» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
10 / 118
»»

trnvpeti ::

PrimozR je izjavil:


Ne glede na smešno ceno imajo takšni NAS-i svoje mesto. Ne da se vsem ukvarjati s FreeNASom oz še čim kompleksnejšim.

cisto nic bolj kompleksno, kot pa instalacija 214play recimo

PrimozR je izjavil:


trenutno najcenejša Xeon plata 140 EUR, desktop Intel plate pa ne podpirajo ECC-ja.

to si primerjal z 214play?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

Dr_M ::


EDIT: da ne omenjam, da je poceni PC popolnoma neuporaben za NAS, ker je trenutno najcenejša Xeon plata 140 EUR, desktop Intel plate pa ne podpirajo ECC-ja. AMD-jevi FM2 proci pa prav tako ne.


Po tej tvoji logiki, so popolnoma neuporabni tudi vsi namenski NASi, ki so pod 700€ (give or take).
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Hja, če hočeš neko varnost pa RAID5 in take fore, ja. Ampak če imaš neke zahteve, si ponavadi primoran biti pripravljen to plačati na takšen (denar) ali drugačen (nastavljanje na roke) način.

trnvpeti Synology 2bay 214? Če je govora o ECC je IMO Synology out of the game, ker se IMO pričakuje, da bo poleg ECC-ja v uporabi tudi več kot par diskov. Pač tukaj je potem v igri kriterij al naj bo plug and play al naj ima nekaj funkcij. KDor ima res hude zahteve bo tudi mirno kupil ECC plato, ker bo tako za nek normalen denar lahko v kišto zmetal recimo 6, 8 ali celo več diskov, pa bo za kišto vseeno dal mogoče 500 €. Sistemi s police so pa mirno prek 1000 €, ko je govora o 8 diskih.

Modri dirkač ::

IMHO je trenutno najceneje kupiti HP microserver gen8 g1610T (ki ima ECC) v tujini za okol 220-230 EUR (za primerjavo pri nas stane ista konfiguracija 440 EUR, b-o-l-a-n-o!!!) in potem daš gor kar se ti pač zahoče.
Lahko postopoma dodajaš ram, če celeron ni dovolj lahko flikneš notri xeon-a itd.
Everybody lies!

mile ::

Microserver gen8 je med cenejšimi opcijami, je pa zadeva precej muhasta glede glasnosti, marsikatera kombinacija HW/SW ni ok in imas glasno kisto sredi stanovanja. Ok, ce zivis v bajti in to zapres nekam v klet, ajd važi. Je pa tudi poraba precej visoka iz vidika domačega NAS-a.

Skratka, če nisi tehnični tip in hočeš zadevo, ki deluje out of the store in imaš support, kupiš Synology/QNAP. Je vreden svojega denarja.
Če si DIY guy, kupis plato z Q1900, 4 sata porti, instaliras xpenology oziroma openMediaVault in je to to
Govorimo za domače potrebe. Doma ne rabis ECC rama, freenas in ne vem kakših strežniških MB.

PrimozR ::

Modri dirkač je izjavil:

IMHO je trenutno najceneje kupiti HP microserver gen8 g1610T (ki ima ECC) v tujini za okol 220-230 EUR (za primerjavo pri nas stane ista konfiguracija 440 EUR, b-o-l-a-n-o!!!) in potem daš gor kar se ti pač zahoče.
Lahko postopoma dodajaš ram, če celeron ni dovolj lahko flikneš notri xeon-a itd.

Točno to, ja. Čak, kaj, 440 €? Iz koga se te naše trgovine delajo norca? :D

mile je izjavil:

Microserver gen8 je med cenejšimi opcijami, je pa zadeva precej muhasta glede glasnosti, marsikatera kombinacija HW/SW ni ok in imas glasno kisto sredi stanovanja. Ok, ce zivis v bajti in to zapres nekam v klet, ajd važi. Je pa tudi poraba precej visoka iz vidika domačega NAS-a.

Skratka, če nisi tehnični tip in hočeš zadevo, ki deluje out of the store in imaš support, kupiš Synology/QNAP. Je vreden svojega denarja.
Če si DIY guy, kupis plato z Q1900, 4 sata porti, instaliras xpenology oziroma openMediaVault in je to to
Govorimo za domače potrebe. Doma ne rabis ECC rama, freenas in ne vem kakših strežniških MB.

