» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
76 / 118
»»

UganiKdo ::

Rofl. Proves my point.

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

MrStein je izjavil:

A res toliko nimaš pojma ali se hecaš?

No ja, tvoji podatki...

Thja, eni imajo pa RPi za domač NAS. Pa eni laufajo ZFS brez ECC-ja 8-)

eni pa syncajo v random cloud, ki lahk cez noc crkne. 100 ljudi, 100 cudi :)
#brezpodpisa

hojnikb ::

hojnikb je izjavil:

ma kdo kake izkusnje z shuckanimi 16tb seagati? Naj bi bli noter exos drivi.

sodec po mnogih reviewih, naj bil res mel x16 exose noter. Torej CMR z 7200rpm. Ni glih idealno za domac nas, ampak za 280e cant beat that deal. Pa se usb ohisje dobis gratis :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

16 TB itak praktično ni drugih kot enterprise, helium filled, 7200 rpm diskov. Torej so zelo verjetno res Exosi in pač druge izbire kot to itak nimaš. Če greš an Geizhals in klikneš 'od 16 TB naprej', pade ven Exos X16, X18 in Toshiba enterprise, WD Ultrastar, precej nižje dol pa npr. WD Red - ~600 EUR za 16 TB v primerjavi s ~350 EUR za Toshibo/Seagate enterprise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

ne, gledam usb diske, ker so shuckani pogoni cenejsi, k ce jih kupis kot bare drive :)
sicer vprasanje ce niso to kaksni rejecti, ampak ce je nalepka gor pa serijska drzi...
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Govorim, da je v 16 TB velikosti na voljo praktično samo enterprise grade, torej je logično, da so tudi v USB ohišjih isti diski...

hojnikb ::

Yeah, yeah, i get that. No, bo treba nabavit, pa videt kako se obnese zadeva.
#brezpodpisa

UganiKdo ::

hojnikb je izjavil:

PrimozR je izjavil:

MrStein je izjavil:

A res toliko nimaš pojma ali se hecaš?

No ja, tvoji podatki...

Thja, eni imajo pa RPi za domač NAS. Pa eni laufajo ZFS brez ECC-ja 8-)

eni pa syncajo v random cloud, ki lahk cez noc crkne. 100 ljudi, 100 cudi :)

Zato se pa zadeva zacne pri konceptu in oceni tveganj. Kako potem v praksi to tehnolosko izvedes je bistveno manj pomembno.

Lahko zadevo postavis na diskih v zunanjem ohisju in nigerijskem cloudu pa bo z vidika varnosti podatkov pred izgubo lahko 100x boljsa od tisoc in vec evrske resitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

BigWhale ::

greatdrakon je izjavil:


software ni tako dober. office je zanič, drive pomanjkljiv (ima tudi en bug, ki ti powajpa cel drive - nisem pa še ugotovil, kaj je krivec - sumim če na sveže inštaliraš MS Office po tem, ko je drive že nameščen z drugim officom (npr. Libre)), mobilne aplikacije so zastarele, photo station + moments slabo narejeno, videostation podpira premalo formatov itd. - ogromno aplikacij je pol izdelkov, ki se jim jih ne da redno updajtat ali so zastareli... So pa verjetno res še vedno najboljši med komercialnimi rešitvami za mase - govorimo o Qnap in podobno - ne profi.
kar imajo dobro (predvsem poenostavljeno) je možnosti backupov in upravljanje z njimi, pa še nekaj rešitev, ki niso na voljo na poceni NAS-ih. Jaz upam, da bodo čisto odrezali pol izdelke in se posvetili temu čemer je NAS namenjen in šli tudi še bolj v profi vode (vse kaže na to)...


Ampak vse to je se vedno kako desetletje pred vsemi ostalimi resitvami, ki bi jih lahko smatrali za 'domaco uporabo'.

