» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
484 / 506
»»

AgiZ ::

Kako pa je z QLC (in TLC in MLC) diski in trdoživostjo podatkov (cell decay/data degradation/...)?
Torej primer da je disk dalj časa nepriključen v računalnik, oziroma drug primer, da je priključen se ne uporablja (samo idla).
Hitri google mi ni znal odgovoriti, hvala.

hojnikb ::

QLC je najslabš SLC je najboljš.

Kaksnega 2D TLCja in 3D QLCja nebi mel za kakrsn kol storage.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

*TV* ::

Zakaj ne? Imam oba in oba delujeta povsem brez težav. 2TB QLC Samsung omogoča 10 let zapisovanja po 200 GB na dan, glede na specifikacije. Povsem dovolj za storage.

Te zgodbe kak je nekaj slabo poslušam že 10 let, vse od MLC-ja dalje, pa tudi tisti prvi Intel X25-M 80 GB še vedno dela.

hojnikb ::

>2TB QLC Samsung omogoča 10 let zapisovanja po 200 GB na dan, glede na specifikacije. Povsem dovolj za storage.

Ne štekaš. Ni problem endurance, problem je retencija podatkov pri _odklopljenem_ pogonu. Retencija podatkov je postala resna težava consumer naprav od 2D tlc naprej.

Takšen pogon, če ga danes zapišeš in odklopiš za 10 let, naslednjič nebo več mel uporabnih podatkov gor.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: AgiZ ()

Dr_M ::

FlyingBee je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Ja lej, ko bom sel na vecjega, zagotovo ne bom nabavil pcie 3.0.

Pa slabega hlajenja.


A to naj bi bil nek argument? :))

Nevem zakaj bi sploh kdo kupoval QLC; ne drzijo podatkov dolgo, pri zapisovanju hitrost pade pod hitrosti hddjev, cena ni ugodna.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

AgiZ ::

hojnikb je izjavil:

>2TB QLC Samsung omogoča 10 let zapisovanja po 200 GB na dan, glede na specifikacije. Povsem dovolj za storage.

Ne štekaš. Ni problem endurance, problem je retencija podatkov pri _odklopljenem_ pogonu. Retencija podatkov je postala resna težava consumer naprav od 2D tlc naprej.

Takšen pogon, če ga danes zapišeš in odklopiš za 10 let, naslednjič nebo več mel uporabnih podatkov gor.

Ravno to sem vprašal, ja. Kaka je retencija podatkov v primeru da je disk idle, in kaka če je disk odklopljen.
Vsekakor bi potreboval še kak link glede omenjenega, ker kot rečeno, moj google-fu ni našel nič uporabnega na to temo. Dosti je javkanja kako naj bi bil QLC slab, dejanskih argumentov pa nisem našel.

Vse kar sem našel je to da uporablja (intel 660p, nimam pojma kako to drugi delajo) QLC celice kot "SLC cache" (večji ko je disk, več prostora je za cache). Ko je ta "cache" poln, se upočasni hitrost zapisovanja na nekako 80MB/s (kar tudi ni tako grozno, ni pa to nek presežek, ne). Torej bolj ko je poln disk, manj je tega cache-a, in posledično hitreje pride do upočasnitve.
Popravite me če sem narobe razumel.

P.S.: ponesreci kliknil "predlagaj izbris"

Dr_M ::

Dosti je javkanja kako naj bi bil QLC slab, dejanskih argumentov pa nisem našel.


Nisi dovolj podrobno iskal.
Hojnikb je namrec delal test na tlc usb kljucku. In to kar pravi, je iz real life testa.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

yup, meni so na 2d tlc kjučku začel podatki zginevat po dobrih 7 mescih. Moram spet preverit, kakšen % je še uporabnih podatkov; zadeva namreč še vedno tiči v predalu, zdaj že 3 leto :)

> Ravno to sem vprašal, ja. Kaka je retencija podatkov v primeru da je disk idle, in kaka če je disk odklopljen.

