» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
87 / 118
»»

PrimozR ::

Z veseljem vidim, da mi pokažeš, kaj moram počistiti.

Invictus ::

Pojdi si merit zadevo pod hlačami nekam drugam, ker smetita temo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

5erson ::

S čim pa kriptirate zadeve, ko jih spravljate v oblak?
Glede na to, da amazon pravi "izguba na objekt" predvidevam, da je bolje vsak fajl posebej kriptirati.

belo mleko ::

S Synology uporabljam Hyperbackup. Preden izvozis zadevo v oblak, jo program lahko kriptira.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

MrStein ::

i33a je izjavil:

Kaj pa svetujete glede diskov za NAS?
Trenutno gledam Seagate IronWolf.

Mimogrede, synology ima lastne* diske po novem: HAT5300

* no, "lastne", gre za hardver od Toshibe
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

in verjetno bo to edini disk, ki bo delal v teh igračkah :))
#brezpodpisa

Zimonem ::

MrStein je izjavil:

i33a je izjavil:

Kaj pa svetujete glede diskov za NAS?
Trenutno gledam Seagate IronWolf.

Mimogrede, synology ima lastne* diske po novem: HAT5300

* no, "lastne", gre za hardver od Toshibe

Bo imel

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

PrimozR ::

Sem že linkal višje. Certified so za enterprise izdelke Synologyja, na STH pa so povedali, da je vprašanje, če bodo upali enako naresti tudi za domače uporabnike. Bi se preveč zaklali s tem. V podjetjih je certifikacija bolj pomembna in nekaj, kar je večina pripravljena plačati.

Je pa to money grab, takole prodajo celoten sistem, sicer so pa prodali samo škatlo za ene 30 % končne cene.

Boobiz ::

Kolk vas pa tukaj uporablja kej drugega kot Synology? Počasi mi je že čudno, da folk plačuje take premiume za podhranjene sisteme, ki sploh niso več uporabniško prijazni, ko greš dlje od povprečja (docker recimo).
I'm drunk, what's your excuse?

Robko ::

Pozdravljeni,
tudi jaz kupujem za firmo Synologija, verjetno kar DS920+. Nanj bi dostopala 2 računalnika, kjer bi bili shranjeni vsi podatki, ki se obdelujejo (za programe acad, office, ipd.). Kar nisem nikjer zasledil je koliko pomaga M.2 SSD cache, ali morata biti 2x SSD in ali je smiselno tudi za glavne diske dati SSD oz. kombinacija.

Boobiz ::

ta takšno uporabo ne rabiš diska za kaširanje.
I'm drunk, what's your excuse?

Voluharr ::

Hja za te male mlinčke uporabljam Synology in QNAP, ker nek svoj mali mlinček sestavit vzame več dela kakor pa bi bila pametna razlika v ceni.

Za večje resne zadeve pa raje top loaded server in TrueNAS.
Odvisno od zahtev potem različna količina HDD/SSD in ustrezen caching za read in write, potem pa zadeve letijo.

Edit: Govorim za 25Gbps in več.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Voluharr ()

Kumbaja ::

Boobiz je izjavil:

Kolk vas pa tukaj uporablja kej drugega kot Synology? Počasi mi je že čudno, da folk plačuje take premiume za podhranjene sisteme, ki sploh niso več uporabniško prijazni, ko greš dlje od povprečja (docker recimo).


IMO zato, ker velika večina uporabnikov še funkcionalnosti, ki jih nudi sam Synology ne rabi, kaj šele napredne funkcije kot je docker. In kakorkoli zadevo obračaš, če govorimo on NAS (in funkcionalnostih, ki se pritičejo NAS) je uproabniška izkušnja na synology bistveno boljša kot pri konkurenci. As sismple as that.

Kdor rabi več, pa praviloma ve kaj hoče in si zna to tudi postavit, samo potem to že presega NAS.

flameir ::

Prebiram temo že dolgo, tudi ds918+ za "domačo" uporabo imam sedaj cca 2 leti in sem super zadovoljen.

Zanima me ena stvar - kolk je recimo dejansko možnosti, da ti crkneta dva WD Red 8TB diska hkrati? Recimo da strela udari (pred leti nam je skurilo vso elektroniko od a do ž, ko je strela udarila v drevo na vrtu).

Sem prebral v enem izmed postov malo nazaj, da je najbolje imeti diske različnih proizvajalcev ali serij. Torej je bila osnovna konfiguracija dveh enakih diskov napaka?

