» »

Stikalo za trdi disk

Stikalo za trdi disk

trek@s ::

Najmanj koliko polno in katere pole bil moral prekinjati, da bi lahko ugašal/prižigal trdi disk? (sata)

Je dovolj, če bi prekinjal samo rumeno,rdečo in oranžno ali morda samo eno? Je treba "nule" tudi?

(za software-sko zaustavitev je poskrbljeno, potrebno ga je samo ugasniti in po potrebi nazaj prižgati)

Sirko20 ::

Kupi si zunanji disk, ki ima to že vgrajeno, pa boš imel problem rešen.

Jaz imam Toshibo 500 giga, pa dela kot urca.
Kupil sem ga na Mimovrste, mislm da je bil ene 80-90€.
pazite se me, znam bit nevarn :(

Pyr0Beast ::

Če želiš uničiti disk je to pravi način.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

trek@s ::

Zakaj?

Pyr0Beast ::

Ker disku ni všeč da mu med delovanjem zmanjkuje elektrike in glavo zabija kdovekam.

Že sam OS ima vgrajeno možnost izklopa diska po določenem času.

Zakaj sploh potrebuješ kaj takega ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

k4vz0024 ::

Pa tud zaradi zagonskih tokov trpi elektronika, zlasti pri pogostem vklopu/izklopu.

bluefish ::

ob takem početju ti bo tudi SMART slej ko prej podivjal.

trek@s ::

V kišti imam dva diska, enega OS, drugega za backup. Vklopim ga max. 5x na mesec. Imam tudi "hotSwap" dodatek Visti, ki disk varno odstrani iz sistema in ga tudi zaustavi-ugasne (!). Vendar se pojavi probelm, ko odprem raziskovalca, mi disk nazaj zažene, tega pa ne bi rad, zato bi ga po tistem, ko ga enkrat software-sko zaustavim še samo odklopil od napajanja, da se mi ne zaganja nazaj. Če bi ga pa želel, ga pa samo vklopim in kliknem "scan for hardware changes" in že je v raziskovalcu.

Aja, izklapljam ga pa zato, da ni dodatenga hrupa, gretja in nenazdanje da mu ne nabijam "obratovalnih ur", če to ni potrebno. In ne, nočem zunanjega ohišja za disk.

misek ::

V najslabšem primeru kupi en Adapter USB SATA/IDE in ga priključi na interni USB konektor (ali pa potegni kabel ven iz ohišja). Za napajanje diska pa uporabiš napajalnik v računalniku.

Sem šele sedaj opazil, da ti disk sedaj že ugasne. Potem uporabi kakšen program ali skript, ki ti odstrani črko tega pogona iz sistema in ga torej po pomoti ne boš mogel vključiti. Ko pa ga res želiš vključiti mu nazaj nastavi črko pogona.
Takšen program je mountvol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: misek ()

Pyr0Beast ::

Obstaja še en program za ročno nastavljanje ugašanja pa se ne spomnem :S
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

trek@s ::

Najbrž obstaja ja, sam kaj mi koristi, ko bi se disk ob vsakem zagunu pa vseeno vklopil in bi ga šele potem v winsih moral vedno izklapljati.

Spajky ::

Jest mislim, da če bi mu izklapljal s stikalom samo +5V linijo napajanja (na lastno odgovornost!) = napajanje logike, se disk niti ne bi zagnal, niti ga ne bi bilo videt, ker se mi zdi, da se +12V rabi samo za servote motorčka in aktuatorja glave. Pol ga OS ne bi niti videl kot priklopljenega, če ne bi imel tega napajanja ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Pyr0Beast ::

Zdi se mi celo da ima S-ata 'suppress' pin katerega potegneš na maso in disk se ne zažene.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

st0jko ::

IMO je najbl pametno da nabaviš eno zunanje ohišje za disk.
keks?

trek@s ::

A misliš da deluje zunanje ohišje na kakšen drugačen način kot ta varianta, da si sam naredim stikalo??
Vprašanje je samo eno: Koliko najamanj in katere žile od napajanja moram prekinjati?

misek ::

Če bi jaz tako prekinjal napajalne linije s stikalom (in to vse pozitivne 3.3, 5 in 12 V), potem bi disk najprej priključil preko SATA/eSATA adapterja. Potem bi me bilo manj strah, da kaj crkne. Ali pa ona prejšnja varianta z SATA/USB adapterjem.
Tisti pin, o katerem govori Pyr0Beast, pa se imenuje Staggered spinup/activity.

Pyr0Beast ::

Ah seveda, kako se nisem mogel že prej spomniti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

misek ::

Morda bi moral razmisliti o ohišju za menjavo diska. Npr. EZ Swap ali kaj podobnega.

roli ::

:isto tako me nekaj zanima. Jaz sem stikalo montiral na zunanji disk. Torej sam zunanji disk nima stikala (tako kot večina novih zunanjih diskov) zato sem pač stikalo namontiral na vhod napajalnika. A bi bilo možno, da na tak način poškodujem disk? Verjetno ne glede na to, da ima drugo ohišje za zunanji disk ravno tako stikalo, ki preklaplja napajanje. Ampak vseeno bolje preveriti.
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

Pyr0Beast ::

Možnost je, ampak minimalna če disk ravno ne bere ali piše nekaj.

Brez 5V linije se disk res ne zažene, vprašanje pa je ali mu to škodi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

misek ::

Kolikor sem enkrat prebral naj bi glava diska vedno šla v izhodiščni položaj, tudi če disku med delom zmanjka napajanja. Po mojem mu to ne škodi. Drugo vprašanje je seveda integriteta podatkov. Zato vedno uporabljam eject disk funkcijo.

Pyr0Beast ::

Da, vendar je razlika med tem, ali se glava pribije v blokado katera preprečuje da bi se zabila v samo os diska ali pa se 'parkira' tam.

Proizvajalci tudi navajajo okoli 5000 izklopov na trd način in 25000 na mehak način.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

misek ::

Mislim da se glava vedno parkira na mestu za to. Za zelo stare diske nekoč je veljalo, da je glava kar obstala nekje na sredi plošče, zato se je lahko disk poškodoval. Danes to ne drži več.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zunanji trdi disk problem!!

Oddelek: Strojna oprema
245478 (4349) Bye
»

kako ugasniti hdd? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
513907 (3357) hojnikb
»

Externi disk spraviti v sleep...

Oddelek: Strojna oprema
191915 (1276) biasko
»

ZUNANJI trdi disk naredim sam

Oddelek: Strojna oprema
224064 (3449) Bodiny
»

Zunanji disk - napajanje

Oddelek: Kaj kupiti
183668 (3253) SimplTech

Več podobnih tem