» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
6 / 118
»»

Runnagain ::

Gledam DS-213j in DS-213...pa ne opažam kakšne velike razlike, ki bi opravičevala takšno razliko v ceni (okrog 80€).
A sem kaj spregledal...da 213 ima, 213j pa nima? Web server? Mail server? Verjetno imata obadva enake možnosti aplikacij.

Lp, Runnagain!!

SimplTech ::

Vsi Synology NAS uporabljajo isti software - Diskmanager. Tako da imajo vsi vgrajene iste servise.

Razlika je v RAMu, procesorju in recimo v USB 3.0 ali USB 2.0 priklopih. Če si običajni domači uporabnik in boš na NAS priklopil nekaj PCjev in recimo kakšno tablico, potem je po mojem mnenju dovolj DS213j.

ScumbagSteve ::

Sam mam 212j in ne morem prehvalit - novejše/močnejše izvedenke so tako še veliko boljše. Fičrjev je pa mali mAljon (+ sourceov za software je tudi ogromno). Vse kar si izmisliš praktično :)
Scumbag Štefko

Runnagain ::

Kaj pa menite o trdih diskih, ki naj bi bili vgrajeni v NAS? Glede na to, da je sistem običajno podvojen, ali so dobri tudi najcenejši?
Gledam sem Toshiba diske, 5400, 2TB, za ugodnih 68€? Ali pa diski igrajo večjo vlogo v NAS-ih kot predvidevam, pa bi bilo boljše vgraditi kakšne hitrejše diske (7200), ali pa tiste, ki naj bi bili predvideni za NAS naprave (WD, Seagate)?

Ali v zadnjem času kakšna firma diskov izstopa po pokvarljivosti?

LP, Runnagain!!

Runnagain ::

UPS napajanje za NAS must have? ...ali pa niso tolk občutljivi na izpade električnega toka?
Kakšne izkušnje iz prve roke glede dotične problematike?

LPR!!

Zgodovina sprememb…

SkIDiver ::

Meni je pred časom 6x v dveh mesecih odletelo napajanje zaradi prebijanja grelca bojlerja. Za enkrat še vedno vse dela BP. Če pričakuješ večje število izpadov napajanja bi se sam odločil za UPS.

Runnagain ::

Hm, še tole me zanima pri Synology NAS-ih, točneje za ds213j. V podatkih piše, da podpira do 5 IP kamer.
Ali je potrebno za vsako od teh petih kupiti tudi licenco, ki je po okrog 44 EUR ali pa je to število licenc, ki jih naprava že vsebuje? Verjetno z NAS-i delujejo le njihove IP kamere (okrog 75€ kos)?

Hvala za info in lp, Runnagain!!

SkIDiver ::

Pri ds212j dobiš licenco samo za eno kamero. Za ostale moraš dokupit.

Runnagain ::

Je kdo na svoj Synology NAS že povezal kakšno IP kamero? Deluje dobro?
Kaj pa omogoča, samo opazovanje (Live view) na mreži, ali tudi preko interneta?
Kaj pa snemanje, ali DSM to omogoča?

ManDriver ::

Runnagain je izjavil:

Je kdo na svoj Synology NAS že povezal kakšno IP kamero? Deluje dobro?
Kaj pa omogoča, samo opazovanje (Live view) na mreži, ali tudi preko interneta?
Kaj pa snemanje, ali DSM to omogoča?


Ja, deluje dobro, sam imam povezano kamero Foscam FI9821W HD. Synology-jeva aplikacija Surveillance Station omogoča vse, kar si naštel in še več.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

LuiIII ::

UPS je zame obvezna stvar! Razlogov je več a glavni je gotovo software "RAID" se pravi ZFS.
Sam pa ravno sedaj konfiguriram nov NAS in mislim uporabiti naslednje komponente:

Supermicro X10SL7-F (6 + 8 SATA): ima vgrajen krmilnik LSI 2308: 245€ :-)
Xeon E1230 v3: 230€
2 x 8 GB DDR3 ECC RAM: 150€

Trenutno je to po mojem best buy v srednjem rangu kjer je NAS bare metal (ne na VM). Čeprav bi se ga dalo že dati v tej konfiguraciji tudi na VM.

MorphlingSLO ::

Mene pa nekaj zanima glede diskov in particij za v NAS in da razložim.

Imam npr. 2 diska, en velikosti 500gb, drugi velikosti 1000gb.

Na prvem disku je ena particija, torej 1x 500gb - poimenujmo jo particija A1
Na drugem disku naredim 2x po 500gb particiji - npr. particiji B1 in B2

Particiji A1 in B1 dam v RAID 1 za zašćito podatkov.

