» »

debata o Bitcoinu

debata o Bitcoinu

Temo vidijo: vsi
««
157 / 270
»»

gruntfürmich ::

btc se bo kmalu iznihal. kam bo krenil?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

perci ::

v levo...

K0l1br1 ::

Kam bo krenilo vse drugo? Če dam jaz sedaj noter (kupim) 0.1 BTC, bo padel na 2000.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

dolenc ::

Pol pa počak še mal z nakupom :P

A kdo ve, če se lahko naš upn plača z bitcoini?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenc ()

perci ::

Lahko men pošlješ BTC pa ti plačam položnico. Provizija - sitnica (O.1 BTC).

gruntfürmich ::

jasno, kam drugam pa zna btc krenat kot navzgor :)) in zopet delo nekega kita
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

Moje predvidevanje (in želja) je, da do korekcije bo šel samo navzgor. Tja do 4200 evrov, potem pa korekcija in 50% upad. In takrat bo čas za nakupe, ker naslednje korekcije pred 5000 evri ne bo.

Samuel ::

napovedovanje iz kavne usedline .. zlo dobr
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Red_Mamba ::

BTC bo presegel 10.000EUR, sam ne vemo se katerega leta :))
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

gruntfürmich ::

ja, gremo staviti :D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jype ::

Noben noče kupit za 10 jurjev? Pa taki verniki.

Qcube ::

Jype ti si zihr miljonar ker si v tej temi že od vsega začetka. Ti je ostalo kaj coinov ali si vse zapravil v začetku, ali si si kaj pustil do danes?

CoffeeGuy ::

Pozna kdo kakšno dobro stran z informacijami za "začetnike"...da si prihranim malo guglanja...Ali pa tudi kakšno knjigo...

superpika ::

CoffeeGuy je izjavil:

Pozna kdo kakšno dobro stran z informacijami za "začetnike"...da si prihranim malo guglanja...Ali pa tudi kakšno knjigo...

https://wallstreet.si/kriptovalute/

Zeitgeist ::

po vsej logiki brez teh vmesnih nihanj MORA BTC it samo navzgor. Razen če ne pride do kakšnega večjega sranja in gre vse po nekih normalnih tirnicah...
logika pa je omejeno število kovancev, vedno večje povpraševanje. klasični supply and demand.
spomnim se kaksnih pet let nazaj ko se je debatiralo o tem da se nebo govorilo o tem koliko bitcoinov imaš, ampak koliko satoshijev. takrat znanstvena fantastika, danes vedno večja verjetnost.

gruntfürmich ::

superpika je izjavil:

https://wallstreet.si/kriptovalute/
oh, to se mi pa zdi super stran!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

N0t0ri0us ::

K0l1br1 je izjavil:

Kam bo krenilo vse drugo? Če dam jaz sedaj noter (kupim) 0.1 BTC, bo padel na 2000.


Potem pa kupi za 400€ bitcoinov, počakaj da pade na 2000€, nato pa cel slotech da "all in" :))

CoffeeGuy ::

superpika je izjavil:

CoffeeGuy je izjavil:

Pozna kdo kakšno dobro stran z informacijami za "začetnike"...da si prihranim malo guglanja...Ali pa tudi kakšno knjigo...

https://wallstreet.si/kriptovalute/


Super, hvala...

Baja ::

malo še pa bo btc+bch=$5k

jype ::

Qcube je izjavil:

Jype ti si zihr miljonar ker si v tej temi že od vsega začetka. Ti je ostalo kaj coinov ali si vse zapravil v začetku, ali si si kaj pustil do danes?
Imam še malce več kot 300 btc (in zdaj še toliko bch), ter seveda prihranke, zaradi katerih zdaj uživam v brezdelju.

Buggy ::

jype je izjavil:

Qcube je izjavil:

Jype ti si zihr miljonar ker si v tej temi že od vsega začetka. Ti je ostalo kaj coinov ali si vse zapravil v začetku, ali si si kaj pustil do danes?
Imam še malce več kot 300 btc (in zdaj še toliko bch), ter seveda prihranke, zaradi katerih zdaj uživam v brezdelju.


...pa se kaksen BTC v ICO-ih bi se tudi nasel al kaj;) Cestitam in ti resnicno privoscim!

