» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
469 / 506
»»

FlyingBee ::

Za home desktop je bx500 več kot ok, če pa razlika v ceni z mx500 ali 860evo ni ogromna, bi jaz raje med slednjima opcijama izbiral.

Izi ::

Ijus je izjavil:

tole mora bit hudo: https://geizhals.eu/?cat=hdssd&xf=221_4...
corsair force series: 4950mbs/4250mbs

hojnikb je izjavil:

samo če maš x570 plato in ryzen 3000 series procesor.

Da ne bo nesporazuma, PCIe 4.0 je popolnoma za nazaj kompatibilen in ta SSD lahko brez problema vtakneš v matično, ki ima samo PCIe 3.0 podporo. Samo hitrost ti bo padla na zgornjo omejitev PCIe 3.0

Hitrost branja Corsair MP600: 4950 MB/s
Omejitev PCIe 3.0 x4: 3900 MB/s
Omejitev PCIe 4.0 x4: 7800 MB/s

Če torej tale Corsair MP600 vtakneš v X470 ali B450 matično izgubiš okoli 20% hitrosti pri zaporednem branju in okoli 10% hitrosti pri zaporednem pisanju, pri običajnih opravilih pa praktično nič. Skratka razen v Bencharkih ne boš opazil razlike.

Dr_M ::

Ko bodo zafilal x4 pcie 4.0, potem se lahko pogovarjamo o teh novih pogonih. Pa ko bodo kaksni bolj spodobni kontrolerji na voljo. Do takrat je to metanja denarja stran.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

techuser ::


Doma mi leži SSD 240GB namesto da bi že enkrat instaliral na novo winse.
AC origins ima ponekod kar 3-4 fps razlike. Noro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

scipascapa ::

Zdaj so cene teh SSDjev tako nizke, da ne bi bilo narobe kakega vzeti "na zalogo" četudi ne gori voda zdaj. Best buy 512GB/1TB? Danke :)

hojnikb ::

sort by price, sort by capacity
#brezpodpisa

Dr_M ::

Jest mam pri svojih verjetno ze 20 ssdjih vedno kaksnega na zalogi, tam okol 240GB, pa se ene 2 kosa 60GB. Recimo BX500 za 27e iz amazona :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kuglvinkl ::

scipascapa je izjavil:

Zdaj so cene teh SSDjev tako nizke, da ne bi bilo narobe kakega vzeti "na zalogo" četudi ne gori voda zdaj. Best buy 512GB/1TB? Danke :)


Ce mas moznist za m.2, pol je mslo drazje.
Your focus determines your reallity

SmeskoSnezak ::

2TB best buy za pod 200EUR, Intel M.2 plosca: https://geizhals.de/intel-ssd-660p-2tb-...
@ Pusti soncu v srce... @

hojnikb ::

je pa qlc...
#brezpodpisa

keba ::

Imam Samsung ssd 840 250 gb, ter navaden hdd disk 1tb. nadgradil bom ploščo, procesor in rame, pa bi potreboval še kaj placa. Kaj mi priporočate da nabavim, a nabavim en 1 tb ssd disk kjer bo windows par programov in igre ali mi priporočate kaj drugega?


pa kateri ssd disk je trenutno best p/p?

Ijus ::

tole: ssd's @ geizhals.eu ... https://geizhals.eu/?cat=hdssd&sort=p&x...
tole: m.2's @ geizhals.eu ... https://geizhals.eu/?cat=hdssd&xf=2028_...

glede m.2 (mislim, da se ne bom zmotil, ker nisem power user; pa tudi nekako mislim da podobno so rekli že tle na slo-tech): pozna se pri velikih fajlih, res sekunda pa maš cel mkv skopiran. recimo no. med tem ko za vsakdanje delo se ne pozna na performanceu. to sem jaz full debelo gledal pa mi je en povedal "če bi kaj prebral kar sem napisal tle na slo tech bi vedel da je tako" - neki v tem smislu.

tko da naj ostali, prosim, opkomentirajo.

mislim pa da sta linka leđit al kako bi rekel.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

Dr_M ::

SmeskoSnezak je izjavil:

2TB best buy za pod 200EUR, Intel M.2 plosca: https://geizhals.de/intel-ssd-660p-2tb-...