Particijo B2 uporabljam za filme in glasbo.

Ali je to možno?

Dr_M ::

Ima kdo kaj izkusenj z Thecus NASi? Po reviewih sodec, so odlicni za svojo ceno.

LuiIII ::

Imel enega 7700 pred leti. Ni problemov, a je potrebno vedeti, da so časi rebuilda (ko odleti en disk) z današnjimi +2TB diski dolgi. Zame osebno predolgi.

Spock83 ::

LuiIII je izjavil:

UPS je zame obvezna stvar! Razlogov je več a glavni je gotovo software "RAID" se pravi ZFS.
Sam pa ravno sedaj konfiguriram nov NAS in mislim uporabiti naslednje komponente:

Supermicro X10SL7-F (6 + 8 SATA): ima vgrajen krmilnik LSI 2308: 245€ :-)
Xeon E1230 v3: 230€
2 x 8 GB DDR3 ECC RAM: 150€

Trenutno je to po mojem best buy v srednjem rangu kjer je NAS bare metal (ne na VM). Čeprav bi se ga dalo že dati v tej konfiguraciji tudi na VM.


Dobra izbira.

Drugače za domačo uporabo je D-Link DNS-327 dobil zlati monitor v reviji Monitorju, če sem dobro videl.

zee ::

Ker je moj Synology DS212j postal premajhen in so moje zahteve spremenile, razmisljam o nadgradnji. Moje zahteve so naslednje:
- moznost streamanja vsebin na kliente (iPhone, iPadi, racunalnik)
- lahko uporabljam kot Time Machine
- vsaj stiri diski

Pojasnilo: Trenutni NAS uporabljam tako, da na Mac Miniju tece Plex Media Server, ki prebira mrezni disk (od NAS). Mac Mini tako skrbi ze "zvecenje" podatkov pred posiljanjem na racunalnik. Backupe delam na Applov Time Capsule. Ideja je torej, da tri naprave (NAS, Mac Mini, Time Capsule) zamenjam z eno.

Vnaprej hvala za nasvete.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

SkIDiver ::

A nima DS212j TimeMachine support, media server in video station? Nisem še nikoli uporabil karkoli od naštetega, ker za medio imam XBMC na RPi-ju, kopijo podatkov pa hranim na NAS-u brez izvajanja backup-a.

Drugače pa za 4 diske DS413 ali DS412+ če želiš ostati na Synology-ju. Slednji ima 2x 1Gbit mrežni in močnejši procesor. Oba pa raid 5, 6, 10 in hotswap, če ti je uptime pomemben.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

zee ::

@SkIDiver:
Podporo za Time Machine ima ze DS212j, vendar sem Time Capsule imel ze od prej. Za streamanje preko Plexa-a pa procesor na DS212j ni dovolj.

Bolj kot gledam, bolj se mi zdi, da bom nabavil bodisi DS413 ali DS412+, ceprav bi mi se najbolj sedla "s" razlicica z 2.5'' diski.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

SkIDiver ::

Če ti je stream poglaviten bi se sam odločil za DS413+ ali pa vsaj DS413j. DS411s ni nič kaj bistveno bolj zmogljiv od DS212j.

jl ::

@zee: boš morda prodajal ds-212j?

Hayabusa ::

Samo za info, v SG je,

Hayabusa ::

Kako bi se za Nas obnesel p3 600/733 mhz +256 mb rama + 100 mbit mrežna kartica + en sata 3.5" disk za storage ? Gor bi dal freenas 9.
List of CPU power dissipation figures @ Wikipedia

Koliko bi imelo to porabe ? Bi šlo 100 mbit prenosa po mreži s tem procesorjem ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

hojnikb ::

brezveze. Umisl si arm board z sata priklopi in bo dosti bolje.. Če ne druga, se ti bo investicija enkrat povrnala na račun štroma ;)
#brezpodpisa

Hayabusa ::

Takšne p3 komponente (proc, plošča, rami) dobim za drobiž 10-15 E, primerljiv arm je vsaj 60E (npr cubioard) in nima možnosti napajanja za 3.5" diske, hdd case za 3.5" z napajanjem je vsaj 20E.
To se mi nikoli ne povrne, bo prej arm board crknil, zato sprašujem glede porabe p3.

Imam nekje še p1 120 mhz brez ramov (edo), vendar je imho preslaboten za nas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Dr_M ::

Ce hoces laufat ZFS, rabis enormne kolicine rama, za ostalo bi blo verjetno ok tudi manj. Ceprav je 256MB res malo.

Hayabusa ::

Me, zfs ne bo gor, ufs bi bil.

