» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
289 / 507
»»

PacificBlue ::

Manj davka?

sem ga mislil naročit iz tujine, samo traja teden dni da pride, tu ga pa prodajajo v trgovini 5 km vstran za 199, 99 evra. Tako, da sem ga danes kar vzel. Par deset evrov bom že preživel.

hojnikb ::

To da imajo svoj fab in 16nm 128Gbit flash precej pomaga pri nizkih cenah. Ostali pač na suho oz. nemorejo nižat cen zaradi cen nanda
#brezpodpisa

Larus ::

Hojnikb: Je to kaj vredno? http://www.corerise.com/en/product_show...
Verjetno je kritično to, da gre za 4x LSI SandForce kontroler?

hojnikb ::

Prste stran. Že en sandforce je preveč, kaj šele 4 v raid0

Počakaj na sandforce ali marvell native pci-e kontrolerje, če res rabiš hitrost. Sicer pa 4x mx100 v raid0 pa maš isto hitrost za veliko manj.
#brezpodpisa

snooze77 ::

Pozna ker dober SSD disk z mSATA priklopom? Cena tam do maksimalno 120EUR.
Nekdo mi je že priporočal M500, vendar me zanima zakaj je pri temu hitrost zapisovanja do 130MB medtem ko je pri nekaterih drugi za isto ceno do 500MB?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: snooze77 ()

hojnikb ::

Nekdo mi je že priporočal M500, vendar me zanima zakaj je pri temu hitrost zapisovanja do 130MB medtem ko je pri nekaterih drugi za isto ceno do 500MB?

ne oziraj se na to, ker tudi drugi s tako ceno niso nič boljši. Sandforce based pogoni stiskajo podatke in zato zgledajo tako boljši, samsung EVO pa uporablja turbowrite in tudi realno nima kej boljšega write-a.
Če imaš res fetiša na visok sekvenčn write, potem poglej za m550. Sicer pa vzami m500.
#brezpodpisa

snooze77 ::

hojnikb je izjavil:

Nekdo mi je že priporočal M500, vendar me zanima zakaj je pri temu hitrost zapisovanja do 130MB medtem ko je pri nekaterih drugi za isto ceno do 500MB?

ne oziraj se na to, ker tudi drugi s tako ceno niso nič boljši. Sandforce based pogoni stiskajo podatke in zato zgledajo tako boljši, samsung EVO pa uporablja turbowrite in tudi realno nima kej boljšega write-a.
Če imaš res fetiša na visok sekvenčn write, potem poglej za m550. Sicer pa vzami m500.


Prvič kupujem ssd za laptopa zato sem mal vprašu v čem je razlika. Bom verjetno uzel m500.

Hvala za odgovor

hojnikb ::

Snappy odzivnost SSDja ne pride zaradi visokih sekvenčnih hitrosti, ampak zaradi zelo nizkega access časa :)
#brezpodpisa

kuglvinkl ::

Zdej gledam uATX plate, pa sej jih ima že kar nekaj m.2 port: http://geizhals.at/de/?cat=mbp4_1150&xf...

Čem rečt, en drive vtakneš v M.2, drugega v PCIe in to je to (Pcie je drag še zaenkrat, tko da bi kombiniral tako kot zdaj z HDD + SDD). Nobenih napajalnih in sata kablov... Po moje bomo videli čedalje več M.2 zadev, vsi pa se pripravljajo za native PCIe. Poglej na Anandu za več info v reviewju zadnjega Intelovega PCIe pogona.
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

Hja, sam je to še vedno drag špas, glede na to, da je edini vidni benefit samo odsotnost kablov.

Dokler ne pridejo native pci-e controlerji, ki bojo primerljivi z ceno sata zadev, bo tale m.2 zanimiv samo za laptope.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

boro2005 ::

Pozdravljeni!

V kratkem mislim kupiti prenosnik. Odločam se med:
- http://www.computercenter.si/racunalnik...
- https://www.mimovrste.com/prenosniki/le...

Zanima me pa, kako js vem, da je v prenosniku prostor za SSD disk in kako se priklopi?
Ali vsak SSD disk paše v vsak prenosnik? Nimam še izkušenj z SSD diski:)

Izbiram med Samsung SSD disk 840 EVO Basic 250 GB in Crucial 2,5" SSD trdi disk 256 GB MX100.


Hvala za pomoč


Lp, Blaž

hojnikb ::

to sploh nimaš kej razmišlat: MX100 for sure..
#brezpodpisa

radmannsdorf ::

boro2005, vsak 2,5" ssd paše v vsak prenosnik, ker je isto velik kot trdi disk kateri je že noter. bi blo pa fino da bi kupil tak računalnik, da ima 2 prostora za disk/ssd, tako da bi obdržal tudi trdi disk ki ga dobiš v prenosniku že ob nakupu.
ena opcija je tudi, da sdd(sistemski disk) daš v prostor kjer je tovarniško trdi disk, le-tega pa potem vložiš v tole reč na sliki. ta zadeva pa se potem vstavi v režo kjer je tovarniško dvd enota. to je čist super če dvd enote ne uporabljaš veliko ali sploh nič.
drugače pa al boš imel samo klasičen trdi disk ali samo ssd. ali pa če kupiš prenosnik ki ima 2 prostora za diske, ampak to imajo ponavadi malo dražji prenosniki.
jaz bi se odločil za lenovo in crucial MX100:>

Zgodovina sprememb…

djabi ::

Evo, ravnokar oddal naročilo za Crucial MX100 256 GB ... prispelo naj bi enkrat v tem tednu.

