» »

Nov WD 640GB Black...zašvicu. Full...

Nov WD 640GB Black...zašvicu. Full...

ManDriver ::

Torej. Nabavil sem zgoraj omenjen 5.25' disk, ga zmontiral v alu ohišje Chieftec in priklopil preko eSata na comp. Skrbi pa me relativno visoka temperatura diska, saj ta znaša od 46 - 48 stopinj celzija. Ali bi me moglo skrbet? Mi je jasno, da Black serija dela na nekoliko višji temperaturi zarad svojih performansov, ampak se mi vseeno velik...

Lp, ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Saladin ::

Chieftec ohišje bi moralo omogočat montažo ventilatorja pred diskom.
Nabavi najtišji ventilator z krogličnimi ležaji (ali kontrolnik obratov) pa je zadeva rešena.

Vsem performance diskom se svetuje dodatno hlajenje.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Kron ::

Nabavil sem zgoraj omenjen 5.25' disk

Verjetno misliš 3,5˝ disk.


Malo o odpovedi diskov:

Verjetnostna gostota odpovedi in AFR v odvisnosti od temperature diska:




Lahko si prebereš tole temo.



Drugače pa za WD piše:
Temperature (Metric)
Operating -0° C to 60° C
Non-operating -40° C to 65° C
=**=C64=**=

Kron ::

Mogoče še za referenco:

WD Blue 640 so imeli poleti (sobna T = 27°C) tam okoli 42°C pa še ventilator (12cm @ 2000rpm) jih je hladil, samo je pa res, da so tesno skupaj v ohišju.
=**=C64=**=

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kron ()

ManDriver ::

Hvala vsem za odgovore !
@Saladin: res je, to ohišje omogoča montažo 25mm ventilatorja pred disk, vendar se mi zdi da bi bil to bolj Blažev žegen. Plus to, da jih je relativno težko za dobiti...

@kron: ja, 3,5" sem imel v mislih. Googlovo "raziskavo" sem si že prej ogledal, vendar pa ne pojasnjije pogostosti odpovedi diska z višjo temperaturo (vsaj tam nekje do 60 stopinj ne).

Torej, za pustiti tako kot je...

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Saladin ::

res je, to ohišje omogoča montažo 25mm ventilatorja pred disk, vendar se mi zdi da bi bil to bolj Blažev žegen. Plus to, da jih je relativno težko za dobiti...

Kaj ti je važneje: strošek za en ventilator + poštnina ali crknjen disk z izgubo podatkov?

Za disk je že majhen pretok zraka dovolj.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

ManDriver ::

Agree. Proizvajalec sicer tudi navaja, da obstaja možnost montaže 2,5 cm ventilatorja. Samo ni mi jasno, kako ga povezat z napajanjem (iz kje?)
LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Saladin ::

Pokaži sliko ali povej točen tip ohišja, pa bo ata google znal pomagat.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

solatko ::

Diski imajo v ohišju dosti krajšo delavno dobo, kot v računalniku, saj se po navadi prenašajo sem in tja, se neprimerno bolj grejejo in skratka, za shranjevanje podatkov ni priporočljivo, saj bo po navadi tisti disk v računalniku delal dosti dlje, kot prenosni (izkušnje iz prakse).

ManDriver ::

@Saladin: Chieftec Black Box, 3.5" HDD enclosure, CEB-35S. Sem že Guglal, vendar nič oprijemljivega.
http://www.chieftec.com/blackbox-b.html

@solatko: Prenosljivost ni problem, ker je v bistvu pri miru. Black serijo sem vzel ravno zato, ker naj bi bila slednja bolj trpežna.

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

solatko ::

Tudi, če se nič ne premika, ravno zaradi gretja, zdržijo diki v boxih dosti manj časa, kot v ohišju.

R O N I N ::

Moj ma stalno 46-50°C.

Zgodovina sprememb…

ManDriver ::

Moj ma stalno 46-50°C.


A v ohišju računalnika ali diska?

