» »

Katero kolo

Katero kolo

««
41 / 95
»»

energetik ::

Okvir je ponavadi barvan, pa kakršnkoli je že, to ni glih kritično. Na udaru so predvsem gibljivi deli in pogonski sklop, predvsem zaradi soli. Blato je na MTB-jih ob vsaki turi, pa ni ravno problema, če se vsaj malo opere po turi.
Jaz bicikl skoraj po vsaki turi zdaj jeseni/pozimi operem, če je bilo kaj blatno. Brez kompliciranja, šlauf, sperem od vrha navzdol, ketno, kaseto, feltne, bremze. Nato ga stresem in pustim, da se odcedi. Ketno nasprejam z WD40, nato se bicikl itak posuši v topli kotlovnici. Ketno nato pred naslednjo turo seveda namažem s pravim oljem.
Če pa ni bilo nekega blata (samo mokra cesta), spustim pranje in samo na hitro s krpo obrišem ketno pa dodam kapljico olja na vsak člen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

johanblond ::

Kaj je bolj varno - ključavnica za kolo na ključ ali na kombinacijo (5 številk)

jype ::

Odvisno, kaj raje pozabljaš, ključe ali številke.

V praksi razlike ni, ker itak pridejo s kombijem in hidravličnimi kleščami, če je bicikl vreden tega.

gusto ::

Potrebujem nasvet, kje najceneje kupiti zadnji obroč s kaseto za cestno kolo, uporabljal bi izključno za trenažer. Ne da se mi non-stop (vsak vikend) menjavati plašča na mojem obstoječem kolesu, raje kupim dodaten obroč s kaseto, gor namestim trenažer gumo in potem menjavam celotno zadevo. Kolo je cestno (Trek Emonda Sl 5), kolesa 700x25 (menda so to prave mere), oprema je Shimano 105, zadaj 11-redna kaseta.

Povzetek: potrebujem obroč, združljivo kaseto (11-redno Shimano?) po čim nižji ceni, ker se bo uporabljalo samo čez zimo na trenažerju. Lahko rabljeno zaradi mene.
Have you tried turning it off and on again?

jype ::

Mnja, 11 redni so čist novi in so dragi :(

10 redne s shimano freilaufom dobiš na ebayu za 50 ojro, 11 rednih pa pod 150 ojro nisem še videl.

energetik ::

gusto je izjavil:

Povzetek: potrebujem obroč, združljivo kaseto (11-redno Shimano?) po čim nižji ceni, ker se bo uporabljalo samo čez zimo na trenažerju. Lahko rabljeno zaradi mene.

https://www.bike-discount.de/en/buy/shi...
https://www.bike-discount.de/en/buy/shi...

Cca 90€, ceneje boš verjetno težko dobil novo.

jype ::

Freewheel body: 8-/9-/10-speed

11-redne kasete ne spraviš gor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

energetik ::

Imaš prav, potem pride v poštev naslednji: https://www.bike-discount.de/en/buy/mav...

Seveda če ima @gusto quick release in navadne bremze.

BigBoss ::

jype je izjavil:

Odvisno, kaj raje pozabljaš, ključe ali številke.


:)) Vrhunski komentar

zavajon ::

johanblond je izjavil:

Kaj je bolj varno - ključavnica za kolo na ključ ali na kombinacijo (5 številk)

Meni je boljše ključ, ker v temi lažje odklenem. 5 številk pa si itak ne bi zapomnil :|

modragora ::

gusto je izjavil:

Potrebujem nasvet, kje najceneje kupiti zadnji obroč s kaseto za cestno kolo, uporabljal bi izključno za trenažer. Ne da se mi non-stop (vsak vikend) menjavati plašča na mojem obstoječem kolesu, raje kupim dodaten obroč s kaseto, gor namestim trenažer gumo in potem menjavam celotno zadevo. Kolo je cestno (Trek Emonda Sl 5), kolesa 700x25 (menda so to prave mere), oprema je Shimano 105, zadaj 11-redna kaseta.