Upam, da se nisem zafrknil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: djabi ()

radmannsdorf ::

nisi. jaz mam cruciala zdej ene 2 meseca in je zakon :)
samo ne pozabt, najprej AHCI, potem pa fresh install.

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

po kolk kupujete tele MX100? Enga si bom moral omislt pri upgrade na win8. Namreč, Samsung 830, ki je zdej notr, ne podpira FDE, na X230 to.
Your focus determines your reallity

darkolord ::

Nekih 80+ddv iz nemčije.

djabi ::

Žal sem malo zamudil, še pred dvema tednoma se je pri nas dalo dobit za ene 95 evrov oz. manj, sedaj se prodaja za 100 evrov.
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Ista cena je pri večini slovenskih prodajalcev.

V Nemčiji/Avstriji je ene 5-15 evrov ceneje, samo se ne splača zaradi poštnine ...

http://geizhals.at/crucial-mx100-256gb-...
http://geizhals.at/de/crucial-mx100-256...
http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_ss_c_0...

hojnikb ::

kuglvinkl je izjavil:

po kolk kupujete tele MX100? Enga si bom moral omislt pri upgrade na win8. Namreč, Samsung 830, ki je zdej notr, ne podpira FDE, na X230 to.

MX100 drgač tut podpira eDrive, ki je v winsih :)
#brezpodpisa

kuglvinkl ::

a eDrive je enako kot FDE?
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

seveda...

Encryption AES 256-bit, TCG Opal 2.0 & IEEE-1667
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

boro2005 ::

Radmannsdorf hvala za razlago:). Še nekaj me zanima. Če prenosnik nima dveh prostorov za disk in se odločim da zamenjam njihov disk s SSD diskom. Če naredim na SSD disku dve particije, bo to vplivalo na hitrost diska?

hojnikb ::

Zakaj hudiča bi delal dve partricije na ssdju ?

Najbolje je, da kupiš tak prenosnik, ki ma mSata, pa lahko pustiš star disk kr noter.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

boro2005 ::

Ali ima kdo od zgoraj omenjenih mSata? Potem bi imel SSD disk samo za windowse, ostale stvari pa na starem disku? V takem primeru bi mi zadostoval tudi 128G SSD disk?

hojnikb ::

jap. v msata izvedbi maš recimo m500, m550, 840evo... Vzameš pa tistega, ki je najcenejši.
#brezpodpisa

Poldi112 ::

>Zakaj hudiča bi delal dve partricije na ssdju ?

Jaz sem jih ker imam dual boot.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

hojnikb ::

Ja, ampak to je že special user scenario. Če si pa avrage joe z ssdjom, pa nerabiš dveh partricij.
#brezpodpisa

klemenSLO ::

Te je pomoje še stara navada, ko si imel sistem na eni particiji - ki si jo moral večkrat formatirati :) zaradi blazne hitrosti, podatke pa na drugi ....
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

jest10 ::

Prva particija je najhitrejša, zato je bilo fino imeti particijo za sistem.
Pri SSDju to nima več veze

ST-777 ::

Na SSD-ju imam več kot eno particijo. Program Ghost kopijo particije C, ki obsega 30 GB in vsebuje Win 7 in programe naredi dokaj hitro - v cca 15 minutah. Če bi imel samo eno particijo, ki bi imela še druge datoteke (slike, zvok itd.), bi trajalo precej dalj časa.

hojnikb ::

hja, sam ta prva partricija more bit na robu diska, da je ta efekt viden :)

ST-777 je izjavil:

Na SSD-ju imam več kot eno particijo. Program Ghost kopijo particije C, ki obsega 30 GB in vsebuje Win 7 in programe naredi dokaj hitro - v cca 15 minutah. Če bi imel samo eno particijo, ki bi imela še druge datoteke (slike, zvok itd.), bi trajalo precej dalj časa.

ja, sam z več patricijami se samo drobi podatke, kar pač ni fino pri omejeni kapaciteti ssdjov. In ker so ssdji precej hitri, pač ni spet tak problem naredit backup celotne zadeve
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Lonsarg ::

kuglvinkl je izjavil:

a eDrive je enako kot FDE?

