» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
28 / 118
»»

bauci ::

Ali lahko v NAS dam disk, ki že vsebuje podatke ali podatke izgubim?
Ali lahko naknadno dodajam diske v NAS?
Ali morajo biti vsi diski enake velikosti?
Hvala lepa za odgovore.

Gambino ::

bauci je izjavil:

Ali lahko v NAS dam disk, ki že vsebuje podatke ali podatke izgubim?
Ali lahko naknadno dodajam diske v NAS?
Ali morajo biti vsi diski enake velikosti?
Hvala lepa za odgovore.


Da lahko.
Da, če imaš prostor zanj.
Ne.

blze ::

Pozdravljeni,

doma imam optiko t-2 ter njihov modem.

Nabavil sem synology 216. Na modemu so dva prosta ethernet za internet. V prvega sem povezal NAS server iz drugega sem povezal na switch. Na tem switchu imam gor dva acess pointa preko katerih dostopam s prenosnikom.

Sedaj sem probal najti NAS in piše da ni nobenega v omrežju.

Kaj to se mi pojavlja ker iščem preko switcha, a NAS je direktno v modem? Bi moral tudi NAS vklopiti v switch?

Druga stvar pa me zanima kako odprem porte na modemu, da bo nas server viden tudi od zunaj. Recimo iz službenega računalnika? Laufal bom oblak ala Drobox.

Hvala za pomoč.
uživejte
blze

MrStein ::

Modem ali ruter?
Ruter potrebuješ.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

leiito ::

blze je izjavil:

Pozdravljeni,

doma imam optiko t-2 ter njihov modem.

Nabavil sem synology 216. Na modemu so dva prosta ethernet za internet. V prvega sem povezal NAS server iz drugega sem povezal na switch. Na tem switchu imam gor dva acess pointa preko katerih dostopam s prenosnikom.

Sedaj sem probal najti NAS in piše da ni nobenega v omrežju.

Kaj to se mi pojavlja ker iščem preko switcha, a NAS je direktno v modem? Bi moral tudi NAS vklopiti v switch?

Druga stvar pa me zanima kako odprem porte na modemu, da bo nas server viden tudi od zunaj. Recimo iz službenega računalnika? Laufal bom oblak ala Drobox.

Hvala za pomoč.


NAS gre v router, drugi ethernet lahko uporabiš za povezavo s tivijem.

Synology dela odlično prek njihovih appov, prek njih je tudi remote dostopen, sicer rabiš pa statičen IP. Kar je sicer vse na zelo poljuden način razloženo v posameznih sekcijah navodil, na yt je masa inštrukcijskih videotov, pa še njihov customer support je vrhunski.

Seveda lahko Dropbox, ampak zakaj, če imaš Cloud Station?

Vedran ::

Ali je za povezavo do Synology-ja prek HTTPS potreben nakup SSL certifikata?
Mal bi rad dvignil varnost...

blze ::

leiito je izjavil:

blze je izjavil:

Pozdravljeni,

doma imam optiko t-2 ter njihov modem.

Nabavil sem synology 216. Na modemu so dva prosta ethernet za internet. V prvega sem povezal NAS server iz drugega sem povezal na switch. Na tem switchu imam gor dva acess pointa preko katerih dostopam s prenosnikom.

Sedaj sem probal najti NAS in piše da ni nobenega v omrežju.

Kaj to se mi pojavlja ker iščem preko switcha, a NAS je direktno v modem? Bi moral tudi NAS vklopiti v switch?

Druga stvar pa me zanima kako odprem porte na modemu, da bo nas server viden tudi od zunaj. Recimo iz službenega računalnika? Laufal bom oblak ala Drobox.

Hvala za pomoč.


NAS gre v router, drugi ethernet lahko uporabiš za povezavo s tivijem.

