» »

V katere delnice investirati denar

V katere delnice investirati denar

dronyx ::

Gospodarska kriza je po moje hkrati tudi izvrstna priložnost za naložbo denarja v delnice, ker so običajno takrat mnogi vrednostni papirji na najnižji ravni (vsaj v daljšem časovnem obdobju) in bodo zanesljivo na daljši rok zrasli, ker nobena kriza ni trajala večno.

Recimo da imate na voljo neko omembe vredno vsoto denarja (par 10.000 €) in bi ga investirali radi v delnice. Katere papirje bi izbrali?

Jaz bi se odločil predvsem za delnice podjetji, ki imajo pomemben tržni delež v določenem segmentu, se ukvarjajo s perspektivno dejavnostjo in so poceni v primerjavi s preteklim obdobjem.

Recimo tak šolski primer se mi zdi je bila delnica AMD.

Ko je bila nekje na začetku leta njena vrednost 2 USD mi je bilo jasno, da je to sanjska priložnost za nakup. Drugi največji proizvajalec mikroprocesorjev za PC in eden izmed dveh vodilnih proizvajalcev grafičnih kartic pač ne more biti dolgoročno penny stock. In danes je delnica res že na 8 USD, je bila pred kratkim pa tudi že skoraj 10 USD. Kdor jo je marca 2009 kupil za 2 USD je tako naredil prej kot v letu dni 500 % donos!
  • spremenil: dronyx ()

Tody ::

Karaya 52 ::

Ojoj, sem letalski navdušenec, pa mi na kraj pameti ne pade da v teh razmerah kupim delnice Aerodroma Ljubljana. Zakaj misliš da so delnice IT podjetij v tej gospodarski fazi best buy? Po prebranem sodeč te zanima vlaganje na kratek rok, očitno pa nimaš dovolj znanja ker sprašuješ na forumu. Idealna kombinacija za bankrot. Izogibaj se borze, če te zanima pa eno leto simuliraj nakupe na papirju. Članarina v knjižnici je pod 10EUR, za začetek bo to najbolj donosna naložba.

bluefish ::

Energetika zna bii tudi zanimiva - sploh kar se tiče "green" tehnologij in glede na evforijo okoli okolja?

Zeberdee ::

Tody ::

kratkoročno res... srednje pa se splača v IT vlagat. Samo kratkoročni biznisi so itak zelo tvegan posel.

Icematxyz ::

Kratkoročne naložbe in "čas vročih namigov" za množice ne vem če je trenutno aktualna zadeva!

dronyx ::

@Tody: Tole našteto so vse delnice velikih IT igralcev, v katere zanesljivo ne vložim niti 1 USD. Vse te delnice po moje nimajo možnosti za neko večjo rast (par % me ne zanima, ker toliko dobim na banki obresti), če bo kriza tipa W (kar verjetno bo), se lahko zgodi, da bodo čez leto vse bistveno nižje kot danes. So se pa glede na recesijo vse te naštete delnice tudi blazno hitro pobrale in dosegle vrednosti izpred nekaj let.

V bistvu bi jaz potreboval nek napredni iskalnik delnic, kjer bi lahko nastavil več kriterijev in bi mi potem padle ven primerne delnice. Najprej bi pa iskal penny stocks. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Tody ::

hja ti in vsi borzni posredniki :) Ti bi seveda freeware ane ;) finance.google.com pa zdrava pamet...

dronyx ::

@Tody: Jaz sicer se v to področje nikdar nisem poglabljal, ampak zdrava kmečka pamet mi pa pravi recimo tole: Če jaz množim število delnic neke firme kot je GOOG (Google) z vrednostjo tečaja te delnice, dobim tržno kapitalizacijo v milijardah USD. Potem pa pogledam letne prihodke in dobiček ter to primerjam. Dostikrat se izkaže, da gre za fantastično napihnjene vrednosti delnic in da se prodaja v bistvu vapourware, kar je sploh značilno za razne web firme, ki še ne vedo, kaj jim bo sploh prinašalo denar (recimo tipa Facebook, Twiter...).

