» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
243 / 506
»»

hojnikb ::

#brezpodpisa

tt2 ::

Ne ni. A teh stvari se ne da kupiti v Sloveniji?

jurre ::

vprašaj na servisu.
Jaz sem imel acer aspire 17", ki je imel tudi prostor za 2 diska (kupljen samo s HDD). Ko sem dodal SSD sem za HDD rabil caddy, 2 nosilca in drug plastičen pokrov, ker je imel tisti za 2 diska višjo plastiko pri drugem disku, originalnega pa nisi mogel zapreti čez disk. Ko sem iskal po internetu je bilo vse okoli 50-60EUR, še celo iz ZDA in ne vem od kod, na koncu sem na pooblaščenem servisu dobil za manj kot 30.

TRIROG ::

Kaj je pa s to Power loss protection funkcijo, ki jo oglašujejo pri Crucialu za m500 model?
840 Evo tega nima?
Je to nekaj kar je potrebno?

hojnikb ::

fajn je če je, ni ma življenskega pomena (sploh če maš prenosnika). Ne evo nima tega. Praktično noben consumer ssd nima tega (razn eveda m500)
#brezpodpisa

TRIROG ::

Hec je, da pri nas doma pogosto prihaja do izpadov elektrike ... je glede na to smisleno, da se ozrem po m500tki?

hojnikb ::

da.. Pa še mlc flash dobiš..
#brezpodpisa

FlyingBee ::

v Nemčiji je že smešno poceni 75 EUR + seveda dostava, vendar če imaš še kaj pa se ti že splača

Spock83 ::

hojnikb je izjavil:

fajn je če je, ni ma življenskega pomena (sploh če maš prenosnika). Ne evo nima tega. Praktično noben consumer ssd nima tega (razn eveda m500)


Ima Intel. Pač kondezator je notri, ki zdrži toliko da se podatki iz SSDjevega lastnega rama zapiše na flash.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

hojnikb ::

sam tisti intel ni consumer ssd ;)
#brezpodpisa

Spock83 ::

Moja napaka. Se oproščam.

Hayabusa ::

TRIROG je izjavil:

Hec je, da pri nas doma pogosto prihaja do izpadov elektrike ... je glede na to smisleno, da se ozrem po m500tki?

Nebi raje nabavil upsa ?

LuiIII ::

Trenutno je Crucial M500 960GB prav nesramno poceni! Se ga dobit pod 500€. Še vedno je best buy v kategoriji večjih SSD-jev. Nekaj sem okleval in gledal Samsung Evo 1TB pa mislim, da je predrag. Je malo hitrejši, a nima kondenzatorja in ima TLC.
Glede "prenosnikov" in SSD-jev pa lahko rečem samo da so 3x960GB v prenosniku ravno prav;-) OK zadeva je seveda pregrešno zmogljiv in drag prenosnik, ki je še vedno mislim da najzmogljivejša reč (8/16 jeder, 32GB RAM, 3x960GB) kar se jih da dobiti. No, če koga zanima.

Dr_M ::

Pa si ziher, da se temu se lahko rece prenosnik? Mogoce raje premicnik? :))

MadMax ::

A to je tisto, ko sicer nekateri rečejo da je prenosno, v resnici pa le prenosljivo? 8-)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

LuiIII ::

Ja je prenosljvnik. Ga moram kdaj zvagat!

hojnikb ::

3TB ssdjov -- sick >:D Me jelly
#brezpodpisa

Konlov ::

A na SSD grejo samo OS-i ali tudi ostali softweare? Verjetno pisarna, kaj pa ostalo?

FlyingBee ::

kar redno odpiraš, samo poskrbi, da je 20% praznega

hojnikb ::

FlyingBee je izjavil:

kar redno odpiraš, samo poskrbi, da je 20% praznega

ni nuja, če je spodoben ssd :)
je pa dober vseen vsaj 10% fraj stit, da wear levelling dela optimalno.
#brezpodpisa

FlyingBee ::

ok, + -

Dr_M ::

LuiIII je izjavil:

Ja je prenosljvnik. Ga moram kdaj zvagat!



