» »

Leto 2010 najtoplejše leto v zadnjih sto letih

1 2
3
»

donfilipo ::

No to je pa vsekakor zdrav, celo zelo zdrav skepticizem.

Tudi to, da če že, bo človeštvo pokopalo kaj drugega, svetovni spopadi recimo (povzročeni deloma tudi radi klimatskih sprememb), trdijo tudi najbolj glasni 'GW believerji'. Nisem še slišal nikogar, ki bi trdil, da bi nas sama otoplitev za 2-3 stopinje pokopala. Celo za 5 in več ne:)

Kar se pa davkov tiče je pa tako. Tole je prišlo tako mimogrede. Če ne bi to, bi pa kaj drugega našli, ali izmislili. Trend, ki s klimo ni povezan, prej z avtomatizacijo proizvodnje in vedno večjim procentom 'paperpusherjev' med prebivalstvom.

Ne eno ne drugo ni smrtonosno...ampak v kombinaciji z morda še čim pa.....
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Okapi ::

Od takrat naprej ga imam za biased
Modeli, kot sta Mišo in Thomas, delajo skeptičnemu pogledu na podnebne spremembe samo škodo. Včasih celo tako, da se zdi, kot bi to počela namenoma (čeprav verjamem, da ne). Bojim pa se, da se tega (da delata škodo) sploh ne zavedata.

O.

donfilipo ::

Takole bom rekel Okapi.
Tako kot meni dol visi za GW, ga ni:))

Kar me zgraža je trend, ali pa dejstvo (ni mi jasno je tako že vedno, ali šele postaja imanentno), da niti enostavna dejstva, ki jih podajo ugledne inštitucije, nimajo praktično nobene veljave.
S sofizmi in priredbami, se da spodbiti praktično vse. In seveda tudi kreirati nek strah. Spričo tega dejstva so vsaj po moje institucije pod presijo zadeve alarmirati. In imaš kolobajs svetovne klase.
To pa v določenih okoliščinah zna postati hudo nevarno.

Kaj bi bilo, če bi se nek tak sklop skeptikov našel za svinjsko gripo. Sam sem sicer bil, celo neki prijateljici sem zadevo razložil, ampak na splošno sem pa raje molčal in se ne cepil, ker JE zadeva Icy. Zdaj pa si predstavljaj ZELO svinjsko gripo, tako kot je bil en soj mislim da leta 1920, pa močne skeptike, ki bi praktično zatolkli nabavo cepiva povsod. Ha?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

guest #44 ::

Španska gripa jih je tolko pomorila IMO predvsem zaradi tega ker so bli ljudje takrat težko v dreku (lakota, povojni čas, slaba infrastruktura, mraz,...). V siti, aktivni in higienični populaciji bi bila številka za nekaj redov manjša.


Sicer pa še vedno zgubljate čas z CO2jem, gah!!

donfilipo ::

jverne za hec pripravi Okapija do STROGO sofističnega pristopa, da ti dokaže absolutno nasprotno:))
Potem bo marsikomu jasno, kako to gre:)

Sam se za par dni spočijem od računalnika.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zheegec ::

Okapi je izjavil:

Od takrat naprej ga imam za biased
Modeli, kot sta Mišo in Thomas, delajo skeptičnemu pogledu na podnebne spremembe samo škodo. Včasih celo tako, da se zdi, kot bi to počela namenoma (čeprav verjamem, da ne). Bojim pa se, da se tega (da delata škodo) sploh ne zavedata.

O.

Se strinjam! Čisto možno je, da sta dejansko skrita pripradnika GW tabora in imajo vsak večer skrivne sestanke z Lučko.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Thomas ::

Odločno zanikam take sestanke, najodločnejše! Sploh pa ne govorimo o klimi na njih, ampak o vremenu in politiki. Kako se je oboje skvarilo zadnje čase in kako to deluje na naše stare kosti.

Mislim, da nivo poročila brez date, z izgubljenimi ali neobstoječimi podatki (kje je data iz 1960? in vseh drugih let), brez obajve metodologije računanja - ni nivo za 21. stoletje.

To je nivo alkimistov ali kakšnih drugih mojstrov iz Srenjega veka.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zheegec ::


Mislim, da nivo poročila brez date, z izgubljenimi ali neobstoječimi podatki (kje je data iz 1960? in vseh drugih let), brez obajve metodologije računanja - ni nivo za 21. stoletje.

