» »

Google prenovil iskalni algoritem

Google prenovil iskalni algoritem

Ena izmed strani, ki bodo izgubile visoka mesta, bo bržkone tudi eHow

Google - Google vsako leto izvede približno 500 sprememb svojega iskalnega algoritma, izmed katerih je večina manj opaznih. Ta teden pa so najprej za ameriške uporabnike - postopoma bodo spremembo vpeljali po celem svetu - občutneje spremenili algoritem za razvrščanje zadetkov pri iskanju. Ker so se v zadnjih mesecih med prve zadetke prikradle neuporabne strani, ki jih imenujemo tudi farme z vsebino, ker so organizirane tako, da je na njih ogromno neuporabnih tekstovnih podatkov, da bi zadovoljile pajke, je Google algoritem posodobil. Spremembe naj bi vplivale na razvrstitev okoli 12 odstotkov strani, kar je največja sprememba v zadnjih letih, pravi Amit Singhal iz Googla.

Omenjene farme (mednje sodijo največje Yahoo Associated Content, AOL Seed, eHow, Answerbag) se bodo odrezale slabše, prav tako bodo potonile druge strani z vsebino nizke uporabne vrednosti, prekopirano vsebino in podobno, medtem ko bodo bolje uvrščene strani z izvirno vsebino, raziskavami, poročili, analizami itn. Google pojasnjuje, da spremembe niso povezane z dodatkom Personal Blocklist za Chrome, so pa primerjali rezultate novega algoritma in povratno informacijo uporabnikov Chroma ter ugotovili velik sovpad. To priča o ustreznosti novega algoritma, dodajajo v Googlu.

Google se zaveda, da je izjemno pomembno, da uporabniki menijo, da jim Google vrača relevantne in uporabne iskalne zadetke. Čeprav imajo daleč največji tržni delež, se to utegne hitro spremeniti. Analitiki iz podjetja Hitwise so izmerili, koliko uporabnikov je zadovoljnih z iskalnimi zadetki in ostanejo na prvi strani rezultatov. Pri Googlu jih je 66 odstotkov, pri Bingu pa 82 odstotkov, kar pomeni, da ima Google težave z relevantnostjo.

25 komentarjev

Arto ::

Pri Googlu jih je 66 odstotkov, pri Bingu pa 82 odstotkov, kar pomeni, da ima Google težave z relevantnostjo.


Po moje gre bolj za to, da na Bingu ljudje iščejo bolj trivialne stvari.

Bor H ::

Osebno imam izkušnje samo z mobilnim bingom, ki milo rečeno smrdi in pojma nima kaj hočeš.

hamax ::

kar pomeni, da ima Google težave z relevantnostjo.

Za taksno trditev bi bilo treba narediti malo bolj kontrolirano studijo.

Mogoce ima pa bing tako slabe rezultate, da ljudje ze na prvi strani obupajo :D

techfreak :) ::

Upam, da mi ne bo več potrebno gledati rezultatov iz Experts Exchange in bigresource.com med prvimi zadetki.

roCkY ::

Kaj pa če bing uporabljajo ljudje, ki poberejo le tisto kar takoj pred nos pade?

Sam se zelo redko ustavim pri prvih rezultatih. No če iščem kake tehnične podatke za določen artikel ali kaj zelo konkretnega je ustrezna povezava ponavadi med prvimi zadetki...

kar-nekdo ::

Ne dejansko google ne pokaze vedno najbolsih ampak katere strani so najbol SEO zoptimizirane!

Bistri007 ::

kar-nekdo je izjavil:

Ne dejansko google ne pokaze vedno najbolsih ampak katere strani so najbol SEO zoptimizirane!

misliš reči najbolj Google optimizirane?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Elysium ::

Bor H je izjavil:

Osebno imam izkušnje samo z mobilnim bingom, ki milo rečeno smrdi in pojma nima kaj hočeš.

V kolikor iščeš le slovenske ali mogoče tudi evropske vsebine se mogoče celo strinjam. Za bolj uporabno vsebino, ki je večinoma v angleščini, pa po mojih izkušnjah sploh ni razlike v smislu zadovoljivosti rezultatov. Jaz npr. za iskanje v angleščini uporabljam le Bing, vsake toliko pa prekontroliram, kakšne rezultate mi vrne Google.

Bor H ::

Bom pozoren na to razliko, mogoče sem samo preveč navajen na rezultate od Googla.

Jst ::

Jaz sem tri (mogoče je že štiri) tedne začel test tako, da sem zamenjal iskalnik iz googla na bing.

Bing pojma nima o slovenščini in rezultatih, ki bi vrnile povezave na slovenske strani. Zame je to plus, ker ečino stvari itak iščem in berem v angleškem jeziku.

Širše gledano je pa to zelo slabo za bing.

Kratke in enostavne search queryje, kot so "ATI 6970 review" ali pa "Tron Evolution movie review" so mi pri bingu bolj všeč

Srednje zahtevne jih tudi večinoma dobro obdela.

Ampak kadar pa iščeš točno določeno frazo ali kaj obskurnega se pa google bolje obnese.