Tega nebi imel za sistemca. Mogoce za ksne igre, fotografije ipd...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

scipascapa ::

kulg: nimam sistema za m.2 bo pa verjetno v kratkem.

kuglvinkl ::

Sam intla 660p ne bi imel, das par evrov vec pa imas 3d tlc...
Your focus determines your reallity

seminal ::

NVME m2 se baje kar splača ja. Sam tudi kupujem sicer nekaj manjšega torej 256 ali pa 500 je dovolj. Me zanima katerega priporočate. Crucial P1 je zakaj? Ali pa tale za 28€ sistem gnat?
https://www.chiptehnika.si/index.php?_r...

kuglvinkl ::

Pod 500 nevit zarad pasovne sirine.
Your focus determines your reallity

Izi ::

Za prave moške sta trenutna izbira samo tele dva 8-)

1. ADATA XPG SX8200 Pro 512GB - nekje od 76 € naprej
Branje 3,35 GB/​s
Pisanje 2,35 GB/​s

2. Samsung 970 EVO PLUS 500GB - nekje od 107 € naprej
Branje 3,5 GB/​s
Pisanje 3,2 GB/s

Pri SSDjih sem bil dolga leta Samsung fan, ampak sedaj moram pa priznati, da ga je ADATA povozil enako kot je AMD povozil Intel :P
Da ne bo nesporazuma, Samsung je še vedno za odtenek boljši ampak za dvojno ceno.

(Trenutni hitrostni prvak je sicer Corsair MP600, z branjem 4,95 GB/s, ampak ker je najmanjši model 1TB je cena 250 € in torej za navadne smrtnike še vsaj 2 leti nedosegljiv.)

FlyingBee ::

Navadni smrtniki opazijo razliko med 860 evo sata in corsair mp600?

Izi ::

FlyingBee je izjavil:

Navadni smrtniki opazijo razliko med 860 evo sata in corsair mp600?

Osebno še ne vem, ker še nimam PCIe SSDja, ga pa imam namen v kratkem nabaviti ;)
Mislim pa če se opazi razlika med HDD (90 MB/s) in SATA SSD (550 MB/s) potem se mora enako opaziti tudi razlika med SATA SSD (550 MB/s) in PCIe SSD (3500 MB/s), saj je razlika v obeh primerih približno 6-kratna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

FlyingBee ::

žal ne gre tako, mogoče pri prenosu velikega fajla

seminal ::

Izi kje se dobi adato za takšno nizko ceno? :D bi jo kar vzel.

Izi ::

Tisto je nemška cena, ko prišteješ še poštnino se bolj splača vzeti pri našem Funtech.
Jaz bom verjetno vzel tega:
Funtech - ADATA XPG SX8200 Pro Series 512GB NVMe SSD M.2 - 85,72 €
Imaš pa še 256 GB za 50 € in 1 TB za 164 €

FlyingBee ::

zelo dobre cene, tudi če se ne bo v real life aplikacijah poznalo, 85 eur za 512gb hitrega ssdja ni veliko

Tsunamii ::

KAter dober in relativno poceni SSD za sistemca (500gb) ter enega za shranjevanje ( nad 1TB ) oba na vodilo SATA priporočate ? Imam 'jebo' ker nimam plate za M.2.
Sem razmisljal v tej smeri da bi mogoče kupil plato..sam je micro formata in ne vem al ima smisel oz se dobi kaj primernega ? Vsaka pomoč dobrodošla.
Hvala.

Sumo ::

Jaz sem ravnokar namesto 2TB HDDja nabavil 2TB Samsung 860 QVO za cca 180 eur s poštnino vred. Meni se zdi dober nakup.

https://www.amazon.fr/Samsung-V-NAND-m%...

Dr_M ::

(Trenutni hitrostni prvak je sicer Corsair MP600, z branjem 4,95 GB/s, ampak ker je najmanjši model 1TB je cena 250 € in torej za navadne smrtnike še vsaj 2 leti nedosegljiv.)


