» »

Meteorski dež 12. avgusta

Meteorski dež 12. avgusta

Perzeidi 2008, Vir: NASA

vir: Space
Space - Rad bi opozoril na meteorski dež Perzeidov dne 12. avgusta zgodaj zjutraj. To je najboljši čas za opazovanje tega vsakoletnega in verjetno najbolj slikovitega meteorskega roja (počasne, dolge in ponavadi obarvane sledi), ki se imenuje po ozvezdju Perzej, iz katerega ti meteoriti navidezno prihajajo kot ostanek repa kometa Swift-Turtle. Pričakovano število meteoritov znaša 1-2/minuto (kar je prav visoka številka), čeprav je dajati takšne napovedi izjemno nehvaležno delo.

Na žalost je trenutno luna že skoraj polna. Zaradi njene svetlobe bodo vidni le najsvetlejši meteoriti. Zato bo najboljši čas za opazovanje meteorskega roja v torek zgodaj zjutraj pred sončnim vzhodom, ko bo luna že zašla (lunin zahod je ob 2. uri zjutraj). Predviden vrh aktivnosti perzeidov je 12. 8. med 13.30 in 16.00 uro (11.30 - 14.00 UTC).

SpaceDaily
NASA
Space.com
International Meteor Organization

59 komentarjev

«
1
2

PaX_MaN ::

Grejt tajming. Sred najhujšga sonca.

gzibret ::

Saj to traja par dni, če ne celo par tednov. Tisti peak pa je tudi bolj tako tako... Lahko je danes, lahko jutri... Nobeden točno ne ve. Vemo le, kdaj je Zemlja prečila kometov prah, samo ta prah lahko zanaša sem ter tja.
Vse je za neki dobr!

Wrop ::

Zanimivo. Jaz sem danes ponoči ob okoli 2:00 videl 2 v razmiku 1 minute.

PaX_MaN ::

Saj to traja par dni, če ne celo par tednov. Tisti peak pa je tudi bolj tako tako... Lahko je danes, lahko jutri... Nobeden točno ne ve. Vemo le, kdaj je Zemlja prečila kometov prah, samo ta prah lahko zanaša sem ter tja.


Aaaaaa, to je pa veliko bolje. Bom ob večerih mogoče kaj pogledal, če bodo oblaki izginili. In če se bom spomnil... :|

mihax00 ::

čakte zj mau najprej piše pred sončnim vzhodom? pol pa sredi dneva?

kdaj si naj zj alarm naštimam?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihax00 ()

Utk ::

Ja sred dneva ne boš dost vidu, ne? Tudi če jih bo takrat več.

Zelnick ::

skoda da je peak ravno podnevi.|O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zelnick ()

Pyr0Beast ::

Teoretični peak ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

krneki ::

V novici je ena tipkarska. Gre za Swift-Tuttle.

carota ::

Pisca novice in bralce bi rad opozoril, da "meteor" in "meteorit" nista sopomenki.

OmegaBlue ::

S tem, da imaš problem predvidet če bo metorit dokler te ne useka po buči ;) (ali zemlji)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

schurda ::

Eno podrobnost naj popravim: Perzeidi so zelo hitri in beli (nikoli jih nisem videl počasnih, barvnih pa tudi ne), dolžina pa je itak odvisna od oddaljenosti od radianta, večja kot je, daljša je sled. Geometrijsko pač.

Še razlaga pojmov:
- meteoroid: kamen, ki se sdprehaja naokrog po osončju
- meteor: svetla sled na nebu
- meteorit: meteoroid, ki je preko meteorja preživel silne zaviralne pospeške in pristal vsaj v enem kosu na Zemlji.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

gzibret ::

schurda - tisto o barvastih in počasnih sledeh sem pobral iz interneta:

"Earthgrazers are long, slow and colorful; they are among the most beautiful of meteors, says Cooke." - SpaceDaily
Vse je za neki dobr!

schurda ::

Barvasti in počasni so mislim da leonidi in tauridi.

Sicer pa sta v tem času tudi aktivna roja Kaprikornidov in Cygnidov trer mislim, da tudi Aquaridov. Ločijo pa se prav po hitrosti, perzeidi so vedno najhitrejši.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

gzibret ::

No, prav.... Jaz nisem ravno ekspert za tele meteorje. Ti verjamem.
Vse je za neki dobr!

jest10 ::

schurda - tisto o barvastih in počasnih sledeh sem pobral iz interneta:

"Earthgrazers are long, slow and colorful; they are among the most beautiful of meteors, says Cooke." - SpaceDaily

To opisuje meteorje, ki priletijo v atmosfero skoraj vzporedno z njo, zato so zelo dolgi.

necromncr ::

No, vceraj je bila prelepa noc za opazovanje okoli 2 ure zjutraj, na uc bi rekel nic svetlobno onesnazenega neba. V 2 minutah sem jih videl 4.

Boobiz ::

No pizdo mater se je meni zdelo da nisn biu tak pijan dans zutri da bi primadone vido. Stvarce so ble resnične. :D

Looney ::

Mnja, škoda, da je bilo našega tabora konec dva tri dni prej. No, ampak nekaj bolidov -4. magnitude smo pa našteli. Ah ja.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Highlag ::

Ni ravno zgodaj zjutraj sem pa en utrinek videl, v smeri iz LJ proti Beričevu. Mogoče rahlo severneje. Ene 20 min nazaj. Bi rekel, da je ugasnil precej nizko na obzorju - kar pomeni precej blizu tal. Svetil pa je če se ne motim zelenkasto...
Never trust a computer you can't throw out a window

wooted ::

oja:D tle na dolenski (okolica trebnjega) kar dobro padajo zeleni utrinki:D

Looney ::

Zeleni... zanimivo... imate zeleno svetlobno onesnaženje.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Blum ::

prnas so bli vsi rumeno-oranžni, nekateri tudi beli. :) lepo jih je blo gledat, z lubiko ob seb na dekci sred ceste :D khm.. samo nekam malo jih je bilo?

zcetrt ::

Vse je res. Ene par konkretnih. Za atmosfero. Nehalo je bit pa kul, ko so se začele lisice podit okrog naju. A bo kdaj maksimum ponoči spet in brez lune...
4.