SkIDiver ::

To bi IMHO moralo delati brez problema. Pri meni Synology DS212j (1,2GHz, 256MN RAMa, 100mbit mreža, 2x 3.5HDD) v Raid 1 trenutno zlorabljam sam kot največji uporabnik, 3-je nezahtevni uporabniki (odjem video vsebine), XBMC iz RPi-ja (odjem video vsebin), SickBeard in Transmission pa mu ne zmankuje sape.

hojnikb ::

njah, ne se jajcat z temi 15+let starimi zadevami, ker jih poleg glasnosti in porabe tepejo še potencialne okvare.

Spraskaj za kak arm board..
#brezpodpisa

Hayabusa ::

Glasnost bo 5 dB, gor bi dal en velik kot aluminija in ventilator na 500 obratov, kar je praktično neslišno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

hojnikb ::

5 decibelov ne dosežeš niti, če je ugasnjen računalnik :)
#brezpodpisa

Dr_M ::

Jest sm si nabavil MSI C847MS-E33, doma sem imel se 2x2GB rama, IBM ServeRAID M1015, ki se mi slucajno valja doma, gor nalozil DSM 4.2 in to je to. :)
Sicer trenutno laufa testno z nekaj starimi diski, ampak ko bo dnar, grem se po diske in en napajalnik (LCju pac ne zaupam).

Hayabusa ::

Dr_M
Koliko imaš porabe s tvojim buildom in 1x 3.5" disk ? Če nimaš proper merilnika, si ga lahko za 10 dni free izposodiš na lokalnem Elektru.

DSM je DiskStation Manager s travnika ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Dr_M ::

Nevem koliko je porabe, kar sem nekam zalozil merilnik.
Mam sicer UPS, ki mi kaze porabo, ampak nevem kako tocen je (ampak trenutno ni NAS priklopljen gor).
Bom pa sprobal enkrat.

DSM dobis na xpenology.com

b3D_950 ::

Podobna plata (od biostara) s tem procesorjem - Celeron 847 ima porabo med 15-25W (odvisno od napajalnika in število diskov). Podobno porabo ima plata s procesorjem Atom d2700 (25W).

Aja, plata od biostara ima nek bug v biosu (windowsi so imuni na ta bug - ker večino zadev disabljajo med instalacijo avtomatsko):
http://zackreed.me/articles/76-ubuntu-1...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

LuiIII ::

Glede porabe se lahko stvari kar precej poznajo. Sam sem imel svoje čase NAS prižgan 24/7, tedenski shrub,... pa mi je na koncu zneslo skoraj 10€/mesec samo za štrom.

Dr_M ::

Uf, kok kw ti je pa kuril ta NAS? 8-O:))

Hayabusa ::

Potem si imel porabe cca 120W.Veliko preveč za tako zadevo.

LuiIII ::

Ja kar nekaj, je pa tudi res, da je bil kar dosti v pogonu ker sem delal 100% doma. Mislim, da je bilo takrat 8 diskov v NAS-u.

AvtoR ::

Hayabusa je izjavil:

Kako bi se za Nas obnesel p3 600/733 mhz +256 mb rama + 100 mbit mrežna kartica + en sata 3.5" disk za storage ? Gor bi dal freenas 9.
List of CPU power dissipation figures @ Wikipedia

Koliko bi imelo to porabe ? Bi šlo 100 mbit prenosa po mreži s tem procesorjem ?


IMHO premalo RAMa za Frenas 9. Rabiš vsaj 1gb. Raje kupi kako rabljeno inegrirano atom ploščo. Bo precej manjša poraba, pa še 1gb mrežno dobiš zdraven.
Razliko v ceni pokriješ pri elektriki v enem letu. Če ti bo PIII kuril cca 80w, atom pa 20w je razlika v porabi na letni ravni cca 60€. Za ta denar pa dobiš že novo pasivno hlajeno atom ploščo.

SimplTech ::

@Dr_M: tale XPEnology izgleda zanimiva stvar. Napiši malo rezultate ko boš testiral vse skupaj.

Doma imam Synology DS211, kateremu se že poznajo leta. Ko mu daš več komad hkrati kar hitro vse skupaj počepne. Z rešitvijo, ki jo omenjaš ti, lahko naredim relativno poceni nadgradnjo.

Dr_M ::

No, osnovno konfiguracijo sem ze napisal, dodal sem se USB 3.0 kartico, z uPD720201 kontrolerjem, dela bp, hitrosti nisem tesatiral. Cakam pa se dve intelovi pci mrezni 1000/PRO GT (na ebayu so za male pare).
Trenutno imam not 3x Hitachi 160GB in 3x Seagate 320GB, hybrid raid z 1 disk fault tolerance, iz tega dobim 1017GB prostora. Doseze pa brez problema 90MB/s pri velikih datotekah oz 30-50MB/s pri manjsih. Velja za povprecne hitrosti, pisanje in branje, cpu pa obremeni okoli 30-50%.