Potrebuješ ECC, če hočeš ZFS. ZFS pa hočeš zaradi snapshotov. Meni bi že prišli prav, pa Windows tega pač nima na NTFS-ju. Ni bilo sicer nič kritičnega, a je bilo vseeno tečno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Invictus ::

http://geizhals.eu/?cat=hdxnas&xf=1169_...

Ne vem če se splača pri teh cenah zafrkavati z home made rešitvijo, razen zaradi "build-at-home" efekta ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

trnvpeti ::

zmeraj se splaca, ce ves, kaj zelis

Dr_M ::

Zakaj ne diy? Ker poceni, soliden NAS za 4 diske stane v tujini 500e. Mene je stal pa NAS za 10 diskov cca 350e (brez diskov), s tem, da je bilo samo ohisje 100e.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Invictus ::

Zato ker ne rabim 10 diskov, so mi 4 - 5 čisto zadosti. Pol pa ni več ceneje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dr_M ::

Ja ok, odstej 75e za lsi sas kontroler. Lahko bi se malenkost prisparal, ce bi dal not "samo" 4GB rama namesto 8. Pa odstej se 35e za dual port mrezno kartico, ce ti realtek zadostuje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mile ::

ja, povprecen Janez rabi ZFS...dej zbudi se

mile ::

No,DIY je cenej

Q1900DC+4GB+Ohisje+60GBSSD+powerbrick= 250€, xpenology je free
DS415+ je >500€

se pravi za razliko si lahko kupis 2x3TB WD RED

Invictus ::

mile je izjavil:

No,DIY je cenej

Q1900DC+4GB+Ohisje+60GBSSD+powerbrick= 250€, xpenology je free
DS415+ je >500€

se pravi za razliko si lahko kupis 2x3TB WD RED

Ni treba kupit Synologija ...

Poleg tega je razlike 30 decibelov ... Ni ravno prijazno do mojih ušes ... Če pa prištejem še mojo uro, pol je pa DIY 3x dražje ...

A vi tudi v službi delate zastonj? Za take imam cel kup dela ... :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

trnvpeti ::

Invictus je izjavil:


Poleg tega je razlike 30 decibelov ... Ni ravno prijazno do mojih ušes ...

od kje si pa to potegnil?

mile ::

Q1900DC+powerbrick == neslisno

+ tvoje ure niso noben faktor tukaj, lahko bi ze enkrat nehal utrujat

dottor ::

A doma ko neseš smeti, pa pomiješ posodo tudi nekomu izstaviš račun? Isto je s sestavljanjem komponent skupaj zase...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

Blazz ::

trnvpeti je izjavil:

Blazz je izjavil:


ima DLNA seveda, vendar mi samsung TV enostavno ne najde NASa. Ne vem morda je problem v TVju...nekje sem sedajle bral, da naj probam z LAN in ne WLAN povezavo na TVju

buffalo in tv morata biti v isti mrezi, brez fw

Blazz je izjavil:

Je pa ena prednost teh črnih škatel, nizka poraba elektrike


se nizja bo poraba miniitx resitve

UMS server transcodira in DLNA client(vsi tvji z dlna) lepo predvajajo tudi podnapise


in koliko je poraba v W miniitx rešitve z 1 diskom recimo?

trnvpeti ::

6W

mile ::

6W je preoptimistično, 3TB WD RED 5400rpm ima porabo dobre 4W, navaden 7200rpm disk okoli 6W + kar ti se sam NAS pokuri

Spock83 ::

J1900 ti lahko dela tudi kot media player če se ne motim. Ubiješ dve muhi...

trnvpeti ::

mile je izjavil:

6W je preoptimistično

izmerjeno na vticnici

mile ::

kaj si to meril? upam da ne Banana Pi + USB kljuc :D

Tim55 ::

Mene pa zanima, če je v praksi kaj razlike med ATX, mATX in ITX platami, če predpostavljam, da mi za home NAS že poceni ITX plata ponuja vse funkcije, ki jih bom potreboval?

trnvpeti ::

mile je izjavil:

kaj si to meril? upam da ne Banana Pi + USB kljuc :D

bananapi + 1disk je se vec kot pol manj
tudi iz prve roke

kaj bos pa sedaj rekel? :)

mile ::

Se enkrat te bom vprasal kaj si meril?
ker kaze, da si slabo meril...

