» »

Zanimiv bug: Lažen alarm v Memtest zaradi USB ključka

Zanimiv bug: Lažen alarm v Memtest zaradi USB ključka

Azrael ::

Pred nekaj dnevi poženem Memtest na PC z naslednjo konfiguracijo:

CPU: Socket A Sempron 2400+
RAM: Patriot 512 MB DDR
MB: Gigabyte GA-7VAXP
vse v BIOSu nastavljeno na Default.

Po nekaj sekundah delovanja Memtest najde napako v testu št. 2:
Zanimivo pri tem je bilo. ne glede koliko časa se je test potem še izvajal, napaka se je vedno pojavila samo, ko se je prvič izvajal test št.2.

Preizkusil sem več različic Memtest86 in Memtest+, rezultati pa povsem enaki, vedno enak problem na isti lokaciji in samo, ko se prvič izvaja test št. 2.

Prestavitev RAM modula v druge slote ni prinesla sprememb. Napihnjenih kondenzatorjev tudi ni videti.

Spiham kišto (prahu sicer ni bilo veliko), priklopim samo monitor in tipkovnico, vsatavim CD z Memtest, vklopim in napake ni več. Za vsak slućaj pustim Memtest delovati čez noč. Nobene napake.:))

Ko priklopim nazaj vse kablovje, se napaka ponovi. ;((

Ugotovim, da napako povzroča priklopljen USB ključek 1GB, ki drugače deluje povsem korektno. Žal ugotovim, da tudi 4 in 8 GB ključka povzročata enak problem.

Se je še kdo srečal s takim problemom? Osebno sumim na bug v BIOSu, vendar me zanima ali je še kdo naletel na kaj takega?
Nekoč je bil Slo-tech.

ender ::

Zelo verjetno je kriv BIOS - preveri, če obstaja kakšen update.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Azrael ::

Ne, z BIOS ne morem nič.

Naložen je zadnji F15, ki edini podpira Sempron procesorje. Nimam pa nobenega drugega SocketA procesorja, da bi reševal situacijo v primeru, če se plata s Sempronom ne pobere, če ima prestar BIOS.

Zdelo se mi je bolj zanimivo, da USB ključek, ki služi kot backup, lahko sproži lažen alarm pri Memtest. Mogoče pride ugotovitev prav še komu.
Nekoč je bil Slo-tech.

mtosev ::

probaj se z windows memory testom.

http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

jype ::

9a008 in 9a00c sta skoraj zagotovo I/O aperture za USB. Preveri magar pod Resources v Device Managerju v Windows, če imaš vključen "plug and play" (kar je načeloma povsem OK) so lahko vrednosti tudi drugačne (nekateri BIOSi ti te podatke izpišejo tudi takoj po bootu, ampak so redki).

In ja, to je bug - BIOS sistemu pove napačen memory map.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

jan01 ::

1. zastarela verzija
2. slučajno zaganjaš memtest iz usb ključka?

Azrael ::

@mtosev

Testiral sem z verzijo, ki je na Ultimate Boot CD 4.10 (UBCD). Ni bilo najdenih napak. Bom sedaj ponovil še z verzijo iz linka, če bo kaj razlike.

@jype

Da, te lokacije pripadajo USB 1.1 krminiku, na katerega je prikopljen 1GB USB ključek.

@jan01

1. Ni razlik, ne glede na verzijo, Testirano je bilo z Memtest+ 2.11, 2.01, 1.7 In z dvema verzijama Memtest86 (3.3 in 3.1)

2. Ne, testiral nisem iz USB ključka. Uporabil sem več CDjev (nekaj različnih verzij UBCD in Ubuntu/KUbuntu), enak rezultat tudi iz diskete.

Sicer pa povsem razumljivo, saj ni problem Memtest v nobeni od pojavnih oblik, ampak BIOS.
Nekoč je bil Slo-tech.

jype ::

Azrael> Da, te lokacije pripadajo USB 1.1 krminiku, na katerega je prikopljen 1GB USB ključek.

Torej to ni spomin, temveč I/O naslovni prostor. Memtest tega ne bi smel "videti", za kar je odgovoren memory map, ki ga posreduje BIOS.

Azrael ::

Še en update

Zgoraj sem na vprašanje, ki ga ja zastavil uporabnik mtosev, odgovoril, da program Windows Memory Test ne najde nobene napake. To drži, ko sem ga pognal iz UBCD, nazadnje pred nekaj minutami.

Program sem posnel še na disketo in se tako izognil menijem pri uporabi UBCD.

Z diskete ali verjetno tudi, če bi bil program na CD sam, le ta odkrije povsem isto napako kot Memtest. Očitno vsako šarjenje po memoriji tale bug v BIOSu lepo zakrije.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik naključno zmrzne

Oddelek: Pomoč in nasveti
131825 (1541) tone 45
»

Windows 10 BSOD memory_management

Oddelek: Operacijski sistemi
92180 (1711) slovo
»

Blue Screen - pomoč

Oddelek: Strojna oprema
326909 (873) GTX970
»

Downlovdam in vsakič drugačen checksum - fenomenalno (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
675615 (4144) StarMafijec
»

Windows xp bluescreen

Oddelek: Pomoč in nasveti
221999 (1680) Duhec

Več podobnih tem