» »

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic

RTV Slovenija - Z današnjim dnem stopa v veljavo uredba Evropske komisije, ki prepoveduje prodajo navadnih žarnic z volframovo nitko z nazivno močjo 100 vatov ali več. (Do prodaje starih zalog jih bo sicer še moč kupiti.) Do konca leta 2012 nameravajo iz prodaje umakniti prav vse klasične žarnice z močjo nad 25 vati, vse skupaj z namenom varčevati z energijo. S tem ukrepom želi EU vzpodbuditi (ali pa morda prisiliti) potrošnike v zamenjavo potratnih žarnic s halogenskimi ali LED svetili, ki porabijo občutno manj energije. Halogena od 25 do 50, LED pa kar do 80 odstotkov manj.

Prihodnjega decembra se bomo poslovili od žarnic z močjo nad 75 vatov, leto pozneje bo letvica pri 60 vatih, septembra 2012 pa pri 25 vatih. Še strožji pogoji bodo veljali leta 2016, ko bodo prepovedali še prodajo manj učinkovitih halogenk razreda C. S temi ukrepi naj bi privarčevali 20 teravatnih ur električne energije do leta 2020 in letno v zrak spustili do 32 ton manj ogljikovega dioksida.

Nemci očitno spremembi niso naklonjeni, saj so si nabrali starih žarnic na zalogo. V prvi polovici letošnjega leta so prodali za tretjino več klasičnih žarnic kot običajno, v zadnjih mesecih pa je povpraševanje po 100-vatnih žarnicah poskočilo za šestkrat.

191 komentarjev

«
1
2 3 4

schurda ::

Sevanje črnega telesa pač ni primerljivo z nobeno svetlobo iz plina ali diode.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

war-dog ::

kaj če mi imamo tudi take žarnice kot v ameriki: ?
Object reference not set to an instance of an object.

carota ::

"...letno v zrak spustili do 32 ton manj ogljikovega dioksida." - Verjetno milijonov ton; za 32 ton se ne bi izplačalo.

energetik ::

Tudi jaz sem nisem naklonjen tej prisilni spremembi in imam doma zalogo 10x100W bistrih žarnic. Potem bom pa pač vsako leto na Hrvaškem, ko bom na morju, nabavil. Ne bodo me namreč birokrati prepričali, da šparam z "varčno" sijalko na senzorski luči, ki se prižge/ugasne 10x dan za 20 sekund. Pa v spalnici in kopalnici, kjer gori malo in se velikokrat prižiga/ugaša. Sicer pa smo tukaj že vse pokomentirali:
EU prepoveduje navadne žarnice

Zgodovina sprememb…

bucket ::

Bedarija!!

Takoimenovane varčne žarnice so strupene v velikih količinah, izdelava je zahtevnejša in energijsko potratnejša in za nameček še veliko prej crknejo kot navadne žarnice ob isti uporabi ter občutno dražje so.

Ko je elektro delil varčne žarnice smo pri nas menjali večino navadnih za varčne. Po pol leta jih je skoraj polovica crknilo.

Utk ::

Šparat je treba, pa naj stane kar hoče! (sej itak ne oni plačajo)

jype ::

madzi> še veliko prej crknejo kot navadne žarnice ob isti uporabi

Bollocks.

Ostalo kar drži.

madzi> Ko je elektro delil varčne žarnice smo pri nas menjali večino navadnih za varčne. Po pol leta jih je skoraj polovica crknilo.

Kolk maš pa še USB ključkov, k jih je talal McDonalds?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Utk ::

Ja če moram dat 20 evrov za žarnico, da bom kaj prišparal, potem si to žarnico kar vtakni nekam.

srus ::

Heh, marže pri običajnih žarnicah so tako nizke, da je pač industrija uspešno pritisnila na politike in bomo backi spet gor plačevali. Najprj pri nakupu, nato še pri odlaganju "varčnih" žarnic.

Oznake moči na varčnih žarnicah v stilu 15W = 75 W so navadno zavajanje (laganje). Svetlobni tok, ki ga generira varčna žarnica je manjši od tistega, ki ga generira stara žarnica.

Naj tovarno dušika ali pa talum zaprejo, če hočejo z elektiko varčevati in TEŠ 6 ukinejo, če nočejo s CO2 smetiti.