Synology dela odlično prek njihovih appov, prek njih je tudi remote dostopen, sicer rabiš pa statičen IP. Kar je sicer vse na zelo poljuden način razloženo v posameznih sekcijah navodil, na yt je masa inštrukcijskih videotov, pa še njihov customer support je vrhunski.

Seveda lahko Dropbox, ampak zakaj, če imaš Cloud Station?


Za lažje razumevanje.
Na tem sliki se vidi kaj imam.

Na tej sliki je model switcha:


Jaz imam NAS v router/modem (model INNBOX F60)-ETH 1
ETH 2 -imam UTP napeljan v line 1 na LG switch
iz Line 2 in 3 na LG switchu imam napeljano na acess point preko katerih dostopam na internet (prenosnik WIFI).

Ko grem na find.synology.com mi javi da ne najde nobene NAS naprave. Potegnil sem program katerega ponuja Synology na prenosnik in tudi pravi, da ne najde nobene NAS naprave.
Tako ne morem dostopati do NASa.

Ali mi kaj manjka vmes?
Statični IP bom naročil na T-2, da bom lahko dostopal iz službe na cloud station.

Hvala za pomoč.
uživejte
blze

Vedran ::

Ker ima dinamični IP, mogoče mu T-2 router za vsak (ETH1 in ETH2) dodeli posebno zunanjo IP številko?
Ali pa sta ETH1 in ETH2 u različnih VLAN-ih?

Zakaj NAS ne priklopiš direkt v switch?

blze ::

Bom probal, ko pridem domov priklopit NAS direktno v switch.
uživejte
blze

leiito ::

Mislim da moraš prvič, ko konektiraš, zalaufat Synology Assistant:
https://www.synology.com/en-global/supp...

Kako potem, je pa narisano:
https://www.synology.com/en-global/know...

https://www.synology.com/en-global/know...

Mislim da bi sicer moralo delati tudi prek switcha, ampak prek routerja (razen morda če neka huda eksotika) zihr dela brezhibno

Invictus ::

blze je izjavil:

Bom probal, ko pridem domov priklopit NAS direktno v switch.

Več Ethernetov na napravah ni zato, da jih priklopiš v vsako prosto luknjo ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

blze ::

Sem vtaknil v switch. Sedaj ga vidim iz domačega omrežja.
Jutri bom probal iz službe če se lahko povežem na cloud station.
uživejte
blze

dukedl ::

živjo..
dons sm naletel na tole http://www.techhive.com/article/3143648...
in je na prvem meestu WD My Cloud EX2 Ultra...ima kdo kakšne izkušnje s to napravo? je ok?
lp dukedl

mtosev ::

kateri nas z dvemi prostori za diske bi bil dober? lahko predlog iz tujine. hvala
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

dukedl ::

hmmm... jz se trenutno odločam med synology 216 serijo in qnap 251/3 serijo
lp dukedl

TOP ::

Če hočeš nekaj najbolj enostavnega je tisti WD dober,če rabiš za nekaj bolj resnega in seveda je tudi težje za nastavit pa Synology ali Qnap.

leiito ::

Synology nikakor ni težak za "nastaviti", za tipično hrambo podatkov in multimedija uporabo sploh ni treba nič nastavljat, dela iz škatle, sicer je pa DIsk Station Manager preprost in intuitven, enako njihovi in tudi 3rd party appsi a la Plex.

romex ::

tudi za qnap lahko potrdim da je qts os popolnoma enostaven.. v sluzbi imam synology.. prav tako easy setup, programska oprema pri obeh je dodelana toliko dobro, da nimaš kej zajebat tudi če si popolni laik.

duke: sem bil v isti dilemi 1 leto nazaj.. zmagal je qnap. zadovoljen 98 odstotno.

dukedl ::

romex, mal me skrbi podpora appov..ker Synology ma celga boga za mobilce..za qnap pa res nism gledal še...mamo pa v službi 716+ in tud appov na njemu je miljon..
kakšn je qnap na tem področju?

