» »

IPji in maska

IPji in maska

Djuro ::

Zdravo!

Tole ma sicer samo posredno vezo z internetom, se bolj nanaša na mrežo.

A mi lahko kdo razjasni, kaj je to maska omrežja (subnet) ali pa da kakšen link, kjer je to bolj razloženo za take neuke ljudi kot sem sam?

mile ::

Preprosto

1.10.0.0.x -> 255.255.255.0
2.10.0.x.x -> 255.255.0.0
3.10.x.x.x -> 255.0.0.0

Kjer je x lahko vstavis poljubno stevilo (0..255). Fora je, da omejis razpon moznih IP-jev (za 1 256, za 2 65536).

Daniel ::

No tu bi pa še jaz vprašal zakaj DHCP server vgrajen v WIN Xp dodeli različne maske podomrežja če je IP nastavljen na Auto

PaJo ::

Zakaj WinXP DHCP server to dela?? Res ne vem. Amapk kolko je meni znano ta DHCP server dela na 192.168.0.xxx subnetu in torej z 255.255.255.0 masko. Zdaj ce pa tebi dodeli kakrsen koli drugi ip pa klient ki dostopa do tega DHCP serverj zagotovo ni dobil ip-ja od DHCP serverja. Verjetno mas potem kaksen problem s kablom:(
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Daniel ::

Pajo: mreža je bla med dvema Compoma s crossover varijanto. Ip na Auto, Maska podomrežja pa se je avtomatsko nastavla pri enem 255.255.x.25 in pri drugem 255.255.x.10 ob upoštevanju da so x-i pri vsakem compu druge cifre. Zadnje številke sem si izmislil. Ne velja, da če nista v isti maski podomrežja se ne vidita?

LP

andrej ::

v bistvu maska predstavlja neko mrezo, preko katere se vidi kateri del IP naslova pripada naslovu mreze in kateri naslovu racunala. Recimo subnet maska 255.0.0.0 pove, da prvih 8 bitov IP naslova predstavlja naslov subneta, drugih 24 pa specificnega racunalnika znotraj tega subneta.

ob tem so naredili standardne razrede 8, 16, 24 bitov, lahko pa si zmislis poljubno oz. uporabis brezrazredno adresiranje - CIDR.

Ne glede kaj uporabis make sure da imajo racunala isti network del IP naslova. Torej, ce mas 10 bitno masko, potem mora bit prvi 10 bitov IP naslova enakih za vsa racunala na dolocenem subnetu. Ce ne rabis vmes router... pri tem ti mora lezat tudi pretvorba DEC/BIN :):D

No ja, mogoce sem malo prevec povedal in ti nic nebo jasno... tudi ok.:D

podrobnosti mas:
ftp://ftp.rfc-editor.org/in-notes/rfc1918.txt
ftp://ftp.rfc-editor.org/in-notes/rfc1519.txt

Andor ::

Ne vem, če je res maska poljubna. Števila v njej naj bi bila potence števila 2, torej dvojiške potence. Zakaj? Ker potem subnet mask zgleda takole:

11111111.11111111.11111111.11110000

ali kaj podobnega, ne pa tako:

11111111.11111111.11111111.10001100

Kot naj bi bilo razvidno, enke MASKIRAJO IP, zato se upoštevajo le zadnji štirje biti kot naslov v podomrežju.
Dopuščam, da so možne tudi ostale variante, vendar še nisem naletel nanje.
---Never send a monkey to do a man\'s job---

Daniel ::

Prav imaš andraj, nimam pojma kaj govoriš 8-O Mene je le zanimalo zakaj XP dhcp server ne določi istih podmask avtomatsko. Tak da se zaj če je nastavljeno na avto se zaradi različnih podmask računalniki ne vidijo (mislim da zato)

Aja, v mislih mam pa crossover varijanto

PaJo ::

No ce mas dve masini ti obstaja varjanta da ip-je dolocis fixno, ne vem kaj je tu tako zelo tezkega, pa tudi winsi se hitrje bootajo ce imajo fixni ip, kod pa da lep cas iscejo DHCP server v mrezi ki ga ni;(
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IP usmerjanje podatkov - naloge

Oddelek: Šola
92505 (2144) Invictus
»

ubuntu + network sharing

Oddelek: Pomoč in nasveti
221230 (1094) NeMeTko
»

Subnetting

Oddelek: Omrežja in internet
184407 (4176) Spc
»

Ne dela internet na enem računalniku

Oddelek: Omrežja in internet
133955 (3751) imagodei
»

Nekaj teorije o IP naslovu in Subnet Mask

Oddelek: Operacijski sistemi
215996 (5402) jype

Več podobnih tem