Če je stvar idle, načeloma nesme bit problema, ker bo kontroler delal static refresh, torej nanov zapis podatkov, ki so stari.
Vsi znalci, ki trobite, kako retencija podatkov ni problem; humor me this then; zakaj delajo potem vsi moderni kontrolerji staticdatarefresh? A ni to mal waste of program cycles ? :\
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

bajsibajsi ::

Cca. 8-9 let star 60 GB OCZ Agility 3 po 2+ letih iz predala se vedno brez tezave zagnal OS. Mislim pa, da je MLC, Sandforce kontoler.

hojnikb ::

seveda, če je pa 25nm MLC. To pa res kamot zdrži 10 let.
#brezpodpisa

AgiZ ::

Dr_M je izjavil:

Dosti je javkanja kako naj bi bil QLC slab, dejanskih argumentov pa nisem našel.


Nisi dovolj podrobno iskal.
Hojnikb je namrec delal test na tlc usb kljucku. In to kar pravi, je iz real life testa.

Zato pa sem vprašal če ima kdo kak uporaben link na to temo pri roki, da se ne mučim z iskanjem.
Zanimivo tole kar je hojnik preveril (mogoče kdo zna povedati kje v tej temi, ker ne najdem?), verjamem pa da so potem tudi na netu razni članki glede omenjenega. Če nimate pa ok, tudi ni krize.

hojnikb ::

sj ni problema. Nameci backupe in odklopi, pa porocaj cez par let ;)
#brezpodpisa

MrStein ::

Dr_M je izjavil:

Dosti je javkanja kako naj bi bil QLC slab, dejanskih argumentov pa nisem našel.


Nisi dovolj podrobno iskal.
Hojnikb je namrec delal test na tlc usb kljucku. In to kar pravi, je iz real life testa.

Ključek in interni SSD ni ravno isto.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

flash je "enak", pa controller trickery (kot je staticdatarefrsh) ti na ssdju nic ne nuca, ce je odklopljen.
bo ssd verjetno zdrzal dalj casa kot tipicen kjucek, ampak koliko, vprasanje.

samo tak za info; nintendo switch recimo glih iz tega razloga (slaba retencija) uporablja xtrarom, ki je modificiran MLC za daljso retencijo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

jest10 ::

Zato pa za "ključke" pokupite zadnje ostanke 60 in 128GB mSATA MLC SSDjev pri kitajčkih, ki jih daš v mSATA USB3 ohišja. Kar se retencije tiče je to bolje kot m2 TLC.

Matko ::

jest10 je izjavil:

Zato pa za "ključke" pokupite zadnje ostanke 60 in 128GB mSATA MLC SSDjev pri kitajčkih, ki jih daš v mSATA USB3 ohišja. Kar se retencije tiče je to bolje kot m2 TLC.

kaj predlagaš?

bajsibajsi ::

Tole iz flash teme:

Han je izjavil:

Ključ npr. SanDisk Extreme Pro.

M.2 SATA SSD npr. Crucial MX500 + Transcend TS-CM80S.


Ceprav meni se ta case zdi predrag. Na ebayu so 5 eur. Vprasanje pa kateri imajo res dober konektor in ne ovirajo prenosa.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Čakaj, primerjaš USB ključ za 5 EUR s ključem za 65 EUR? Srsly? :D

Lahko je 2 TB ključ, ampak če nanj pišeš z 2 MB/s, ti ne pomaga kaj veliko, kajne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

bajsibajsi ::

Ne. Omenil sem, da se mi CASE zdi drag. 25 eur za konektor + malo plastike.

MrStein ::

PrimozR je izjavil:



A obstajajo kje povzetki takih videjev?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Han ::

Transcend TS-CM80S je iz aluminija.

scipascapa ::

cene že kar lepo rastejo.....

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:



A obstajajo kje povzetki takih videjev?