Hvala za odgovor za domačega uporabnika. :)

Kumbaja ::

Robko je izjavil:

Pozdravljeni,
tudi jaz kupujem za firmo Synologija, verjetno kar DS920+. Nanj bi dostopala 2 računalnika, kjer bi bili shranjeni vsi podatki, ki se obdelujejo (za programe acad, office, ipd.). Kar nisem nikjer zasledil je koliko pomaga M.2 SSD cache, ali morata biti 2x SSD in ali je smiselno tudi za glavne diske dati SSD oz. kombinacija.


IMO je to totalen overkill za to kar opisuješ. M.2 SSD cache pride do izraza pri konstantnem hkratnem dostopanju večjega števila uporabnikov. Enako z SSD namesto HDD na 1Gb mreži in dveh uporabnikih ne bo vidne razlike.

D4G4 ::

flameir je izjavil:

Recimo da strela udari (pred leti nam je skurilo vso elektroniko od a do ž, ko je strela udarila v drevo na vrtu).


Kar rabiš, je backup na drugi lokaciji. Tvoj primer z udarom strele je odličen prikaz, zakaj je treba imeti backup na drugi lokaciji.

RAID1 ni backup, kot veliko ljudi zmotno misli. Je samo redundanca. Udar strele, požar, poplava, vlom in tatvina, ... ali pa samo kriptovirus. In si s takšnim "backupom" nimaš kaj pomagati.

Kumbaja ::

Torej je bila osnovna konfiguracija dveh enakih diskov napaka?


Boljši opis je večje tveganje. Za diska, ki sta narejena skupaj in na enk način ter sta podvržena enaki uporabi je večja verjetnost, da bosta tudi odpovedala v istem času kot če sta različna. Zato je bolj smiselno imet različne diske. Ker bistveno bolj problematično z vidika varnosti podatkov je če umreta dva diska hkrati, pa četudi sta pred tem 10 let normalno delala, kot če ti periodično umirajo diski na vsake dve leti.

Drugo pa so seveda zunanji faktorji (strela, požar, tatvina...) tam razlika v proizvjalcu HDD ne naredi razlike.

Verjetnost za en in drug scenarij je relativno majhna, ampak ko ob enem ugotoviš, da si vartnost podatkov kupi za 1-2 eur na mesec, se mi osebno tveganje ne zdi dopustno. Sploh za stvari, ki jih ni mogoče zamenjat (slike, dokumenti...).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

GupeM ::

Prvič, RAID ni backup. Verjetnost, da crkneta dva enaka diska (še posebej, če sta iz iste serije) hkrati je precej večja, kot da crkneta dva različna diska hkrati.

Ugl, če je en od diskov podvržen zgodnji okvari, je zelo verjetno tudi drug.

Takšna konfiguracija ni neka huda napaka, če imaš seveda backup. Kar pa RAID ni. RAID je namenjen temu, da ne greš offline, če ti en disk crkne. Enostavno zamenjaš zrknjen disk, RAID se rebuilda, NAS je pa ves ta čas lahko online (odvisno od NASa).

Druga stvar pri RAID 1 je pa hitrost branja, saj lahko RAID controller bere podatke z dveh diskov hkrati, zato v bistvu bere z dvojno hitrostjo.

Še enkrat, RAID ni backup.

psychoshorty ::

Boobiz je izjavil:

Kolk vas pa tukaj uporablja kej drugega kot Synology? Počasi mi je že čudno, da folk plačuje take premiume za podhranjene sisteme, ki sploh niso več uporabniško prijazni, ko greš dlje od povprečja (docker recimo).


Sam prisegam na Qnap-e. Imam z njimi vec dobrih izkusenj kot s synology. Sicer pa vsakemu svoje.

igorpec ::

flameir je izjavil:

Prebiram temo že dolgo, tudi ds918+ za "domačo" uporabo imam sedaj cca 2 leti in sem super zadovoljen.

Zanima me ena stvar - kolk je recimo dejansko možnosti, da ti crkneta dva WD Red 8TB diska hkrati?
Moja izkušnja z WD Red 8TB ... 2 od 6 sta crknila že "prvi dan", med samim nameščanjem. Tudi če bi kasneje, ne bi bilo težav, ker imam overkill zraid2 polje, ta pa prenese izpad dveh. Zdaj je že nekaj časa mir.

