» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
24 / 118
»»

MrStein ::

PrimozR je izjavil:


Za diske vem, da je smiselno WD RED oz. HGST NAS, ampak kaj pa Intensoti? Cene so preveč mamljive (5 TB za ceno 4 TB WD Red/HGST NAS), da bi jih kar ignoriral :)

Za 20% bi tvegal svoje podatke? Jaz ne bi.

Glede RAID-5, verjetno poznaš zadevo z verjetnostjo read errorja?
Si probal večkrat md5, pardon, shasum narediti čez celi disk (taki večterabajten)? Just in case...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Za diske vem, da je smiselno WD RED oz. HGST NAS, ampak kaj pa Intensoti? Cene so preveč mamljive (5 TB za ceno 4 TB WD Red/HGST NAS), da bi jih kar ignoriral :)

Za 20% bi tvegal svoje podatke? Jaz ne bi.

Glede RAID-5, verjetno poznaš zadevo z verjetnostjo read errorja?
Si probal večkrat md5, pardon, shasum narediti čez celi disk (taki večterabajten)? Just in case...

Precej verjetno bo na diskih tekel ZFS, v računalniku bo namreč ECC RAM. Sicer pa verjetno nisi prebral celega posta, kajne? Če bi ga, bi vedel, da se s podatki ne bo pretirano tvegalo. Vsaj po mojem ne. Zato tudi RAID 5, kjer sem (kasneje v postu, kdo bi si mislil...) napisal, da ni optimalna izbira.

EDIT: razlike v ceni, če bi gledal vse diske 5 TB, je bolj 33+ %.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Lonsarg ::

MrStein je izjavil:


Za 20% bi tvegal svoje podatke? Jaz ne bi.

Varnost podatkov se ne zagotovi z bolšimi diski/večjim RAIDom pač pa s shranjevanjem na več lokacijah.

dripac ::

Eno mogoče offtopic vprašanje; Intel Atom dual core platka, 2GB RAM, 2x2TB disk v RAID1 + Freenas; zanima me predvsem zaradi platke. Ima to kak smisel ali pogledam za čim zmogljivejšim? Ne planiram uporabljat kakšnih pluginov in podobno. Osnovna funkcionalnost.

Hvala za mnenja.

Dr_M ::

Za servirat podatke bi blo cist ok, pricakuj nekje 70-80MB/s.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kogledom ::

PrimozR je izjavil:


A bi se ti mogoče dalo pognati test recimo z OpenMediaVault oz. FreeNAS, samo da vidimo, kaj je z ventilatorjem? Načeloma lahko zadevo poženeš z USB ključka...


Pognat iz USB ključka misliš kakšno live varianto? To seveda lahko preizkusim, samo link do live iso-ta rabim.

PrimozR ::

'Live', FreeNAS je zasnovan, da teče kar z USB ključka, vsaj 8 GB (zahteva pa tudi 8 GB RAMa za pravilno delovanje).

Open Media Vault pa morda moraš namestiti, nisem povsem na tekočem tukaj.

http://www.freenas.org/download-freenas...

Dr_M ::

Ce slucajno kdo uporablja ali razmislja o Btrfs RAID 5/6.

http://phoronix.com/scan.php?page=news_...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Lonsarg ::

Tako kot sem že nekaj časa nazaj bral članek. Btrfs je stable za uporabo kot "normalni" datotečni sistem, torej govorimo o zelo kvalitetnem nadomestilu za ext2/3/4. Ker gre za CoW sistem(kot je tudi ZFS) je zanesljivost veliko večja kot pri klasičnih sistemih.

Ampak dodatne funkcionalnosti kot so snapshoti, oziroma kot vidimo tudi raid pa bodo še nekaj časa v testni fazi. Tako da trenutno najbolša izbira za filesystem je bodisi btrfs brez dodatnih funkcij, bodisi btrfs v kombinacije z LVM, če se potrebuje dodatne funkcije kot je raid. No to ali pa ZFS, če ti je vseeno za procesorski čas, porabo elektrike in nasploh kompleksnost ZFS-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

dottor ::

Malo za vprašanje: Imam gigabit mrežo in mi "manjše" datoteke (do 25MB) kopira z ~85MB/s večje pa se ustavi na 25-30MB/s (mogoče kej več). Kaj delam narobe?