RockyS ::

PrimozR je izjavil:

RAM ti lahko ostane (za AMD in Intel varianti, plošča z vgrajenim CPU-jem uporablja SODIMM RAM), ohišje tudi, potreboval boš še napajalnik, po SSD-ju pa vprašanje, če je potreba (večina NAS OS-ov veselo teče z USB ključka ali dveh (RAID-1)). Za CPU+mobo kombo pa:

CPU vgrajen:
https://geizhals.eu/asrock-j4105-itx-90...

Intel:
https://geizhals.eu/asus-prime-h410i-pl...
https://geizhals.eu/intel-celeron-g5905...
(oz. za več powerja https://geizhals.eu/intel-core-i3-10100... )

AMD:
https://geizhals.eu/asus-prime-a320i-k-...
https://geizhals.eu/amd-athlon-3000g-yd...
(oz. za več powerja: https://geizhals.eu/amd-ryzen-3-3200g-y... )

Kupuješ pa lahko na ComputerUniverse (pošiljajo v Slovenijo in so zanesljiva trgovina), lahko pa tudi na MindFactory, kjer pa naročiš prek Mailboxde, ker oni pošiljajo samo znotraj Nemčije (izven Nemčije pošiljajo firmam, kjer ne obračunajo davka). Ter jasno na Amazonu (če komponente imajo), itd. To je to, upam, da ga nisem kaj močno ukajlal.


Athlon 3000g + plata varianta, 400W gold napajalnik, 8gb ram, 2x4TV wd red pro, node 304 ohišje, 610€, brez poštnine iz computeruniverse.

ds920+ enaka diska 823€.

Hmmm

PrimozR ::

Pa clickety click...

Za DIY moraš res vedeti, zakaj se greš to. Magari, ker se res hočeš iti to. Prihranek ne more biti glavni faktor, razen če greš na nekaj REEEEEEES poceni.

Zimonem ::

V bistvu je AMD v2000 embedded čip nekaj kar je hudo vabljivo za naredi doma. Synology je pa povsem potihnil okrog dsm 7.

Primoš saj ni toliko stvar vzpostavit. Normalna distribucija ti vse to omogoča. Ampak ker rade stvari med seboj stepejo. In redno gledat za popravki. Nasarji dajo svoj nabor Applov gor ostalo pa v docker pa se sam zajevavaj.

Wazzock ::

RockyS je izjavil:

PrimozR je izjavil:

RAM ti lahko ostane (za AMD in Intel varianti, plošča z vgrajenim CPU-jem uporablja SODIMM RAM), ohišje tudi, potreboval boš še napajalnik, po SSD-ju pa vprašanje, če je potreba (večina NAS OS-ov veselo teče z USB ključka ali dveh (RAID-1)). Za CPU+mobo kombo pa:

CPU vgrajen:
https://geizhals.eu/asrock-j4105-itx-90...

Intel:
https://geizhals.eu/asus-prime-h410i-pl...
https://geizhals.eu/intel-celeron-g5905...
(oz. za več powerja https://geizhals.eu/intel-core-i3-10100... )

AMD:
https://geizhals.eu/asus-prime-a320i-k-...
https://geizhals.eu/amd-athlon-3000g-yd...
(oz. za več powerja: https://geizhals.eu/amd-ryzen-3-3200g-y... )

Kupuješ pa lahko na ComputerUniverse (pošiljajo v Slovenijo in so zanesljiva trgovina), lahko pa tudi na MindFactory, kjer pa naročiš prek Mailboxde, ker oni pošiljajo samo znotraj Nemčije (izven Nemčije pošiljajo firmam, kjer ne obračunajo davka). Ter jasno na Amazonu (če komponente imajo), itd. To je to, upam, da ga nisem kaj močno ukajlal.


Athlon 3000g + plata varianta, 400W gold napajalnik, 8gb ram, 2x4TV wd red pro, node 304 ohišje, 610€, brez poštnine iz computeruniverse.

ds920+ enaka diska 823€.

Hmmm


WD Red Plus je good enough.

Za 100€ cenej od ds920+ dobiš Microserver gen10 plus 4bay z ECC ramom, če iščeš DIY.

PrimozR ::

Itak, pozabil na Microserver...

