» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
86 / 118
»»

Vanadium ::

Kaj pa kaki crashplan? 10$ + davek na mesec pa baje zastonj restore?

https://www.crashplan.com/en-us/busines...

OrkAA ::

"Problem" crashplana je, da se nacrtno trudijo, da je backup mozen samo iz osebnih racunalnikov. Nimajo clientov za streznike in synologye in podobno. Verjetno si hocejo zagotovit, da folk ne zacne uploadat mase podatkov.

Obstajajo sicer triki, da clienta pozenes tudi na streznikih, a se hitro izkaze, da je upload hitrost zelo omejena in bos terabajte podatkov kopiral prakticno vecno. :)

EDIT: Se popravljam. Po hitrem googlanju opazam, da se je to zadnje case spremenilo in so postali bolj fleksibilni s clienti. Se vseeno pa mislim, da hitrosti ne bodo zadovoljive v primerjavi s storitvami kot so S3/B2 in podobni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OrkAA ()

PrimozR ::

Saj je z Backblaze podobno, ne dovolijo synca mrežnih pogonov pa klienta imajo samo za Windows, OS X in Linux, ne vem če ne samo grafičnega. Pač jasno je, da je _Personal_ Backup mišljen za osebno rabo, čeprav je na mestu vprašanje, kaj je razlika med par TB podatki na NAS-u proti par TB v lokalni kišti. Ampak ja. B2 požre vse, kar mu vržeš in je npr. tudi nativno podprt v FreeNAS-u.

Vanadium ::

OrkAA je izjavil:

"Problem" crashplana je, da se nacrtno trudijo, da je backup mozen samo iz osebnih racunalnikov. Nimajo clientov za streznike in synologye in podobno. Verjetno si hocejo zagotovit, da folk ne zacne uploadat mase podatkov.

Obstajajo sicer triki, da clienta pozenes tudi na streznikih, a se hitro izkaze, da je upload hitrost zelo omejena in bos terabajte podatkov kopiral prakticno vecno. :)

EDIT: Se popravljam. Po hitrem googlanju opazam, da se je to zadnje case spremenilo in so postali bolj fleksibilni s clienti. Se vseeno pa mislim, da hitrosti ne bodo zadovoljive v primerjavi s storitvami kot so S3/B2 in podobni.


Crashplan sploh nima več personal backup če se ne motim ampak samo poslovni. Dejansko se mi zdi da za ta denar dobiš največ nisem pa ziher... Tudi sam študiram pač kateri backup vzeti, ker si bom v kratkem postavil NAS na HP microserver gen8 + 4x4TB diske. Sploh, ker bom gor imel družinske albume, backupe projektov, ipd... in res nebi rad da gre vse v maloro...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

OrkAA ::

Pomojem lahko pozabis, da bos tako kolicino ucinkovito backupiral na Crashplan, zal. :/

Sam sem nekaj casa nazaj raziskoval podobno in sem prisel do tega, da se na cloudu ne da priti bistveno ceneje od B2 - https://www.backblaze.com/b2/cloud-stor...

Torej priblizno $5 na terabajt.

Ce ti je to prevec, nimas druge kot da si backup postavis sam. Smo ze zgoraj omenjali, da je opcija, da nabavis en velik disk (zate ranga 16TB) in ga postavis na oddaljeno lokacijo.

Opcija je tudi, da na cloud backupiras samo RES pomembne stvari, ostalo pa na manjsi disk.

Kumbaja ::

Da se prit približno na pol manj, povedano na prejšnji strani.

OrkAA ::

Kumbaja: na prejsnji strani omenjas amazon "deep storage". Je pod tem misljen Glacier? Tam vidim, da je cena se vedno $4 na TB za storage + se vsi requesti, ki jih placas posebej.

https://aws.amazon.com/glacier/pricing/...

Sem kaj zgresil?

PARTyZAN ::

Blackblaze B2 podpira S3 API, tako da se lahko uporabi Synologyjev HyperBackup client.

