveda stalno prižgan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

MrStein ::

Laptopi ne porabijo toliko elektrike, tako da bi načeloma ga lahko imel, recimo kje na vrhu omare ali podobno. Vsaj kot zasilno rešitev.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

libreus ::

MrStein je izjavil:

Laptopi ne porabijo toliko elektrike, tako da bi načeloma ga lahko imel, recimo kje na vrhu omare ali podobno. Vsaj kot zasilno rešitev.

Ampak a bi delovalo tudi v sleep mode-u?

Daniel ::

Ravno toliko kot človek deluje v sleep mode. Torej ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

libreus ::

Sprašujem, ker imam Mac različne možnosti v nastavitvah:

Red_Mamba ::

matobeli je izjavil:

Edin škoda ker model Njoy 600 USB nima unih "štorastih" priključkov. Ker imam direktno na varovalke zvezan podaljšek, in zdej bi UPS spet vezal direktno na varovalke, drugač rabim še eno vtičnico met, pa še razdelilec... Vsi UPSi na šuko vtičnice imajo pa fiksne kable za priklop.

Ima pa Njoy velik lepši design, pa USB zadaj pri vtičnicah, ne pa spredaj kot walker.


jaz tudi gledam da bi njoy UPS nabavil, in sicer 2 komada tega: https://edigital.si/brezprekinitveni-na...

ima kdo njoy, kaka je kvaliteta?
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

barakus ::

Kakšna je najlažja varianta pri Synology za dostopat do datotek prek treh različnih winodws prenosnikov od kjerkoli? Znotraj mreže mi je jasno... samba share... kaj pa od zunaj?

Se da to rešit na kak prijazen način (po možnosti brez vpn) ?

matobeli ::

Najlažje je če uporabiš njihov cloud station app ki je v osnovi tudi dvosmeren sync (zelo podobno google drive)

Za samo povezavo do appa imaš na voljo port forwarding ki so ga sam urediš ali pa synologijev quickconnect ki pelje čez njihov cloud.

Najmanj boleča je seveda čez njihov cloud in ne zahteva praktično nobenega znanja.

Tidule ::

Red_Mamba je izjavil:

matobeli je izjavil:

Edin škoda ker model Njoy 600 USB nima unih "štorastih" priključkov. Ker imam direktno na varovalke zvezan podaljšek, in zdej bi UPS spet vezal direktno na varovalke, drugač rabim še eno vtičnico met, pa še razdelilec... Vsi UPSi na šuko vtičnice imajo pa fiksne kable za priklop.

Ima pa Njoy velik lepši design, pa USB zadaj pri vtičnicah, ne pa spredaj kot walker.


jaz tudi gledam da bi njoy UPS nabavil, in sicer 2 komada tega: https://edigital.si/brezprekinitveni-na...

ima kdo njoy, kaka je kvaliteta?


jaz ima Njoy keen 2000 in keen 600 (mislim, da sem pisal že o tem v tej temi). Okrog kvalitete težko presojam razen, da zadeva pač dela. Od kar sem priklopil je to to. Keen so bili takrat cenovno najugodnejši. Povezava s synology in home assistantom dela BP. Tudi kar sem testiral (izklop varovalke) je zadeva od funkcionirala kot mora.

Red_Mamba ::

Tidule je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

matobeli je izjavil:

Edin škoda ker model Njoy 600 USB nima unih "štorastih" priključkov. Ker imam direktno na varovalke zvezan podaljšek, in zdej bi UPS spet vezal direktno na varovalke, drugač rabim še eno vtičnico met, pa še razdelilec... Vsi UPSi na šuko vtičnice imajo pa fiksne kable za priklop.