Še dobro, da je bivša Juga tako blizu, bomo tam kupovali.

Yohan del Sud ::

Če kdo ve za kakšno alternativo, ki daje vsaj približno tako mehko svetlobo, kot stare dobre nitkaste žarnice, bi jo rad slišal. Sveče in kamini ne štejejo. :)
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Oh ja pa saj res. Zdaj bodo poleg turističnih paketov delili tudi navadne žarnice !
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

OK.d ::

kje, kam in kako pa sploh lahko odložiš pokvarjeno varčno žarnico ali obstajajo kakšni zaboji v trgovinah?-jih še nisem videl zato sprašujem
LPOK.d

bond007 ::

Že vidim carinike na meji - mate kej alkohola uzadi? Kaj pa trava, žarnce,...? >:D

mtosev ::

YES resili bomo zemljo. HURAY oh.. wait,.. no we aren't

Back to the drawing board.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

fiore ::

"varčne žarnice" so ob neprimerni uporabi zelo potratne. da ne govorimo o škodi, ki jo povzročajo okolju pri proizvodnji in o škodi pri odlaganju v napačne smetnjake...

root987 ::

A ni jype že enkrat lastnoročno dokazal da je svetloba popolnoma primerljiva in da bi večina ljudi fuknala double blind test?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

TekO ::

Zakaj pa so strupene v velikih količinah?
Ideas are bulletproof.

jest10 ::

A ni jype že enkrat lastnoročno dokazal da je svetloba popolnoma primerljiva in da bi večina ljudi fuknala double blind test?

V bistvu ni. Kakor se spomnem, je le limal linke do nekih xy neonk z dnevno svetlobo.

Constantine ::

Imam dobro izkušnjo: v kuhinji sem v letu redno menjal navadne žarnice in sem privil varčne žarnice... od takrat že 3 leta nisem menjal žarnice. Če pokurni manj? Ne vem. Važno da mi ni treba menjat :D

Pithlit ::

Živo srebro?

Pa oči kvarijo (modra svetloba)... in ljudje, ki trpijo za migreno (ali pa epilepsijo), trpijo še bolj (sijalke utripajo).

Tako da sijalke (tele klsične varčne variante) so brca v temo. Halogenke so že boljše. LED so pa predrage za šparat.
Life is as complicated as we make it...

ThinMan ::

Zakaj bom moral otroku zamenjati žarnico ko pa vsebuje škodljive snovi ?

Potem ko bo kaj počilo bo prepozno in bodo rekli, jah niste upoštevali navodil za pravilno ravnanje. Ali pa bodo rekli da žarnice ni namotiral pooblaščeni monter varčnih sijalk.

Delam zalogo navadnih, jih že imam cca 30kom 100w in cca 40kom 75w. Da ne govorim o tem koliko varčnih je enostavno pregorelo - garancija je bila priznana, ampak nove nisem dobil takoj. Torej še en kiks.

Sem za hec ženi namontiral v kopalnico pa me je z valjarom po glavi (ne nisem zasvetil :)

Tolk, pred spanjem.

'noč
----
"We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails"

jest10 ::

Pri nas so od 5-tih varčnih žarnic, ki jih uporabljamo začele dve po okoli 4 mesecih uporabe prav negravžno glasno brneti.
Poleg tega, da 3x15W(kao "75"W) varčne svetijo opazno slabše od 3x60W navadnih žarnic.

phong ::

Par nasvetov za varčne žarnice (kompaktne fluorescenčne):
- ne smemo jih pogosto prižigat in ugašati, ker jim to krajša življensko dobo.
- Več žarnic na različnih koncih sobe lepše osvetli prostor, kot ena (zato menjava volframove z varčno ni tako enostavna)
- Žarnica potrebuje približno 30 sekund, da začne polno svetit (zato imamo občutek, da slabo svetijo).
- Če hočemo prijetno toplo svetlobo (torej vedno...), moramo izbrati nižjo temperaturo žarnic (kako zavajujoče...)

Odlična alternativa za volframove žarnice so halogenke. CRI (color rendering index) imajo enak (kar pomeni, da odlično prikazujejo barve), imajo prijetno svetlobo, žal pa porabijo le malenkost manj elektrike. Jaz jih vedno bolj uporabljam.

