» »

Nakup po želji sestavljenega računalnika v Sloveniji ne bo več možen!

Nakup po želji sestavljenega računalnika v Sloveniji ne bo več možen!

««
«
1 / 12
»»

TeoR ::

Danes sem na moje povpraševanje po sestavljenem računalniku (po mojih željah) v specializiranih računalniški trgovinah naletel na presenetljiv odgovor. Imena trgovine ne bom navajal, da ne bi koga oškodoval.

Pozdravljeni,

Z veseljem bi vam pomagali a po slovenski zakonodaji ni dovoljeno sestavljati računalnikov brez da bi bili testirani za skladnost s potrebnimi standardi.



Na začudeno vprašanje, od kdaj pa to, sem dobil odgovor:

Zgleda da od vedno... le da nas je šele pred kratikim tržni inšpektor seznanil s to "zelo navdušojočo" novico.


Takšen odgovor sem kasneje dobil še od konkurenčne trgovine. Povedali so mi, da od njih inšpektorji zahtevajo pridobitev dragega CE certifikata na celoten računalnik, čeprav ga vsaka posamična komponenta že ima, zato mi ne morejo sestaviti po želji narejene konfigiuracije.

Saj ne morem verjet. A to pomeni, da v Sloveniji ne bo možno več kupiti t.i. custom made računalnika, razen, če si ga boš sestavljal sam?

Ali kdo ve kaj več o tem?

JayKay ::

ja, sam.
če pogledaš realno je tak: folk, ki ve katere komponente želi imeti v računalniku je 90% zmožen sam sestavit PC. Masa ljudi ki o sesatvi nima pojma pa kupi že sestavljen PC. Na škodi so samo trgovine ki prodajajo "lastno znamko" ponavadi budget pcjev, ki so pa pogosto sestavljeni šalabajzersko. Kupec bo na boljšem če kupi brand PC.

BTW, koliko gledam vsi prodajajo pcje pod lastno znamko. Ena opcije je, da se kupijo vse kompoenente, sestavi pa ti jih servis podjetja. Za to pa pomojem ni potreben CE certifikat.

Mavrik ::

TeoR: Kolikor gledam to večina trgovin rešuje s postavko "testiranje in sestavljanje računalnika" na računu, ki je za nakupe čez recimo 500EUR vredna 0,00EUR :)
The truth is rarely pure and never simple.

jazbec ::

točno tako
mlacom se mi zdi, da računa 20 evrov za sestavo in testiranje ne glede na vrednost
dinokomp ti sestavi zastonj samo pod opombe napišeš
sestavi.si tudi sestavlja zastonj
nakupi.net se je samo zmenit treba
agt ima nad 500EUR zastonj

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jazbec ()

TeoR ::

Ne, niste razumeli. Trgovine ne bodo smele več sestavljati računalnikov sploh. Razen, če za vsak sestavljen PC pridobijo CE certifikat.

@jazbec - ravno od nekaterih trgovin, ki si jih naštel sam, sem dobil takšen odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TeoR ()

national ::

ni problem. ssestavljali si bomo sami. kje je problem?

tony1 ::

Tale inšpektor ima meglo v glavi.

Torej ti gorenjev serviser ne bo smel več sestaviti kuhinje, ker bo ta sestavljena iz gornjevih omar in pultov, candyjevega pomivalnega stroja in boscheve mikrovalovne pečice? 8-)

TeoR ::

national - zate najbrž problema ni, za tistega, ki se ne zna sam sestavit, je. Za podjetja, ki so od tega živela najbrž tudi. Namesto podpiranja slovenskega gospodarstva prihaja do zatiranja, kar se meni tudi zdi zgrešeno, še posebej zato, ker je že recesija naredila dovolj škode.

Shark-357 ::

Res je kar TeoR pravi, za vsak sestavljen Pc je po novem potrebno pridobiti certifikat o skladnosti blablabla elektromagnenem sevanju, kateri stane za eno konfiguracijo 3000EUR (so bili pred kratkim v podjetju kjer delam, in lahko rečem, da tip kateri je tale zakon pisal ni povsem gladek....) Se pravi v kolikor spremeniš samo eno komponento v Pc-ju kateri že ima omenjeni certifikat, ga je potrebno ponovno poslati na test in plačati 3KEUR. Absurd!!!