Tole je morda tudi poučna zadeva (podjetja z največjo izgubo tržne vrednosti) za potencialne investitorje. Riziko seveda pri delnicah je in to zelo velik, sploh na kratki rok. Ampak gre pa lahko v obe smeri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Tody ::

Hja, podjetja ki so utečena vrjetno ne rabijo kaj dosti novega kapitala kajne? Pravtako od njih ni pričakovati kakega blaznega vzpona prav tako ne padca.

Google se močno širi in seveda zato rabi denar. Torej bo še nekaj časa povpraševanje po njegovih delnicah oz vabil razne investitorje, razen če ga kak hud oddlok države ne prizadane, bo to podjetje rastlo še kake 10 let. Kakšnega ENRONA vrjetno ni zadaj ali pač? To je tveganje ki ga moreš vzet v zakup.

Da bi človek zaslužil kak fajn denar na kratki rok pa se tud da, samo je treba veliko dela vložit v to imet dober instinkt in jajca takrat ko jih ostali nimajo ;)

dronyx ::

Po moje Google raste na borzi zato, ker pač investitorji vanj religiozno verjamejo. Če bi rabil svež kapital, bi izdajal nove delnice, kar pa mislim da ne. Tu se gre samo za stavo, koliko so pripravljeni vlagatelji plačati za njihovo delnico in ta denar ne gre googlu, razen seveda v primeru, če ne odprodaja lastnih delnic. To pa firme tudi redko počnejo, ker če bi to počele na veliko, se njihovi tečaji sesujejo, česar pa nočejo. Prej gre za obraten proces, da odkupujejo na borzi lastne delnice in tako umetno vzdržujejo tečaj!

Na zgornjem linku na povzetek Forbsove raziskave največjih looserjev so podatki tudi za MSFT (Microsoft):

Izguba tržne vrednosti: 390 milijard dolarjev

Najvišja tržna vrednost: 642 milijard dolarjev (september 2000)

Trenutna tržna vrednost: 252 milijard dolarjev

Microsoft, ki ga obvladuje Bill Gates, je tudi po poku tehnološkega balona ostalo drugo največje ameriško podjetje glede na tržno vrednost. Konec leta 2008 je podjetje priznalo, da je v prejšnjih petih letih porabilo okoli 115 milijard dolarjev za odkupe lastnih delnic in vzdrževanjem njihove vrednosti.
Na seznamu je pa še serija tehnoloških delnic od Intela, Cisco, AOL, Nortel, Lucent...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

GregiB ::

PMSM se zadeve lahko lotiš na dva načina.... En način je strokoven, porabiš dneve, tedne, mesece tuhtanja in analiziranja da najdeš par "zlatih" delnic in potem "skočiš gor"... Lahko pa na steno prilepiš tečajnico npr. Wall Street Journala, vanj zalučaš 3-5 pikad in kupiš tisto, kar si zadel...
Učinek je baje pri drugi opciji praviloma ugodnejši...

Pikado v Wall Street Journal
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

dronyx ::

@GregiB: Ideja s pikadom mi je definitivno boljša, samo se bojim, da bi poškodoval pregrešno drag 26" monitor, ki me je stal 1/10 cene kvadratnega metra penthouse stanovanja v Celovških dvorih.8-O

Tody ::

Sej je reku da daš na steno ne na monitor :) Če si ne moreš privoščit izpisa ene spletne strani pol se pa res ne poskušaj v tem :)

Valvoline ::

dronyx je izjavil:

Gospodarska kriza je po moje hkrati tudi izvrstna priložnost za naložbo denarja v delnice, ker so običajno takrat mnogi vrednostni papirji na najnižji ravni (vsaj v daljšem časovnem obdobju) in bodo zanesljivo na daljši rok zrasli, ker nobena kriza ni trajala večno.

Recimo da imate na voljo neko omembe vredno vsoto denarja (par 10.000 €) in bi ga investirali radi v delnice. Katere papirje bi izbrali?