Verjetno pa bi morala večina gospodinjstev tako ali tako razmisliti o spremembi osvetljave (malo bolj sodobno z več različnimi viri svetlobe).

jlpktnst ::

Hja, za pogosto prižiganje/ugašanje imamo še vedno halogenke ali pa LED...

edit: Zakaj se meni zdi da se halogenke grozno grejejo? Saj verjetno se ne grejejo bolj kot navadne (prepovedane) žarnice... samo tako opažam včasih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

Pyr0Beast ::

Grejejo se enako, samo manjšo prostornino imajo, zato se ti zdi da se grejejo bolj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Meh, jest ze vec kot pet let nimam nobene 100W zarnice. Za pozimi imam radiatorje in centralno na plin/olje, zakaj bi si grel z elektriko?!

Pyr0Beast ::

Kogeneracije BW, kogeneracija. Toplotne in svetlobne energije hkrati :D

Sam grejem nekaj 25m^2 izključno z elektriko ker karkoli drugega ni možno. Če zraven dobiš še zastonj svetlobo je prav super.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Tomay ::

A halogenk pa ne bodo ukinili?. Potratne so prav tako kakor navadne in samo malo bolj svetijo. V dnevni imam dve plafonieri po 150w in 4 reflektorje po 100w. Ko vse prižgem je tako svetlo kot "podnevi". Prej sem imel za probo varčne žarnica, ki za moje pojme samo temo delajo.

Še ena stvar me moti pri varčnih. Nekatere začnejo smrdet po zažgani elektroniki, če so dlje prižgane npr. 1 uro.

Led žarnice pa še na žalost niso za civilno osvetljevanje prostorov. Svetijo premalo in svetloba je boleče bela.
Voodoo 4Ever

WhiteAngel ::

Sam imam dobre izkušnje z varčnimi žarnicami. Pred pol leta sem zamenjal žarnice v sobi (namizna luč za učiti, velika luč na sredi sobe in reflektor na steni za ambient za ponoči) za fluorescenčne in so mi všeč. Bistveno bolje svetijo (bolj belo, zdaj imam 100 "vatno" v namizni luči, ker je narejena le za 75 "navadnih vatov") in manj se grejejo. Utripajo ne (v kleti imamo ene starejše in RES utripajo, da te bolijo oči). Tudi te nove zavite oblike so mi všeč, ko dobiš žarnico veliko, kot je navadna. Strošek pa ni velik - ok, navadne žarnice so res poceni (cca 10-20 centov). Ampak za moje žarnice sem dal med 2 in 4 EUR v Merkurju, kar tudi ni tako zelo drago. Ziher not prineseš z računom za elektriko v kakšnem letu.

Tiste brezplačne varčne žarnice, ki smo jih dobili na dom, so za en qrac. Nam je crknila v kuhinji po nekaj mesecih.

Halogenke so brezvezne, ker praktično enako energije kurijo.

Ne poznam pa proizvodnih procesov za fluorescenčne žarnice, tako da ne vem, koliko so res nevarne in koliko svinjarije prinese že sama proizvodnja.

BigWhale ::

Meni so v treh letih v novi hisi crknile prakticno vse (razen treh), navadne zarnice. Nekatere celo po dvakrat. Tistih nekaj varcnih, ki sem jih ze takrat uporabil se vedno gori.

xabre ::

Še en fiasko s floskulo zmanjšanja co2.;(

Pithlit ::

Utripajo ne (v kleti imamo ene starejše in RES utripajo, da te bolijo oči)


Vse sijalke utripajo. Sam ti tega ne opaziš ker pač utripajo prehitro. Tako kot ne opaziš da vsak zaslon utripa. To pač za neko supino ljudi ni dobro.

Halogenke so brezvezne, ker praktično enako energije kurijo.


To, seveda ni čisto res.

Ne poznam pa proizvodnih procesov za fluorescenčne žarnice, tako da ne vem, koliko so res nevarne in koliko svinjarije prinese že sama proizvodnja.


Vsebujejo živo srebro ki je, kot vemo, prekleto strupena zadeva. Sijalke vsebujejo tam nekje od 1,2mg do 3mg (nekatere tudi do 6mg) živega srebra. Za primerjavo... termometri na živo srebro so vsebovali tam nekje od 1,25g do 2,5g (odvisno od velikosti... tudi več). Glede na to, da v nemčiji vsako leto na smetišču (tistem navadnem, ker pač ljudje ne vedo da za sijalke veljajo posebna pravila) pristane več kot 7.000.000 komadov sijalk... kar nekaj živega srebra ki zastruplja zemljo.

