» »

Symbian odhaja z Nokijinih N mobilnikov

Symbian odhaja z Nokijinih N mobilnikov

Zadnji Symbian mobilnik \"višje klase\"

vir: engadget
engadget - Nokija je napovedala, da je njihov prihajajoči mobilnik N8 zadnji mobilnik iz N serije, ki bo prišel s Symbianom. Novejši njihovi mobilniki iz te serije bodo po novem prišli z MeeGo-m. Seveda pa vse ni izgubljeno za Symbian - ta se bo iz "pametnih" mobilnikov umaknil na trg telefonov, ki so bolj dostopni navadnim smrtnikom. Kako se bo zadeva razpletla bomo zagotovo še videli, zaenkrat pa kaže, da se Nokija ne bo predala brez boja za trg pametnih telefonov. Več o tem si lahko preberete na engadgetu.

19 komentarjev

Gregor P ::

So pa dolgo časa rabili, da so prišli do te ugotovitve:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

patron ::

Kar nekako pričakovana odločitev čeprav dokaj pozno so začel migat. Tale symbian bi res bil lahko boljši kot pa dejansko je. Predvsem bi lahko kaj na hitrosti naredl.

ProGTX ::

Glede na to, kako daleč je Symbian^3 od splovitve, so sistem dejansko dodobra popilili, zaradi tega se mi zdi to precej presenetljiva odločitev. Sem pričakoval, da bo podobno kot N97, X6 in podobno proti N900, torej da bodo le mobilniki tipa "internetni komunikator" imeli MeeGo. Se nam morda zaradi MeeGo-ja obeta kakšen mobilnik na x86 arhitekturi iz obratov Nokie? :D

Bor H ::

To me dejansko zanima, bo MeeGo delal na čem drugem kot x86, glede na to da ma Intel prste zraven? Zgledata pa tako S^3 kot MeeGo zelo zanimiva.

Še link za tistih 10, ki vas ni videlo tega videa MeeGota:

js osebno ::

Emm, menda je novinar Cneta narobe razumel Nokiine predstavnike... Obetajo se nam namreč vsaj še 3-4 mobilniki N8 (N8-00, N8-01, N8-02, ...) z Symbian^3. Naprej pa naj bi bili Flagshipi (najboljši mobilniki) eno leto z MeeGo-tom, drugo leto pa z bilokaterim (^3, ^4, ^5) Symbianom.

Bor H, to je MeeGo UI za tablice, pri telefonih bo drugačen...

Bor H ::

Ja ja, je drugačen, ampak ne morš trdit da bo čist druga žvau, za osnovn občutek je kr fajn tist video.

js osebno ::

Pa še, precejšna napaka v besedilu. Symbian se bo samo umaknil iz "Smetane" Nokij, še vedno bo prisoten na cenejših pametnih telefonih...

Andrejpan ::

Tole ne bo držal, v ponedeljek na MomoSlo so v Kiberpipi predstavili novi telefon N8 in Sybian 3, ki pride za novi let.

Mordecai ::

Edino prav. Symbian je že v redu ampak "pameten" pa sploh ni. Na symbianu pišem sms 2x več časa kot sem ga na klasičnem S40 os-u od Nokie.

Bor H ::

Če odšteješ aplikacije je v samem bistvu Symbian pametnejši od trenutne konkurence, njegov glavni problem je nestabilnots in počasnost.

js osebno ::

Glavni in hkrati edini problem je UI...

Bor H ::

UI je dost vredu, problem je njegova neodzivno in nestabilnost. To je dejansko edina zadeva zarad katere se jezim na mobitel.

ozbolt ::

Meni je symbian uredi Oo... Aplikacije ka jih nucam, kliče pa tut kokr hočem.

Sam nevem kdo bo zdej N8 kupu če bodo usi kasnejši z MeeGom, ker ne bo developerja ka bo naredu aplikacijo za Symbian više...

Apofis ::

Ah, dejte no pretiravat! Od različice 9.2 deluje symbian zelo fajn...no razen če maš odprtih taužnt aplikacij...sam pol je pa že ram problem

Gregor P ::

Saj za navadne t.i. "neumne" telefone je symbian čisto v redu; tako imajo tudi ti telefoni kar nekaj naprednih funkcij, ki uporabniku tu in tam prav pridejo; ne vidim pa možnosti za symbian v segmentu pametnih mobilnikov, ki naj bi bili praktično mini potovalni računalniki z možnostjo telefoniranja?:8) Na takšnih napravah pa le potrebuješ nek OS, ki je skorajda, če ne že kar na ravni OS-ov na pravih "namiznih" računalnikih (seveda pač ustrezno optimiziran).