zakaj pa ne 100%?
katere diske maš notr?
kater model qnapa?
lp dukedl

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dukedl ()

romex ::

jz prek telefona kontroliram lahko čist vse.. tud qnap ma vse za mobilce, to naj te ne skrbi.. diski so 2x500 seagate (sem ravno imel 2 nova zapakirana pri roki pa sem vrgel not)... 2 % manjkata qnapu zaradi lastne domene.. synology ima to lepo porihtano, qnap dovoljuje samo no-ip.com ter ddns brezveznarije.. imam ts251.

leiito ::

Toliko spet ni Synology appov za mobilne naprave; File, Get oz. Download, Audio, Video, Photo, Cloud, Note in, če model podpira, Mail. Je pa veliko 3rd party appov za samo napravo.

S QNAP nimam osebne izkušnje, vem da jih na testih hvalijo, Synology je zame prijetno presenečenje v vseh ozirih, od versatilnosti in zanesljivosti do najboljšega customer supporta, kar sem jih kdaj kje videl. Meni je (skupaj s Plexom) rešil vse probleme multimedije, od tega kako predvajati vsak video format na tivi prek wifi, pa da še sam najde podnapise itd., do backupa za fotke, njihov app mi je najboljša rešitev za transferirati in poslušati glasbo in audio knjige na telefonu... Multimedia NAS morda ni najcenejši izdelek, ampak za vsakogar, ki rad gleda serije ali filme in posluša glasbo je vreden denarja.

TOP ::

Sedaj pa mene nekaj zanima,ker vsi omenjate Synology in Multimedija.Mam Samsung TV,kaj če bi želel preko Synology gledat recimo film inštaliraš plex app,kaj na Sinology in na TV ali kako drugače gre tole.Hvala

issak ::

TOP je izjavil:

Sedaj pa mene nekaj zanima,ker vsi omenjate Synology in Multimedija.Mam Samsung TV,kaj če bi želel preko Synology gledat recimo film inštaliraš plex app,kaj na Sinology in na TV ali kako drugače gre tole.Hvala


Preko sambe (network share) ali pa DLNA, ne gledaš preko diska filma, ampak ga samo bereš iz njega. Odvisno kater Samsung TV imaš, ampak če je dokaj nov in smart bi moral imeti funkcionalnost za branje iz mreže že noter.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

StarMafijec ::

Kateri RAID se pa uporablja za domačo uporabo? In koliko diskov? Je bolje imeti različne diske ali istih specifikacij in seveda znamke?

MrStein ::

RAID je prej odsvetuje kot svetuje.
Morebiti mirroring (RAID-1).
Ali ZFS. ("RAID-Z")
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

StarMafijec ::

Aha, se odsvetuje. Sem stara šola, pa nisem vedel, da se tega ne uporablja več. Kak sistem se torej današnji uporablja, če kak od diskov počepne?

neooo ::

To odsvetovanja raida je povsem odveč. Če ima backup nekje drugje in se redno posodablja, naj kar laufa raid brez problema. :)
RAID pa ni backup! to je edino kar je pomembno vedeti.

leiito ::

Zakaj se pa odsvetuje raid? Ker Synology ima po defaultu Raid 1, če se ne motim, vsekakor nek raid, kjer je mirror na drug disk, ki je backup. Imaš pa zato efektivno samo pol prostora na diskih.

StarMafijec ::

Saj imaš lahko 8 diskov in še 9. ter 10. za backup. Torej imaš efektivno 80% prostora.

PrimozR ::

StarMafijec je izjavil:

Kateri RAID se pa uporablja za domačo uporabo? In koliko diskov? Je bolje imeti različne diske ali istih specifikacij in seveda znamke?