Baja ::

jype je izjavil:

Qcube je izjavil:

Jype ti si zihr miljonar ker si v tej temi že od vsega začetka. Ti je ostalo kaj coinov ali si vse zapravil v začetku, ali si si kaj pustil do danes?
Imam še malce več kot 300 btc (in zdaj še toliko bch), ter seveda prihranke, zaradi katerih zdaj uživam v brezdelju.


nice :) školjkice si pobral? http://www.clamcoin.org/

jype ::

Ne še. Tudi bch še ne.

Buggy je izjavil:

...pa se kaksen BTC v ICO-ih bi se tudi nasel al kaj;) Cestitam in ti resnicno privoscim!
Ja, btcje, ki jih nimam na hladnem, sem vtaknil v Tezos.

gruntfürmich ::

jure pa poka šale kot za stavo...:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Vazelin ::

Fak 300BTC8-). ob taki količini bi sigurno tvegal ene 10BTC in se igral z razno raznimi shitcoini daily just for fun:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

jype ::

Ma, nimam živcev za trading. Raje bicikliram :)

fiction ::

Zeitgeist je izjavil:

po vsej logiki brez teh vmesnih nihanj MORA BTC it samo navzgor.
Jaz bi se izogibal besed kot so MORA. Če bo veliko povpraševanje (in glede na to, da je ponudba omejena) bo cena rastla, sicer pač ne. Trenutni stroški transakcij z bitcoinom so višji kot prek SEPA sistema, tako da me skrbi, da ljudje ne kupujejo valute, ker bi v njej videli ugodno alternativno, ampak samo zato "ker cena itak samo raste".

superpika je izjavil:

https://wallstreet.si/kriptovalute/
Kul stran. Samo "Z vsakim uspešno rešenim blokom se ustvari nov hash. Hash algoritem (SHA-256 ali Scrypt) potem to količino podatkov pretvori v hash fiksne dolžine." WTF naj bi tole pomenilo?:)

||pSyCh0| ::

Hvala vsem za denar in klike :) bilo je zelo zanimivo. Vsem, ki še ostajate v igri želim obilo uspeha. Jaz še malo počakam BCH and I'm out of the game. Saj veste, treba je nehat ko je najbolje ;) bom se pa poslovil iz teme, da se ne bom sekiral koliko bi teoretično lahko zaslužil, saj tudi sedaj nisem zadel vrha... Najbolj zabavno pa mi je to, da poslušam že 8 let kako je BTC nevarna in slaba zadeva :D res je, da sem videl vzpon in padec ogromno strani z BTC, nekaj mi še ostaja na teh straneh (no risk no fun, plus tega mi dajejo višjo obrestno mero kakor na banki, ok v črni gori bi mi ponudili enake pogoje, a se mi zdi prevelik rizik). pa da ne bo kdo mislil, da sem bogatun, če bi bil bi si kupil Liebherr hladilnik in ne Gorenje ;) pa ne mislim zaničevati slovenskega podjetja, saj sicer ne bi kupil produkta.

P.S. Pubeci, če ste res postali miljonari, naredite nekaj s svojim denarjem, ne ga pustit nekje ležat (seveda po pameti)!

Hvala!

Zgodovina sprememb…

dreta ::

Samo en wannabe milijonar je tu. Drugih ni :P

thramos ::

jype je izjavil:

Qcube je izjavil:

Jype ti si zihr miljonar ker si v tej temi že od vsega začetka. Ti je ostalo kaj coinov ali si vse zapravil v začetku, ali si si kaj pustil do danes?
Imam še malce več kot 300 btc (in zdaj še toliko bch), ter seveda prihranke, zaradi katerih zdaj uživam v brezdelju.


No, no, razredni boj gauche caviarja je trdo delo.

PrihajaNodi ::

Jure kater wallaet imas?

Zeitgeist ::

fiction je izjavil:

Zeitgeist je izjavil:

po vsej logiki brez teh vmesnih nihanj MORA BTC it samo navzgor.
Jaz bi se izogibal besed kot so MORA. Če bo veliko povpraševanje (in glede na to, da je ponudba omejena) bo cena rastla, sicer pač ne. Trenutni stroški transakcij z bitcoinom so višji kot prek SEPA sistema, tako da me skrbi, da ljudje ne kupujejo valute, ker bi v njej videli ugodno alternativno, ampak samo zato "ker cena itak samo raste".


saj to ravno mislim da mora če bo šlo vse po planu in se bodo vse potrebne posodobitve sprovedle. :)
ja folk pa itak kupuje zaradi tega da zasluzi nekaj, velika večina tako ali tako ne razume kaj so crypto valute :)

bi pa res lahko vsak zasluzil na btcju če le nebi prodajali ko pade. če bi vsi hodl do dobicka bi vsi zasluzli.

