» »

Nocoj meteorski roj Geminidov

Nocoj meteorski roj Geminidov

Slo-Tech - Pred iztekom leta nas bo oplazil še en meteorski roj, ki je odlična priložnost za zamudnike, ki si niste uspeli ogledati Leonidov, Perzeidov in drugih. V teh dneh namreč lahko opazujemo meteorski roj Geminidov, ki bo svoj vrhunec dosegel danes ponoči, po zahodu Lune, ki bo ob 0.22 uri, in pred Sončevim vzhodom, ki bo ob 7.46 uri.

Njihov radiant leži v ozvezdju Dvojčkov, starševsko telo pa najverjetneje asteroid 3200 Faeton, ki je bil nekdaj meteor. V premeru ima dobrih pet kilometrov, njegova eliptična tirnica pa ga zanese vse do 0,14 astronomske enote blizu Sonca. Zato je tudi dobil po sinu boga Heliosa, Faetonu. Ozvezdje Dvojčka je iz naših krajev vidno celo noč, tako da bomo odvisni le od vremena in sposobnosti ponočevanja.

Najboljše mesto za opazovanje meteorskega roja je črno, s svetlobo neonesnaženo nebo izven velikih mest. V tem primeru lahko ob ugodnem vremenu opazimo do okoli 80 utrinkov na uro.

40 komentarjev

MrStein ::

asteroid 3200 Faeton, ki je bil nekdaj meteor.

Ni to nesmiselno?
(po angleški wikipediji) je "meteor" sled "meteroida" v atmosferi, meteoroid pa je objekt, manjši od asteroida.
Torej je šel skozi atmosfero, preživel, potem pa se še zredil?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Matthew ::

Tale zgornja fotka ima nek optični efekt. Ko jo gledam, se mi zdi da mal skup leze oziroma, da se premika. Ne, nič nisem skadil, hehe :D

norc ::

Glede na to, da bom v ljubljani je sploh smiselno razmišljati, da bi kaj videl, in zakaj ne? :-(
Presneto svetlobno onesnaženje in novoletne lučke. :-)

phong ::

Matthew: temu se reče astigmatizem ;)

dejanslo ::

V katero stran neba moramo gledati nevedniki?
There`s More Than One Way To Do It

genesiss ::

Nima veze. Najboljše da se fejst oblečeš, naliješ čaj/kakav v termovko in se vležeš na ležalnik. Leteli bojo praktično po celotnem nebu.

dejanslo ::

Kul, hvala :)
There`s More Than One Way To Do It

Pinzl ::

Do kdaj pa bodo še vidni? Sobota ponoči,ali petek?

tomeek007 ::

a je to res? na pop tv nič ne piše!!!

Bellatrix ::

tomeek007 je izjavil:

a je to res? na pop tv nič ne piše!!!

Khm, a ti jemlješ Pop tv kod kredibilen vir podatkov ? Seveda je res, zakaj pa bi si to izmislili ? Poleg tega je nebo zaenkrat brez oblačkov, tako da bodo po vsej verjetnosti lepo vidni.


Ps: Pa resno premisli glede tvojega "verovanja" v pop tv!

Oxford ::

Broken sarcasm detector?

urke710 ::

Zdejle sem jih v 10ih minutah videl 5. Kljub močni svetlobi lune.
d.i.g.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urke710 ()

zenith1 ::

Sem šel v pižami ven pa je premrzlo. Sem moram oblečt. Hvala za info ;)

nodrim ::

kaj pa na južni polobli, se mi splača it ven čez 12 ur, ko bo spet noč? ;)

whatever ::

Eh, kurc, zadnjič ko ste rekli da bojo Perzeidi sem 10 minut zijal gor pa nič videl. V življenju še nisem videl utrinka.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

whatever ::

Na zdle sem gledal 5 minut in opet ništa, razen lučk enega aviona. Pa živim na vasi, kjer je zvezd polno nebo in zelo malo svetlobnega onesnaževanja.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

BoLhCa ::

Haha, mogoče obisk optike nebi bil slaba zamisel :P Ok, šalo na stran.. utrinkov je danes odfuk dosti, nebo je čisto, vidno zvezd kot ze zelo dolgo ne in ja..utrinki letijo kot za šalo.

Vse skupaj pa je meni osebno zelo depresivno... preveč potem sanjam o zaletavanju planetov in konc sveta, ki ga sedaj poznamo :(

whatever ::

LOL, če nisem videl niti enega v 5 minutah?!

S špegli ki jih imam gor vidim normalno. Optika ni odgovor. Je problem ker gledam na sever al kaj?!
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

crazyLIKEme ::

hahaha, 5 v desetih minutah :D

Sam je ledenica, tk da...
http://crazyl1keme.deviantart.com/

Aston_11 ::

Pismu, utrinek ti preleti celo nebo v sekundi. Ne moreš falit. Glej kamor hočeš.