Povzetek: potrebujem obroč, združljivo kaseto (11-redno Shimano?) po čim nižji ceni, ker se bo uporabljalo samo čez zimo na trenažerju. Lahko rabljeno zaradi mene.



nisem še nikoli uporabljal trenažerja. kar pa sem prebral in pregledal, bi bajbrž ustrezalo karkoli manjšega premera kot je navedeno (ne rabi prileganja zavor, višino valja prilagaja na trenažerju), torej tudi 26col in tega je malo morje rabljenega na trgu + rabi vsaj samo en dober zobnik, ne pa celo kaseto (itak na trenažerju nastavi zaviranje). važno da ustreza širina vpetja zadnje peste v okvir njegovega kolesa. en star zadnji obroč bi se dalo dobiti za 15eur...na bolhi. če se motim naj me kdo popravi...je pa res, da če hoče več nastavljati in hkrati imeti še rezervni obroč, je to prava pot.

zavajon ::

Če imaš smart trenažer, uporabljaš tudi prestave, ker ti sam spreminja zaviranje.

modragora ::

saj, odvisno kaj hoče. napisal je 'po čim nižji ceni'...tako da pride skozi tudi s 15eur. samo ni 'profi'...

erkgheoruugh ::

zavajon je izjavil:

Če imaš smart trenažer, uporabljaš tudi prestave, ker ti sam spreminja zaviranje.

Lih obratno. Smart pomeni, da sam prilagaja zahtevnost, ti pa sam vrtiš. Na isti prestavi ves čas. Lahko seveda prestavljaš, ampak to je kot bi ga vsakič resetiral, kar je nonsense. Razen ce izklopiš ERG mode.
Če pa je še direct drive, pa se priporoča še celo imeti ves čas spredaj na manjšem zobniku, zadaj pa čimbolj na sredini kasete, da je veriga čimbolj poravnana.

gusto ::

Hvala za vse odgovore! Vidim da niti ni tako drago vse skupaj.

energetik je izjavil:

Seveda če ima @gusto quick release in navadne bremze.

Imam! :)

modragora je izjavil:

saj, odvisno kaj hoče. napisal je 'po čim nižji ceni'...tako da pride skozi tudi s 15eur. samo ni 'profi'...

Je tako kot si rekel, upor lahko nastavljam na trenažerju (ni smart), načeloma ne potrebujem prestav, bi šlo z enim zobnikom, manjšim obročem... Ne spoznam se toliko, da bi neke custom dele z bolhe skupaj spravljal. Če kdo direktno najde nekaj rabljenega, drugače bom verjetno kar novo kupil.
Have you tried turning it off and on again?

modragora ::

Se posipam s pepelom...trenutno na bolhi ni za 15eur kaj takega.

Načeloma debelina zobnika ne bi bila problem (glede verige):

https://www.sheldonbrown.com/cribsheet-...

Sam sem pomeril kar imam doma (debelina zobnika zadnje kasete):
1,8mm - 8 redna shimano
1,8mm 8 redna sram pg850
1,5mm 9 redna shimano (najverjetneje xt)
Vsi pomerjeni zobniki so jekleni. Torej je med 7, 8, 9, 10, 11 redno kaseto razlika v debelini zobnika 0,2mm oz. 0,3mm glede na tabelo oz. če sem jaz pravilno pomeril. Kar za verigo najbrž ne predstavlja problem (glede na to da je dimenzionirana da se precej ukrivi levo in desno).

Jaz sem med sabo menjal zobnike iz 7, 8 in 9 rednih kaset. 7 in 8 gre precej dobro skupaj. Pri 9 redni je bilo potrebno menjati distančnike, kar pa je potrebno samo, če uporabljaš prestavljanje (tvoj primer pa ni tak). Torej, če poganjaš samo na enem zobniku, ni potrebno. Ker imaš verigo za 11 redno kaseto, je ok dati kaseto z manj zobniki, saj je med zobniki več prostora (se veriga ne bo zagozdila). Debelina zobnika tudi najverjetneje ne bo vplivala (kot smo ugotovili zgoraj).

Najverjetnej bi se dalo kaj poceni spraviti skupaj, a mogoče glede na porabljen čas ne bi prišel skozi.

jype ::

gusto je izjavil:

Je tako kot si rekel, upor lahko nastavljam na trenažerju (ni smart), načeloma ne potrebujem prestav, bi šlo z enim zobnikom, manjšim obročem... Ne spoznam se toliko, da bi neke custom dele z bolhe skupaj spravljal. Če kdo direktno najde nekaj rabljenega, drugače bom verjetno kar novo kupil.
Pa tako povej, potem greš v lokalno kolesarsko štacuno in ti naj proda najcenejši 17mm obroč s singlo, pa bo to to.