Looney ::

Seveda. Drugo leto. :D
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

gzibret ::

Ne, ne... Drugo leto bo polna luna. ;(
Vse je za neki dobr!

Utk ::

Pohvalil bi čas objave novice. Vem, da je bila enkrat podobna tolk časa prej, da sem do takrat že pozabil in nisem nič gledal :)

edge540 ::

Kaj danes bo še kaj? Že eno uro sedim na terasi v družbi temnega laškega in laptopa, pa nisem še nič videl :)

Popravek, pravkar sem videl enega noro lepega iz severa proti jugu8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: edge540 ()

Utk ::

V družbi laškega in laptopa bi lahko tudi gole amazonke plesale okoli tebe pa ne bi nič videl :)

krneki ::

Jaz sem postavil teleskop, da mi snema celo noč eno meglico kasiopeji v h-alpha in postavil en ležalnik zravn za meteorje :)

MrStein ::

Ležalnik za meteorje ? Da mehko pristanejo ? :))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Meizu ::

Hahah lol :P

Nič grem še jst kej pogledat na balkon, zravn pa še premislit, keri špil nej si kej inštaliram in obrnem (znova...) ker mi je strašno dolgčas... x|

krneki ::

Zato da opazuješ heksenšus free

tx-z ::

No pa sm le vidu ene 2 v 20minutah. Mogoče sm pa umes še zaspau. Sred ljubljane....Pa sam kšno desetino neba vidm z vrta:P
tx-z

Meizu ::

JSt sm tudi v pol ure kšna 2 opazu. Sam je pa dokaj oblačno in mi zakrije polovico neba. Mogoče je šlo medtem še kaj nad oblaki...

schurda ::

Aktivnost je še vedno visoka. Vsaj še do konca avgusta se splača ležati zunaj in buljiti v nebo. Samo, da jih boste prej prepoznali: Perzeidi imajo radiant na SV, Cygnidi skoraj v zenitu, Kaprikornidi in Aquaridi pa na južnem delu neba. To velja za večerne ure. Proti jutri pa se vse skupaj premakne proti zahodu.

PA še nekaj velja za perzeide: običajno so svetlejši od ostalih in puščajo kratkotrajne sledi.

@krneki: Mel 15?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

SodVina ::

Jaz sem jih vceraj cca ob 23h v dobre pol ure videl 11. Pa sem bil trezen :D

schurda ::

Alkohol širi zenice! ;) Če bi pil, bi jih videl še več...
...morda celo 2x več.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

krneki ::

schurda:

To sem že enkrat posnel, zdaj sem pa ngc 7635 aka. the bubble. Je kar ratalo, sam treba še enkrat obdelat.

Looney ::

Skozi kaj, kako in s čim je pa tole slikano? Nič ne piše. ;) In zakaj črnobelo?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

tx-z ::

Jp, dej mau povej....Kakšen ISO,zaslonka,čas,kok slik, s čem si združu če je blo več slik, kakšn objektiv,... :P me wanna make that pic too:))


bah. a maš to sledenje? Če maš po 5min odprto zaslonko?:\
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

krneki ::

Za tole meglico je bilo narejeno 27 x 10 min @ ISO 800. To je s sledenjem in vodenejm, ker drugače bi bile po 1 sekundi same črtice iz zvezd, pri 384mm (+korektor) gorišča skozi 80mm refraktor. Uporabljam pa modificiran Canon 350D. Softver je pa IRIS za kalibracijo, registracijo, zlaganje...ostalo pa Photoshop.

Črnobelo je pa zato ker je slikano skozi h-alpha filter, ki prepušča samo svetlobo pri 656nm (7nm pas) in je tako slika praktično monokromatska.

Če koga kaj več zanima ali pa samo rad gleda slikce je veliko stvari na moji strani:
http://astro.krneki.ws

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krneki ()

Looney ::

Si v kakšnem astronomskem društvu drugače?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

nevone ::

Čestitam krneki, tudi Google se strinja da tole kar je nekaj.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Pyr0Beast ::

.. tole pa je koštala oprema [:D]

Drgač pa super slikca !
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Meizu ::

Jap krneki dobre slike imaš, pohvalno zelo. Tisto supernovo ti je uspelo lepo zajeti ;) Sm si prou uzel čas in vse skupaj skrbno pregledal. Zanimivo skratka. We're waiting for more ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

gzibret ::

danes je na apod-u ena slika...

link
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

schurda ::

Kapo dol! Resda je tehnika napredovala, vendar so te slike res neverjetne!
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

wooted ::

kako to da se na slikah vidi več zvezd kot pa s prostim očesom?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Danes ponoči vrhunec meteorskega roja perzeidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
54496 (3470) Alexius Heristalski
»

Prihajajo utrinki

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
105936 (4336) nodrim
»

Konec tedna meteorski roj perzeidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
127230 (5220) jest10
»

Nocoj meteorski roj Geminidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
405732 (4023) tx-z
»

Predvidoma najboljši meteorski roj leta 2009 šele prihaja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
95331 (3911) gzibret

Več podobnih tem