» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
5 / 118
»»

pierch ::

levaky je izjavil:

Je pa za pohiteti, saj grejo N40L ven iz prodaje in jih nadomeščajo novi, ampak so le-ti kakih 100-150€ dražji.


Kateri so pa ti novi modeli? Na HP-jevi strani jih ne najdem.
Pierch

levaky ::

Mislim da so N54L.

Sorry, niso še zunaj, so pa announced in prihajajo:
http://www.wegotserved.com/2012/12/07/h...

Specifikacije niso neki ne ve koliko boljše, vsaj ne glede na ceno kolikor bodo stali..

AvtoR ::

Jaz bi si sestavil sistem sam in sicer za polovico cene HP mikroserverja:
- Mainboard INTEL D2500HN, Intel Atom D2500, Mini-ITX =cca 62,50€
- DIMM za Notebooks 2 GB, DDR-3, 1066 MHz, CORSAIR ValueSelect = 10,50€
- Ohišje LC MINIITX 1360MI LC75ITX 75W =37€

Vse skupaj znese okroglo 110€ +diski.
Zadeva je popolnoma pasivna in neslišna. Gor bi dal FreeNAS ali novejši NAS4FREE. Poraba v idle je cca 8-9W v full load z enim diskom pa malo čez 20w.
Zadeva preverjeno deluje BP, Iz prve roke! Prenosi preko sambe gredo do 75Mb/s.
Problem je edino, če rabiš več diskov, ker gre v to ohišje samo en 3,5" HDD.
Jaz imam za backup Rsinc nastavljen enkrat tedenko na zunanji eSata disk, tako da mi en disk povsem ustreza, pa še poraba je manjša...

levaky ::

Ok, samo je tudi "daleč" od Microserverja. Omejen si z enim diskom v tvojem primeru oz dvema, če imaš drugo ohišje(samo 2 SATA porta na plati). Če hočeš več, moraš dokupiti kontroler.

Omejen si z 4GB rama(HP uradno 8gb, folk fura tudi 16gb).

HP ima možnost Remote Access Carda(čeprov so review-i bolj slabi).

V HPja lahko zatišiš notri HBA z externim portom in gor priklopiš še ceu rack z diski(velikost po želji, odvisno kako rešiš rack... Tja do 128 diskov).

HP native podpira 4 dodatne diske, z bios modom pa 6 + bootanje iz USB.

Za 100€ dobiš veliko več, če pa to rabiš, je pa drugo. Ampak jaz v NASu hočem redundanco, čene je vseeno, če imam vse na svojem pcju, ki mi itaq lavfa non stop.

MAtej

cekr ::

Kje bi dobil takšno ohišje, kot je od Microserverja?

Pri so vse večje zadeve.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

levaky ::

Takega ohišja ne dobiš oz če dobiš ohišje, je težko oz. nemogoče dobiti tako plato, kot je v microserverju... Če kupuješ NAS, potem je HP Microserver best P/P AFAIK.

Matej

Dr_M ::

Najvecji problem pri NASu je ravno ohisje. Komponente ze naberes, ustavi Se pa pri kisti, ce hoces manjso zadevo, pa 4-6 diskov.

cekr ::

Potem bom šel pa kar v eno mini tower zadevo pa še najceneje je za v kakšen kot skrit.

Ker sem obupal na maloporabnimi zadevami, bom vzel kar klasičen procesor.
Torej predlogi za procesor in ploščo(4xsata3,usb3,vsaj 8GB ddr3,zasilna grafična s dvi oz.hdmi). Moč toliko, da se poganja Win8pro, mogoče še kakšnega virtualca,in kot NAS. Pa še napajalnik, čimtišji in čimmanj potraten.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

AvtoR ::

Če vse to rabiš, potem je že levaky povadal da poglej za HP Microserver.

levaky ::

Microserver:P

Ammm... Ti bi NAS poganjal na Win8PRO? Al bi v virtualizaciji poganjal NAS + Win8PRO?

