» »

Terabajt za prenosnike

Terabajt za prenosnike

engadget - Jasno je, da se z dobrim palcem manj širine trdi diski za prenosnike ne morejo kosati z večjimi, 3,5 palčnimi diski. A to ni ustavilo razvojnikov pri Western Digital, katerim je v 2,5 palčno ohišje uspelo stlačiti za kar terabajt podatkovnih plošč. V primerjavi s 3,5 palčniki so še vedno pol manjši, a je bil preskok s 500 GB na 1 TB zelo hiter. Čast prvega terabajtnega diska je WDju sicer prevzel Hitachi, a so se zdaj vrnili dvojno, s prvim 2 TB diskom na sploh in prvim 1 TB mehanskim, 2,5 palčnim diskom. Do te magične številke jih je sicer prehitel pureSillicon, ki je že pred časom predstavil terabajtni SSD. Prostornost seveda ne pride brez odrekanja, čemur je tako tudi tukaj. Za prenosnike sta Scorpio Blue 1 TB in Scorpio Blue 750 GB žal večinoma neuporabna, saj v višino namesto običajnih 9,5 mm merita kar 12,5 mm. Zanimiva bosta predvsem za trg prenosnih diskov, kjer je WD že napovedal dva nova modela v seriji Passport, v katerih bosta počivala terabajtni in 750 GB disk. Seveda pa je to le en korak v razvoju in zagotovo ni daleč dan, ko bodo tudi v prenosnikih terabajtni trdi diski nekaj povsem normalnega.

41 komentarjev

BaToCarx ::

Nestandardna debelina... fail :/

Bistri007 ::

Če ima proizvajalec namen vgraditi ta disk, ni problem malo prilagoditi ohišja prenosnika oziroma PVR.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

jype ::

Je pa vseen škoda, da je previsok, ker tut v serverske škatlce ne paše.

mtosev ::

PVR?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jype ::

Personal Video Recorder.

oldguy ::

Je pa novica po svoje zanimiva in lepo kaže na eno dejstvo glede SSDjev. Kapaciteta SSDja je prehitela tisto od hard diska (ceno zaenkrat pustimo vnemar). To kaže na to, da bodo (so) laptopi s SSDji prvi množični SSD produkt.

Meizu ::

Je pa novica po svoje zanimiva in lepo kaže na eno dejstvo glede SSDjev. Kapaciteta SSDja je prehitela tisto od hard diska (ceno zaenkrat pustimo vnemar). To kaže na to, da bodo (so) laptopi s SSDji prvi množični SSD produkt.


Ja, čez par let, ko boš lahko dobil dejansko SSDje v laptopih za 800€. Do takrat bojo normalni HDDji sigurno noter.

Edit: Pa tu nimam v mislih 64GB SSDje ki so ponekod že v sistemih, ampak nekaj v rangu 320GB...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

oldguy ::

Ja, čez par let, ko boš lahko dobil dejansko SSDje v laptopih za 800€. Do takrat bojo normalni HDDji sigurno noter.


Eh, pretiravaš. Že danes imaš 256Gb model za manj kot 500€, če veš kje iskat (Hint: as far from SLO as possible). Jaz ga npr. imam, dobil sem ga iz Japonske, kot testni primerek sicer, a cena na komad je bila cca. 80000 jenov, kar je manj kot 600€. Kaj bo čez par let, je torej jasno. Sicer žal leto 09 še ni leto SSDjev, kot s(m)o mnogi upali, a se stvari premikajo. Precej hitro, pravzaprav...