A kupi pri 4000 proda pri 4500
B kupi pri 4500 proda pri 5000
C kupi pri 5000 proda pri 5500
etc...

pravi hodlerji pa bi bili miljonari:D

PrihajaNodi ::

4k+ za navadnega smrtnika ni vec mali denar. To bi slo ko je bil BTC 50 usd da bi jih dejansko nekaj kupil pa zasluzil. No, ampak takrat vecina za btc sploh ni slisala.

jype ::

PrihajaNodi je izjavil:

Jure kater wallaet imas?
Ko so v začetku 2014 sporočili, da je MtGox izgubil goro bitcoinov, sem z bitcoin core odjemalcem na "čistem" (starem thinkpad) prenosniku brez omrežnih povezav ustvaril nov wallet.dat z nekaj naslovi, nanje nakazal vse kovance iz mojih denarnic in napisal kratek Python program (navdih sem dobil v triple parity implementaciji vdev_raidz.c), ki je ključe razdrl na več majhnih enot, nato pa sem jih raznosil naokoli po svetu. Če hočem do kovancev, moram obiskati vsaj štiri od sedmih lokacij (ki so precej daleč vsakasebi) in bodisi dele denarnice prebrati z microsd kartice, bodisi OCRjati na papir natisnjen del walleta, ter jih na koncu sestaviti v prvotni wallet.dat. Na tak način sem razmeroma dobro zavarovan pred številnimi oblikami neprilik: Malo verjetno je, da bi mi kdo kovance lahko ukradel, ob histeričnih premikih trga ne morem do njih v tako kratkem času, da bi se pridružil paniki, z ustrezno geografsko distribucijo pa sem zavarovan tudi pred naravnimi katastrofami. Reč je bila od začetka bolj akademske narave, saj je bila vrednost takrat še majhna, ampak kot sistemski administrator sem vedno užival v sestavljanju takšnih rešitev, pri današnjih vrednostih pa rešitev nenadoma ni več videti pretirana (ne, nikoli si nisem mislil, da bo kdaj tečaj tako visoko).

Zaradi BCC oz. BCH forka sem pred kratkim denarnico sestavil nazaj in postopek ponovil (BTC prenesel na nove naslove in tokrat za vsak slučaj ustvaril še nekaj rezervnih parov ključev oz. naslovov, stare ključe pa izvozil, da jih bom uporabil v bitcoin ABC odjemalcu). Na srečo še nisem ničesar prodajal, ker vidim, da je bil BCC v zadnjih dnevih že blizu 0.25, kar so pri trenutnih cenah že precej nori zneski.

Če koga zanimajo tehnične podrobnosti, hm... Lahko kupi mojo knjigo, ki še ni napisana, ampak verjetno je skrajni čas, da začnem.

kingsix ::

complicate much?
Glede na to kako tukaj komplicirate glede walletov kripto res nima možnosti adaptacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

jype ::

kingsix je izjavil:

complicate much?
A ti maš pa trezor?

kingsix ::

Ne. Imam paper wallet v sefu na banki ter kriptiran usb ključ skrit nekje. Pa tudi če kdo pride do vsebine ključa bo imel popolnoma drugačno predstavo o vsebini kot je dejanska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

PrihajaNodi ::

Ok rad bi jih kupil nekaj. Ali lahko imam do trenutka dokler ne dobim kriptiranega kljuca coine na krakenu ali se jih priporoca prenesti takoj?

fiction ::

jype je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Jure kater wallaet imas?
Ko so v začetku 2014 sporočili, da je MtGox izgubil goro bitcoinov, sem z bitcoin core odjemalcem na "čistem" (starem thinkpad) prenosniku brez omrežnih povezav ustvaril nov wallet.dat z nekaj naslovi ...
IMHO je to patetična oblika security-through-obscurity. Če ne drugega ima bitkeys format precej meta podatkov. Se pravi je čisto možno, da tudi nekdo samo z delčkom wallet.dat
ukrade nekaj, če ne celo vse bitcoine. Standardna rešitev bi bil MultiSig (npr. preko Copay). Pri čemer bi kak podpis lahko dobil tudi z dediciranim HW walletom. Če pa že hočeš komplicirati, bi naredil Shamir secret sharing shemo direktno na zasebnem ključu (oz. recovery phrase napisal na listke in jih različno strgal ter shranil na različnih mestih).