Za "server" uporabljam:
Q6600 + 4GB (prej sem imel dvojedernik in ko sem mu pošiljal po par 10GB na enkrat je bil prešvoh). Zadeva ne dela 24/7 in je namenjena kot sekundarni backup za slike (v PCju imam še en ločen disk kjer imam backup) ter AC server.

Isti problem nastane tudi, če iz drugega PCja nalagamo kej na nek tretji PC. Čim so večje datoteke ne gre čez 30-35MB/s. Vsi kabli so 5E, vezava pa je: modem - gbps router - 2x PC + gbps switch (+ moj pc, server, AP). Ne glede na kombinacijo kaj je kam priklopljeno je rezultat isti.

Vsi PCji imajo Windowse gor.

Že vnaprej hvala ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

kogledom ::

PrimozR je izjavil:

A bi se ti mogoče dalo pognati test recimo z OpenMediaVault oz. FreeNAS, samo da vidimo, kaj je z ventilatorjem? Načeloma lahko zadevo poženeš z USB ključka...

Evo, sem našel čas, da sem namestil FreeNAS. Že med namestitvijo je bil ventilator tiho. Takoj po boot-u se ventilatorji umirijo, enako kot pri Windowsih.

Netrunner ::

Nabavljam en NAS ki bo namenjen predvsem za shranjevanje fotografij in backup-a najbolj pomembnih datotek v domačem omrežju. Ne bo obremenjen in čez noč bo ugasnjen.

Zanima me kar se tiče diskov, ali je zelo priporočljivo, da dam take ki so namenjene NAS-om ali lahko vtaknem katerekoli brez večjih skrbi ? .. razen WD green kateri baje škodujejo NASu

Han ::

njyngs ::

Netrunner je izjavil:

razen WD green kateri baje škodujejo NASu

Ja, sodelavcov NAS je dobil kožnega raka zaradi WD Green :))

Drugače pa nisi napisal, če iščeš 1bay, 2bay,... ne kakšni cenovni rang... Za to lahko kupiš en zunanji disk, kriptiraš, pa maš nekje na polici shranjenega.

Netrunner ::

WD green baje škoduje NASu ne uporabniku :) Β:)

Za NAS sem se že odločil in sicer vzel bom synologi DS-216j , kar se tiče diskov sem v dilemi ali moram nujno imeti tiste namenjene NAS-om ali je bilokakšen ok. Kar se tiče pa GREEN diskov je pa baje problem da tisto varčevanje je v konfliktu z delovanjem NAS-a in znajo biti problemi ... pa saj to nima veze.

Moje vprašanje je: Kako in v čem se pokaže prednost disk-a za NAS-e proti klasičnim.

gumby ::

Tisto izklapljanje WD green diskov se da izklopit in nato ni več nobenih problemov z njimi.
my brain hurts

Han ::

njyngs ::

Netrunner je izjavil:

WD green baje škoduje NASu ne uporabniku :) Β:)

Za NAS sem se že odločil in sicer vzel bom synologi DS-216j , kar se tiče diskov sem v dilemi ali moram nujno imeti tiste namenjene NAS-om ali je bilokakšen ok. Kar se tiče pa GREEN diskov je pa baje problem da tisto varčevanje je v konfliktu z delovanjem NAS-a in znajo biti problemi ... pa saj to nima veze.

Moje vprašanje je: Kako in v čem se pokaže prednost disk-a za NAS-e proti klasičnim.

Saj WD Red, ki so namenjeni za NAS niso nič dražji od Greene... Nazadnje sem 2 meseca nazaj kupil še dodatna 2x 3TB, 120eur po komadu, green so bili pa takrat 117eur. Vzami Red (ne Red PRO, ker so dosti dražji) ali pa blue.