NAS je samo skupen / mrežni disk, vezave dodajo nekaj varnosti oz. je vzdrževanje sistema enostavno. Ko disk crkne, vstaviš novega, ostalo naredi sam ... še vedno pa rabiš backup rešitev.

flameir ::

Odlični nasveti, hvala. Sam sem šel v NAS predvsem zato, ker so se zunanji diski doma začeli kopičit, fajli pa so bili čista zmešnjava - podvojene, potrojene kopije - vglavnem groza. Potem sem na začetku vse vrgel gor na NAS in v času Korone vse prepucal. Zdej mi je remote dostop do vsega že tako prirasel k srcu, da si ne znam predstavljati življenja prej, ko sem s sabo vlačil vse te diske haha. Imam sicer preko Synology drive aplikacije PC z diskom povezan na NAS tako, da imam "instantni backup" vsega pomembnega tudi na PCju.
Zdej je pa res čas, da se spravim še kopijo nest na drugo lokacijo. Razmišljal sem, da bi na obstoječe zunanje diske delal backup in jih nesel v službo. Važno mi je, da imam na varnem pomembne družinske slike ter dokumenta, tega pa je manj kot 1TB, kar spravim BP na te diske.

Kot berem je to najbolje narediti s tem Hyper backupom?

Frenky ::

Kaj pa predlagate za neko bolj preprosto uporabo?
Rabim nekaj kar bi skrbelo za torrente in delovalo kot Plex server.
Samo to. Nobenih back upov, ali se za kaj vec.
Samo da ni preglasno in prevec energijsko potratno.

D4G4 ::

Za Plex in torrente je dovolj že RPi. Ali pa kakšen micro PC (Intel NUC ipd.).

Kumbaja ::

Razmišljal sem, da bi na obstoječe zunanje diske delal backup in jih nesel v službo. Važno mi je, da imam na varnem pomembne družinske slike ter dokumenta, tega pa je manj kot 1TB, kar spravim BP na te diske.


V teoriji je to ok (boljse kot nic) v praksi pa je problem ali bos res dovolj vesten pri tem kopiranju in kako bos zagotovil da je z diskom, ki ga prenansas gor in dol vse ok, za takrat ko bi ga slujano rabil. Ce bo leto dni lezal v enem pradalu nekje, kdo ti jamci da bo se delal?

bajsibajsi ::

Frenky je izjavil:

Kaj pa predlagate za neko bolj preprosto uporabo?
Rabim nekaj kar bi skrbelo za torrente in delovalo kot Plex server.
Samo to. Nobenih back upov, ali se za kaj vec.
Samo da ni preglasno in prevec energijsko potratno.


RPI 4, neslisen in poraba pod 15W skupaj z diskom.

Zahteva pa nekaj casa in dodatnega znanja.

PrimozR ::

Boobiz je izjavil:

Kolk vas pa tukaj uporablja kej drugega kot Synology? Počasi mi je že čudno, da folk plačuje take premiume za podhranjene sisteme, ki sploh niso več uporabniško prijazni, ko greš dlje od povprečja (docker recimo).

DIY build s FreeNAS-om (oz. zdaj pač TrueNAS).

D4G4 je izjavil:

Za Plex in torrente je dovolj že RPi. Ali pa kakšen micro PC (Intel NUC ipd.).

Ni nujno. RPi kakega transcodanja ne bo prenesel prav dobro... Torej je težko posploševati glede Plexa, je treba vedeti nekoliko bolj specifično kakšna bo uporaba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Taip4n ::

flameir je izjavil:

Odlični nasveti, hvala. Sam sem šel v NAS predvsem zato, ker so se zunanji diski doma začeli kopičit, fajli pa so bili čista zmešnjava - podvojene, potrojene kopije - vglavnem groza. Potem sem na začetku vse vrgel gor na NAS in v času Korone vse prepucal. Zdej mi je remote dostop do vsega že tako prirasel k srcu, da si ne znam predstavljati življenja prej, ko sem s sabo vlačil vse te diske haha. Imam sicer preko Synology drive aplikacije PC z diskom povezan na NAS tako, da imam "instantni backup" vsega pomembnega tudi na PCju.
Zdej je pa res čas, da se spravim še kopijo nest na drugo lokacijo. Razmišljal sem, da bi na obstoječe zunanje diske delal backup in jih nesel v službo. Važno mi je, da imam na varnem pomembne družinske slike ter dokumenta, tega pa je manj kot 1TB, kar spravim BP na te diske.

Kot berem je to najbolje narediti s tem Hyper backupom?


Doma imam DS215J in na drugi lokaciji DS120J. Na lokaciji kjer je DS120J imam odprt dostop samo preko domačega IP-ja iz katerega se izvaja BKP. Uporabljam HyperBackup, ki ima opcijo kriptiranja podatkov, ključe pa spravljene na varni lokaciji. Vklopljeno je še pošiljanje emailov v primeru neuspešnega backup-a vendar na vsake toliko časa bolj iz firbca preverim kakšno je stanje. Do sedaj nobenih težav.