Z Opteronom je celo še piko cenejši, ampak bi bilo pa treba preveriti SW združljivost:
https://geizhals.eu/hpe-proliant-micros...

PrimozR ::

A je za vzet kaj drugega kot MyCloud EX2? Gre se za 'moj prvi backup', kjer je tole alternativa dvema diskoma v RAID1 za delovni računalnik (ki ima trentno vse podatke na samo enem disku). Ker se kaže opcija, da bo dodaten prostor kmalu potreboval še en drug računalnik, je logično, da se zadevo premakne na mrežo. My Cloud EX2 pa se zdi kot najbolj preprosta in najcenejša opcija za kaj takšnega. Gre se za dostopanje do podatkov, ne za poganjanje tone aplikacij. Predvsem pa clickety-click, preprosto zadevo. Synology je samo 2-bay škatla cenovno tam-tam z EX2 2x4TB, kar je tukaj ključno.

Invictus ::

Kak software se danes priporoča za home build NAS? Pa da ima vsaj nekaj funkcionalnosti Synologyja...

FreeNAS, OpenVault, Amahi?

A je še kaj drugega, če že Xpenology noče delat gor :)...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zimonem ::

Odvisno kaj so prioritete. Xpenology je problematičen že zato ker izgubiš Synology storitve in sw ni več tisto kar je sicer. OMV je soliden ampak spet precej omejen z podporo hw.

Na koncu pa vse podobno. Tudi povsem navadna linux ali bsd distribucija. Zahteva pač več ukvarjanja, kot se marsikomu da, ali je pripravljen vložiti časa v rihtanje majhnih pičkarij.

PrimozR ::

FreeNAS ima relativno dobro podprt ZFS, ampak si na BSDju, tako da za Docker fore potrebuješ virtualko. Built-in 'paketki' so pa jaili, ampak morajo biti prilagojeni za BSD.

Imaš še Unraid, kjer si fleksibilen z arrayi (imaš samo en paritetni disk, ostali so lahko tudi različno veliki, če ti odleti X diskov, izgubiš podatke samo na njih, itd.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Zimonem ::

Če nimaš hot sparea se itak ne igraj s kakimi višiji raidi. Z tistimi hibridi, ki sami mutijo z kombinacijami pa sploh ne. Crkne plata si pa bolj ali manj bos. Raid 1 je vsaj za moje pojme daleč najenostavnejši. Tudi nadgradnja na veči duo diskov je simpl in zanesljiva.

PrimozR ::

Ravno višji RAID-i so vedno bolj smiselni, če nimaš hot spare. Npr. RAID6 vs. RAID5. RAID1 je pa itak ekonomičen samo pri dveh diskih, ko hočeš več prostora v enem poolu pa nimaš kaj, RAID6 it baby. Oz. pri ZFS-u Z2 oz. celo Z3, pa je.

Trenutno sem na 3x6 TB Z1, če bi zdajle upgrejdal, bi pa verjetno skupaj vrgel 4x12 oz. 5x12 TB v Z2 (mislim da imajo 12ke trenutno najnižjo ceno na TB od nekoliko večjih diskov).

Zimonem ::

Pri treh diskih jaz ne vidim prihranka napram težavam ko gredo zadeve po svoje. RAID5 in 6 seveda ko govorimo o 5 in več diakovnih poljih. Sicer je pa prihranek pri palcu premajhen.

PrimozR ::

Hja... ~33 % cene v primerjavi s štirimi in RAID10 oz. RAID6. Ker imam tisto, kar ni fino zgubiti itak še 2x backupirano, se mi ne zdi tako grozno imeti RAID5. Ampak razumem pa tvojo skrb, brez skrbi. Zato sem tudi rekel, da bo naslednji pool imel paritetna dva diska. Sicer mnogi pri 4 diskih priporočajo RAID10 čez RAID6, ker je rebuild toliko hitrejši, ampak meni se vseeno zdi, da bo svoje naredil Murphy in hkrati odpizdil tista dva diska, ki ju ne bi smel.