Da, ampak pravilni odziv na to je - nimamo dovolj točnih podatkov, niste dovolj natančni, vaša metodologija je napačna,...
Napačen odziv je pa: "ne greje se".
Pravilni odziv je tudi "upam pa, da se greje".

Toliko.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Thomas ::

Jaz upam, da se greje, ali da se vsaj ne hladi. Iz razlogov Sonca, seveda.

Vendar nisem tak optimist, da bi mislil, da tako je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

malce off replika:

Machiavelli je izjavil:

Nekrivim saj vemo da je korupcija za sistemom.
Resetiranje vlade bi pa pomenilo katastrofo.
Zakaj katastrofo? Zakaj bi dajali Frišne svinje v že tako umazan svinjak?
Pustimo umazane svinje v umazanem svinjaku.
Ker končni razultat je lahko Slabši ali pa Še slabši.


glej, jst nisem in nikoli ne bom volil ne janše ne lds garde, vendar je treba vedeti, da vseeno janša >> ta vlada kar se tiče dobrih stvari za slovenijo.
zato vseeno če si volil oz. si naklonjen tej vladi, ni potrebno vstrajati do konca s svojim prav-om in trditi da je bolj da še oni ostanejo na oblasti.
če si ti in večina neumnih slovencev naredila BIG fail, ga vsaj priznajte, ne pa se obnašat kot pičke in do konca trditi svoj prav...
jebat ga, nategnili so vas ker ste neumni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

Kar me zgraža je trend, ali pa dejstvo (ni mi jasno je tako že vedno, ali šele postaja imanentno), da niti enostavna dejstva, ki jih podajo ugledne inštitucije, nimajo praktično nobene veljave.
Ja, tu je pa treba dodati, da če Alkalaj dela škodo skeptikom, dela Lučka in njej podobni še večjo škodo znanosti, oziroma ugledu znanosti v javnosti.

Recimo gripa. Cepljenje JE koristno, problem je samo v tem, da so redki znanstveniki ali zdravniki, ki znajo na res razumljiv način razložiti ljudem, zakaj je koristno (na kratko - ne zato, da ne bi umrl, ampak da ne bi bil en teden bolan in ker so posledice cepljenja manjše od posledic prebolene gripe).

OK, je še res, da imajo pri tem problem preglasiti histerične novinarje, ampak vseeno. Eden redkih, ki znajo te reči razumljivo povedati, je recimo Ihan, pa še on je "zamočil", ker je priznal, da se ni pravočasno cepil in je gripo brez posebnih težav prebolel. In potem si ljudje mislijo, aha, tudi on se ni cepil, zakaj bi se potem mi.

O.

Double_J ::

Če se dvigne temperatura bodo močnejša neurja, saj bo več energije na razpolago. Gradienti pa se ne bodo zmanjšali...
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: imagodei ()

imagodei ::

Iluminatiji in podobne oslarije so tle offtopic.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Če se dvigne temperatura bodo močnejša neurja, saj bo več energije na razpolago.
Tule je prva stvar, ki sem jo na to temo na brzino zguglal.
http://www.issibern.ch/~bengtsson/pdf/t...

Tropski viharji bodo po tem modelu res močnejši, ampak jih bo pa manj, ker
energy transport from low to high latitudes can be somewhat reduced as the energy density is higher because of the huge increase in water vapour


O.

donfilipo ::

Ja da pa ne drobnjačimo po nepotrebnem. Vihar ali veter.8-)

Predvsem gre se pri GW alarmizmu za škodo, ki bi jih vetrovi eventuelno povzročali.

Sledenje vetričem mislim da ni nikomur v interesu, morda le vetrnim elektrarjem in jadralcem:D

Zdaj ali je nevarnost burja, košava, brij, tornado, vihar, tornado, orkan, ali 'duva u božju mater', pa niti ni toliko pomembno.
Dejansko pa simulacije kažejo, da bo orkanov 4-5 stopnje več in močnejši (ti povzročajo največ škode), orkanov 1,2 in 3. stopnje pa za 20% manj.
Če seveda modeli držijo. Kar je pa še vprašanje!