Če slednje, potem kakega FreeNAS in podobnih ne priporočam, ker hoče oz je močno zaželjeno, da ima zadeva dostop do hardwera a.k.a diskov...

cekr ::

Saj ni treba svoj sistem.
Vse bo delal Win8pro. FTP, WEBserver, sharanje... - ne rabim več.

Virtualc pride samo kot možnost za kakšne poskuse.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

AvtoR ::

cekr je izjavil:

Saj ni treba svoj sistem.
Vse bo delal Win8pro. FTP, WEBserver, sharanje... - ne rabim več.

Virtualc pride samo kot možnost za kakšne poskuse.


To kar ti omenjaš ni več NAS, ampak kar konkreten server z možnostjo virtualizacije.
Za NAS je ponavadi mišljena bolj lahka zadeva, ki je z resursi zelo skromna in varčna in teče 24 ur/365 dni na leto. Vsak Watt porabe na letnem nivoji nanese cca 1€. 100w znese cca 100€, zato poraba pri NASu ni nezamerljiva.
Jaz sem npr. poganjal Squeezebox server na Core 2 E7500 z 4 GB rama in Win 7.
Squeezebox je bil občasno neodziven in počasen, poraba pa preko 100w, ko pa sem zadevo prestavil na FreeNAS in Atoma d525 z 2GB rama, pa SB server dobesedno leti, procesor 99% časa več ali manj počiva, poraba rama nikoli ne gre čez 30%, poraba elektrike pa je cca 17w. Na NAS tečejo le tisti servisi, ki so nujno potrebni, na Windows8 pa ti bodo tekli celi windowsi s polnim grafičnim vmesnikom in vso ostalo navlako.

rawlit ::

pierch je izjavil:

rawlit je izjavil:

Poskusil z 5GHz ni nobene razlike, ponovno kopiram 2-3 MB/s.

Tudi jaz imam samo en WD green disk, pri kopiranju pa je vse ostalo izklopljeno.

Če odmislim laptop, bi moralo vsaj na stacionarnem PC delati kot treba, pa mi tudi tam kopira z max 10MB/s. Nekje mora bit neka težava, ampak jo sam ne znam diagnosticirati. So kakšne posebne nastavitve?

Hvala, lep dan.


A si probal prestaviti synology na router namesto na siolov modem?
Sicer ugibam ampak bi rekel da je ravno ta problem.


Hvala, res je bil problem v Siolovi škatli.. Zvezano na router - nov svet :)

Btw: Synology je izdal novo verzijo DSMja 4.2, sicer beta ampak povsem stabilna.

Lep večer

pierch ::

rawlit je izjavil:


Hvala, res je bil problem v Siolovi škatli.. Zvezano na router - nov svet :)

Btw: Synology je izdal novo verzijo DSMja 4.2, sicer beta ampak povsem stabilna.

Lep večer


Super :).
Pierch

rawlit ::

Hej, obstaja kak software s katerim bi npr na drugi lokaciji streamal musko iz NAS-a?
Je to možno z Winampom?

LP

pierch ::

rawlit je izjavil:

Hej, obstaja kak software s katerim bi npr na drugi lokaciji streamal musko iz NAS-a?
Je to možno z Winampom?

Nevem sicer kaj mislis z drugo lokacijo, ampak poslusanje muzike oz. konzumiranje streama (DLNA) iz NAS-a zna vec programov. Poglej si tukaj ce ti kateri program ustreza.
Pierch

zee ::

Verjetno misli po internetu. NAS je recimo v Sloveniji, on pa v ZDA.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

rawlit ::

Tako ja, mislil sem preko interneta :) Si pogledam seznam predvajalnikov na povezavi.


Pa še eno vprašanje, na katerega si ne znam odgovoriti niti z Googlom:
Imam svojo domeno. Ali je lahko login screen do Synology NASa, (do katerga sedaj dostopam preko ddnsja, ki sem kreiral ob postavitvi) dostopen na moji domeni?

Nova verzija DSM 4.2 ima tudi DNS server, zdi se mi da tu nekje tiči odgovor na moje vprašanje :)

LP!