Ima pa Njoy velik lepši design, pa USB zadaj pri vtičnicah, ne pa spredaj kot walker.


jaz tudi gledam da bi njoy UPS nabavil, in sicer 2 komada tega: https://edigital.si/brezprekinitveni-na...

ima kdo njoy, kaka je kvaliteta?


jaz ima Njoy keen 2000 in keen 600 (mislim, da sem pisal že o tem v tej temi). Okrog kvalitete težko presojam razen, da zadeva pač dela. Od kar sem priklopil je to to. Keen so bili takrat cenovno najugodnejši. Povezava s synology in home assistantom dela BP. Tudi kar sem testiral (izklop varovalke) je zadeva od funkcionirala kot mora.


hvala za info,
bom jaz tudi nabavil

ubistvu rabim itak sam par minut UPS predno generator vskoci :)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Tidule ::

Jaz sem iskal budget friendly verzijo da mi premosti kratke izpade oziroma poskrbi da se zadeve pravocasno pogasijo. Pomembno mi je bilo da se zna povezat z synology in home qssistantom. In njoy je bil cenovno najbolj ugoden. Baterije so pa tako ali tako standardne tako da menjava ne bo problem.

Nikonja ::

Jaz pa imam par dilem, prva je da razbijam že en mesec glavo ali bi uzel DS420+ ali se rastegnil celo do 920+ ker ima boljši CPU (pride prav ker bi vrtel Plex server z njega). Rajš bi dal manj ampak ker bom to imel vsaj 10+ let, boljši CPU in več RAM-a pride prav (čeprav ga pri obeh lahko razširiš)

Druga dilema je da se na veliko govori da naj bi enkrat letos prišla nova linija DS430+/930+ in bo 2.5Gb port standard...

Pa še, predivdevam da se o tem pisalo ampak 100 strani je kar velik za skrolat.... me zanima kakšne izkušnje imate z externimi WD diski, ker gledam tale 12TB je zdaj cena 198 eur na Amazonu in je baje notri WD RED, normalni RED je dvakrat tolk. Seveda bi ga potegnil van iz ohišja in dal v NAS :)

Vanadium ::

Če je res da bo 2.5Gb port bi jaz počakal v kolikor se ti ne mudi, 1Gb hitro zafilaš...

hojnikb ::

Vanadium je izjavil:

Če je res da bo 2.5Gb port bi jaz počakal v kolikor se ti ne mudi, 1Gb hitro zafilaš...

2.5G port ti nič ne pomeni, če je ostala oprema (switch, nic kartice) še vedn na 1G :)
#brezpodpisa

GupeM ::

Nikonja je izjavil:

Druga dilema je da se na veliko govori da naj bi enkrat letos prišla nova linija DS430+/930+ in bo 2.5Gb port standard...

Verejtno si mislil DS 422+/922+?

Običajno sta zadnji dve cifri v imenih Synology NAS-ov letnici izida. Tako da boš do 430/930 še dolgo čakal ;)

Ali se motim, pa so kje govorice, da naj bi se imenovala 430/930?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Tidule ::

ne, 930/430 seveda ne bo še 10 let.

Govora je bilo o x22, ampak je očitno da je letos fokus na SRM, routerjih in pa survailance station. Na uradni predstavitvi novembra lani, ni bilo niti besedice o x22 seriji. Dodatno glede na splošno pomanjkanje čipov IMO ni preveč realno, da bomo letos sploh videli novo serijo. Sploh, ker so praviloma stvari prihajale ven sredi leta. Boljše vprašanje je ali to pomeni, da bodo izdani 2023, ali bomo preskočili kar na x24. Ravno tako ni nujno, da bodo osvežili celotno linijo.

Vanadium je izjavil:

Če je res da bo 2.5Gb port bi jaz počakal v kolikor se ti ne mudi, 1Gb hitro zafilaš...


Za domačo rabo velika večina še 1gb nima poštimano, tako da če nima vse prilagijeno temu bo to bolj kot ne samo sebi namen. Ravno tako 920 podpira link agregation, tako da samo zaradi tega čakat leto ali dve nima smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Invictus ::

Žal kljub dolgoletnemu obstaju 10Gbit standarda, še vednone obstaja poceni oprema. Kabli so že v redu, celčo CAT 5E na krajših razdaljah, ampak kaj ko je cena butastega switcha takoj 200 EUR...