LMG Clips je kanal, kamor nalagajo izseke WAN showa, ki pokrijejo le eno tematiko. WAN show je pa podcast, ki je postal 'anything goes' zadeva, kjer se ranta o stvareh z leve, itd., tako da žal ne, tole je povzetek :)

V temle primeru je razlaga bolj 'poljudna' ker je Linusu družbo delala žena, ki je tehnično slabše podkovana, v začetku WAN showa pa je rekel, da je zanimiv, da ima drugačne razlage v družbi ljudi, ki niso tako na tekočem s tematiko.

Ahim ::

AgiZ je izjavil:

Zato pa sem vprašal če ima kdo kak uporaben link na to temo pri roki, da se ne mučim z iskanjem.

Pa ne bi bilo slabo, ce bi se kdaj potrudil tudi sam kaj poiskat in razmislit ;)

Za vsak dodaten bit v eni celici (enem floatingu gatu/charge trapu) teoreticnega idealnega flasha, kakrsen seveda ne obstaja, je potrebno prepoloviti interval napetosti, ki doloca eno stanje. Iz SLC v MLC ga torej prepolovis in dobis 2x toliko kapacitete (fair deal), iz SLC do TLC ga razdelis na stiri dele in dobis 3x toliko kapacitete (opazis tezavo?), pri QLC ga razdelis na osem delov in dobis samo 4x kapaciteto SLC (kaj pa zdaj?), pri PLC, o katerem ze modrujejo, ga razdelis na 16 delov za le 5x toliko kapacitete kot bi jo imela SLC celica ... Ob vsaki "razdelitvi" se SNR poslabsa, poslabsanje pa je eksponentno.

V praksi pa seveda idealnega flasha ni; vsaka celica je drugacna (to so pac posledice proizvodnega procesa, z vedno manjso litografijo se variabilnost med celicami neizogibno poveca), komparatorji, ki odcitavajo podatke iz celice, pa so umerjeni na neke vrednosti, ki so enake za tolikointoliko celic. T pomeni, da ze tako bistveno ozji intervali, ki dolocajo neko stanje in ki zdaj dopuscajo bistveno manj napake, postanejo se bolj problematicni, vecja kot je razlika med dvema celicama.

In ker v praksi flash ne more kar drzati naboja vecno ujetega, ampak le ta pocasi "curlja" stran, je ob vsem omenjenem jasno zakaj celice s/z (pre)vec biti informacije niso dobra ideja, razen ce ti je za podatke vseeno (npr. za kaksno igralno konzolo, ki nalozi igro iz dolgotrajnega medija, potem jo pa hitreje izvaja iz bolj ali manj read-only SSDja).

AgiZ ::

Pa ste se kdaj vprašali, če so celice v SLC-ju dovolj stabilne/robustne da jih lahko "razsekaš" na 16/32/64/... kosov, pa bodo še vedno dovolj "trdožive" za večletno hrambo? Poenostavljeno gledano seveda. Ne pravim da so, vem pa ne.

Razumem o čem govorite, sem tudi sam že razmišljal o podobnem, ampak večina povedanega (z izjemo hojnikovega ključka, ki ni nujno reprezentativen in ga itak ne najdem v temi...) delujejo kot teorije, ki nimajo neke prave eksperimentalne osnove.

Zato pa sprašujem če obstaja kak dober članek na to temo ki bi nas vse odrešil špekuliranja.

rabelj5 ::

PrimozR je izjavil:

Čakaj, primerjaš USB ključ za 5 EUR s ključem za 65 EUR? Srsly? :D

Lahko je 2 TB ključ, ampak če nanj pišeš z 2 MB/s, ti ne pomaga kaj veliko, kajne?


hočem 200 TB disk za 100 eur

PrimozR ::

AgiZ je izjavil:

Pa ste se kdaj vprašali, če so celice v SLC-ju dovolj stabilne/robustne da jih lahko "razsekaš" na 16/32/64/... kosov, pa bodo še vedno dovolj "trdožive" za večletno hrambo? Poenostavljeno gledano seveda. Ne pravim da so, vem pa ne.

Razumem o čem govorite, sem tudi sam že razmišljal o podobnem, ampak večina povedanega (z izjemo hojnikovega ključka, ki ni nujno reprezentativen in ga itak ne najdem v temi...) delujejo kot teorije, ki nimajo neke prave eksperimentalne osnove.