*edit* No, če je pa tole res (in ob pogoju da začne folk to dlaganje odpadkov resno jemat) pol pa ta zgodba z živim srebrom niti ni tolk huda:
It's important to factor in the mercury that coal-fired power plants emit in producing the electricity to power our light bulbs. In making the electricity to power a CFL over its lifetime, a plant would release 3.3 milligrams of mercury, but it would emit 13.6 milligrams over that same period to power incandescent bulbs, the [federal government's] Energy Star program says. Add the amount of mercury contained in the CFL to the amount released in producing the power, and it's still only 61 percent of the mercury attributable to [conventional] incandescent bulbs.

Ne vem pa koliko elektrarn na premog še deluje po, recimo, evropi.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

darkolord ::

Samo se pa s kurjenjem premoga za elektriko v življenjski dobi sijalke pri uporabi žarnice na nitko sprosti več živega srebra, kot ga sijalka vsebuje (+ kolikor se za sijalko sprosti pri proizvodnji elektrike)

Ne vem pa koliko elektrarn na premog še deluje po, recimo, evropi.:
Večina energije v evropi se proizvede na tak način (50+ odstotkov). Pri nas je Termoelekrarna Šoštanj nekako tako močna kot NEK.

Zgodovina sprememb…

WhiteAngel ::

Sem ravno prebral Wikipediin članek. Glede živega srebra bo to, kar je darkolord rekel, kar držalo:

vir: Wikipedia


Bolj je problem v živem srebru v primeru nesreče/razbitja take žarnice. V New york times je pisalo, da če se ti taka žarnica razbije, zapusti sobo za 15 minut :|

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

__luka__ ::

Elektrarne na premog pri nas dajejo malo čez 30% elektrike, uzuni v povprečju 25%.
Iz mojih izkušenj so CFL žarnice mnogo bolše glede barv kot žarnice. Tista rumena svetloba ni nikakor naravna, je nekaj kar smo se navadili. Je pa vsekakor lepše med učenjem imet luč ki te ne segreva - predvsem poleti.
lp
the truth is out there

darkolord ::

Vir: nek.si

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: darkolord ()

Spc ::

Po eni strani je to dobro ker so navadne žarnice bile že tako slabe kvalitete, da so crkovale vsak mesec.
Varčne pa sigurno ne crknejo čez mesec ko jih kupiš v trgovini.
 

darkolord ::

Jah, so tudi take... So pa tudi take z deklarirano 15 letno življenjsko dobo in 5 letno garancijo (Osram/Sylvania)

Pyr0Beast ::

Navadne žarnice ne vsebujejo živega srebra in so tako čiste, kot vir elektrike ki jih poganja.
Podobno je za varčne sijalke, ki lavfajo na isti štrom, ga porabijo sicer manj, a že vsebujejo živo srebro.
Deklarirane so za nekje 8000ur, kar pa ne pomeni da bodo vse delovale teh 8000 ur temveč da jih bo polovica pocrkala še preden pridejo blizu tej številki.

Sam bom rekel da vse navadne žarnice delujejo na elektriko iz NEK in HE ter teko ne proizvajajo emisij živega srebra in so okolju bolj prijazne kot varčne brlivke ki svetijo na superstrupen premog iz TE.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

// Is there a real danger from the mercury in Compact Flourescent Lights?

Yes, the mercury in a single compact fluorescent light is enough to be considered a substantial health risk.

According the U.S. EPA the Reference Concentration (RfC) for elemental mercury is 0.0003 milligrams per cubic meter. Exposures greater than the RfC, increase the potential for adverse health risks.

The average household use compact flourescent light contains 5 milligrams of mercury. That is enough mercury to contaminate 16,667 cubic meters of soil. That is enough soil to fill a football field from end zone to end zone and sideline to sideline 167 meters high with soil. Another way of looking at it a single line of dirt that is one meter wide and one meter tall that is just over one mile long.

If you live in a 1,500 square foot house with 8' ceilings it would take about 340 cubic meters of soil to fill it. That means you would need the disperse the mercury of one CFL over 49 houses in order to get it's concentration down to the EPA's RfC of 0.0003 milligrams.