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Kdorkoli se je to traparijo izmislil verjetno ni pomislil, da se bo vse skupaj odražalo v višji ceni kompleta. Ja, fino.

Nič, bo pa folk prosil sosedove mulce, da mu skupaj skompletirajo komponente.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

noraguta ::

TeoR je izjavil:

national - zate najbrž problema ni, za tistega, ki se ne zna sam sestavit, je. Za podjetja, ki so od tega živela najbrž tudi. Namesto podpiranja slovenskega gospodarstva prihaja do zatiranja, kar se meni tudi zdi zgrešeno, še posebej zato, ker je že recesija naredila dovolj škode.

najbrž je trgovino spravila kaka stranka ob živce in celo na sodišče. sedaj bodo pač sistem ali prodali po komponentah , ali zaračunali sestavljanje in testiranje, mogoče celo inštalacijo operacijskega sistema.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Dr_M ::

Koneckoncev moras imet tudi za vsako traparijo na avtu homologacijo.
Da jo neka stvar pridobi, pravtako potrebuje certifikat in to precej stane.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jazbec ::

za nas kateri že zdaj sestavjamo sami nebo problema
se pa strinjam-tisti, ki ne znajo pa so na slabšem
kupit komponente posebej in plačat servisu na ura, da vse skupaj sestavi

TeoR ::

Ne, tudi servis ne bo smel sestavljat. Prodajalo se bo lahko samo certificirane konfiguracije ala PCX in podobne. Tako, da pridejo v poštev samo sosedovi mulci...

dzinks63 ::

Država je našla nov vir dohodkov, profitirali bodo z prodajo certifikatov in posledično bodo sestavljeni računalniki zato dražji in bo kapnilo od same prodaje še nekaj več ddv v kaso. Lahko pa da so v ozadju velike korporacije, katere so zlobirale takšen zakon, eno z drugim se jim je poklopilo.

Lonsarg ::

PRODAJATI ne smeje brez CA sestavljenega. Sestavljanje pa ne more biti prepovedano, ker gre za storitev. Se bodo že znašle trgovine, da bodo sistem tko naredile, da bo to storitev.

Tudi avto ni ilegalno sam narediti, certificirati ga moraš šele ko ga misliš prodat ali vozit(registrirat).

TeoR ::

Mislim, da je Shark-357 že napisal, kaj se realno dogaja. In dzinks63 je tudi povedal bistvo.

Samson ::

Kolikor se spomnim je ze nekaj let v veljavi, da je potrebno racunalnik poslat na atest. Pomeni, da pcx ali katera druga racunalniska trgovina (servis) sestavijo racunalnik, ga posljejo na atest, pridobijo atest (seveda placajo) in nadalje lahko prodajo 5 miljonov kompov iste sestave. Ce menjas kaksno komponento, pa potrebujejo nov atest seveda. Ta zadeva je kar nekaj let v veljavnosti, koliko jo pa upostevajo, nimam pojma...
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

TeoR ::

Ne razumem, zakaj bi morali kupovati generične računalnike iz zastarelih komponent po visokih cenah, če pa stalno hodijo ven nove komponente, ki so boljše, zmogljivejše. Če ima vsaka komponenta itak CE certifikat, ne razumem, kje je problem, razen v tem, da se očitno preferira to, da se prodajajo generični (masovno proizvedeni) računalniki s CE certifikatom.
Če jaz kot stranka naročim računalnik po moji želji in se zavedam, da ni certificiran, je to moj problem, tako kot če mizarju naročim, da mi naredi omaro ali kuhinjo po naročilu.

JayKay ::

itaq da ne, comtron je štancal razne konfiguracije, vsak dan drugo ali pa sproti po razsvetljenju direktorja, tak da dvomim da se je to na široko upoštevalo.

Teor ni tvoj problem pač pa problem firme, ko boš ti uveljavljal garancijo.