Pri malo bolj zahtevnih opravilih ga ze ADATA sx8200 pro povozi. Za precej manjso ceno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

tako, bistven je consistency pri heavy workloadu (če ga maš) pa nasploh random performance. Sekvenčne hitrosti so vredne blizu nule.
#brezpodpisa

MrStein ::

Izi je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Navadni smrtniki opazijo razliko med 860 evo sata in corsair mp600?

Osebno še ne vem, ker še nimam PCIe SSDja, ga pa imam namen v kratkem nabaviti ;)
Mislim pa če se opazi razlika med HDD (90 MB/s) in SATA SSD (550 MB/s) potem se mora enako opaziti tudi razlika med SATA SSD (550 MB/s) in PCIe SSD (3500 MB/s), saj je razlika v obeh primerih približno 6-kratna.

Razlika je v stokrat manjši latenci. Prenos je zgolj bonus.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mr.B ::

170€ za 2TB SSD SATA "ne sicer najhitrejši..." https://www.preisjaeger.at/deals/samsun...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Dr_M ::

Uau, tole je pa dobra cena. Pa ceprav qlc. Hmm... :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

prepocasn za sistemc, predrag za storage
#brezpodpisa

seminal ::

Torej praviš da je velika razlika med hitrim Sata, in NVME drivom kje?

hojnikb ::

poglej si benchmarke. QVO je ze med sata pogoni med pocasnejsimi, kaj sele proti nvme. Sj ne recem, stvar je se vedno mnogo hitrejsa od hddjov, ampak je ravno taksen ne tic ne mis.

Ce rabis bulk storage, bos pac vzel za taksen kes en 8tb hdd. Ce te pa moti glasnost, pa das v nas v drugo sobo.
#brezpodpisa

Mr.B ::

Problem tega diska je pri 3.24
Razlika v realnosti je pa nulll recimo NULL rrazen ce se gremo stotinke kor merodajen človeški zaznavni mehanizemmm ...
No tu je razlika 7 sekund pri load timu dveh minut...
Pa sklepam da EVO 850 ni ravno med počasnejšimi...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

hojnikb ::

se kaksen test near polnega pogona pa read prenosov po kaksnem letu, dve...
#brezpodpisa

SmeskoSnezak ::

Mr.B-ju naj nekdo popravi komentar. trikrat enainisti video linkan.
@ Pusti soncu v srce... @

seminal ::

Samsung pm981 je ekvavilent čemu 960 Evo Al 70?

Izi ::

seminal je izjavil:

Samsung pm981 je ekvavilent čemu 960 Evo Al 70?

Če jaz prav razumem so Samsungove PM verzije OEM verzije in imajo na koncu vedno številko 1. Retail verzije pa imajo na koncu vedno števiko 0. PM verzije se nikoli ne splača kupiti, so počasne in drage.

Po Benchmarkih sodeč pa je PM981 malenkost hitrejši od 960 EVO in daleč počasnejši od 970 EVO, da 970 EVO PLUS niti ne omenjamo.

Dr_M ::

PM verzije se nikoli ne splača kupiti, so počasne in drage.


To seveda ni res, hitre so enako (oz vcasih imajo rahlo nizje sekvencno pisanje), so pa cenejsi.
Bolj je problem, da niso podprti s strani samsunga on nimajo firmware nadgradenj.
Drugace pa je pm981 ekvivalent 970 evo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

FlyingBee ::

Kaj je boljše pri PC z dvema SSDjema in brez HDD: bx500 240gb za sistemski disk in 970 evo plus 250gb za vse ostalo, ali obratno?

Zgodovina sprememb…

ST-777 ::

FlyingBee je izjavil:

Kaj je boljše pri PC z dvema SSDjema in brez HDD: bx500 240gb za sistemski disk in 970 evo plus 250gb za vse ostalo, ali obratno?
Za sistemski disk bi jaz vzel MLC SSD (860 EVO), za vse ostalo pa TLC SSD (BX500).