Zato pa sprašujem če obstaja kak dober članek na to temo ki bi nas vse odrešil špekuliranja.

Seveda niso. Zato se pa vzdržljivost z vidika prepisov tako zmanjšuje z večanjem št. zapisanih bitov v celico. Napetost v celici prej zaniha in spremeni bit, jasno da bo večji vpliv na kakovost podatkov.

hojnikb ::

AgiZ je izjavil:

Pa ste se kdaj vprašali, če so celice v SLC-ju dovolj stabilne/robustne da jih lahko "razsekaš" na 16/32/64/... kosov, pa bodo še vedno dovolj "trdožive" za večletno hrambo? Poenostavljeno gledano seveda. Ne pravim da so, vem pa ne.

Razumem o čem govorite, sem tudi sam že razmišljal o podobnem, ampak večina povedanega (z izjemo hojnikovega ključka, ki ni nujno reprezentativen in ga itak ne najdem v temi...) delujejo kot teorije, ki nimajo neke prave eksperimentalne osnove.

Zato pa sprašujem če obstaja kak dober članek na to temo ki bi nas vse odrešil špekuliranja.

tole ti je lahko referenca.
https://www.techspot.com/article/997-sa...

Sicer ne raziskuje direktne izgube podatke, ampak pri hudih padcih read hitrosti ti je lahko lep indikator, kaj se dogaja z integriteto podatkov.
#brezpodpisa

Dr_M ::

Flash je podoben, kot so bili CDji. Vecina jih po parih letih umre. Ce ima zelo veliko sreco, se ga pa da prebrat tudi po 15 letih. Odvisno od kvalitete.
Padec hitrosti branja je pa tudi dober indikator, da se nekaj slabega dogaja.
Na zalost pa vecina folka tega sploh ne razume in so po 10+ letih komaj prilezli do razumevanja TBW.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

AgiZ ::

@hojnik
Zanimiv link.
Sicer kot si rekel, v linku so testirali hitrosti, ki so padle na starih podatkih (starih 1mesec+) na pod 100MB/s. To so rešili z novim firmwareom, ki poskrbi da se podatki periodično ponovno napišejo na disk.
So pa v linku tudi izpostavili da Samsung javlja da se podatki nikoli ne izgubijo, kar so potrdili, da niso opazili izgube podatkov, torej je samo upočasnitev branja. Vsekakor vprašanje, če ne bi čez x časa bili podatki izgubljeni, ampak ni tega podatka.

@Dr_M
Glede umrljivosti starih posnetih CDjev (CD-R/RW) lahko iz lastnih izkušenj rečem, da ne drži.
Lansko leto sem vrgel stran ~1000 posnetih cdjev, ki so nastajali v zadnjih dveh desetletjih. Vsi mogoči proizvajalci/pekači/načini skladiščenja, večinoma pa poceni roba. Vse sem preveril na CD-ROMu kaj je gor in randomly tudi kaj presnel na disk in pogledal, če so podatki berljivi. Od vseh ~1000 jih 5 nisem uspel prebrati, od tega 1 CD-RW, ostalo CD-R. Enega CD-RW ki sem randomly poskusil kopirat pa je skopiralo samo nekako 40% vsebine.
Me zanima če obstaja kaka raziskava tudi glede tega, ali je to tudi samo urbana legenda.
Vem da moj "test" ni merodajen, mogoče sem imel samo srečo.

Frgazor ::

Nekateri cdr-ji so bili še v časih, ko so se še uporabljali cdji, tako zanič, da je odsevna plast v parih letih (primernega) skladiščenja dobesedno zgnila. Nobene urbane legende.

darkolord ::

smradb... err smartbuy :))

hojnikb ::

AgiZ je izjavil:

@hojnik
Zanimiv link.
Sicer kot si rekel, v linku so testirali hitrosti, ki so padle na starih podatkih (starih 1mesec+) na pod 100MB/s. To so rešili z novim firmwareom, ki poskrbi da se podatki periodično ponovno napišejo na disk.
So pa v linku tudi izpostavili da Samsung javlja da se podatki nikoli ne izgubijo, kar so potrdili, da niso opazili izgube podatkov, torej je samo upočasnitev branja. Vsekakor vprašanje, če ne bi čez x časa bili podatki izgubljeni, ampak ni tega podatka.