RAID5 s tremi diski, kritične podatke backupiraš še nekam (torej na RAID daš bolj podatke, ki jih lažje pogrešiš, npr. sistemske slike za backup, filme in podobno zalego), diske pa načeloma vzameš iste, ampak če imaš srečo, poskušaš najti tri iz različnih batchev, da te ne pohakla kakšna napaka v proizvodnji.

MrStein je izjavil:

RAID je prej odsvetuje kot svetuje.
Morebiti mirroring (RAID-1).
Ali ZFS. ("RAID-Z")

RAIDZ je RAID 5.

Sicer se prebere tale članek: http://www.zdnet.com/article/why-raid-6... in v njem povezan članek za RAID 5. Tole pomojem bolj velja za produkcijo, če narediš tako, kot sem rekel, torej RAID 5 in kritične podatke na vsaj še en medij (da v primeru failanega rebuilda ne ostaneš brez), pomojem ne bi smelo biti težav. Za domačo uporabo.

Načeloma se dandanes svetuje RAID 10 (oz. 0+1/1+0), kjer recovery obsega kopiranje enega ali dveh diskov. Ampak v primeru odpovedi dveh naključnih diskov imaš 33 % možnosti, da ostaneš brez podatkov. Pri RAID 6 pa v vsakem primeru podatki ostanejo. Vsaj do rebuilda :)

leiito je izjavil:

Zakaj se pa odsvetuje raid? Ker Synology ima po defaultu Raid 1, če se ne motim, vsekakor nek raid, kjer je mirror na drug disk, ki je backup. Imaš pa zato efektivno samo pol prostora na diskih.

Govora je bolj o išjih stopnjah RAID-a, torej 5, 6, ZFS-jev RAIDZ3 (3 paritetni diski) ter kombinacijah 0+1 in podobno. V teh primerih, če ne veš kaj počneš, lahko narediš štalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

StarMafijec ::

PrimozR je izjavil:

RAID5 s tremi diski, kritične podatke backupiraš še nekam (torej na RAID daš bolj podatke, ki jih lažje pogrešiš, npr. sistemske slike za backup, filme in podobno zalego), diske pa načeloma vzameš iste, ampak če imaš srečo, poskušaš najti tri iz različnih batchev, da te ne pohakla kakšna napaka v proizvodnji.

Podatke, ki jih lažje pogrešim, dam kar običajno na en zunanji disk. Za to pa res ne potrebujem RAID ;).

Pa zakaj RAID ni primeren za arhiviranje? Sem mislil, da je poanta, da tudi če se en ali dva diska pokvarita, podatki še vedno ostanejo.

njyngs ::

leiito je izjavil:

kjer je mirror na drug disk, ki je backup


RAID ni backup. In nikoli ne bo.

smacker ::

RAID služi za replikacijo diskov, je "backup" za hardware in ne za podatke - če disk odpove, lahko sistem nemoteno deluje naprej. Res je, da replicira podatke, ampak to ne zadošča. Recimo crypto virus zjebe vse podatke. Udar strele uniči vse diske. Če po pomoti zbrišeš/prepišeš datoteko, je ne moreš dobit nazaj. Dober backup podatkov hrani zgodovino in omogoča tudi to.

njyngs ::

Da, potrdil si moj odgovor.

bzp ::

Kolikor sem jaz prebiral, je problem RAIDa 5 ipd. predvsem v tem, da prostor na disku raste, zanesljivost zapisa na diskih pa niti ne. In če imaš npr. 4 diske po 4 TB v RAID5 (ali RAIDZ), je ob crkotu enega diska, že nevarno visoka verjetnost da bo ob rebuildu RAIDa vmes kakšen bit okvarjen. ZFS je na to še toliko bolj občutljiv, zato FreeNAS ponuja redno preverjanje napak po diskih. Drugje pa pač ostaneš brez enega (ali več) fajla od množice.
Ampak to je samo kar se tiče preprečevanja mehanskih napak. Backup pred raznimi SW anomalijami (crypto-locker) je druga zgodba.