Drugače sam en notice za morebitne uporabnike eDrive z Bitlockerjem ali čem podobnim, sam sem se kar precej jebal(večkratni intall windowsov). Ne vem kako je z FDE, za eDrive pa je treba nujno narediti UEFI install, ker je del UEFI-ja ta funkcija. Kar pomeni da rabiš po meni znanih informacijah UEFI bootable USB naredit. Ker se OS inštalira na tisti način, v katerem deluje inštalacijski medij. Defult USB makerji pa zelo pogosto NE naredijo UEFI verzije installa, ampak kar navadno bios verzijo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Duncaneo ::

Kateri program za Crucial, kot je Magician za Samsunga?

hojnikb ::

clonezilla za backup, druga pa tak nerabiš.
#brezpodpisa

ST-777 ::

hojnikb je izjavil:

clonezilla za backup
Uporabljam sicer Norton Ghost za backup, ker pa sem bil radoveden, kako deluje Clonezilla, sem naredil zagonski CD in po zagonu programa ugotovil, da je Clonezilla mnogo bolj zapletena za uporabo kot Ghost.

hojnikb ::

ubistvo sploh ni (če se le ne bojiš textovnega vmesnika) hkrat pa ponuja še ogromno dodatnih možnost. Pa še zastonj je.
#brezpodpisa

ST-777 ::

Za backup program Norton Ghost (polna verzija) nisem posebej plačal, Samsung ga je priložil SSD-ju.

kuglvinkl ::

Azgard, sori, nisem imel časa. Moj x230 nima uefi BIOSa, which means da edrive ne pride v poštev?
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

edrive ne, ampak FDE bi pa še vedno mogu delat..
#brezpodpisa

Duncaneo ::

Kako je z 100Mb particijo, ki si jo rezervirajo windowsi 7 pri namestitvi, je potrebna ali ne? Oziroma je dobro da je ali boljše brez, je sploh kaj, za kar bi bilo dobro da je?

Lonsarg ::

Duncaneo je izjavil:

Kako je z 100Mb particijo, ki si jo rezervirajo windowsi 7 pri namestitvi, je potrebna ali ne? Oziroma je dobro da je ali boljše brez, je sploh kaj, za kar bi bilo dobro da je?

Gor je bootloader, če uporabljaš kak bitlocker rabiš ločen bootloader, ki ni pod enkripcijo(ampak to lahko bitlocker poskrbi sam ob vklopu), drugače je pa načeloma vseeno.

pierch ::

Da ponovim vprasanje iz druge SSD teme.

V kratkem bom naredil upgrade home serverja in zaradi prostorske stiske v ohisju nimam placa za 3.5 HDD in dodatno 2.5 SSD. Torej mi ne preostane drugega kot mSATA.

Razen sistema (Linux) in vseh potrebnih servisov, ki jih uporabljam gor ne bo nic drugega, zato bi preferiral SSD manjse velikosti, pod 120GB, da prihranim kak evro.

Na Amazonu sem nasel neke Sandisk, KingStone, KingFast, KingSpec etc SSD-je, za kar domnevam da je vse na JMicron controllerju? Se mi sploh splaca zafrkavati s temi firmami ali raje vzamem Crucial m500 120GB? Kaj pa Crucial m4 32GB oz. 64GB?

Je pa res da bo vsebina na SSD-ju precej staticna (razen kakih logov).

Kaj mi priporocate?
Pierch

trnvpeti ::

usb kljucek bo dovolj za linux sistem
ali pa sd kartica
ali pa kaksen sata/cf

pierch ::

To ze vem da je USB kljucek dovolj, o tem ni debate. Rad bi imel SSD.
Pierch

hojnikb ::

Gnat OS na kjučku je precej slaba ideja, razn če je stvar readonly...

http://www.bolha.com/racunalnistvo/shra...
kej takega vzami pa še malo zbij ceno.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Duncaneo ::

Koliko vam zasede Windows na disku? Naložil sem originalne Windows 7 Pro 64x pa je same mape windows 13Gb skupaj je zasedlo 20Gb sem dal gor še gonilnike in nekaj programčkov, chrome, acrobat reader, antivirus pa je že 27Gb! Kojega vraga toliko zaseda? Kolko se spomnim so bili winsi nekdaj 7 tam dobrih 6Gb.
SSD 120GB mi bo poln po nekaj tednih... Sicer imam še klasični disk, kjer bom hranil podatke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Duncaneo ()

hojnikb ::

Izklopi swap, hibrfile itd...
Čeprav x64 winsi so kr veliki že sami po seb...
#brezpodpisa

Tezaab ::

hojnikb je izjavil:

Izklopi swap, hibrfile itd...
Čeprav x64 winsi so kr veliki že sami po seb...

Plus, skoraj nujno, system restore. :D

hojnikb ::

Ne priporočam. Če ti kaka stvar zjebe winse (reci piši windows update) si v riti. Tak da to kr nej bo on.
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

Tezaab je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Izklopi swap, hibrfile itd...
Čeprav x64 winsi so kr veliki že sami po seb...

Plus, skoraj nujno, system restore. :D

Jap, bolje delati backup celotnega diska (itak ni velika particija) kot pa računati da te bo restore rešil pri problemih.
««
289 / 507
»»