» »

Izbira laboratorijskega napajalnika

Izbira laboratorijskega napajalnika

daljaz ::

Lep pozdrav.

Že nekaj časa me muči vprašanje, kakšen "Bench top Power supply" se mi splača kupit. Sem na elektro faksu in zaenkrat še nimam potrebe po neki hudi stvari, fino bi bilo, če bi imel linearno nastavljiva tok in napetost, pretokovno zaščito (al kako se to reče, da če naštimaš maksimalni tok, da ti napetost zniža avtomatsko...), pa zaščito proi kratkemu stiku. Za ostalo pa nevem. Kakšne so še funkcije, na katere se mi splača biti pozoren? "+-" napetost? Se to veliko rabi? Pa kakšen bi bil primeren razpon napetosti in toka za začetek?

Nočem kupiti nečesa na horuk in potem čez eno leto ugotoviti da sem stran vrgel 200€ ker sedaj moj napajalnik nima neke funkcije... Na kaj biti pozoren? In katere trgovine priporočate (dobre cene in kvalitetna roba), kje vi kupujete take zadeve?

Hvala za pomoč!
Aljaž

daljaz ::

No danes sem bil v Conradu in Delkotu v BTCju in so mi svetovali nekje 0-30V in 0-5A. Fino bi bilo, da ima stvar limiter za napetost in tok (ter pretokovno zaščito).
Zanimata me pa še dve stvari:
-kakšna je razlika med linearnim in napajalnikom "s taktom" oziroma stikalnimi (vem da je razlika v izvedbi, vendar kakšna?)
-ali je bolje "na transformator" ali switching ?

Če se komu sanja, bi prosil za odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: daljaz ()

DuleKrtola ::

Js sm si "predelu" en star PC napajalnik za 5EUR. Imaš -+12V, 5V, 3.3V. Linija -12 je sicer bolj švoh, ampak za moje aplikacije je čist dovolj

Brane2 ::

Svojčas je Khermayer objavjal prispevke pri nas.

Tip je "stara šola", sedaj bolj penzioner, ki pa je upenalil določene stvari in dela dokaj solidne nastavljive napajalnike kot smo jih poznali nekoč in to za ne tako velike denarje. Seveda tega ne boš dobil za EUR20.

Tip je znan po tem, da določen dizajn leta in leta penali in glanca.
Ime mu je Franjo Khermayer, mail je elin@t-2.net

Je SP ( Elektronik Invent S.P. ) afaik websitea nima- kot rečeno, je bolj stara šola.

Pošlji mu mail. Čisto tako kot uslugo povej da te je poslal Brane iz "Avtomatike". :)

Tipa že nekaj let nisem videl, ravno tako njegovih napajalnikov...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Popravek, našel sem website.

Gor je tudi tisti napajalnik:
KLIK !

Stvar je totalka simpl- nobenih extra dodatkov, ampak tisto, kar naj bi delalo, baje dela solidno...
On the journey of life, I chose the psycho path.

AtaStrudl ::

Linearni (na 50Hz trafo) je "cist", ne dela nikakrsnih motenj, ampak se pri vecjih moceh zelo greje.
Dober je za manjse moci, in je zazelen za napajanje kakih delikatnih analognih vezij, radijskih sprejemnikov, mikrofonskih predojacevalcev, obdelavo ekstremno sibkih signalov kot EKG, EEG itd.


Switcher ima dober izkoristek, in je primeren za napajanje vsega, kar ne obdeluje kakih sibkih analognih signalov.

Tale, ki ga predlaga Brane je nekaksna kombinacija, ki zdruzuje prednosti (in slabosti!) obeh konceptov. Ima boljsi izkoristek kot linear in cistejso napetost kot switcer, ampak se tudi malo greje in dela malo motenj...
(Tiristorski prdregulator je v bistvu nekaksna arhaicna verzija switcherja.)

Kaksen napajalnik rabis je predvsem odvisno od tega, kaj bos z njim napajal.
Katero vozilo ti svetujem? Ja, ce rabis peljat 40 ljudi bus, za 10 ton kamenja kamion, ce bi pa rad sodeloval na F1, pa en tak bolid.