Invictus ::

http://wahlnetwork.com/2012/03/13/build...

eno ohišje, pa še navodilo za ESXi strežnik.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pierch ::

rawlit je izjavil:

Tako ja, mislil sem preko interneta :) Si pogledam seznam predvajalnikov na povezavi.

PLEX naj bi to znal, ceprav nisem sprobal, ker nevem ce mi je ravno vsec kako je to izvedeno. Je pa closed source in client za Android/iPhone je placljiv.
Pierch

urosh ::

@MaRkeZi: ne vem točno kaj ti želiš narediti glede streamanja glasbe.

Imaš več možnosti (DS audio na telefonu/tablici):
- streamaš direkt na telefon - ni panike, dela povsod (lahko si tudi shraniš muziko na telefon)
- streamaš na nek dlna kompatible napravo - jaz lahko izberem, da mi recimo streamam (povezava telefona na nas, tam izberem napravo recimo tv - mora bili v LAN kjer je NAS) na televizijo, ki je priklopljena v mrežo in jo nas zazna
- imaš pa tudi možnost radijskih postaj preko DS audio in lahko poslušaš internet radio preko nasa na telefonu (malo brezveze, ker sigurno obstaja kak klient, ki ti streama glasbo na telefonu direktno z neta, ne preko nasa) - bolj smiselna bi bila uporaba na spodnji način (kot bi si jaz rad naredil)

Upam, da sem ti odgovoril :)

Jaz bi pa rad naredil nekaj drugega in sicer kupil nek mini rač (raspberrypi ali nekaj takega), ki mora imeti izhod za slušalke, da lahko potem preko činčev priklopim na radio, ki ima zvočnike na teraso. Na tak način bi potem nastavil playlisto in bi se lepo glasba predvajala iz nasa. :)

lp

floyd1 ::

rawlit je izjavil:

Synology je izdal novo verzijo DSMja 4.2, sicer beta ampak povsem stabilna.

Samo v opozorilo - tako sem mislil tudi jaz, ko sem na DS210j naredil "major" upgrade (če se ne motim iz 2.x na 3.0) in potem ugotovil, da Download Station ne deluje več stablilno. Z njihovim supportom smo sicer to zasilno rešili v nekaj dneh (poslali so mi patch), a je vseeno potem trajalo kak mesec, da je prišla nova nadgradnja, ki je odpravila vse napake okrog tega (DS je že po nekaj urah delovanja postal neverjetno počasen, a po patchanju se na srečo ni več ustavljal). Zato nad "betami" sploh nisem navdušen, še posebej ker na Synologyja potem ne moreš več dati starega sistema. Oni verjetno že vedo, zakaj je to "beta".

AvtoR ::

floyd1 je izjavil:

rawlit je izjavil:

Synology je izdal novo verzijo DSMja 4.2, sicer beta ampak povsem stabilna.

Samo v opozorilo - tako sem mislil tudi jaz, ko sem na DS210j naredil "major" upgrade (če se ne motim iz 2.x na 3.0) in potem ugotovil, da Download Station ne deluje več stablilno. Z njihovim supportom smo sicer to zasilno rešili v nekaj dneh (poslali so mi patch), a je vseeno potem trajalo kak mesec, da je prišla nova nadgradnja, ki je odpravila vse napake okrog tega (DS je že po nekaj urah delovanja postal neverjetno počasen, a po patchanju se na srečo ni več ustavljal). Zato nad "betami" sploh nisem navdušen, še posebej ker na Synologyja potem ne moreš več dati starega sistema. Oni verjetno že vedo, zakaj je to "beta".


Zato je pa lepo imet kako open Source zadevo, kjer lahko eksperimentiraš po mili volji. Sam Imam FreeNAS in ga poganjam z USB ključka. Ko sem preizkusil NAS4Free, sem samo zamenjal USB ključek s ključkom, na katerega sem naložil NAS4Free. V 10 minutah sem poganjal povsem nov software za NAS. Ko sem zadevo stestiral, sem enostavno ugasnil server in namestil stari ključek ter ponovno zaganal sistem s FreeNAS. Zaenkrat ostajam še na FreeNAS, ker NAS4Free še ne podpira SqueezeBOX serverja...

rawlit ::

Se strinjam, beta je tam z razlogom in vedno obstaja tveganje za težave, še release verziji včasih najdemo kakšne tažave :)

Danes v logu na Synologyu vidim poskuse SSHja na moj NAS, sicer ne uspešne in z povsem zgrešenimi userji. Bi moral kaj skrbeti? IP sem dodal na blok listo.