Boobiz ::

Kolk pa transcodate na Plexu? Ker vedno se omenja transcoding in je v štartu tudi mene medlo hudiča, da ne bom kupil česa podhranjenega. Danes mi pa še danes ni jasno kdo gre transcodat namesto direct playa v nekem home settingu?
I'm drunk, what's your excuse?

Kumbaja ::

je bil zgoraj omenjen en primer s podnapisi, ampak IMO je hudičevo redko da je to sploh še treba dandanes. Edino z kakšnim rpi 3 se lahko zakolješ zaradi H.265

floyd1 ::

Boobiz je izjavil:

Kolk vas pa tukaj uporablja kej drugega kot Synology? Počasi mi je že čudno, da folk plačuje take premiume za podhranjene sisteme, ki sploh niso več uporabniško prijazni, ko greš dlje od povprečja (docker recimo).

Docker izgleda na synology še vedno smešno enostaven, medtem ko se moraš kje drugje (npr. OMV, ki ga ravno testiram) kar malo potruditi. Za računalniško pismene sicer gre skozi, za povprečnega uporabnika pa to po mojem ni.

Tisti "toliko plačuje" pa je tudi relativen. Za isti denar sicer lahko dobiš precej boljši HW (proc., Ram), a bistveno manj praktično ohišje, kar je spet sranje, sploh če imaš omejen prostor. "Plug and play" pa se tudi plača.

Robko ::

Kumbaja je izjavil:

Robko je izjavil:

Pozdravljeni,
tudi jaz kupujem za firmo Synologija, verjetno kar DS920+. Nanj bi dostopala 2 računalnika, kjer bi bili shranjeni vsi podatki, ki se obdelujejo (za programe acad, office, ipd.). Kar nisem nikjer zasledil je koliko pomaga M.2 SSD cache, ali morata biti 2x SSD in ali je smiselno tudi za glavne diske dati SSD oz. kombinacija.


IMO je to totalen overkill za to kar opisuješ. M.2 SSD cache pride do izraza pri konstantnem hkratnem dostopanju večjega števila uporabnikov. Enako z SSD namesto HDD na 1Gb mreži in dveh uporabnikih ne bo vidne razlike.


Boobiz je izjavil:

ta takšno uporabo ne rabiš diska za kaširanje.


Ok, hvala. Se pravi dva navadna diska. Ostalo se doda po potrebi.

hojnikb ::

no, rpi4 ma h.264 encoder (sicer samo 1080p), tako da ce si en izmed tistih norcev, ki se vedno encodajo za domaco uporabo, bi to deloval.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Boobiz je izjavil:

Kolk pa transcodate na Plexu? Ker vedno se omenja transcoding in je v štartu tudi mene medlo hudiča, da ne bom kupil česa podhranjenega. Danes mi pa še danes ni jasno kdo gre transcodat namesto direct playa v nekem home settingu?

Jaz praktično ne (okej, itak 90+ % časa s plexa poslušam glasbo). Je pa treba preveriti, če stream pošiljaš ven, da ni nastavljeno na transcode, torej da omogočiš direct play. Seveda če ti to glede na vsebino omogoča internetna linija. Če ne, potem si v transcode teritoriju.

Sicer pa ravno zaradi tega govorim, da je odvisno od uporabe. Ni slabšega, kot da nekomu rečeš 'to bo delalo', potem ima pa težave zaradi neke specifične situacije.

Glede podnapisov pa na Plex forumu pravijo takole:
"hw-transcoding cannot deal with subtitles... if the client requires Plex to burn your subtitles into the main video, this will be done by your CPU"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Invictus ::

Boobiz je izjavil:

Kolk vas pa tukaj uporablja kej drugega kot Synology? Počasi mi je že čudno, da folk plačuje take premiume za podhranjene sisteme, ki sploh niso več uporabniško prijazni, ko greš dlje od povprečja (docker recimo).

Že če rabiš docker, nisi ravno consumer uporabnik...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Frenky ::

D4G4 je izjavil:

Za Plex in torrente je dovolj že RPi. Ali pa kakšen micro PC (Intel NUC ipd.).

Doma se mi valja rpi3. Je to presvoh?

PrimozR ::

Najlažji način da to preveriš je tako, da sprobaš :)

igorpec ::

Frenky je izjavil:

D4G4 je izjavil:

Za Plex in torrente je dovolj že RPi. Ali pa kakšen micro PC (Intel NUC ipd.).

Doma se mi valja rpi3. Je to presvoh?
Odvisno.