Za doma, je IMHO najboljši/najcenejši backup izbira ene od cloud storitev.

MrStein ::

Verjetnost okvarjenega bita je bolj mit kot resnica.(glej temo: HDD - neizbežne napake pri branju (URE)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

leiito je izjavil:

Zakaj se pa odsvetuje raid?

Ker prinaša več težav kot jih reši. Sploh za domačega uporabnika.
Ker Synology ima po defaultu Raid 1, če se ne motim, vsekakor nek raid, kjer je mirror na drug disk, ki je backup. Imaš pa zato efektivno samo pol prostora na diskih.

1.) RAID-1 je še recimo OK. Sploh če je po defoltu in je dobro podprt v napravi.
2.) RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup. RAID ni backup.

3.) backup je backup. Torej kopija na drugem disku (neodvisnem), ali DVD (ali CD,BD, trak...).

PrimozR je izjavil:


RAIDZ je RAID 5.

Ni. Niti približno. Enako kot ptič ni dinozaver.

StarMafijec je izjavil:

Kateri RAID se pa uporablja za domačo uporabo? In koliko diskov? Je bolje imeti različne diske ali istih specifikacij in seveda znamke?

Kaki problem bi v bistvu rad rešil?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

njyngs ::

StarMafijec tole je trenutno (2017) moj pogled na backupe in raide:

Po mojem mnenju je daleč najboljša varianta za vsakega domačega userja, ki želi backup samo ena. Vsaj 3 kopije podatkov. 1 v uporabi (PC, NAS, whatever), 1 na drugem disku (po možnosti na remote lokaciji (služba npr.)), 1 na kakem non-US based cloud providerju, ki ima end-to-end enkripcijo (naprimer sync.com, ki ponuja sync folder in vault folder, ki se ne synca in je primeren za backup).

Govorim o najboljšem kompromisu med ceno, udobnostjo in varnostjo v smislu neizgube podatkov. Varnost, kot zaščita podatkov pred dostopi drugih entitet do podatkov, je pa odvisna tako ali tako od tebe samega.

Po več letih mrdanja vseh teh podatkov gor pa dol pa iskanja najbolj ugodne rešitve se mi še to zdi najboljša varianta. Sam uporabljam 4 kopije (1 v uporabi, 1 v cloudu, 2 pa na eksternih diskih na različnih lokacijah). Seveda so vse kriptirane - razen tiste, ki je v uporab. Ko na kopiji, ki je v uporabi, dodam kake pomembnejše datoteke enostavno syncam v cloud, ostalidve kopiji pa v roku par dni posodobim na roke.

Kar se tiče NAS RAID-a: uporabljam RAID 1 na Synology-ju, ampak ga bom razbil na dva Volume-a in s tem podvojil razpoložljivo velikost za Filme/Glasbo - torej za stvari, ki jih lahko kadarkoli brez psihične bolečine izgubim.

Edit: razlog razbitja RAID1 je, da ne vidim več niti ene same prednosti RAID-a. Samo nepotrebne komplikacije. Sem pa tudi nekaj let nazaj mislil, da bo RAID1 moj backup, pa sem se hitro naučil, da je moj pristop napačen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

neooo ::

Jaz imam 6 diskov v SHR raid (raid5).

Vse skupaj se avtomatsko backupira na en mrežni disk znotraj lastnega omrežja, na oddaljeno rysnc lokaciju pri prijatelju v sloveniji in na public cloud kriptirano seveda.

Torej v mojem primeru je to odličen backup, pa še raid5 se mi v tem primeru zdi smiselna uporaba.

leiito ::

OK; raid ni backup, štekam. Strela, virus, izbris podatkov...