BoLhCa ::

Smer ni pomembna, jaz nisem bil dolgo zunaj (3 cigareti), pa sem jih videl na vsaj treh smereh. Praktično povsod so danes. Mraz me tok ne moti, ker kot sem omenil sem kadilec in smo več ali manj skozi zunaj :P

uio ::

No ja jaz sem vidu zdele 2 v 4 minutah. Vsi res prihajajo iz smeri nad orionom, in grejo proti jugu. Glejte proti jugu, malo vzhodno. Pa kar dosti visoko morte gledat. Drugače ni treba vn hodt, jst sm gledu skozi okno.

whatever ::

Jst to še nikol nisem videl.

7 minut zmrzovanja -> niti enega utrinka
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

uio ::

Okno stol 10 min, pa ne gledat v kako luč kake 5 min prej.

radiant

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

whatever ::

Zdle grem prav ven v čisto temo za 15 min, pa če ne bom videl nič vam j**** sve po spisku:))
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

whatever ::

Zmrzoval sem gotovo 10 minut zunaj, pa razen aviona ni bilo nič. Ma kdo youtube posnetek, kako to zgleda, ker mi ni jasno kaj naj bi gledal. Vse zvezde so stacionarne in se ne premikajo, to naj bi pa preletelo celo nebo in se svetilo al kaj?!

Dejte mi youtube ponsnetek.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

whatever ::

 cant see shit

cant see shit



Prav žalosten sem zarad tega.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

GupeM ::

whatever ::

Če je to res to, potem nič takega nisem videl...
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

uio ::

Hm kaj gledat, svetlobno črto, ki je na nebu manj kot sekundo. To nekako, uglavnem zgleda kot da bi en mal poprasku nebo. Leti v ravni liniji in velikost reda večjih zvezd, samo da jo raztegneš, ni nič tako večičastnega kot ognjemet če to pričakuješ.
Upam da nimaš preveč svetlobne onesnaženosti. Da jih boš lahko vidu moraš vsaj normalne zvezde vidt.

Ja neki tazga kot na videu samo da un prvi del meteorja se ne sveti tolk. :D
Od polnoči do 10 čez sm jst še 3 vidu. Dej probi rajš jet lepo pred okno ki je na jug in mal glej. Upam da ti uspe, samo niso tako točni 1 vsako minuto, enkrat ni nič pol pa 3 poletijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: uio ()

whatever ::

Vidim okol 50 normalnih zvezd, verjetno še precej več, ker jih nisem štel. Osvetljena je pa samo lokalna cerkev, pa na terasi nam luč gori, ampak je obrnjena stran od pozicije, na kateri sem stal (cca 30 m od hiše). Eh, ni se vredno sekirat, sam je pa zanimivo, po pravici povedano.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

_Dormage_ ::

3 sem vidu to je pa tudi vse.
Hvala! :)

Tomay ::

Prej skozi okno videl ene 3 v 10 min, šel na balkon 2 v prvi minuti, potem 5 minut nič nato spet 2, s tem, da vidim samo tretjino neba ali pa še to ne.
Voodoo 4Ever

GupeM ::

Po 10 minutah ravno prišel nazaj na toplo. Videl sem jih 13, mogoče 14. V zadnjih 10 sekundah videl celo 3 :D Je pa res da pri nas ni svetlobne onesnaženosti, razen če gledam v smeri proti LJ (30 km zračne linije proti vzhodu). Tam se še zvezd ne vidi. Tako ali tako pa jih je večina bila na južni strani. Lepo za pogledat:D največ sem jih videl v ozvezdju oriona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

GupeM ::

še kot zanimivost:

dejanslo ::

Presenetljivo se vidijo tudi v MB sredi mesta, če par minut gledaš skoz okno :) Sem ugotovil, da mi pri vseh piha ;((
There`s More Than One Way To Do It

xstarlab ::

Jup, tudi pri meni se iz centra MB vidijo.

CaqKa ::

iz centra maribora se jih je okrog 22:30-22:45 vidlo nekje 5.

whatever, ti jih nisi videl ker ni pisalo na poptv :>

whatever ::

CaqKa je izjavil:



whatever, ti jih nisi videl ker ni pisalo na poptv :>


PopTV-ja vključno z njihovo ultra počasno in neodzivno stranjo 24kurc, pač ne spremljam, zato ne bi vedel, kaj želiš povedati. Nisem videl niti enega utrinka, pa sem stal v temi 15 minut na mrazu okrog polnoči.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

tx-z ::

Grem se stavt da v tistem trenutku k si šu nazaj not jih je 10 zapovrsti padl...Pač si morš mau več cajta uzet za utrinke=) A kdo kej ve če je to blo sam učer, al je učer biu vrhunc pa se bo dons tut dal še kšnga vidt?=)
tx-z


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Danes ponoči vrhunec meteorskega roja perzeidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
54462 (3436) Alexius Heristalski
»

Danes in v torek ponoči meteorski dež leonidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
93348 (2535) PacificBlue
»

Meteorski roj kvadrantidov 4. januarja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
54464 (3192) Looney
»

Predvidoma najboljši meteorski roj leta 2009 šele prihaja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
95317 (3897) gzibret
»

Meteorski dež 12. avgusta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5917595 (12695) schurda

Več podobnih tem