Rabiš še disk z lastnim napajanjem, sicer kličeš težave in soliden napajalnik za Pi-ja. Če se ti nič od tega ne valja doma, razmisli o namenski napravi ali čem boljšim. Sicer pa je dovolj za torrente snet (mogoče ne bo dosegel tvoje hitrosti dostopa do interneta) in predvajanje filma - brez (kompleksnega) transkodiranja. Hitrost prenosa preko mreže je največ tam nekje okoli 1/3 gigabita. Za filme predvajat je to seveda več kot dovolj, za fajle prestavljat sem in tja pa srednja žalost.

PrimozR ::

Ma za test je dovolj tudi malo večji USB ključ, npr. 32 GB. Toliko da vidiš, kako zadeva laufa pa da daš gor nek videoposnetek višje ločljivosti.

UganiKdo ::

Pa kot zgoraj nekdo že omenil klecnilo ti bo pri h.265

Frenky ::

Sem probal na rpi3 in usb kljucek, pa je prepocasno ze za 720p
Mi lahko predlagate kaj bolj namenskega? Da bo slo tudi 4k? Ne spoznam se toliko na hw na tem podrocju.

hojnikb ::

za samo streamanje bi mogl bit to več kot zadosti..
#brezpodpisa

AgiZ ::

za streamanje (network share, internet) in predvajanje (kljucek, disk) preverjeno deluje brez zatikanja v 1080p h264/x264 (kodi, osmc,..). Za h265 pa noben RPi (še) ni dovolj močan. Delajo na podpori, a vprašanje kdaj bo implementirana.

igorpec ::

AgiZ je izjavil:

Za h265 pa noben RPi (še) ni dovolj močan. Delajo na podpori, a vprašanje kdaj bo implementirana.

Meni že nekaj let Amlogic S912 (Beelink GT1) brez kakršnegakoli zatikanja predvaja 4K HEVC oz. vse kar pač obstaja. Kodi @ Librelec. Uporabljam ga izključno kot predvajalnik, torej nobenih drugih servisov, kjer pa si pač omejen na to kar se da spravit na Librelec. Sistem se boota iz eMMC, drajva se še zunanji DAC in tudi CEC dela brezhibno. Vse kar rabiš je del paketa - recimo lepa škatljica in zanesljiv napajalnik.

Invictus ::

AgiZ je izjavil:

za streamanje (network share, internet) in predvajanje (kljucek, disk) preverjeno deluje brez zatikanja v 1080p h264/x264 (kodi, osmc,..). Za h265 pa noben RPi (še) ni dovolj močan. Delajo na podpori, a vprašanje kdaj bo implementirana.

Ziher?!?!

Sem si hotel eno 4co omislit za TV box
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

za tv box obstajajo boljše rešitve, recimo zgoraj omenjeni amlogic
#brezpodpisa

Frenky ::

Saj za predvajanje imam android tv. Rabim nekaj kar bo snemalo torrente in sluzilo kot skadisce filmov.

PrimozR ::

Pa je bil Plex server na RPi prepočasen?

Network share in kaj podobnega Kodiju, da TV skrbi za vse, da serviraš samo 'fajle'?

Frenky ::

Ja. Predfidevam da na njem usb2 ni dovolj zmogljiv. Diapozitivi ko z android tv dostopas do filmov na njem.

bbobst ::

igorpec je izjavil:

AgiZ je izjavil:

Za h265 pa noben RPi (še) ni dovolj močan. Delajo na podpori, a vprašanje kdaj bo implementirana.

Meni že nekaj let Amlogic S912 (Beelink GT1) brez kakršnegakoli zatikanja predvaja 4K HEVC oz. vse kar pač obstaja. Kodi @ Librelec. Uporabljam ga izključno kot predvajalnik, torej nobenih drugih servisov, kjer pa si pač omejen na to kar se da spravit na Librelec. Sistem se boota iz eMMC, drajva se še zunanji DAC in tudi CEC dela brezhibno. Vse kar rabiš je del paketa - recimo lepa škatljica in zanesljiv napajalnik.

In dela tudi na S905W (Tanix tx3 max) preko coreeleca , z dodatnim ventilatorjm, ker se roko na srce samo z original hladilnim rebrom pregreje in zmrzne.
Ampak čip pa je sam po sebi dovolj močan za 4k HEVC HDR.

Frenky je izjavil:

Ja. Predfidevam da na njem usb2 ni dovolj zmogljiv. Diapozitivi ko z android tv dostopas do filmov na njem.

USB2.0 je dovolj zmogljiv za vse 4k HEVC posnetke. Sem imel sam tak zunanji disk na boxu in je delalo BP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bbobst ()

Zimonem ::

Tole sodi že bolj pod Android TV temo.
««
87 / 118
»»