Netrunner ::

Pa gledam ene diske na mimovrste 1TB za 50EUR ki so cca 20EUR cenejši od WD red, zato sprašujem če bi lahkod al kar navaden. Saj sem prebral kaj so ti NAS diski, vendar mene zanima če v praksi za moje potrebe bo opazna ta razlika ali ne.

Upoštevati je treba da NAS-a bo istočasno dostopal eden do max. dva uporabnika ter ne bo tekel 24/7. NAS diski so specializirani v temu da se lahko pogosto bere/piše ter da tečejo 24/7.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

Dr_M ::

Uzem 2 razlicna diska. Jest sem skupaj nabavil dva WD Red 3TB in sta v po cca 200 urah delovanja v roku enga tedna oba crknila.

Han ::

Zato pa odšteješ 10 eur več za HGST NAS disk... :P

njyngs ::

Dr_M je izjavil:

Uzem 2 razlicna diska. Jest sem skupaj nabavil dva WD Red 3TB in sta v po cca 200 urah delovanja v roku enga tedna oba crknila.

začetek 2013 kupil dva red 3tb, ista generacija, prvi crknil po 1 tednu (takoj menjan pod garancijo), drugi še vedno dela kot treba
začetek 2016 kupil dva red 3tb, ista generacija, oba zaenkrat še delata

(trkam na les)

Red bi naj imeli velik DOA; glede na moj vzorec 20% :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

tomaz4 ::

PrimozR je izjavil:


Torej, Intenso, ja ali ne?

Jaz sem pred dobrim letom kupil enega 4TB Intesota, potem pa kasneje (pred nekaj meseci) še 4TB Toshibo MD04ACA400 in 4TB Toshibo X300.
Vsi diski so bili naročeni iz Nemčije.

Na žalost je 4TB Inteso drugačen kot 4TB Toshiba MD04ACA400, čeprav DiskInfo prebere isto oznako.
Inteso ima samo 64 MB cache-a, toshibi pa obe 128 MB. Poleg tega je pa Inteso še precej glasnejši ob obremenitvi.

PrimozR ::

Mindfactory ima na voljo HGST-jev 5 TB Deskstar NAS v dveh izvedbah, kjer je v2 po podatkih precej hitrejša ter predvsem dobrih 20 € na kos cenejša.

A je kdo že prebral kaj o teh v2 diskih?

Netrunner ::

Ima kdo synology NAS in mi zna povedati kako narediš backup komplet NAS-a na mrežni ali USB disk ? Gledam tiste app-e in je vse mogoče za kopiranje na cloud servise in na druge NAS-e ... nikjer pa ni nekega simple zadeve za lokalni backup.

Netrunner ::

ah... hyper backup ... jaz sem gledal tutoriale od backup & restoration katerega ni več v DSM 6

romex ::

Božiček me je obiskal predčasno in mi dostavil QNAP TS-251, ker v PCju diski niso več novi (enega jebejo bad sectorji, drugi še dela, ampak me je strah kdaj bo krepnil, ker je WD green :D Za prvo silo bom v qnap vtaknil 2 nerabljena Toshibina diska po 1tb (dobil v neko menjavo), drug mesec pa bi jih zamenjal z nečim boljšim, tadva pa vtaknil v PC ker jih moram itak slej ko prej zamenjati. Razmišljam o namenskih NAS diskih.. Torej kaj kupiti.. WD RED, WD Black ali HGST NAS? tistih nekaj 10eur več mi ni problem dat, če je res vredno..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: romex ()

wini ::

hgst all the way

mick222 ::

Jaz sem kupil Synology 115j in sem izredno zadovoljen. Resda ima samo en disk kar je lahko problem zaradi varnosti podatkov (če ta disk gre, je konec s podatki), a za moj namen je super, ker imam backup na zunanjem USB disku. Skupaj z notranjim diskom sem dal malo čez 100 EUR.

lp, Majk
---
timer.vrtiljak.net

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BorutK-73 ()

Invictus ::

Sam imam 216j. Za moje potrebe dovolj. Mislim da s 5TB diski.

