» »

Kako omogociti Sata v Biosu

Kako omogociti Sata v Biosu

reset666 ::

Pozdravljeni,

Situacija je taka:
Mam starejsi PC, matična je ''Biostar K8T80'', notri imam 80gb IDE disk. Matična ima poleg 3,4 IDE priklopow
še 2 Sata. Uceraj sem priklopu 320gb Sata disk (WD3200AAKS) vendar mi ga PC ne zazna. Po ''googlanju'' sem
prisu do resitve, da bi blo treba to v biosih nastimat oz. neke driverje instalirat, prosim za Vašo pomoč.

Prvo bi probal to v Biosu, neki sem ze probal, samo ne dela. Rabu bi nekoga, ki je podobno tezavo ze imel, da bi mi usaj kolkortolko natancno povedal, hvala in LP folx

reset666 ::

ma dej, mislu sem, da mi bo kdo v pomoc.
hvala useeeno

aja lahko zaklenes to temo

svojo tezavo sem resu na svoj način, LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reset666 ()

IvoJan ::

lol...
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

69charger ::

Am samo desno klikneš na My Computer-Manage-Disk Managment in določiš disk in ga sformatiraš. Kaki driverji :S

reset666 ::

ma mi sploh ne zazna diska... kako da kliknem nanj ????!!!!

Duhec ::

Bolj natančno povej kje to vidiš, da ti ne zazna diska ?
Diska v raziskovalcu ne boš videl dokler ne narediš kar ti je povedal @69charger.

reset666 ::

lej niti v disk manegementu mi ga ne najde, če bi ga najdlo u disk mang. nebi
odpiral teme.

sem preveru, disk je topel, torej napajanje dela, priklop sata je tudi povezan....

fora pa je, da mi nikjer u disk managementu ne omenja ''sata'' disk, torej je
to treba verjento v biosu omogocit, vsaj js tko mislim.....


..?????

aja in na disk menegemntu mi najde:

1. notranji disk (IDE)

2. sppominska kartica

3. dvd pekač


!!!! ali je mozno, da mi prepozna dvd pekač, pri disk managementu ???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reset666 ()

logout ::

Pri takšnih starih ploščah, kot je ta tvoja, je več stvari, ki morajo biti izpolnjene, da boš lahko uporabljal SATA disk:

1) pravilen priklop diska s kabli. Poleg sata kabla še power. Če ima disk dva različna priklopa za power, ne priključiti obeh, ampak samo enega. To imaš verjetno prav narejeno.

2) tvoja plošča ima sata priklop po SATA 1 standardu. Nekateri diski na nekaterih kontrolerjih te generacije rabijo poseben jumper na disku za pravilno delovanje. Tu je lahko problem, a je verjetnost precej majhna.

3) v BIOSu osnovne plošče je treba poiskati nastavitve SATA kontrolerja in preveriti, če je nastavljen na enable. To boš moral najti sam, v manualu od plošče ne opisujejo BIOS nastavitev in ti ne morem pomagati.

4) Windows, sploh kakšen XP, ne bo prepoznal diska brez dodatne instalacije driverja za sata kontroler. V manuala piše, da ta plošča uporablja "VIA VT8237 SATA RAID controller", torej lahko driver najdeš tu. Downloadaj, instaliraj in uživaj ...

L.p., Kloko

reset666 ::

evo zdej probavam 4. varjanto, ki se mi zdi najbolj mozna, javim tkoj

jest10 ::

Najverjetneje bo kar lepo 2. opcija, ker imaš VIA čipovje. To je znana napaka, da ne zazna SATA2 diskov. Z jumperjem moreš disk nastaviti na SATA1 delovanjeGoogle da ven dosti na to temo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

reset666 ::

alora 4. varjanta ne pride u postev,,,,,


kako zdej za drugo opcijo jest10 ????

upam da me razumete ki tezim tle, samo mam u pcju 60gb disk in je premalo, a mam se 320gb ki mi ga ne
prepozna....... in usak dan brisem nekaj kar se mi ne zdi pomembno a na koncu mi lih uno rabi =///

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reset666 ()

jest10 ::

ModriN96 ::

računalnik mal grdo pogledaš pa rečeš SATA MORE delat in boš vidu da bo delal...

reset666 ::

to sem ze gledal, samo nimam unega ''jumper'' 'štifta''

in kaj bi zdej jas v bistvu rabu nardit ???

dobit ta ''jumper blocker'' al kaj drugega ????

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reset666 ()

jest10 ::

Dobiti moreš ta jumper. Pa še takrat ni 100% garantirano, da bo delalo. Pač VIA čipovje v vsej svoji lepoti;((
Kot zadnja možnost ti ostane, da vse skupej zabašeš v zunanje ohišje in priklopiš preko USBja.

reset666 ::

to sem tudi razmisljal, da bi naredu zunanji box, samo kaksne priklope bi potem rabu ???

...kako se reče temu adapterju oz. kablu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reset666 ()

Opkow ::

Imel sem eno starejso plato, na kateri sta bila 2 IDE konektorja (IDE1 in IDE2) in 2 SATA konektorja. Vendar, ko si priklopil napravo na SATA konektor, se je IDE2 avtomatsko izklopil.

Kar je v praksi pomenilo, da si lahko priklopil najvec 4 naprave na to plosco.

69charger ::

Na nekaterih platah pač SATA in IDE ne delujeta skupaj.

amigo_no1 ::

Imel sem enako težavo z enako MB in rešitev je jumper ter nastavitev diska na sata1 (oz sata 150).
Na tej MB delajo IDE+SATA diski hkrati.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stara matična ne zazna SATA diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
282071 (1311) solatko
»

Sestavljanje kište

Oddelek: Kaj kupiti
172065 (1599) sequAn
»

instalacija xpjev na 250gb disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
402285 (1648) PIII850
»

Abit NF-7s v2.0: Nastavitve BIOS-a za bootanje.

Oddelek: Pomoč in nasveti
122692 (2569) jELKO
»

SATA disk ne dela

Oddelek: Pomoč in nasveti
191855 (1522) madviper

Več podobnih tem