15-20 evrov, pa je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

energetik ::

Treba je vseeno pazit na debelino zobnikov in ketno. Ravno sem eksperimentiral in dal 9-redno ketno na 7-redno kaseto. Ni povsem OK, ketna se ne sprosti takoj z zobov, ker so malce predebeli. Vsi deli so bili povsem novi, prevoženih par 100km. Za 11-redno ketno bo treba poiskat kar zobnik z 11-redne kasete, morda bi šlo tudi z 10 redne.

jype ::

Hm, to je res, 11-redna ketna je še precej ožja. No, za preizkusit je.

modragora ::

jype je izjavil:

gusto je izjavil:

Je tako kot si rekel, upor lahko nastavljam na trenažerju (ni smart), načeloma ne potrebujem prestav, bi šlo z enim zobnikom, manjšim obročem... Ne spoznam se toliko, da bi neke custom dele z bolhe skupaj spravljal. Če kdo direktno najde nekaj rabljenega, drugače bom verjetno kar novo kupil.
Pa tako povej, potem greš v lokalno kolesarsko štacuno in ti naj proda najcenejši 17mm obroč s singlo, pa bo to to.

15-20 evrov, pa je.


evo, ideja...

Cange ::

A obstaja nerjaveča pogonska veriga za kolo? Gledam nikelj, gold, silver.. verige, predvidevam da je to samo galvanizirano?

K0l1br1 ::

Že dolgo časa nisem videl zarjavele verige. Če jo mažeš, kar jo moraš, tudi če bi bila nerjaveča, ne bo zarjevela. Sam sem bil nagnjen k temu, da je nisem mazal, pa vseeno ni rjavela. Sedaj dam par kapljic olja gor iz navade. V materiale pa se nisem spuščal, vendar če bi bila galvanizirana, bi se gotovo to prej ali slej zdrsalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Cange ::

Očitno je ta čipšit veriga zaniči, namazana je z oljem ki ni za vodo, hec je ker je veriga mastna in rjava. Logika je bila taka: poletno mazivo ki ni toliko lepljivo vendar neprimerno za vlago, zimsko mazivo za vlago ki je bolj lepljivo.
Je možno da je poletno mazivo zanič? Mogoče prenje z bencinom toliko razmasti da je negativen učinek glede zaščite?

K0l1br1 ::

Še nikoli nisem pral z bencinom verige, sem jo pa že mazal z oljem za verigo za motorko.... Kakšno verigo imaš?

Cange ::

Ne vem, vem da je bila najcenejša.

Maziva sta oba "original" za bicikel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cange ()

r3dkv1c4 ::

Cange je izjavil:

A obstaja nerjaveča pogonska veriga za kolo? Gledam nikelj, gold, silver.. verige, predvidevam da je to samo galvanizirano?

Kmc silver, skos pucat v bencinu in alkoholu....neverjetno se podaljša življenska funkcija.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Cange ::

Plan:
Inox posodo s pokrovko + mrežca za pečt krompir + 1l nafte za čiščenje verige + nova silver veriga.
Po temle YT clipu bi rekel da nisem dovolj pogosto mazal verige:

r3dkv1c4 ::

Glej, enostavno.
Vržeš ketno v kozarc od kumarc, naliješ bencin, zapreš in stresaš kozarc ene 2 min.
Zamenjaš bencin in ponoviš še 1x ali 2x.
V drug kozarec medtem naliješ alkohol(čistilni) in ketno vzameš iz bencina, obrišeš in jo vtakneš v kozarec z alkotam.
Zapreš in spet treseš eno min min.....lahko 2, da še malo potelovadiš.:)
Če je alko res umazan, postopek ponoviš s čistim alkotam.

Pustiš v kozarcu ene pol urce, da se razmasti in nato zmontiraš, dobro naoljiš pa gas.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Cange ::

Ah ne, ne bom se šel na fino, je veriga cenej kot "čistila". Važno da grejo delci dol, tolk da ne začne šumet in da nebo rjasto. Verjetno bi bilo uredu tudi tako kot je samo da vsakič ko me dobi dež obrihtam verigo.

energetik ::

Cange je izjavil:

Očitno je ta čipšit veriga zaniči, namazana je z oljem ki ni za vodo, hec je ker je veriga mastna in rjava. Logika je bila taka: poletno mazivo ki ni toliko lepljivo vendar neprimerno za vlago, zimsko mazivo za vlago ki je bolj lepljivo.
Je možno da je poletno mazivo zanič? Mogoče prenje z bencinom toliko razmasti da je negativen učinek glede zaščite?
Ketne redno perem v detergentu za posodo, pa ni nikjer niti pikice rje. Razmaščevanje nima veze oz. je dobrodošlo, ker s tem odstraniš delce iz ketne. Seveda jo moraš takoj posušiti in kvalitetno namazati. To pomeni na vsak zglob kapljico olja. Jaz uporabljam najceneješe strojno olje iz Merkurja in je povsem OK.
Imam pa Shimano in KMC ketne.