5.5kg? Drugace pa postena masina. Tole pa ze lahko zamenja desktop racunalnik. Majo pa nore konfiguracije. Seveda za primerno ceno :>

Skyman ::

Nekaj gledam nove SSD diske v velikosti 240 ali 256gb kaj se kej splaca.Vem da boste rekli samsung 840 pro je se kej drugega od 1000 vrst drugacnih SSD-jev? Gledam sm kaksnega intel 520,530 kej od OCZ.Sam imam trenutno kingston hyperx 120gb(modrega)uporablja sandforce pa do sedaj deloval brez vsakega BSOD vse v najlepšem redu.Sedaj pa gledam da se za okoli cca 200€ +/- 20€ dobijo ze vecina SSD-jev okoli 2x moje velikosti.Hvala

hojnikb ::

crucial m500 al pa OCZ vector. Take your pick.
#brezpodpisa

mare87 ::

Še ena žrtev SF sindroma :). Po zagonu sem dobil disk read error, na srečo še je šlo dobit podatke dol. Disk je na IDE še nekak zaznalo, ampak polno napak pri branju, write pa zanimivo normalen. Probal še flashat in pa secure wipe pa corrupta podatke. Corsair Force 3, 4TB read, 1.9 zapisanih v letu in pol.

hojnikb ::

s čim si naredu secure "wipe" ?

mogoč ti sata kontroler nagaja al pa fuč kabl.. prever to najprej... also... da nimaš kje tega force 3 iz defektne serije..
#brezpodpisa

mare87 ::

Z njihovim toolom. Sem zamenjal oboje, štrom pa data in nope, ne pomaga nič. Ne vem, bom videl kaj pravijo za RMA.

hojnikb ::

probi še nardit secure erase z parted magic
#brezpodpisa

D3m ::

No meni je Kingston tudi šel po 8 mesecih uporabe.
|HP EliteBook|R5 6650U|

peglezn ::

Skyman je izjavil:

Nekaj gledam nove SSD diske v velikosti 240 ali 256gb kaj se kej splaca.Vem da boste rekli samsung 840 pro je se kej drugega od 1000 vrst drugacnih SSD-jev? Gledam sm kaksnega intel 520,530 kej od OCZ.Sam imam trenutno kingston hyperx 120gb(modrega)uporablja sandforce pa do sedaj deloval brez vsakega BSOD vse v najlepšem redu.Sedaj pa gledam da se za okoli cca 200€ +/- 20€ dobijo ze vecina SSD-jev okoli 2x moje velikosti.Hvala


samsung 840 evo 250Gb bo se najbol izbira, dobis za 165€ pri nas al pa se cenej v tujini

mare87 ::

Zgleda je res controller dobil svoje finte. Sem priklopil na Sata 2 in je delal normalno, naredil po tvojem nasvetu hojnikb, secure erase in potem testiral kombinacije portov. Imam plato z P67 B2 chipsetom, ki bi naj imel "prizadete" sata 2 porte, pri meni zgleda to ne velja :). Vglavnem zaenkrat dela na sata 3, drugem portu in na srečo ne rabim RMA, happy in hvala da nisem poslal že, pol bi se šele tolkel po glavi ;)

Skyman ::

hojnikb je izjavil:

crucial m500 al pa OCZ vector. Take your pick.

ja OCZ-ja je malo tezko dobit hee vsaj v nemcij edino kaki amazon.de!
Kolikor sm bral na newegg je tko tko 50% zadovolni 25% ga grajajo da je DOA prisel itd..oz crknil po parih dneh!Jz mislim itak SSD namen kupit do novega leta :D
peglezen!
Jz vem da je ok nakup Samsung samo bi rad kej drugega vzel,oz pogledal še zato sm tudi napisal tako!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skyman ()

Bwaze6 ::

Je tole res glede Samsung EVO SSDjev in RAIDa?

840 EVO series SSD is not intended for any RAID environment

Write očitno ful trpi, pogosto je počasnejši od enega samega pogona, po tem testu sodeč.

Tole je sicer edino opozorilo, ki ga moje guglanje najde, ostali benchmarki Samsung EVO SSDje v RAID 0 kažejo čisto normalne cifre. Npr. TALE. Je to zaradi tega, ker je testiral s HD Tune Pro, je test presegel "Turbo write SLC Cache"? EVO imajo hiter write samo za prenose pod 3GB (120 in 250 GB), 6GB (500GB), 9GB (750GB), 12GB (1TB), ko enkrat neprekinjeno pisanje zafila ta cache je pisanje samo še okrog 120 MB/s.

hojnikb ::

zakaj bi splot tlačil budget ssdje v raid0 ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Nic presenetljivega in nic presenetljivega.
Malo prej sem razmisljal, kako bi se taka konfiguracija obnesla, pa ze imam odgovor :>

hojnikb ::

še vedno lahko kupiš m500 in uživaš v raid0. Pa še MLC in powerloss redudanco dobiš gratis :)

Pa še cenejši je kot samsung :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

l0g1t3ch ::

Načeloma so SSD-ji tolk hitri, da brezveze razmišljat o kakršnem koli raidu za domačo uporabo.

