» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
44 / 118
»»

r0b3rt ::

Sem kupil HGST, hvala za nasvete!
Moram pa izpostavit, da je kar glasen, kar je nekoliko moteče, če je NAS v bivalnem prostoru.

Wazzock ::

Thats why you buy WD Red. Do your homework next time.

EDIT: Da ne bo pomote HGST je top, sam so glasni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Wazzock ()

r0b3rt ::

Ko bi to prej vedel...

dottor ::

Ve kdo za kakšen soliden poceni RAID kontroler za 8xSATA? Imam možnost dobit poceni diske, pa bi mojo mešanco diskov zamenjal z 6x500GB, vsak disk posebej (ne rabim RAID1 ker je sekundarni backup in bi vsak disk bil namenjen backupu točno določeni stvari). Se pravi iščem nek poceni 8xSATA ki dela v Windows Server 2016.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

klinker ::

Pol ne rabis raid kontroler ampak sata kontroler. Poglej na ebay.

dottor ::

Sem ugotovu da imam 8 in ne 6 konektorjev na plošči ;(( Zdej sem naroču še X5550 za 10€ spoštnino preko ebaya (zdej je i920 not), pa le še 4x4GB (ima plošča le 4 slote) rama rabim, ampak so cene precej navite, licitacij pa na ebayu praktično ni.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

klinker ::

920ka je 1366 socket, ki bi mogu imet 6 slotov za ram.

dottor ::

Res je, ampak Gigabyte EX58-UD3R ima le 4 slote in podporo le do 16GB. Kar mi je načeloma dovolj za OS + tistih nekaj stvari ki jih poganjam v virtualki. Sedaj z 8GB morem ugašat virkualke ki jih ne rabim trenutno.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

klinker ::

Pa res. Ampak pazi, 3 slote imas bele, en pa je moder, torej imas triple channel samo na belih slotih.

dottor ::

Dejansko se mi bolj gre za količino kot pa hitrost. Kar sem gledal je pa to ena redkih plošč ki ima v dokumentaciji podprtosti ves nabor Xeonov. Recimo za moj trenuten sistem imam namen menjat isto i7-ko za X5650 in sem mogu googlat če to sploh gre, pa sem ugotovu da se tudi solidno navija (tam do 3.8GHz brez nekih večjih problemov).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

klinker ::

Sicer ne vem kaj ti bo Xeon ce nimas ECC. Tudi 920ka bi mogla spilat na 3,8, vsaj jst sem jih leta nazaj vse spravu na tolko bp, pa je to bil safe oc za WS, sicer so delali na 4Ghz. D0 stepping seveda.

dottor ::

Ta moja ne gre čez 3.6 :8) Prideta pa 2 jedri in 4 niti prav pri foto-obdelavi, in tisto malo video-obdelave ki delam.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

klinker ::

Aja sej res, X5650 je 6/12 :)
Za 200Mhz pa se ne sekiraj, ker se ne bo kaj dosti poznalo. Dober cooler je pa obvezen, ker to niso hladni proci ko jih nasponas in kurijo tudi precej na OC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

dottor ::

To da so topli sem že ugotovu ja, ima pa X5650 nižji TDP od i7-920 tako da se ne sekiram dosti, na koncu se bo verjetno grel lih isto kot se ta zdej. Je pa X5650 relativno poceni (29$ s poštnino).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

PrimozR ::

Za SATA kontroler vzameš IBM-ov M1015 (oz. Dell/whatever ekvivalent - LSI 9220-8i) in ga poflešaš v HBA mode (da izklopiš RAID kontroler, torej je zgolj SATA priključek). Dobiš poceni (pod 100 €) na eBay, potrebuješ pa adapter na 4 SATA porte (ker ima miniSAS konektorja).

dottor ::

Za zdej bo dovolj kar je na plošči. Vseeno hvala.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

PrimozR ::

Hja, zgoraj si spraševal po 8x SATA, ponavadi matične nimajo toliko portov (sploh če je že kaj vštekano). :)

dottor ::

Sem falil ploščo in sem mislu da ima le 6 pa sem šou preverit točen model.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Master_Yoda ::

Ker ne najdem nobene teme za HDDje bom kar tukaj vprasal:

En disk mi crkuje in me zanima kaj se trenutno najbolj splaca nabaviti P/P. Kolikor gledam so to trenutno 8TB HDDji. Samo kateri ? Na Mindfactory je Seagate barracuda za cca 200 eur, ter Ironwolf za 220. Ostali so pa se drazji. Kolikor sem gledal imajo Ironwolf diski 3 leta garancije, Barracude pa 2, zato mi je ta NAS disk bolj privlacen.

Ali je bolje kaj drugega vzeti ?

Uporabljen bo za storage ne ravno pomembnih podatkov (filmi, tv showi, isoti, etc.) in ne bo v nobenem RAIDu.

Je verjetno OK ce se vzame preko mailboxde na mindfactory, glede na to da je dosti ceneje ?