- ne zanima me, koliko porabi ena banana + 2.5 disk v spin down mode-u
- zanima me, koliko porabi j1900 + en 3TB disk v access mode-u

in to je sigurno vec kot 6W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mile ()

trnvpeti ::

trnvpeti je izjavil:


izmerjeno na vticnici

v idle
j1800,2g rama, en disk(2.5")

red kuri v idle 3.0W , rw 4.0(to bos tezko zmeril pri domacem testu)

kaj pa sedaj? :)

mile ::

no, skratka > 10W je tale kombinacija, z dvema diskoma do 20W, tako kot pravi vecina folka. Pri obremenitvi seveda

trnvpeti ::

mile je izjavil:

no, skratka > 10W je tale kombinacija, z dvema diskoma do 20W, tako kot pravi vecina folka. Pri obremenitvi seveda

neumnost(hotel si skoraj na decimalke, sedaj pa si dal x2)
dva diska lahko kurita v rw pod 10W
dva 3T red pa bosta pod 15W (polna obremenitev dveh diskov v raid in z eno 1G mrezno bos tezko na 100% na obeh diskih pri domaci uporabi)

mile ::

Spock83 ::

Jaz mam Supermicro J1900 , 128GB SSD MSATA, 4GB rama in en 2,5" Samo imam mini iTX ohišje pa ne morem vtaknit dva diska. Oz Bom probal podaljšek dobit da bosta zunaj in potem bom zmeril.

hojnikb ::

EDIT: da ne omenjam, da je poceni PC popolnoma neuporaben za NAS, ker je trenutno najcenejša Xeon plata 140 EUR, desktop Intel plate pa ne podpirajo ECC-ja. AMD-jevi FM2 proci pa prav tako ne. Tako ostane kot edina smotrna izbira za do 4 diske HP-jev MicroServer.


kje piše, da rabiš xeon plate za ECC ?

Če hočeš cheap NAS z ECC, potem vzameš eno izmed AM1 plat, ki imajo podporo za ECC. Pa prideš zelo pocen skos.
Spet checkmate namenskim zadevam.
#brezpodpisa

mile ::

Spock83 je izjavil:

Jaz mam Supermicro J1900 , 128GB SSD MSATA, 4GB rama in en 2,5" Samo imam mini iTX ohišje pa ne morem vtaknit dva diska. Oz Bom probal podaljšek dobit da bosta zunaj in potem bom zmeril.


govorimo o 3.5" diskih

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mile ()

trnvpeti ::

ti si govoril o 3.5", pol si se pa poskusal mal bluzit :)
ce te tolk poraba in tisina skrbi, bos sel pa na 2.5"
lahko tudi das mix med 2.5 in 3.5, pa tudi ssd
pac imas dosti podatkov, pa malo sestevas

trnvpeti ::

še iz uradne strani za ds214play
Power Consumption* 20.12W (Access)
13.58W (HDD Hibernation)

torej razlika za dva diska malo vec kot 6W

mile ::

glej, jaz skozi govorim o 3.5" red disku. me ne zanimajo 2.5", kot vecino folka tukaj ne

trnvpeti ::

mile je izjavil:

glej, jaz skozi govorim o 3.5" red disku. me ne zanimajo 2.5", kot vecino folka tukaj ne

sej znas sestet :)

Dr_M ::

Potem sem jaz pravi tezkokategornik tukaj. Moj nas kuri okoli 53W, ko so vsi diski aktivni, v idle pa okoli 40W.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

hmm, moj nas skuri manj ko 10W in je stal slabih 40€. To 4.5 leta nazaj :)
#brezpodpisa

mile ::

trnvpeti je izjavil:

še iz uradne strani za ds214play
Power Consumption* 20.12W (Access)
13.58W (HDD Hibernation)

torej razlika za dva diska malo vec kot 6W



1. nikjer ne pise, kateri diski so bili uporabljeni
2. proizvajalci vedno nakladajo, to bi moral taki "strokovnjaki", kot si ti, vedt in v realnosti so cifre malo drugačne
recimo: http://www.techpowerup.com/reviews/Syno...

se mi ne da vec

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mile ()

Dr_M ::