Urediti moram samo še cloud in backup, pa bo to to...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

leiito ::

Netrunner je izjavil:

Ima kdo synology NAS in mi zna povedati kako narediš backup komplet NAS-a na mrežni ali USB disk ? Gledam tiste app-e in je vse mogoče za kopiranje na cloud servise in na druge NAS-e ... nikjer pa ni nekega simple zadeve za lokalni backup.


A nisi dobil zraven uputstva?

https://www.synology.com/en-global/know...

Invictus ::

leiito je izjavil:

Netrunner je izjavil:

Ima kdo synology NAS in mi zna povedati kako narediš backup komplet NAS-a na mrežni ali USB disk ? Gledam tiste app-e in je vse mogoče za kopiranje na cloud servise in na druge NAS-e ... nikjer pa ni nekega simple zadeve za lokalni backup.


A nisi dobil zraven uputstva?

https://www.synology.com/en-global/know...

Niso pšroblem navodila, ampak čas in volja ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

leiito ::

sej sem ti dal link zraven, ne more biti bolj enostavno, Synology dela vse zelo intuitivno in logično.

Dr_M ::

Dokler imas dokumentacijo pri roki, je synology kar ok, ce delas bolj na pamet, vidis, kako glup sistem je v resnici.
In ja, potrebujes veliko casa in se vec volje.

leiito ::

@DR_M Zakaj se ti zdi Synology glup sistem? Meni je v kombinaciji s Plexom v celoti in elegantno rešil problem downloadanja, hrambe in gledanja video vsebin na televiziji (prek wifi, nič več HDMI kablov) ali mobilnih napravah, enako za audio na telefonu, enako za fotke, enako za IP kamero etc., imam 214-play, deluje zanesljivo, nikoli nobenih težav. + če kdaj česa nisem vedel ali znal, je na netu kompetentna in prijazna skupnost, na Synology in na Plex forumu, customer support Synologyja je pa itak najboljši, kar sem ga bil sploh kdaj deležen pri kateremkoli produktu.

OK, govorim o overall izkušnji, ampak tudi za sistem sam po sebi ne razumem zakaj bi bil "glup", take izjave se spodobi elaborirat.

Aja, pa še na youtubu je kolikor hočeš how-to posnetkov v vseh možnih jezikih, tako da se lahko vsega naučiš tudi tam. Ampak edina stvar, vsaj po mojih izkušnjah, v katero se utegne povprečen uporabnik rabiti malo bolj poglobit, je port forwarding za remote dostop, pogledaš en posnetek na yt in to je to. Za vse ostalo niti navodil ne rabiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leiito ()

Dr_M ::

Glup sistem se nanasa na nastavitve. Ko imas enkrat vse skupaj vzpostavljeno, je ok, samo do zeljenih delujocih funkcij je pa zelo dolga pot.
Do sedaj sej 3x cistocna novo nalozil dsm in po dveh urah sem imel zgolj osnovne nastavitve in enega uporabnika + par folderjev za tega enega uporabnika. Ce bi sel bolj v detajle in se vec uporabnikov, bi trajalo se kaksen dan ali 2. Precej komplicirana zadeva.

leiito ::

Ne razumem povsem dobro zakaj bi moral 3x na novo nalagati DSM in zakaj naj bi trajalo 2 dni, da dodaš uporabnika ali folderje. Ker bodisi navadni ali shared folderji so uno, Create new folder, potem pa v setting reguliraš pravice dostopa, read, write itd. Če lahko konkretiziraš kaj točno želiš doseči, se morda najde hitrejšo rešitev.

dj_uro ::

Pozdravljeni! Prisel je cas, ko potrebujem nov nas..

Diska ze imam, potrebujem pa se ohisje oz. sistem..