GrimReaper ::

Ima to kaj povezave s tem da Mlacom in Funtech ne ponujata več sestavljenih računalnikov na svojih spletnih straneh?
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Furbo ::

Kaj vam ni jasno, velike firme so spet lobirale, naši politiki pokasirali, naši mali trgovci naj pa crknejo, medtem ko ima država poln gobec velikih besed o tem, kako pomagajo obrtnikom in podjetnikom.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

dela ::

Shark-357 je izjavil:

Res je kar TeoR pravi, za vsak sestavljen Pc je po novem potrebno pridobiti certifikat o skladnosti blablabla elektromagnenem sevanju, kateri stane za eno konfiguracijo 3000EUR (so bili pred kratkim v podjetju kjer delam, in lahko rečem, da tip kateri je tale zakon pisal ni povsem gladek....) Se pravi v kolikor spremeniš samo eno komponento v Pc-ju kateri že ima omenjeni certifikat, ga je potrebno ponovno poslati na test in plačati 3KEUR. Absurd!!!


Potem sploh računalniški servis v Sloveniji po novem ne more delovati? Stranka prinese 3 leta (ali pa 8, saj je vseeno) star brand name PC (če že ob nakupu mora bit takšen) na servis, ker mu je crknila integrirana mrežna kartica na plošči, ki jih ne delajo več, in mu na servisu ne morejo vgradit druge generične PCI mrežne za 10 evrov, ker bi potem morali plačati 3000 evrov za certifikat (seveda nihče ni tako neumen, da bi to storil). Stranka torej lahko samo kupi nov računalnik. Za serviserje pa tudi ne vem, kaj naj bi potemtakem sploh počeli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

mtosev ::

Kupujem stuff v Nemčiji in me take stvari v Sloveniji ne ganejo. Jebes Slovenijo. Pri nemcu dobim isto stvar za ~30% ceneje:))

btw da ni to kaka fora za 1 april????
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

kuglvinkl ::

Ti si cel ena fora za 1. april. + kupuje tvoja mama.

Vse bolj se mi zdi, da je tole fail.

A to je kakšen direktorat na MG pogruntal? A obstaja kakšno pisanje na to temo?

Zgodovina sprememb…

dela ::

Mam teorijo, da se država prav trudi, da bi bilo čimveč dela na črno in brezposelnih. :))

mtosev ::

To je taktika: da se državo čim bolj razsuje, da bo potlej resert države lažji:))
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Zoro3 ::

Furbo je izjavil:

Kaj vam ni jasno, velike firme so spet lobirale, naši politiki pokasirali, naši mali trgovci naj pa crknejo, medtem ko ima država poln gobec velikih besed o tem, kako pomagajo obrtnikom in podjetnikom.


Točno tako.

kuglvinkl ::

To se splača vprašat na Tržni inšpektorat. Bo kdo vprašal? Ker na suho je qurc, vemo vsi.

PaX_MaN ::

A to je kakšen direktorat na MG pogruntal? A obstaja kakšno pisanje na to temo?

Takole na hitro, se mi zdi, da gre za tole. 26.3. namreč stopi v veljavo novi Zakon o tehničnih zahtevah za proizvode in o ugotavljanju skladnosti skupaj z maljon pravilniki o tem in onem.
Med drugim je notri:
13. "proizvajalec" je pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki proizvod izdeluje ali se zanj načrtuje ali izdeluje in ki ga trži pod svojim imenom ali blagovno znamko;

6. "gospodarski subjekt" je proizvajalec, pooblaščeni zastopnik, uvoznik ali distributer. Za gospodarski subjekt se šteje tudi uporabnik proizvoda, če posamezen predpis določa njegove obveznosti v zvezi z uporabo proizvoda;

7. člen

(obveznosti gospodarskih subjektov)

(1) Gospodarski subjekt mora, glede na svojo vlogo v dobavni verigi, za proizvode, preden so dani na trg ali dostopni na trgu:

- izdelati ali zagotoviti razpoložljivost tehnične dokumentacije v predpisanem obsegu, obliki in rokih,

- zagotoviti izvedbo postopkov ugotavljanja skladnosti s predpisanimi tehničnimi zahtevami,

- zagotoviti ustrezno izjavo ES o skladnosti,

- zagotoviti označitev proizvoda s predpisanimi oznakami skladnosti,

- zagotoviti predpisane spremne listine in oznake.