Edit: Če pa si mislil 800€ kot ceno za cel laptop, bo pa do tega seveda minilo še nekaj časa. A menim, da ko se bo plaz začel, bo menjava podobno hitra kot prehod CRT->LCD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

dukedl ::

mal bi si sposodu tole novico, če mi lahko kdo pove kaj je razlika med temi diski(to so oznake)

WDME5000TE
WDMEB5000TE
WDMES5000TE

to so pa linki do konkretnih diskov:

http://www.mimovrste.com/artikel/206004...
http://www.mimovrste.com/artikel/206005...
http://www.mimovrste.com/artikel/206005...

cene so pa kr različne :S
lp dukedl

ender ::

dukedl: barva (in nič drugega)
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

dukedl ::

očitno je srebrna barva najdražja, črna pa najcenejša...jao jao
lp dukedl

Bistri007 ::

V opisu tega diska na mimovrste:
dodatno: RoHS napajanje preko USB

WFT je "RoHS napajanje"?
Restriction of Hazardous Substances napajanje???
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

lukanium ::

Hudiča, tole pa mi je vzbudilo tako zanimanje, da sem šel gledat te modele na WDjevo uradno stran in na njihovo spletno trgovino. In ja (itak), dejansko so identični, razlika je samo v barvi ... in tudi v njihovi trgovini stanejo enako (149,99 $). Bi jih blo treba kar prijavit na Urad za varstvo potročnikov. Poleg tega mi že dolgo grejo na živce tiste prečrtane "originalne" cene, s katerimi nas nategujejo, da imajo nonstop neka znižanja. Pri srebrnem bi naj bila ta originalna cena celih 194 €. WTF!
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

Valvoline ::

Boljše čeb naredil pocen 64-128gb ssd. Za arhiv itak nobedn ne uporablja prenosnik.

dukedl ::

ma ni mi jasn, kako majo lahko identični diski(razn barve) tok različne cene..pa sj niso normalni
lp dukedl

BALAST ::

Povpraševanje poba, povpraševanje !
ker nimajo vseh barv neomejeno na zalogi, in je dražja tista ki gre redno v promet in cenejša tista ki gre malo.

Še primer neenakosti cene.

Hehe :D

Okapi ::

Eni pa res niso nikoli srečni:P Saj nihče nikogar ne sili, da kupi srebrnega. Kupi črnega in bodi srečen, da ne stanejo vsi enako (kot srebrni).

Me pa zanima nekaj drugega, ko je že ravno govora o velikosti diskov. Zakaj ne delajo diskov velikosti 5,25"? V vsakem malo večjem towerju je prostora za 2-3, ki ostaja slabo izkoriščen. Tako veliki diski bi lahko bili cenejši, oziroma precej zmogljivejši od 3,5".

O.

Spc ::

Boljše čeb naredil pocen 64-128gb ssd. Za arhiv itak nobedn ne uporablja prenosnik.

Nekatere firme uporabljajo notebooke za snemanje filmov/videospotov itd itd.. zato je tudi tak disk super za takšne stvari.
 

hojnikb ::

Ko sn nabavu nazadne prenosn hdd se mi je zdel 320gb velik (in tud največ kar se je dal prnas kupit) zdej pa ži strašijo z 1tb.
Sicer pa nestandarna debelina: :fail: Več plošč v disk pa res ni umetnost not porinet --- 8-)
#brezpodpisa

bluefish ::

Zakaj ne delajo diskov velikosti 5,25"? V vsakem malo večjem towerju je prostora za 2-3, ki ostaja slabo izkoriščen.
Ko pa imamo vsi velike towerje, kajne? Da seveda ne govorimo o teži takega kupa pleha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Okapi ::

Ko pa imamo vsi velike towerje, kajne?
Pač ne bi bil za vsakogar. Sicer pa ima skoraj vsako ohišje dve 5,25" luknji, zasedena je pa samo ena.

O.

bluefish ::

Potem lahko enako rečeš za disketnike (nekaj let nazaj).

PrimozR ::

Ker je vrteti 5,25 plošče precej težje od 3,5 in je vprašanje, če bi bilo to smiselno. No, verjetno ne bi bilo.

MrStein ::

Velociraptor-ji so tudi debelejši, pa so se lepo prodajali ... (in se še) ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

frudi ::

Velociraptorji so (kljub 2.5" formatu) namenjeni namiznim računalnikom, od konkurence pa jih loči opazno boljši dostopni čas.