Ja, iz Trezora se da s fault injectionom rekonstruirat ključe. In? Problem je, če s tem hodiš okrog, sicer mora še vedno nekdo dobiti fizično dostop do naprave. Posledica je samo to, da rabiš najmanj dve napravici (kar naj bi bila tudi sicer dobra praksa): eno kot "hot-wallet" z manjšo količino sredstev ter "cold-wallet", ki ga imaš vedno offline / doma v sefu.

Qcube ::

PrihajaNodi je izjavil:

Ok rad bi jih kupil nekaj. Ali lahko imam do trenutka dokler ne dobim kriptiranega kljuca coine na krakenu ali se jih priporoca prenesti takoj?


Če misliš večkrat trejdat med valuami obdrži na exchange, če nameravaš shranit coine za dlje časa si prenesi raje k sebi v svoj lokalni wallet ali paper wallet. Na Kraken občasno se pokaže opozorilo "BTC Withdrawals temporaly disabled" ipd., in ne boš imel dostopa do coinov.

PrihajaNodi ::

Ok, vem da je ze bilo omenjeno ampak keteri local wallet priporocate? Sicer, pa nimam ne volje ne casa ne znanja da bi se ucil pisati kodo in hoditi po svetu kot to pocne Jure in iskati dele denarnic. Hvala za informacije!

jype ::

fiction je izjavil:

IMHO je to patetična oblika security-through-obscurity.
Ker ne znaš računati, ti tvojega mnenja nihče ne more zameriti.

fiction je izjavil:

Se pravi je čisto možno, da tudi nekdo samo z delčkom wallet.dat
ukrade nekaj, če ne celo vse bitcoine.
Jasno, ampak nihče nima niti delčka wallet.dat. Bržkone si domišljaš, da moj wallet.dat ni kriptiran.

fiction je izjavil:

Standardna rešitev bi bil MultiSig (npr. preko Copay). Pri čemer bi kak podpis lahko dobil tudi z dediciranim HW walletom.
Februarja 2014 še ni bilo nobene multisig implementacije, kaj šele delujoče.

fiction je izjavil:

Shamir secret sharing
Matematično je mogoče dokazati, da obstaja ekvivalenca med Shamirjem in zgoraj opisano metodo. Dokaz prepuščam bralcu v vajo.

fiction je izjavil:

Posledica je samo to, da rabiš najmanj dve napravici
Ne. Posledica je to, da moraš poskrbeti, da do kritične napravice morebitni zlikovci nimajo dostopa, kar je znatno težje v primeru, da ta napravica ni distribuirana. Drugi problem takih naprav je, da niso odprte in da zanje potrebuješ programske in strojne vmesnike, ki imajo skrajno očiten namen.

fiction je izjavil:

"cold-wallet", ki ga imaš vedno offline / doma v sefu.
Skratka, vlom v en sam sef je dovolj, da izgubiš celotno vrednost cold walleta. Razloži mi, kako je to bolj pametno od sheme, pri kateri te morajo zlikovci najprej potencialno mesece ali leta zasledovati, da odkrijejo zadostno količino skrivališč, potem dejansko najti nosilce, na koncu pa te še ugrabiti, da jim pomagaš sestaviti in dekriptirati wallet.dat.

fiction je izjavil:

(oz. recovery phrase napisal na listke in jih različno strgal ter shranil na različnih mestih).
Sliši se super način, kako v sistem dodati še en dodaten element. Čemu bi si tega želel? Ker je "standardno"? Razmeroma dobro se da oceniti tveganje, da nekdo pridobi vse ključne informacije, iz katerih lahko rekonstruira ključe, s katerimi potem lahko porabi moje kovance. Me lahko razsvetliš, kje v moji metodi je t.i. "obscurity"?



Pri moji različici imam veliko več možnosti, da poiščem pomoč, še preden so moji ključi dejansko kompromitirani, kot pri katerikoli od tistih, ki si jih predlagal.