//
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

darkolord ::

That means you would need the disperse the mercury of one CFL over 49 houses in order to get it's concentration down to the EPA's RfC of 0.0003 milligrams.
Hmm, en živosrebrn termometer (al pa eno vašo plombo v ustih) pa na kakih 20000 hiš. Eno mesto.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

No pa dejmo vzet un graf z wiki, pa skombinirajmo z unim od darkota (pa predpostavimo da je vse tko simpl, vem da ni tko simpl)

Za EU TE predstavljajo 54% energije. Kar bi nekako pomenilo da se za eno tlivko porabi 5,4mg živga srebra. Za eno sijalko pa 5,3mg. Pa smo tm-tm.

Meni so, v cca 8ih letih, crknile 3 ali 4 sijalke.
Life is as complicated as we make it...

Jumping Jack ::

w00t? 8-O A je živo srebro res tako grozno strupeno?
Jaz se (sicer zelo bežno) spomnim, da smo se kot otroci igrali s tistim iz termometra.
???

Konkretno kaj pomeni, da je nekaj kontaminirano z živim srebrom? Da vsebuje količino, ki je dejansko nevarna, ali samo da pač vsebuje neko zaznavno količino?

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Meni je čisto vseeno, katera žarnica je bolj ekološko "fensi" (konec koncev jaz na koncu plačam dražji račun); ni mi pa vseeno, da so mi omejili svobodno izbiro in sem tako prisiljen kupovati določen produkt.

Sploh pa ne razumem, kako je to šlo lahko tako mirno mimo vseh nevladnih organizacij oz. civilnih iniciativ?:8) Poleg tega menim, da je ta primer povsem zrel za kakšno preiskavo v raznovrstnih protikorupcijskih komisijah.:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Pyr0Beast ::

Vprašanje koliko živega srebra se sprosti v okolje za 1g živega srebra v tistih sijalkah. Pri kopanju, praženju in podobni obdelavi živosrebrove rude.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

The European Union directive calling for compact fluorescent bulbs to be made mandatory by 2012 has encouraged China to re-open deadly cinnabar mines to obtain the mercury required for CFL bulb manufacture. As a result, new generations of Chinese, their livestock, and their crops are being poisoned, particularly in the southern cities of Foshan and Guangzhou, and in the Guizhou province in the southwest.

Klik
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Zivosrebrnih termometrov je ze milijone na smetiscih. Za zjokat. :>

hamax ::

Zivosrebrnih termometrov je ze milijone na smetiscih. Za zjokat. :>

Pa sigurno je nekaj zivega srebra tudi v chemtrailih :)

neocodex2 ::

Halo ej!

Ne meni, da so varčne žarnice shit in da pregorijo. Ni res!

Odkar pomnim pri nas doma že od zmeraj uporabljamo varčne žarnice (vse!)

Tako je, pri nas doma nimamo niti ene navadne žarnice. Pač tako je, fotr je "osveščen" oziroma šparavn, hoče povsod pršparat in je takrat verjel v to ter kupil za celo bajto samo špar žarnice. Ker je živel 20 let v nemčiji in je tam baje to že od nekdaj.

Kakorkoli - zadnjih 10 let se ne spomnim da bi ENKRAT menjali katero. Vsaj za tiste v moji sobi in dnevni vem da jih imam že zelo zelo dolgo, pa še ena sama ni pregorela. Kurijo od 17-25 watov, ampak bolj je pomembno da je niti enkrat samkrat ni bilo treba menjat. Ker pregorela res ni nobena. Častna beseda.

Samo za primerjavo: ko sem delal na recepciji v hotelu, je bilo treba vsaj 1x na dan zamenjati eno od žarnic nad pultom, ker so pač gorele 24/7 in sem lepo rekel direktorici, naj nabavijo varčne žarnice ampak ne, bolj se splača da vsak dan pregori ena navadna in jih potem menjamo. Da ne omenjam koliko več elektrike pokurijo. Tako da toliko o tem...!
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

10 žarnic za 2 EURA

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
448395 (6370) sočan
»

Katero luč izbrati

Oddelek: Loža
232755 (2318) energetik
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12028939 (24554) Spajky

Več podobnih tem