» »

Največji otok v jadranskem morju?

Največji otok v jadranskem morju?

Double_J ::

Baje da ne vemo kateri je, madona a res ne znajo izmerit?

:))
Dve šivanki...

Okapi ::

Krk in Cres sta praktično enako velika, površino tako zapletenih teles pa ni preprosto izračunat. Ampak to je stara zgodba. Do leta 2005 je veljal Krk za največjega, takrat so pa ugotovili, da je Cres malenkost večji. A je sedaj kaj novega?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Double_J ::

With an area of 405.78 km², Cres is, together with Krk, which is the same size (but thought to be the largest for years), the largest Croatian island.

Krk is, together with Cres the largest Adriatic island, with an area of 405.78 km², and also the most populous one, with numerous towns and villages totalling 17,860 (2001). Although recent student surveys pointed that Cres is the largest Croatian island, most recent official data show they are the same size.


Najprej je bil Krk večji, potem Cres, sedaj pa sta oba 405.78 km^2.

Ni preprosto računat, ampak dovolj preprosto da bi ugotovili kateri je večji, ker ne verjamem da sta tako zelo podobna po velikosti, kot je neka računska napaka. En naj pošteno izmeri in izračuna zadevo!
Dve šivanki...

Okapi ::

Pri površini moraš upoštevati tudi relief in površino lahko izmeriš samo tako natančno, kot sta otoka skartirana. Vprašanje, če lahko izmerijo na 1000 m2 natančno. Razmerje je podobno, kot če bi metrsko palico izmeril na stotinko milimetra natančno.

Je pa zanimivo že to, da sta dva sosednja otoka tako enako velika.

O.

Double_J ::

Jaz menim, da je potrebno zgolj zelo natančno poslikati, sliko pretvoriti v program, ki izračuna površino.
Dve šivanki...

Yohan del Sud ::

Hm. Če upoštevaš še plimo in oseko imamo še dodaten 3d problem. Katerega otoka je več ob plimi in oseki. Kako izmerit nek median. Uh, pa še globalno segrevanje in splošno višanje gladine moreja... Ekola. Kracionisti (če je sploh kaki tu) - dokaz da se motite! :)
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Jaz menim, da je potrebno zgolj zelo natančno poslikati
Narobe misliš. Če bi bil otok ploščat, bi to šlo, relief pa doda nekaj k površini. Pa tudi po tvoji metodi je natančnost omejena z natančnostjo fotografiranja. Če hočeš 400 km2 izmerit na 0,001 km2, bi moral fotografirati cel otok z metrsko ločljivosti (če se nisem kje zmotil v računanju:-).

In dejansko je lahko en otok večji ob plimi, drugi pa ob oseki, odvisno kako strme so obale.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Double_J ::

Krk se donedavno držao najvećim otokom Jadranskoga mora, a otok Cres je bio na drugome mjestu sa samo nekoliko četvornih kilometara razlike u površini. No, kako nam je objasnio profesor geografije Danijel Jukopila, prema službenim statističkim podacima iz 2008. godine, površina je oba otoka jednaka te iznosi 405,78 četvornih kilometara. “To su jedina dva otoka na kojima su obavljena nova mjerenja i novi su rezultati drukčiji od dosadašnjih, vjerojatno zato što su i nova mjerenja sve točnija. Koji će otok biti veći u budućnosti? Pretpostavka je da će to biti Cres jer je strmiji, pa će eventualno povećanje razine mora potopiti veću površinu Krka nego Cresa”.


Po podatkih iz 2008 sta enaka na decimalki, ki je 10 000m^2. Tle je še dosti rezerve, še za eno decimalko.

Ja zaradi naraščanja morja naj bi bil Cres v prihodnje večji. Samo vprašanje, če bo morje naraščalo.

Ma ne Okapi, to merijo kot bi bila ploščata seveda.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Okapi ::

Potem je izračun že v osnovi napačen. Cres je precej hribovit, najvišji vrh ima nekaj več kot 600 m, to po mojem že kar nanese nekaj tam na drugi decimalki.

Sicer pa še vedno ostane vprašanje, ali sta otoka dovolj natančno poslikana in digitalizirana.

O.

Double_J ::

Lej... kolikor vem se pri otoku vedno meri "koliko morja zaseda". Sicer pa Cres in Lošinj sta bila verjetno en otok, pa so pri Osorju tisto verjetno prekopali mar ne?

Sicer pa še vedno ostane vprašanje, ali sta otoka dovolj natančno poslikana in digitalizirana.


Sta, do tiste druge decimalke iz leta 2008, saj so na novo merili. Bo pač treba še bolj merit.:D
Dve šivanki...

Okapi ::

pa so pri Osorju tisto verjetno prekopali mar ne?
Ja, že Rimljani.

O.

USS Liberty ::

mene so nekoč v šoli učili, da je Krk največji otok na Jadranu...
zdaj pa kot vidim to baje sploh ni res...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

jype ::

En kvadratno-kilometerski polder naj naredijo na enem od otokov, pa ne bo več dvoma!

ahac ::

Ampak, jype... na katerem? :))
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

jype ::

Coin flip?

gzibret ::

Še bolj se bodo zaplezali, ko bodo hoteli ugotovit, kateri otok ima najdaljšo obalo >:D
Vse je za neki dobr!

denabiker ::

ma dajte no, ne me basat, da sta na decimalke enaka.