LP

s51as ::

Kako bi pa navaden računalnik za domačo uporabo z win 7 pro lahko uporabljal kot nas?
Moj računalnik je ves čas prižgan, sicer res pri tem porablja najmanj 50 W ampak tako pač je. Zdaj bi dal notri še 2 ali 4 HDDje in bi ga imel za NAS. Kater program bi recimo lahko uporabil, da bi lahko naprimer obiskovalci rojstnega dne moje hčerke na podlagi enega linka, ki jim ga pošljem po mailu, dol pobrali fotke dogodka, brez da bi jaz to nalagal v picaso ali kam podobno... torej z mojega računalnika.
Zdaj to delam tako da pošiljam torrente ampak gotovo je kak bolj eleganten način?
It's just me myself and I

Invictus ::

rawlit je izjavil:

Se strinjam, beta je tam z razlogom in vedno obstaja tveganje za težave, še release verziji včasih najdemo kakšne tažave :)

Danes v logu na Synologyu vidim poskuse SSHja na moj NAS, sicer ne uspešne in z povsem zgrešenimi userji. Bi moral kaj skrbeti? IP sem dodal na blok listo.

LP

Spremeni port za SSH.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cekr ::

s51as je izjavil:

Kako bi pa navaden računalnik za domačo uporabo z win 7 pro lahko uporabljal kot nas?
Moj računalnik je ves čas prižgan, sicer res pri tem porablja najmanj 50 W ampak tako pač je. Zdaj bi dal notri še 2 ali 4 HDDje in bi ga imel za NAS. Kater program bi recimo lahko uporabil, da bi lahko naprimer obiskovalci rojstnega dne moje hčerke na podlagi enega linka, ki jim ga pošljem po mailu, dol pobrali fotke dogodka, brez da bi jaz to nalagal v picaso ali kam podobno... torej z mojega računalnika.
Zdaj to delam tako da pošiljam torrente ampak gotovo je kak bolj eleganten način?


Postavi si FTP server. Lahko uporabiš kar IIS ali pa kakšnega drugega.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

carota ::

s51as je izjavil:

Kako bi pa navaden računalnik za domačo uporabo z win 7 pro lahko uporabljal kot nas?
Moj računalnik je ves čas prižgan, sicer res pri tem porablja najmanj 50 W ampak tako pač je. Zdaj bi dal notri še 2 ali 4 HDDje in bi ga imel za NAS. Kater program bi recimo lahko uporabil, da bi lahko naprimer obiskovalci rojstnega dne moje hčerke na podlagi enega linka, ki jim ga pošljem po mailu, dol pobrali fotke dogodka, brez da bi jaz to nalagal v picaso ali kam podobno... torej z mojega računalnika.
Zdaj to delam tako da pošiljam torrente ampak gotovo je kak bolj eleganten način?

Eleganten način: Dropbox kjer šeraš folder. Če ga nimajo, jim daš referral link in profitiraš od vsakega še za 500 MB prostora.

s51as ::

Samo v tem primeru moram najprej uploadat v dropbox, kajne?
It's just me myself and I

mtosev ::

kakšen NAS mi priporočate do 120Eur. za basic home stuff rabim
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Invictus ::

Nobenega. So vsi dražji ... Sploh če hočeš 4 diske.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SkIDiver ::

Za basic home stuff vsekakor ne rabi 4 diske.
Če iščeš samo NAS boš moral seči malenkost globlje v žep. Če iščeš NAS z diski oz NAS + diski pa računaj 300€ in naprej.