Qcube ::

Ok, vem da je ze bilo omenjeno ampak keteri local wallet priporocate? Sicer, pa nimam ne volje ne casa ne znanja da bi se ucil pisati kodo in hoditi po svetu kot to pocne Jure in iskati dele denarnic. Hvala za informacije!


V tem primeru raje pusti na kraknu in vključi 2FA(two factor authentication). Lokalno je v redu imeti samo manjše zneske. Electron wallet je ok.

PrihajaNodi ::

Qcube je izjavil:

Ok, vem da je ze bilo omenjeno ampak keteri local wallet priporocate? Sicer, pa nimam ne volje ne casa ne znanja da bi se ucil pisati kodo in hoditi po svetu kot to pocne Jure in iskati dele denarnic. Hvala za informacije!


V tem primeru raje pusti na kraknu in vključi 2FA(two factor authentication). Lokalno je v redu imeti samo manjše zneske. Electron wallet je ok.


Super, hvala.

gruntfürmich ::

jst sem imel 4 leta bitcoine kar na bitstampu. edino vsake toliko časa je treba spremenit geslo ker glede tega težijo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MrStein ::

Ja, pa včasih kaka borza izgine (mtgox,BTC-e).
Če imaš manjše količine (pod recimo 10 000 EUR), je bolj varno v lastnem wallet-u.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrihajaNodi ::

Hvala vsem za odgovore! Bom že nabavil denarnico, samo toliko, da vem da imam lahko teden ali dva tam kovance.

Še enkrat hvala.

jype ::

MrStein je izjavil:

Če imaš manjše količine (pod recimo 10 000 EUR), je bolj varno v lastnem wallet-u.
Odvisno. Borze so večje in bolj očitne tarče, krajo od posameznikov je pa veliko lažje avtomatizirati.

fiction ::

jype je izjavil:

Matematično je mogoče dokazati, da obstaja ekvivalenca med Shamirjem in zgoraj opisano metodo. Dokaz prepuščam bralcu v vajo.
Če prav razumem, ima RAIDZ3 paritetne bloke porazdeljene na 3 diske, ampak še vedno pa vsak disk vsebuje določen del podatkov. Pri "secret sharingu" je fora ravno v tem, da si nekdo, ki dobi delček s tem ne more nič pomagati.

Se pravi ja, vse skupaj je redundantno in preživi izpad 3 "diskov". Lahko imam srečo in na prvi lokaciji dobim "disk" s prvim blokom. Ker ima wallet.dat cache za 100 keyev si predstavljam, da je najbrž zaradi tega ta datoteka tako velika in je mogoče že v prvem delčku ves zanimiv stuff. Ja, še vedno moram pa tisto dešifrirati.

jype je izjavil:

Skratka, vlom v en sam sef je dovolj, da izgubiš celotno vrednost cold walleta.
Jasno. Ta način sem omenil, samo kot dober trade-off za povprečnega uporabnika. Ko imaš več sredstev, lahko postopoma večji del migriraš na vedno bolj kompleksne multisig naslove / cold wallete (in vsakič dodaš npr. še kak sef na drugi lokaciji). Ni treba imeti distribuirane naprave. V bistvu je še bolje, pri tebi je na določeni točki cel ključ skupaj in če takrat pride napadalec, je konec igre. Z multisig pa nisi tako ranljiv.

Ko sem omenjal recovery phrase, sem mislil na BIP39-like seed. Tega je lažje zaščititi in npr. lahko kupiš Cryptosteel ter to zakoplješ na vrt. In potem spet scalaš preko multisig, ne pa preko neko neke home-grown rešitve, ki je ni noben audital.

jype je izjavil:

Februarja 2014 še ni bilo nobene multisig implementacije, kaj šele delujoče.
Zdaj pa je. In ob tvoji telovadbi zaradi Bitcoin Cash bi simpel lahko prešel na kaj boljšega. Sej razumem, da je včasih najlažje sam narediti kak "hack", ampak vedno se moraš zavedati, do kdaj ima tisto še smisel podpirati.

dreta ::

Ali imeti kovance na borzi ali doma? Kura in jajce. Samo najprej je bil petelin ;)
Ce hoces trgovat morajo biti tam. In da so tam, je dobro tako dolgo, dokler se lahko tja nalogiras in prenakazes kovance drugam. Ko tega ne mores vec narediti jih ni vec pametno imeti na borzi.
««
157 / 270
»»