(2) Gospodarski subjekt mora, glede na svojo vlogo v dobavni verigi, za proizvode, ki so dostopni na trgu ali so v uporabi:

- preverjati in zagotavljati skladnost s predpisanimi tehničnimi zahtevami,

- izvajati korektivne ukrepe za zagotavljanje skladnosti in če je potrebno umakniti ali odpoklicati proizvod,

- voditi evidence neskladnih proizvodov in sprejetih ukrepov,

- obveščati ustrezen gospodarski subjekt in pristojni inšpekcijski organ o proizvodu, ki pomeni tveganje, in o sprejetih ukrepih,

- sodelovati s pristojnimi inšpekcijskimi organi pri vseh dejavnostih, katerih cilj je odpraviti tveganja.

(3) Gospodarski subjekt mora, glede na svojo vlogo v dobavni verigi, zagotavljati trajno izpolnjevanje zahtev za proizvode.

(4) Gospodarski subjekt mora na zahtevo pristojnega inšpekcijskega organa za obdobje, določeno v predpisu, zagotoviti identifikacijske podatke o vsakem gospodarskem subjektu, ki mu je dobavil proizvod in kateremu je dobavil proizvod.

(5) Proizvodov, ki niso skladni s predpisanimi tehničnimi zahtevami in za katere ni predpisana označitev z oznakami skladnosti, ni dovoljeno označiti z njimi. Prav tako ni dovoljeno proizvodov označiti z drugimi oznakami, ki so predpisanim oznakam skladnosti toliko podobni, da bi lahko ustvarili zmedo na trgu ali zavedli potrošnike.

(6) Podrobnejše obveznosti posameznih gospodarskih subjektov se določijo v predpisih iz 5. člena tega zakona.


8. člen

(postopki ugotavljanja skladnosti)

(1) Postopki ugotavljanja skladnosti se določijo v predpisih ali posredno v harmoniziranih standardih.

(2) Zahtevnost predpisanih postopkov ugotavljanja skladnosti mora biti odvisna od tehnične zahtevnosti proizvodov in ocene mogoče nevarnosti, povezane z njihovo uporabo.

(3) Ob upoštevanju meril iz prejšnjega odstavka se s predpisom določi postopek, več postopkov ali ustrezna kombinacija različnih postopkov ugotavljanja skladnosti, kot so:

- proizvajalčevo samostojno ugotavljanje skladnosti proizvoda pod določenimi pogoji,

- ugotavljanje skladnosti proizvoda, ki ga organ za ugotavljanje skladnosti izvaja na enem vzorcu ali na statistično izbranem vzorcu iz proizvodnega procesa,

- proizvajalčevo vodenje sistema zagotavljanja kakovosti proizvodnega procesa,

- ugotavljanje primernosti in izvajanje nadzora proizvajalčevega sistema kakovosti proizvodnega procesa, ki ga izvaja organ za ugotavljanje skladnosti.

Torej, se bojim(j)o, da bo treba na veliko pošiljat - verjetno kakemu SiQ - žnj izdelkov, kakor se jim sprdne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Zheegec ::

Testiranje je pa lavfanje prime95 en večer :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Samuel ::

Nope, ne gre za ta pravilnik.. prav tako je treba ločit med izdelkom, ki se prodaja v retailu (Mercator, BigBang..), ki je zaključena enota in pa med sestavom po želji stranke.

Konec koncev, lahko vse sestaviš, na koncu da pa stranka sama vgradi samo napajalnik.

lopov ::

Če funtech sestavlja in zadeve ne proda pod svojo zmanko (recimo Funtech Terminator) bi lahko prodajali sestavljena računala?

Imajo druge države kakšne podobne predpise? Za tole nimam besed, še najbližja bi opisovala mentalno stanje ...

Samuel ::

tako nekako.. če je to Funtech Terminator, potem je treba imeti po neki logiki certifikat.. če ta sestav nima imena, potem ne.

V Evropi lahko komot kupiš računalnik po lastni izbiri.

bluefish ::

Heh, potem pa je vse tole razburjanje odveč.

Samuel ::

Interpretacija zakona s strani MG je glih na takem nivoju kot je rekel v zadnjem stavku lopov... nimajo razščiščenih osnovnih pojmov in interpretirajo zakon v duhu tega kar je rekel TeoR:

"Namesto podpiranja slovenskega gospodarstva prihaja do zatiranja, kar se meni tudi zdi zgrešeno, še posebej zato, ker je že recesija naredila dovolj škode."

kuglvinkl ::

Pa ste jih prodajalci naskočil?

k to me spominja na tiste čase, ko je bil omejen uvoz avtomobilov. Cimos je "vgradil" samo še akumulator?