Zakaj bi sploh metal stran pol svojih diskov? Ključne podatke itak shranjujem, kam pa drugam, na ključek, na NAS-u imam pa filme, glasbo, fotke, nič takega, kar ne bi mogel znova naložiti.

smacker ::

@leiito: točno to. Za navadnega userja RAID ne pride v poštev. Če se ne ukvarjaš s fotografijo, da bi imel terabajte fotk, ki jih ne moreš downloadat, pol maš pomembnih fajlov za tam 10-50 giga. To komot shraniš na različne lokacije (zunanji diski, PCji, NAS, cloud).

StarMafijec ::

MrStein je izjavil:

Kaki problem bi v bistvu rad rešil?

Imam tri stare (S)ATA diske in eno škatlo, ki omogoča, da to priključim na računalnik. Na njih običajno arhiviram. Ponavadi shranim vsaj 2x, torej na dva diska. Z NAS bi dosegel večje udobje. Ne bi bilo potrebno 2x shranjevati. Ampak sedaj vidim, da je pravzaprav treba. Imeti bi moral dva NAS sistema, a ne istočasno vklopljena, saj bi lahko udar strele uničil oba naenkrat.

njyngs je izjavil:

1 na kakem non-US based cloud providerju, ki ima end-to-end enkripcijo (naprimer sync.com, ki ponuja sync folder in vault folder, ki se ne synca in je primeren za backup).

Uporabljam Dropbox in Google Drive zaenkrat. Teh cloudov je res veliko, odločil sem se pač za ta dva.

leiito ::

smacker je izjavil:

@leiito: točno to. Za navadnega userja RAID ne pride v poštev. Če se ne ukvarjaš s fotografijo, da bi imel terabajte fotk, ki jih ne moreš downloadat, pol maš pomembnih fajlov za tam 10-50 giga. To komot shraniš na različne lokacije (zunanji diski, PCji, NAS, cloud).


To je good news, s tem dobim še enkrat toliko prostora kot ga imam sedaj, prešaltam pa na kaj, Raid 0?

dj_uro ::

JBOD (just a bunch of disks)
vw-klub.si

smacker ::

@leiito: Ne, izklopi Raid. Raid 0 omogoča hkratno pisanje na več diskov. Poveča se hitrost branja/pisanja, ampak ko crkne en disk, zgubiš VSE podatke.

darkolord ::

leiito je izjavil:

Zakaj bi sploh metal stran pol svojih diskov? Ključne podatke itak shranjujem, kam pa drugam, na ključek, na NAS-u imam pa filme, glasbo, fotke, nič takega, kar ne bi mogel znova naložiti.
Dokler gre samo za filme, itd, je praktično vseeno.

Imaš pa marsikje precej več podatkov, kot jih gre na kak ključen.

Cena dodatnega 3 TB diska je cca. 100 eur. Vprašati se moreš, koliko te bo stalo (v živcih/času/denarju), če ti tisti disk odleti.

JanezH ::

Kar se tiče predvajanja filmov, tudi 4K...
Je bolje vzeti nek nas za 300 eur kot npr Synology DS216play ali Qnap TS-251+ ali pa je bolje vzeti NAS za okrog 200 eur in potem kak predvajalnik za filme za 100 eur?

PrimozR ::

StarMafijec je izjavil:

PrimozR je izjavil:

RAID5 s tremi diski, kritične podatke backupiraš še nekam (torej na RAID daš bolj podatke, ki jih lažje pogrešiš, npr. sistemske slike za backup, filme in podobno zalego), diske pa načeloma vzameš iste, ampak če imaš srečo, poskušaš najti tri iz različnih batchev, da te ne pohakla kakšna napaka v proizvodnji.

Podatke, ki jih lažje pogrešim, dam kar običajno na en zunanji disk. Za to pa res ne potrebujem RAID ;).

Pa zakaj RAID ni primeren za arhiviranje? Sem mislil, da je poanta, da tudi če se en ali dva diska pokvarita, podatki še vedno ostanejo.

Eden pri RAID5 (ne glede na število), 2 pri RAID 6 (ne glede na število). Ekvivalent pri ZFS-ju (čisto tako, na splošno) je RAID-Z in RAID-Z2.