OrkAA ::

Kumbaja: Ah, sem ze sam nasel.

https://aws.amazon.com/s3/pricing/

Verjetno mislis "S3 Glacier Deep Archive" storage class. Sem zgresil, da so ga dodali. To je pa ze kar zanimiva cena!

belo mleko ::

Drugače je Googlov paket 2TB poceni, stane 100€ na leto pa tudi ničesar ne plačaš, ko podatke ponovno potrebuješ. Je pa Google eden od razlogov zakaj sem si nabavil NAS zato me tam več ne vidijo.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Voluharr ::

Ko smo že pri backupu.
Pri nas (https://reavisys.si/backup) ga ponujamo po 1,1€ + 4,9€ za TB mesečno za Synology Hyper Backup in Qnap Backup Sync ter 0,98€ + 1,98€ na TB mesečno za kar koli drugega.
Torej 106,93€ za laetni zakup direktno Synology Hyper Backup za eno leto 2TB, oziroma 55,72€ za karkoli drugega.
Brez kompliciranja glede restora.
Kaj to ni dovolj nizko ?
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Zimonem ::

Voluharr je izjavil:

Ko smo že pri backupu.
Pri nas (https://reavisys.si/backup) ga ponujamo po 1,1€ + 4,9€ za TB mesečno za Synology Hyper Backup in Qnap Backup Sync ter 0,98€ + 1,98€ na TB mesečno za kar koli drugega.
Torej 106,93€ za laetni zakup direktno Synology Hyper Backup za eno leto 2TB, oziroma 55,72€ za karkoli drugega.
Brez kompliciranja glede restora.
Kaj to ni dovolj nizko ?

Saj je vredu smo oglaševanje pač baje ni.

mat3 ::

Oblaki nad 3TB se že ne splačajo. Sam sem imel enako težavo, kam dati 5 TB podatkov. En čas imel Crashplan, potem Backblaze, celo Hubic. Pa sem po Xpenology nabavil še pravi Synology in ga postavil na oddaljeni lokaciji (mam to srečo) in preko Hyper Backup sinhroniziram. Par 100 € letno za oblake se le nabira in je NAS hitro poplačan. V primeru obnove imaš rešeno takoj.
AMD Ryzen 7 3700X, 32 GB DDR4-3600 MHz G.Skill TridentZ Neo
500GB Samsung Evo Plus, Crucial P2 500GB, GTX 1660 Super, 4x 3TB HDD
http://www.bozic17.blogspot.com

PrimozR ::

Thja, če zganjaš paranojo do koraka višje, a je Synology dovolj oddaljen, da se izogneš naravnim nesrečam & co.? Oblak te načeeeeeeeloma pri tem reši.

Je pa vseeno smiselno stvari vreči na papir, kdaj se splača, seveda če imaš to možnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Zimonem ::

PrimozR je izjavil:

Thja, če zganjaš paranojo do koraka višje, a je Synology dovolj oddaljen, da se izogneš naravnim nesrečam & co.? Oblak te načeeeeeeeloma pri tem reši.

Je pa vseeno smiselno stvari vreči na papir, kdaj se splača, seveda če imaš to možnost.

Brskanje po papirju je predrago. In pri malo večji dokumentaciji prepočasno(predrago).

PrimozR ::

Vreči na papir cifre, koliko te letno stane X TB backupa v cloudu vs. X TB backupa v bare metal na oddaljeni lokaciji. Vreči na papir as in preračunati.

UganiKdo ::

OrkAA je izjavil:

Kumbaja: Ah, sem ze sam nasel.

https://aws.amazon.com/s3/pricing/

Verjetno mislis "S3 Glacier Deep Archive" storage class. Sem zgresil, da so ga dodali. To je pa ze kar zanimiva cena!


Tole je res ugodna varianta. Hvala za link.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Vanadium ::

Tale aws za 0.00099$ na GB zgleda res zanimivo, sploh ker ne bom imel takoj polni nas. Zdej me pa zanima a to dela sprotni sync ali kako? Glede na to da planiram naštimat raid5 mislm da 1x na mesec sync bi bil več kot dovolj.

Kumbaja ::

Jaz imam nastavljeno 1x tedensko, pač prenese kar je sprememb. Znotraj synology imam narejen Cloud sync na S3, potem pa v AWS, da mi avtomatično vse is S3 premakne v deep archive.

Vanadium ::

Koliko pa imaš podatkov ter mesečnega stroška?