@Dr_M
Glede umrljivosti starih posnetih CDjev (CD-R/RW) lahko iz lastnih izkušenj rečem, da ne drži.
Lansko leto sem vrgel stran ~1000 posnetih cdjev, ki so nastajali v zadnjih dveh desetletjih. Vsi mogoči proizvajalci/pekači/načini skladiščenja, večinoma pa poceni roba. Vse sem preveril na CD-ROMu kaj je gor in randomly tudi kaj presnel na disk in pogledal, če so podatki berljivi. Od vseh ~1000 jih 5 nisem uspel prebrati, od tega 1 CD-RW, ostalo CD-R. Enega CD-RW ki sem randomly poskusil kopirat pa je skopiralo samo nekako 40% vsebine.
Me zanima če obstaja kaka raziskava tudi glede tega, ali je to tudi samo urbana legenda.
Vem da moj "test" ni merodajen, mogoče sem imel samo srečo.

da se nikol nemorejo zgubit, je bosa. Sj zato pa prepisujejo podatke, da se le ti scasoma tudi ne zgubijo.
Ampak govora je blo o retenciji podatkov ob odklopljenem disku, torej ti prepisovanje cisto nic ne koristi.

Evo, ce kdo razkira, naj da kaksen poceni qlc ssd,poln podatkov na kaksno pec, da bo konstantno na visokih temoaraturah. Pa da vidimo kaj bo po 14 dneh;)
#brezpodpisa

AgiZ ::

Saj ravno zato je ta link dosti uporaben, ker izgleda 840 EVO s starim firmware-om ni delal prepisovanja, torej do neke mere simulira odklop. In ja, se strinjam da ni realno da se ne izgubijo, vprašanje pa je koliko časa rabijo za to (SLC, MLC, TLC, QLC,...). Zato pa jamram za link do kakega takega testa, da je jasno kaj in kako. Če ga kdo pripopa, hvala, če ne, pa tudi ok. Ne bom več "težil".

Dr_M ::

Glede umrljivosti starih posnetih CDjev (CD-R/RW) lahko iz lastnih izkušenj rečem, da ne drži.


Jest ti pa iz lastnih izkusenj povem, da drzi. Kaj pa zdej?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MrStein ::

AgiZ je izjavil:

Zato pa sprašujem če obstaja kak dober članek na to temo ki bi nas vse odrešil špekuliranja.

Tule večina "čuti na vodi", znanstvene študije so bolj redke.

Dr_M je izjavil:

Flash je podoben, kot so bili CDji. Vecina jih po parih letih umre. Ce ima zelo veliko sreco, se ga pa da prebrat tudi po 15 letih. Odvisno od kvalitete.

Evo, primer. :)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

PrimozR ::

AgiZ je izjavil:

@hojnik
Zanimiv link.
Sicer kot si rekel, v linku so testirali hitrosti, ki so padle na starih podatkih (starih 1mesec+) na pod 100MB/s. To so rešili z novim firmwareom, ki poskrbi da se podatki periodično ponovno napišejo na disk.
So pa v linku tudi izpostavili da Samsung javlja da se podatki nikoli ne izgubijo, kar so potrdili, da niso opazili izgube podatkov, torej je samo upočasnitev branja. Vsekakor vprašanje, če ne bi čez x časa bili podatki izgubljeni, ampak ni tega podatka.