Zdaj pozimi bi bilo preveč dela, zato jo po turi samo na hitro sperem z šlaufom in pošpricam z WD40. Ko WD40 izhlapi, namažem vsak člen z oljem.

Invictus ::

Cange je izjavil:

Ah ne, ne bom se šel na fino, je veriga cenej kot "čistila". Važno da grejo delci dol, tolk da ne začne šumet in da nebo rjasto. Verjetno bi bilo uredu tudi tako kot je samo da vsakič ko me dobi dež obrihtam verigo.

Ni problem ketna, problem so zobniki, ki ti jih umazanija brusi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

No, predvsem se brusijo rolerčki v členih ketne, zato se ščasoma ketna podaljša. Zobniki se začnejo uničevati šele ko dalj časa ne zamenjaš raztegnjene ketne (ko namesto na nekje 3-4 zobih celotna sila prijemlje le še na 1).

Kar je povsem nerazumljivo zakaj bi to sploh dopustil, ketna stane 10-12EUR in se zamenja v 2 minutah, vključno s krajšanjem na primerno dolžino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Cange ::

KMC Z510S veriga: piše da je poniklana na eni spletni starni pravijo da je narjena z nerjavečega jekla, nekaj mi pravi da je narjena z chineziuma, se bom pustil presenetiti ;).

neooo ::

erkgheoruugh je izjavil:

zavajon je izjavil:

Če imaš smart trenažer, uporabljaš tudi prestave, ker ti sam spreminja zaviranje.

Lih obratno. Smart pomeni, da sam prilagaja zahtevnost, ti pa sam vrtiš. Na isti prestavi ves čas. Lahko seveda prestavljaš, ampak to je kot bi ga vsakič resetiral, kar je nonsense. Razen ce izklopiš ERG mode.
Če pa je še direct drive, pa se priporoča še celo imeti ves čas spredaj na manjšem zobniku, zadaj pa čimbolj na sredini kasete, da je veriga čimbolj poravnana.




omg NO!

V ERG res ne prestalvjaš drugače pa kako bi ti zwiftal če bi imel naprej le na manjšen zobniku ? :D

mailer ::

Verige se v bencinu ne čisti, ker ti lahko uniči člene. Nafta je veliko boljša zadeva. Potem se jo posuši in namaže z oljem.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

erkgheoruugh ::

neooo je izjavil:

erkgheoruugh je izjavil:

zavajon je izjavil:

Če imaš smart trenažer, uporabljaš tudi prestave, ker ti sam spreminja zaviranje.

Lih obratno. Smart pomeni, da sam prilagaja zahtevnost, ti pa sam vrtiš. Na isti prestavi ves čas. Lahko seveda prestavljaš, ampak to je kot bi ga vsakič resetiral, kar je nonsense. Razen ce izklopiš ERG mode.
Če pa je še direct drive, pa se priporoča še celo imeti ves čas spredaj na manjšem zobniku, zadaj pa čimbolj na sredini kasete, da je veriga čimbolj poravnana.




omg NO!

V ERG res ne prestalvjaš drugače pa kako bi ti zwiftal če bi imel naprej le na manjšen zobniku ? :D


Sorry ne štekam kaj si hotel povedati. Nisem prepričan, da ti je jasno, kaj je ERG mode? Smisel tega je, da pustiš v eni prestavi in trenažer preko svojega pogona in zavore kontrolira in prilagaja težavnost glede na zahteve aplikacije. Tako se lahko osredotočiš samo na vrtenje pedalov in vzdrževanje frekvence.

mailer ::

Če kdo od vas misli, da ima lahko kolo... Si lahko pri nas privošči najlažjega :)
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Cange ::

Ali se ne izide če bi šla zajla za prvo zavoro skozi krmilo in prišla ven med vilico in plaščem kolesa?

energetik ::

Pri tem gre bolj za min mase, ne toliko za aerodinamiko. Vprašanje če bi s tem kaj pri masi pridobil.

mchaber ::

Pozdrav! Kupujem/ogleduje si kolo. Rad bi ga uporabljal bi ga zaenkrat vikend srednje dolge ture 30-50km, mogoce kdaj tudi daljse vec. Cez teden za commute vozim cube trekking kolo, zato me pa mikajo malo visje hitrosti in avanture. Raje makadam kot pa asfalt, samo ne izkljucno. Po kratkem brskanju sem prisel na idejo 'gravel' kolo.