Dami ::

To vzami Western Digital WD My Book 8TB in ga daš ven. Drugače pa WD RED 8TB ki je ista cena kot ironwolf. Tiste baracude za 200€ niti pod razno ne kupuj. Ne samo ker je Seagate, ampak ker je SMR.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Master_Yoda ::

Ta mybook je zelo privlacen ja, samo dvomim da garancija velja ce ga iz ohisja vzames - ohisja so pa ponavadi tako narejena da 100% kaksen zatic odlomis ko ga das ven. Plus tega da je verjetno 5400 in ne 7200. Barracude nisem imel namena vzeti sem bolj IronWolf gledal, tako da se bom med tem in WD-Red izgleda odlocil.

P.S. Funny thing je da imam Seagate 3TB HDD iz tiste serije kjer je po 1 letu jih vec kot 50% crknilo, ampak se mi vseeno dela (ima pa kar nekaj bad sektorjev), medtem pa sta mi ze 2 WDja sla po gobe.

dottor ::

Se je že kdo kej igral z virtualizacijo NAS OSjev? Kaj uporabit kot temelj? Gledal sem unRAID Basic (59$), ker bi na istem serverju poleg NASa poganjal še eno ali dve Windows mašini. Se da dobit kej zastonjskega ali kej nepredrago plačljivega?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

PrimozR ::

Kar sem gledal je bilo rečeno le, da se naj ne virtualizira ZFS FS-ja. Zgolj v opozorilo.

AlienRex ::

Dropbox: http://db.tt/Jg5BmDw
No brain - No tumors

Poldi112 ::

Jaz imam že par let Freenas v ESXi virtualki in dela bp. Edino hdd kontroller mu moraš dati (pci passthrough). Kar je pomenilo tudi, da sem rabil enega nabavit, ker na onem na matični je že esxi. Ves SW je zastonj.

Sem mislil, da sprašuje, če je kdo na NAS platformi uporabljal virtualizacijo (ala bhyve v FreeNAS), kar pa moram enkrat sprobat, samo še nisem.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

LeQuack ::

Kateri NAS-i podpirajo, da imajo diski NTFS?
Quack !

AlienRex ::

Poldi112 je izjavil:

Jaz imam že par let Freenas v ESXi virtualki in dela bp. Edino hdd kontroller mu moraš dati (pci passthrough). Kar je pomenilo tudi, da sem rabil enega nabavit, ker na onem na matični je že esxi. Ves SW je zastonj.

Sem mislil, da sprašuje, če je kdo na NAS platformi uporabljal virtualizacijo (ala bhyve v FreeNAS), kar pa moram enkrat sprobat, samo še nisem.


Katerega pa maš: IBM M1015, Dell PERC H310 ali H200 ali kaj tretjega?
Dropbox: http://db.tt/Jg5BmDw
No brain - No tumors

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AlienRex ()

Poldi112 ::

Dell Perc H310, bil je 2x cenejši od IBM, edino flashat ga je bilo treba.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

dottor ::

Hvala za tole.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

AlienRex ::

Mene edino moti to, da so skoraj vse zanimive kartice na ebayu na voljo iz Kitajske. Rajši bi imel kaj z EU, kar pa je težko najti.

@Dottor Tu so še ena dokaj dobra navodila: https://b3n.org/freenas-9-3-on-vmware-e... Jaz planiram zraven dat še en "virtualni" Pfsense.
Dropbox: http://db.tt/Jg5BmDw
No brain - No tumors

Poldi112 ::

Jaz sem nabavil 2 iz izraela, edino zdaj rabimo samo eno. Flashil sem obe, tako da ti lahko eno odstopim če želiš. Za €50.

Drugače je pa ena na nemškem ebay:
https://www.ebay.de/itm/Dell-PERC-H310-...

pa še kabel ima zraven.

Je pa zadeva mišljena za vgradnjo v server ohišje (da piha čez rebra). Če tega nimaš, bo verjetno zdravo improvizirati s kakšnim ventilatorjem, ker se kar greje.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

dottor ::

Hvala obema. Sedaj imam naložen Windows Server 2016 (so mi pozabli zapret MSDNAA) in imam v Hyper-X 2 Windows 10 virtualki in eno Ubuntu Studio, pa vsak disk posebej sheran v mreži za backup zadev (RAW fotografije + editirane, lightroom katalog, pomembni dokumenti, ...). Za enkrat zadeva šiba, pa sem malo razmišljal vse skupaj virtualizirat. Par dni nazaj je prišu še Xeon X5550 (sedaj je not i7 920), čakam še na 5x500GB (tako da bo not 7x500 + boot hdd), pa iščem še kje 4x4GB poceni rama ker 4x2GB je malo premalo.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Dami ::

X5550, 7x500gb hdd, 4x2gb. What year is this? :))
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

dottor ::

10€ za Xeona s poštnino, 30€ za diske in 25€ za ram in vse ostalo sem imel doma... The cheap one :))
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

PrimozR ::

AlienRex je izjavil:

Seveda lahko: http://www.freenas.org/blog/yes-you-can...

If best practices and recommendations for running FreeNAS under virtualization are followed, FreeNAS and virtualization can be smooth sailing. However, failure to adhere to the recommendations and best practices below can result in catastrophic loss of your ZFS pool (and/or data) without warning. Please read through them and take heed.