Jaz bi se odločil predvsem za delnice podjetji, ki imajo pomemben tržni delež v določenem segmentu, se ukvarjajo s perspektivno dejavnostjo in so poceni v primerjavi s preteklim obdobjem.

Recimo tak šolski primer se mi zdi je bila delnica AMD.

Ko je bila nekje na začetku leta njena vrednost 2 USD mi je bilo jasno, da je to sanjska priložnost za nakup. Drugi največji proizvajalec mikroprocesorjev za PC in eden izmed dveh vodilnih proizvajalcev grafičnih kartic pač ne more biti dolgoročno penny stock. In danes je delnica res že na 8 USD, je bila pred kratkim pa tudi že skoraj 10 USD. Kdor jo je marca 2009 kupil za 2 USD je tako naredil prej kot v letu dni 500 % donos!

Bullshit.
Lahka bi cena delnic padla iz 2usd na 0 in AMD lepo šel v stečaj.Mislim da bomo kmalu imel še večjega borznega zloma kod pred leti.Cajt bo pokazal če sem prav ali ne.Dobra polovica podjetij je v rdećih številkah.

dronyx ::

@Valvoline: Drugega največjega izdelovalca mikroprcesorjev in edinega resnega konkurenta Intelu si verjetno nihče ne bi upal poslati kar v stečaj. To je tako, kot da pri nas pošlješ v bankrot NLB. Malo verjetno, se ti ne zdi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

zee ::

Off-topic, vendar vseeno: Zakaj NLB ne bi šel v stečaj/bankrot? To big to fail?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zheegec ::

Stečaj != likvidacija. Saj obstajajo tudi druge možnosti, da delničarji izgubijo ves svoj vložek.

Zee - konec koncev država garantira za vloge v NLB (kolikor vem sedaj celo 100% ne glede na znesek), tako da je vseeno bolje, če ne propade. Vsaj dokler se ne nehamo iti komunizma.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Valvoline ::

@onyx
Remember Enron ?

Zgodovina sprememb…

zee ::

Vsaj dokler se ne nehamo iti komunizma.


Žal imaš prav, vendar zaenkrat nič ne kaže, da se bomo kmalu nehali it komunizem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

ABX ::

Malo hijack teme.

Katero web stran priporočate za kupovanje delnic na zelo dolg rok?

Namreč imam nekaj denarja na strani in namesto da bi ga vezal na banki bi raje kupoval delnice.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Tilen ::

Kje bi pa kupoval? Pri nas ali v tujini?

Nizkocenovni ZDA broker

Kam ta trenutek s 30KEUR na daljsi rok?

Katere delnice pa želiš kupiti, če ni skrivnost?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

ABX ::

Sem razmišljal na kak IBM ali kaka podobna firma. Se ne gre za borzno špekulacijo, ampak zato da imam denar nekje ki mu vrednost ne bo padala (banke).

Za IBM se je v zadnjih 10 letih vrednost dvignila za 100% in letno izplačujejo 2%. Zato pa iščem neko družbo ki je vredna zaupanja kjer preko njih bi nabavil delnice.
http://www.wolframalpha.com/input/?i=ib...

Če pa napačno razmišljam bi rade volje slišal kako pripombo.

Glede lokacije nakupa mi dol visi, samo da so zaupanja vredni, imajo zgodovino in dober web vmesnik.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Tilen ::

Pomembno je, da imaš sredstva tudi razpršena. Vsa jajca v eni košari so lahko zelo slaba ideja. Poleg IBM še potrebuješ kakšno vodilno podjetje iz katerega drugega sektorja. Bolj kot razpršiš, manjša je verjetnost, da gre vse v franže. Najdi eno tujo banko, ki posluje pozitivno in ima tudi trgovalno platformo. Potem pa primerjaj storitve glede na to kar potrebuješ. Poglej kateri so vsi sektorji in najdi vodilna podjetja v določenem sektorju. S tem bistveno zmanjšaš tveganje. Izberi vodilna podjetja iz najbolj perspektivnih panog.