Kumbaja ::

Jaz ima ca 1tb podatkov in mesecno placujem ca 1,5 eur za storage, potem se pa se do max 50 centov nabere ostalih stroskov (nas se 1 tedensko sinhronizira).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

PrimozR ::

Jaz na BackBlaze syncam enkrat dnevno.

i33a ::

Odločam se med Synology DS220j in DS220+.
Razlika v ceni je 160€. Vem, da je DS220+ bolj zmogljiv.. ampak me zanima kaj mi bo v praksi to pomenilo?
Trenutno nimam NAS-a in stvari shranjujem periodično na nek trdi disk. Je vredno plačati (skoraj x2) za + verzijo in kaj z njo pridobim?

Kumbaja ::

Ce bos NAS uporabljal samo za storage/backup potem ni dodane vrednosti v drazji verziji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

i33a ::

Ja, zaenkrat ga nisem mislil uporabljati za nič drugega. Hvala :)
Nekih nadzornih kamer ne rabim, kaj drugega pa tudi dvomim da bi prišlo v poštev.

i33a ::

Kaj pa svetujete glede diskov za NAS?
Trenutno gledam Seagate IronWolf.

Vanadium ::

Glede diskov je kakor imaš srečo, backblaze vsako leto naredi poročilo o zanesljivosti. Jaz recimo s toshibo, wd in samsung (dokler je še delala hdd) nikoli nisem imel slabe izkušnje medtem ko nažalost s seagate so nam v službenih kiblah odletaval kot za stavo... (možno da slaba serija)

Kumbaja ::

i33a je izjavil:

Kaj pa svetujete glede diskov za NAS?
Trenutno gledam Seagate IronWolf.


Osebno za domačo rabo gledam predvsem to, da je vsak drugega proizvajalca. Najbolj riskantno je kupit 2 enaka diska hkrati.

Dami ::

Jaz kupujem Western Digital Ultrastar DC. Zaenkrat imam 5 12tb, plan je pa še vzet 6 18tb. Enega v kratkem ker je zmankalo placa, ostale pa konc leta, ko bom upam da sestavil nov server.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

klinker ::

Pa kaj vi to ce splet backupirate da rabite tolko TB? 8-O

Kumbaja ::

hrčkanje :)

Osebno si ne znam predstavljat kako zlezeš čez 1 TB. Verjetno še najhitreje če 24/7 s kamero laufaš za otroci:) Drugo je seveda če s4e pforsionalno ukvarjaš z avdio video obdelavo ali kaj podobnega. Kolega,profesionalni fotograf, recimo hrani za 15 let slik iz porok in tega je res ogromno.

Jaz vem, da imam noter 50% balasta, ki se mi ga preprosto ne da prepucat. Je pa res da imam v cold storage res samo tiste stvari, ki so praktično nenadomestljive (slike, home video, dokumenti,...). Pa sem kljub temu z 40 let materiala na 1 TB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

Vanadium ::

Na jaz imam trenutno cca 3gb raznoraznih arhivov. Če bi imel plac bi bilo še več, pa tu so izključno autocad fajli, tehnična poročila, ipd... Tko da zame bo 4x4tb v raid5 sweet spot za enkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

MrStein ::

Če redno backupiraš svoj(e) PC(je), komot naraste čez 1TB.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kronos_10_ ::

Pozdravljeni,

sedaj sem končno dobil optiko in sedaj bi to rad izkoristil z postavitvijo nas strežnika. Sam s tem nimam izkušenj tako, da bi potreboval kak nasvet, kaj vzeti.
Potreboval bi ga za hrambo predvsem družinskih slik celotne družine. Ker sedaj ima vsak na svojem in želim, da so na varnem in lahko dostopne.

Ker ne vem kakšne funkcije imajo bom napisal, kaj bi rad imel in vi mi priporočite :)

Torej rad bi imel nas strežnik z 2 diskoma. Na enega se zapisuje, drugi dela varnostno kopijo. Diske sem gledal od wd-ja namenjene serverjem. Z rdečo oznako. Nas server ne bo delal ves čas 24/7 ampak po potrebi. V primeru, da ga bom imel ves čas priklopljenega pričakujem, da se v primeru nerabe server preloži v način mirovanja. Torej se diski ne vrtijo. V primeru rabe se zažene.