IceIceBaby ::

Koga briga kateri je večji in zakaj je sploh pomembno?

Resno sprašujem. Jaz ne vidim nobene uporabne vrednosti v tem, ampak mogoče sem kaj spregledal.

Double_J ::

Ja no malo glupo, da ne moreš vedeti kateri je največji otok v Jadranskem morju. Kot nebi vedeli katera je največja država jugovzhodne Evrope.

Pa predvsem gre za to, kako dobro znamo rešiti nek matematičen problem.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

jype ::

Matematičen problem?

To je metodološki problem, ne pa matematičen.

IceIceBaby ::

Ok, matematični, metodološki, whatever. Mene zanima zakaj bi tratili resurse za rešitev problema, ki nima praktične vrednosti za človeštvo.

Double_J ::

Kje pa je tista meja kaj je smiselno in kaj ne, pri meritvah? Otokov naj sploh nebi merili, tudi držav ne?
Dve šivanki...

jype ::

Double_J> Otokov naj sploh nebi merili, tudi držav ne?

Zakaj bi pa države merili? Isti razlog kot pri penisu?

Double_J ::

Pol pa ne vem, kako bi arbitražna sodišča delovala, če nič nebi bilo izmerjeno.

Zdej, ko očitno ne poznate odgovora na vprašanje, ste se začeli spraševati o smiselnosti vprašanja.;)
Dve šivanki...

nejcek74 ::

Osor je med Cresom in Lošinjem, ne pa med Cresom in Krkom

Double_J ::

Osor je med Cresom in Lošinjem, ne pa med Cresom in Krkom


Sicer pa Cres in Lošinj sta bila verjetno en otok, pa so pri Osorju tisto verjetno prekopali mar ne?


Saj sem napisal tako... če to nebi prekopali bi bil Cres bistveno večji od Krka.
Dve šivanki...

BigWhale ::

Se dobr, da so nardil panamski prekop, ce ga ne bi, bi bla amerika najvecja celina, a ne? :>

Okapi ::

Še bolj se bodo zaplezali, ko bodo hoteli ugotovit, kateri otok ima najdaljšo obalo
To je pa Pag. Čeprav seveda dolžine obale niso merili fraktalno.

Isti razlog kot pri penisu?
In zdaj nam boš tu lagal, da si ga še nikoli nisi izmeril?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

zerox ::

BW wiki pravi, da se motiš.
Evrazija
Amerika

Me je pa wolfram alpha razočaral pri primerjavi .. :>

jype ::

Okapi> In zdaj nam boš tu lagal, da si ga še nikoli nisi izmeril?

Vsak dan to počnem, pa še vedno ne vem čemu :)

perci ::

Kar se osek tiče sploh ni problem, ker se pač meri od temeljne črte. Če pa ni temeljne črte, se pa meri od povprečja najnižjih vod. Simpl.

Double_J ::

Okapi, jype.

Vaju bomo pa na Susak odložili, ko sta približno tako v sorodu, kot prebivalci tega otoka.;((
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

BigWhale ::

BW wiki pravi, da se motiš.
Evrazija
Amerika

Me je pa wolfram alpha razočaral pri primerjavi .. :>


Hm, saj ni bil smisel primerjave v tem, da bi amerika dejansko bila potem najvecja celina. :)

Nagi Bator ::

Koiko je meni znano, so te otoke prvic natancneje izmerili Avstrijci (Avstroogrska).
Od takrat je Krk veljal za vecjega, vendar je dejstvo, da takrat v povrsino otoka niso bile vstete vodne povrsine!
Cres ima namrec v svoji notranjosti Vransko jezero, iz katerega se sicer zajema pitna voda za Cres in Losinj.
Povrsina tega jezera je danes pristeta k skupni povrsini otoka in ta "nova" vsota je prakticno identicna s povrsino
sosednjega Krka. Zaradi tega se danes oba otoka obravnavata kod enako velika,
je pa itak vsakemu jasno, da enako velika ne moreta biti.

msjr ::

Takole je: če imata otoka enako površino se šteje za večjega tisti, ki ima večjo povprečno nadmorsko višino.

Ergo Cres je največji otok.

PacificBlue ::

Cres je dolga leta je veljal za drugi največji hrvaški otok po površini, vendar so zadnja merjenja (2006) pokazala, da je nekoliko večji (405,70 km?) od Krka (405,22 km?).


vir: wikipedia

Okapi ::

Ja, pač nimajo najnovejšega podatka, da imata oba 405,78 km2. Kolikor pač ta podatek drži.

O.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kampiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110240 (1322) Mato989
»

Morje hrvaška? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9428600 (2231) Pithlit
»

Poceni počitnice =) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5222354 (8455) shadeX
»

roadtrip, kampiranje in šnorklanje hrvaška

Oddelek: Loža
235407 (4491) krneki0001
»

Malo samote na hrvaški obali ... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5121426 (19305) msjr

Več podobnih tem