@Dr_M
Glede umrljivosti starih posnetih CDjev (CD-R/RW) lahko iz lastnih izkušenj rečem, da ne drži.
Lansko leto sem vrgel stran ~1000 posnetih cdjev, ki so nastajali v zadnjih dveh desetletjih. Vsi mogoči proizvajalci/pekači/načini skladiščenja, večinoma pa poceni roba. Vse sem preveril na CD-ROMu kaj je gor in randomly tudi kaj presnel na disk in pogledal, če so podatki berljivi. Od vseh ~1000 jih 5 nisem uspel prebrati, od tega 1 CD-RW, ostalo CD-R. Enega CD-RW ki sem randomly poskusil kopirat pa je skopiralo samo nekako 40% vsebine.
Me zanima če obstaja kaka raziskava tudi glede tega, ali je to tudi samo urbana legenda.
Vem da moj "test" ni merodajen, mogoče sem imel samo srečo.

Iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da so bile npr. pisanke (prazni CD-ji) povsem zanič. Po parih letih so se začeli luščiti. Če bo tebi uspelo prebrati podatke z manjkajočega podatkovnega sloja pa svaka ti čast.

DVD-ji so se načeloma obnesli precej bolje, ker so bili, če se ne motim, dvoslojni kar se tiče plastike, podatkovna plast je bila pa vmes.

MrStein je izjavil:

AgiZ je izjavil:

Zato pa sprašujem če obstaja kak dober članek na to temo ki bi nas vse odrešil špekuliranja.

Tule večina "čuti na vodi", znanstvene študije so bolj redke.

Večinoma se bolj uporablja logiko. ČE imaš pa težave z mehurjem oz. kolenom pa priporočam obisk zdravnika :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MatH ::

Eno bolj konkretno vprašanje;
kje dobiti vijake za M.2 SSD? Na matični je samo distančnik, pri SSDju pa ni bil priložen. Vijaki za DVDrom ali matično so preveliki.
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

darkolord ::

Najenostavneje, da kupiš novo matično. Dobiš en vijak zraven.

Sem jih že iskal, pa jih kar nekako ni. Če kupiš kak adapter, ga dobiš tudi zraven, in če imaš veliko srečo, je celo enak ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

MatH ::

Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MatH ()

scipascapa ::

vsak servis jih ima...jaz imam 2 kosa viška.

https://www.cyberport.de/pc-und-zubehoe...

hojnikb ::

No, da se še malo javim okol podatkov o mojem "kjuček testu".

Po 4 letih (začel z 29.2.2016) je stvar že tako degradirana, da fajli sploh nimajo več pravilne velikosti (3,15GB namesto 7,67GB). V tem primeru niti h2testw testa nemorn več nardit, ker niti ne zazna, da so gor njegovi testni fajli ;((
Na hitro sem sicer za hec poskusil skopirat en imzmed fajlov in je hitrost sedaj med 700-1400KB/s.

Da obnovim, stvar je bila v štartu takšna:

hojnikb je izjavil:

Evo en kratek test degradacije hitrosti na 15nm TLC flashu. Gre za "noname" usb kjuček, ki vsebuje AlcorMicro AU6989SN-GTA kontroler in Toshibin 15nm TLC flash. Na kjuček so bile nameščene testne datoteke in potem odklop na sobni temparaturi (~22-23C).

Baseline:


Hitrost po 48 dneh:


Kot je videt, je kr konkretna redukcija read hitrosti. Sicer gre res tukaj za nižjo kakovost flasha, ampak kjub temu so v konfiguraciji kontrolerja nastavljene najvišje ECC nastavitve za čim manj napak pri branju (screenshoot nastavitev spodaj).


Zanimiva je tudi opazka, da ni po vseh lbajih enaka hitrost. Od začetka gre kr počasi (6-7MBs) vmes skoči tudi na 12MBs, hitrost pada tudi do 0MBs. S tega lahko zakjučimo, da se različni bloki različno hitro starajo.

To be continued...
#brezpodpisa

bili_39a ::

MatH je izjavil:

Eno bolj konkretno vprašanje;
kje dobiti vijake za M.2 SSD? Na matični je samo distančnik, pri SSDju pa ni bil priložen. Vijaki za DVDrom ali matično so preveliki.



Poskusi s kakšno električno vrstno spojko. Mislim, da je enak navoj, ampak boš moral s kakšno plastiko podložit, ker je glava premala.