Če bom ostal na Bingu se še nisem odločil, verjetno ne. Ampak za USA strani je pa čisto konkreten in uporaben iskalnik.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Lonsarg ::

Jaz pri Googlu veselo uporabljam možnost iskanja "samo v slo" "samo zadnjih 24 ur" itd, recimo če nujno hočem samo po angleških iskati, ali samo slovenskih. Še vedno pa pričakujem, da če nič ne specificiram da preišče tako slo kot ang, to pa res opravlja bolje. Sej ni najbrž Bing sam za ang, najbrž je tudi za nemško, kitajsko itd, sam do slovenščine še ni prišel, medtem ko Google je.

roli ::

Google mi zadnje čase požira živce. Nevem ampak zadnje leto dobivam čedalje manj uporabnih zadetkov in polno bedarij. Nazadnje sem iskal rešitev enega problema z jetty serverjem in mi je našel tako obupne stvari, da je kar groza. Se moraš prebit čez celo goro zadetkov in par strani le-teh da prideš do uporabne zadeve. Sem probal za hec isti problem še na bingu in mi je ta vrnil malenkost boljše rezultate. Sicer še vedno ne kar bi hotel ampak boljše pa.
http://www.r00li.com

gendale ::

Kratke in enostavne search queryje, kot so "ATI 6970 review" ali pa "Tron Evolution movie review" so mi pri bingu bolj všeč

sem probal za ta primer in google vrne veliko slabše zadetke
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

zigi ::

roli je izjavil:

Google mi zadnje čase požira živce.


Tudi meni, zato večkrat preklopim na Bing.

Za primerjavo iskalnikov: Blind Search

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zigi ()

gruntfürmich ::

isto ugotavljam za google, kar se tiče relevantnosti...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

smash ::

googla zna računat, bing ne?

RockyS ::

Google naj ponudi možnost da si uporabnik sam naredi seznam strani katerih zadetkov naj ne prikazuje, ker ko je med prvimi desetimi 8 neuporabnih zato ker je na njih samo "prazna" vsebina in 3000 povezav. Potem pa so tukaj še tiste, ki si naslov kar sproti generirajo in se povezava nahaja na www.domena.com/iskalni+niz

r0ker ::

bing je le search engine.. kar je zzelo veliki minus proti googlovemu računanju, "define:" etc jaz define: uporabljam ogroooomno

Jst: pri Bingu naj bi bla fora, da ravno teh "movie review" in podobnih stvari ne rabiš dopisovat, ker ti bing sam razčleni.. recimo ravno za trov evolution sem napisal samo "tron revolution" in razporedi: 1.Youtube videi ipd 2.Official site 3.wikipedie 4. prodaja 5.imdb - kjer ti kar izpiše oceno na prvo stra
In tako za vsak film, ki ga vpišeš. Potem maš še pa na levi strani "povezana iskanja". Kar se pa takih stvari tiče pa Bing povozi Google.

Lokalizacija Microsoftu manjka. brez (bolših) lokalnih searchov nimajo šans z bingom.

gslo ::

mah google ma mal probleme k so se začel v top rezultatih pojavlat spammerji, prej bo spucan, prej bodo boljši rezultati.

Looooooka ::

google ma probleme takoj, ko isces nekaj specificnega.Takrat zacne vracat za 180 stopinj napacne odgovore in si mora clovek pomagati z narekovaji in "-"i...pa se to bolj malo pomaga.Dejansko takrat izpade kot, da ima bing boljse algoritme...sam klinc, ko cel svet google uporablja.So pac zamudili vlak :)

smash ::

zigi je izjavil:

roli je izjavil:

Google mi zadnje čase požira živce.


Tudi meni, zato večkrat preklopim na Bing.

Za primerjavo iskalnikov: Blind Search


probal sem blind search..in po izbiri mi je razkril, da sem bil najbolj zadovoljen z rezultati Bing-a - zanimivo

kanzyani ::

meni pa vedno ustrezajo rezultati ki jih vrne google... (blindsearch)

Bistri007 ::

Vsekakor je konkurenca dobra. Jaz uporabljam google.com, google.si in bing.com. Ni mogoče čisto vsem jasno, ampak google.si je dober samo za iskanje v slovenščini. Če iščeš v nemščini, greš na google.de/.at.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Jst ::

BlindSearch: Od desetih sem bil 5x zadovoljen z Bingom, 4x z Googlom in 1x z Yahoojem. (Iskal sem pojme: "Einstein paradoxes", "gcc flags", "best dog food", "rapid cell regeneration", "doberman dieseses", "inflation graph by country", ter še ene par, ki se jih ne spomnim)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MrStein ::

kanzyani je izjavil:

meni pa vedno ustrezajo rezultati ki jih vrne google... (blindsearch)

Očitno je random, ker meni je Yahoo vrnil OK zadetke, Bing in Google pa sta bluzila totalno. :)
Probal se iskanje "ime priimek".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google bo po novem iskal različno na mobilnih in namiznih napravah

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
176811 (4224) mtosev
»

Google uvedel novi iskalni algoritem Panda v vseh jezikih

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
84637 (3346) Phantomeye
»

Bing kopira Googlove iskalne rezultate

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
2811450 (9048) Jst

Več podobnih tem