Škoda povzročena od vetrov, pa naj bi se VEČALA. In to niti ne tako zanemarljivo in ne vzporedno zgolj z rastjo naseljenosti in ne inflacijsko.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

Thomas ::

1900 Galveston hurricane @ Wikipedia

Da si ne bo kakšen kej naredu, da mu simulacije ne zameglijo režoniranja.


The Hurricane of 1900 made landfall on the city of Galveston in the U.S. state of Texas, on September 8, 1900.[1] It had estimated winds of 135 miles per hour (217 km/h) at landfall, making it a Category 4 storm on the Saffir-Simpson Hurricane Scale.[2]

The hurricane caused great loss of life with the estimated death toll between 6,000 and 12,000 individuals;[3] the number most cited in official reports is 8,000, giving the storm the third-highest number of casualties of any Atlantic hurricane, after the Great Hurricane of 1780 and 1998's Hurricane Mitch. The Galveston Hurricane of 1900 is to date the deadliest natural disaster ever to strike the United States. By contrast, the second-deadliest storm to strike the United States, the 1928 Okeechobee Hurricane, caused more than 2,500 deaths, and the deadliest storm of recent times, Hurricane Katrina, claimed the lives of approximately 1,800 people.


Čudno, ane pri tistih mrazih takrat. (Upoštevajte downgrading teh eventov po Wikipediji, ki je GW contaminated, kakor večina.)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

Na enem dogodku se ne gradi trenda!

Pogledati bi bilo treba statistike zadnjih 50 let in se trend lažje vidi. Problem ostane pa v bistvu enak. Če ne priznaš statistike ogrevanja, NIKOLI ne boš priznal statistike škode od vremenskih pojavov.

To sem celo enkrat nekje gledal in moram priznati, da nekega res enoznačnega pokazatelja od treh uglednih institucij (kot v primeru povprečne temperature:) nisem našel.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

gulfstream ::

Če seveda modeli držijo. Kar je pa še vprašanje!


Numerične simulacije s pomanjklivimi robnimi pogoji NE MOREJO držati. Ni osnovnega pogoja. Če se samo en parameter spremeni za 1% (recimo Sonce prdne ali se nekje nepričakovano naredi en oblaček) se ti ves izračun podre, in dobiš neumnosti.
Dodatno je problem velikost končnih elementov (pri teh preračunih so ranga 1 kubični kilometer in večji).

Ne trdim da se res ne bo povečala moč orkanov, ampak ratam pa malo živčen ko mi nekdo reče da je to izračunal;((

donfilipo ::

Tudi to je problem ja.
Ampak podobni ugovori veljajo za 10 ali 5 dnevne vremenske napovedi, kjer pa dejansko lahko teoretično sedim v meteozavodu tudi jaz, ki se na samo vedo spoznam NIČ:) Hitro se pa naučim upravljati s simulacijami in modeli. Pomeni vse res pomembno delajo mašine in simulacije.

In...podobni so ugovori za borzne napovedovalce (software), pa še in še.
Klima je res precej težji zalogaj, ampak v okviru te novice bi zreduciral na enostavno.

Ali sploh znamo izmeriti temperaturo. Ali znamo narediti statistiko klimatske škode?
Tu so večni spori, že okoli enostavnih reči. Kar da slutiti, da gre za nekakšne res velike interese. Finančne! ZELO velike.
Kaj je pa resnica, si mora pa vsak ustvariti sliko sam.

Jaz se s tem ne obremenjujem. Tudi če lučkini modeli držijo, Slovenija ni hudo prizadeta, zdravila so relativno enostavna. V 50 letih pa bo tehnologija toliko napredovala, da bo problem irelevanten.