FlyingBee ::

Kaj pa, če ostane pri zgornji konfig.?

ST-777 ::

FlyingBee je izjavil:

Kaj pa, če ostane pri zgornji konfig.?
Za 970 evo plus 250gb nisem našel med podatki, da je to MLC SSD, zato ga kot sistemski disk ne bi uporabil.

PrimoZ_ ::

ST-777 je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Kaj pa, če ostane pri zgornji konfig.?
Za 970 evo plus 250gb nisem našel med podatki, da je to MLC SSD, zato ga kot sistemski disk ne bi uporabil.


Bikov kakec.
Mirno ga lahko uporabiš kot sistemski disk, sam ga imam sicer 500GB verzijo, imam pa še nekaj starejših samsungov 840 evo, ki so bili med prvimi TLC pogoni in še danes delajo brez težav po raznih računalnikih.

FlyingBee ::

Glede vzdržljivosti me ne skrbi, sprašujem predvsem kaj bi vi v mojem primeru naredili, če bi na novo sistem postavljali in imeli 1x bx500 240gb in 1x 970 evo 250gb. Razmišljam v tej smeri: v primeru bx500 za sistemski bi imel gor predvsem poleg OS vse kar win zahteva pa driverje, brskalnik, lite programe, multimedijo, na 970 evo pa igre za čim hitrejši load pa kakšen bolj zahteven program.

PrimoZ_ ::

Mislim da so razlike bolj kot ne teoretične kar se tiče zagona programov. Verjetno obstaja kak use case, kjer je NVMe opazno hitrejši ampak za sam zagon programov je v večini primerov razlika neopazna.
Jaz po pravici povedano ne opazim razlike med bootom win10 iz sata in NVMe. Isto ne pri zaganjanju aplikacij.

Kar je edino opazno hitreje je hkraten boot večih virtualk, npr boot celotnega win server testnega okolja z mislim da 8 VM-ji je na NVMe sedaj hitrejši toliko, da sem opazil da je hitrejši, nisem pa nikoli meril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Izi ::

Za sistemca daš vedno tistega ki je najhitrejši. Ni kaj za razmišljati.
In 970 EVO (navaden ne Pro) je v povprečju za 300% hitrejši od BX500. Celo v naključnem 4K branju je več kot 100% hitrejši.
https://ssd.userbenchmark.com/Compare/S...
Tisti počasni BX500 ni za drugega kot da nanj naložiš nekaj iger in kakšen backup.

tikitoki ::

FlyingBee je izjavil:

Glede vzdržljivosti me ne skrbi, sprašujem predvsem kaj bi vi v mojem primeru naredili, če bi na novo sistem postavljali in imeli 1x bx500 240gb in 1x 970 evo 250gb. Razmišljam v tej smeri: v primeru bx500 za sistemski bi imel gor predvsem poleg OS vse kar win zahteva pa driverje, brskalnik, lite programe, multimedijo, na 970 evo pa igre za čim hitrejši load pa kakšen bolj zahteven program.


Sistem na 970 evo.

LuiIII ::

Glede na moje iskušnje z NMVe, lahko rečem, da za sistem morda res ne igrajo tako velike vloge. Morda pri nalaganju iger s katerim pa nimam veliko opravka, žal. Pozna se pa NMVe pri obdelavi podatkov kjer je hitrost prenosa in pa IOP ključnega pomena. Sam imam tako npr. scenarij ko je hitrost branja/pisanja na NVMe RAID0 (cca. 5GB/s) ozko grlo. Seveda je bilo ob uporabi navadnih SSD-jev še veliko huje. Problem vseh solid state "diskov" pa je seveda vzdržljivost. Ko enkrat zapisuješ podatke z 3GB/s in to iz dneva v dan, se kaj hitro nabere tistih 600 - 1500 prepisov vsebine. Zato je potrebno, glede na uporabo, še kako paziti na to kakšen SSD si privoščiš. QLC lahko rečem, da takoj odpadejo, TLC pa so lahko čisto OK, če si seveda rezerviraš nekaj prostora.
««
469 / 506
»»