Dostop do nas serverja je enostaven preko aplikacije oz. internetnega naslova. Omogoča oddaljen dostop. Predvsem enostaven dostop preko mobitela za starše, da bodo lahko gledali slike. Preko mobitela mora biti omogočeno dodajanje map in slik in spreminjanje le teh.

Neka opcija zasebnosti. Torej, da če jaz želim, da se nekih slik ne vidi naj bo to nevidno oz. pod geslom. Lahko opcija profilov, ki z geslom dostopaš do podatkov, ki so ti vidne. Ostalo se ti skrije.

Imam dinamičen naslov. Predvidevam, da se server zgolj vtaknem v lan port na modemu oz. routerju.

če bo še, kaj mi padlo na misel bom dopisal :)

Trenutno sem gledal model https://www.mimovrste.com/nas-naprave/w...

Hvala za mnenja!

floyd1 ::

i33a je izjavil:

Kaj pa svetujete glede diskov za NAS?
Trenutno gledam Seagate IronWolf.

Tudi jaz iščem nek "pameten" NAS disk. HDD-ji so se žal podražili, vsaj pri nas. Pred več kot dvema letoma in pol sem dobil "NAS disk" 4TB HGST 7200 rpm za 135 EUR, danes pa podobnega (CMR) diska pri nas za tak denar očitno več ne dobiš. Sem (naivno) pričakoval, da bom vsaj 6TB dobil v tem cenovnem rangu, glede na to, da je od prejšnjega nakupa minilo že toliko časa.

HGST je drugače super disk, glede zanesljivosti pa preberi tu. Je fajn, ker ne skrivajo teh statistik.

belo mleko ::

Kumbaja je izjavil:

hrčkanje :)

Osebno si ne znam predstavljat kako zlezeš čez 1 TB. Verjetno še najhitreje če 24/7 s kamero laufaš za otroci:) Drugo je seveda če s4e pforsionalno ukvarjaš z avdio video obdelavo ali kaj podobnega. Kolega,profesionalni fotograf, recimo hrani za 15 let slik iz porok in tega je res ogromno.


En projekt je hitro preko 250GB, en je moj, trije so od firme, plus par let tega in si hitro na 4TB. So pa tile podatki rudnik zlata in jih redno pregledujem ko sem na novem projektu.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

PrimozR ::

Projekti kakšne narave (branža) pa, če ni skrivnost?

Kumbaja ::

belo mleko je izjavil:

Kumbaja je izjavil:

hrčkanje :)

Osebno si ne znam predstavljat kako zlezeš čez 1 TB. Verjetno še najhitreje če 24/7 s kamero laufaš za otroci:) Drugo je seveda če s4e pforsionalno ukvarjaš z avdio video obdelavo ali kaj podobnega. Kolega,profesionalni fotograf, recimo hrani za 15 let slik iz porok in tega je res ogromno.


En projekt je hitro preko 250GB, en je moj, trije so od firme, plus par let tega in si hitro na 4TB. So pa tile podatki rudnik zlata in jih redno pregledujem ko sem na novem projektu.

Seveda, za profesionalno rabo mi ke cist jasno, da se hitro nabere v dolocenih branzah.

PrimozR ::

Zakaj pa potem pišeš, da si ne znaš predstavljati, kako prilezti čez 1 TB? Več kot očitno si znaš.

GupeM ::

Mogoče zato, ker je tema NAS za DOMAČO uporabo, ne za profesionalno?

carovnik1900 ::

Po mojih izkušnjah je za domoačo rabo "sweet spoot" 2 TB (to imam mirror + 2 mirror offsite backup). Gluposti kot so torrenti itd. pa imam še na enem večjem disku za katerega mi je vseeno če in kdaj crkne.

Invictus ::

Sam imam 2TB, pa še ni poln.

Ampak ravno ne hordam filmov, serij ter "dokumentarcev" :D. In včasih kaj celo zbrišem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

belo mleko ::

PrimozR je izjavil:

Projekti kakšne narave (branža) pa, če ni skrivnost?