Izbiram med naslednjimi:
Trek Checkpoint ALR 5

Cannondale Topstone 105

Cube Nuroad race fe

Cube Cross Race SL

Ima kdo kaj od tega ali kaj podobnega? Kaj bi bile neke razlike med temi, kaj majo drazji boljsega?
.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mchaber ()

Scaramouche ::

Za to kolometrino si pri 105 več kot dovolj, vse ostalo so bragging right!

energetik ::

mchaber je izjavil:

Pozdrav! Kupujem/ogleduje si kolo. Rad bi ga uporabljal bi ga zaenkrat vikend srednje dolge ture 30-50km, mogoce kdaj tudi daljse vec. Cez teden za commute vozim cube trekking kolo, zato me pa mikajo malo visje hitrosti in avanture. Raje makadam kot pa asfalt, samo ne izkljucno. Po kratkem brskanju sem prisel na idejo 'gravel' kolo.

Izbiram med naslednjimi:
Trek Checkpoint ALR 5

Cannondale Topstone 105

Cube Nuroad race fe

Cube Cross Race SL

Ima kdo kaj od tega ali kaj podobnega? Kaj bi bile neke razlike med temi, kaj majo drazji boljsega?
Če ima spredaj samo 1 verižnik, premisli, kje in kako se boš vozil. Tale zadnji ima spredaj 40 zob, zadaj 11-42, tole za dolge asfaltne spuste ni, ker boš vrtel ko hrček. Vsekakor predlagam spredaj 2 verižnika. Zdj ali GRX z lažjimi razmerji ali Tiagra/105 z nekoliko težjimi, odvisno kaj boš vozil.

Scaramouche je izjavil:

Za to kolometrino si pri 105 več kot dovolj, vse ostalo so bragging right!
Za 30-50km med vikendom je že 105 totalni overkill. Že Tiagra bi bila povsem dosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

s1m0n ::

Kater spletni shop v EU je soliden za dele za kolo?
Namreč pri lokalnem bikeshopu mi niso uspeli v par mesecih dobit cen. Zgleda, da bom moral dele nabavit sam :) Bo pač denar šel komu drugem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

energetik ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

s1m0n ::

Že iščem...
Ima kdo kakšne izkušnje katere zavore vzet za MTB?
XT, XTR... (diske seveda).

Trenutne MT400 so bolj slabe po hribu navzdol pa zato iščem zamenjavo.

joggi79 ::

XT niso nic slabse kot XTR, razen seveda teze (tudi v denarnici). Koliko ti je tistih par gramov pomembnih, se bos pa odlocil sam.

s1m0n ::

Kolikor sem pobrskal bo držalo, da med XT in XTR kar se funkcionalnosti tiče ni opaznih razlik... Cenovno je pa kar razlika, ki se mi ne zdi zanemarljiva (dobim za njo še sprednji/zadnji disk pa še ostane rezerve).

DOOM_er ::

lahko vzameš še cenejše SLX ki so praktično iste kot XT, samo da na ročki nemoreš nastavljati odmika ročice od balance brez imbusa. Če se gre za XC si poglej še kakšne dvobatne Magura
Robots will steal your job. But that's OK

s1m0n ::

Ne vem, če so dvobatni res toliko boljši, da se bi mi splačalo dati več...
Bom verjetno zadovoljen z XT.
Edino kar mi je neznanka so ta novi diski, ki imajo dva različna načina (izbiri) interni in eksterni pa nikjer ne najdem kateri so ta pravi... (govora je o RT-MT800), a ima kdo kaj več znanja o tem :)

T743 ::

Če misliš na način pritrditve sta dve možnosti: na 6 inbus vijakov(standard), ali center lock (shimanov sistem), ki ima samo eno matico za pritrditev v centru, inbus vijaki so razporejeni enakomerno a izven centra. Odvisno kakšno pesto imaš, je vidno že na pogled katera verzija je oziroma, kako je disk na pesto pritrjen.
Če pa misliš ICE tehnologijo pa to pomeni, da bolje odvaja toploto, ker je sendvič konstrukcija-sredina rotorja je iz aluminija zunanjost pa jeklena. Pri običajnih pa je cel disk jeklen.
Zaradi Al sredice so tudi malo lažji. Pri rekreativni uporabi najverjetneje ne boš občutil razlike med navadnimi in ICE.
««
41 / 95
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A naj kupim gravel bike ali ne? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Šport
696120290 (11458) issak
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5511221 (6863) Twixz
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
6922108 (19905) Leprechaun
»

Katero nizkocenovno kolo kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8632633 (30160) stratosD

Več podobnih tem