» »

Fizika - različne naloge

Fizika - različne naloge

borut2121 ::

Zdravo,

a bi bil kdo tako prijazen in mi rešil (ali vsaj pomagal rešiti) naslednje naloge? Časa imam do danes (15.1) do približno 14.00. Najlepša hvala že vnaprej.

1. Avtomobil mase 600 kg se giblje s hitrostjo 72 km/h. Za koliko se dvigne temperatura vsakega od štirih jeklenih zavornih diskov mase 1 kg, če se pri zaviranju hitrost zmanjša na 18 km/h? Izgube pri hlajenju zanemarimo. Specifična toplota za jeklo je 0,46 kJ/kgK.
Rešitev: 61°C

2. V valju, ki ga zapira lahek bat, je V=1 dm3 zraka pri tlaku p=1 bar in temperaturi T=200 C. Površina bata znaša S=25 cm2. Na drugi strani bata je vzmet s koeficientom k=10 N/cm. Kolikšna je masa zraka v valju?
Rešitev: 1,2 g
 2. naloga

2. naloga



3. Kroglica z maso 1 kg se s hitrostjo 20 m/s zaleti v mirujočo kroglico z maso 0,5 kg. Kroglici se pri trku sprimeta. Za koliko se segrejeta kroglici pri trku, če je specifična toplota kroglic 210 J/kgK?
Rešitev: 0,21°C

5. Kolikšna mora biti delovna temperatura idealnega toplotnega stroja, ki dela z 50% izkoristkom? Temperatura okolice je 27°C.
Rešitev: 327K

6. Plinu izohorno dovajamo toploto od tlaka P1 in temperature T1, do tlaka P2. Nato ga adiabatno razpnemo do začetnega tlaka in izobarno stisnemo do prvotnega stanja. Kolikšen je izkoristek toplotnega stroja, če je kompresijsko razmerje 10.
Rešitev: 0,48

7. Kolikšen je izkoristek Ottovega motorja, če je kompresijsko razmerje 10.
Rešitev: 0,6

8. Kolikšen je učinek idealnega hladilnega stroja, ki ohlaja prostor s temperaturo -5°C in oddaja toploto zunanjemu zraku s temperaturo 20°C? Koliko električnega dela je potrebno, da se prenese 3600 kJ toplote?

9. S kolikšno močjo deluje hladilnih v katerem je temperatura 0°C, če v njem v 1h zmrzne 0,5 kg vode, ki je imela temperaturo 15°C? Hladilnik dela 3-krat slabše od idealnega hladilnega stroja. Talilna toplota ledu je 335 kJ/kg, temperatura okolice pa znaša 15°C.


To je vse. Vem, da pričakujem veliko, ampak vendarle ostajam optimist. Če mi bo še kaj uspelo rešit, bom to sporočil. Hvala še enkrat.

Lep pozdrav

Pyr0Beast ::

1. Zracunas razliko kineticnih energij.
Skupna masa diskov je 4 kg, od oka 2kJ na K. Razliko energij delis s 2kJ in dobis spremembo temperature v K.

3. Ista fora

Za ostale so plinski zakoni ter toplotni stroji.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

borut2121 ::

Še ena naloga me muči:

V izolirani bakreni posodi z maso 2 kg in specifično toploto 0,383 kJ/kgK, se nahaja mešanica vode in ledu. Masa vode v posodi je 5 kg, masa ledu pa 2 kg. Kaj nastane, ko v posodo dovedemo 1,5 kg vodne pare, katere temperatura je 100°C? Talilna toplota za led je 334 kJ/kg, izparilna toplota vode pa 2260 kJ/kg.
Rešitev: voda s temperaturo 92°C


1., 6., 8. in 9. nalogo mi že je uspelo izračunat.
Glede tretje:
Izračunal sem kinetično energijo prve kroglice - (1*20^2)/2=200J, energijo 2. kroglice sem dobil pa 0J zaradi mirovanja. Potem sem delil 200J/(2*210) in dobil 0,48 kar je narobe. Kje sem se zmotil?

Še dobro uro imam časa... Upam, da se še kdo ojunači v tem času:|

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Ce je skupaj voda in led sta temperaturi obeh 0 st. C.

Zracunas koliko energije je potrebno da se ta led stali, to je okoli 668kJ. Nastalih 7kg vode ima tako 'energijo' -668kJ

Zracunas koliko energije ima para. To je 630kJ za temperaturo (do 0 st. C) in 3390kJ za izparilno toploto. Skupaj okoli 4020kJ.

Tako si 3352kJ v plusu za 8.5kg vode.

Bakrena posoda ima temperaturo tudi 0 st. C.
Pretvoris v energijo potrebno za dvig za 1K, cca 0.8kJ.

Za 1K segreti vodo je 35.7kJ, skupaj je to 36.5kJ.

Delis s toploto v plusu in prides na cca. 92 st. C.

3. Ne vem tocno, za kaj bi slo.
Mogoce s spremembo gibalne kolicine in nato spremembo kineticne, odvisno ali se kroglici odkotalita naprej ali ne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

borut2121 ::

Od vseh nalog me mučita še samo:

5. Kolikšna mora biti delovna temperatura idealnega toplotnega stroja, ki dela z 50% izkoristkom? Temperatura okolice je 27°C.
Rešitev: 327K

7. Kolikšen je izkoristek Ottovega motorja, če je kompresijsko razmerje 10.
Rešitev: 0,6

gzibret ::

(5) To je pa najbolj simpl naloga.... Sam moraš pazit, da temperaturo pretvoriš v kelvine :D

izkoristek = 1 - (temp. okolice / delovna temp.)

0.5=1-(300K/?); ?=....

Aja, šele zdaj videl... Napaka v rešitvah.

Rešitev NI 327K, ampak 327 stopinj celzija (600K).
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

borut2121 ::

Kako pa izračunam izkoristek Ottovega motorja?

gzibret ::

Mislim, da ti manjka še en podatek.
Vse je za neki dobr!

darkolord ::

Rešitev: 327K
327°C verjetno?


7. Kolikšen je izkoristek Ottovega motorja, če je kompresijsko razmerje 10.
\eta = 1-\frac{1}{r^{\gamma-1}} (napaka se odpravlja)

r je kompresijsko razmerje, gamma (eksponent izentrope) za zrak je 1.4

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika- Problem

Oddelek: Šola
5731 (617) Unilseptij
»

Pomoc pri nalogi

Oddelek: Šola
91102 (934) Ktj
»

Nalogce

Oddelek: Šola
72074 (1795) Nesta
»

Naloga za fiziko

Oddelek: Šola
71098 (909) MedusasPath
»

energetika - parna turbina

Oddelek: Šola
53699 (3217) Seb4

Več podobnih tem