No ja, ce bi bil malenkosten, bi lahko priklopil disk na router, pa bi ubil 2 muhi na en mah.
Vseeno mi polovicne resitve niso ql (pa ravno to me je zjebalo, nikoli vec ne kupim nicesar vec od LSI).
Zaenkrat furam 6 diskov, v prihodnje se kaksnega dodam. Glede na zadnje izkusnje z diski, mi je se raid6 malo prevec tvegan.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

trnvpeti ::

mile je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

še iz uradne strani za ds214play
Power Consumption* 20.12W (Access)
13.58W (HDD Hibernation)

torej razlika za dva diska malo vec kot 6W



1. nikjer ne pise, kateri diski so bili uporabljeni
2. proizvajalci vedno nakladajo, to bi moral taki "strokovnjaki", kot si ti, vedt in v realnosti so cifre malo drugačne
recimo: http://www.techpowerup.com/reviews/Syno...

se mi ne da vec

*
če bi pogledal...

leiito ::

Če so DIY NASi toliko cenejši, potem se zdi tržna priložnost sestavljati ultimativno rešitev za multimedia, personal cloud, backup in security cams in to potem ponujati tistim, ki ne znamo ali nimamo časa sami sestaviti NAS.

Tudi sicer imam občutek, da bi veliko ljudi plačalo za "na ključ" sistem za zgoraj našteto.

Dr_M ::

Problem ni HW, ampak SW.
Tele out of the box resitve ti prodajo linux za mnogo denarja.
Vsaj polovico cene.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

DrSergioDJ ::

Da še jaz vprašam kaj bi blo zame najbolj pametno (ker se na nas-e, raid in podobno ne spoznam).

Delam precej z video in foto obdelavo in mi posledično počasi primankuje prostora za nek pameten backup. Potreboval bi nekaj, kamor bi priklopil vsaj 4 3tb diske, želje so:

- 2 diska v raid (kateri?), za offloadanje končanih projektov ter file-ov, ki morajo ostati v backapu še nekaj časa (recimo do 1 leta na posamezen file/mapo) ter za backup file-ov projekta, ki so v obdelavi.

- 1 disk bo namenjen filmov (zadevo bi prkljucil na boxee multimedijski player, glede na to, da imam doma samo projektor mi razne dlna opcije in podobno odpadejo, zadovoljen bom s tem, da lahko preko boxa browsam po tem disku in predvajam z njega).

- 1 disk za backup osebnih zadev (ni potrebe po raidu, ker ze sedaj uporabljam tudi cloud za backup osebnih zadev)

Zadeva bi bila prključena le na domače omrežje, želja je da je vse v eni škatli.

Hvala.
...

Modri dirkač ::

hojnikb je izjavil:

EDIT: da ne omenjam, da je poceni PC popolnoma neuporaben za NAS, ker je trenutno najcenejša Xeon plata 140 EUR, desktop Intel plate pa ne podpirajo ECC-ja. AMD-jevi FM2 proci pa prav tako ne. Tako ostane kot edina smotrna izbira za do 4 diske HP-jev MicroServer.


kje piše, da rabiš xeon plate za ECC ?

Če hočeš cheap NAS z ECC, potem vzameš eno izmed AM1 plat, ki imajo podporo za ECC. Pa prideš zelo pocen skos.
Spet checkmate namenskim zadevam.

Hm, si prepričan?
Everybody lies!

Dr_M ::

Je bilo ze omenjeno, da ASUS AM1M-A podpira ECC ram. Sicer je matx format, kar pomeni, da je plata se bolj fleksibilna.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

Modri dirkač je izjavil:

hojnikb je izjavil:

EDIT: da ne omenjam, da je poceni PC popolnoma neuporaben za NAS, ker je trenutno najcenejša Xeon plata 140 EUR, desktop Intel plate pa ne podpirajo ECC-ja. AMD-jevi FM2 proci pa prav tako ne. Tako ostane kot edina smotrna izbira za do 4 diske HP-jev MicroServer.


kje piše, da rabiš xeon plate za ECC ?

Če hočeš cheap NAS z ECC, potem vzameš eno izmed AM1 plat, ki imajo podporo za ECC. Pa prideš zelo pocen skos.
Spet checkmate namenskim zadevam.

Hm, si prepričan?

yup
http://www.overclock.net/t/1495837/ecc-...
#brezpodpisa

Modri dirkač ::

Em, daleč od tega, da zadeva tudi 100% deluje, na freenas forumu že niso enakega mnenja...
Everybody lies!

hojnikb ::

dela dela..

Asus AM1M-A does support ECC memory. I have installed 16GB of micron unbuffered ECC ram. Even though the bios does not show ECC memory options, ecc is supported. I verified it with memtest86 pro and enabled ecc error injection, which it corrected/passed.thumb.gif

Cheers!
#brezpodpisa
««
10 / 118
»»