Lp,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

R O N I N ::

V ohišju diska verjetno, tako kaže occt. Imam ga pa v 5,25'' reži, montiranega z blažilcem tresljajev.

Tiste temperature, ki jih je navedel Kron, pa pomenijo območje temperature v katerih disk normalno deluje, oziroma se ne poškoduje.

Zgodovina sprememb…

ManDriver ::

Za foro sem ga zdej zmontiral v kišto računalnika (v edino še prosto režo) in po cca. 1h obratovanja pomeril temperaturo. Presenečen - "spoštljivih" 35 stopinj Celzija. Ne bi si mislil, da bo takšna razlika. Je pa res, da imam kišto relativno dobro prezračeno (1x12 spredaj, 1x8 zadaj). Zanimivo je to, da pa se npr. Toshibin disk 1TB (uporabljam za backupe) praktično ne greje, pa je ravno tako v alu ohišju (notri je WD Green). Zaključek te zgodbe je najmanj ta, da Black serija ni najboljša varianta za uporabo kot zunanji disk.

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Fizikalko ::

Glede na sliko, ki jo je prilepil Kron, izgleda, da je idealna temperatura oktog 40, nizke temperature pa celo precej bolj škodujejo kot visoke. WTF?

R O N I N ::

@Fizikalko: To je območje zunanjih temperatur v katerih disk, ipod, kavni mlinček itd. optimalno delujejo. Večina naprav je narejenih za delovanje pri sobni temperaturi, medtem ko so računalniške komponente prilagojene za nekoliko višje temperature, katere prispevajo druge komponente. Normalno, da naprava z mehanskimi deli pri nizkih temperaturah ne deluje več tako kot mora. Poleg temperatur na delovanje naprav vpliva zračni tlak, se pravi nadmorska višina.

Fizikalko ::

Zakaj se torej vsi, ki imate med 40 in 40 stopinjami, živcirate in želite ohladit na pod 35?

AapocalypseE ::

Moj star Seagate 160GB ma ta trenutek 27°C. Nov Samsung F3 500GB pa ima 24°C.

R O N I N ::

A to imaš vključeno funkcijo S.M.A.R.T. in potem vidiš dejansko temperaturo prek senzorja v disku al kako drugače?

M-XXXX ::

Zakaj se torej vsi, ki imate med 40 in 40 stopinjami, živcirate in želite ohladit na pod 35?

Jaz imam svoje v "serverčku" na 50 do 60C pa se nič ne sekiram. Če jih bo pobralo jih bo pa pobralo (Saj za to je pa garancija). Raje imam lepo zavite ter tihe, kot pa "nage" ter glasne:D

R O N I N ::

Mah men se zdi, da je med 40 in 60°C normalna temperatura diska. Tud WD passport se sčasoma segreje in če je plastično ohišje toplo na dotik, to pomeni, da je temperatura večja od telesne (36,5°C) že na ohišju, kaj šele v notranjosti. Enako je pri laptopih in Mybookih itd. Torej je izjava, da ima disk pod 30°C smešna, saj bi bil potem ob dotiku hladen, takega diska pa delujočega ni.

Zgodovina sprememb…

AapocalypseE ::

Nevem niti kje se pogleda funkcija smart, dak ta ti ne znam povedat, če je ON ali OFF. HD Tune in Everest mi pravita, da imata diska takšne stopinje.
Pihata pa dva 12cm ventilatorja spredaj v ohišje direkt v disk.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

letni popis materiala

Oddelek: Loža
342962 (2207) Yohan del Sud
»

DD-WRT ali TOMATO?

Oddelek: Omrežja in internet
222114 (1610) ManDriver
»

Inštaliral OSX na PC, nato pa zašvical...FULL.

Oddelek: Operacijski sistemi
91735 (1251) Mohic
»

Cpu Fan Error

Oddelek: Strojna oprema
151572 (1260) Hexx
»

Localhost ne dela 127.0.0.1 dela ???

Oddelek: Omrežja in internet
51587 (1463) ManDriver

Več podobnih tem