Zakaj bi se neko podjetje trudilo in želelo prikrojiti nek symbian (ki že v štartu, zasnovi ni bil nikoli mišljen za to) za te napredne naprave, če je pa očitno boljše ustvariti, razviti nov OS oz. uporabiti kakšnega bolj ustreznega, ki je že na trgu.

No, in nekako do te ugotovitve, je končno prišla tudi Nokia sama:D ... le da mi kljub temu ni jasno, kako je lahko tako veliko podjetje storilo tako veliko napako v tem segmentu naprav (in kaj si mislijo o tem lastniki oz. delničarji)?!?;((
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

PrimozR ::

Bor H je izjavil:

To me dejansko zanima, bo MeeGo delal na čem drugem kot x86, glede na to da ma Intel prste zraven? Zgledata pa tako S^3 kot MeeGo zelo zanimiva.

Še link za tistih 10, ki vas ni videlo tega videa MeeGota:

Zakaj pa ne bi delalo na ARMu? :) Itak je Linux kernel, lahko notri vržejo kar čejo. Pa Nokiina veja razvoja je prinesla ARM podporo.

Andrejpan je izjavil:

Tole ne bo držal, v ponedeljek na MomoSlo so v Kiberpipi predstavili novi telefon N8 in Sybian 3, ki pride za novi let.

Kaj pa tukaj ne bo držalo? Spet nekdo ni prebral novice?

ozbolt je izjavil:

Meni je symbian uredi Oo... Aplikacije ka jih nucam, kliče pa tut kokr hočem.

Sam nevem kdo bo zdej N8 kupu če bodo usi kasnejši z MeeGom, ker ne bo developerja ka bo naredu aplikacijo za Symbian više...

Qt. Nokia je z razvojem ciljala, da bi enkrat prevedena aplikacija delovala tako na Symbianu kot na Maemo oz. MeeGo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

djurodrljaca ::

PrimozR je izjavil:

Qt. Nokia je z razvojem ciljala, da bi enkrat prevedena aplikacija delovala tako na Symbianu kot na Maemo oz. MeeGo.


Ni res. Cilj je to, da napišeš kodo enkrat in jo prevedeš za vsako platformo. Na primer napišeš aplikacijo za MeeGo in jo prevedeš z x86 ali ARM prevajalnikom za Linux (MeeGo), ko pa imaš enkrat delujočo aplikacijo, pa jo samo še prevedeš s Symbian prevajalnikom in bi morala potem delati tudi na Symbian telefonu brez sprememb v kodi...

(v resnici bi bilo mogoče potrebno kakšno malenkost spremeniti - kakšne poti, razne omejitve itd.)

js osebno ::

djurodrljaca je izjavil:

Ni res. Cilj je to, da napišeš kodo enkrat in jo prevedeš za vsako platformo. Na primer napišeš aplikacijo za MeeGo in jo prevedeš z x86 ali ARM prevajalnikom za Linux (MeeGo), ko pa imaš enkrat delujočo aplikacijo, pa jo samo še prevedeš s Symbian prevajalnikom in bi morala potem delati tudi na Symbian telefonu brez sprememb v kodi...

(v resnici bi bilo mogoče potrebno kakšno malenkost spremeniti - kakšne poti, razne omejitve itd.)

Malce drugače... QT je integriran, zato ponavadi prilagajaš samo UI (ni prevajanja spljoh)..

djurodrljaca ::

Do sedaj sem se profesionalno ukvarjal s programiranjem v Qt za Embedded in Desktop Linux ter za Windows približno leto in pol, pred tem sem pa tudi doma malo igral s Qt programiranjem, tako da dobro vem kako se z njim dela.

Če zanemarimo detajle so Qt programi zelo podobni navadnim C++ programom in če želiš narediti program za recimo Linux in Windows ter po možnosti še razne kombinacije z ARM ali x86 arhitektur moraš za vsak operacijski sistem prevesti program, ampak je prednost Qt-ja, da v primeru da si uporabljal izključno Qt knjižnice, ni potrebno spreminjati kode, ampak samo ponovno prevedeš program.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nokia pripravlja Meltemi, operacijski sistem za cenovno ugodne mobilnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
6214743 (12958) Tody
»

Nokia bo spremenila sistem poimenovanja

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
186757 (4620) Omen3
»

Nokia N8 vs Apple iPhone 4 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10025572 (23565) MrX
»

Nokia World: Nokia N9 je pravzaprav E7

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
326733 (5370) Elvin
»

Prve slike iPhone ubijalca iz Nokie (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
9014218 (9256) Keyser Soze

Več podobnih tem