Sicer če sem povsem pošten, moram REEEEEEEEES močno potrkati, da zaradi mrtvga diska še nisem izgubil podatkov (sem ujel umiranje in premaknil podatke oz. je umrl en v mirrorju), ampak se vseeno nimam namena pretirano igrati s temi zadevami :)

Zimonem ::

Mene prinsw raidih najbolj skrbi plata in sistem. En disk že preneseš. Saj se stvar zasnovana s tem namenom. Ampak stvari niso prev robustne kongres zgoraj kaj narobe. V službeni mašino z pogodbo o dobavi nadomestnih delov je lažje doma pa ... Sploh dokler je 8 tera vrh glave. Pa disk pretakneš in skloniraš. Po liniji najmanjšega odpora.

PrimozR ::

Aaaaaaaaaam... Vržeš stran plato in USB ključek, vzameš nov sistem, priključiš diske, inštaliraš nov sistem, restoraš config fajl (ki je itak redno backupiran) in importaš pool? V FreeNAS-u z ZFS-om to baje dela, je bilo potrjeno v tejle temi.

Pa ravno SW RAID-i so najbolj primeri za take stvari, s HW RAID kontrolerji so križi, SW pa lahko načeloma restoraš praktično kjerkoli.

Zimonem ::

PrimozR je izjavil:

Aaaaaaaaaam... Vržeš stran plato in USB ključek, vzameš nov sistem, priključiš diske, inštaliraš nov sistem, restoraš config fajl (ki je itak redno backupiran) in importaš pool? V FreeNAS-u z ZFS-om to baje dela, je bilo potrjeno v tejle temi.

Pa ravno SW RAID-i so najbolj primeri za take stvari, s HW RAID kontrolerji so križi, SW pa lahko načeloma restoraš praktično kjerkoli.

Hudič je v načeloma. Pa kdaj plato najdeš. Doma ponavadi spet ni 4+ sata plat vsaj pri meni ne.

raceboy ::

...se enkrat. nocem bit vsiljiv. ze vec kot 10 let postavljam synologije po firmah za backup. vse kar je sm se zaj... z temi novmi wd red (efax). zdej stavim seagate... synology ne crkne. dela. sam izbrat mores kaj hoces imet

PrimozR ::

Naročiš ustrezno in počakaš tistih par dni? Če ni ustrezne, zamenjaš še CPU (in mogoče RAM)?

Zimonem ::

PrimozR je izjavil:

Naročiš ustrezno in počakaš tistih par dni? Če ni ustrezne, zamenjaš še CPU (in mogoče RAM)?

Par dni je teden ponavadi. Za doma niti ni pene.

PrimozR ::

A mar govorimo o čem drugem kot za doma?

Zimonem ::

raceboy je izjavil:

...se enkrat. nocem bit vsiljiv. ze vec kot 10 let postavljam synologije po firmah za backup. vse kar je sm se zaj... z temi novmi wd red (efax). zdej stavim seagate... synology ne crkne. dela. sam izbrat mores kaj hoces imet

Jasno da crkne so mel model, katerega so vpoklicali. As iz xenota.

Zimonem ::

PrimozR je izjavil:

A mar govorimo o čem drugem kot za doma?

O ničemer drugim. Jaz sem zadnje zaračunal kaj se meni splača. In kje hočem živce izgubljat. Pa niti nebi poginil, če gre vse kar je na nasu v franže. Res pa je, da če bi nucal več plača potem , bi se pa mogoče šel te variante. Ampak čez 5 let znamo met vse na nvme in 10gbe mreži. Dokler je pa prostora zadost.. bom pa kar zrcalil.