Da bi pa mislil, da lahko vplivam na Al Gorovo miselno strujo, ali na drugi strani na neokenzervativno, mi pa na kraj pameti ne pride.
Pri nas vem, da JJ namerava 'zelenost' uvesti v novo ustavo, ampak če je to narejeno 'lukavo', pri današnjih svetovnih trendih vodilnih intelektualcev ni slabo. Upirati se nam palčkom v močnih 'religijskih' svetovnih temah, je pa Slovencem nesmiselno.
Šlogam pa, da bo svetovni trend ostal zelen in se ščasoma samo krepil:) Kar niti po moje ni pozitivno. Sociološke energije bi nemara morali preusmeriti na druga dosti bolj pereča polja!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

gulfstream ::

Ampak podobni ugovori veljajo za 10 ali 5 dnevne vremenske napovedi


Ja, ampak na 5 dni se jim še utegne kdaj kaj posrečit:)) Na 10 pa...ponavadi zadenejo trend temperatur, to pa je tudi vse.

donfilipo ::

Tako. S tem da so na čase že hudičevo dobri. Pomeni, da zadeva z večanjem senzorjev, računske moči, boljših modelov, vendarle napreduje. Ko sem o zadevi govoril pred 35 leti, sem bil napoten k psihologu:))

A ostane problem....ključen. Če se ne da napovedati vremena za 5 dni vnaprej, pomeni da Ultra GTA 7 supersimulator igrica nekje goljufa in poenostavlja realnost, kar pa je spet druga tema;((

Na kratko: koliko poenostavitve (ali ochamovega britja dovoli kaotična realnost).


Trajektorija metka iz pištole in posledice namreč dopuščajo relativno 'dachauski razor'.
Klima pa.....no očitno, da bi kaj takega lahko vsaj v osnovi videli, bo treba počakati da zmaga ena, ali druga ideologija. Zelena ali neokonzervativna. Potem se bo lažje primerjalo.
Vedno pa bodo modeli poenostavitve in netočni. (Glede na matrico, ki jo je naredil očenaš:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Okapi ::

Čudno, ane pri tistih mrazih takrat.
Kot rečeno, takšni kot ti, delajo škodo skeptičnemu pogledu. Prvič, nihče ne trdi, da včasih ni bilo močnih viharjev. Trdijo, da jih je zdaj več in da so v povprečju močnejši.

Predvsem pa število žrtev ni merilo za moč viharja, kar je jasno vsakomur. Včasih ni bilo zaklonišč, ni bilo pravočasnega obveščanja, hiše so bile slabše zgrajene ... Če poskušaš s takšnimi napakami v argumentiranju (pred sto leti so viharji povzročali več žrtev kot sedaj, torej se warmerji motijo, ko pravijo, da so viharji sedaj močnejši) dokazovati svoj prav, si samo rušiš kredibilnost.

O.

revvs ::

Če je vsako leto topleje za 1 ali dve stopinji, koliko stopinj imamo več v 10 letih ? Ali pa mogoče napovedujemo 1 stopinjo več v 2000 letih ? Ne razumem kje gori.

poweroff ::

Hmm, kaj če bi se namesto izpustom CO2 posvetili zmanjšanju izpusta majhnih delcev? Ker ti pa so DOKAZANO škodljivi. In pri nas zboli in umre letno merljiva številka ljudi.
sudo poweroff

revvs ::

Kaj pa je največji povzročitelj CO2 ? Avti ali krave ali pa predeci ?

gulfstream ::

Prdeci, predvsem vulkanski. Kot je Matthai rekel, imamo stvari ki bi nas bolj mogle skrbeti. Recimo svinjanje okolja z ~miljon stvarmi ki nas počasi ubijajo/krajšajo življensko dobo/kakovost življenja.

revvs ::

Najbolj po mojem onesnažujejo letala(Boeing) in rakete(NASA) vendar o tem noben ne govori ker je večino teh glavnih Green Peacejov iz ZDA.

pss-m ::

revvs je izjavil:

Kaj pa je največji povzročitelj CO2 ? Avti ali krave ali pa predeci ?

prdci prinašajo metan, tega (še) ne mislijo obdavčit, čeprav je nekajkrat bolj "ogrevajoč" kot co2. enkrat sem zaseledil hecno statisitko kjer je pisalo da ena krava naredi z metanom toliko GW kot landrover :)

http://www.geocraft.com/WVFossils/green...
tukaj je nekaj izračunov koliko naj bi bil vpliv človeka na greenhouse effect.
(sarcasm)prepovedat vodne hlape!!! kdor kuha brez pokrovke ga je treba dodatno obdavčit)!!(/sarcasm)

če pa rečemo, da verjamem da je man-made-co2 seme zla
http://www.epa.gov/climatechange/emissi...
potem bi morali nujno iskati druge vire energije ne pa se it vojne za nafto. ampak neee, vojne so biznis in če zaračunamo še co2, ki se ga proizvede, lahko še več biznisa naredimo.

prioritete so jasne, boli jih za okolje, samo denar je pomemben. in dokler bo tako se okolje ne bo uredilo, pa majo lahko še 100 kyotov in kopenhagnov. vse kar bodo tam dosegli je še večjo razliko med bogatimi in revnimi.