Spojka za 2,5 mm^2 zna bit enak vijak

Carjou ::

Zdravo,
imam en problem, v prenosniku sem zamenjal HDD disk z SSD diskom. HDD disk sem preko Akasa adapterja dal na mesto kjer je bil DVD/CD. Sedaj imam problem, da ko je adapter v prenosniku se prenosnik ne ugasne, ne restarta in ne gre v spanje, ampak ostane prižgana lučka za On/Off, ventilator laufa in še par lučk gori. Če pa dam adapter z HDD-jem ven pa dela vse normalno.

Kaj bi lahko bil problem?

Lp Simon

OvCa77 ::

MatH je izjavil:

Eno bolj konkretno vprašanje;
kje dobiti vijake za M.2 SSD? Na matični je samo distančnik, pri SSDju pa ni bil priložen. Vijaki za DVDrom ali matično so preveliki.

Jaz sem jih vzel od enega starega laptopa, ki sem ga razdrl. Drugače bi morali priti tudi z SSD. Imam tudi jaz še nekaj takih
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

darkolord ::

Pri SSDjih ponavadi ne pridejo.

klemenSLO ::

Silver tape :D
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Ahim ::

MrStein je izjavil:

AgiZ je izjavil:

Zato pa sprašujem če obstaja kak dober članek na to temo ki bi nas vse odrešil špekuliranja.

Tule večina "čuti na vodi", znanstvene študije so bolj redke.

Za "znanstveno studijo" bi potreboval identicen SSD, ki uporablja v prvem primeru flash kot SLC, v drugem kot MLC, v trejtem kot TLC, v cetrtem kot QLC, v petem kot PLC itd. Takega SSDja seveda ne mores kupiti, kako bos potem delal neodvisne znanstvene studije?

Sem pa napisal visje zgoraj v cem so tezave pri vecanju kolicine podatkov v celici. Se enkrat zelo na kratko:

1: Naboj pocasi uhaja iz celice (in premika vrednost proti "neprogramiranemu" stanju - pri celicah z vec kot enim bitom v celici je to lahko preko razlicnih vrednosti, npr. v TLC z vpisano 010 preko 011, 100, 101, 110 do 111).

2: Vse celice niso enake (zaradi ne-idealnega proizvodnega procesa), ceprav se iz njih bere ob predpostavki da so "dovolj enake" (vsaka celica nima svojega sense vezja, ki bi bilo prilagojeno samo tej eni celici).

3: Motnje, ki pridejo od zunaj (ioniziraoce sevanje, elektricne motnje) so vedno z enako magnitudo (ki je lahko pri celici s sirsimi intervali med posamicnimi nivoji morda povsem neopazna, pri takih, kjer so nivoji blizje skupaj, torej kjer je vec bitov v celici kot v prejsnjem primeru, pa preseze vrednost enega ali celo vec bitov).

Res ne vem kaksno znanstveno studijo bi pricakoval za napisano? Za #1 imas online nebroj objavljenih znanstvenih clankov, za #2 imas slike izdelkov litografskega procesa, porocila proizvajalcev polprevonikov o donosu (yield; namig - ni 100%!) ali pa kar zdravo pamet, za #3 pa osnove matematike/logike (lahko pa narisem slikico, ce bo bolj poucno).

hojnikb ::

Pri flashu je treba se upostevat, da retencija pada z izrabo flasha (vec zapisov, slabsa retencija) in temparaturo. Ce pustis kaksen prenosni ssd v kasnem vrocem avtu (kar se ti poleti hitro lahko zgodi) retencija hudo hitro pada.

In ce se dela preizkuse, je treba vzet ssd z identicnim krmilnikom in razlicnimi tipi flasha. razlicni kontrolerji (in tudi firmware verzije) razlicno hendlajo errorje v celicah. Kaksni pre LDPC tlc ssdji so v tem respectu se posebaj slabi.
#brezpodpisa

jest10 ::

120GB MLC mSATA za 18$. Fajn za USB ključek
««
484 / 506
»»