PrimozR ::

Predvidevam, da nimaš težav s hoardanjem? :)

Jaz sem trenutno na 69 % zasedenosti glavnega arraya, tako da se, po treh letih, odkar je postavljen, bliža dan, ko bo priletela orenk čistka :D

Zimonem ::

PrimozR je izjavil:

Predvidevam, da nimaš težav s hoardanjem? :)

Jaz sem trenutno na 69 % zasedenosti glavnega arraya, tako da se, po treh letih, odkar je postavljen, bliža dan, ko bo priletela orenk čistka :D

Ne ritualno hrčkam toliko kot v realnosti. Poripane imam svoje dvdje( cca 300 komadov) CD-je v flac. Dokumentov, projektov, mailov in slik se pa tudi ne nabere toliko. Travnikov pa nisem povohal mislim, da že cca 20 let.
Veselja z backupiranjem interneta pa tudi nimam.
Sedaj ko so fizični mediji out pri filmih pa vse skupaj še počasneje raste.

seminal ::

A ve kdo kako na Synologyu kako nastavit recimo da ima če imaš več LAN portov, nastavit da ima en LAN port dostop samo do enega programa in posledično do ene mape? Če je lažje lahko tudi samo do enega diska v napravi in v drugega nima vpogleda?

Zimonem ::

Dmz se greš lahko bolj ali manj zgolj prek virtualizacije.

RockyS ::

raceboy ::

RockyS je izjavil:

Zanimivo [izbrisana tema]


ce ze rabis streznik je boljsa izbira tole ... https://www.ebay.co.uk/itm/HP-Tower-Ser...

PrimozR ::

V enaki konfiguraciji bo dražji, obenem so pa Microserverji preverjeno vrhunski za semi-DIY NAS-e. Torej nekaj, kar je bolj podobno Synologyjem po obliki, izgledu in glasnosti, vseeno je pa DIY.

RockyS ::

Ja res delujejo super, sicer ima gen 10 kar zasoljeno ceno ampak ok, tako pač je.

i33a ::

Pozdravljeni,
za potrebe družinskih fotografij + ker na laptopu zmanjkuje prostora bom kupil NAS.
Po premisleku sem se odločil za: Synology DS220j. Se vam zdi primerna izbira?
Zanima pa me predvsem katere diske priporočate?
Kupim bom 2 diska po 1TB.

A-242 ::

PrimozR je izjavil:

Pa eni laufajo ZFS brez ECC-ja 8-)


Mhm, pa nekateri, ki jih bojo tisti z malo pameti prej poslusali od tebe znajo tudi kaj vec povedati o tem: https://arstechnica.com/civis/viewtopic...

Pa preden se zacne naslednji pistolit okrog ZFS in ECCja, naj najprej, samo za hec poducduckgoja kdo je Matthew Ahrens. Da mi prispara tipkanje.

kh kh... koff.... co-creator... kh... of ZFS... kh kh....
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

MrStein ::

"If you use UFS, EXT, NTFS, btrfs, etc without ECC RAM, you are just as much at risk as if you used ZFS without ECC RAM"

S tem, da ima ZFS kup prednosti (tudi glede zanesljivosti). Ampak eni bi vseeno priporočili tiste slabše FS. Ker so pač "znalci".
(to je bilo že pred leti omenjeno, ampak verniki so pač verniki, verujejo v svoje dogme in ignorirajo dejstva... )
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jl ::

i33a je izjavil:

Pozdravljeni,
za potrebe družinskih fotografij + ker na laptopu zmanjkuje prostora bom kupil NAS.
Po premisleku sem se odločil za: Synology DS220j. Se vam zdi primerna izbira?
Zanima pa me predvsem katere diske priporočate?
Kupim bom 2 diska po 1TB.

Sam imam sicer starejso j serijo Synology, katerega uporabljam primarno za shranjevanje fotografij. Moje mnenje, da je osnovna serija hw podhranjena, sam bi raje za isto ceno sestavil nekaj na osnovi micro atx.

A-242 ::

jl je izjavil:

Moje mnenje, da je osnovna serija hw podhranjena


Pri vseh serijskih izdelkih se gre za matematiko velikih kolicin. Ce proizvajalec prispara 1 euro je pri miljon kosih to miljon. In ce delas namenski hardware (Synology) za NAS potem bos notri natlacil minimalno kar se bo dalo, da bo zadeva delala za povprecnega uporabnika, ce pa bo dobil dober deal, bo dal notri se malo manj.