Tole je dovolj dober razlog, da se tistim, ki sprašujejo, reče, da se to ne dela. Kdor ve kaj dela, sam najde pravilen postopek.

dennis18 ::

Po hitrem pregledu nisem nikjer nasel napisano, kateri server mi priporocate (da ga kupim sedaj), da kuri malo elektrike in da je zanesljiv?

Pred casom sem imel HPE ProLiant MicroServer Generation 8, ampak sem jo rahlo prehitro prodal...

Hvala.

LP

MrStein ::

Kupi "nazaj" ;)
(če ustreza zahtevam)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dennis18 ::

Ce ga nikjer ne najdem...

Takrat je bil novi okrog 200, zdaj pa sem ga edino na ebayu nasel za kar krepko vec, pa se stari je ful...

dennis18 ::

Se kdo kaj predlaga?

Lahko tudi kaj novejsega, tam do cca 500 eur brez diskov, pa da malo trosi elektrike...

Tnx

DamirK ::

Imam Proliant ML310e gen8 in ga ne menjam za noben NAS.
Poglej občasno Senetic, imajo znižane strežnike v akciji vendar je treba spremljati ponudbo : https://www.senetic.si
Trenutno imajo ProLiant MicroServer Gen10 znižan: https://www.senetic.si/product/873830-4...
Tudi Geizhals se splača spremljati : https://geizhals.eu

Če pa kdo želi glasen strežnik, imam tudi Proliant ml150 g6 ki išče lastnika :)
http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/doc/pub...

jukoz ::

dennis18 je izjavil:

Se kdo kaj predlaga?

Lahko tudi kaj novejsega, tam do cca 500 eur brez diskov, pa da malo trosi elektrike...

Tnx


Jaz priporočam HP Microserver:
https://funtech.si/si/vsi-oddelki/strez...

https://www.senetic.si/product/873830-4...


Oz rabljen z 2x 1TB diski

https://www.servershop24.de/en/server/h...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

klinker ::

Ta zadnja opcija se pa res ne splaca, saj je nov 1TB disk slabih 40€

dennis18 ::

Hvala za odgovore.

Saj ne iscem nas, tukaj sem kar zapisal kaj priporocate, mogoce ni glih prava tema...

Kaj pomeni pri tem gen10 glede power:

Energy:
Power supply 200 W
Power supply - input frequency 50 / 60
Power consumption (typical) 244 W

Ker gledam da ta AMD potrosi malo elektrike...

Lp

MrStein ::

dennis18 je izjavil:


Kaj pomeni pri tem gen10 glede power:

So verjetno slabo kopirali.

Input Requirements
(per power supply)

Rated Line Voltage    100 V AC to 240 V AC
Rated Input Current   3.5 A (at 100 V AC)
Rated Input Frequency 50 to 60 Hz
Rated Input Power     200W Power Supply
                      244 W (at 115 V AC)

Vir: https://h20195.www2.hpe.com/v2/gethtml....
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dennis18 ::

Je kdo testiral te microserverje, koliko dejansko trosijo elektrike?

To so izpiski iz HPE power advisor...



Aja dodatno so se tukaj dodani:
2x 3TB disk
2x 4TB disk
1x ssd za sistem

Priblizno bi rad vedel koliko bo vec troslo napram zdajsnji masini...

Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dennis18 ()

dennis18 ::

/////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dennis18 ()

jukoz ::

Sicer nimam podatka za microserverje, ti pa lahko iz izkušenj povem, da vsakič kot te/druge doma/v pisarni zebe in vklopiš kalorifer, ali pa ko je vroče in še malo priviješ klimo, postane poraba novih PCjev z low-power CPUji povsem nepomembna =)

MrStein ::

dennis18 je izjavil:

/////


--------->

MrStein je izjavil:


JAVNA OBJAVA:

Sporočilo se briše (v celoti, da ni več vidno) s tem preprostim postopkom:
- klikneš "popravi"
- klikneš "polni popravi"
- izbrišeš vso besedilo (hekerji: ctrl-a , DEL, ostali: držiš tipko DEL ali backspace, dokler ni vse izbrisano, umetniki: z miško označiš vso besedilo in izbereš "Cut/Izreži")
- klikneš "pošlji"

(pišem spet, ker očitno folk še vedno ne pozna te preproste operacije)


dennis18 je izjavil:

Je kdo testiral te microserverje, koliko dejansko trosijo elektrike?

Je bil članek o porabi prvih generacij. Če te zanima, poiščem.

Okrog 30 W v idle je nekje bilo...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

PrimozR ::

FYI, moja kišta (Pentium G4400, 16 GB RAMa, 6 diskov), router (Archer C7) in Telemach modem na PSU-ju kurijo nekje 80 do 85 W (merjeno z AliExpress merilcem na steni, v katerega je priklopljen UPS).

dottor ::

Jaz mojega nočem niti provat kolko kuri (X5550, 8GB rama, neka cheap grafična in 8 diskov) :))
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi
««
44 / 118
»»