Basic Materials
Conglomerates
Consumer Goods
Financial
Healthcare
Industrial Goods
Services
Technology
Utilities
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

ABX ::

To mi je jasno, plan je da vložim tot denarja v neko firmo in potem najdem naslednjo.

Ampak point debate je, kdo je zaupanja vreden da preko njega poslujem?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Isotropic ::

Zato pa iščem neko družbo ki je vredna zaupanja kjer preko njih bi nabavil delnice.

alta invest, KD posredniska druzba
kaj veliko izbire v slo itak nimas. moram pa reci, da so kar fajn gor sle ja.

Zgodovina sprememb…

Dzuro10 ::

Očitno je trenutno vroča delnica aerodroma ljubljana

Jerry000 ::

Malo da obudim temo. Kje in kako se sploh kupi delnice? Na primer od google, google alphabet, microsoft,...?

Tilen ::

Potrebuješ trgovalni račun in denar. V iskalnik izbrane platforme vpišeš ime podjetja ali ISIN kodo in kupiš / prodaš.


Microsoft US5949181045
Alphabet US02079K1079
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Sergio ::

@Tilen: Pri komu imas odprt trgovalni racun, ce ni skrivnost?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Tilen ::

Preveri ZS.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Jerry000 ::

Mogoče sej tudi narobe vprašal, torej če se imam za nooba, kje ustvarim trgovalni račun? So kaki keči? Lahko tudi ZS pošlješ

Tilen ::

Pri nas imaš precej ponudnikov teh storitev. En od ponudnikov je recimo Alta. V tujini je še precej več ponudnikov in ni se potrebno omejiti na Slovenijo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Jerry000 ::

Tilen je izjavil:

Pri nas imaš precej ponudnikov teh storitev. En od ponudnikov je recimo Alta. V tujini je še precej več ponudnikov in ni se potrebno omejiti na Slovenijo.

Sej to, nebi se rad na SLO omejil :). Zato me zanima keri je "najboljši" za delnice ala google, facebook, alphabet in podobni...če je smiselno vložiti v te

Tilen ::

Žal odgovora na to vprašanje nimam. Praviloma bi moral vsak ponudnik omogočati nakup teh papirjev, tudi slovenski.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Bellzmet ::

Če je smiselno vložiti v te boš videl ob prodaji, ne ob nakupu :)

Invictus ::

Jerry000 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Pri nas imaš precej ponudnikov teh storitev. En od ponudnikov je recimo Alta. V tujini je še precej več ponudnikov in ni se potrebno omejiti na Slovenijo.

Sej to, nebi se rad na SLO omejil :). Zato me zanima keri je "najboljši" za delnice ala google, facebook, alphabet in podobni...če je smiselno vložiti v te

Če bi to vedeli, ne bi zdaj tukaj pametovali ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

retrz ::

Jerry000 sam imam zaenkrat odprt račun pri OptimTrader in moram reči da sem zaenkrat zelo zadovoljen, ko sem se odločal pri kom izmed slovenskih ponudnikov bi odprl trgovalni račun, sem se pri nekaterih kar zmrazil ko sem pogledal njihove stroške in provizije (alta in podobni).
Sam se tipa buy&hold vlagatelja oziroma dividend growth investor, torej ko imam denar oziroma se mi naberejo dividende ponovno kupim paket delnici, ki se mi takrat zdijo najbolj ugodne, lahko so to spet iste delnice ki jih že imam.
Če bi z delnicami bolj pogosto trgoval (day trading), bi se odločil za kašnega tujega ponudnika. btw OptimTrader je v bistvu Interactive Brokers "v slovenski preobleki".


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj storiti z delnicami/obveznicami ob ukinitviregistrskih računov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713964 (9803) konspirator
»

V kateri sklad vložiti?

Oddelek: Loža
398946 (6808) Spajky
»

Vlaganje - Vrednostni papirji (delnice)

Oddelek: Loža
405472 (3473) zavajon

Več podobnih tem