Se pol že vprašaš, ali res rabiš...

Oz. je večina 10 Gbit switchev opremljena z SFP+ porti, tako da moraš dokupiti še te module...

Za doma neuporabno...

P.S. Se zmotil...

8xRJ-45 je od 350 EUR naprej...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

GupeM ::

Cena ne pade zato, ker je 1 Gb za 99,9 % uporabnikov več kot dovolj. Marsikdo še uporablja 100 Mb routerje. Večina je pa itak na WiFi in jih bolj zanima internetna hitrost kot LAN.

BigWhale ::

Nikonja je izjavil:

Jaz pa imam par dilem, prva je da razbijam že en mesec glavo ali bi uzel DS420+ ali se rastegnil celo do 920+ ker ima boljši CPU (pride prav ker bi vrtel Plex server z njega). Rajš bi dal manj ampak ker bom to imel vsaj 10+ let, boljši CPU in več RAM-a pride prav (čeprav ga pri obeh lahko razširiš)


Jaz sem podobno razmisljal in sem potem vzel 920, zaradi CPUja in RAMa.

Boobiz ::

Invictus je izjavil:

Žal kljub dolgoletnemu obstaju 10Gbit standarda, še vednone obstaja poceni oprema. Kabli so že v redu, celčo CAT 5E na krajših razdaljah, ampak kaj ko je cena butastega switcha takoj 200 EUR...

Se pol že vprašaš, ali res rabiš...

Oz. je večina 10 Gbit switchev opremljena z SFP+ porti, tako da moraš dokupiti še te module...

Za doma neuporabno...

P.S. Se zmotil...

8xRJ-45 je od 350 EUR naprej...


pa problem te 10gbit opreme je tudi v primerjavi z gigabitom skyhigh poraba, gretje in včasih celo aktivno hlajenje. kdo da fak bi želel imeti switch z ventilatorjem?
I'm drunk, what's your excuse?

Tidule ::

Zraven konkretnega serverja je ta dodaten hrup ponavadi brezpredmeten :)

Kupovat opremo za 1gbit prenosa je za 99% uporabnikov overkill, ki ne prinese nič. Edina izjema IMO so kabli, ker strošek za cat6 ni tako drastično višji, tako da pri adaptacijah/novogradnjah je to smiselno upoštevat, ker kable se načeloma redkeje menja kot ostalo opremo.

Za vse ostalo pa je treba prekleto dobro razmislit kakšna je dodana vrednost. Oziroma drugače povedano, kdor ne ve ali rabi več od 1gbit, ga definitivno ne rabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PrimozR ::

Nikonja je izjavil:

Jaz pa imam par dilem, prva je da razbijam že en mesec glavo ali bi uzel DS420+ ali se rastegnil celo do 920+ ker ima boljši CPU (pride prav ker bi vrtel Plex server z njega). Rajš bi dal manj ampak ker bom to imel vsaj 10+ let, boljši CPU in več RAM-a pride prav (čeprav ga pri obeh lahko razširiš)

Druga dilema je da se na veliko govori da naj bi enkrat letos prišla nova linija DS430+/930+ in bo 2.5Gb port standard...

Pa še, predivdevam da se o tem pisalo ampak 100 strani je kar velik za skrolat.... me zanima kakšne izkušnje imate z externimi WD diski, ker gledam tale 12TB je zdaj cena 198 eur na Amazonu in je baje notri WD RED, normalni RED je dvakrat tolk. Seveda bi ga potegnil van iz ohišja in dal v NAS :)

https://geizhals.eu/toshiba-enterprise-...

Red_Mamba ::

Mikrotik CRS305-1G-4S+IN se ne prodaja vec

a obstaja kaka 10GBit alternativa za priblizno isti denar?
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Voluharr ::

Red_Mamba je izjavil:

Mikrotik CRS305-1G-4S+IN se ne prodaja vec

a obstaja kaka 10GBit alternativa za priblizno isti denar?