Ena izmed vej gradbeništva. Že osnovna datoteka gre hitro preko 10 GB. Potem pa so tu še načrti, vsak po 5MB krat 1000 krat stare verzije etc. Plus fotografije gradbišč in scani pogodb z 200 stranmi.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Vanadium ::

Predvidevam da delate v BIM in je res potem hitro ogromno podatkov. Sam imam gradbene načrte pa so po 5-10mb velike datoteke..., vmesne verzije pa če se le da brišem in ohranjam samo kar se je oddajalo po posameznih fazah. Se pa nabera ogromno slik iz terena ampak tudi to potem za stare zadeve brišem...

Kumbaja ::

PrimozR je izjavil:

Zakaj pa potem pišeš, da si ne znaš predstavljati, kako prilezti čez 1 TB? Več kot očitno si znaš.


Če bi dejansko prebral kaj sem napisal, sem že v osnovnem postu napisal, da mi je jasno da do tega pride v profesionalni rabi. Samo kaj ko smo v temi NAS za domačo rabo. Tako, da res ne vem kaj se usajaš v tri dni.

PrimozR ::

GupeM je izjavil:

Mogoče zato, ker je tema NAS za DOMAČO uporabo, ne za profesionalno?

So fucking what? Folk ima za _DOMAČO_ uporabo 100+ TB diskovja. Ker to uporablja doma, za namene, od katerega ne služi. Torej to de facto ne more biti profesionalna uporaba.

Kumbaja je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Zakaj pa potem pišeš, da si ne znaš predstavljati, kako prilezti čez 1 TB? Več kot očitno si znaš.


Če bi dejansko prebral kaj sem napisal, sem že v osnovnem postu napisal, da mi je jasno da do tega pride v profesionalni rabi. Samo kaj ko smo v temi NAS za domačo rabo. Tako, da res ne vem kaj se usajaš v tri dni.

See above.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Kumbaja ::

Torej to de facto ne more biti profesionalna uporaba.

da mi je jasno da do tega pride v profesionalni rabi.


smo razumel, slab dan, pa si se mal zaplezal. Bo boljše. gremo naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

PrimozR ::

Bolj je bilo mišljeno, da si lahko predstavljaš situacijo, kjer to zafilaš, pa naj bo profesionalna ali pa ne.

Ilustracija, jaz v 'profesionalne' namene generiram precej manj podatkov, kot jih imam doma na NAS-u. V bistvu so profesionalni načini za generiranje podatkov precej bolj redki od nekdaj povprečnih domačih načinov (Spotify in Netflix sta to domače generiranje precej zmanjšala).

Torej ja, nič se nisem zaplezal, samo ves čas se tukaj prepucavamo, kaj je domača uporaba, kaj ni, kako lahko nekdo generira količine podatkov, kako nekdo ne, itd. Ja, težim, kako si ne moreš predstavljati druge situacije. Ampak ne težim pa, zakaj imaš samo tako malo podatkov. Tvoja stvar, kakor je od nekoga drugega stvar, če doma v Racku laufa na treh serverjih kubernetes, da ima servise vedno online, tudi če mu odleti en server, nekaj 10 TB shrambe, itd.

Domača uporaba? Definitivno. Home Asistant z avtomatizirano bajto, da vse skupaj ne crkne pa laufaš na redundančnem HW-ju na kvalitetnem NAS-u, če si se tako daleč zaplezal s pametno bajto, da mora biti ves čas 'online'. Snemanje GoPro filmčkov in shranjevanje le teh. A je vse to smiselno? Verjetno ne. Profesionalno? Definitivno ne. Domača uporaba? Definitivno ja.

Torej, da zaključim, ne soditi drugih po sebi oz. če že, delajte to potihem, zase.

gazibo ::

so fakin uat?

Kumbaja ::

Ja, težim, kako si ne moreš predstavljati druge situacije.

Težiš, kaj si lahko jaz predstavljam in kaj ne? Jao, imaš težave v življenju, če mora ljudem težit okrog tega kaj si lahko kdo predstravlja. Pa če nisi opazil je bilo primarno govora o cloud storagu, kar spet nimaa ničesaar s tvojim rantom


Torej, da zaključim, ne soditi drugih po sebi oz. če že, delajte to potihem, zase.

Kako je že tisto, najrej počisti pred svojim pragom?
««
86 / 118
»»