Sicer pa, če se da to obidet s tem, da last part vgradi stranka, potem bi ji dal da vgradi RAM, ne pa trafo :)

Samuel ::

LOL

Prehitro se menjajo na MGju. Še državnega sekretarja na MGu je zgubila minitstrica ravno danes. Zaradi osebnih razlogov, pha.

Recimo en Mylemon.at ima kar 52 svojih sistemov v prodaji.. si sploh ne znam predstavljat koliko bi jih to stalo, če bi morali vse to certificirat.. lol

Nikoli v življenju tega ne pokrijejo, sploh ker se komponente menjajo bliskovito hitro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

Samuel ::

potem naprej:

konfigurator firme e-tec.at
http://www.e-tec.at/frame1/details.php?...

Konfiguracij kolikor hočeš, verjetno jih lahko sestaviš nekaj deset tisoč različnih.. seveda nobenih potrebnih certifikatov.

To je Avstrija, urejena družba.

opeter ::

Znanec, ki ima s.p. in servisira računalnike in občasno proda kakšno sestavljeno konfiguracijo je v začetku marca dobil opozorilo s strani inšpektorja, da bo moral po novem imeti lastni CE certifikat na računalnikih in obenem mora imeti papir tudi o skladnosti s standardi.

Ko sem to slišal, sem mislil, da se šali. Izgleda, da se ni.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Grey ::

To se je spet ena papirniška zalega spomnila...

Wox ::

Grey je izjavil:

To se je spet ena papirniška zalega spomnila...

Lobiranje. Podkupnine. Tako gre.
Commodore 64

PaX_MaN ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

feryz ::

Pravzaprav bodo tu popušili ravno največji. To velja res zgolj za brand računalnike, ki se prodajajo v enaki konfiguraciji in pod lastnim imenom.
Za custom sestavljene compe to ne velja, ker v tem primeru stranki prodaš komponente, ki si jih ona izbere. Popolnoma vseeno je, ali jih prodaš v kartonski embalaži, ali jih spakiraš v plehnato kišto in povežeš tistih par žičk.
Na Avteri že pisano gledajo. Očitno lobiranje včasih ni dovolj ali pa ni dovolj podkrepljeno. Država je pač lačna.

Matako ::

Pa še dodatno je škoda, da očitno pri nas ne bodo mogle delovati nobene samoiniciativne ideje tipa "recikliranje hardvera", kjer se stare komponente namesto, da gredo na smetišče sestavi v soliden stroj in neprofitno proda ali podari. Pa itak ... kaj je sploh sestavljanje? Prikop enega konektorja v drugega ... je kje kaka meja? Prekleti birokrati.

Ne vem, kaj je s to družbo, da tako sovraži ambicijo in individualizem?
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

recmajkemi ::

Brez komentarja, res se jim je skisalo. Že kdo ve katera agencija bo podeljevala certifikate in kateri ultrad pobiral 2500EUR od omenjenih 3KEUR za strokovne analize opreme?

BALAST ::

Ultra >:D

darkolord ::

O kakšnih certifikatih točno je govora?

Znak CE označuje skladnost izdelka s tehničnimi predpisi. Preverjanje in izdajanje deklaracije o skladnosti lahko opravi proizvajalec sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

vorantz ::

8-O
Kaj se bo sestavi.si preimenoval sestavidoma.si?

Shuli ::

Priklop miške, tipkovnice in monitorja je "sestava"?:D Bo pa to naredila stranka doma. Če je zakon neumno napisan, ga pa pač neumno obravnavaš.
««
«
1 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CE certifikat

Oddelek: Loža
2410315 (2981) fikus_
»

Nakup sestavljenega računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
131221 (1033) ziga1990
»

sp za sestavljanje računalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9314305 (10531) zee
»

Računalniške trgovine, kjer ti sestavijo izbrane komponente

Oddelek: Kaj kupiti
427560 (6067) zagi555555
»

So mi dali ohišje z napako?

Oddelek: Strojna oprema
374481 (2754) solatko

Več podobnih tem