Se ne prodaja več kje ?
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

zavajon ::

Red_Mamba je izjavil:

Mikrotik CRS305-1G-4S+IN se ne prodaja vec

a obstaja kaka 10GBit alternativa za priblizno isti denar?

Obstaja alternativa ;)

Red_Mamba ::

zavajon je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

Mikrotik CRS305-1G-4S+IN se ne prodaja vec

a obstaja kaka 10GBit alternativa za priblizno isti denar?

Obstaja alternativa ;)


super :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

bandidosss ::

Synology je 7. 4. 2022 dodal možnost podaljšanja garancije za 2 leti. Trenutno lahko podaljšaš garancijo tudi, če je od nakupa poteklo več kot 3 mesece in si še znotraj osnovnega, 2-letnega garancijskega roka. Za DS220+ je npr. podaljšanje garancije na 4 leta 30€. Kaj pravite, meni se zdi smiselno?

https://mariushosting.com/synology-exte...

matobeli ::

Za 30eur se pomoje kar splača, niso pa to zelo crkljive zadeve kakorkoli.

gansta ::

SE že kaj ve kdaj pride 922+/930+ ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gansta ()

bastadu ::

930+ verjetno okoli leta 2030 ...

gansta ::

Hehe, sem popravil na 922+ :P

Kaj se priporoča trenutno od diskov (8-12TB), kaj izbrati med naslednjimi, morda kaj tretjega ?

- Seagate IronWolf NAS HDD
- Western Digital WD Red Plus
- Toshiba Enterprise

Nikonja ::

to sm tudi jaz iskal in spraševal in zaenkrat izgleda da nove serije ne bo letos, baje je največji problem elektronika tko da zdaj čakam do Prime day na Amazonu (enkrat Junija) in takrat bom vzel 920+. Mogoče ne bo noro cenejši ampak tudi če bo 50eur zakaj ne počakat, trenutni NAS (WD) dela še relativno ok, tko da ni sila.
Za diske sem se odločil kupit externe in jih potegnit van iz škatle, ker vidim ogromno folka to dela in so vsi zadovoljni, razlika v ceni je pa nora (Externi WD 12TB je 200 eur, WD red pro 12TB je trenutno 365 eur) diski pa naj bi bili enaki.

Al pa tisti disk kaj je PrimozR par postov višje linkal, kaj je res ok cena!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nikonja ()

gansta ::

Nikonja je izjavil:

to sm tudi jaz iskal in spraševal in zaenkrat izgleda da nove serije ne bo letos, baje je največji problem elektronika tko da zdaj čakam do Prime day na Amazonu (enkrat Junija) in takrat bom vzel 920+. Mogoče ne bo noro cenejši ampak tudi če bo 50eur zakaj ne počakat, trenutni NAS (WD) dela še relativno ok, tko da ni sila.
Za diske sem se odločil kupit externe in jih potegnit van iz škatle, ker vidim ogromno folka to dela in so vsi zadovoljni, razlika v ceni je pa nora (Externi WD 12TB je 200 eur, WD red pro 12TB je trenutno 365 eur) diski pa naj bi bili enaki.

Al pa tisti disk kaj je PrimozR par postov višje linkal, kaj je res ok cena!


Aha, enkrat sem se že opekel s tem čakanjem je šlo vse gor pa -15%, cena je bila na koncu dražja za par 10€ kot poprej :)

Kje si potem kupil te externe diske (imaš link), so ziher notri RED ?

matobeli ::

Not so RED, ampak ne RED PRO. RED ni nič posebnega, je SMR, če te to zanima.

gansta ::

matobeli je izjavil:

Not so RED, ampak ne RED PRO. RED ni nič posebnega, je SMR, če te to zanima.


Aha, potem se ni za igrati... Že med RED plus in RED pro so velike razlike (cache, write speed, warranty, noise...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gansta ()
««
102 / 118
»»