VolkD ::

Sam sem naredil napajalnik 0 - 40 V, tok maximalno 5 A. Mikrokontroler skrbi za merjenje napetosti in toka ter prikaz tega na LCD-ju. Prav tako skrbi za odčitovanje rotacijskega enkoderja s pomočjo katerega se nastavlja napetost in seveda maximalni dovoljeni tok.
Napajalnik je takorekoč imun na razne FR motnje in tako primeren tudi za napajanje radijskih postaj.
Napajalnika ne tržim !
Vsi načrti so objavljeni v revijah "elektronik.si" št 3, 5 in 6. Revije so dosegljive na spletnem naslovu http://www.elektronik.si/phpBB2/viewfor...

Material ni kritičen. Sem pa pripravljen pomagati, če se pri gradnji kaj zatakne.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

krho ::

@VolkD: Kar je v bistvu neuporabno zaradi pravila št.6. "Forum omogoča ogled in uporabo sporočilom pripete dokumentacije registriranim aktivnim uporabnikom po preteku treh dni od registracije uporabnika. Aktivni uporabnik je uporabnik s povprečno vsaj enim oddanim sporočilom mesečno."
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

techfreak :) ::

Če že imaš uporabniški račun, potem ti ni potrebno čakati 3 dni.

VolkD ::

@krho,če misliš, da boš napajalnik naredil v treh dneh, se raje ne loti.
Sicer pa je to pravilo tam, predvsem zaradi kraje intelektualne lastnine. Kup stvari se je v preteklosti namreč pojavljalo na razno raznih forumih le par sekund po objavi na elektronik.si. Zdaj to ni več mogoče, dokazovanje avtorstva je tako precej lažje.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Brane2 ::

Za to ne rabiš tridnevni zamik.

Obstajajo druga orodja.
On the journey of life, I chose the psycho path.

krho ::

Tukaj je še drugi catch in vsaj enim sporočilom mesečno! V bistvu moram sedaj jit za BZ nabijat poste na forum in upati, da mi jih admin ne bo pobrisal. Sem mislil, da sem bil registriran, pa nisem. Časi mojega ukvarjanja z elektroniko so tam cca 12-15 let nazaj. Sedaj me spet malce vleče da bi se začel ukvarajt z njo. Predvsem me mika kakšen ARM. ampak sedaj sem že offtopic.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

VolkD ::

krho je izjavil:

Tukaj je še drugi catch in vsaj enim sporočilom mesečno! V bistvu moram sedaj jit za BZ nabijat poste na forum in upati, da mi jih admin ne bo pobrisal.

Vsaj enim sporočilom mesečno povprečno. Ni treba napisati nekaj brezveze, dovolj je običajna komunikacija, pa se ti postov hitro nabere za celo leto aktivnosti. Povprečno namreč pomeni, da ni potrebno imeti post v vsakem mesecu posebej. Arm tematika je pa sploh taka, da se ti postov lahko nabere za doživljensko aktivnost.

/ontopic Od omenjenega napajalnika imam še vedno nekaj ploščic. Komplet dveh ploščic pride 8 € s poštnino vred. Škatle, hladilna rebra in transformatorji, pa so žal pošli. Če se uspeš oglasiti osebno, dobiš pa še LCD for free.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

daljaz ::

Aha, no malo bolj mi je jasno. Sem se pomenil s kolegom, ki ima malo več izkušenj in sva dognala da iščem nekaj takega:

Linearni 0-30V, 0-5A (za silo tudi 0-3A), digitalni prikazovalnik za napetost in tok (hkrati bi bilo fino), CC in CV (constant current in constant voltage, torej limiter, po izbiri), lahko je trafo ali switcher, kar je cenovno ugodneje (raje pa bi switcher)... pol so pa že podrobnosti. Pregledujem ponudbe iz Conrada / Delka (nima kaj velike izbire) / HTE / IC Elektro (Velmann, Farnell).

@Brane2,VolkD : Hvala za linke, zelo koristno! :)

A. Smith ::

"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

LuGi ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

elektronik.si forum ne deluje več?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
366766 (2107) darkolord
»

MARX GENERATOR

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
312989 (2239) VolkD
»

Uporovni delilnik-->usmernik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
144167 (3812) maticm
»

Nedelujoc ATtiny26?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142118 (1860) atasmrk
»

izdelava napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153755 (3539) Brane2

Več podobnih tem