Tile mutanti pa... v prenosnike ne pašejo, v namiznikih pa ne pridejo niti blizu 3.5" diskom (ne po zmogljivosti, kapaciteti ali ceni).
Edini niši za tole prodajat so kvečjemu kot prenosni diski (vsaj upam, da se zadeva kljub večjim dimenzijam še vedno lahko napaja preko USB) ali kot super-zelena-in-tiha alternativa raznim eco/green 3.5" diskom. S prihranjeno energijo ravno pokriješ razliko v ceni v kakšnih... 50 letih?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

Meizu ::

Ja, čez par let, ko boš lahko dobil dejansko SSDje v laptopih za 800€. Do takrat bojo normalni HDDji sigurno noter.


Eh, pretiravaš. Že danes imaš 256Gb model za manj kot 500€, če veš kje iskat (Hint: as far from SLO as possible). Jaz ga npr. imam, dobil sem ga iz Japonske, kot testni primerek sicer, a cena na komad je bila cca. 80000 jenov, kar je manj kot 600€. Kaj bo čez par let, je torej jasno. Sicer žal leto 09 še ni leto SSDjev, kot s(m)o mnogi upali, a se stvari premikajo. Precej hitro, pravzaprav...

Edit: Če pa si mislil 800€ kot ceno za cel laptop, bo pa do tega seveda minilo še nekaj časa. A menim, da ko se bo plaz začel, bo menjava podobno hitra kot prehod CRT->LCD.


Ne, ne, narobe si me razumel, v mislih sem imel ceno celega prenosnika.

driver_x ::

Ker je vrteti 5,25 plošče precej težje od 3,5 in je vprašanje, če bi bilo to smiselno. No, verjetno ne bi bilo.


Pa še glave morajo premagovati razdaljo 5,25" namesto 3,5", kar pa ni najboljše za povprečni dostopni čas.

Hitch-Hiker ::

Ker je vrteti 5,25 plošče precej težje od 3,5 in je vprašanje, če bi bilo to smiselno. No, verjetno ne bi bilo.


Pa še glave morajo premagovati razdaljo 5,25" namesto 3,5", kar pa ni najboljše za povprečni dostopni čas.


Za arhivirat bi bli dobri.

PrimozR ::

Mah že zdej folk paničari, da je na enem 2 TB disku čist preveč podatkov, če bi disk crknil, kakšni bi bili šele problemi s 10 TB diski. BOlje nafilati 2 5,25 baya z desetimi telimi terabajtneži v RAID 5 (ali 6), pa si tam tam s prostorom, spredaj s hitrostjo ampak seveda ZELO zadaj s ceno :>

Okapi ::

Lahko bi pa v eno 5,25 ohišje spravili dva ali tri diske v kakšni custom raid povezavi in s skupno recimo 5 TB, s skupnim sata priključkom in rdečo lučko, ki bi pomenila, da moraš nujno narediti backup oziroma nesti disk na servis. Takole na pamet rečeno bi bil tak disk tržno zelo zanimiv, če bi bila seveda cena primerna.

O.

nekikr ::

O tem sem pa tudi že sam študiral. včasih sem imel 3-4 diske in deloma sem imel na njih tudi backupe drugih diskov (ne vsega, nekaj pa). Sedaj imam pa 1TB disk kateri mi povsem zadostuje (in prav tako 99% populacije). Na srečo delam backup sem in tja na zunanji disk opažam pa, da večina ljudi sploh ne dela backupa oz. ga začne delati šele ko izgubijo vse podatke... malo dvorezen meč je ta ogromna kapaciteta...

bluefish ::

jp, ideja z 5,25 ohišjem in večimi diski pa je zanimiva. Načeloma pri SSD ni problema.

BigWhale ::

Ker je vrteti 5,25 plošče precej težje od 3,5 in je vprašanje, če bi bilo to smiselno. No, verjetno ne bi bilo.


Nehi no. Preden si se ti rodil so vrteli double height 5.25" hard diske nanje si pa spravil 80MB. Power supply je bil pa za polovico manjsi k so zdej v masinah. :P

BigWhale ::

Lahko bi pa v eno 5,25 ohišje spravili dva ali tri diske v kakšni custom raid povezavi in s skupno recimo 5 TB, s skupnim sata priključkom in rdečo lučko, ki bi pomenila, da moraš nujno narediti backup oziroma nesti disk na servis. Takole na pamet rečeno bi bil tak disk tržno zelo zanimiv, če bi bila seveda cena primerna.