Hayabusa ::

IMHO premalo RAMa za Frenas 9.

Ravno testiram na enem drugem hardweru z 2 gb rama (9.1.0.1), kopiram 100 gb datotek na nas in je poraba rama max 354 MB (zaokroženo navzgor).


Razliko v ceni pokriješ pri elektriki v enem letu. Če ti bo PIII kuril cca 80w, atom pa 20w je razlika v porabi na letni ravni cca 60EUR. Za ta denar pa dobiš že novo pasivno hlajeno atom ploščo.

Tole si narobe izračunal, 20W trenutne porabe pomeni cca 20E porabe/leto.
In p3 733 sistem z enim 3.5" diskom, brez gamerske požrešne grafične kartice ne more imeti porabe 80W.
http://ark.intel.com/products/27550/Int...
Max TDP 22.8 W

Npr p4 2.66 s478, atx mobo z intel 865G čipsetom, 2 palčki ddr1 rama (2*1 gb), grafična ati xt9600, 3.5" sata disk, 2x ventilator (120 + 80 mm), en poceni lc 500W napajalnik, ima porabo na vtičnici 63W (idle v win xp).Izmerjeno z voltcraftom 3000.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

AvtoR ::

80w sem ocenil od oka. Toliko meni kuri nek popvprečen par let star pc. Meni Atom z 3tb Baracudo rabi med 16in 22w, v sleep pa manj kot Watt, bujenje je hipno.
Kako je z Freenas 9 ne vem, za Freenas 7 je bila minimalna priporočena količina 1gb rama. Zasilno je šlo tudi s 512mb ob uporabi swap particije.
Imam sistem z Nas4free z 2gb rama, pa je normalna poraba rama pri 25%, le redko se povzpne na 40-45%, se pravi vse znotraj 1gb rama(poganjam Sambo, SSH in jail s Squeezbox serverjem). Je pa poraba rama odvisna koliko servisov poganjaš. Več kot je servisev, večja je poraba rama.

Drugače tudi jaz merim porabo z Voltcraftom iz Conrada.

Še to: 1W porabe na letni rabi pomeni cca 1€ stroška na letni ravni. Naj me kdo popravi če to ne drži, oziroma poda bolj točen podatek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AvtoR ()

mirai13 ::

Imam idejo, da bi za doma nabavil en NAS in bi nanj priklopil televizijo. Zanima me, če je možno iz NAS-a predvajat filme na Smart TV?

kihc ::

mirai13 je izjavil:

Imam idejo, da bi za doma nabavil en NAS in bi nanj priklopil televizijo. Zanima me, če je možno iz NAS-a predvajat filme na Smart TV?


DLNA
x

BlaY0 ::

Na večini teh entry level NAS-ov je tudi MiniDLNA. Jaz imam to kar na routerju. Disk je priklopljen na USB. Dela BP.

mirai13 ::

Kako pa je priključena televizija, preko mrežnega kabla?

BlaY0 ::

Večinoma ja, ali prek WiFi-ja.

Aar2rk ::

Kaj mi lahko pove, kako se obnesejo in obnašajo zunanji diski, priklopljeni na NAS?
V glavem, cela zgodba; odločil sem se za nakup NASa, se odločil, da vzamem en Synology, ki ga večinoma hvalite, začel pri DS213j in se skoraj odločil za DS213, zagledal še nov DS214, pa potem začel tuhtati o 413j (ker imam v bistvu HD filmov kar lep kup na zunanjih diskih) in tako prišel še do dodatnih DXov, za katere vidim, da na teh enostavnejših home/sb zadevah delujejo samo kot external storage... in ker imam več zunanjih diskov, prišel do zgornjega vprašanja.
In če sem že vse to naštel, filme gledam preko WD live, mreža je optika siol+TL-WR1043ND, PC, laptop, tablica, telefoni...v glavnem, vsa solata, ki kliče po ureditvi, backupi se pa zaenkrat delajo na WD usb3 zunanji disk.

hvala za mnjenja in nasvete.

e-marko ::

Glede zunanjih diskov si najprej poglej seznam kompatibilnih diskov na synology domači strani. Nekompatibilni disk včasih deluje, včasih pa ne. Težave so lahko s spanjem (ne zna ugasniti zunanjega diska) ali pač sploh ne dela. Sem že imel takšne težave.
Tudi sam gledam filme preko wdtv direkt z NAS-a (Synology DS211j).

Lp
...somebody, somewhere...
««
6 / 118
»»