Ko gres sestavljat NAS sam, bos komponente dodajal na podlagi tega do kaksnega hardwara se lahko dokopljes (razen raspberry pi "znalci", ki sestavljajo skatle z njimi ker je prvi pogoj da je rpi, sele nato vse ostalo; bomo-pa-cez-usb-gonili-diske-saj-se-da ;(( (tm) ) in ker je najbolj osnovna microatx plata danes krepko overdimenzionirana za namen NAS-a, bos tipicno dobil od nje ven precej vec.
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

vilonja ::

Dobro, verjetno res sam sestavil boljšo hardware konfiguracijo. Kaj pa software in sploh nastavljanje, da vse deluje. Ker pri nasu dobiš zraven še software in vse dela out of the box.

Kje se potem dejansko ta večja procesorska moč pozna za uporabnika?

carovnik1900 ::

vilonja je izjavil:

Dobro, verjetno res sam sestavil boljšo hardware konfiguracijo. Kaj pa software in sploh nastavljanje, da vse deluje. Ker pri nasu dobiš zraven še software in vse dela out of the box.

Kje se potem dejansko ta večja procesorska moč pozna za uporabnika?


Pozna se takrat, če zraven NAS voziš še virtualizacijo, plex in podobne storitve.

Serija J je res trenutno močno, močno podhranjena in zastarela, se strinjam. Ampak za enostaven file sharing in backup je dovolj.

Karen ::

Mogoče edino 2x 1TB disk, danes? Za družinsko fotografijo pa kak backup bo hitro premalo. Jaz bi vseeno gledal večje diske, makar za začetek enega samega, pa potem dodaš.

floyd1 ::

carovnik1900 je izjavil:

vilonja je izjavil:

Dobro, verjetno res sam sestavil boljšo hardware konfiguracijo. Kaj pa software in sploh nastavljanje, da vse deluje. Ker pri nasu dobiš zraven še software in vse dela out of the box.

Kje se potem dejansko ta večja procesorska moč pozna za uporabnika?


Pozna se takrat, če zraven NAS voziš še virtualizacijo, plex in podobne storitve.

Serija J je res trenutno močno, močno podhranjena in zastarela, se strinjam. Ampak za enostaven file sharing in backup je dovolj.

Problem "J" serije se lahko pokaže tudi po nekaj nadgradnjah, ko se NAS še malo upočasni. Nov je delal solidno (res hiter ni bil nikoli), potem pa vse slabše in na koncu je stvar na meji uporabnosti. Pri meni se je to zgodilo prej kot v 2 letih.
J ima vedno slab procesor in tudi ram-a ravno toliko, da dela s trenutnim DSM.

i33a ::

Potem predlagate kakšno alternativo Synology DS220j?
Žal (ali na srečo - odvisno kako se vzame) imam precej dela in nimam časa prav veliko raziskovat, sestavljat in nastavljat DIY NAS. Bi rad kupil neko rešitev (ne želim zaupati vsega cloud providerjem). Sploh zdaj v času pred black friday bodo mogoče še kakšne druge ponudbe. Super je, če je (vsaj) 2 bay NAS (samo z enim diskom mi ni všeč, ker ni redundance oz. ne moreš enostavno razširjevati).
Za diske bo pa res verjetno boljše, da vzamem vsaj 2TB (npr. Seagate Ironwolf pro)

Kakšne storitve bi lahko še poganjal na NAS-u? In kakšne so prednosti teh?
Imam v prihodnosti namen postaviti nek mini server za lastne projekte, a ne vem če bi se preveč "igral" na NAS-u, ker imam vse podatke.. kakšno je vaše mnenje glede tega?

igorpec ::

i33a je izjavil:

Imam v prihodnosti namen postaviti nek mini server za lastne projekte, a ne vem če bi se preveč "igral" na NAS-u


Virtualizacija ti reši vse te probleme.
««
76 / 118
»»