O.


A mislis kaj taksnega?

V prostor v katerem so tri 5.25" enote vtaknes not tale rack v katerem imas potem 5x 3.5" diske. Je pa vsak disk neodvisen od drugin in tudi vsakega posebaj moras priklopit na SATA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

PrimozR ::

Ker je vrteti 5,25 plošče precej težje od 3,5 in je vprašanje, če bi bilo to smiselno. No, verjetno ne bi bilo.


Nehi no. Preden si se ti rodil so vrteli double height 5.25" hard diske nanje si pa spravil 80MB. Power supply je bil pa za polovico manjsi k so zdej v masinah. :P

BW vem da so bli diski v 5,25'', heck, še precej večji so bli. Ampak koliko obratov so imeli? 5,25'' disk vrteti na 7200 obratov ni lahko delo, obenem pa so razlike v dejanski (ne kotni) hitrosti med robom in sredino plošče še toliko večje, istočasno pa tudi prenosi, ki precej upadejo že pri 3,5'' diskih. To so ti problemi. poleg precej večje površine plošč, ki je itak glavni krivec za segrevanje diskov.

Okapi ::

A mislis kaj taksnega?
Niti ne;)

V mislih imam nekaj, kar bi bilo videti kot ena 5,25" enota, z enim sata priključkom, kaj točno bi notri načarali izdelovalci, pa niti ni pomembno, pomembno je, kako bi bilo to videti za uporabnika. Če bi bil notri raid z uporabnih 5 TB (velikost posameznih plošč bi bila lahko tudi 3,5" ali karkoli), bi bil to po mojem zadetek (ob razumni ceni, seveda).

O.

Bistri007 ::

Saj 3.5" enoto v 5.25" luknjo ni dat noben problem. Našraufaš tirnice na 3.5" disk in ga daš v tower ohišje. Tudi hlajenje diska je tako veliko boljše.

5.25" disk se je pa vrtel tako glasno, kot da bi z metlo pometal...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Okapi ::

Saj 3.5" enoto v 5.25" luknjo ni dat noben problem.
Ma ne, tega sam ne bi nikoli pogruntal:))

V 5,25" ohišje bi lahko spravil za 4 3,5" diske magnetnih plošč, glav, elektronike in kar je pač še notri.

O.

driver_x ::

Sam očitno je nekje neka finta, da se to ne izplača, ker dvomim da bi vsi proizvajalci tole spregledali.

PrimozR ::

Ja, ne splača se, enostavno. Ni dovoljšne prednosti pri kapaciteti in/ali hitrosti, ki bi upravičevala toliko višjo ceno. So npr. že probavali z diski z dvema glavama pa se ni izšlo.

BigWhale ::

A mislis kaj taksnega?
Niti ne;)

V mislih imam nekaj, kar bi bilo videti kot ena 5,25" enota, z enim sata priključkom, kaj točno bi notri načarali izdelovalci, pa niti ni pomembno, pomembno je, kako bi bilo to videti za uporabnika. Če bi bil notri raid z uporabnih 5 TB (velikost posameznih plošč bi bila lahko tudi 3,5" ali karkoli), bi bil to po mojem zadetek (ob razumni ceni, seveda).

O.


Ce imas raid5 na enem SATA kablu je verjetno pocasnejsi kot ce ga imas na petih kablih, mar ne? Ena enota ima sicer svoje prednosti ampak tudi slabosti.

Drugace se pa tele skatle za vec diskov precej dobro obnesejo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Seagate širi nabor hibridnih diskov

Oddelek: Novice / Diski
257961 (7031) Jst
»

Prvi 2,5-palčni terabajtni disk s 7200 rpm

Oddelek: Novice / Diski
155033 (4320) Jst
»

3 TB diski za vogalom

Oddelek: Novice / Diski
259106 (8109) bobo55
»

Kateri so res tihi HDD danes?

Oddelek: Kaj kupiti
242254 (1571) st0jko
»

Prvi JEDEC standard za SSDje

Oddelek: Novice / Diski
134353 (3493) PrimozR

Več podobnih tem