Kaj je vazno?
Da lahko prek htpcja in telefona dostopam do filmoteke in mi normalno predvaja, ne glede na tip formata (vecina je bdrip ali 10gb bd)

Ogledal sem si nekaj synologyjev in qnapov..

Zaenkrat me matra qnap ts 453a..

Prosim s predlogi, da ne bom stran metal 400e

Hvala!
vw-klub.si

leiito ::

Synology 216-play ima dobre ocene in podpira 4K. Jaz mam še sicer 214, 2 leti, ful zadovoljen, vse dela, odlični appi za mobilne naprave, super customer support, Synology me je definitivno impresioniral.

TOP ::

JAz bi rabu da me nekdo nekaj razloži.Razlika med Nas recimo synology in WD ma cloud.Vem da NAS ima bistveno večje možnosti.Recimo da preko mreže na WD kopiram veliko mapo 100gb.Ali bo hitrost ista če kopiraš ne WD kot na Synology,ker meni se zdi da je omejitev mrežni kabel ali se motim.In če mam pač nek filem gor na obeh,kaj na Synology bo teklo vse skup bolj gladko kot na WD,ker ma Synology svoj ram in procesor ali se motim,če gledam preko Wifija ali preko kabla.Prosim za tazjasnitve.Hvala

Lonsarg ::

Wd My Cloud je sebeda tudi NAS(network access storage). Razlike v hitrosti prenosa kake opazne ne bi smelo biti. Ce imas mrezo manj kot gigabit bo omejitev mreza, pri gigabit pa bo omejitev disk oziroma protokol prenosa. Ce je vse kar rabis mrezni disk potem je metanje denarja stran karkoli vec od WD My Cloud. Za kake posebne funkcije pa ne na pamet kupvat ampak se ppzanimat ce se rabi.

TOP ::

aha se pravi je omejitev tudi disk.Problem je da na WD ne moreš dat utorent odjemalec ali se motim.

Invictus ::

Pri NAS je dostikrat tudi omejitev sam CPU, ker ne more tako hitro združevat podatkov iz RAIDa.

Danes so tako diski in Gbit mreža nekako na zgornji meji, ampak 100MB/s je za večino uporabnikov dovolj.

Za večje hitrosti rabiš 10Gbit mrežo, ali pa 2-4 Ethernet Gbit porte, združene v en logičen link (trunk, LACP). Ampak to potem tudi podraži mrežo, saj rabiš switch/router, ki to podpira...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TOP ::

Prijatelj ma tega WD my cloud in zato sem mislu tudi zase nabavit sam sem gledal,ko je nek film gor kopiral je šlo 11mb/s kar se mi zdi zelo počasi.Od čega je tole odvisno ma pa internet linjo 40mb/s sam saj tukaj nima veze koliko maš ti internetno hitrost.

dj_uro ::

ni imel gigabitne mreže, vendar ''le'' 100/100, ne pa 1000/1000
vw-klub.si

TOP ::

dj_uro je izjavil:

ni imel gigabitne mreže, vendar ''le'' 100/100, ne pa 1000/1000

Se pravi če prav razumem bi moralo iti teoretično 100 mb/s.Sam kako veš kako hitro maš mrežo se da izmerit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

bastadu ::

Najprej tako, da odpreš lastnosti mrežne povezave in vidiš kakšno povezavo imaš vzpostavljeno, Primer (glej pod Speed):

TOP ::

Ja meni kaže 1.0gb in sedaj sem priklopu od prijatelja WD my clou in mi gre 10 mb/s isto kot pri njemu,kaj je narobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

MrStein ::

Kam si priklopu?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dj_uro ::

kopiranje na WD my cloud na gigabitni mreži leti okoli 30MB/s
to je max hitrost ki jo boš dosegel, saj jo bremza CPU na WDju

Sedaj sem si omislil synology z LAG, kateri naj bi letel okoli 200MB/S
(seveda LAG potegne za seboj marsikaj)
vw-klub.si
««
24 / 118
»»