D3m ::

Včeraj dobil nov V300. OS inštaliran. Bi po opozoril uporabnike, da morajo obvezno v BIOS-u, če imajo "malo starejšo" matično pod PCIPnP obvezno dati Plug and Play O/S ---> YES

Drugače se zgodi tole.

|HP EliteBook|R5 6650U|

Spock83 ::

Drugače dobil sem dva nova Samsung PRO 840 256GB. Enega bi prodal. Dam ga za 160EUR. Kasneje bom to premaknil na oglase, samo mimogrede, če koga zanima...

RC14 ::

S katerim programom lahko vidiš, koliko ima še SSD do konca svoje življenske dobe?

lp
:4770K@4.5GHz @ BeQuiet!Dark Rock Pro2; MSI Z87 GD65 Gaming; 16GB RAM:
::GTX 1060 6GB; SSD Samsung 840 EVO 250GB; SEAGATE 3TB+3TB+1TB; LG 27"IPS::
:::: XFX 850W Black Edition; X-Fi Titanium; Fractal Design ARC R2 ::::

PrimozR ::

S kristalno kuglo.

e-marko ::

:)) Dobra...
Sam uporabljam Hard Disk Sentinel, da malo bdi nad SMART podatki ampak to je bolj za tolažbo. Pa imam še zraven HDD, kjer je bolj uporaben. Glede SSD-ja pa ima PIPI kar prav. Ko crkne, crkne...

Lp
...somebody, somewhere...

hojnikb ::

RC14 je izjavil:

S katerim programom lahko vidiš, koliko ima še SSD do konca svoje življenske dobe?

lp

Z nobenim. Lahko preveriš, koliko je že zapisanega gor, ampak tud to ni indikator življenske dobe.
Kot rečeno, najbol ziher je kristalna krogla..
#brezpodpisa

RC14 ::

narobe sem se mogoče izrazu ja.
Kaj pa tale samsung magician,zdj gledam da se mi te cifre zmanjšujejo, kaj to pomeni, ko mi piše pod random read (IOPS) up to 97000, jaz imam 76200 in v tabeli random write (IOPS) up to 66000, meni kaže 27000. Kaj to pomeni, da imam tako nizke cifre ?

total written pa imam 0,34 TB

Lp
:4770K@4.5GHz @ BeQuiet!Dark Rock Pro2; MSI Z87 GD65 Gaming; 16GB RAM:
::GTX 1060 6GB; SSD Samsung 840 EVO 250GB; SEAGATE 3TB+3TB+1TB; LG 27"IPS::
:::: XFX 850W Black Edition; X-Fi Titanium; Fractal Design ARC R2 ::::

hojnikb ::

izklop varčevalne funkcije procesorja in se bojo dvignale cifre. pa nalož intelov sata driver
#brezpodpisa

RC14 ::

izklop varčevalne funkcije procesorja in se bojo dvignale cifre. pa nalož intelov sata driver

lahka mogoče poveš katere varčevalne funkcije moram izklopit?

Intelov driver?
Jaz sem naložu driverje od plate MSI Z87 GD65, torej Asmedia SATA Driver, pa Intel Chipset Driver. Je potrebno še kaj drugega ?

Sicer mi hdtune in crystaldiskmark pokaže normalne cifre glede hitrosti za 840 EVO.

Lp
:4770K@4.5GHz @ BeQuiet!Dark Rock Pro2; MSI Z87 GD65 Gaming; 16GB RAM:
::GTX 1060 6GB; SSD Samsung 840 EVO 250GB; SEAGATE 3TB+3TB+1TB; LG 27"IPS::
:::: XFX 850W Black Edition; X-Fi Titanium; Fractal Design ARC R2 ::::

hojnikb ::

požen še as ssd, ta je še najbolj zanesljiv, kar se tiče ssd hitrosti.

Sicer pa ja, z izklopom speedstep/c1e in LPMja se da pridobit na IOPS hitrostih..
#brezpodpisa

tt2 ::

Torej sedaj sem vstavil crucial m500 v PC, sedaj pa ne vem natanko kako naprej. Problem je, ker še nikoli nisem vstavljal disk v računalnik in ne vem natanko kako naprej. Sistem mi namreč ne zazna diska (verjetno je potrebno kaj nastaviti v BIOS-u, ampak nimam pojma kaj). Potem me pa še zanima, kaj natanko so te stvari AHCI in pa IDE?

Hayabusa ::

Bios najde ssd ?

Advanced Host Controller Interface @ Wikipedia

Če imaš win visto/7/8, potem v biosu nastavi na ahci pred instalacijo sistema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

tt2 ::

OK, sem malo zafrknil, ker sem narobe priklopil. Sedaj je ok. Ampak kako pa spremenim tale IDE v AHCI?
««
243 / 506
»»