Imaš pa rešitev tudi s kakim starejšim pc-jem in potem uporabiš kakšen freeNAS ali podobno brezplačno odprto rešitev.

opeter ::

Obstaja kakšen NAS, v katerega bi lahko spravil 2,5" diske (recimo dva v RAID-1)?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

zee ::

Synology ima neke nastavke za tovrstne diske, vendar mi jih v Singapurju ni uspelo najti. ;(
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Dr_M ::

Seveda obstajajo. Celo mnogo njih :)
http://geizhals.at/eu/?cat=hdxnas&sort=...

opeter ::

Hvala. Kakšni so tile Buffalo LinkStation Mini schwarz 1000GB, Gb LAN (LS-WSX1.0TL/R1EU)?
Sestra ima gigabitno omrežje in bi rabila nekaj za skladiščenje datotek in dokumentov.

Jaz sicer še vedno uporabljam svoj dobri stari D-Link DNS-323. Heh. Trdoživa zadeva.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

v nemčiji vidim NASe od 50e naprej (brez diskov)
naj mi kdo pove, da ni nič do 120e

no kaj bi se pametnega lahko dobilo?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

SkIDiver ::

Vzamem nazaj:) Sem se osredotočil na ponudbo na domačem tržišču.

xandros ::

IMel bi en NAS za doma.
Pogoji:
1.mala poraba
2.pac da se prikljuci en sata disk(ali dva), po moznosti 2.5"
3.giga mreza (prenosi vsaj kaksnih 20MB/s)
4.ko se ne uporablja, naj gre vse v sleep
5.ko se dostopa do diska, se pac prizge vse skupaj
6.cenovno ugodno

Kaj je najblizje temu?

hojnikb ::

4. in 5. nebosta nikakor izvedljiva (razn za disk)

sicer pa kej takiga je top za male pare (leti kulker prenese usb 2.0)
http://www.bolha.com/racunalnistvo/shra...
#brezpodpisa

xandros ::

hojnikb je izjavil:

4. in 5. nebosta nikakor izvedljiva (razn za disk)

sicer pa kej takiga je top za male pare (leti kulker prenese usb 2.0)
http://www.bolha.com/racunalnistvo/shra...

WOL?

to ti prodajas?
zraven disk?

hojnikb ::

ne neprodajam jst, mam pa zadevo doma in deluje super kot nas (in še kej druga), sploh za tak keš.
očitno zadeve ne prodajajo več, zato sn dau link do bolhe..
#brezpodpisa

xandros ::

se se kje dobi disk za to napravo?
kolk je pa prenos preko giga mreze?

hojnikb ::

ma tri usbje, tak da lahko kamot prklopiš gor disk v usb ohišju.
pri men je prenos 25MB/s, kulker pač prenese kontroler od usb ohišja.
Je pa res, da more bit zadeva nujno v ext3/4, drgač bo počasna (NTFS).
#brezpodpisa

xandros ::

kaksen problem z napajanjem?

disk, da se gor "vtakne", se to se dobi kje?

hojnikb ::

pomoje bi se dau kje dobit tak disk, sj včasih so ta dock prodajal z temi diski...
#brezpodpisa

xandros ::

ok hvala

mirch ::

Imam vprašanje. Doma imam Synology DS212j postavljenega kot FTP, pa mi skoz odpira vse file preko brskalnika. Se da kako nastavit da mi jih odpre direkt v program ki je za to vrsto fila namenjen?

Prosim lepo za pomoč

Runnagain ::

Kateri NAS priporočate v zadnjem času, kot najboljši price/performannce/stability za 2 diska, uporabljen bi bil mirroring? Synology 211 in 212 nista več na voljo, kako pa se obnese kaj 213...je še vreden svoje cene?

Kaj pa diski za noter? So v zadnjem času vse firme v redu, ali pa se splača vzeti kakšen Seagate NAS serijo?

Hvala za info in lp, Runnagain!!

SimplTech ::

Jaz sem več kot dve leti zelo zadovoljen uporabnik Synology DS211. Stvar je resnično plug&play. Od prvega dneva dela kot mora.

Po moje z DS213j ali DS213 (malo več moči za rezervo) ne moreš zgrešit.
««
5 / 118
»»