NSA Agent ::

Če nebi blo vojn nebi blo treba tankov delat torej bi veliko podjetij propadlo.

Namesto da denar vlagajo v bolša orožja, glasbenike, športnike, igralce, filmarje, in ostalo traparijo bi lahka ta denar preosmerili v vesolje.

Zato da bi jaz lahka šel stran od tega norega sveta :) hehe

smash ::

vesolje? kaj boš tam našel?

HeMan ::

Medtem ko so vojne res nepotrebne, pa glasba šport in filmi niso povsem :P

NSA Agent ::

Saj vidiš da se v Iraku kregajo za tist konc ničvrednega kamenja, v vesolju je dost kamenja.
Sploh pa mi Slovenci ko radi zemljo krademo :) pa menjike predstavlamo - nacionaln šport. Torej v vesolju je dost placa.

Glasba, filmi, modna industrije je brez veze to je za tiste ljudi nareto, ki so preveč butasti, da bi si sami poštuderali katera glasba jim je všeč in katere obleke lepo zgledajo na njih. Zato pa nucajo enega "vana be strokovnjaka", da jim pove da v tej obleki pa bojo fajn zgledal. Pol pa vidiš na cesti Slone v tangicah, zelo lepo ane :)

HeMan ::

NSA Agent je izjavil:

Namesto da denar vlagajo v bolša orožja, glasbenike, športnike, igralce, filmarje, in ostalo traparijo bi lahka ta denar preosmerili v vesolje.

Glasba, filmi, modna industrije je brez veze to je za tiste ljudi nareto, ki so preveč butasti, da bi si sami poštuderali katera glasba jim je všeč in katere obleke lepo zgledajo na njih. Zato pa nucajo enega "vana be strokovnjaka", da jim pove da v tej obleki pa bojo fajn zgledal. Pol pa vidiš na cesti Slone v tangicah, zelo lepo ane :)


Ne razumem čist. Zakaj so glasba, šport in film brezvezne stvari? Trdiš da je glasba narejena za butaste ljudi, ki niso sami sposobni poštudirat katera glasba jim je všeč? Kaj to sploh pomeni? :D

Kar se mene tiče, bi bil svet brez glasbe, filma in mode dokaj pust in dolgočasen.

NSA Agent ::

@HeMan no mogoče sem se malo slabo izrazil, pravim da je glazbena industrija brezveze (Modna industrija), ne pa glasba kot muzika.
Ker posilujejo, zlasti mediji, določene skladbe, filme, in ostalo kramo, brez katere bi lahko popolnoma brez problema živeli.

(v veliki britaniji v enem letu zapravijo več denarja na melodijah za mobilne telefone, kot pa je denarja namenjenega za izdelavo fuziskega reaktorja. Katera stvar bi prenesla večjo korist temu svetu, to da ma vsak človek po 3 melodije v telefonu ali skoraj ne istrošliv vir energije - nebi se blo treba špilat vojno v Iraku ker bi bila nafta brez pomena.
Pa še naša vlada hoče varčevat in bi zdravnikom vzela 15 miljonov, medtem ko pa slovenski filmski sklad ima proračuna 4.5 miljona evrov pa mi povej kdaj si vidu kak fajn slovenski film? Jaz še nikol nisem vidu fajnega slovenskega filma, ki bi ga ta sklad produceru - brez zamere ampak pijancev, narkomatikov in podobnih ničvrednih ljudi se me neljubi na televiziji gledat.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NSA Agent ()
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Leto 2014 najtoplejše v zgodovini organiziranih meritev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4115933 (12340) Rotty
»

Leto 2013 eno izmed najbolj vročih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10636860 (32780) donfilipo
»

Leto 2010 najtoplejše leto v zadnjih sto letih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13432693 (27395) NSA Agent
»

Shuttli bodo vendarle upokojeni prihodnje leto

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
53129 (2652) R-H-O

Več podobnih tem