Preberi članek. Bistvo je, da ja, če ti odleti en disk (pri RAID5), podatki ostanejo. A pri velikosti današnjih diskov in pri specifikaciji za URE (unrecoverable read error) skorajda ni več možnosti, da bi ti odletel disk in da bi lahko naredil recovery, brez da bi fasal URE. Še kontroler dobi URE, mora iz arraya vreči disk. To je pa drugi disk, ki te 'pokoplje'. RAID6 pa to preživi. Ampak diskom velikost rase, URE specifikacija pa ne.

RAID imaš itak v serverju in na njem vse podatke, ker vseeno je neka dodatna garancija. Ni pa to 'trezor', zato ta nujnejše stvari (zame so to dokumenti, slike in glasba, video vsebine pa ne) kopiraš na še vsaj en disk/medij oz. v oblak. Vsaj takšen pogled na stvar imam jaz.

StarMafijec je izjavil:

MrStein je izjavil:

Kaki problem bi v bistvu rad rešil?

Imam tri stare (S)ATA diske in eno škatlo, ki omogoča, da to priključim na računalnik. Na njih običajno arhiviram. Ponavadi shranim vsaj 2x, torej na dva diska. Z NAS bi dosegel večje udobje. Ne bi bilo potrebno 2x shranjevati. Ampak sedaj vidim, da je pravzaprav treba. Imeti bi moral dva NAS sistema, a ne istočasno vklopljena, saj bi lahko udar strele uničil oba naenkrat.

njyngs je izjavil:

1 na kakem non-US based cloud providerju, ki ima end-to-end enkripcijo (naprimer sync.com, ki ponuja sync folder in vault folder, ki se ne synca in je primeren za backup).

Uporabljam Dropbox in Google Drive zaenkrat. Teh cloudov je res veliko, odločil sem se pač za ta dva.

V tvojem primeru NAS samo dodaš in dobiš dodatno točko za hrambo podatkov. Trenutnega sistema torej ne nadomesti, ampak ga nadgradiš na približno udobno stopnjo varnosti (ker tole, kar imaš sedaj, je daleč od udobnega. Naj ugibam, škatlo prenašaš naokrog?).

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:


RAIDZ je RAID 5.

Ni. Niti približno. Enako kot ptič ni dinozaver.

A imata oba en paritetni disk? Ja. A je pariteta deljena med pogoni ali je na namenskem pogonu za pariteto? Prvo. A v primeru odleta dveh diskov izgubiš podatke? Ja.

Kako je potem, ozko gledano, samo z vidika sistema zapisa podatkov (kater del na kater disk, zanesljivost, itd.), RAID-Z drugačen od RAID5? Kaj je tisto, kar ju ne naredi ekvivalentnih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

Piše v članku. Preberi. Non-standard RAID levels @ Wikipedia

StarMafijec je izjavil:


Pa zakaj RAID ni primeren za arhiviranje? Sem mislil, da je poanta, da tudi če se en ali dva diska pokvarita, podatki še vedno ostanejo.

RAID je namenjen zato da online sistem ostane online tudi če en disk crkne.
Recimo sistem ta vodenje letalskih letov.

Če ti arhiv crkne, pač narediš 5 korakov do naslednje omare in vzameš tisti drugi medij. Ta dodatna minuta ni problem, ki bi ga moral reševati z RAID.

Preprosto posneti podatke na dva medija je preprosteje kot imeti en RAID iz teh dveh medijev.
Lahko imaš tudi delno redundantnost, recimo z Parchive @ Wikipedia
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

PrimozR ::

The ZFS filesystem provides RAID-Z, a data/parity distribution scheme similar to RAID 5, but using dynamic stripe width:


A moram še enkrat potem zapisati svoje vprašanje, da boš videl moj point?
««
28 / 118
»»